Een douche om mee te nemen Predikantentekort Met Rosemonde Gerard ging fin de siècle - ornament heen Churchill knapt aardig op, al nam hij geen absolute rust Kleine grote tas Brieven van een Parijse huisvrouw Op 82-jarige leeftijd nog bezong zij de liefde DIT MAKEN WE ZELF Voor vacantie en sport Wandeling langs de winkelramen 10 KERKELIJK LEVEN ZATERDAG 25 JULI 1953 <V oer rouw (Van onze Parijse medewerkster) Het is misschien, of eigenlijk zelfs wel zéker, geen onherstelbaar direct verlies te noemen, dat de Franse letterkunde te lijden kreeg toen dezer dagen, 82 jaar oud, de dichteres Rosemonde Gérard in Parijs kwam te overlijden. Onder die naam had ze verscheidene gedichtenbundels gepubliceerd als Feeërie, Rien que de chansons en les Pipeaux, waarmee ze in haar jeugd een literaire prijs behaalde. Tot in haar laatste dagen maakte Rosemonde gedichten, gedichten, waarin ze, tot ver in de tachtig dus, enkel en alleen de verrukkingen van de liefde bezong in een lyriek van wel wat korte adem, doch die om begrepen te worden, van de lezer dan ook geen enkele bijzondere inspanning vereiste. Rosemonde moet zich trouwens zélf het hoofd wel evenmin gebroken hebben toen ze dichtregels opschreef als deze: Iedere dag houd ik weer méér van je, Vandaag meer dan gisteren, En iets minder dan morgen. te pleiten. Met haar zoon Maurice die in zijn kleding nu ook niet direct een toonbeeld van ingetogenheid was vorm de zij zo een tweespan dat een bijzon der schilderachtige noot bij placht te Iragen aan elke Parijse society-gebeur- :enis. De wetenschap haar daarbij de volgende seizoenen nu nooit meer aan wezig te zien heeft Tout-Paris toch wel ;ot enige weemoed gestemd. Met Rose- nonde Gérard, de muze van de fin de De vorige week beloofden wij u het patroon van een rokje, dat over de shorts gedragen kan worden. Shorts zijn erg gemakkelijk als we met vacan tie zijn,, maar de meesten van ons vin den het toch niet prettig de gehele dag in shorts rond te lopen en dan is het erg plezierig als we een rokje bezitten dat hierover gedragen kan worden. We hebben voor het tekenen van het pa troon slechts 2 maten nodig, n.l. de taillewijdte en de lengte. We nemen weer dezelfde maten als de vorige malen, dus taillew. 72, lengte 75 cm. Nu gaan we het patroon op ware grootte natekenen, voor- en achter pand van deze rok zijn precies gelijk, dus behoeven we maar één patroon uit te werken. Voor deze rok kunnen we het beste stof kopen van 90 cm breed, we hebben dan 3 meter nodig. Koopt u stof van 80 breed, dan hebt u wat meer nodig. Op te tekening ziet u duidelijk dat aan het voorpand een overslag aangeknipt wordt van 2cm en Een grote tas van wit en zwart lakleer kan in een handomdraai tot een klein, handig mee te dragen tasje worden om getoverd. Dit snufje komt van de Duitse tas- senmarkt, waar veel nieuws en interessants te koop is op dit gebied. Er schuilt beslist niet de minste diep zinnigheid in die gedachte, maar niette min vind ik er iets roerends in als een dame van ver in de tachtig nog zulke dingen op papier durft zetten, als een bakvis die voor 't eerst in haar leven de liefde proeft. Iets roerends en ook wat geaffecteerds, zal een nuchtere le zeres misschien even willen opmerken. Goed dan, maar ik hoor zo'n bejaarde dame dan toch liever herinneringen ophalen dan bazelen over haar hand werkjes en de rheumatiek. Bovendien kan men niet ontkennen dat Rosemonde putten kon uit een over- rijke ervaring op amoureus gebied. Want indien die Rosemonde Gérard dan waarschijnlijk ook als dichteres niet eeuwig voort zal kunnen leven, dan zal ze om andere redenen toch nog niet zo gauw vergeten kunnen worden. Haar invloed op een hele dichtersgene ratie is namelijk heel erg groot geweest en in verscheidene gedichten na te wij zen, want ontelbaar zijn de liefdeslie deren die zij moet hebben geïnspireerd. Toen ze nog maar zeventien jaren oud was schreef Leconte de l'Isle, een dich ter die in alle Franse schoolboekjes nog geciteerd wordt: „Rien de plus adorable au monde, si ce n'est vous" en die ver zekering dat Rosemonde (die van haar ouders geen toepasselijker naam had kunnen krijgen) wel het alleraanbid- delijkste meisje ter wereld was, hebben haar heel wat andere poëten nadien in bloemrijke bewoordingen herhaald. Op de avond van haar sterven had de Franse radio een leeftijdsgenoot, de dichter Fernand Grecq, uitgenodigd voor de microfoon een herdenkings woord te komen spreken. En daarbij raakte dit broze mannetje dat zojuist, nadat hij vijftig jaar geduldig had ge wacht, tot de Académie Frangai.se was toegelaten, nog zö in vlam dat zijn siem van emotie herhaaldelijk oversloeg. Po- semonde dat was de fragiliteit, de ele gantie, en de gratie in de gestalte van de mooiste vrouw die ik ooit in mijn lange leven heb ontmoet, zo besloot, diep ontroerd, de nu dus ook onsterfe lijke Grecq, zijn korte peroratie. Maar de grootste dichter die Rose monde ooit heeft geïnspireerd was zeker toch wel Edmond Rostand, de schep per van de Cyrano, waarmee ze vele lange jaren getrouwd >s ggweest. en die ze twee zonen schonk: de wereldbe roemde bioloog Jean Rostand en Mau rice die het dichterpad zijner beide ouders volgde. Die beiden, Rosemonde en Maurice waren sinds hun grote man en vader overleden was, onafscheidelijk en geen Parijse première of vernissage of men zag er, intiem gearmd, de zoon die zijn eerste jeugd natuurlijk ook al weer een jaar of wat achter de rug had, tezamen met zijn hoogbejaarde moeder. Rose monde stond erop bij al die grote Pa rijse evenementen aanwezig te zijn en ongelooflijk vitaal als ze tot op het laat ste gebleven was, vormde ze dan al gauw het middelpunt van een hele groep bewonderaars en vrienden die ze dan niet moede werd de ene anecdote na de andere over haar vermaarde echt genoot te vertellen. Rosemonde behoorde zeker niet tot die dames die vinden dat ze zich op hun oude dag, nu maar beter wat op de achtergrond konden houden of, indien ze dan tóch in het openbare leven moe ten treden zich dan maar zo onopval lend mogelijk kleden en gedragen moe ten. Ze besteedde duidelijk nog vele uren van haar dag aan de verfraaiing van haar uiterlijk en er waren weinig Parisiennes die zich met zulke extra vagante hoeden dorsten te tonen als zij, terwijl haar make-up wel evenmin van een frivole coquetterie geheel was vrij Vroeger werd de Hollandse huisvrouw als voorbeeld van reinheid genoemd, omdat zij altijd bezig was haar straatje te schrobben, ramen te lappen, haar huis proper en haar koper glimmend te houden. De reinheid van het lichaam kwam evenwel minder ter sprake. Hoe veel huizen zijn er nog steeds zonder badkamer of douchechel; hoeveel ka merbewoners moeten het zonder deze stellen en hoeveel mensen zijn er ook nu nog, die niet eens eenmaal per week de gelegenheid nemen te zwemmen, te baden of te douchen? Zonder twijfel wordt de onreinheid bovendien nog in de hand gewerkt door het in ons land bestaande systeem dat aan de waterbe drijven het water moet worden betaald naar de gebruikte hoeveelheid. Hoe min der gebaad of gedouched wordt des te lager is onze waterrekening. Werd het waterverbruik verrekend in een vaste bijdrage, vast- gestéld naar het inkomen en on geacht het meer of minder ge bruik, dan zou den de mensen vaker de bad- kraan open zet ten en werd de noodzakelijke reinheid van het lichaam bevor derd. Toch kan tegenwoordig iedereen, ook de kamerbewoner, een douche be zitten. Er bestaat namelijk een douche die na gebruik uit elkaar genomen en weggezet kan worden. Een douche om mee te nemen, om op te stellen in ten tenkamp of bungalow, op sport- en speelvelden, in scholen en sanatoria en in uw keuken of slaapkamer. Deze douche is onafhankelijk van waterlei ding, stroom en geyser. De onderdelen bestaan uit een grondbak, uit elkaar te nemen stalen buizen, rubber voetpomp, douchekop met slang van drieënhalve meter en enige meters plastic gordijn. Alles uit elkaar en bij elkaar genomen is deze douche niet groter dan een hand koffer met een gewicht van 12 kilo. Als de douche staat opgesteld moet het gordijn in de grondbak hangen, zo dat geen water naar buiten kan spatten. De dubbele voetpomp ligt in de bak, de lange slang met douche kop wordt ach ter aan de binnenkant van het gordijn omhoog gebracht en de douchekop in de hanger gelegd. Naast het apparaat staat een emmer gevuld met water op de ge wenste temperatuur en daar wordt de korte zuigslang ingelegd. Nu is de dou che klaar voor het gebruik. Men sluit het gordijn zorgvuldig af voor het spat ten en dan, door afwisselende druk op de beide balgen van de pomp wordt het water uit de emmer in de douche ge drukt. Wie de douche gebruikt in een kamer met stromend water kan de slang aansluiten op de kraan. Een bezwaar hiervan is evenwel dat het water uit de kraan niet altijd de door ons gewenste temperatuur heeft. Wat een sdione mensen en goede humeuren zullen we krijgen, als over een poosje iedereen iedere dag gaat douchen. Om nog even bij het water te blijven, wist u al dat er saunasponzen verkrijg baar zijn? De spons glinstert u tegen, is heel hygiënisch, kan namelijk worden siècle, is zo ook 'n pittoresk ornament /an het hedendaagse Parijs verdwenen. En voor Maurice Rostand die sinds zijn /ader was gestorven eigenlijk alleen aog maar de zoon van zijn brillante noeder was zal 't zwaar vallen zich nu xelemaal alleen en moederziel verlaten loor het Parijse leven te moeten be- ivegen. ève WEET U WEL DAT..,. vlekken van anilinepotlood verwij derd kunnen worden met spiritus? een door vocht stroef geworden strijkijzer weer glad gemaakt kan wor den door het warme ijzer met een vette doek (bijvoorbeeld van kaarsvet) op te wrijven? Al telt ons land wel protestantse kerken waarin een tekort bestaat aan predikanten, over het geheel genomen zijn er voldoende voorgangers. In andere landen is de situatie vaak anders. Dit blijkt onder meer uit en kele cijfers, die we dezer dagen onder ogen kregen uit Groot-Brittannië. In Schotland zo lazen we in „Life and Work" het maandblad van de Her vormde Kerk van Schotland loopt het aantal studenten in de theologie regelmatig terug. Er zijn jaarlijks 100110 candidaten nodig om de bestaande vacatu res te vervullen. Op dit moment hebben 74 studenten hun derde studiejaar beëindigd en 48 het tweede jaar, terwijl 37 studenten in het eerste jaar van hun theologische studie zijn. De vraag rijst hoe het komt, dat men in deze situatie is komen te verkeren. Vooral in een land als Schotland, waar vroeger de theologische studie zeer in aanzien stond, is dit verschijnsel opvallend. Nadat een onderzoek was ingesteld, is men tot de conclusie gekomen dat de hui dige toestand enerzijds wordt veroorzaakt door dingen, die op het materiële vlak lig gen. Bij verschillende jongeren valt een veranderde levensinstelling te constateren. De beroepsmogelijkheden in handel en in dustrie zijn een concurrerende factor gaan vormen ten aanzien van de theologie. Anderzijds krijgt men de indruk, dat jongemensen, die zich daartoe geroepen ge voelen, wel de mogelijkheden zien om te getuigen van het heil in Christus in de wereld, maar toch geen predikant worden. Inmiddels heeft men er zich op bezonnen hoe verder gehandeld dient te worden. Uit eindelijk is men tot het besluit gekomen, dat bekwame leken boven de veertig jaar als predikant kunnen worden aangesteld. Theologische vorming is niet beslist nood zakelijk, hoofdzaak is, dat men er van over tuigd is, dat de betrokkenen capaciteiten bezitten om als predikant werkzaam te zijn. Een ander voorbeeld vgp een tekort aan predikanten vertoont de Anglicaanse Kerk in Engeland. Hierin vond men het onlangs noodzake lijk om van de kansel een oproep voor te lezen, waarin de gemeenten gewezen werd op de noodzaak van een toeneming van het aantal theologische candidaten. De cijfers spreken ook hier een duide lijke taal: eigenlijk moest in de Anglicaan se Kerk het corps predikanten aangroeien met een 600 tal jonge krachten. In 1952 be droeg dit getal niet meer dan 451 en ook dit jaar is weer een tekort te verwachten. De oorzaak ligt hier echter anders dan in Schotland. Hier bestaat niet zozeer een tekort aan belangstelling voor het predik ambt als wel een gebrek aan middelen om de studie te kunnen bekostigen. Dat hierin verbetering moet komen is gemakkelijker te zeggen dan uit te voeren. Men zal trachten gedaan te krijgen studen ten, voorzover hun studie althans bekostigd wordt door de Anglicaanse bisdommen, voor een deel van hun tijd te werk te stel len bij het onderwijs. Men ziet: het is niet altijd eenvoudig om voldoende krachten te vinden voor het (Van onze correspondent in Londen) De Churchill door zijn dokters voorge schreven vierweekse periode van absolute rust zijn bijna om. Zoals reeds kort ge meld, heeft deze kuur Churchill goed ge daan. De volgende week zal de premier zijn woning Chartwell in Kent verwisse len voor Chequers in Buckinghamshire, het officiële landgoed der Britse eerste ministers, waar hij waarschijnlijk nog twee weken rust zal nemen. Op 31 Juli begint de parlementaire vacantie, die tot 20 Oc tober duurt, zodat Churchill het na zijn eigen vacantie voorlopig iets kalmer aan zal kunnen doen. Voor Churchill, die altijd sprankelt van activiteit, is rust overigens een betrekke lijk begrip. Zeker, hij zit soms op het ter ras van zijn huis naar zijn op de vijver drijvende zwarte zwanen te staren, maar er gaat geen dag voorbij of hij bemoeit zich met staatszaken. Belangrijke docu menten worden hem toegestuurd, van het verloop van het buitenlandse debat werd hij door zijn schoonzoon kapitein Soames per telefoon op de hoogte gehouden. Trou wens, de meeste ministers horen Churchills markante stem herhaaldelijk over de lijn. Elke dag luncht hij bovendien met een of ander kabinetslid of officiële persoon. Hij instrueerde Lord Salisbury vóór deze naar Washington ging en Butler vóór zijn La- gerhuisspeech. Na het overlijden van zijn vriend, de hertog van Westminster schreef Churchill een herdenkingsartikel. Hoe dit alles te rijmen met de geëiste „absolute" rust? Churchill is en blijft een buitenbeentje, of hij ziek is of niet. „wonderbare ambt". De Kerk in Groot- Brittannië kan en zal evenwel niet rusten eer voldoende krachten kunnen worden aangesteld. Presbyteriaanse Kerk Deze zorgen gelden niet voor alle ker ken. We willen niet nalaten uit een ander deel der wereldkerk in deze zelfde rubriek een ander geluid te laten horen. Het betreft de Presbyteriaanse Kerk in de Verenigde Staten, waartoe, zoals men in de bladen heeft kunnen lezen, nu ook pre sident Eisenhower behoort. Wordt het werk in de genoemde kerken in Groot-Brittannië vaak geremd door een tekort aan krachten, in Amerika valt dit verschijnsel weinig of in het geheel niet waar te nemen. De Presbyteriaanse Kerk telt daar thans ruim 2'/2 millioen leden, hetgeen zeggen wil dat dit getal sedert het begin van dit jaar met niet minder dan 44.000 is gestegen. De Zondagsscholen van deze kerk woi'den bezocht door 1.600.000 leerlingen, door die H. Doop werden gedu rende het vorige jaar 83.000 kinderen in de kerk opgenomen. De financiële situatie is voor onze Neder landse begrippen om jaloers op te worden. Het vorig jaar werd aan vrijwillige bij dragen bijeengebracht 126.000.000 dollar, dus 450 millioen, dit was ongeveer 13 millioen meer dan in 1951. Van de 126 mil lioen werd 21 millioen dollar besteed aan diaconale aangelegenheden. Aan de kerkelijke theologische facultei ten studeren thans 1442 studenten. In 1950 bereidden zich nog 26 procent minder voor op het predikambt. Om nog een belangrijke gebeurtenis van de laatste tijd te noemen: de geloofsbelijde nis werd, voor het eerst sedert 1903, her zien. Verder werden de bepalingen omtrent de kerkelijke huwelijksinzegeningen van gescheidenen in bijbelse zin verduidelijkt, waardoor in het algemeen slechts in uit zonderingsgevallen een dergelijke inzege ning wordt toegestaan. Zo worden, zoals uit dit laatste blijkt, al om vaak belangrijke uitspraken gedaan door de kerken. Het is ten zeerste gewenst, dat bij het formuleren hiervan steeds be schikt kan worden over een voldoend aan tal theologen. ADVERTENTIE Een van Churchills eerste bezoekers op Chequers zal Eden zijn, die Zondag uit de Verenigde Staten, waar hij zijn derde op eenvolgende operatie met succes heeft on dergaan, terugkeert. Het zal nog ten min ste een paar weken duren, vóór hij hele maal hersteld zal zijn. Het zal een merk waardige ontmoeting zijn tussen de twee tijdelijk uitgeschakelde topfiguren in de regering. Het komende gesprek tussen Churchill en Eden vormt uiteraard een onderwerp van speculatie. Men vraagt zich af of de bijna 79-jarige Churchill het stuur spoedig zal overgeven aan Eden, zodra deze ge zond genoeg zal zijn om hem als premier op te volgen. Hierover valt op het moment nog niets te zeggen. Het blijft Churchills hartewens om een gesprek onder vier of zes ogen te hebben met Stalins opvolger. Het is daarom niet onmogelijk dat Chur chill indien hij mocht besluiten zijn taak als premier neer te leggen, als vice-pre mier, bevrijd van de dagelijkse leiding, van de regering zal blijven deel uitmaken. Bloemrijk klaverjastournooi Zaterdag 19 September zal in het ge bouw van de Centrale Aalsmeerse Veiling een nationaal kla ver jastournooi worden gehouden, met ongeveer 2000 deelnemers. Aan het tournooi zijn enige attracties ver bonden, onder meer een bezoek aan een veiling van bloemen en een binnenhuis- kermis. De opbrengst is bestemd voor het Centraal Genootschap voor Kinderuit zending. een tegenbelegstuk van 10 cm. De kno pen en knoopsgaten kunnen nu in dub bele stof gemaakt wordt. Als we het rokje in elkaar gestikt hebben, dan werken we de bovenkant af met een band, die we uit de resten van de stof scheuren. Ook de band wordt met knoop en knoopsgat gesloten. Voordat we de zoom in de rok maken is het aan te bevelen, de rok eerst enige dagen op een klerenhanger uit te hangen, omdat de zijnaden schuin van draad zijn. Deze zakken daardoor nog enige cm uit. Nu kan de zoom in de rok gemaakt worden en uw sportieve pakje is compleet. L. S. "•J s| 1 ifc; *1 o,l u.c.'Af e T; j Q l t Z a./J- t.H N (r*.* uitgekookt, en op de een of andere ma nier is zij een beetje ruw, niet rasperig en naar, maar zo dat zij de huid mas seert en de bloedsomloop stimuleert. In het warenhuis waar zij in bakkenvol te glinsteren lagen werd er door iedere voorbij gangster even aan gevoeld en in geknepen en ik kon het ook niet nalaten. Een handdoek kunnen wij ophangen aan een „plakhaak". Een rond. metalen plaatje wordt met een schroef aan de muur bevestigd. Aan dat plaatje is door middel van een scharnier een haak ge kiemd, die ondersteboven hangt. De punt van de haak, die dus naar beneden wijst, drukt tegen het plaatje. De lus van de handdoek wordt tussen de haak en het plaatje geduwd en hoe men ook trekt, zonder de haak op te tillen is de handdoek er niet tussen uit te krijgen. Het geheim zit in een metalen knikker tje dat aan de binnenkant van de haak punt is bevestigd en tegen het metalen plaatje drukt. De lus van de handdoek blijft dus op de knikker hangen. Wilt ge uw vier rokken netjes naast elkaar en toch aan één knaapje hangen, koopt u dan even een paar rokhoyders. Ze zijn van plastic, in verschillende kleur verkrijgbaar, en hebben vier haakjes. De rokhouders worden elk aan de beide uiteinden van het knaapje ge schoven, vastgeschroefd, en de rokken kunnen hangen. Op het gebied van de kousen is er iedere keer wat nieuws. Nu heb ik nylon kniekousen ontdekt. Practisch onder avondkleding of als 't 's zomers te warm is voor een jarretelle-gordel. Maar dan alstublieft wel de rok goed over de knieën houden, anders staat het afgrijse lijk. ANNEKE 1. U-vormige buis (uit twee delen samen gesteld) plat op de grond leggen. 2. De twee ver- lengbuizen op de aansluiten de steunstuk ken van het voetstuk be vestigen. 3. Rechthoekig bovendeel met de steunstuk ken op de ver ticale buis aan brengen. 4. Gordijn ihhangen. (De verticale achterbuis blijft er buiten). 5. De kuip in het U-vormig grond stuk plaatsen. Het gordijn moet IN de bak hangen, zoiat geen water naar bui ten spat. 6. De dubbele voetpomp in de bak leggen. (Slangen wijzen naar achte ren). De lange slang met douche-kop, achter, aan de binnenkant van het gor dijn, omhoog leiden, en de douche-kop in de hanger leggen. 7. Naast het apparaat een emmer wa ter (warm of koud, naar wens) zetten, en de korte zuigslang er zo diep mo gelijk inleggen. Nog steeds vinden, bij de meeste vrouwen, de kleine hoedjes de grootste aftrek. Het gros van hen, zweert bij de dopjes en de kapjes, en laat de fraaie, doch moeilijk te dragen vooral in een land met een winderig en regenrijk klimaat „wagenwielen" links liggen. Deze drie dopjes zullen ook bij de Nederlandse vrouw wel een goed onthaal vinden. Links: Cabriolet" een aardig zomer-cocktailhoedje van goudkleurig stro-, ontworpen door Achille (Parijs). Midden: een modelletje 'van wit met zwart bedrukt stro, een grote gele „kwast" vastgehouden door een lint van dezelfde kleur, dient ter versiering. Dit vlotte zomerhoedje werd ontworpen door Svend (Parijs). Rechts: Maud et Nano toonde op de laatste show dit geestige dopje, dat de naam droeg „Le Coq du Village", of: „de Haan van het Dorp". Het is uitgevoerd in felrood stro. Een wit haantje met twee trotse staartveren troont eigenwijs bovenop het kapje. Een voile bedekt het gezicht. ADVERTENTIE GEEF U NÜ OP: HUIDE KOPERSTRAAT 20 -AMSTERDAM

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8