Bestand in Korea vanochtend vroeg in de „vredespagode" ondertekend Hereniging van Korea moet langs politieke weg volgen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bestand Vandaag zwijgen na drie jaar harde strijd de wapens in een verwoest land Acht Tsjechen braken uit met pantserauto Nog geen vrede Koningin bij padvindsters Het woord is aan ACCOORD OP KOREA Minister Dulles: Piastiras overleden Brood en melk wellicht duurder Onstandvastig weer 11 If 68e JAARGANG No 14 Vlucht 3 jaar voorbereid Vredespagode Amerikaanse senator Tobey overleden Grieks generaal met politieke carrière Na 1 Januari Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora MAANDAG 27 JULI 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 167 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- én Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NA IETS MEER dan drie jaar onafge broken oorlogvoering in Korea is te Pan moendjom, waar jarenlang vergeefs is ge praat, dan toch eindelijk een wapenstil stand ondertekend. Vanmiddag' om twee uur, twaalf uur na de ondertekening door generaal Harrison (voor de UNO) en ge neraal Nam II (voor Noord-Korea en China) zou aan beide zijden het vuren worden gestaakt. En binnen drie etmalen zal, door het terugtrekken van de beide legers, een neutrale zóne van enige kilo meters breedte moeten zijn ontstaan. Er zullen ook drie commissies in actie komen, belast met controle op de naleving der bestands-voorwaarden. Zaterdag bestond nog generlei zekerheid dat de ondertekening werkelijk zou ge schieden. Ook niet in Washington. Op deze plaats gaf ik toen een korte samenvatting van onzekerheden der vorige week en schreef ten aanzien van de bestands-kans: „Als het er werkelijk van komt moeten wij nog afwachten of de wapenstilstand ge trouw wordt nagekomen, hoe lang hij duren zal en of hij leiden zal tot vrede". Welnu, aan deze drie vragen zijn wij Yiu toe. Het zou, na al hetgeen voorafgegaan is en in de sfeer waarin dit bestand is geschapen, pure overmoed zijn ze bevesti gend te beantwoorden. De legers blijven in Korea. Binnen drie maanden moet een politieke conferentie bijeenkomen met het doel, tot een vredesverdrag te komen. Pre sident Syngman Rhee, de president van Zuid-Korea, stelt zich op het standpunt dat die binnen beperkte tijd resultaat zal moe ten bei-eiken met haar zoeken naar een vreedzame oplossing van het probleem der hereniging en bevrijding van Korea. Hij zal bidden dat zijn mening over de gevol gen van het bestand verkeerd zal blijken te zijn. Dit is wel een woord, geladen met twijfel. De president van de UNO, de Ca nadese minister van Buitenlandse Zaken Lester Pearson en de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken Foster Dulles hebben eveneens de hereniging van Korea als doel gesteld: dat zou dan zeker in een vrij en democratisch land moeten zijn, want voor dat doel heeft het Koreaanse volk gestreden. Volgens president Eisenhower heeft de oorlog in Korea bewezen, dat slechts moed en offers de vrede op deze aarde kunnen behouden. De president bedoelt met dit laatste blijkbaar „een wereldoorlog kun nen voorkomen". De uitdrukking „de vrede op aarde behouden" klinkt immers vreemd nadat in drie jaar tijds millioenen slachtoffers in Korea zijn gevallen. Het totaal is blijkbaar nog niet bij benadering te schatten. Volgens Foster Dulles is het Noord-Koreaanse leger vrijwel uitgeroeid, tellen de Chinese en Koreaanse legers on geveer twee millioen slachtoffers en is van de tien millioen inwoners van Noord- Korea dertig procent omgekomen door de oorlog en door de onmenselijke veront- achtzaming door hun leiders. Dit laatste doelt ongetwijfeld op gebrek aan evacua tie-maatregelen en andere middelen ter bescherming der burgerbevolking, ofschoon het niets nieuws is dat deze in een mo derne oorlog even zwaar, soms nog zwaar der getroffen wordt dan de legers. De com mentaar van Foster Dulles kan ons overi gens verwonderen uit een oogpunt van beleid. Aan de vooravond van komende vredesonderhandelingen schijnt het niet zeer tactisch, ook al is men overtuigd van zijn gelijk, zich aldus uit te drukken. Het schijnt ook tegenover het Noord-Koreaanse volk niet zeer handig. Foster Dulles toont zich allerminst zeker'van blijvende goede wil der communistische leiders. Dat is be grijpelijk genoeg, maar dit soort commen taar lijkt weinig geëigend om die te be vorderen. De president der Verenigde Staten heeft de hoop uitgesproken dat men niet langer zijn toevlucht zal nemen tot nutteloze strijd om geschillen te beslechten. Men kan niet anders doen dan deze hoop be amen. Men heeft zeker alle reden om wal dit bestand betreft, zijn blijdschap te uiten over het feit dat de mensenslachting in het Verre Oosten voorlopig is geëindigd. Het woord voorlopig kan er helaas niet bij ontbreken. En als men denkt aan de zware verliezen die ook de UNO-troepen, in hoofdzaak natuurlijk de Amerikanen, die er de overgrote meerderheid van. vormen, geleden hebben en aan het vooralsnog zo twijfelachtig resultaat, dat is bereikt, past alleen droefheid. Minister Foster Dulles is van mening dat alle vrije landen zich vrijer kunnen voelen omdat de communis tische aanvallers in Korea een verschrik kelijke afstraffing is toegediend. Maar ik waag het te betwijfelen of dit enige extra uitwerking heeft op het vrijheidsgevoel in de vrije landen. En zijn president is van oordeel dat de oorlog in Korea een we reldoorlog heeft voorkomen. Velen zullen zeggen: Is dat zo? Wij weten het niet; ook dat zal alleen uit de verdere loop van zaken kunnen blijken. R. P. NEURENBERG (D.P.A.) Acht Tsjechen zijn Zaterdagochtend vroeg met een pant servoertuig door de prikkeldraadversper ring aan de Duits-Tsjechische grens gebro ken. De vier mannen, twee vrouwen en twee kinderen hebben asyl in West-Duits- land gevraagd. Zij zeiden hun vlucht drie jaar voorbereid te hebben. Het pantservoertuig was door de be stuurder zelf in drie jaar tijds gemaakt en geleek zozeer op een echt, dat de Tsjechi sche grenswachten een eind voor de ver sperring het niet alleen ongehinderd door lieten, maar de vluchtelingen zelfs groet ten. De bestuurder is een monteur, die zei- de te vrezen, dat zijn autoreparatiewerk- plaats onteigend zou worden. Hij had het voertuig zodanig geconstrueerd, dat hij de wielen en rupsbanden onder het rijden kon wisselen. Berichten over strijd in Oost- Duitsland BERLIJN (D.P.A.) Het West-Berlijn- se dagblad „Der Telegraf" meldt dat de verzetsstrijdei's in het gedeelte van het vroegere Öost-Duitsland, dat thans oncler feools beheer staat, er in zijn geslaagd tus- feh zeven en twaalf Juli vier belangrijke' ^ruggen op te blazen. REUTER (A.N.P.) Vanmorgen vroeg (om twee uur Nederlandse tijd) is in de voor de Noordelijken opgetrokken „vredespagode" in Panmoendjom de wapen stilstandsovereenkomst getekend. Daarmee is, althans voorlopig, een einde ge komen aan de oorlog in Korea, die nu al ruim drie jaar (van 25 Juni 1950 af) heeft geduurd en millioenen levens heeft gekost. De leiders van de delegaties, de Ame rikaanse generaal Harrison en de Noord-Koreaanse Nam II tekenden het docu ment. Drie uur later tekende generaal Mark Clark, opperbevelhebber van de UNO-troepen, de overeenkomst in het hoofdkwartier in Moensan. Hij wenste niet naar Panmoendjom te gaan omdat-de Noordelijken geen Zuid-Koreaanse en nationalistisch-Chinese correspondenten tot de plechtigheid wilden toelaten. Maar ondanks dit obstakel kwam tenslotte de overeenkomst tot stand, die al zoveel hindernissen heeft moeten overwinnen voordat zij eindelijk de wapens in het rampspoedige Korea tot zwijgen kon brengen. Kort na de ondertekening van het bestand heeft president Syngman Rhee van Zuid-Korea zijn ministers bijeen geroepen. Rhee deelde na afloop van de conferentie de leider van de Zuid- Koreaanse bestandsdelegatie mede, dat de wapenstilstand moet worden nageleefd. Er werd tijdens de plechtigheid in de „vredespagode" geen woord gesproken. Al leen het gerommel van de artillerie was in de verte hoorbaar. Afgevaardigden van verscheidene landen met strijdkrachten in Korea en gasten van beide zijden zagen toe, toen de generaals Harrison en Nam II acht tien documenten, in blauwe omslagen, tekenden. De stilte werd na de onderteke ning alleen onderbroken door lachen van de Noord-Koreanen. De Noordelijken hebben de verbondenen heden medegedeeld, dat zij 12.736 krijgs gevangenen zullen terugzenden. 4.577 van hen zullen niet-Koreanen zijn. De verbondenen deelden de Noordelijken mede, dat zij direct ongeveer vijf duizend Chinezen en 6.900 Noord-Koreanen zullen repatriëren. Uiteraard betekent de wapenstilstand nog geen vrede voor Korea, want daar zal de politieke conferentie, die op het bestand zal volgen, voor moeten zorgen. In dagorders die aan de UNO-troepen en aan de Noor delijken werden verstrekt, wordt dan ook de grootste waakzaamheid bevolen. Gene raal Mark Clark zei dat de UNO-strijd- macht gehandhaafd zal blijven om de tegenstander te kennen te geven, dat „onze macht achter de belofte van de UNO staat om Zuid-Korea tegen aggressie te verdedi gen. In het verleden heeft de UNO haar militaire paraatheid laten verslappen om dat teveel vertrouwen werd gesteld in waardeloze beloften. „Wij zullen deze fout niet meer maken,' aldus Clark. De Noord-Koreaanse en Chinese troepen kregen opdracht de wapenstilstand strikt na te leven en voorbereidingen te treffen voor de ontruiming van de gedemilitari seerde bufferzone van vier kilometer breedte, die de partijen straks zal scheiden. De wapenstilstand is twaalf uur na de on dertekening van kracht geworden. Drie dagen na de ondertekening moet de buffer zone zijn ontruimd. De Algemene Vergadering van de UNO zal op 17 Augustus in New York bijeen komen ter bespreking van de Koreaanse kwestie. De voorzitter van de Assemblée, Lester Pearson, zei: „De ondertekening van de bestandsovereenkomst is het besluit van een hoofdstuk van bloedvergieten en strijd. Zij is echter ook het begin van een nieuw en moeilijk hoofdstuk: het vestigen van de vrede." Pearson zei verder, dat de UNO thans de weg moet bereiden voor de poli tieke conferentie. Indien de wapenstilstand nauwgezet wordt nageleefd, kan de volgen de stap worden gedaan naar een politieke oplossing en de wederopobuw van „een vrij, democratisch en verenigd Korea, een doel waarvoor het Koreaanse volk zo held haftig heeft gestreden." Zo een oplossing zou kunnen leiden tot een regeling van hangende vraagstukken in het gehele Verre Oosten. De secretaris-generaal van de UNO, Dag Hammarskjoeld, zei- dat de UNO thans al haar krachten zal wijden aan de grote taak van verzoening en wederopbouw. Afge vaardigden van vele landen spreken hun diepe voldoening over het bereikte resul taat uit. James Byrnes, oud-minister van Buiten landse Zaken der V.S. tijdens het democra tisch bewind, heeft een uitnodiging van Eisenhower om deel uit te maken van de Amerikaanse delegatie bij de volgende Algemene Vergadering van de UNO aan vaard. Hij zei: „Deze conferentie zal zeer belangrijk zijn, omdat daar zal blijken of de Russen werkelijk vrede willen. Austra lië heeft meegedeeld krachtig te zullen aan dringen op vertegenwoordiging op de poli tieke conferentie na het bestand, omdat het een vitaal belang heeft bij een regeling van de problemen in het Pacifie-gebied. Belofte van Rhee President Syngman Rhee heeft heden be loofd, dat Zuid-Korea de wapenstilstand niet zal verstoren, „terwijl de politieke conferentie binnen een- beperkte tijd zich bezig houdt met het zoeken naar een vreed zame oplossing van het probleem der be vrijding en vereniging van Korea." Rhee voegde er aan toe, dat later een nadere uiteenzetting gegeven zal worden van de redenen, die Zuid-Korea er toe heb ben gebracht „deze verandering in politiek om de wapenstilstand niet te verstoren" te aanvaarden. Hij zei te zullen bidden, dat zijn mening over de gevolgen van het bestand verkeerd zou blijken te zijn. Volgens New Yorkse radioberichten uit Moensan hebben de Noordelijken de Ver bondenen medegedeeld, dat zij 12.376 krijgsgevangenen zullen vrijlaten. Volgens deb erichten zal het genoemde aantal 3.313 Amerikanen, 922 Britten, 228 Turken, 12 Fransen, een Griek en een Belg omvatten. De bestandsovereenkomst in Korea zal door drie commissies ten uitvoer worden gelegd: Koningin Juliana heeft Zaterdagmiddag een bezoek gebracht aan het nationale kamp van het Nederlandse Padvindsters- gilde te Eerde in de gemeente Ommen. De vorstin, die gekleed was in het blauwe padvindstersuniform, nam gedurende enige uren actief deel aan een verkenningsspel. De opdracht luidde de verborgen schatten van Piet Hein op te sporen, die op het land goed verborgen waren. De Koningin of Movavedo (moeder van vele dochters) zo als haar padvindstersnaam luidt, zocht ijve rig mee. De schatten moest men zwemmend over de Regge aan Movavedo overhandigen. Na afloop werd in een blokhut een maal tijd gebruikt, waarna de Koningin vertrok, luidde toegejuicht door de honderden meis jes, die zich langs de weg hadden ge schaard. 1. De militaire bestandscommissie, be staande uit leden van de legerleiding van de UNO en de Noordelijken, die militaire groepen zullen zenden naar de gedemilita riseerde zóne om te controleren of het vuren index-daad wordt gestaakt en om eventuele schendingen van het bestand te melden; 2. De neutrale commissie van toezicht, bestaande uit vertegenwoordigers van Po len, Tsjechoslowakije, Zweden en Zwitser land. Zij moet in het algemeen toezicht er op uitoefenen, dat het bestand wordt nage leefd, en er in het bijzonder voor waken, dat geen van beide partijen achter de linies haar militaire macht uitbreidt; 3. De commissie voor de repatriëring van ki-ijgsgevangenen, bestaande uit ver- tegenwoordigei-s van bovengenoemde vier landen, onder voorzitterschap van India. Deze commissie zal zich bezig houden met de repatriëring van krijgsgevangenen, die niet naar hun land willen terugkeren. Vertegenwoordigers van de Noordelijken krijgen gedurende 90 dagen de gelegenheid om hun landgenoten tot andere gedachten te brengen. De gevangenen, die dan alsnog naar huis willen, zullen dat kunnen doen. Over het lot van hen, die bij hun weigering blijven, zal worden beslist op een politieke conferentie van „betrokken landen". Indien de conferentie evenwel na dertig dagen over deze kwestie niet tot ovei-eenstemming is gekomen, worden de gevangenen als bur- gers beschouwd. Zij zullen dan met hulp gxxxio^oocooococccoccocaccxicooooccocccoccaxoococoooccr LONDEN (Reuter). be „vredespago de", zoals het geel geschilderde gebouw waar de bestandsovereenkomst is gete kend, ivordt genoemdis een typisch Oosters bouwwerk. Het ligt slechts enige meters van de tent, waar de on derhandelaars hun besprekingen hebben gehouden. Het is een houten gebouw in Noord-Koreaanse stijl met een over hangend dak en met matten langs de muren. Het beslaat een oppervlakte van 900 vierkante meter. Boven de drie toegangen tot de zaal zijn vredesduivenvan anderhalve meter aangebracht tegen een blauwe achter grond in de vorm van een driehoek. Deze duiven zijn gemaakt naar de be kende tekening van Picasso. Honderden Chinese en Noord-Koreaanse irbeiders hebben dag en nacht gewerkt om het gebouw op tijd gereed te krijgen. DOOOOOQOOOOOOOOOOOCOOCOOOCXXXXOOOOOOOOQOOOOOOOOOOOOOCOCCX van de commissie kunnen gaan naar het neutrale land van hun keuze. Nederlandse verliezen In totaal zijn in Korea 111 Nederlandse militairen omgekomen. Daarvan zijn er 105 gesneuveld, vijf zijn door andere oor zaken ovei-leden. 3187 Nederlandse militairen zijn sinds 26 October 1950 naar Koi'ea gegaan. Op 6 Juli waren er nog 1108. Naar Nederland teruggekeerd zijn er 1936. 35 militairen zijn in Koi-ea of Japan gedemobiliseerd en van daaruit geëmigreei-d. BESTANDSL'JN TïïlBuffpPzSnp ïf 5Topqangswp9Pti De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft er Maandag voor gewaarschuwd, dat de Koreaanse wapenstilstand „in geen gevM gelijk is te stellen met een verzekerde vrede". De minister zeide, dat alle vrije landen zich vrijer kunnen voelen, omdat de com munistische aanvallers in Korea een ver schrikkelijke afstraffing is toegediend. Hij verklaarde, dat het Noord-Koreaanse leger „vrijwel uitgeroeid" was, en dat de Chi nese en Koi-eaanse legers ongeveer twee millioen slachtoffers tellen. Voorts zijn van de tien millioen inwoners van Nooi-d- Korea drie op de tien personen omgeko men door de ooi-log en door de „onmense lijke veronachtzaming" van hun leiders, al dus minister Dulles. Dulles verklaarde de wapenstilstand toe te juichen. Hij hoopte, dat de communis tische leiders hun goede wil zullen blij ven tonen. Maar totdat zij dit hebben ge toond, zal de waakzaamheid niet verslap pen en „wij zullen onze kracht in Korea niet verzwakken, voordat de ontwikkelin gen aantonen, dat dit verantwoord is, zo zeide de minister. Volgens Dulles zal onmiddellijk na het bestand worden begonnen met de herstel- Zaterdag heeft Koningin Juliana een bezoek gebracht aan het Nationale Padvindsterskamp te Ommen. Een onderdeel van het kampprogramma was het opsporen van „Spaanse matten" die door zwemploegen droog naar de Koningin moesten worden gebracht. Hier zien we de Koningin met een der „matten", die zij óp droogheid controleert. werkzaamheden in Zuid-Korea en zelfs in geheel Korea „indien de hereniging kan worden tot stand gebracht". Hij wees er op, dat niets de overtuiging heeft kunnen veranderen, dat het schiereiland dient te worden herenigd, en dat dit eerder langs politieke weg, dan door geweld dient te geschieden. Óp de politieke conferentie zal worden getracht een einde te maken aan de onnatuurlijke scheiding. Rede van Eisenhower Binnen een uur na de ondertekening van de wapenstilstand in Panmoendjom heeft pi-esident Eisenhower in een korte rede het Amerikaanse volk over de bete kenis van het bestand gesproken. De oor log in Korea had bewezen, „dat slechts moed en offers de vrede op deze aarde kunnen behouden". Eisenhower bracht in het bijzonder hulde aan „het dappere leger van Zuid-Korea". Mannen uit het Westen en mannen uit het Oosten hebben samen kunnen strijden en werken voor een nobel doel. De president van de V.S. sprak de hoop uit, dat men niet langer zijn toevlucht zou nemen tot „nutteloze strijd om geschillen te beslechten". Eisenhower waarschuwde, dat de V.S. ën hun bondgenoten in de ko mende maanden waakzaam zouden moe ten zijn met het oog op xriogelijke ongun stige ontwikkelingen. Hij begon zijn toe spraak met de woorden: „Wij begroeten met een bede van dank het officiële nieuws, dat de wapenstilstand op Korea is getekend". Reacties Te Washington hebben vele leden van het Amerikaanse Congres hun twijfel uit gesproken over de oprechtheid van de wens der Noordelijken tot samenwerking om een definitieve vrede in Korea tot stand te brengen. Te Parijs herinnerden Franse diploma ten aan de vrees dat door het beëindigen van de Koreaanse oorlog de Chinese hulp aan de communisten in Indo-China zal worden uitgebreid. Zij willen eerst deze vrees verdreven zien, voordat zij vast kunnen geloven aan een opi-echte wens der Chinezen voor vrede in het Verre Oosten. Naar aanleiding van de wapenstilstand op Korea heeft minister-president dr. W. Drees verklaard, cj^at hij zeer verheugd is, dat eindelijk een mogelijkheid is geko men om deze oox-log te beëindigen. Di-. Drees zeide te hopen, dat de onder tekening ook in andere opzichten tot betei-e betrekkingen in de wereld zou mogen lei den en dat de vrede op Korea van blij vende aard mag zijn. WASHINGTON (Reuter). Senator Tobey is Vrijdagavond op 73-jarige leef tijd nabij Washington aan trombose over leden. De republikeinse meerderheid in de Senaat, die thans is samengesteld uit 47 republikeinen, 47 democraten en één on afhankelijke, is hierdoor vei-dwenen. Verwacht wordt, dat de Republikein gouverneur Gregg een republikein zal aan wijzen, die de plaats van Tobey zal in nemen. La Bruyère: Vrouwen zijn uitersten: zij zijn of beter of slechter dan de man nen. ATHENE, (Reuter). De Griekse oud premier generaal Nicolas Piastiras is Zon dag tengevolge van een hartkwaal in de ouderdom van 70 jaar overleden. De generaal kreeg grote populariteit bij de Grieken, toen hij in 1922 aan het hoofd van een aantal hoge officieren naar de macht gi'eep, koning Constantijn van de troon stootte en, na zes ministers en gene raals van de partij der Populisten ter dood te hebben laten brengen, een revolution- naire regering vórmde, waarbij hij zelf als staatshoofd optrad. Deze regering hield echter niet lang stand en Piastiras moest het land veidaten. Tijdens de burgeroorlog werd hij echter teruggeroepen om het premiei-schap op zich te nemen. In 1933 moest hij wederom het land verlaten en werd bij verstek door een Populistische regering ter dood veroor deeld. In 1945 keerde hij naar Griekenland terug, doch begon zich pas vijf jaar later weer met de politiek te bemoeien, toen hij optrad als leider van de progressieve par tij. Na twee jaar met enige onderbrekin gen aan het hoofd der regering te hebben gestaan, werd de generaal bij de vei'kie- zingen van 1952 verslagen door de „Griek se concentratie", de partij van veldmaar schalk Papagos. In November van het vorige jaar trok Piastiras zich terug als leider van de pro gressieve partij en vertrok naar New York voor een behandeling van zijn hartkwaal. Het wordt niet uitgesloten geacht dat met ingang van 1 Januari de prijs van melk en brood zal stijgen. Hoewel hierover in de ministerraad nog geen beslissing is genomen, zou het in het voornemen der regering liggen de subsidies op melk en brood te verminderen. Over de omvang der prijsverhoging staat nog niets vast. De komende huurverhoging, welke men zal trachten te compenseren door een nieuwe loonronde en verlaging van enkele belastingen, zal het noodzakelijk maken dat het gehele loonbeleid der overheid aan de orde komt. Een stijging van de kosten van levensonderhoud is niet onmogelijk nu een verdere aanpassing aan het Belgische prijspeil on grond van Benelux-overeen- komsten nodig zal zijn. De nog bestaande subsidies der rege ring op de consumptie-artikelen zijn de Belgen reeds lang een doorn in het oog. Afschaffing ervan zal echter een verho ging der prijzen veroorzaken. Het K.N.MJ. deelt mede: Het weer is gedurende het weekeinde geleidelijk meer onder invloed van een uitgebreid depres- siegebied bij Schotland gekomen. De kou dere luchtlaag die over ons land stroomde was Zondag nog juist voldoende stabiel, zodat vorming van buien achterwege bleef. Inmiddels bleef de aaxxvoer van polaii-e Iuchtmassa's over de Bi-itse eilanden aan houden. Het centrum van de depressie ver plaatst zich meer naar het Oosten. Dit had tot gevolg, dat in de nacht van Zondag op Maandag de onstabiliteit toenam en plaatselijk enkele flinke buien voorkwa men. Vei-wacht mag worden dat het de- pressiegebied zich de komende dagen nog vei-der naar het Oosten zal uitbreiden. De temperaturen blijven aan de lage kant. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand w 1 c SE w> -S Eg 2 O JO <2.3 Helsinki geheel bew. ZW 1 24 0 Amsterdam zwaar bew. ZZW 6 20 0 Edinburgh regen ZO 1 17 4 Londen zwaar bew. ZZW 4 21 3 Luxemburg zwaar bew. ZZW 2 22 0 Parijs regen ZZW 8 23 0,1 Bordeaux regenbui windstil 22 0,1 Grenoble geheel bew. NW 5 29 0 Nice licht bew. NNW 1 28 0 Genève zwaar bew. WZW 1 31 0 Zürich zwaar bew. windstil 32 14 Berlijn zwaar bew. OZO 1 31 2 Frankfort zwaar bew. ZW 1 28 0 München geheel bew. ZW 2 29 13 Wenen zwaar bew. WZW 2 32 0 Innsbrück zwaar bew. windstil 32 0 Rome onbewolkt windstil 34 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt te 10 uur: Verandei-lijke bewolking met nu en dan enkele buien en een kans op on weer. Overwegend matige wind tussen Zuid-West en Zuid. Iets warmer. 28 Juli Zon op 4.55 uur. onder 20.37 uur. Maan op 21.20 uur, onder 7.28 uur. Hoog en laag water in IJmuidcn Maandag 27 Juli Hoog water: 3.57 en 16.28 uur. Laag water: 12.06 en uur. Dinsdag 28 Juli Hoog water: 4.42 en 17.11 uur. Laag water: 0.28 en 12.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1