Het recht heeft zijn loop in Indonesië, maar uiterst traag PANDA EN DE GROEI-STRALEN BANDEN Wereldnieuws Omwenteling in de keuken De radio geeft Donderdag Prijsregeling van landbouwgronden Bestuurssamenstelling provinciaal orkest Radio-reparatie Zwart 2 Het is een wonder wanneer men nog een beurt krijgt Te weinig rechters en te veel „eigen rechters" Wondermiddel zorgt voor de vaat en voor Uw handen Kerkelijk Nieuws Franse wijnbouwers met voorstel naar Laniel Van de jeugd gaat 29 percent op een ULO-school Tijdelijk HBS-leraar niet als raadslid toegelaten Heringa Wathrich BLIKSEMAFLEIDERS LICHT LOPEND EERSTE KAMER Kamperen in de auto van de baas Goudvoorraad tot 2,5 milliard gestegen Veluwsedijk in Epe wordt verbeterd H. J. MAERTENS N.V. Zeelt ió het zo WOENSDAG 29 JULI 1953 (Van onze correspondent te Soerabaja) Onlangs hadden zich voor de rechter te Soerabaja enkele personeelsleden van de Qost-Java Stoomtram te verantwoorden, wegens het laten drukken en het verkopen van valse tramkaartjes. Onder de verdachten bevonden zich zes hoofdconducteuren. In 1951 werden ze gearresteerd en nu, na twee jaar in voorarrest te hebben gezeten, werden deze zes hoofdconducteuren vrijgesproken. Zij bleken niets met het geval te maken te hebben..Zulk een eindeloos voorarrest, als in het geval van deze zes hoofdconducteuren, is in Indonesië geen zeldzaamheid. Weliswaar volgt in de meeste gevallen een veroordeling, doch niettemin is het feit, dat talrijke verdachten vele en vele maanden moeten wachten voor hun zaak aan de beurt is, een aanfluiting voor de rechtspraak. Oorzaken van deze moeilijkheden zijn de totale ontwrichting en de grote overbelasting van het rechterlijk apparaat in Indonesië. In de periode tussen het einde van de oorlog en de overdracht van de souvereiniteit had men er reeds te kampen met een tekort aan rechters en lager personeel. Na de souvereiniteitsoverdracht kwam de enorme taak van de rechtspleging in dit land met zijn 70 millioen inwoners, te rus ten op de schouders van een zeer gering aantal Indonesische rechters. Vele deskun digen onder het lager personeel vloeiden af, omdat zij buitenlanders waren of om dat zij met de Nederlanders hadden sa mengewerkt. De opengevallen plaatsen werden ingenomen door een veelvoud van nieuwe ambtenaren, wier enige verdienste hun houding in de vrijheidsstrijd was. Men heeft het corps van rechters zoveel moge lijk trachten uit te breiden door het be noemen van wat men zou kunnen noemen een aantal „ondeskundige" rechters, name lijk die, hoe vreemd het ook mag klinken, geen rechten hebben gestudeerd. Het zijn in de meeste gevallen oud-griffiers en voormalige ambtenaren van het binnen lands bestuur. Maar ook met deze hulp heeft men het tot nu toe voor geheel Indo nesië niet verder kunnen brengen tot 100 rechters, terwijl er vóór de oorlog, toen de criminaliteit veel geringer was, in het ge hele land 300 waren. Overbelasting Door de golf van misdaad, die in de na oorlogse jaren over Indonesië is gegaan, is het werk van de rechtbanken enorm toegenomen. Bovendien heeft het landge- recht, alsof het aan de burgers niet de han den meer dan vol had, er na de overdracht van de souvereiniteit ook nog de krijgs raadzaken in eerste aanleg bij gekregen. Om enig idee te krijgen van de stapels werk waar de rechters zich door moeten worstelen, geven wij hier enkele cijfes van Soerabaja. In 1952 werden aanhangig ge maakt ruim 15.000 strafzaken, waarvan 2.500 misdrijfzaken. Verder ruim 2.700 civiele zaken. Bijna 2000 burgerverdachten en 85 militaire verdachten zaten in voor arrest. Het is dus geen wonder dat op 31 December „het een en ander" niet was afgedaan. ADVERTENTIE De huisvrouw, die zucht: „Wat heb ik een berg werk!", denkt er vaak niet aan, wat de moderne techniek al voor haar heeft gedaan. Wie verlangt nog terug naar stoffer of kolen- fornuis? En nu komt een nieuwe vinding van de Castella-fabrieken opnieuw verlichting brengen in het huishoudelijk werk. De afwas kan nu letterlijk zingend worden gedaan. Castella Vaatwas, een fantastisch nieuw pro duct, introduceert een geheel nieuwe methode. Een lepel Castella Vaatwas levert teilen vol actief schuim op, waarin vuil, vet en aanslag direct verdwijnen. Men behoeft zelfs niet af te drogen! Vaatwerk, lepels, borden, vorken het blinkt en flonkert U tegen. En einde lijk is ook dat euvel van ruwe „afwashanden" verdwenen. Castella Vaatwas zorgt voor flu weelzachte handen. Al met al valt de opgang, die dit wondermiddel (25 ct. per pak) alom maakt, best te begrijpen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws en weer bericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Gewijde muziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Concert. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Cello en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Platen. 17.00 O ja, dat ook nog, klankbeeld voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Platen. 18.15 Piano. 18.35 Op de stel ling. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levens vragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio-Vossenjacht. 21.15 Achter grach ten, wallen en kantelen, klankbeeld. 21.45 Metropole-orkest en koor. 22.15 Viool, cello en piano. 22.35 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.05 Lichte muziek. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfs leven, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mede delingen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Ge varieerd programma. 14.30 Mezzo-sopraan en piano. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gevarieerd programma. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 17.45 Regeringsuitzending: De tweede Zuld-Pacific-Conferentie. 18.00 Nieuws. 18.14 Sportproblemen. 18.25 Platen. 18.35 Repor tage. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Lichte muziek. 19.30 Marinekapel. 20.00 Nieuws. 20.05 Holland Festival 1953: Resi dentie-orkest en solist. In de pauze: Vraag- gesprèk. 22.05 Instrumentaal trio. 22.30 Dans muziek. 23.00 Nieiuws. 23.15 Sportactuali- teiten. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL. 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 12;50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 14.30 Franse les. 14.45 Operettemuziek. 15.30 Die Meistersin- ger von Nürnberg. opera (acte I). 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kinde ren. 18.15 Lichte muziek. 18.30 Voor de sol daten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Mis sie-montage. 20.30 Platen. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianomuziek. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Een grote moeilijkheid voor de rechters is ook, dat zij in vele gevallen geen naslag werken hebben, omdat in de oorlog vele boeken verloren zijn gegaan. Alleen in Dja karta en Soerabaja zijn thans nog juri dische bibliotheken, doch de meeste boe ken, die men daarin vindt, zijn sterk ver ouderd. Een eigen bibliotheek opbouwen is de meeste rechters onmogelijk. In Indo nesië zijn de boekenprijzen zo abnormaal hoog geworden, dat het kopen van een boek meer dan een luxe is geworden. Alle wetboeken en alle andere werken op juridisch gebied zijn in het Nederlands gesteld en het zal nog zeer vele jaren du ren voor men van de zeer uitgebreide ju ridische lectuur vertalingen heeft. Men is zelfs nog niet met het vertalen begonnen. Dit geeft een enorm probleem. Niet voor de oudere rechters, die allen Nederlands spreken, doch voor de pas afgestudeerde juristen, die de met werk overstelpte rechters zoveel arbeid uit handen zouden kunnen nemen als zij Nederlands konden lezen. Vele hunner kunnen dit echter niet. En enige jonge juristen, pas van de uni versiteit in Djokja, die men ter beschik king heeft gesteld van de rechtbank te Soerabaja, moeten werk doen waarvoor helemaal geen juridische scholing vereist is. Gevaarlijk vak De weinige rechters in Indonesië gaan niet alleen gebogen onder altijd nog maar toenemende hoeveelheden werk, zij wor den bovendien doorlopend van alle kan ten aangevallen. Daar zorgen degenen voor, die menen, dat vrijheid bandeloos heid betekent. Hun aantal is niet gering. Zij zijn het die de rechters voortdurend anonieme brieven sturen met de meest gruwelijke bedreigingen. Vooral in het binnenland heeft dit soms funeste gevol gen. Zo is onlangs een onder dreigbrieven bedolven rechter op een klein plaatsje met de Noorderzon vertrokken. Het werd hem te gevaarlijk om het recht te hanteren. Een officier van justitie in Soerabaja, eveneens het mikpunt van schrijvers van dreigbrieven, vond op een goede dag een handgranaat vlak voor zijn huis. Het ding was gelukkig niet afgegaan. In Makassar ging een veroordeelde in de rechtszaal de rechter met een stoel te lijf. In Modjokerto ondernam een beklaagde dezer dagen een bijna geslaagde poging om de rechter met stoel en tafel ondersteboven te gooien. En zo zijn er nog veel meer voorbeelden te noemen, die stuk voor stuk een bewijs vormen voor de moeilijkheden van de In donesische rechter en de onmogelijke taak, waarvoor de rechterlijke macht in Indo nesië zich gesteld ziet. Als men dit alles nagaat, is het eigenlijk helemaal niet zo vreemd, dat het wel eens een paar jaar duurt voor een zaak op de rol komt. Goed beschouwd is het veel wonderlijker, dat iedereen hetzij vroeg of laat, toch nog een beurt krijgt. Ned. Herv. kerk Benoemd tot vicaris te s-Gravenhage J. v. Duin, vicaris te Noordwijk aan Zee. Bedankt voor Almkerk (toez.) W. L. Heijmans te Oudelande. Beroepen te Kampen H. Harkema te Zeist. Aangenomen naar Hem-Venhuizen Jac. v. d. Werff, cand. te Assen. Benoemd tot hulppred. te Nieuw-Buinen H. Slomp, catecheet te Drauwenermond. Geref. kerken Beroepen te Middelburg (vac. H. Veld kamp), C. Goeman te Schipluiden. Beroepen te Holwerd D. Barten, cand. te Noord-Scharwoude. Bedankt voor Dedemsvaart L. Zwanen burg te Oud-Schoonebeek. Giften en legaten De Geref. kerk van Enkhuizen ontving een legaat groot 45.000.waarvan 20.000 voor de bouw van een tweede kerk met pastorie en 25.000.voor het rusthuis „Herfstzon" aldaar. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Examens. De classis Zwolle heeft praep. geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer J. Bomhof te Hasselt, cand. aan de Theol. Hogeschool te Kampen. Chr. Geref. kerken Beroepen te Sneek W. de Joode, cand. te Apeldoorn. Wegen weer vrij De protestactie van de Franse wijnbou wers tegen de regering, waarover gisteren reeds werd bericht, heeft tot gevolg gehad, dat op de meeste wegen in de departemen ten Hérault, Aude, Gard en Pyrenées oriën- tales het verkeer van vijf tot negen uur werd opgehouden. Dinsdagmiddag heeft het comitévan actie echter besloten, de actie voorlopig te staken. Woensdag vertrekt een delegatie naar Parijs, die aan premier Landel een program voor sanering van de wijnmarkt zal voorleggen. Tot de versperringsactie was besloten door de vakverenigingen van de wijnboeren in de vier departementen, om hun eis kracht bij te zetten, dat de regering zuivere alcohol, gedistilleerd en overtollige wijn- voorraden koopt, teneinde de prijs van de wijn op peil te houden. Ofschoon het Franse ministerie van Bin nenlandse Zaken Maandagavond had be loofd de wegen tot elke prijs open te hou den, is zij daar niet in geslaagd. Bij Beziers werd bijvoorbeeld tot driemaal toe een ver sperring door de politie opgeruimd, maar de vastbesloten boeren bouwden voor de vierde maal de barricade op. Burgemees ters, priesters en kamerleden hadden teza men met de boeren bij de wegversperringen post gevat. Minder dan de helft behaalt het diploma Uit de door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde cijfers van het U.L.O. 1949-1953 blijkt, dat het aantal leer lingen in deze periode van 127.500 tot 139.400 is gestegen. Van de Nederlandse jeugd ontvangt thans 29 percent uitgebreid lager onderwijs (1949: 26 percent). Het gemiddeld aantal leerlingen per on derwijzer bedraagt 26,9 (in 1949 25,7). Slechts 45 percent der toegelaten leer lingen behaalt het MULO-diploma. In 1952 waren dit er 19.018. Van de mannelijke gediplomeerden zet 33 percent zijn studie voort bij een nijverheidsschool; 16 percent ging naar een kweekschool en 6 percent naar een middelbare school. De vrouwe lijke gediplomeerden gaan voor 18 percent over naar het nijverheidsonderwijs, voor 11 percent naar een kweekschool en voor 2 percent naar het middelbaar onderwijs. Er zijn thans 5.181 (4.915) hoofden en klasse-onderwijzers en 1.715 (1.461) vak onderwijzers aan het ULO verbonden. Triest beeld van de overstromingen in Japan. Bijna tot aan de knieën waadt dit gezin door het water met het weinige, dat het heeft kunnen redden. De gemeenteraad van Deventer heeft be sloten mr. H. H. Schoemaker, die bij de jongste raadsverkiezing was gekozen op de lijst der Katholieke Volkspartij, niet als raadslid toe te laten. De raadscommissie, die de geloofsbrieven van nieuwe raads leden had onderzocht, rapporteerde dat mr. Schoemaker, een te Deventer gevestigde advocaat en procureur, tijdelijk vier uren per week les gaf aan de bijzondere R.K. hogere burgerschool te Deventer, hetgeen de commissie op grond van artikel 25 der gemeentewet een beletsel achtte voor de toelating als raadslid. De burgemeester, mr. H. W. Bloemers, deelde deze opvatting. Mr. Schoemaker had hem medegedeeld te gen een besluit tot niet-toelating in beroep te zullen gaan. De raad heeft daarop zonder hoofdelijke stemming besloten mr. Schoemaker niet als raadslid toe te laten. ADVERTENTIE Haarlem ADVERTENTIE RIJWIELMOTOR De behandeling van het wetsontwerp tot regeling van de rechtshandelingen voor landbouwgronden vordert in de Eerste Ka mer traag. Vorige week begon men met de behande ling, gisteren beantwoordde minister Mans- holt de sprekers en volgende week zullen de replieken worden gehouden. Na de zeer uitvoerige behandeling van dit wetsontwerp aan de overzijde van het Binnenhof mocht niet verwacht worden dat er in de Eerste Kamer nog nieuwe ge zichtspunten zouden worden geopend. Wel heeft minister Mansholt de gelegenheid aangegrepen nog eens duidelijk te maken waar het bij dit wetsontwerp om gaat. Er is geen andere mogelijkheid om tot een redelijke beheersing van de koopprijs te komen, zei hij. De spanningen zullen wel blijven, want de spanning tussen onze groeiende bevolking en de waarde van de grond blijft bestaan. Er is zeker geen sprake van uitgebreider staatsbemoeiing; de staat stelt de algemene normen, de grondkamers geven er uitvoering aan. Het voorkeursrecht van de pachter, aldus minister Mansholt, sluit de noodzakelijk heid van prijsregeling in. Hij erkende, dat aan de landarbeider enkele mogelijkheden om boer te worden, worden ontnomen, maar daartegenover staat dat het wetsont werp een nieuwe taak introduceert, die op een betere wijze kan worden uitgevoerd. Het tekort aan grond veroorzaakt een te hoge prijs. Vandaar dat nu de regeling is ontworpen, waardoor de grondkamers aan de hand van de normen van pachtprijzen de pachtwaarde zullen kunnen vaststellen, een beginsel, dat in de nieuwe pachtwet zal worden uitgeweekt. Bij algemene maat regel van bestuur zal de hoogst toelaatbare prijs worden vastgesteld en daardoor be palen de grondkamers het verdere beleid. Volgende week Dinsdag zal de Kamer repliceren. OCCOCO»XOOOrXJOOCOOOOaXOOuOOOOOOC£OCOOOCCOOCOOOOOOOCCp Langs Zandvoorts boulevard staan sinds luttele dagen drie onaanzienlijke vracht automobielen: twee gewone en één van het truck-met-trailer-type. Daarin hui zen, compleet met beddegoed, een pro visiekast en Butagas, drie gezinnen uit Wageningen, Ede en Oude Pekela, die de auto van de baas een vjeekje mee mochten hebben, als ze de motoren zelf maar van de nodige victualiën voorzagen en aldus met hutje, mutje en de kinde ren naar Zandvoort togen. In de ge wonevrachtauto's huizen de gebroe ders Minnes met hun respectievelijke echtgenoten en nakomelingen en het is er heel comfortabel onder het canvas van de laadbak. De kinderen zien er uit als reclameplaatjes voor vitamine D en de ouders houden zich vergenoegd bezig met het in Ede en Wageningen onbekende strandvermaak. De beide bazen, die zo gracielijk hun auto's af stonden, komen Zaterdag even aanwip pen. Ze zullen met gejuich ontvangen worden op die Zandvoortse boulevard, want op zulke patroons dient de mens zuinig te zijn, menen de autokampeer- ders terecht. De verkorte balans van de Nederlandsdhe Bank van 27 Juli bevat enkele opmerke lijke veranderingen. De goudvoorraad, die de laatste tiid regelmatig met kleine be dragen versterkt werd, is deze week met f 143 millioen gestegen en bedraagt thans ruim f 2.5 milliard. De deviezenreserve liep met f 147 millioen achteruit tot f 1697 millioen. Goud en deviezen tezamen zijn dus met circa f 4 millioen verminderd en belopen thans f4.198 millioen. De geldhoeveelheid steeg met f50 mil lioen tot f 3.115 millioen. 46. „O wee! Mijn voetsteun glipt!", piepte Jolliepop. Nog juist bijtijds kon Panda hem grijpen en naast zich op de pet van de boef trekken. „Kijk, Jolliepop", hijgde hij, „je hebt die schurk ontmaskerd!" In derdaad was het masker door Jolliepop's gespartel omlaag gegleden, zodat het on gunstige uiterlijk van het individu nu niet langer verhuld was. „Heb je ooit", riep de inspecteur, „het is Koos de Kraker, een beruchte struikrover, die we al lang zoch ten!" „Koos de Kraker!", zei professor Kalker, „wel, wel. Aangenaam met u ken nis te maken, meneer de Kraker. Zoudt u zo vriendelijk willen zijn, mij dat straler- tje aan te geven, dat voor u op de grond ligt?" „Natuurlijk", antwoordde de struik rover met onverwachte gedienstigheid, ter wijl hij de groei-straler opraapte. Doch toen hij het gevaarlijke ding eenmaal in handen had, verdween de bereidwillige glimlach van zijn gelaat en maakte plaats voor een boosaardige grijns. „Ja", gromde hij, de straler richtend, „ik ben Koos de Kraker. Maar jullie zullen het aan nie mand vertellen!" Naar aanleiding van de mededelingen gedaan in ons blad van gisteren over het protest van de orkestleden van de H.O.V. tegen het handhaven van een drietal „oude" bestuursleden in het stichtingsbestuur van het provinciaal orkest, maakt men ons van andere zijde er opmerkzaam op, dat twee leden van het dagelijks bestuur der H.O.V., voor zover zij al daartoe geneigd zouden zijn, niet in dezelfde functie in het stich tingsbestuur van het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest" zouden terugkeren. Mr. A. Beets, een der door Gedeputeerde Staten aan te wijzen bestuursleden, en de tegenwoordige penningmeester dr. Th. de Crauw, die door de gemeente Haarlem zou worden benoemd, zullen geen deel uitma- en van het dagelijks bestuur van het Noord hollands Philharmonisch Orkest, dat im mers zal bestaan uit de heren L. Bouw man, voorzitter (Gedeputeerde Staten), dr. J. R. H. de Smidt, secretaris en de heer B. J. Thijssen, penningmeester. Dr. De Smidt is thans ook secretaris van de H.O.V. en wordt in die functie aange wezen door de groep grotere gemeenten (Heemstede, Velsen, Bloemendaal en Alk maar) en de heer Thijssen is de gemeente ontvanger van Haarlem, die daartoe ook door de gemeente Haarlem zal worden uitgenodigd. Wat de positie van de heer D. J. A. Ge luk betreft, hij zal door de gemeente Haar lem als bestuurslid worden aangewezen. De orkestleden hebben hun voorkeur geuit voor de heer Geluk als voorzitter; dit is echter onmogelijk, omdat reeds is vastgelegd dat de heer Bouwman voorzit ter zal worden. Als derde door Gedeputeerde Staten aan te wijzen lid werd ons de heer J. M. André de la Porte te Heemstede genoemd. De heer De la Porte is voorzitter van de Vereniging Vrienden van de H.O.V. Artsen wonnen het pleit In December van het vorig jaar kondig den zeven artsen on dierenartsen in Deven ter en omgeving aan, dat zij na 1 Januari 1953 geen visites meer zouden afleggen aan de Veluwsedijk, een ongeveer acht kilo meter lange zandweg tussen Nijbroek en Terwolde, omdat deze weg onberijdbaar was voor auto's. Deze dreigende „staking" kon later worden gesust met de belofte, dat men ernstige pogingen zou doen om een verbetering tot stand te brengen. Thans is na vele onderhandelingen met vele instan ties het besluit gevallen de weg grondig te v erbeteren. Maar daartoe moesten heel wat finan ciële obstakels uit de weg geruimd worden. Om een verharde weg te maken was een bedrag van 169.000 nodig. Men heeft nu de toezegging gekregen van de provinciale cultuur-technische dienst dat deze dienst 40 procent van dit bedrag aan subsidie zal verlenen. Een derde deel van het resterende bedrag zal worden ge geven door de gemeente Voorst, waarin het nu nog slechte weggedeelte ligt. Ook de ge meente Epe, die grenst aan de weg, heeft een bijdrage toegezegd. Van grondeigena ren, wier eigendommen aan de weg liggen, zal men bij verbetering 23.970 ontvangen. Tenslotte zou de dorpspolder Nijbroek, waarin de modderweg is gelegen, nog on geveer een halve ton moeten betalen, waar tegen deze polder steeds bezwaar heeft ge had. Het verzet is echter nu gestaakt. In een „geërfdendag" van de polder Nijbroek is met 266 stemmen voor en 14 stemmen tegen het wegverbeteringsplan en de bij drage van 46.000 goedgekeurd, tengevolge waarvan de ingelanden van deze 1540 ha. grote polder voortaan 0,65 per ha. meer zullen moeten betalen aan polderlasten dan tot dusver. Levensmiddelen. Maandag en Dinsdag zijn ongeveer 130.000 Amerikaanse levensmiddelenpakketten ter beschik king van Oost-Duitsers gesteld, dus ruim een kwart millioen in deze eerste twee dagen van de levensmiddelen actie ten bate van Oost-Duitsland. Overigens rustig. In Cuba zijn thans alle publicaties van regeringswege onder censuur gesteld om ophitsing tot op stand te verhinderen, aldus is te Ha vanna bekend gemaakt. Tot Dinsdag avond gold de censuur slechts voor drie dagbladen en een weekblad in Havanna. Volgens niet-oficiële schattingen be draagt het aantal doden bij de onge regeldheden in Santiago en Bayamo, welke zich Zondag hebben voorgedaan, 57 tot 70. Officiële cijfers zijn niet be schikbaar. De politie heeft het verkeer omgeleid en patrouilleert in de univer- siteitswijk van Havanna. In het gehele land worden nog steeds arrestaties ver richt en mensen opgespoord, die ver dacht worden van revolutionnaire acti viteit, doch overigens zou het rustig zijn. Wapenen. Uit een opleidingsinstituut voor officieren te Felsted in Zuidoost-Enge- land zijn in het afgelopen weekeinde een grote hoeveelheid wapenen ge weren, lichte machinegeweren en auto matische wapenen ohtvreemd. Een derde van de wapenen van de school voor 300 kadetten is verdwenen. Zondag werd te Bishops Stortford, dat slechts op een afstand van enkele kilometers van Felsted ligt, een bestelwagen volgelaten met geweren en machinegeweren in be slag genomen. De politie heeft nog niet officieel gemeld, dat het hier wapenen uit Felsted betreft. Minder. Een gemengde commissie van de Amerikaanse Senaat en het Huis van Afgevaardigden is het Dinsdag eens ge worden over 'n bedrag van 34.371.541.000 dollar voor de defensiebegroting, Dit bedrag is 62.599.500 minder dan het aanvankelijk door het Huis en 139.761.000 dollar minder dan het door de Senaat gevoteerde bedrag. De thans door de commissie goedgekeurde begro ting gaat nogmaals naar het Huis en de Senaat, die het waarschijnlijk snel zullen goedkeuren. Firma. Anibal Olivieri, de Argentijnse minister van Marine, heeft Dinsdag de berichten tegengesproken, dat Argen tinië bij een Japanse firma een bestel ling zou hebben gedaan voor een groot aantal oorlogsschepen. Argentinië, aldus de minister, had geen order geplaatst, doch de betrokken firma slechts om een begroting van de kosten gevraagd. Vliegtuig. De „Turbulent", het kleinste toeristenvliegtuig ter wereld, heeft de Maubeuge met zoveel succes proefge- vlogen, dat het in Augustus zal deel nemen aan de stervlucht van Epernay, aldus meldt Belga uit Rijssel. De Tur bulent, die een vleugelwijdte van 6,50 meter heeft en wordt aangedreven door een Volkswagenmotor, bereikt een snel heid van 130-km. Hij stijgt 1000 meter in tien minuten en verbruikt slechts acht liter benzine per honderd kilo meter. Selectie. Prof. Paul Coppens, secretaris van het Belgische nationale koloniale congres, heeft voorspeld, dat er over ongeveer vijftig jaar 800.000 Belgen in de Kongo zullen wonen. „Met Europese bevolking," zeide hij, „bedoelen wij niet langer het verblijf van Europeanen in de tropen, maar het zich vestigen en voortplanten van een Europese bevol king." Het congres heeft zich uitgespro ken tegen kunstmatige en massale im migratie in de Kongo, omdat men daar door vooral onbekwamen en zwakken, die in Europa niet geslaagd zijn, naar Afrika zou brengen. De enige gewenste immigratie is de geselecteerde, aldus het congres. Achterlijk. Het Britse medische tijd schrift „Medical Press" noemt Groot- Brittannië in hygiënisch opzicht een achterlijk land. In het bijzonder wordt bezwaar gemaakt tegen de wijze van uitstallen van vlees en vis en het feit, dat brood onverpakt wordt verkocht. Voorts wordt gesproken van de „primi tieve Britse keukens." Rijnzout. In een bijeenkomst van het Al- lemanische Instituut te Freiburg werd medegedeeld, dat de Rijn een steeds hoger zoutgehalte krijgt. De verzilting begint reeds boven Bazel en wordt zeer versterkt door de Neckar en andere zij rivieren, die door zoutrijke gebieden stromen. Medegedeeld werd, dat het zoutgehalte reeds zo hoog is, dat men in Keulen zint op middelen om zout uit de Rijn te winnen. Oud. In een rusthuis in New Britain (Con necticut) is Dinsdag overleden een zekere Isaac Alkas. Volgens de burger lijke stand is hij 127 jaar. ADVERTENTIE BETROUWBARE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 JA, laten we eens proberen zo voor de vuist weg een paar zwarte voorwerpen op te noemen. De kachel, een paar behoor lijk gepoetste schoenen, houtskool en tal loze andere duistere voorwerpen in onze omgeving noemen we zwart en dus mogen we veronderstellen dat zij er ook inder daad als zodanig uitzien. Maar nu hebben we vroeger al eens beweerd dat een stof die al het zonlicht gelijkmatig naar alle richtingen terug kaatst, wit moet worden ge noemd en dat de stof die in het geheel géén licht terug kaatst, en dus alle licht absor- V beert, als zwart te boek staat. Volgens deze opvatting kennen wij tot op dit moment echter geen enkele stof die volkomen zwart is. De meest ideale witte stof, het bariumsulfaat dat in de wande ling ook wel blanc fix wordt genoemd, absorbeert altijd nog ongeveer 1 procent van het opvallende licht en ook het zwart ste zwart slorpt slechts 99 procent van het licht op, en bezit dus nog ongeveer 1 pro cent witgehalte. De zwartste kleurstof die met behulp van kaliumbichromaat van blauwhoutaf- treksel wordt verkregen en voor het verven van textiel wordt aangewend, blijkt nog steeds geen werkelijk zwart te zijn. Ner gens, zelfs niet bij de plechtigste gebeur tenissen zult u werkelijk zwart kunnen aantreffen, alhoewel de bijzonder donker grijze kleding waarin wij op plechtstatige gebeurtenissen plegen te verschijnenhet zwart toch wel zeer dicht nadert. Nu we dus hebben vastgesteld, dat er wit, noch volkomen zwart bestaat, of om nauwkeuriger te zijn, nu we geen stoffen van die hoedanigheid kennen, zal het nie- mand verbazen dat de prac- tijk andere normen voor zwart en wit heeft aangelegd. De winkelier zou er immers niets meer van begrijpen, wanneer u, steunend op deze theorie, een grijze stof zoudt bestellen die volgens het normale spraakgebruik zwart worden genoemd. Daarom heeft zich wat gemakkelijker ge- moet men het maakt door een stof zwart te noemen, 'in dien minder dan 10 procent van het op vallende licht wordt teruggekaatst. Een zelfde maatstaf is voor wit aangelegd, dat ongeveer 10 procent van het licht mag absorberen. Maar dit is uitsluitend een tegemoetkoming aan de practijk, want in beide gevallen is eigenlijk sprake van grijs. Sneeuw is lichtgrijs en houtskool is don kergrijs. En weet u waarom ons haar grijs wordt? Door de lucht! Daarover morgen. m H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2