Opheffing tram naar Zandvoort noopt tot snelle verbetering der wegen Geen overeenstemming over financiële consequenties In „Wageningen" zit men met blote voeten in de bioscoop Spanning op laatste dag in Leeds Amsterdamse Beurs DINSDAG 28 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Bijkomende factoren N.S. „Niet meer dan een millioen* Krachtige taal in de staten van Suriname Belang voor Zandvoort Tram- wordt busbaan N.Z.H. niet ongerust Wijnbouwers versperren wegen in Z.-Frankrijk De vierde testmatch Kort nieuws ONDER PALMEN EN PASSAAT Per motorbootje naar school Scheepvaart In ons blad van Zaterdag 18 Juli hebben wij reeds meegedeeld, dat er besprekingen gaande waren tussen de spoorwegen en de betrokken gemeentebesturen over de op hoging van de spoorlijn tussen Heemstede (Zandvoortselaan) en Haarlem (Brouwers vaart). Wij vestigde er toen de aandacht op dat dat werk bijzonder urgent was ge worden, niet alleen door de nu reeds jaren durende verkeerscongesties op Pijlslaan cn Westergracht in Haarlem, maar vooral ook door de opheffing van de tramlijn AmsterdamZandvoort, die immers zoals door ons reeds op 13 April werd gemeld per 1 Maart 1956 haar beslag moet hebben gekregen. Het is dan ook niet te ver wonderen, dat Zandvoorts burgemeester het initiatief tot besprekingen op hoog niveau over dat onderwerp heeft genomen. De badplaats heeft er immers een levens belang bij, dat zo spoedig mogelijk een oplossing wordt gevonden voor een verkeers probleem van eerste orde: de kruising van de spoorweg te Heemstede. Helaas zijn de resultaten van die besprekingen niet bepaald positief te noemen. Hetgeen te meer te betreuren is, omdat de tijd dringt. Het zal 1956 zijn voor men het beseft en iedere week die thans verloren gaat met onderhandelen over de financiële consequenties van werken waarmee iedereen het in principe eens is, zal zich dan wreken. De maatregelen waarmee iedereen het eens is althans in grote lijnen zijn de volgende: De verbinding van de hoofdstad des lands met haar badplaats zal in de toe komst in een boog om Haarlem heenlopen, voorlopig nog via de Schipholweg, maar later via een weg door de Romolenpolder met een brug over het Spaarne tegenover de Spaarnelaan. Via die laan en de Span jaardslaan, c.q. Johan van Oldenbarnevelt- laan wordt dan de Leidsevaart gekruist ter hoogte van het tegenwoordige tram viaduct. Vervolgens zal de weg onder de spoorlijn doorgaan om onmiddellijk daar na over te gaan in een verkeerscirkel waar op ook de nieuwe Noord-Zuidverbinding, die op Haarlems gebied zal overgaan in de Lorentzkade, zal aansluiten. Van die verkeerscirkel bereikt de nieuwe weg over het oude tracé van de trambaan de Vier sprong in Aerdenhout. Vandaar zal een tweede verbinding met Zandvoort beginnen, parallel aan de be staande Zandvoorterweg, op de oude tram baan. Dit zijn dan de overigens reeds be kende hoofdlijnen van een plan, dat in de grond der zaak zeer voor de hand ligt, maar dat door een aantal bijkomende fac toren gecompliceerd wordt. Die bijkomende factoren worden be paald door de aanwezigheid van een ge lijkvloerse spoorlijn, door het zeer uiteen lopende belang dat de verschillende be trokken gemeenten bij de ophoging van de baan hebben en vooral ook bij de finan ciële beperkingen, die bij dergelijke pro jecten altijd schijnen te praevaleren, zelfs zo dat het wel eens schijnt of de financiële middelen belangrijker zijn dan het doel waar het.om gaat. Nu is het zo, dat de gemeentelijke finan ciën de uitvoering van dergelijke kapitaal- werken niet toelaten, omdat de landsrege ring de gemeenten daartoe de financiële armslag onthoudt. Desondanks is men in derdaad wel bereid iets te doen. Zo zal Heemstede, indien het mocht komen tot de bouw van. een spoorwegviaduct over de Zandvoortselaan (dat een dubbel viaduct zal worden, omdat ook de nieuwe Noord- Zuidverbinding voor het wegverkeer ter plaatse de Zandvoortselaan zal kruisen), de rij kleine huizen aan de Noordzijde tussen Orchideeënlaan en Leidsevaart slo pen en de kostbare rioledings-en andere grondwerken voor zijn rekening nemen: werken die een bedrag van drie ton zeker zullen vergen. Bloemendaal van zijn kant zal de sane ring van de Viersprong voor zijn rekening nemen. Maar de spoorwegen hebben daarentegen laten weten, dat zij alleen de ophoging van de spoorlijn bij de Zandvoortselaan als een rechtstreeks spoorwegbelang zien (sa menhangende met een geregelde kwartier- dienst 'AmsterdamRotterdam) en dat zij bereid zijn in de kosten daarvan een der de deel, zijnde een millioen, bij te dragen. Het is dus nog een open vraag wie de resterende twee millioen zullen moeten fourneren. In dit verband is het begrijpelijk dat de belanghebbenden de blik op Haarlem heb ben gericht. En al even verklaarbaar is het, dat Haarlem heeft duidelijk gemaakt, dat het voor een ophoging van de spoor baan alleen belangstelling heeft, indien ook de ophoging op Haarlems gebied zou worden uitgevoerd, een plan dat reeds van 1936 af gereed ligt. Zou de gemeente een dergelijk project zelf moeten financieren, dan zouden de lasten op het gemeentelijk De Surinaamse statenleden Pengel, Lachmon en Rens hebben een motie inge diend, waarin de landsregering wordt uit genodigd met Nederland besprekingen te voeren, teneinde mogelijkheid te scheppen dat Suriname financiële verbintenissen en economische besprekingen kan aangaan zonder medewerking van Nederland. Premier Currie merkte op, dat Suriname zonder diplomatieke vertegenwoordigers de verlangde financiële onafhankelijkheid niet zal bereiken. De regering was echter bereid deze kwestie met Nederland te be handelen. Het statenlid dr. D. Findlay vroeg zich af of, indien Nederland toestemt, de inter nationale geldhandel dit ook zal aanvaar den. Er zijn dan garanties nodig, die tot nog toe alleen Nederland kan geven. Het statenlid Radakishun meende, dat de bauxiet van Suriname een voldoende garantie was. De heer Pengel was van mening, dat Su riname alleen groot zou worden met kin deren, die „pushing power" hebben. „Kin deren zoals ik", zei hij. De derde ondertekenaar van de motie, de heer Rens, wilde aan Nederland drie vragen stellen, te weten: „Waarom Surina me aan Nederland toestemming moet vra gen"; „Wat Nederland in Zuid-Amerika doet" en „Wat wij, rijken, moeten vragen aan Nederland, dat in diepe armoede leeft". De heer Rens zei: „De tijd is geko men om eisen te stellen". De motie werd tenslotte met algemene Btemmen (18) aangenomen. budget met niet minder dan een half mil lioen per jaar toenemen. Bij een gemeente begroting, welke al een deficit van een millioen vertoont, uiteraard een onverant woorde uitgave. Wij vernamen dat over de verschillende facetten van het spoorwegvraagstuk te Haarlem B. en W. aan de raad een nota zullen aanbieden. Voorts bestaat de verwachting, dat de kwestie in September in de Tweede Kamer ter sprake zal worden gebracht. Het laat zich aanzien, dat alle acti viteit van Zandvoorts burgemeester ten spijt de betrokkenen elkaar op dat punt niet zo spoedig zullen vinden. Daarom is het niet te verwonderen, dat mr. Van Fenema intussen doorgaat met die voorbereidingen te treffen, welke noodzakelijk zijn om een vervoers- en ver- keerscatastrofe in 1956 voor de badplaats te voorkomen. Hij is tot het inzicht gekomen, dat Zand voort zelf slechts belang heeft bij de bouw van het viaduct in de nieuw geprojecteer de verbinding tussen de Viersprong in Aerdenhout en Haarlem, ten Noorden van de thans bestaande overweg in de Zand voortselaan dus. Het is aannemelijk, dat het de spoorwe gen vrij onverschillig zal laten of zij het toegezegde millioen nu op tafel leggen voor een viaduct over de Zandvoortselaan of over de nieuwe weg. In het laatste geval is dat voor hun dochter, de N.Z.H. ook voor deliger. Wat nu de verdere verbinding met Zand voort betreft: het is duidelijk dat de be staande verbinding onvoldoende capaciteit heefl om de verkeersstroom ir. de toekomst te blijven verwerken. Dat kan toch al niet, zelfs al zou de tram blijven rijden. Daarom ziin de onderhandelingen van Zandvoort met de Amsterdamse waterlei ding om te komen tot de overdracht van een tien meter brede strook grond aan de Zuidzijde van de Zandvoortselaan tussen Bentveld en de bebouwde kom reeds in vergevorderd stadium. Deze verbreding zal het mogelijk maken dat de autoweg met anderhalve rijbaan wordt verbreed, terwijl het fiets- cn voetpad dan op de bij de weg te trekken strook zullen worden gelegd. Daarnaast heeft Zandvoorts burgemeester het oog geslagen cp de trambaan, die met ingang van de winterdienst in 1955 opge broken zal worden. De N.Z.H. zal namelijk eerst het gedeelte van Zandvoort tot Haar lem opbreken en pas daarna het traject Haarlem -Amsterdam. De tramdienst zal dan tussen Zandvoort en Haarlem door een tijdelijke busdienst worden vervangen. Het plan is nu de trambaan te georuiken voor de bussen. Voor normaal rijverkeer, ook voor verkeer in een richting, is de baan namelijk te smal. Daarom hebben Zandvoort en Bloemen daal reeds optie op de baan genomen en worden op het ogenblik onderhandelingen met de N.Z.H. over de prijs daarvan ge voerd. De uitmonding van deze busweg in Zandvoort is een probleem op zichzelf, waarop wij binnenkort hopen terug te komen. Intussen bleek ons, dat men bij de N.Z.H. de toekomst niet zo donker inzag, ook niet al zouden de gewenste viaducten voorlopig niet gebouwd kunnen worden. „Als men wil meewerken", zo vernamen wij, „en men vindt dat de toestand onhoudbaar wordt, dan hebben de verkeerspolities toch altijd nog de mogelijkheid een aanzienlijk deel van het verkeer over de Bloemen- daalse Zeeweg te leiden". PARIJS. (U.P.) De Franse wijnbouwers die ontstemd zün over het kortgeleden door de regering genomen besluit om hun surplus aan wijn niet op te kopen, hebben vandaag de kreet aangeheven „op de barri caden'" en wegversperringen opgericht in het Zuiden van Frankrijk waardoor het verkeer tijdelijk geheel stil kwam te lig gen. Het besluit hiertoe werd gisteravond genomen tijdens bijeenkomsten van het „welvaartscomité van de wijnbouwers en men koos de barricaden omdat dit de ge makkelijkste manier was om de regering in verlegenneid te brengen. Tot grote be zorgdheid van de regering in Parijs ston den aan het hoofd van de commissies die zich belastten met de oprichting van de versperringen de burgemeesters en de raadsleden. Het ziet er naar uit dat de vierde test match tussen Ëngeland en Australië, ge speeld op Headingley in Leeds, een zeer spannend slot gaat krijgen op de vijfde en laatste dag. Om kwart over een - met nog vijf uur drie kwartier te spelen - was het totaal van de Engelsen 226 voor het verlies van zes wickets. De grote vraag is hoe lang de Engelsen nog stand zullen weten te houden. Vooral nu het de vraag is in hoeverre Denis Comp- ton, wiens hand vervaarlijk is opgezwollen nadat hij er een bal van Lindwall op had gekregen, nog in staat zal zijn verder te batten. Maandag bleef hij met 60 not out. Hoe lang nog? Nadat gisteravond op 177 voor vijf was gestopt, viel vanochtend het. wicket van Evans, die door wicketkeeper Langley was gevangen op het bowlen van Miller. Zo kwam Bailey met Laker op de mat. Aanvankelijk batten beiden vanoch tend zeer rustig zonder risico te nemen. Doch Laker begon, nadat hij was inge speeld, de Australische aanval steeds ge makkelijker te bespelen. Hij sloeg Benaud twee maal voor vier in één over en de daarop vojgende ging zelfs Miller voor vier naar de boundary. Zo klom het totaal om kwart over één tot 226 voor zes met Bailey 13 not out en Laker 39 not out. Captain Hassett van Australië staat nu voor de zeer moeilijke taak om enerzijds de Engelse batsmen aan de kant te krijgen en anderzijds om dat te doen ten koste van zo weinig mogelijk runs. Met nog 5 uur en drie kwartier te spelen heeft Engeland een voorsprong van 127 runs en nog vier wickets in handen. Compton is een probleem apart. Valt er een wicket dan komt hij in ieder geval in. Men heeft besloten hem een injectie te ge ven in zijn geblesseerde hand, waardoor hij waarschijnlijk wel in staat zal zijn enige tijd stand te houden. Men zit alleen met de moeilijkheid wanneer dat moet gebeuren, omdat - is er een batsman uit - het altijd Een autobuschauffeur uit Zeist is in hoger beroep tot drie weken voorwaarde lijke gevangenisstraf veroordeeld, omdat hij en niet de conducteur bij een halte in De Bilt de deuren van de bus had gesloten, het geen in strijd was met zijn voorschriften. Een uitstappende 76-jarige dame kwam tus sen de dichtklappende deuren, viel en werd door de wegrijdende bus overreden. - Een Amsterdamse juwelier ontdekte 's morgens in een ruit van zijn étalage een gaatje ter grootte van twee vierkante cen timeter. Daardoorheen bleek een gouden armband met briljanten ter waarde van f 8100 te zijn ontvreemd, vermoedelijk door middel van een stokje met een haakje. nog wel even duurt voordat de verdoven de werking van de injectie uitwerking heeft. Het is dus duidelijk dat de Engelse voor sprong niet groot genoeg zal zijn om de Australische batsmen te beletten de vierde testmatch te winnen, indien Engeland binnen korte tijd nog enkele wickets zal verliezen. Vooral niet omdat het Austra lische team enkele vervaarlijke hitters rijk is. Weten echter de Engelsen lang genoeg stand te houden, wel, het is duidelijk dat ook de vierde testmatch dus wederom in een draw zal eindigen. Gebeurt dit dan zal de vijfde testmatch, die in Augustus op de Oval in Londen wordt gespeeld, de beslis sing moeten brengen in de serie. Het scorebord ziet er thans als volgt uit: Engeland, eerste innings 167. Australië, eerste innings 226. Engeland, tweede innings: Hutton c. Langley b. Archer25 Graveney bowled Lindwall 3 Edrich c. Decourcy b, Lindwall 64 Watson c. Davidson b. Miller 15 Simpson c. Decourcy b. Miller0 Compton retired hurt 60 Bailey not out 13 Evans c. Langley b. Miller 1 Laker not out 39 Extra's 6 Totaal226 voor 6 Bedser en Lock moeten nog in. (Van onze speciale verslaggever) In het dorp Wageningen wordt op het ogenblik een silo voor rijst neergezet en omdat de kleigrond er zo zacht is als boter, moeten er eerst 600 betonpalen van 20 meter lengte in de bodem worden geheid. Het is vermakelijk om te zien: de kolossale paal wordt opgehesen, krijgt een klein tik op zijn kop en schiet meteen zeven meter de diepte in. Al herinnert ge u uit uw schoolboekje de zin: „tussen Rhenen en Wage ningen verbouwt men tabak", meen daarom niet, dat men thans in het dorp aan de Veluwezoom ook rijst gaat verbouwen. Het Wageningen, dat in dit artikel ter sprake zal komen, is een gloednieuw dorp in Suriname. Niet van belang voor bedaagds pensiongasten, maar wel voor jonge Nederlandse boeren, die uitzien naar de mo gelijkheid om een eigen bedrijf te beginnen. Een Wageningse berg bestaat hier niet, maar wel Wageningse bossen. En die bossen gaan er aan. Men snijdt ringen in de boomstammen, die men volspuit met een natrium-verbinding. Het vergif werkt snel en wanneer men thans te Wageningen rondvaart, ziet men vele hectaren vol dood hout. Alleen de klimplanten van het oerwoud leven nog. Men zou hier verwachten, dat de meeste van die dode bomen zo betrek kelijk gemakkelijk omvergehaald konden worden. Maar wanneer op enige afstand naast elkaar twee stevige tractors komen aangereden, onderling verbonden door een dikke ketting, dan blijken die twee grom mende monsters gemakkelijk in staat om de meeste stammen prompt omver te halen. De mannen op de tractors zitten onder een afdak en die beschutting hebben ze wel nodig. Niet alleen tegen de Surinaamse zon, maar vooral tegen al dat neervallende hout. Dit is zwaar en ogenschijnlijk nogal gevaarlijk werk. Toch is er geen enkel on geluk bij voorgekomen en hele terreinen zien er al even boomloos uit als Nederlands polderland. Te modderig voor klompen Een enkele Nederlandse boer heeft het in deze streek met klompen geprobeerd, maar als het hier werkelijk flink regent en dat komt hier nog al eens voor dan zijn klompen onvoldoende en dat moet men beslist hoge laarzen dragen, zelfs in de Deze joto toont het zojuist gerestaureerde stadhuis van Franeker, dat Maandag officü is heropend. Het werd geheel in de oude stijl ingericht. Een boerderij in Surinaams Wageningen. (klei)straten van het dorp. Het is hier altijd vrij warm. Ook als het regent. Daarom j draagt men geen kousen en wanneer er, in de moddertijd, een bioscoopvoorstelling j wordt gegeven dan ziet men in het voor portaal van het verenigingsgebouw reeksen laarzen staan vol druipend slik. En binnen zitten de mensen met blote voeten. In Suriname wordt veel gefietst. Maar denk niet dat dat mogelijk is in de regen tijd. Zelfs een auto blijft steken op zo'n natte kleiweg en het enige betrouwbare vervoermiddel is dan ook een motorbootje, dat hier door de rivier of door de kanalen tuffen kan. Althans in Wageningen zelf zoekt men naar middelen om de wegen droger en har_ dei te maken. Maar steenslag heeft men hier niet en alles wat men aanvoert is peperduur. Toch zal men in het dorp wel een oplossing vinden. De buitenwegen ech ter zullen alleen in de droge tijd berijdbaar zijn. Dat wordt wel een probleem voor de boeren, die een 20 km van het dorp zelf gaan wonen. Het is een heel gedoe om dagelijks je kinderen per motorbootje over zulk een afstand naar school te brengen. Wat feiten en cijfers De beschrijving die in dit artikel tot dus verre van dit nieuwe Wageningen gegeven is. had zeker geen idyllisch en romantisch karakter. Het leek goed eventuele gegadig den toch ook een indruk te geven van de moeilijkheden, die hen wachten. Thans echter iets over de kans, welke hier aan ondernemende mensen geboden wordt; een kans, die nog door te weinig jenge boeren goed begrepen wordt. De „Stichting tot de Ontwikkeling van Machinale Landbouw in Suriname" (adres: Nieuwe Parklaan 5, Den Haag), heeft op de vrije geldmarkt een aanzienlijk kapitaal geleend, waarvoor de Nederlandse Staat zich garant stelt. Van de landsregering van Suriname heeft men een gebied van 52.000 hectaren in erfpacht toegezegd gekregen en thans is men bezig de eerste 5000 van deze „Suri naamse N.O.-polder" in exploitatie te brengen. Men zoeke deze streek overigens niet in het N.O., doch in het Noord-Westen van het land, namelijk bij het landbouw gebied Nickerie en aan de diepe Nickerie- rivier. Het eerste werk was: de opbouw van een dorp. Daar komen of daar zijn reeds wonin gen voor de plaatselijke werkkrachten, die het land helpen ontginnen, een bakkerij, een uiterst moderne rijstverwerkingsbe- drijf, een verenigingsgebouw, een rijstsilo enz. De rivier is zo diep, dat zeevarende schepen van 3000 ton gemakkelijk aan de dorpssteiger kunnen meren. Reeds nu wonen er twaalf Nederlandse boeren in het dorp. Maar ze houden zich nog niet met landbouw bezig. De opzet is aldus: gegadigden uit Nederland en Suri name worden zorgvuldig geselecteerd. Men stelt dergelijke eisen als aan boeren, die in de Noord-Oost polder in Nederland willen gaan werken. Bovendien moet men kunnen aantonen, dat men over drie a vier jaar beschikken kan over een kapitaal van 25.000 Nederlandse guldens. Men heeft voorkeur voor jonge, getrouwde boeren, die hier met vrouw en eventueel met kleine kinderen heen willen trekken. De opbouw van een goede gemeenschap is voor het welslagen van zeer veel belang, want dit gebied ligt zeer geïsoleerd. Over zee 15 a 20 uur varen van de hoofdstad Paramaribo en over de rivieren 30 uur! Het is een goed ding, dat serieuze ge gadigden toch eerst nog kunnen proberen hoe het hun bevalt. Aanvankelijk werken ze namelijk als employé van de Stichting, de eerste twee jaren niet als boer, maar als ontginner en daarna inderdaad als land bouwer. Pas na drie of vier jaar moeten ze beslissen. Ze hebben hun reis hierhéen niet behoeven te betalen en kunnen ook weer gratis terug. Maar willen ze blijven, dan nemen ze de boerderij waar ze op werken contractueel over en het plan is er op ge baseerd, dat nagenoeg de hele aanleg van dit gebied (met de coöperatieve bedrijven), op die manier wordt terugbetaald. Men hoopt in 1957 alle 64 boerderijen van de eerste 5000 ha bezet te hebben en zo spoe dig mogelijk moeten dan nog twee polders van gelijke grootte volgen. In totaal is hier dan voorlopig plaats voor ongeveer 210 ge zinnen. Rijst wordt het hoofdproduct en daar men zoveel mogelijk machinaal wil doen, heeft men gerekend op slechts één arbeiders knecht per boerderij. kelijk aangepakt. Het plan is reëel en ge zond en met de goede boeren en met ware gemeenschapszin, kan hier een pres tatie geleverd worden, die zeker van enig belang is voor de Nederlandse emigratie, maar die vooral betekenis heeft voor de Reeds wat er thans te zien is in Wage- export van Suriname. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Abinta, 26 v. Amsterdam te Hamburg. Aldabl, 26 400 m. Z. Kp. Verdische eil. n. Rio de Janeiro. Amsteldijk, 26 Perim gep. n. Belawan. Arnedijk, pass. 26 Vlissingen n. New York. Axeldijk, 27 v. New York te Antwerpen. Alamak, 26 v. Aden te Karachi. Almkerk, 26 v. Melbourne n. Fremantle. Amsteltoren, 26 v. Zanzibar te Dar es Salaam Agamemnon, 27 te Jeremie. Alchiba, 26 dwars Recife n. Buenos Aires. Almdijk, 27 v. Galveston te Tampa. Alphacca, 26 210 m. W. ten Z. Bermuda. Alpherat, 26 140 m. NO. Rio Grande. Amstelpark, 26 720 m. O. Belle Isle. Averdijk, 26 350 m. z. Kp. Race n. Le Havre. Amerskerk, pass. 26 Noordp. Luzon n. Takubar Ampenan, pass. 26 Ras Fartak n. Bahrein. Amstelkroon, 26 210 m. W.t.Z. Diego Garcia. Aagtekerk, pass. 27 Gibraltar n. Genua. Aalsdijk, 29 te Antwerpen verwacht. Aigatha, 28 te Pladju. Akkrumdijk, 27 v. Port Said n. Genua. Alcyone, pass. 27 Ouessant n. Recife. Argos, 28 te Iraklion Kreta. Axeldijk, 27 v. Antwerpen n.Rotterdam. Albireo, 21 v. Rotterdam te Buenos Aires. Algenib, 25 te Recife. Alioth. pass. 27 Fernando Noronha n. Las Palmas Annenkerk, 27 v. Lorenzo Marquez n. Beira. Applngedijk, 27 v. Lissabon n. Havana. Axeldijk, 28 v. Baltimore te Rotterdam. Amor, 28 v. Lissabon n. Rotterdam. Amstelvaart, 28 te Amsterdam. Bloemfontein, 26 v. Kaapstad te Port Elizabeth Britsum, 26 v. Bombay n. Port Piri. Bil li ton, 26 950 m. O.NO. Honolulu. Buru, 27 ten anker rede Semarang. Bali, 26 110 m. N.NW. Perim n. Suez. Bennekom, 26 300 m. N. Terseira. Blitar, 28 te Colombo. Borneo, 27 v. Belawan. Bonaire, 28 Port of Spain verw. Boskoop, 27 470 m. ZW. Flores n. nAtw. Breda, 28 te Antofagasta. Boschfontein, 28 te Marseille. Celebes, vertr. 27 v. Colombo n. Aden. Cronenburgh, pass. 25 Ouessant n. Castro Ur- dialis. Clavella, 26 260 m. NW. Dakar n. Kaapstad. Ceronia, 26 990 m. W.ZW. Flores. Caltex Delft, 27 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Leiden, pass. 27 Lissabon n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 27 ten Z. Kreta n. Sidon Caltex The Hague, pass. 27 Kp. Tenez n. R'dam Chama, 27 Perim gepass. n. Gibraltar. Congostroom, 28 te Pointe Noire. Callisto, 27 v. Montreal te Huil. Cottica, 27 v. Georgetown te Amsterdam. Delfshaven, 27 cv. St. Vincent n. Buenos Aires Delfland, 27 v. Amsterdam n. Z. Amerika. Dalerdijk, 26 v. Londen te Hamburg. Delft, 28 te Guayaquil. Diemerdijk, 28 v. Victoria te Vancouver. Dongedijk, 26 v. Curasao n. Cartagena. Danae, 27 te Halmstad. Elmina, pas. 27 Las Palmas n. Dakar. Eemland, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Den Haag, 31 9 u. Hoek v. Holland verw. Etrema, 26 390 m. NW. Cochin n. Singapore. Esso Rotterdam, pass. 27 Scilly's n. Purvleet. Eos, 28 te Famagusta Erinna, pass. 27 Azoren n. Curagao. Edam. 27 v. New York n. Rotterdam. Eendracht, 28 v. Alexandrië te Beyrouth verw. Friesland (SSM), 27 v. Odense n. Newcastle. Feiipes, 30 v. Padang te Pladju verw. Groote Beer, 26 26 te Montreal. Gaasterland, 26 te Hamburg. Ganymedes, 26 v. Port of Spain n. Paramaribo Cleodora, 26-27 te Stanlow. Graveland, 26 250 m. N.NO. St. Paulsrock. Gaasterkerk, 27 te Cadiz. Gordias, 27 te Alexandrië. Gooiland, 28 v. Santos te Rio Grande do Sul. Heelsum, 25 v. New Orleans n. Jacksonville. Haarlem, 26 460 m. W. Flores n. San Juan. Haulerwijk, 26 210 m. Z.ZO. St. Pauls. Hecuba, 26 430 m. Z.ZO. Bermuda. Helder, 27 v. d. Elbe n. Antwerpen. Helena, 27 te La Guaira. Helicon, 27 nog ten ar.ker bij Caracol- Hersilia, 26 100 m. N. ten O. Crooked eil. Hydra, 27 120 m. ZO. Kp. Hatteras. Hestia, 26 250 m. ZO. Kp. Race n. Gent. Hilversum, pass. 27 Aden n. Mena el Ahmadi. Hera, 27 v. Grenada n. Baltimore. Hei-mes, 28 v. Hamburg te Antwerpen. Hector, 28 v. Amsterdam n. Oran. Ittersum, 26 470 m#Z.ZO. Ceylon n. Bombay. Ivoorkust, 26 v. Hamburg te Amsterdam. Joh. v. Oldenbarnevelt. 27 1080 m. W.NW. Fre mantle. Japara (KRL), 26 150 m. W. Runsal Jebel. Java, 29 Padang verwacht. Karimun, 26 v. Bremen n. Hamburg. Kedoe, 26 640 m. ZO. Guardafui. Karimata, 27 Socotra gepass. n. Colombo. Langkoeas, pass. 26 Malta n. Rotterdam. Leuvekerk, pass. 26 Ouessant n. Genua. Lissekerk, 27 v. Perz. Golf te Antwerpen. Loenerkerk, pass. 26 Pantellaria n. Rotterdam. Langkoeas, pass. 26 24 u. Kp. Bon n. R'dam. Lekhaven, 26 v. Port Said n. Genua. Laren berg, 27 Kp. Bon gepass. n. Rotterdam. Lindekerk, pass. 26 Ras al Hadd n. Port Said. Laertes, 23 te Singapore. Lemsterkerk, pass. 27 Kp. Bon n. Port Said. Leopoldskerk, 27 v. Bu.shire n. Bahrein. Lawak, 24 v. Seattle te Vancouver. Luna, 27 v. Ceuta n. Gibraltar. Mariekerk. 26 v. Genua n. Port Said. Maasland, 26 v. Rio Grande n. Itajai. Molenkerk, 26 te Cochin. Malea. 26 v. Shellhaven. Mentor, 27 v. Istanbou'. n. Jerikini. Marpessa, 25 210 m. NO. Balikpapan. Metula, 26 220 m. NW. Sharksbay. Marisa, 26 120 m. O- Kp. Varella n. Japan. Marken, 26 in Golf v. Suez n. Belawan. Mitra, 26 140 m. W.t.Z. Ouessant. Murena. 26 340 m. NW. Minikoi. Maashaven, pass. 27 Lands End. n. Canada. Meliskerk, 29 Casablanca verwacht. Maas, 23 v. Amsterdam n. W. Indië. Maasdam, 27 v. New York n. Hamilton. Notos, 26 v. Barcelona n. Savona. Noordwijk, 27 v. Casilda te Puerto Cabello Noordam. 28 300 m. W. Lands End. Nigerstroom, 28 v. Dakar te Le Havre. Oranjestad, 27 v. Curagao n. Aruba. Ovula, pass. 27 Fernando Noronha n. Curagao. Oranje, pass. 27 Gibraltar n. Port Said. Oranjefontein, 28 v. Antw. te Amsterdam. Overijsel. 27 v. Houston te New Orleans. Omala, 28 v. Berre n. Istanboel. Ootmarsum, 27 te Houston. Orion, 27 v. Mostaganen n. Rotterdam. Parkhaven, 26 te Rio Grande. Pygmalion, 26 v. Georgetown n. Amsterdam. Prins Joh. W. Friso. 26 520 m. ZO. Kp. Farewell. Prins Alexander, 26 300 m. W.ZW. IJsland. Prins Maurits, 26 v. Hamburg n. Antwerpen. Papendrecht. 27 v. Suez n. Fao. Polydorus, 27 v. Menado te Makassar. Rijnland, 26 dwars Maceio n. Montevideo. Ridderkerk. 26 200 m. W.NW. Sierra Leone. Rita, 28 te Bangkok. Roepat, 27 te Bitur.g. Roebiah. 28 v. San Francisco te Astoria. Ruys, 27 v. Rio de Janeiro n. Kaapstad. Radja. 26 te Musi. Sehiedijk, 27 te New Orleans. Stentor, 26 v. Amsterdam n. West Indië. Scherpend recht. 26 270 m. N. Fort Aleza. Stad Vlaardingen, 26 410 m. O.NO. Kp. Race Samarinda. 26 590 m. NW. Fort Alcxa. Saparoea, 23 te Duala. Scbie, 27 te Malta. Slamat, pass. 26 Minicoy n. Belawan. Stad Maassluis. 27 Bergen n. Narvik. -Straat Banka, 27 v. Tj Priok n. Saigon. Salland, 27 v. Amsterdam te Buenos ALres. Stad Amsterdam, 27 15 u. v. Wabana n. Midd- lesbro. Stad Maastricht, 28 14 u. v. Lulea voor Hoek van Holland, verwacht. Stad Rotterdam, verm. 28 v. Newport Mon n. Wabana. Tabinta, 25 v. Amsterdam n. Hamburg. Tiberius. 26 v. Hamburg te Bremen. Trompenberg. 26 te Amsterdam. Tiba, pass. 26 15 u. Madeira n. Rotterdam. Tegelberg, 26 310 m- ZW. Sabang. Tibia, pass. 26 Noordp.Borneo n. Sydney. Tjisadane, pass. 26 eil. Roepat n. Singapore. Tosari. 27 300 m. Z. Azoren. Talisse, 26 180 m. NO. Fayal n. Genua. Teiresias, 28 te Colombo. Tjibodas, 27 v. Tj. Priok n. Beira. Tabian. 27 v. Amsterdam n. Houston. Tara. 29 v. Antwerpen te Rotterdam verw. Ternate, pass. 28 Gibraltar n.Port Said. Tjitialengka, 25 v. East London te Port Eliza beth. Van Spilbergen, 27 v. Amsterdam n. Hamburg. Veenidam, 27 680 m. W. Scilly's n. Southampton. Winterswijk, pass. 26 Ouessant n. Pto Rico. Waterman. 27 590 m. W. ten N. Lands End. Willem Ruys, 27 v. Colombo n. Port Said. Waal, 28 v. Curacao n. Barranquilla. West-land, 27 te Bah ia. Willemstad, 28 v. Plymouth n. Antwerpen. IJsel, 26 te Amsterdam. Zonnewijk, 26 325 m. ZO. ten O. Bermuda. Zeeland (KRL).26 430 m. ZO. Calcutta. Zijpenberg. 26 210 m. Z.ZO. IJsland. Zeeland (SSM), 25 v. Rotterdam n. Newcastle. Zaan. 24 v. Malmö n. Hamina. Zuiderkruis, 27 v. Amsterdam n. Kaapstad. KLEINE VAART Admiraal Courbet. pass. 26 Gotland. Atlas, 25 v. Rotterdam n. Barcelona. Admiraal Nelson, pass. 26 Brunsbtittel. Algarve, 26 te Lissabon. Barracuda, vertr. 27 v. East End n. Hansweert Bab-T, 25 van Gefl n. Zaandam. Bernlna, 26 v. Rouaan n. Parijs. Bornrif, 27 te Londen. Bernisse, vertr. 27 v. Tunis n. Avonmouth. Bree Helle, verm. 28 v. Rotterdam n. Londen. Caland, 26 te Sharpsborg. Carpo, pass. 26 Lizard. Coolsingel. 26 te Antwerpen. Cornells Houtman, pass. 27 Brunsbüttel. Coolhaven, pass. 26 Kp. St. Vincent n. Boston Gerry, 26 te Guernsey. Dollard. 26 te Dunston. Douro, 25 v. Le Havre n. Bilbao, Emergo. 26 in de Duins schuilen. Friblo, 26 v. Londen n. Boom. Glashaven, 27 v. Aarhuus te Rotterdam verw. Hagno, pass. 26 Lizard. Hondsrug, 26 v. Liverpool te Cork. Hada, 27 te Garston. Hartel, verm. 29 v. Antwerpen n. Dublin. Henrida, pass. 26 Start Point n. Rotterdam. Jan Kreumer, 27 v. Great Yarmouth n. Hans- weert. Jo, 27 v. Maassluis n. Boston. Joost, 25 van Mariestad n. Kristinehamn. Jorina, vertr. 27 v. Bowcreek n. Middlesbro Lydia, 27 te Rotterdam. Leuvehaven, 27 v. Gothenburg te Rotterdam verwacht. Markab, 26 te Ellesmereport. Mado. 28 v. Rotterdam verwacht. Matthew, 26 te Leith. Midas, 26 v. Livorno n. Napels. May Mere. pass. 26 Orkney ell. n. Thorshaven May Star, 26 te Algiers. Myfem, pass. 27 te Rouaan. Nassauhaven, vertr. 27 v. Halmstad n. Rotter dam. Nato, 30 v. Middlesbro te Rotterdam verw. Nero, 26 te Bordeaux n. Amsterdam. Nieuwehaven, 27 Rotterdam verw. Noord, 26 te Kingslynn. Prima, 26 te Antwerpen. Ponto, 25 van Antwerpen n. Kopenhagen: Rosemarie, pass. 26 Kiel. Spolanda. pass. 26 Ouessant n. Bordeaux. Strijpe, verm. 29 v. Rotterdam n. Bremen. Theano, 26 v. Drogheda n. Amsterdam. Tyro, 28 te IJmuiden. Ton, 27 v. Swansea te Rotterdam. vecht, vertr. 27 v. Hansweert n. Boston. Westropa, 26 v. Par te Gent. 3-3)4 Nederl.'47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren Openings koersen 98»/,d 98)4 16834 169 194)4 193)4 167 34 166)4 320)4 322 J4 96 96 134 134 126)4 126 11354 112 104)4 104 168)4 16834 157 157 163J4 16334 164 164 335/i» 3234 51 51 4734 4734 70 70 211 21 37>4 37

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3