Baby koos het luchtruim boven nieuwe K.Z.C.-basis „Een dagje uit" in Zandvoort Ram Gopal in Bloemendaal Bierviltjes en sigarenbandjes naast historische munten en penningen Veenbranden te wijten aan kwaadwilligheid? <^Brieven aan cle redactie Zandvoort MAANDAG 2 7 JULI 195& HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 STAR TSEIN MET EEN HEMD „Nu kunnen we die hoge thermiekbellen halen" Openbaar onderwijs bloeit in Heemstede Dertien Bloemendaalse organisaties adresseren Finse dansgroep treedt Dinsdag op Grote Markt op Bankwerker sloeg buren met nijptang in het gezicht Zomerfeest op Keukenhof Burgerlijke Stand van Haarlem Krotopruiming in Heemstede Corrïe ten Boom in Haarlem teruggekeerd Jubileumtentoonstelling van de luchtmacht GAAT U MET VACANTIE? Wapenshow der verzamelaars in Haarlems hotel Waardevolle penningen Indonesische formateur heeft kans op succes St. Jorisband gaf concert op Raadhuisplein Reddingsoefening voor de kust Achter de duinen bij Ruigenhoek in de gemeente Noordwijkerhout lag Zaterdagmiddag een flinke baby in het gras en er stonden tal van mensen omheen, die hem met hun blikken liefkoosden. Die grote belangstelling voor deze baby was begrijpelijk, want na jaren, waarin hij moeilijk anders dan als een vondeling kon worden bestempeld is thans eindelijk een fatsoenlijke bakermat voor hem gevonden: de grasmat van het Langeveld. Men zal deze beeldspraak wat kras gaan vinden ivanneer wij er aan toe voegen dat de baby onder grote belangstelling op een schaats aan een lier de lucht in werd getrokken, maar het valt niet te loochenen: het was de „Griinau Baby" van de Kennemer Zweef vliegclub, die er zolang mee heeft moeten rondsukkelen tot zij eindelijk, acht jaar na haar oprichting, het Langeveld als eigen basis in gebruik kon nemen. Aan de ingebruikneming van het terrein ging natuurlijk een plechttigheidje vooraf in het café Geerlings. waarbij ir. H. Doppenberg, de voorzitter van de afdeling Zweefvliegen van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart waarbij de K.Z.C.-leden zijn aangesloten en waar zij grote steun van hebben ondervonden het nieuwe terrein in de zorgen van de Haarlemse zweefvliegers aanbeval. Het was, naar ir. Doppenberg zeide, heel moeilijk om in het dichtbevolkte Westen nog een geschikte ruimte voor zweefvlie gers te vinden. Dit vormde steeds een pro bleem voor de Vereniging voor Luchtvaart, die met regeringssubsidie werkt op voor waarde dat zij jaarlijks tenminste 100 jon gelui voor B-brevetten opleidt. In het cen trum van het land is daartoe Teriet gevon den, maar ook in West Nederland werd dringend behoefte aan een goed terrein gevoeld temeer omdat het aantal zweef vliegers zich sterk heeft uitgebreid en om dat ook de K.L.M. voor haar mecaniciens een zweefvlieger-training zeer op prijs stelt. „Enfin, we hebben tal van plattegron den bestudeerd en de zaak bijna meter voor meter bekeken tot we eenparig tot de conclusie kwamen, dat ons niets over bleef dan het „Langeveld". En daar heeft de K.N.V.L. tenslotte, door de goede mede werking van Noordwijkerhouts burgemees ter mr. C. K. van Berkel, toch nog spoedig de hand op kunnen leggen. De tweede voor zitter van de K.Z.C., de heer A. L. Aarts, hield nog een voorbeeldig kort dankspeech- je, want zo zei hij „een zweefvlieger heeft geen tijd om te kletsen als het zulk mooi weer Is. Dat doei ie 's winters als het ha geltHij nodigde allen uit om met hem op te trekken naar het Langeveld en op dat moment hobbelden de terreinauto's ai vooruit over de zandweg die naar het Langeveld leidt. Los Wanneer men een start ziet heeft men een ogenblik begrip voor die auto riteiten, die een terrein aan de K.Z.C. niet wel besteed vonden. Want een ras zweefvlieger heeft een terrein nodig om het zo gauw mogelijk weer te ver laten, hij zit in de cockpit te popelen van „stijgingsdrang", totdat hij het trekken van de lier voelt en het gras steeds sneller ónder zich weg ziet glij den. Een kilometer voor hem gromt de motor van een auto, welks achteras een lier in beweging brengt, waarom zich bliksemsnel de kabel opwindt. Deze kabel is aan de nrus van het zweefvliegtuig bevestigd en daalt aan een kleine parachute neer als het toe stel op hoogte is gekomen. En dit is nu het voordeel van het Lange veld de naam zegt het reeds: de kabel lengte kan belangrijk worden vergroot waardoor evenredig aan hoogte wordt ge wonnen. „We kunnen nu die hoge ther- miekbellen halen", zei een van de club leden enthousiast en omdat wij ons best deden die bellen waar te nemen, gaf hij een verklaring van deze vakterm: het vlie gen zonder motorkracht is natuurlijk een geleidelijk dalen onder een hoek, die zo klein mogelijk gehouden wordt, alleen op stijgende warme lucht die men zich ziet condenseren in de bekende, door de zweef vlieger zo graag geziene cumuluswolkjes, kan een kist nog op grote hoogte voeren. Dat is zo'n gelukkige ontmoeting met ther- miekbellen. De secretaris van de afdeling Zweefvlie gen der K.N.Y.L., de heer H. F. V. M. Schwing, die zo voor de verkrijging van dit terrein geijverd heeft, maakte de eerste vlucht, waarbij een hemd als startvlag diende, en daarna volgden er verscheidene anderen, de K.Z.C. heeft nog een veelbe lovend vliegseizoen voor zich en zal daar zoveel mogelijk vrije dagen van profiteren, na 's morgens om zes uur bij de radio ver nomen te hebben wat het K.N.M.I. voor haar in petto heeft. Dit is een sport, waar voor je behalve van het weer volkomen afhankelijk bent van de „teamgeest", ver telde een van de leden ons, „je bent voort durend met zijn allen aan het werk om één man de lucht in te krijgen. Wanneer je onder op de startlijst staat en een van de velen, die je vóór zijn brokken maakt dat kan gebeuren, nietwaar? dan heb je de hele dag gewerkt zonder zelf in de lucht te zijn geweest. En daar moet je tegen kunnen....". Door stijging van het aantal leerlingen van de Voorwegschool in Heemstede zullen het eerste leerjaar twee klassen nodig zijn. Een leegstaand lokaal zal daartoe worden ingericht. Door de toeneming van het aantal leerlingen zal één leerkracht meer dan thans aan de school verbonden dienen te worden. Vanaf 1 Januari 1955 komt de wedde daar van ten laste van het Rijk. terwijl aan de Minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen verzocht is, om ook over het tijd vak van 25 Augustus 1953 tot en met 31 De cember 1954 de wedde te willen vergoeden. De Minister zal zowel aan de Crayenester- als aan de Dreefschool voor het tijdvak van 25 Augustus tot en met 31 December 1953 de wedde van een extra leerkracht vergoe den, zoals ook door B. en W. was verzocht. Het aantal leerlingen van de Bronstee- school is eveneens nog stijgende. Op 22 Juli bedroeg het reeds bijna driehonderd Hierdoor is de aanschaffing van 18 twee persoonsbanken noodzakelijk geworden. Al deze voorzieningen zullen een uitgave van f 4350 vergen. Om de gemeenteclassificatie Op initiatief van de afdeling Bloemen- daal van de Nederlandse Onderwijzers vereniging is een request van dertien or ganisaties van personeel in overheids dienst aan de minister van Binnenlandse Zaken gestuurd, waarin wordt aange drongen op de plaatsing van Bloemendaal in de eerste klase der gemeenteclassifi catie. Van de aangevoerde motieven vermelden wij, dat Bloemendaal voor andere rege lingen (collectieve arbeidsovereenkomsten, noodwet-Drees, sociale bijstand, overbrug gingsuitkering etc.) reeds als eerste klas gemeente wordt beschouwd. Een vergelijking van de kosten van le vensonderhoud voor de gemeente Bloe mendaal en die voor de omliggende ge meenten, welke in de eerste klasse zijn in gedeeld, leert n.l. dat deze kosten in Bloe mendaal aanmerkelijk hoger zijn dan die in Haarlem, Velsen of Zandvoort. De Finse dansgroep, die Donderdagavond medewerking verleent aan de internationale volksdansdemonstratie op het terrein van HFC. zal Dinsdagavond om acht uur optre den op de Grote Markt. Een programma van een uur zal worden afgewerkt. Des middags geven de Finnen een demonstratie in de hal van het Stadhuis voor een aantal genodigden. De Haarlemse politierechter, mr. H. J. Ferwerda, behandelde vanmorgen de zaak tegen de 28-jarige bankwerker uit Heem stede H. v. d. L., die er van verdacht werd op 15 Mei het echtpaar N„ waarmee hij sa menwoonde mishandeld te hebben. Nadat de verdachte de dochter van het echtpaar ver weten zou hebben, dat deze „niet goed stof afnam" gingen de heer en mevrouw N. naar boven om de zaak nu eens uit te praten. Van dit praten kwam echter weinig, daar na een kleine woordenwisseling een vechtpartij ont stond. V. d. L. haalde daarbij uit zijn jaszak een nijptang en sloeg daarmee zijn onder buren in het gezicht. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, achtte het een bedenke lijk feit. dat de verdachte reeds geruime tijd met een nijptang in zijn zak liep om bij „eventueel voorkomende gex-allen zichzelf te kunnen verdedigen". Hij eiste dan ook een geldboete van dertig gulden en een gevan genisstraf voor de tijd van twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De raadsvrouwe, mr. L. A. BarendsCle- veringa, drong in haar pleidooi op clementie aan en tenslotte veroordeelde mr. Ferwerda V. d. L. tot een geldboete van veertig gulden subsidiair twaalf dagen gevangenisstraf. Het door de afdeling Lisse van de Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer voorbereide zomeravondfeest op „Keukenhof" is Zater dagavond een groot succes geworden. Naar schatting hebben 2500 bezoekers genoten van een vlot afgewerkt programma. Medewer king verleenden plaatselijke muziek- en zangverenigingen en de damesafdeling van de gymnastiekvereniging DOK. De verlich ting op deze mooie zomeravond werkte mee aan het slagen van het feest. Het tweede gedeelte van de a^ond werd verzorgd door beroepsartisten. die het hunne er toe hebben bijgedragen, dat het publiek een prettige avond heeft beleefd. HAARLEM, 25 Juli 1953 GEHUWD: 25 Juli, J. D. Troost en A. A. Otter; A. P. Trentelman en A. M. Bos: D. van Oei en W. A. Roorda; J. P. H. Kluft en E. M. van 't Hooft. BEVALLEN van een zoon: 23 Juli, A. A. W. EerhartOut; 24 Juli, A. M. de Vries Ellermeijer; J. Bosmavan der Giezen; A. H. NijssenEssers. BEVALLEN van een dochter: 24 Juli, C. M. StallerStaller; J. C. GroeneveldJan sen; J. M. Th. AalsmaSteffens; 25 Juli, H. GorterElbertsen. OVERLEDEN: 23 Juli. J. H. Biihl—Joubij. 56 j.. Spaarnhovenstraat; 24 Juli, E. van der Steur-de Boer, 85 j.. Aelbertsbergstraat; 25 Juli, F. J. Meerens, 70 j., Leidsevaart. Aankoop percelen Molenwerfslaan B. en W. van Heemstede hebben de raad voorgesteld de woningen Molen werf slaan 8 tot en met 22 voor achtduizend gulden aan te kopen om te komen tot een betere bebou wing'van de Zuidzijde van die laan, hoek Cloosterweg. Reeds in 1940 werden daartoe de percelen 2, 4 en 6 aangekocht, welke inmiddels door de bewoners zijn- ontruimd. Het liet in de bedoeling de negen gezinnen van de thans aan te kopen huizen zo spoedig mogelijk een andere woning aan te wijzen. Op het vrij komende terrein 731 vier kante meter groot zullen zeven kleine wo ningen worden gesticht met een breedte van vijf en een diepte van zes meter. Mejuffrouw Corrie ten Boom is terugge keerd van een reis van twee jaar. Acht maanden vertoefde zij in Amerika, vandaar vertrok zij naar Japan waar zij op vele plaat sen het woord voerde. Op Formosa verbleef zij een week en via Honkong ging zij naar Nieuw-Zeeland, waar zij verscheidene Ne derlandse emigranten ontmoette. Van Austra lië ging zij naar Zuid-Afrika, waar zij voor inheemsen en voor de Engels sprekende be volking sprak. Ook hield zij lezingen in het Nederlands. Tenslotte vertoefde mejuffrouw Ten Boom enige tijd in Israël. Zij heeft een drukke tijd achter de rug en het gebeurde wel dat zij drie tot vijf keer per dag het woord voerde. Enkele weken blijft mejuffrouw Ten Boom in Nederland en deze woek zal zij in Haar lem twee keer het woord voeren. Vanavond spreekt zij voor het interkerkelijk Hermann Zaiss-comité in de Waalse kerk en Donder dagavond in de Zuiderkapel, Zuiderstraat. Op laatstgenoemds bijeenkomst zal zij in drukken geven uit de landen die zij bezocht heeft- Enkele reporters van de radio vertoefden Zondagmiddag op het Zandvoortse strand om een uitzending te verzorgen. De Avro, die Zondag onder de titel „een dagje uit", een reportage uit Zandvoort bracht, kan hierop met voldoening terug zien, doch Zandvoort evenzeer, want de uitzending was een goede propaganda voor de badplaats. Des middags was de uitzending gewijd aan diverse gebeurtenissen in het dorp, op het strand, op de uitzichttoren, in tenten en trekkerskamp, des avonds werden en kele amusementsbedrijven bezocht. De burgemeester van Zandvoort, die op de uitzichttoren vertoefde, nam de gelegen heid waar in zijn praatje enkele plannen te bespreken in verband met de komende opbouw en uitbreiding van zijn gemeente het stichten van een zomercentrum de bouw van een café-restaurant in de na bijheid van hotel Bouwes, waarmede de bebouwing van de Strandweg voltooid zal worden. Met dit werk zal over enkele we ken worden begonnen. Ook besprak de burgemeester de vervanging van de tram door een busdienst over enkele jaren. Voorts hebben het woord gevoerd de korps chef van politie, de heer H. P. Huijsman, de directeur van de Noord-Zuid-Hollandse Vervoermaatschappij, de heer J. J. Jurris- sen, de voorzitter van de Zandvoortse red dingsbrigade, de heer J. G. Bisenberger, de exploitant van de uitzichttoren, de heer H. Limmen, strandpachter Bol, de voorzit ter van de kampeervereniging „Voor waarts", de heer Lexmond, de kampbe heerder van het trekkerskamp „De Bran ding", de heer J. van Dijk en voorts vele badgasten en strandbezoekers. In de avond uren volgden uitzendingen uit hotel Bou wes en Bodega Petrovitch. Dinsdagavond verzorgt de Avro een uit zending uit hotel Bouwes, waar het Weense ensemble Charles Prouché optreedt. De talrijke veenbranden, die de laatste tijd in de Zuid-Oosthoek van Drente heb ben gewoed, wekken de achterdocht van de autoriteiten. De politie zal worden ver sterkt met twintig man. Zij komen spe ciaal om in het veengebied te trachten de oorzaken van de talrijke turfbranden na te gaan. Millioenen turven zijn dit jaar reeds verbrand en de oorzaak van geen der branden is bekend. Het eigenaardige is, dat de branden steeds uitbreken op dagen waarop niet gewerkt wordt. Het vuur ontstaat steeds op punten 'waar de meeste schade kan worden aangericht. De nieuwe turf brandt niet, alleen de onver koopbare producten van het. vorig jaar gaan in de vlammen op. Ook Zondag is weer bijna een millioen turven door liet vuur verteerd. Luitenant-generaal-vlieger I. A. Aler heeft Zaterdag ter gelegenheid- van het veertigjarig bestaan van de Koninklijke Luchtmacht een luchtmachttentoonstelling op de vliegbasis Soesterberg geopend. Generaal Aler sprak, staande naast een oude C-5, zijn openingsrede uit, waarin hij zei, dat de jubileumherdenking met deze tentoonstelling op het oude Soesterberg wordt afgesloten. Hij hoopte dat deze ten toonstelling, waar men alles rustig bekij ken kan, vooral de belangstelling zal trek ken van de jongeren. De tentoonstelling is in een reusachtige tent ondergebracht en geeft een overzicht van de ontwikkeling van de luchtmacht en van de burgerluchtvaart. Buiten is een aantal oude toestellen te zien. Onderofficieren en oud-onderofficieren van de luchtmacht hebben te Soesterberg de kolonel-vlieger b. d. W. C. J. Versteegh gehuldigd, die de eerste commandant van de vliegschool is geweest. Zoals men verwachten mocht, heeft het Zaterdag en Zondag in Bloemendaals Open luchttheater plaats gehad hebbende op treden van Ram Gopal en zijn ensemble van Indiase dansers en musici veel meer voldoening geschonken dan de voorstelling in de Koninklijke Schouwburg in Beu Haag, waarop mijn van enige teleurstelling getuigend verslag tijdens het Holland Fes tival gebaseerd was. Eén van de voor naamste bezwaren was toen, men herinrert het zich misschien' nog wel, een bepaald storende en tegen de voorname tradities en dienende bedoelingen van de Hindoekunst indruisende coquetterie. Maar hier, in deze weidse ruimte, waar het licht, der schijn werpers op allen gelijk neerdaalde, kreeg deze behaagzucht aanmerkelijk minder kans zich te doen gelden. Het is dan ook erg jammer, dat er voor deze gelegenheid tot kennismaking met een dergelijke perfect beheerste kunstvorm zo betrekkelijk weinig belangstelling getoond werd. Het totaal aantal bezoekers van de drie uitvoeringen zal de duizend maar nau welijks overtroffen hebben. Vreest men wellicht een extra zintuig te behoeven om van zo'n Oosterse vertoning te kunnen ge nieten? Dat is helemaal niet nodig en men kan het zelfs zonder enige speciale voor kennis stellen. Weliswaar zijn de Hindoe- dansen grotendeels verhalend van aard en gaat er voor ons veel van de betekenis dei- beschrijvende gebaren verloren, maar dat gemis voelt men nauwelijks als men oog heeft voor vormen en voor de pure schoon- Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE ,,Bid voor de Ziel van Zaliger Jan van Willegen; Overleeden den 30ste Augustus 1799 in den Ouderdom van circa 88 Jaaren en Begraaven den 4de September in d'Oudekerk tot Amsterdam. R.I.P.". Aldus luidt de tekst van een oud bidprentje, het antiekste in een verzameling, welke onder meer ook de devote herinneringen aan koningin Astrid en koning Albert van België bevat. Deze waarschijnlijk unieke collectie is het resultaat van de verzamelwoede van een enthousiast Rotterdammer, die op zekere dag besloot zich op het vergaren van bidprentjes te gaan toeleggen. De antipode hiervan wordt gevormd door enige albums gevuld met geboortekaartjes, die een vriendelijke dame heeft' bijeen gebracht; waarmee beiden wellicht onbewust het begin en het einde van alles tot een symbool hebben gemaakt. Tussen deze twee uitersten bevindt zich ieder object, dat zich maar tot het vormen van een verzameling leent. Sigarenbandjes, munten, penningen, bierviltjes, lucifersmerken, maximum- kaarten, militaire distinctieven, handtekenigen, etc., etc.,; kortom elk voorwerp, dat meestal afzonderlijk weinig of geen waarde vertegenwoordigt, doch in collectief ver band tot een curieus bezit wordt gepromoveerd. Ons land telt meer van dergelijke ver zamelaars dan men misschien vermoeden zou en getrouw aan hun hobby, hebben zij zich ook georganiseerd. Het is de in 195i opgerichte Nederlandse Vereniging „De Vefzamëlaar"," welke reeds enige honder den leden telt, waaraan Haarlem Zendag in hotel „Royal" een curieuze tentoonstel ling te danken heeft gehad. Hier werden immers de resultaten van jarenlang zoe ken en snuffelen geëxposeerd, waarbij het als een soort erecode geldt, zo weinig mo gelijk kosten aan een verzameling te spen deren. En de uitkomsten zijn dikwijls hoogst merkwaardig! Wat denkt u bij voorbeeld van een col lectie, welke uit duizenden bierviltjes en etiketten bestaat, waaronder er afkomstig zijn uit Japan en de Arabische landen? Of een verzameling prentbriefkaarten met de afbeeldingen van elk raadhuis in Ne derland. Voorts militaire distinctieven en onderscheidingen van talrijke mogend heden, waaronder Amerika, Rusland, En geland en Duitsland, zodat de sikkel en de hamer van het Rode Leger evenmin ont breken als het IJzeren Kruis, de Medal of Freedom en de S.S.-runen. Het N.S.B.- speldje en de W.A.-distinctieven ontbra ken evenmin. Welk een ijver, moeite en doorzettingsvermogen moet het hebben ge kost, een dergelijke uiteenlopende collectie bij elkaar te brengen. Daarbij troffen wij ook een prachtige munten- en penningverzameling aan, waar onder zich exemplaren bevinden, die per stuk zeker een waarde van enige honder den guldens vertegenwoordigen. Histori sche penningen uit de 16de, 17de en 18de eeuw, met onder andere de médaille, die aan de deelnemers van de overval op Bre da, in het vermaard geworden turfschip werd uitgereikt. Daarnaast heeft deze ver zamelaar nog een collectie munten bijeen gebracht, die een welhaast volledig over zicht vormt van alle geldstukken, die sinds de Romeinse tijd in ons land als be taalmiddel golden. Niet minder origineel is de wijze, waarop de heer Louis Nagtegaal uit Rotterdam de handtekening van beroemde sportlieden heeft ondergebracht. De signaturen van Nurmi, Zatopek, Jef Scherens, Bartali, Fanny Bi ankers, Botwindk, Puch van Heel, Joe Louis, Faas Wilkes, enzovoort, in totaal ruim vierhonderd, prijken allen afzonder lijk op een kaart, welke verder alle gege vens over hun record-prestaties bevat. Deze verzameling, die in de sportwereld reeds een zekere vermaardheid geniet, zodat men het als een onderscheiding beschouwt hierin te worden opgenomen, is aldus uit gegroeid tot een hoogst merkwaardig dos sier, waarin men alle .sport-evenementen kan aantreffen. Naast de geëxposeerde lucifersmerken en sigarenbandjes, waarvoor -zelfs enige Bel gen naar Haarlem waren overgekomen om deze in ogenschouw te nemen, gaven ook de maximumkaarten een bijzonder ver zorgde indruk. Dit zijn prentbriefkaarten, die dezelfde afbeelding bevatten ais de postzegel, die voor de frankering werd ge bruikt. Een hobby, die eveneens een be zienswaardig resultaat oplevert. Deze eerste tentoonstelling in Haarlem kan door de organisatoren met het volste recht als een succes worden beschouwd. De belangstelling uit verzamelaarskringen en van geïnteresseerden was de gehele mid dag groot en velen hebben van deze gele genheid gebruik gemaakt hun dubbele exemplaren onderling te ruilen. Het ligt dan ook in de bedoeling spoedig tot het stichten van een Haarlemse afdeling over te gaan, zodat het contact gehandhaafd blijft en men daarna een maandelijkse ruil beurs kan organiseren. heid der beweging. Men kan er naar kijken zoals men naar muziek luistert, er desge wenst zelf een verhaal bij bedenkend, als men dat nu met alle geweld nodig heeft. En trouwens, maar dat kon men vcoruit niet weten, wel vermoeden: Ram Gopal kwam zodanig onder de bekoring van da omgeving, die hem zoals hij Zaterdag in zijn mondelinge toelichting verklaarde (Zondag liet hij het grootste deel van zijn monoloog wegens de minder prettige weersomstandigheden achterwege) sterk aan de streek van Malabar in zijn land van herkomst deed denken, dat hij enige veranderingen in het programma aanbracht die evenzovele aanwinsten bleken. Speciaal zijn romantische duet, in de gedaante van de fluitspelende blauwe god Krishna, de eeuwige minnaar, met de sierlijke danseres Rekha Devi was een bijzonder mooi frag ment uit een mythologische ballade, waar bij men zich werkelijk in de maanlichte tuin van Brindgban kon wanen. In dezelf de Kathakstijl, hier te lande vooral door Menaka gepopulariseerd, die veel ruimte voor improvisatie biedt, was ook zijn solo van de dorpsjongen die een vlieger oplaat, merkwaardig genoeg de plaats innemend van „De jager in het bos". Het gevoel dat men in de schouwburg zo sterk had, dat Ram Gopal, die geruime tijd in Hollywood verbleef en nu al jaren in Londen woont, bezig is het contact met zijn geboortegrond te verliezen, dat hij de technische middelen van het Westerse theater lezeer gebruikt ter glorificatie van zijn verschijning, deed zich thans veel minder gelden. Zijn artistieke persoonlijk heid kan, dunkt me, een vergelijking met bijvoorbeeld Hima Kesarcodi niettemin amper doorstaan, omdat hij ons niet on voorwaardelijk doet geloven in de reli gieuze of filosofische achtergronden van zijn dans. Maar zo'n tafreèl als het tot leven gewekte fresco of dat. van de gouden ade laar, die het goddelijk elixer steelt, verdient alle waardering. Prachtig is steeds zijn handenspel. De schitterende gewaden harmonieerden zeldzaam goed met het omringende land schap. Volgens Ram-Gopal vormen ze nog maar een zwakke afspiegeling van de pracht, die in de Indiase tempels bij fees telijke gelegenheden ten toon wordt ge spreid. DAVID KONING. DJAKARTA (Aneta). De formatie pogingen van formateur Wongsonegoro heb ben blijkens de laatste berichten een goede kans met succes te worden bekroond. Maandagmiddag was het wachten nog op het definitieve antwoord van de Masjumi over de samenstelling der nieuwe rege ring, maar van de zijde der Masjumi werd Maandagmorgen verklaard, dat de partij in principe het ontwerp van de formateur goedkeurt. Het door Wongsonegoro ontworpenka binet heeft twintig portefeuilles, waarvan de Masjumi en de P.N.I. er elk vier zou den krijgen. Een fragment van de rijk geschakeerde verzamelingen. (Verkort weergegeven) Schoterweg I Namens alle bewoners van de Spaansevaartstraat en omgeving protesteer ik tegen het achterwege blijven van afdoende veiligheidsmaatregelen voor voetgangers en fietsers op de Rijksstraat weg. Wij vragen ons af hoeveel doden er moeten vallen voor hier een oplossing komt, vooral voor het overstekend ver keer. Het laatste ongeluk heeft ons diep ge troffen door de tragische omstandigheden waaronder het gebeurde. Zelf doorstaan we telkens als onze mannen of kinderen laat thuiskomen de angst van „Als ze maar geen ongeluk hebben". Mevrouw S. Schoterweg II Met het ingezonden stuk, ondertekend H. W. H. S., ben ik het absoluut oneens. Of de Schoterweg/Rijksstraatweg offi-r cieel voorrangsweg is of niet, doet aan de gang van zaken -niets af. Niemand zal toch willen beweren, dat hij, uit een smallere zijstraat komend, een brede verkeersweg oprijden kan, zonder vaart te minderen en dubbel op te letten, al heeft hij voorrang. Ik wil hiermee maar zeggen, dat een ver keersader als de Schoterweg/Rijksstraat weg uiteraard a 11 ij d een voorrang ge niet boven alle erop uitkomende minder belangrijke zijstraten. Neen, de kern van het probleem ligt hierin, dat de enige categorie die verplicht is de verkeersregels te kennen, de auto- en motorrijders zijn. Iedereen kan echter op fiets of bromfiets het drukke stadsverkeer doorkruisen, ook al heeft hij geen flauw benul van de regels. J. W. S. Bromfietsen De bromfiets als fiets accoord. Dat de bromfiets op het rijwiel pad hoort lijkt me in de meeste gevallen uitstekend en dat zij daar het wielrijders- verkeer niet in gevaar mag brengen, heeft al evenzeer mijn instemming. Laten dan ook sommige wielrijders redelijk zijn en Op uitnodiging van de stichting „Touring Zandvoort" gaf Zaterdagavond de St. Joris- padvindersband uit Haarlem in de muziek tent op het Raadhuisplein, onder leiding van vaandrig H. Janus, een concert. Een pijp- corps, onlangs aan de band toegevoegd, werkte mee. Vooraf werd een rondgang door het do p gemaakt en het optreden wekte aller bewondering. De op 23 October 1945 op gerichte band met anvankelijk 'tien deelne mers groeide in de loop der jaren uit tot een drumband van 48 man. De band oogstte veel succes. Woensdagavond 29 Juli om halfzeven zul len voor de kust van Zandvoort grote ge combineerde oefeningen worden gehouden in het redden en verzorgen van schipbreuke lingen. Hieraan nemen deel de afdeling Zandvoort van de Kon. Ned. Noord en Zuid Hollandse Reddingmaatschappij, in samenwerking met de afdeling IJmuiden; de Zandvoortse red dingsbrigade, het Zandvoortse politiecorps en de afdeling Zandvoort van het Neder landse Rode Kruis. Voor de kust van Zandvoort zal de red dingboot uit IJmuiden (Neeltje Jacoba) verschijnen, die de functie zal vervullen van een in nood verkerend schip. De redding boot van Zandvoort, de C. A. Dudok de Wit, zal in zee worden gebracht en de schipbreu kelingen van de Neeltje Jacoba afhalen, die worden overgegeven aan de Zandvoortse Reddingbrigadc. De leden van deze brigade zullen de „gewonden" aan het Rode Kruis overdragen. In het Patronaatsgebouw wor den de „geredden" behandeld. In voorbereiding is een tweede oefening op Zaterdagmiddag 15 Augustus, waarbij zo mogelijk van een helicopter gebruik zal worden gemaakt bij het reddingswerk. ons niet nijdig toevoegen dat wij op de grote weg horen. Maar nu nyjn belangrijkste vraag: Wij betalen f 14 per jaar aan belasting. Krij gen we dit nu terug? Wij zijn nu immers wielrijders? EEN ABONNé

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8