Vacantiepro gramma voor Haarlemmers H.O.V.-musici protesteren tegen handhaven van oude bestuur Kort en bondig Bloemendaal Zandvoort Haarlemmermeer grieven aan de redactie HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 FEDERMANN OPTIEK Programma van Heemsteedse Kunstkring in volgend seizoen Examens Haarlemse van B.B.C. naar V.P.R.O. Geen fietsen voor ingang van Nazorg, Botermarkt Haarlems Bloei en Esperanto-congres Zuster Dien Westendorp Golf Caddy-wedstrijd Heemsteedse schooltand- arts krijgt het drukker Dr. L. C. Kersbergen Donderdag 80 jaar Tentoonstelling in de Kennemer duinen Indonesische formateur krijgt langere termijn Collecte voor tbc-patiënten Lunapark begint Zaterdag Postduivensport Burgerlijke Stand van Haarlem DINSDAG 28 JULI 1953 Hoewel de Stichting Haarlems Bloei een zomcrfeestweek heeft uitgeschreven van 8 tot en met 15 Augustus heeft zij ook voor de vacanticwckcn een programma samen gesteld, waarvan de Haarlemmers en hun gasten kunnen genieten. Tentoonstellingen zijn of worden nog ingericht, in het Stad huis worden voorstellingen gegeven van een marionettentheater en de Stadskweek- tuin wordt gedurende twee weken openge steld. Haarlems Bloei heeft in het voorjaar speciale aandacht besteed aan Haarlem- Lichtstad en het bestuur achtte het daar om niet gewenst in 1953 een bloemenweek te houden, zoals in vorige jaren. Toch meende het wat extra te moeten brengen, zij het dan op bescheiden schaal. Voor vreemdelingen moet de stad reeds een attractie zijn, doch voor Haarlemmers zal het prettig zijn te vernemen, dat er toch in de vacantie enige vrolijkheid heerst. Zij kunnen een bezoek brengen aan de ker misvermakelijkheden op de Nassaulaan, concerten beluisteren op de Grote Markt en nabij Dreefzicht en een rolschaats- demonstratie bijwonen. Tentoonstellingen Reed-5 zijnu geopend tentoonstellingen in de Vleeshal („Des duivels prentenboek") en in het Huis Van Looy („Drie generaties voor de lens") en verder kan men bezoe ken brengen aan het Frans Halsmuseum en het Teylers museum. De Stadskweektuin zal van Zaterdag 1 tot en met Zondag 16 Augustus voor het publiek opengesteld zijn. De vereniging van Haarlemse aquariumhouders Parens houdt van 15 tot en met 31 Augustus in de Vishal een tentoonstelling van aquaria, tropische vissen en reptielen. Er worden vele binnen- en buitenlandse liefhebbers verwacht, want op 14, 15 en 16 Augustus houdt de Nederlandse Bond „Aqua Terra" in Haarlem zijn congres. Kindervoorstellingen Maandagmiddag 3 Augustus worden in het Openluchttheater te Bloemendaal on der auspiciën van Haarlems Bloei twee kindervoorstellingen (ouderen zijn ook welkom) gegeven; het programma ver meldt een opvoering van „De wilde zwa nen" door het Haagse gezelschap „De witte vogel" onder leiding van Rolf Pe tersen. Het stemt tot grote voldoening, dat het bestuur van Haarlems Bloei er eindelijk toe over is gegaan om Bloemendaals Open- ADVERTENTIE Voor een GOEDE BRIL naar een GOEDE OPTICIEN Sinds 1850 Grote Houtstraat 37 Rijksstraatweg 246b OOK VOOR EEN GOEDE ZONNEBRIL Het bestuur van de Heemsteedse Kunst kring heeft het programma voor het sei zoen 19531954 samengesteld. Het begint op Dinsdag 13 October met de thriller Moord bij open doek" van Ingram d'Abbes en Fenn Sherie door de Rotterdamse Co- medie, onder regie van Richard Flink. Op Dinsdag 24 November heeft het op treden plaats van Georgette Hagedoorn, aan de vleugel door Pierre Verdonck be geleid. Het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel geeft op 15 December een uitvoering. De eerste voorstelling in het volgende jaar wordt gegeven door Han Rynbeck, aan de vleugel begeleid door Hans Schouw man, die pantomomische dansen vertoont. Deze avond wordt op Maandag 11 Januari ingeleid door Nel Roos, die daarbij tevens een algemene beschouwing aan het ballet zal wijden, toegelicht met gedanste voor beelden. Woensdag 24 Februari geeft het beroemde Engelse piano-duo Bartlett en Robertson een recital en op Dinsdag 23 Maart speelt de Haagse Comedie een nader bekend te maken stuk. Dit programma wordt uitgevoerd in de grote zaal van het Minerva Theater. Er is bovendien een serie concerten voor de kleine zaal in voorbereiding. Verder zal dr. G. Knuttel, oud-directeur van het Haag se Gemeentemuseum, een causerie houden over de schilderkunst, waarvan de juiste datum nog niet vaststaat. Tenslotte genie ten de leden van de Heemsteedse Kunst kring reductie voor de toneelavonden, welke Dinsdag 15 September en Dinsdag 10 November door het Gezelschap Johan Kaart en Woensdag 28 October door Cor van der Lugt-Melsert en Annie van Ees gegeven worden. Hoofdakte Geslaagd de heern: M. J. Hakkaart te Am sterdam; A. L. M. Kluck te Bussum; .T. H. Holthek te Amsterdam; J. Opne te Bode graven: P. J. Zomerdiik te Haarlem; Ch. H. Th. Schouten te Haarlem. Voor afdeling A. slaagden: W. Blaauw te Wnrmerveer: J. Boorsma te Z.O. Beemster. Voor afdeling B: L. M. Beekveldt te Am sterdam: D. Koren te Bodegraven: R. Kwast te Ouderkerk a. d. Amstel; Ch. F. W. Molt, E. Smit, Tj. A. Stuyver, allen te Amsterdam. MULO Geslaagd zijn voor het Mulo-diploma A: W. O. de Graaf. Heemstede; W. Jansma, T. E. Hooius, beiden Haarlem: J. v. d. Meer, Velsen; J. W. Schotman, Haarlem; J. v. Gro ningen, Haarlemmermeer: R. J. Evenhuis, J. L. Menist, beiden IJmuiden; W. Koopstra, Hoofddorp; R. R. Riemersma, IJmuiden; D. R. Grapëndaal, Beverwijk; W. C. Roest, A. Verhoef, beiden Warmond; J. v. d. Heuvel, W. C. Jong, C. M. Klaasen, allen Haarlem; W. A. Ingen-Housz, Heemstede; W. M. v. Wijk, Beverwijk: R. R. Riemersma, IJmuiden; J. W. Blok, Velsen; J. de Boer, Overv°en; F. van der Bijl, Bloemendaal; N. Hoek, IJmuiden; J. A. Pet, Velsen; R. W. Starreveld, IJmuiden; L. Spilker, D. Baars, beiden Haarlem; L. Eist, Velsen; W. J. Hoek, Haarlem; G. van de Kemp, Bloemendaal; J. N. Bos, F. Breeuwer. Haarlem; A. J. Carelse, Heemstede; R. N. Ferdinandus, Aerdenhout; A. de Boer, M. L. A. Helmer, beiden Velsen; J. Schong, J. P. ten Napel, beiden IJmuiden. Handenarbeid Geslaagd zijn voor het examen handen arbeid de heren: A. Benjamins, P. v. d. Berg, 4 Bosdriasz, L. Ellermener, C. v. Esch, C. L^yen, K. Winter, H. Hoekema, S. de Jong, M, Gepteyr., J. Kok, B. Koning, R. van Rooy, J. v. Tilburg, J. Vernooy. Afgewezen 9 en terugetrokken 3 candidaten. luchttheater in de feestelijke manifestaties op te nemen en het is te hopen dat een prettige en langdurige samenwerking er het gevolg van zal zijn, te meer daar de stad zelf geen geschikte ruimte voor der gelijke massa-uitvoeringen heeft. Zomerweek Behalve tentoonstellingen bevat het pro gramma van de zomerweek een bijzonder beiaardconcert op Dinsdag 11 Augustus, waaraan drie beiaardiers medewerking ver lenen. De Haagse rolschaatsenclub komt op Woensdag 12 Augustus naar Haarlem, om op de Grote Markt een demonstratie te geven. Besprekingen zijn gaande met muziek gezelschappen om concerten te geven op de Grote Markt en nabij Dreefzicht. Op de Nassaulaan worden kermisverma kelijkheden ingericht. Zoals op het ogen blik reeds het geval is zullen de historische gebouwen verlicht worden en in de loop van deze week zullen er op het Stations plein weer vele vlaggen wapperen. Ze wordén des avonds niet verlicht, hetgeen tijdens de Flora wel het geval was. Omstreeks 1 October zal bij de V.P.R.O. als omroepster en verzorgster van repor tages in dienst treden mejuffrouw J. C. Mulder, de jongste dochter van dr. H. G. Mulder, een in 1941 overleden Haarlemse keel-, neus- en oorspecialist, van wiens hand geregeld bijdragen in ons blad zijn verschenen. Mejuffrouw Coos Mulder deed eind examen Gymnasium A aan het Kennemer Lyceum, studeerde Engelse taal en letter kunde aan de Amsterdamse Universiteit, waar zij in 1941 het doctoraal examen af legde. Vervolgens was zij enige jaren lera res aan het Lorentzlyceum in Eindhoven. In 1946 trad zij in dienst bij de Neder landse afdeling van de B.B.C., zii is de enige vrouwenstem in de Nederlandse uit zendingen, waarvoor zij materiaal vergaart en kopij bewerkt, ook voert zij de corres pondentie met de luisteraars. Ook trok zij er herhaaldelijk op uit voor reportages en actualiteiten. Publiek dient consideratie met invaliden te hebben De heer P. F. Coert Jr., Botermarkt 10, schrijft ons: „Het zal u en vele andere Haarlemse in gezetenen bekend zijn, dat op de Boter markt werkplaatsen gevestigd zijn van de Nazorg der gemeente Haarlem en dat daar onder meer blinden werkzaam zijn. Op marktdagen was het voor deze men sen, waarvan er enkelen vertrouwen moe ten op hun geleidehonden, bijkans onmoge lijk om bij het beëindigen van hun dagtaak het gebouw Botermarkt 6 te verlaten. Nadat er zeer veel moeite voor gedaan is, bestaat er thans een verbod om tijdens de marktdagen fietsen e.d. voor het gebouw te plaatsen. Wie nu echter denkt dat het gevaar voor de blindeft voorbij is en fietsen niet meer gratis voor het gebouw gestald worden, slaat de plank ver mis. Door enkele agenten wordt aan de nakoming van het verbod streng de hand gehouden, anderen lappen het aan hun laars en nemen van de veelvuldige overtredingen geen notitie. Maandagmiddag om halfvijf is het bijna tot ongelukken gekomen toen rijen fietsen de uitgang van de winkel versperden. De eerste blinde die met zijn hond het gebouw verliet, stak zijn stok in de spaken van een fietswiel, waardoor hij bijna viel, de hond van de tweede bezeerde zich zo aan een andere fiets, dat hij liep te janken van de pijn. Een agent die op enkele meters af stand stond nam geen notitie van het geval. Wordt het geen tijd dat hier nu eens radicaal een eind aan wordt gemaakt? Zou het niet mogelijk zijn de dienstdoende agenten op hun hart te drukken aan het stipte nakomen van de verbodsbepalingen mede te werken? Gebeurt dit niet, dan komen er onge lukken van met onze medemensen, die door het gemis van hun gezichtsvermogen de vele obstakels niet kunnen zien. Mag ik een dringend beroep doen op de burgers en politieagenten om op markt dagen er voor te zorgen, dat voor het ge bouw Botermarkt 6 geen fietsen meer ge plaatst worden?" (Wij hebben ons met de politie in ver binding gesteld en ontvingen van die zijde de stellige toezegging, dat aan liet door de heer Coert gesignaleerde euvel een eind gemaakt zal worden. Indien er agenten zijn die in dit opzicht hun plicht verzaken, zullen deze daarvan de gevolgen onder vinden. Red). De Stichting Haarlems Bloei heeft reeds aandacht besteed aan het internationale congres van Esperantisten, dat volgend jaar in Haarlem gehouden zal worden. Naar Belgrado, waar dezer dagen een con gres van Esperantisten gehouden is, zijn folders over Haarlem verzonden met een tekst in het Esperanto. Plannen bestaan het boekje van Willem Leonard over Haarlem in het Esperanto uit te geven. Op Vrijdag 31 Juli hoopt Zuster Dien Westendorp de dag te herdenken, dat zij gedurende 25 jaren aan het Diaconessen- huis is verbonden. Zij is de laatste jaren werkzaam als directrice van het Kinder huis, dat uitgaat van de Diaconie der Her vormde Kerk in Haarlem. Des middags tussen drie en halfvijf wordt een receptie gehouden in het Diaco- nessenhuis. Na de Zaterdagochtend gehouden repe titie van de H.O.V. is de vereniging van orkestleden onder leiding van de nieuwe voorzitter Jan Hoeben geruime tijd in ver gadering bijeen geweest teneinde het be richt omtrent de vorming van het bestuur van het Noordhollands Philharmonisch Or kest te bespreken. Met „ontstemming en grote verontwaardiging" nam men kennis van het voornemen, dat de huidige voor zitter, secretaris en penningmeester, zij het waarschijnlijk niet in dezelfde functies, deel van het nieuwe bestuur zullen uit maken. Wij ontlenen deze termen aan een brief, die gisteren aan Gedeputeerde Staten van Noordholland en aan het college van B. en W. der gemeente Haarlem is ver stuurd. De orkestleden noemen in het bijzonder voorzitter mr. A. Beets, wiens houding „getuigt van een volkomen onbegrip van de toestanden in het orkest en van geen enkel gevoel voor de werklust en artistieke prestaties van de musici, die hierover ten zeerste verbitterd zijn". Nooit, aldus schrijft men, heelt deze voorzitter enige belangstelling getoond voor de goodwill der orkestleden met be trekking tot een ongelooflijk groot aantal begeleidingen onder vaak zeer ongunstige omstandigheden. Ter toelichting geeft men dan enige voorbeelden. De H.O.V. heeft een zeer druk seizoen gehad, met soms 28 of 29 begeleidingen per maand, meestal buiten de stad. Dikwijls kwam men pas om één uur 's nachts thuis en moest men toch de volgende dag alweer om negen uur voor een repetitie present zijn. Tientallen keren moest men werken in steenkoude en vaak uiterst slecht verlichte kei-ken. Dat men, concerterende met jassen aan en dassen om, toch nog van een behoorlijk re sultaat kon spreken, is wel een compli ment waard. Andere repetities en concer ten hadden plaats in veilinggebouwen, groentehallen, kaaspakhuizen en smerige orkestbakken. Geen enkel orkest in ons land zou zich ook maar met de helft van deze inférieure werkzaamheden hebben laten belasten. Dat ondanks deze zeer drukke werk zaamheden onder slechte omstandigheden de orkestleden hun goede humeur bewaar den en zich naar beste vermogen van hun taak hebben gekweten, zou toch ten minste geprezen moeten worden, aldus menen deze musici. Datgene wat zo buitengewoon stimulerend voor de orkestleden had kun nen werken, een vriendelijk, waarderend of opbeurend woord, begrip voor werk en moeilijkheden dit alles bleef jaar-in jaar-uit achterwege. Een vacantietoeslag, tegenwoordig zo goed als overal gebruikelijk, hebben de orkestleden der H.O.V. nooit gehad. Een gewoon bedankje aan een orkest, dat tot de allerslechtst betaalde in ons land be hoort, zou toch wel het minste zijn geweest, zo meent men. Drie candidaten De orkestleden van de H.O.V. dringen dan ook met klem aan op het aftreden van de bedoelde huidige bestuursleden en ver zoeken Gedeputeerde Staten van Noord holland en B. en W. van Haarlem deze kwestie met spoed in behandeling te ne men. Zij stellen zelf drie andere candida ten voor, te weten wethouder D. J. A. Ge luk, de voormalige penningmeester A. Ver- denius en hetzij de secretaris der Federatie van beroepsverenigingen van kunstenaars, hetzij de voorzitter van het hoofdbestuur der Nederlandse Toonkunstenaarsbond. De naam van wethouder Geluk werd door de orkestleden als één man genoemd, alsof het gerepeteerd was, zo voegde de heer Hoeben hier aan toe in een monde ling gesprek, dat wij over deze kwestie hadden. De heer Geluk, zo zegt men, heeft het hart van de musici gestolen door zijn van menselijk begrip getuigende woorden, bij herhaling tot het orkest gericht. Overi gens moeten wij hieraan toevoegen dat de heer Geluk, zo hem verzocht werd in het nieuwe bestuur zitting te nemen, hieraan zeker niet zal voldoen. De heer Verdenius is in Januari van dit jaar uit het bestuur van de H.O.V. getreden, omdat hij zijn „vrije tijd niet wilde laten vergallen door een onprettige manier van samenwerken". De orkestleden betreuren het, dat zij bij die gelegenheid hun sympathie voor zijn per soon niet uitdrukkelijk hebben laten blij ken. Met dankbaarheid waarderen zij diens geslaagde inspanning om de oude tekorten weg te werken. Zoals men zich zal herinneren hebben de musici reeds eerder gevraagd in het nieu we, uit elf leden bestaande bestuur van Noordhollands Philharmonisch Orkest ook vertegenwoordigd te mogen zijn. Wij moeten hieraan toevoegen, dat de heer Beets aanvankelijk als penningmees ter en sedert 1934 als voorzitter geheel be langeloos bijzonder veel van zijn tijd en energie aan de H.O.V. heeft gewijd en die jaren belangrijk werk verzette voor het behoud en het welzijn van het orkest. Maandag is op de banen van de Kennemer Golf en Country Club de jaarlijkse onder linge Caddy-wedstrijd verspeeld, 36 holes strokeplay. De uitslagen waren: le prijs G. Silka met een score van 163; 2e prijs C. Twisk met een score van 164; 3e. 4e x 5e prijs L. Zwemmer, G. Zwemmer en E. Koper allen met een score van 171; 6e prijs A. Bol met een score van 172; 7e en 8e prijs H. Koper en G. Twisk beiden met een score van 178. Daar het aantal schoolkinderen toeneemt en de verzorging van de gebitten der kin deren meer aandacht vraagt dan voorheen vooral van de vlak na de oorlog geboren jeugd kan de Heemsteedse schooltand- arts twee controles per kind per jaar niet afwerken. Bij de aanvang van de nieuwe cursus zal hij met 2900 kinderen te maken krijgen. Daarom stellen B. en W. van Heemstede voor de werktijd van de arts met ingang van 1 September te bepalen op 6 ochtenden per week. De bijdragen van de ziekenfondsen kan dan gesteld worden op ƒ4.800; de kosten voor de uitbreiding zijn voor de gemeente 1.700 meer. Donderdag 30 Juli hoopt dr. L. C. Kers bergen, oud-directeur van het Sint Eli sabeths Gasthuis te Haarlem, zijn tachtig ste verjaardag te vieren. Na het gymnasium te Gouda te hebben afgelopen, studeerde hij aan de Leidse Universiteit, waar hij in 1900 promoveerde tot doctor in de geneeskunde op een proefschrift, getiteld „Anaemia pseudo- leukaemica infantilis". In hetzelfde jaar vestigde hij zich als huisarts in Haarlem, waar hij reeds spoedig een vooraanstaande plaats op medisch-hygiënisch gebiéd in nam. Hij werd voorzitter van de Haarlem- sche Vereeniging tot Bestrijding der Tu berculose en bij de oprichting van de Noordhollandsche Vereeniging tot Bestrij ding der T.B.C. secretaris dier vereeni ging welke functie hij gedurende een groot aantal jaren vervulde. In 1919 werd dr. Kersbergen benoemd tot geneesheer-directeur van het St. Eli sabeths of Groote Gasthuis te Haarlem. Zijn werkzaamheid als zodanig is in Juni 1939 geëindigd wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Gedurende vele jaren was dr. Kersber gen lid van het hoofdbestuur van de Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevorde ring der Geneeskunst, waarvan hij drie maal tot voorzitter werd gekozen. Boven dien was hij lid van de Raad van Beroep van die maatschappij. Dr. Kersbergen is onder-voorzitter ge weest van het bestuur van het centraal bureau voor keuringen op medisch-hy- giënisch gebied, voorzitter van de Gezond heidsraad, voorzitter van het dagelijks bestuur van de Nederlandse Centrale Ver eeniging tot Bestrijding der T.B.C., lid van de Staatscommissie inzake de vaccinatie, van het centraal college voor medisch tuchtrecht en van de gemeenteraad van Haarlem. De regering erkende zijn verdiensten o.a. op het gebied der t.b.c. bestrijding door zijn benoeming in 1929 tot officier in de Orde van Oranje-Nassau en in 1933 tot Ridder in de Örde van de Nederlandse Leeuw. Van verscheidene verenigingen is hij erelid. Dr. Kersbergen, die sedert enige jaren in Vierhouten woont, heeft een werkzaam le ven achter de rug. Behalve voor zijn tal rijke patiënten vond hij tijd zich te ge ven voor vele organisaties. In het bijzonder ging zijn belangstelling uit naar de bestrij ding van de tuberculose. Ook door voor drachten en publicaties heeft hij dit doel nagestreefd. Een belangrijk hulpmiddel in de bestrijding zag hij de woningverbete ring en door zijn initiatief is de Haar lemse Stichting tot verbetering van de Volkshuisvesting opgericht. Om de kinder sterfte te verminderen werkte de aan staande jarige destijds mee aan de stich ting vaai de vereniging Zuigelingenzorg. Hoe zijn werk ais geneesheer-directeur van het Sint-Elisabeths Gasthuis gewaar deerd werd blijkt o.a. uit een bijdrage van mr. J. N. .T. E. Heerkens Thijssen in het door dr. Kersbergen samengestelde ge denkboek, waarin hij schrijft: „Zijn voor gangers werkten uitsluitend als doctoren i-n het Gasthuis, dr. Kersbergen heeft daar naast de directeursfunctie geschapen, zoals wij d'ie thans ten bate van de instelling zien vervullen. Slechts iemand, die met hart en ziel hangt aan een inrichting, welke hem te besturen is gegeven, kan met zoveel liefde en zoveel zorg haar geschie denis schrijven". De belangstelling van dr. Kersbergen gaat nog naar Haailem uit en dat de Haar lemmers de aanstaande jarige niet verge ten hebben zal hij dezer dagen ondervin den. Van Zaterdag af zullen bezoekers van de Kennemer Duinen in de gelegenheid zijn een tentoonstelling te bezoeken die in gericht wordt in een bunker bij Parnassia. Te zien zullen zijn voorwerpen, planten enzovoort,- die men in de duinen en op het strand vindt. Voor liefhebbers van de na tuur betekent de expositie een aardige at tractie. Zij zal gedurende de zomermaan den op bepaalde uren te bezichtigen zijn. DJAKARTA (Aneta). President Su karno heeft Maandagavond op verzoek van formateur Wongsonegoro de aan hem ver leende termijn voor het vormen van een kabinet met drie dagen verlengd. Wongso negoro zeide niet te optimistisch te zijn, al had hij reeds veel kunnen bereiken. De politieke correspondent van Aneta meldt, dat de Masjumi Maandag de forma teur heeft geantwoord inzake diens ont werp voor de samenstelling van een kabi net. De Masjumi droeg Prawoto voor als vice-premier, Burhanuddin Hararap voor Binnenlandse Zaken, Taher Ibrahim voor Economische Zaken en verschillende can didaten voor Sociale Zaken en Godsdienst zaken. Daarnaast stelde de Masjumi en kele voorwaarden.De P.N.I.-candidaat voor Economische Zaken, Iskaq, zou voor de Masjumi onaanvaardbaar zijn, evenals de P.N.I.-candidaat voor Financiën, Ong Eng Die. De Masjumi wenste voorts, dat de socialisten en de Katholieken een passen de plaats in het kabinet zouden krijgen. Zaterdag 1 Augustus zal in Bloemendaal een straatcollecte worden gehouden door de Vereniging tot behartiging der belangen van t.b.c.-patiënten in Nederland. Deze vereniging heeft zich meer dan dertig jaar tot taak gesteld de t.b.c.-patiënten van alle gezindten gedurende en na hun kuur in materieel en financieel opzicht tege moet te komen. Om dit werk te kunnen voortzetten is veel geld nodig.. Om deze collecte te doen slagen is het nodig dat vele collectanten zich hiervoor beschik baar stellen. Op de dag van de collecte kan men zich van 9 uur af melden in café restaurant „Van Ouds het Hemeltje", Bloemendaalseweg 102, Bloemendaal. Het Lunapark, dat onder leiding van de Oranjevereniging „Zandvoort" deze zomer wordt gehouden, duurt van Zaterdag 1 Augustus tot en met Zondag 9 Augustus. Ruim 32 kermis-attracties zullen worden opgebouwd, waaronder als nieuwe verma kelijkheid voor Zandvoort de „Rotor-kleef- wand", een draaiende trommel, die met grote snelheid rondwentelt. Het Lunapark zal verrijzen aan de Zuid zijde van het eindpunt van de tram, voor de openbare kleuterschool. De ingang zal zijn aan de Tramweg. Begin van brand In de automatenhall, gevestigd in de Kerkstraat, brak door kortsluiting een be gin van brand uit in één der apparaten. Een lid van het personeel heeft met enige emmers water het vuur geblust. De brand weer behoefde niet op te treden. De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes" nam Zondag deel aan een tweetal wed vluchten. De eerste van Mons af, over een afstand van 217 km. Gelost om 7.50 uur arri veerde de eerste vogel in Zandvoort om 10.23 uur. De uitslagen waren als volgt: P. Peters 1. 23; IJ. van 't Hart 2 15 50; W. G. Koning 3 30 48; A. Doreman 4 7 9 16 18 19 27 28 52; C. Koper 5 6 24 25 29 32 40; J. Schrander 8; P- Koper 10; C. Visser 11 39; A. Paap 12 13 42 43; K. Kramer 14 31 35; C. Keur 17 41; B. Luc- cassen 20; C. K. Draijer 21 26; M. Buijs 22; H. Lansdorp 33 52; H. Bar tens 34 38 47; V. C. de Muijnck 36; J. de Leeuw 37 44; H. Vlees houwers 45. De tweede vlucht ging van Orleans af over een afstand van 531 km. Gelost om 8.30 uur, werd de eerste duif getoond om 14 uur 58 min. 27 seconden. De volgende uitslagen werden verkregen: H. Bartens 1 7, A. Dors man 2; J. Schrander 3; P. Koper 4 6 11 17; H. Lansdorn 5 8 9; A. J- Spolders 10 14 24; J. N. Huijer 12; J. de Leeuw 13 18; P. Peters 15 16 22 23; C. Koper 19; V. C. de Muijnck 20 25; C. K. Draijer 21. REDDINGSDEMONSTRATIE. De reddingsoefening die Woensdagavond aan de kust voor Zandvoort zal worden ge houden begint om zeven uur en niet half zeven, zoals gemeld is. Helpster Rode Kruis Voor helpster bij het Rode Kruis en als zodanig toegevoegd aan de afdeling Zand voort, slaagden de volgende dames T. Bour- ceZwemmer, C. CastienPoots, F. Frank Kroon, A. van der Mije, A. J. R. Poots Hoogen Esch, A. N. Vriend en A. J. de Vries. VARKENSMARKT LEIDEN LEIDEN, 28 Juli. Aanvoer 324 vette var kens. Notering zware: f 193 tot f 188; lichte: f 185 tot f 180; zouters: geen notering; zeugen f 168 tot f 178. Handel slepend, afloop min der. Enkele boven notering. Bovendien 6 nuchtere kalveren. BINNENLAND De aanleg van een strand aan de IJsel- meerkust bij Lemmer verloopt niet zo vlot als men had gehoopt. Een deel van het strand, dat een oppervlakte van 7500 vier kante meter zal krijgen, is reeds gereed. Bij harde wind loopt het evenwel geheel onder water. Men zal het strand nu gaan op hogen. De kans is gering dat het strand nog deze zomer geschikt zal zijn als recreatie gebied. Wanneer iemand studie wil maken van oude wijnen en alles wat daarmede verband houdt, kan hij zich wénden tot het gemeente- meuseum te Maassluis. Een plaatselijke fir ma heeft namelijk haar oud wijnkopers archief aan het gemeentebestuur overgedra gen. Het bevat tal van gegevens met betrek king tot de koopmansgeest, die de wijnko pers reeds ruim een eeuw geleden over de wereldzeeën deed zwalken voor het drijven van handel in de meest uitgebreide zin des woords. Na Muiden maakt Loenen aan de Vecht zich op zijn duizendjarig bestaan te vieren. Het feest begint op 7 Augustus en wordt op 15 Augustus met vuurwerk besloten. Er worden een allegorische optocht, roeiwed- strijden, een gondelvaart, sportwedstrijden en een simultaanwedstrijd met de wereld kampioen dammen gehouden. Met ingang van 1 September is benoemd tot commandant van de „Karei Doorman" de kapitein ter zee A. M. Valkenburg. Ka pitein ter zee Valkenburg heeft in de Koreaanse wateren het bevel gevoerd over Hr. Ms. torpedobootjager „Van Galen". Na dien is hij hoofd geweest van de Marine- vrouwenafdeling. —Tot burgemeester van Klimmen is be noemd drs. H. P. M. Schmedding te Maas tricht, thans adjunct-inspecteur bij het ministerie van Maatschappelijk Werk, en tot burgemeester van Hulsberg de heer J. J. Kengen, hoofdcommies ter gemeentesecreta rie van Heer. Het rijk zal een subsidie verlenen voor de aanleg van waterleiding op Voorne en Putten en Rozenburg, mits met de uitvoe ring spoedig wordt begonnen. B. en W. van Rotterdam vragen thans voor de aanleg een crediet van f3.636.000. HAARLEM EN OMGEVING Een tweeënveertigjarige Haarlemse col porteur reed Maandagmiddag om kwart voor vier op de Zijlsingel in de richting van de Zijlweg op zijn motor. Aan de rechterkant van de singel stond een melktransportauto met aanhangwagen die begon te rijden op het ogenblik, dat de colporteur passeerde. Deze botste tegen de auto en brak zijn rechter arm. Zaterdag 1 Augustus hoopt de heer A. G. Moolenaar de dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst trad bij de firma J. Kort, ijzerhandel. Kleine Houtstraat 17, hij is daar begonnen als jongste bediende en is thans bedrijfschef en is bij het publiek zeer gezien. De wethouder van Openbare Werken van Haarlem, de heer A. J. M. Angenent, zal Donderdag geen spreekuur houden. Op 1 Augustus hoopt de heer G. J. van Randtwijk te Haarlem de dag te herdenken dat hij veertig jaar in betrekking is bij J. J. Vinke's Handel in Scheepsprovisiën Uitrustingen N.V. te Amsterdam. Ter ge legenheid van zijn zilveren jubileum in 1933 werd hij tot procuratiehouder benoemd. Voor het examen Nederlands M.O. - A zijn geslaagd: J. Kroon en J. G. M. Weck, beiden te Haarlem. Voor het eindexamen van de Archief- school te Den Haag zijn geslaagd J. R. Pers man te Haarlem en L. J. Nordt te Santpoort. De burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, zal Donderdag geen spreekuur houden. Verwerking tot compost of vuilverbranding bij het aan te leggen Burgemeester Reinaldapark in Haarlem-Oost is verboden, doch als er een vonk van de uitlaat van een vuilnisauto in aanraking komt met het daar gestorte vuil dan kan men er niets aan doen, dat er een uitzondering op de regel gemaakt moet worden. Men neemt tenminste aan, dat Maandagmiddag een vonk uit de uitlaat is gevallen, toen daar vuilnis werd gestort. Een brand onistond en in korte tijd breidde het vuur zich uit. De Haarlemse brandweer werd gewaarschuwddie enige uren bezig is geweest om het vuur te blussen. Het vuil moest verspreui worden, waardoor de brandweerlieden zo lange tijd nodig hadden voor zij mei hun werk gereed waren. Een foto tijdens de werkzaamheden van de Haarlemse brandweer. (Verkort weergegeven) Gepensionneerden en huurverhoging'. De regering wil de komende huurverhoging compenseren door verlaging der inkomsten en loonbelasting voor de laagste inkom- stengroepen; verlaging der personele be lasting, verlaging der suikeraccijns en af schaffing van de omzetbelasting op schoei sel en huisbrand. De regering „overweegt" of er voor de gepensionneerden of voor anderen die uit sluitend van uitkeringen in hun levenson derhoud moeten voorzien, iets gedaan kan worden. Welke invloed heeft de verlaging der suiker-accijns van 9 cent per kilo op het budget van de huisvrouw? In een heel jaar 3.En de huisbrand? Minister Zijl stra is van mening dat, indien de prijs voor huisbrandkolen in de Kolen- en Staalge meenschap op het huidige peil blijft, ver dere aanpassingen voor diverse kolensoor- ten in de komende jaren onvermijdelijk is? Dat wil zeggen dat van een besparing op huisbrand van 6.per jaar niets komt. En het schoeisel? De loontrekkenden kopen niet ieder jaar een paar schoenen van 20 a 25 of meer guldens, laat staart de gepensionneerden en rentetrekkers. „De regering is zich er van bewust dat de voorgenomen huurverhoging niet vol doende is om een rendabele exploitatie te voeren op grondslag van de huidige bouw kosten en om de huren van vooroorlogse en na-oorlogse woningen gelijk te trekken." En wanneer we dan nog lezen dat de mo gelijkheid bestaat dat per 1 Januari de melk en het brood duurder worden, dan ziet het er voor hen, die uitsluitend van hun pensioen of andere uitkeringen moe ten leven, niet rooskleurig uit. Moge de regering niet aan het „overwe gen" blijven en een goede compensatierege ling voor deze meestal vergetenen tot stand brengen. Een militair gepensionneerde. HAARLEM, 27 Juli 1953 GEHUWD: 27 Juli, B. Kienjet en W. J. Roest. BEVALLEN van een zoon: 23 Juli, C. van den Brink—Baert; 24 Juli, A. M. Schrama— Baars; 25 Juli, B. J. Dammersvan den Houten; A. G. A. Bezemervan Velsen; M. E. Bakker—Erdtsieck; 26 Juli, C. A. Ver- dugtVink; M. G. SantbergenAlders; J. A. E. de Nerée tot BabberichBarones de Vos van Steenwijk; A. H. van Stein—van Zonneveld; 27 Juli, J. M. M. van der Aar Duijndam: H. E. Bisschopsvan der Aar; T. EleveldBrouwer. BEVALLEN van een dochter: 25 Juli, D. P. de Boever—van Veggel; G. J. A. Derks— Bongenaar; 26 Juli, C. ImanseBruinenberg; H. Bellaart—Melchior; J. Buurman—Raven; 27 Juli, C. J. A. van den Bergvan der Valk; M. G. Essenberg—Nieuwenbroek. OVERLEDEN: 24 Juli, A. Verzijlenberg Tiessing, 80 j., Bakkerstraat; 25 Juli, N. Vis ser, 76 j.. Schotersingel; J. E. Nolting, 82 j., van der Vinnestraat; W. J. M. Bakker—Jan sen. 87 j., Kleverparkweg; W. van Koperen, 69 j.. Brouwersstraat; A. van der Niet, 56 j., Oranjestraat; 26 Juli, B. H. Bosscher—van Ittersum, 55 j., Preangerstraat.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7