Opheffing van de tram brengt ook voor Zandvoorts centrum veranderingen Aanvaring te wijten aan Italiaans schip dat misleidend mistsein gaf Nationaal auto-museum in Driebergen opent zijn deuren Eindpunt der bussen bij de Watertoren In Santpoort verdwijnt beek langs Hoofdstraat Korte staking bij Van Gend en Loos Autobusondernemingen reiken folders uit Finse volksdansgroep op de Grote Markt Amsterdamse Beurs Hoofddorp Zandvoort WOENSDAG 29 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Kerkstraat gedupeerd Nieuwe directeur van Velsens GGD Groots plan voor Raadhuisplein A. G. Brenninkmeijer van morgen overleden V eilig-verkeersactie Tweespalt PNI-Masjumi struikelblok blijft Huis en Senaat verdeeld over invoerheffing in V.S. Diploma's uitgereikt op Technische school DE ONDERGANG VAN DE „CORNELIS B" Lof van Ormandv over Concertgebouw-Orkest Franse tangbeweging in Indochina J. v. d. Laan nam afscheid van stadsbibliotheek Uitbreidingsplan scheeps werf Verhoef goedgekeurd Zandbouwwedstrijd Ballonnenwedstrijd Gemeenteraadsvergadering Hardloopwedstrijd voor kellners De vervanging: van de tramdienst Amsterdam-Zandvoort door een autobusverbin ding (men zie ons blad van gisteren) zal ook tot ingrijpende wijzigingen leiden op Zandvoorts gebied, in het bijzonder wat het eindpunt betreft. Het is uiteraard onmo- genjK het eind- en dus draaipunt der bussen te brengen op het Raadhuisplein in zijn tegenwoordige situatie. Wil men het eindpunt der bussen zo weinig mogelijk laten afwijken van de plaats van het tegenwoordige tramstation, dan zal het noodzakelijk zijn het zogenaamde Zwarte veld daartoe in te richten. Maar ook dan blijven cr bezwaren, want het van Haarlem komende verkeer zal dan - wanneer de bussen tot Kostverloren de voormalige trambaan volgen - bij de overgang van Zandvoortselaan naar Haarlemmerstraat altijd gekruist worden, terwijl ook de situatie op de hoek van de Dr. Gerkestraat er zeer onoverzichtelijk door zal worden. Daarom is het onvermij delijk, dat - zeker voorlopig, wanneer de met de opheffing van de tramlijn verband houdende werken nog niet zijn uitgevoerd - het eindpunt van de bussen wordt verlegd naar de gunstigste plaats die daartoe in Zandvoort is te vinden, namelijk naar het rond-point bij de Watertoren. In het bijzonder de directeur van de N.Z.H. is voor die plaats zeer geporteerd, omdat hij zijn passagiers dan tot vlak bij het strand kan brengen. Bovendien wordt op die wijze een duidelijke en logische ver- voersscheiding verkregen: de N.Z.H. brengt haar klanten naar een meer Zuidelijk in Zandvoort gelegen punt (ook de buslijn via het Bloemendaalse strand zal naar de Watertoren gaan rijden) en de spoorwegen bedienen in hoofdzaak het Noordelijk deel van de badplaats. Er is aan die oplossing echter een niet te verwaarlozen nadeel verbonden. Op het ogenblik trekt de hele stroom trampassa giers via de nauwe sluis die Kerkstraat heet. De daar gevestigde middenstanders profiteren bij wijze van spreken van het strandbezoek „uit de eerste hand", het geen ook het karakter van de zaken aan de Kerkstraat heeft bepaald. Zouden de bussen doorrijden tot de Wa tertoren, dan zullen de dagjesmensen zich zonder dralen over het strand verspreiden, hetgeen overigens de strandpachters weer niet ongaarne zullen zien. Maar burgemeester Van Fenema moet en wil ook rekening houden met de belan gen van de gehele bevolking en dus vooral ook met de in Zandvoort belangrijke, maar ook zeer kwetsbare groep nering doende middenstanders. Vandaar dat hij de door de N.Z.H. voor gestane oplossing op het ogenblik als een tijdelijke wil zien en eerst eens wil af wachten of de nadelen voor de Kerkstraat niet te ruïneus zullen blijken. Zakenlieden met een vooruitziende blik en die hebben zakenlieden immers al tijd zullen zich dan ook wel gaan inte resseren voor de in aanbouw zijnde win kelgalerij aan de Burgemeester Engelbert- straat, een passage, die een der belang rijkste en fraaiste van de badplaats belooft te worden. Maar mr. Van Fenema heeft er de na druk op gelegd, dat hij deze uit stedebouw kundig en vervoerstechnisch oogpunt aan trekkelijke oplossing zeker niet voetstoots wil aanvaarden: het zij nogmaals gezegd, Welgeteld 2% minuut heeft Velsens raad gisteravond nodig gehad, om er zestien agendapunten door te jagen en had er niet gestemd moeten worden over een aantal benoemingen of zouden de geloofsbrieven van de nieuw gekozen raadsleden niet onderzocht moeten worden het raads- snelheidsrecord ware ongetwijfeld ge sneuveld. Nu duurde het dan een kwartier, met een besloten zitting als dessert en in dat kwartier zijn de voorstellen van het college met een verbijsterende vlotheid goedge keurd. Beek dicht Slechts toen het dempen van de beek langs de Santpoortse Hoofdstraat ter tafel verscheen, stak de heer R. Verbeek (Arbeid), die van oudsher de opruiming van het onwelriekende watertje heeft voorgestaan, bedeesd de vinger op. Alleen maar, om zijn waardering kenbaar te ma ken voor het feit, dat het toegezegde voor stel van B. en W. nu in vervulling ging. „Dat doen we altijd," riposteerde de voorzitter, m r. M. M. Kwint. „Ik zou daarvoor in deze vacantiestemming niet graag in discussie treden," meende de socialistische fractieleider daarop. Hij greep de gelegenheid aan, om zijn spijt te betui gen over de „anderhalve meter hooi en gras", die de Plantsoendienst langs de te dempen beek zou laten liggen, naar zijn vermoeden wijl deze dienst denkt, dat alles nu toch gauw helemaal verdwenen zal zijn. De voorzitter zei nota te zullen nemen van de opmerking. Vijftien hulzen voor „Bloemendaal- Noord" Het uitbreidingsplan Tolsduinerlaan werd zonder slag of stoot geaccepteerd, de bouw van 50 woningen door de woningbouwver eniging „Bloemendaal-Noord" kreeg ai even weerstandloos haar beslag en dr. L. S. Limborgh Meyer, de directeur van Velsens G.G.D. werd zonder discussie per 1 Januari 1954 eervol ontslag verleend. Voorts kwam het geld voor de bouw van een propaan-luchtinstallatie ten behoeve van het gasbedrijf in Velsen-Noord er door en kreeg de kleuterschool aan de Casem- brootstraat haar crediet voor de her-in richting van lokaliteiten voor het kleuter onderwijs. Nieuwe directeur G.G.D. In vervolge op de pensionnering van dr. Limborgh Meyer benoemde de raad bij hamerslag als zijn opvolger dr. G. W. Pott Hofstede en ook de benoemingen aan de Adolf van Nassauschool en de visserij- avondschool werden zonder stemming ge accepteerd. Van het tweetal op de voor dracht voor een leraar in de oude talen aan het gymnasium „Felisenum" werd dr. G. R. F. M. Nuchelmans uit Beverwijk met 21 stemmen voor gekozen en tot slot en besluit van het „vluggerdje" zijn de ge loofsbrieven van de nieuwe raadsleden, die in September hun zetels gaan innemen, goedgekeurd. Zodat er niet eens tijd over schoot, om de gebruikelijke kop thee ter tafel te brengen en de raad onmiddellijk in besloten zitting overging. De volgende raadsvergadering is voor de tweede helft van Augustus vastgesteld. dat de belangen van het „oude" centrum van het dorp zeer zwaar zullen wegen. Het eindpunt der bussen op het Zwarte veld zal echter pas uit verkeersoogpunt aanvaard kunnen worden wanneer de oude trambaan in haar geheel omgezet is in een busweg, omdat dan kruisingen met het overige verkeer vermeden zullen worden. In dit verband kan nog worden meege deeld, dat, indien de verkeersintensiteit voor de Haarlemmerstraat te groot mocht blijken, de rij bomen aan de Zuidzijde van die straat gekapt zal worden. Intussen zal ook het Raadhuisplein aan zienlijk verbeterd kunnen worden nu het Als gevolg van de ontevredenheid welke er heerst onder het personeel van de ver voersbedrijven door het uitblijven van betere arbeidsvoorwaarden is vanochtend omstreeks kwart over tien bij Van Gend en Loos te Rotterdam een korte staking uit gebroken. De stakende personeelsleden hebben overleg gepleegd met de besturen van hun vakbonden. Dit heeft tot resultaat gehad, dat enige tijd later het werk werd hervat. Men wilde blijkbaar het resultaat afwach ten van de vandaag in Den Haag te hou den vergadering der werkgeversorganisa ties. Men zie voor mededelingen hierover elders in dit nummer. In het Maria-paviljoen te Amsterdam is vanmorgen in de ouderdom van 64 jaar overleden de heer August G. Brennink meijer, gewoond hebbend te Heemstede. Een groot aantal jaren is hij verbonden geweest aan de N.V. C. A. Brennink meijer. Hij was voornamelijk in het bui tenland werkzaam. tramstation met zijn gebouw, zijn „scha penhokken", stootblokken en stenen afslui- tingswancl met hekwerk zal worden ge sloopt. De grootste belemmering tot een radi cale verbetering van het Raadhuisplein vormt echter het als een kaap in de ver- keersbaan opdoemende postkantoor op de hoek van de Haltestraat. Wij vernemen nu, dat de onderhandelin gen tussen gemeente en posterijen reeds zover zijn gevorderd dat de laatste bereid zijn het gebouw niet alleen aan de gemeen te te verkopen, maar bovendien aan de ge meente een bedrag van honderdduizend gulden ter beschikking zullen stellen, dat de posterijen anders aan een voorgenomen verbouwing van het Zandvoortse postkan toor ten koste hadden willen leggen. De gemeente zal dan elders in Zandvoort een nieuw postkantoor met dienstwonin gen laten bouwen en dat complex aan de P.T.T. verhuren. Er wordt nog onderhan deld over de koopsom van het oude ge bouw. Op die wijze zal het financiële offer, dat van de gemeente wordt gevergd om een verbetering van het Raadhuisplein te be reiken, binnen zeer redelijke grenzen blij ven. Bovendien heeft de gemeente niet alle grond na sloping van het Postkantoor voor de verkeersverbetering nodig. Een gedeelte daarvan zou bijvoorbeeld gebruikt kunnen worden voor de bouw van een winkelgalerij met flatwoningen. Na een verzoek van het Verbond voor Veilig Verkeer hebben een groot aantal autobusondernemingen, waaronder Maarse en Kroon en de NACO besloten gedurende enkele dagen aan alle passagiers het vacan- tienummer van het Veilig Verkeersblad voor Nederland aan te bieden om op deze wijze een steentje bij te dragen tot de vei ligheid van iedere weggebruiker. Het blad bevat een groot aantal bijzon der aardige schetsjes en tekeningen, die alle op de een.of andere wijze in verband gebracht worden met de veiligheid van de automobilist, motorrijder, bromfietser, wielrijder en voetganger. En vooral aan de laatste categorie wordt door middel van een speciale folder bijzondere aandacht ge schonken-. Immers tot deze groep behoren de buspassagiers en uit de ervaring blijkt, dat ook zij nog talrijke fouten maken. Een iéder kan de veiligheid op de weg helpen bevorderen door zich te houden aan de volgende tien regels: 1. Op tijd bij de halte aanwezig zijn. 2. Tijdig een teken geven, dat men wenst mee te rijden. 3. Vlug in- en uitstappen. 4. Dui delijk zeggen waarheen men wil. Zoveel mogelijk met gepast geld betalen. 6. Niet gaan zitten op de voorbank naast de be stuurder. 7. Niet op de instap blijven staan. 3. De bagage behoort in het bagagerek. 9. Tijdig waarschuwen als men wil uitstap pen. 10. Goed uitkijken bij het uitstappen. De N.Z.H.V.M. heeft besloten de folders alleen aan het eigen personeel uit te reiken. Donderdagavond wordt, zoals wij reeds eerder hebben bericht, op het HFC-terrein aan de Spanjaardslaan (bij slecht weer in Haarlems Concertgebouw) een interna tionale volksdansdemonstratie gegeven, waaraan groepen uit Finland, Frankrijk, Oostenrijk en Duitsland deelnemen. De Haarlemmers hebben hiervan gisteren reeds een voorproefje genoten, want tus sen acht en negen uur danste het Finse en semble Etela Hameen Nuorissoseurojen uit Lahti op een afgezet gedeelte van de Grote Markt. Het was een aardig programma, dat door de heer Henk van de Wateren zo goed mo gelijk werd toegelicht. Voor wie tot dus ver slechts de nogal zwaarmoedige Finse muziek kende, was het zelfs verrassend rijk aan zwier en vrolijkheid. Men heeft bij de samenstelling dus gelukkig wel de gelijk rekening gehouden met de verwach te voorkeur van het publiek. Uiteraard zijn de Finse dansen over het algemeen lang zaam en somber, maar gelukkig heeft ook het land van de duizend meren genoeg feestelijke aanleidingen gekend om de folklore met kleurige en opgewekte motie ven te verrijken. In de polka's en paardan- sen ontmoet men allerlei ook uit de bal zaal van vroeger bekende passen, uit de nummers van Oost-Finland blijkt een tamelijk sterke Russische invloed. Een opvallend grote rol speelt de panto mime in de vaak eeuwenoude tafrelen uit het dorpsleven. Het meest in de smaak van de talrijke belangstellenden vielen de op gewekte bruiloftsdansen, slingerend als bloemrijke borduurwerkpatronen. De leu ke en fantasierijke evoluties van het thema sluip-door-kruip-door in de reien oogstten veel bewondering. Eén der laatste uummers van het door een violist bege leide programma moest zelfs worden ge bisseerd. De Finse dansers, waarvan sommigen al Gistermiddag gaf de Finse volksdansgroep uit Lahti een demonstratie voor genodigden in de hal van Haarlems stadhuis. vijftien jaar lid van deze groep zijn, be zochten na afloop de voorstelling in de poesjenellenkelder. Des middags hadden zij reeds een korte uitvoering in de hal van het stadhuis gegeven. Het in vergade ring bijeenzijnde college van burgemeester en wethouders van Haarlem onderbrak zijn werkzaamheden om een gedeelte van deze demonstratie te kunnen bijwonen. Mr. P. O. F. M. Cremers dankte de dames en he ren voor het gebodene, waarna de heer D. J. A. Geluk in zijn kwaliteit van voor zitter van de- stichting Haarlems Bloei de bezoekers de beste wensen meegaf voor de rest van hun tournée. DJAKARTA (Aneta). Het hoofdbe stuur van de Masjumi heeft Dinsdagmid dag na een vergadering van ruim twee uur besloten niet deel te nemen aan een kabi net volgens het ontwerp van formateur Wongsonegoro. De Masjumi kon met de P.N.I. niet tot overeenstemming komen over de formulering van het programma betreffende de olievelden in Noord-Suma- tra. De P.N.I. wilde, dat in het programma werd opgenomen, dat deze kwestie zou worden aangehouden, maar dat reeds maat regelen genomen worden tot verhoging van de productie. Volgens de Masjumi zou dit laatste de indruk kunnen wekken, dat men reeds met de nationalisatie begonnen was, terwijl het bedrijf volgens de rechtsstatus nog eigendom van de B.P.M. is. Voorts had de Masjumi bezwaren tegen bepaalde per sonen volgens het kabinetsontwerp van de formateur. Wongsonegoro verklaarde thans te zullen trachten een kabinet zonder de Masjumi te vormen. In politieke kringen is men van mening, dat dit zeer moeilijk zal zijn, daar enkele partijen niet accoord gaan met het vormen van een kabinet zonder de Masjumi. De Amerikaanse Senaat heeft gisteren een gewijzigd wetsvoorstel goedgekeurd tot vereenvoudiging van de douane voor schriften teneinde de toelating van buiten landse goederen te vergemakkelijken, doch heeft geweigerd het huidige systeem inzake de vaststelling van de waarde der goederen te wijzigen, zoals door het Huis van Afge vaardigden was voorgesteld. In het door de Senaat goedgekeurde wetsontwerp wordt het bestaande systeem gehandhaafd waarbij voor de vaststelling van het in voerrecht wordt uitgegaan van de „export waarde" of de „buitenlandse waarde", waarbij de hoogste van deze twee als basis wordt aangenomen. Onder buitenlandse waarde wordt de prijs verstaan, waartegen de goederen in het eigen land worden ver kocht, onder exportwaarde wordt de prijs verstaan waartegen de goederen ten ver koop op de dollarmarkt worden aangebo den. Het Huis van Afgevaardigden had voorgesteld de invoerrechten te heffen van de exportwaarde. Het wetsontwerp gaat thans naar een gezamenlijke commissie van Huis en Senaat, welke moet trachten een compromis oplossing te vinden welke voor beide Huizen aanvaardbaar zal zijn. Aan de geslaagden van de Technische School Haarlemmermeer zijn diploma's uit gereikt tijdens een bijeenkomst, die onder leiding stond van de heer G. van Driel, voor zitter van het bestuur. Hij bracht hulde aan de directeur en leraren die met succes ge werkt hebben en wenste de geslaagden geluk met het resultaat. De directeur, de heer A. den Hertog, richtte zich vervolgens tot de jeugd, waar na hij overging tot het uitreiken van de diploma's. Burgemeester mr. J. F. Jansonius verheug de zich er over, dat de school zich op zo'n bijzondere wijze ontwikkeld heeft. De be langstelling voor de cursussen neemt steeds toe. De namen der geslaagden zijn: Diploma machine-bankwerken: C. G. Been, M. C. Dees, F. H. Dietze, H. Dragt, Th. G. J. Gahrmann, G. Mieremet, C. W. Panne- koek, B. Sterkenburg, H. de Vink, B. de Waal, allen te Aalsmeer; P. A. Hobo, G. D. Meulblok, beiden te Abbenes; H. Th. A. van Lohuizen, Aerdenhout; J. M. v. d. Velde, Amsterdam: H. Duk, T. C. H. Haak, P. C. Hartman, N. C. de Gelder. P. G. van Oosterum, allen te Badhoevedorp; G. Harin- ga, R. Knopper, P. Valkema, allen te Ben- nebroek: M. Brugman, P. G. Takken, Haar lem; A. Bromet, P. C. Griekspoor, Ph. Kok, P. Maerten, P. J. Rietvel, J. Strik, W. A. H. Teeuwen, Heemstede; B. Schenk, P. J. v. Schie, Hillegom; N. J. de Bakker. A. P. Brandenhorst, H. Cnrdol, P. van Gameren, A. Garritse, W. A. Geerlings, P. Koene, K. Kooy, S. J. Lamers, A. van Leeuwen, M. Sprangers, Hoofddorp; R. Berkhout, Hout- rakpolder; A. Roos, Leimuiden; M. v. Bie zen, A. S. P. Doeswijk, C. J. de Koning, G. T. v. d. Maarl, P. Voskuil, H. v. Vuren, B. Willemstein, .T. Wittekoek, Nieuw-Vennep: II. J. Bijl, J. de Jong, S. Kerzaan, H. Ch. van Raam, Rijk: J. J. M. v. Bentem, Vogelen- zong; Chr. Groeneweg, J. A. Korsman, A. G. M. Sengers, M. J. C. Sengers, W. Willemse, Vijfhuizen; A. F. Rietveld, Th. J. Snijders, Zwanenburg. Dipoïma timmeren: Jac. Eikelenboom, P. G. I. Gerritsma, J. W. Koster, II. den Ouden, Chr. W. Schild, G. II. D. Stokman, Aals meer; A. Hofmans, Badhoevedorp; Th. J. T. Hulsbosch, M. Th. v. d. Reep, K. Vink, J. C. de Vries, Bennebroek; Ch. L. Broekhof, Joh. Dekker, H. Hulsebos, N. v. d. Meer, (meubelm.) A. P. Walet, Heemstede; P. H. Blokker, C. P. v. d. Lans, J. L. v. d. Lans, J. M. Steenvoordn, H. M. v. Zande, Hillegom; K. Ph. Hartman, A. A. Huurman, C. J. Mie nis, A. Pellicaan, P. A. v. d. Pol, G. H. Pijl man, Hoofddorp; E. Schreurs, Mijdrecht; A. J. Bakker, M. A. J. Fieman, C. Kinkel, W. Koole, W. C. v. Roode, G. A. v. Schie, Nieuw- Vennep: G. Buis, J. v. d. Zwaard, Rijk; J. den Dekker, G. v. d. Lagemaat, Vijfhuizen; J. L. Busink, M. v. d. Flier, J. W. Kroon, P. v. Rooijen (meubelm.), W. van Smeerdijk, G. K. Visbeen, Zwanenburg. Geslaagd voor de kopklar. vliegtuigmon teurs: D. B. Been, J. E. Boortman, Aalsmeer; J. P. Killan, C. Ligthart Schenk; J. W. Pik, C. J. Rappange, Amsterdam; J. Boerlage, Bovenkerk; J. J. Baars, C. Woortman, Haar lem; C. Verbeek, Haarlemmermeer; Th. J. v. d. Hulst, Hillegom; W. de Vos, Leimui den; J. Brunsting, Mijdrecht; D. van Selm, Vinkeveen; J. Martijnse, Voorburg; H. A. Hoeksema, S. H. Op den Velde, Zaandam; A. P. Mangnus, Zwanenburg. Op 26 Juni is de 366 br.t. metende Ne derlandse kustvaarder „Cornelis B" tijdens een dikke mist op 50 mijl Noord-Oost van Ouessant door het 10.367 br.t. metende Italiaanse tankschip „Achille Lauro" vier keer midscheeps aangevaren en daarna ge zonken. Tien minuten na de aanvaring be vonden de kapitein, de 26-jarige J. M. Bexterman uit Schiedam, en de overige op varenden zich in de reddingboot. Zij wer den korte tijd later aan boord van de Ita liaanse tankboot genomen. De kapitein verklaarde voor de Raad voor de Scheepvaart, dat hij wegens de mist vaart had verminderd tot halve kracht, 's Morgens om kwart over acht hoorde hij mistseinen van een schip, waar uit hij afleidde met een stilliggend schip te doen te hebben. Terstond liet hij halve kracht achteruit slaan en vervolgens bak boord uitwijken. Eensklaps doemde echter op een afstand van tien meter het Italiaan se schip in de mist op. Het had niet ge stopt gelegen, doch voer met een snelheid van 4 a 5 mijl. Het Nederlandse scheepje had op het ogenblik van de aanvaring een vaart van 1 a 2 mijl. Aan boord van het Italiaanse schip was men later zeer verbaasd te vernemen, dat de „Cornelis B" gezonken was. Kapitein Bexterman zei nog, dat het hem was opge vallen tijdens de reis aan boord van het Italiaanse schip naar Napels, dat tijdens mist zeer snel werd gevaren en geen uit kijk op de bak werd geplaatst. De inspecteur voor de scheepvaart was van oordeel dat de aanvaring was te wijten aan het Italiaanse schip. De inspecteur had geen critiek op het beleid aan boord van de „Cornelis B", waar na de aanvaring met voortvarendheid is gehandeld. Uit deze aanvaring viel naar zijn inzicht de lering te trekken, dat bij het geven van het sein dat men stil ligt, dit inderdaad ook het ge val moet zijn. Men moet zeer voorzichtig zijn met het reageren op een dergelijk sein, De dirigent Eugene O mandy heeft over zijn Europese toumée naar huis geschre ven, zo verneemt United Press, dat hij het Amsterdamse Concertgebouworkest als het leidende symphonie-orkest van Europa be schouwt: „Het Concertgebouw-orkest volgt onmiddellijk op het Philadelphia Orchestre. Het is het beste instrument van Europa. Het speelt met enthousiasme, een perfectie en een evenwicht, zoals dat elders in Euro pa onbekend is." Ormandy heeft als gastdirigent de meeste van de leidende orkesten van Europa ge dirigeerd. OCHTF.NDVOORSTF.LLING CITY De ochtendvoorstelling van C-ity begint niet, zoals abusievelijk in onze Haarlemse agenda staat vermeid, om 11 uur, maar om 10.30. 3-3% °7c Nederl/47 A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers gisteren 98% 169 193% 166 322% 95% 133% 125 >4 111% 103% 168% 156 163% 164 32% 51% 47»/,, 70% 21 37'i/16 Openings koersen 98»/,, 169% 193% 166% 325 95% 134 126% 114 103% 168% 156 163% 164 32% 51% 47% 71% 21% 38 DRIEBERGEN. Zaterdagmiddag om drie uur zal het nationaal automobiel museum te Driebergen door de burgemees ter van die gemeente W. H. baron Taets van Amerongen van Renswoude geopend worden. Er is een groot nieuw gebouw verrezen, waarin de museum-stukken zijn ondergebracht. Daarmee is het plan van de heer G. Riemer, directeur van het bij het museum gelegen instituut voor de Autohandel, werkelijkheid geworden. Want in feite is het hele museum aan hem te danken. Op zekere dag zag de heer Riemer, bij een bezoek aan Den Haag, in een wankele schuur een merkwaardige collec tie auto's van „prae-historische" datum staan. Het was een tamelijk troosteloze ver zameling, die toebehoorde aan de A.N.W.B. Plundering door de bezetters en verniel zucht van omwonenden waren de oorzaak, dat deze oude wagens de indruk maakten, dat ze nu toch wel de langste tijd geleefd hadden. De A.N.W.B. bleek niet ongenegen de wagentjes af te staan, als ze ergens an ders beter onder dak konden komen. En zo kon het gebeuren, dat er voor de zes-cylinder Spijker, die in de schuur wat droevig aan de glorie van een rit Peking- Parijs terugdacht, een waardiger verblijf plaats werd gebouwd. Daarin staan nu ook het driewielig autotje van Léon Bollé (1896), daarnaast de solide constructie van Benz, die waarschijnlijk nog ouder is, de F. N. met zijn vigelante-kap, zijn houten spatborden en zijn wonderlijk stuur, dat aan een vliegende hollander doet denken. Dertien van dergelijke wagens zijn er nu in het museum aanwezig. Een van de „reu zen" is een antieke Londense dubbeldekker. In de werkplaatsen van het instituut voor de autohandel zijn al die antieke wagens geheel in oorspronkelijke toestand hersteld en zelfs zou er met de hele stoet weer een ritje mee gemaakt kunnen worden. Nummerborden Er zijn vele mensen, die zich hebben toegelegd op het verzamelen van nummer borden. De heer Stoel uit Utrecht, die van deze internationale vereniging van collec teurs president is, heeft ruim 900 nummer borden voor het museum beschikbaar ge steld. Men vindt er ook de nummerborden van president Roosevelt tussen. Uitgebreid is ook het aantal foto's en documenten over de voornaamste autoconstructeurs. Op een andere plaats in het museum ziet men de eerste banden, nog half massief, en verder alle soorten tot het nieuwste op dit gebied, een band zonder binnenband, toe. Voor philatelisten is er een kostelijke collectie postzegels over de auto. In een speciale filmzaal worden populaire opnamen ver toond, bijvoorbeeld over de 24-uurs-race van Le Mans. (Ter gelegenheid van de opening is er voor de modelbouwers een wedstrijd, waar van een zesdaagse trip naar Parijs de inzet vormt. Het museum zal van omstreeks April tot October elk jaar geopend zijn. SAIGON (Reuter). Ongeveer 45 kilo meter ten Noordwesten van de Indo-Chi nese havenstad Hue zijn de Fransen Dins dag met 10.000 man een aanval tegen de Vietminh begonnen. Het doel van de aanval zou de vernietiging van een 2000 man ster ke strijdmacht van de Vietminh zijn. Volgens de eerste berichten heeft de aanval een goed verloop. De Fransen vallen de Vietminh-strijd- krachten van vier zijden aan. Van het Oos ten uit worden de twee bataljons, die de Fransen proberen uit te schakelen, aange vallen door speciale troepen en amphibie- tanks, die Dinsdagochtend om vijf uur zijn geland. Na zonsopgang vielen Franse troe pen van het Noorden, Westen en Zuiden uit de opstandelingen aan. De aanval, de „operatie-Camargue", wordt gesteund door luchtstrijdkrachten. Om kwart voor tien werden met ruim der tig „Dakota's" in het aangevallen gebied parachutisten afgezet. De ingesloten Viet- minh-bataljons, zijn er niet in geslaagd uit te breken. Het ingesloten gebied was verkleind. Op de eerste dag van de aanval, de ope- ratie-„Camargue", hadden de Vietminh- troepen alleen reeds honderd man aan doden verloren. Men vermoedt echter, dat het aantal doden door het optreden van de luchtmacht verscheidene keren groter is. Aan Franse en Vietnamese zijde bedroe gen de verliezen nog geen honder man, aldus de generale staf. Het aantal gesneu velden was zeer gering. want het kan voorkomen dat een schip nog niet geheel stil ligt. De Raad voor de Scheepvaart deelde de opinie van de inspecteur, dat de aanvaring geheel te wijten was aan het Italiaanse schip, dat misleidende mistseinen heeft ge geven. Vanmorgen heeft de heer J. van der Laan in tegenwoordigheid van de directeur en van het personeel van de Stadsbibliotheek, wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, afscheid genomen van zijn werkkring. De heer Van der Laan, die gedurende tien jaar als chef-binder in dienst van de gemeente is geweest, staat bekend als een eerste klas vakman en dit is hem dan ook bij zijn afscheid op een zeer hartelijke wijze duidelijk gemaakt. De heer P. V. de Wit, de directeur van de biblio theek, overhandigde de scheidende een cadeau onder vouvert. De burgemeester van de gemeente Haar lemmermeer, mi-. J. F. Jansonius heeft be kend gemaakt, dat Gedeputeerde Staten van Noordholland bij hun beschikking van 15 Juli 1953 het uitbreidingsplan „Indus trieterrein Aalsmeerderbuurt" hebben goedgekeurd. Zoals bekend, was de ge meenteraad van Haarlemmermeer reeds met het betreffende plan accoord gegaan. Dit object voorziet in de vestiging van in dustrie in de gemeente Haarlemmermeer, doordat op een perceel grond aan de Mo lenweg in de Aalsmeerderbuurt een aantal gebouwen werd opgericht, ten behoeve van de Aluminium Scheepsbouwindustrie en Metaalwarenfabriek van J. Verhoef. Aan gezien op de betreffende grond volgens het uitbreidingsplan in hoofdzaak bedrijfsge bouwen voor de landbouw mochten wor den opgericht, was destijds voor de fa- brieksbouw slechts een tijdelijke vergun ning verleend. Om nu te voorkomen, dat het bedrijf na afloop van de in de vergun ning gestelde termijnen zou moeten ver dwijnen, was het nodig, dat het uitbrei dingsplan met de bestaande situatie in overeenstemming werd gebracht. Dit is thans door het verlenen van de goedkeuring geschied. Het aan de Molenweg, tussen Hoofddorp en Aalsmeer gelegen terrein, is hiermede in de toekomst bestemd voor de handel en nijverheid, ondanks de verordeningen uit de Hinderwet. Hierdoor is ook de uitbrei ding van de scheepswerf J. Verhoef moge lijk geworden. Voor belangstellenden liggen de plannen en de situatie-tekening ter inzage op afde ling 5 van het raadhuis te Hoofddorp. De eerste zandbouwwedstrijd in dit jaar van de stichting „Touring Zandvoort", ge houden op het strand bij bad Termes, toonde opnieuw, hoe groot de belangstelling van de jeugd is voor dit sóórt aantrekkelijke evene menten. Het was een lust de fantasie van de kinderen te zien uitleven in het vormen van het zand, met eindeloos geduld en grote nauwkeurigheid. Nog steeds blijkt de wed strijd een der aantrekkelijkste gebeurtenis sen te zijn, die men op het strand kan hou den en daarom is uitbreiding van het twee tal zandbouwwedstrijden per seizoen met kans van slagen aan te bevelen. In groep A vingen 76 kinderen de wedstrijd aan, in groep B 69 en in groep C 36. Forten en kastelen waren als altijd gelief de opgaven, die men zich gesteld had; verder de watertoren, waarvan een prachtig en na tuurgetrouw staand model werd gebouwd, verder een grote verzameling dieren met als geliefdste de krokodil en voorts het wapen van Zandvoort in diverse uitvoeringen, ja zelfs een aardig uitgezette étappe van de Tour de France en een nabootsing van hotel Bouwes ontbraken niet. De vriendenkring „De Branding" verleen de assistentie; uit haar leden was de jury samengesteld, bestaande uit mevrouw Kater en de heren A. K. Langewis; Th. Rekkers en J. Veltkamp. waaraan was toegevoegd de heer J. Th. Hugenholtz, directeur van stich ting Touring Zandvoort. Om twaalf uur zijn de prijzen, die bestonden uit waardebonnen, uitgereikt. De uitslag luidt: Groep A (8 en 9 jaar): 1. W. en M. Paauw met watertoren; 2. Jaap van Dijk, met kasteel; 3. Joke Gerritsen met anker. Troostprijzen: Lodewijk Wiener met zee ster en Rodi Hoogeboom met ridder. rGoep B (10 t.m. 12 jaar): 1. S. v. d. Staay, P. Keur en P. Voetelink met krokodil; 2. E. Arneveld met race-auto. (Ascari); 3. B. Hoogeboom met paardekop. Troostprijzen: J. Weber met fort en Trix Brugman met ooievaar. Groep C (13 t.m. 16 jaar): 1. Jan de Vries met staand model watertoren; 2. Paula Wol ven met danseres; 3. George Brugman met Tour de France. Troostprijzen: Hans Gaus met wapen van Zandvoort en Ronald Assen en Louis van Hulst met Eifeltorén. De uitgereikte bonnen hadden een waarde van resp. f7,50; f5 en f2,50. De troostprijzen bestonden uit tabletten chocolade. De directeur van stichting „Touring Zand voort" deelde mede, dat de volgende zand bouwwedstrijd is bepaald op Vrijdag 14 Augustus wederom in bad Termes. De jaarlijkse ballonnenwedstrijd van de stichting „Touring Zandvoort" zal dit jaar worden gehouden op Dinsdag 4 Augustus. Op het kantoor van Touring Zandvoort, Raadhuisplein kunnen kaartjes worden af gehaald door de jeugd, die wil deelnemen. Om kwart voor enen precies zullen de bal lonnen van de Rotonde af worden opgelaten. De eerstvolgende vergadering van de ge meenteraad is vastgesteld op Dinsdag 4 Augustus des avonds acht uur. Dit zal de laatste vergadering zijn van de raad in de tegenwoordige samenstelling. De vriendenkring „De Branding" is bezig in samenwerking met de heer Chr. Steen ken, eigenaar van hötel Trianon op het Sta tionsplein en stichting Touring Zandvoort een hardloopwedstrijd met dienbladen waar op gevulde glazen staan, voor kellners uit de Zandvoortse bedrijven, te houden. De wedstrijd is bepaald op Donderdag 6 Augustus.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3