Jeugdherberg „Jan Gijzen", tehuis voor jongeren met smalle beurs «5B Gebr. van Brederode Jonge veelbelovende industrie bouwt fabriek in Waarderpolder Oplossing loonconflict wegvervoer wordt vandaag verwacht Kort en bondig neven aan de redactie SCHOOLBOEKEN Avondstilte Jacob Bijster speelde werk van Gé Michels WOENSDAG 29 JULI 19Sw HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Tour de France-film in Haarlem Beiaardbespelingen Kinderen uit Puttershoek in Heemstede met vacantie Werkgevers bereid tot loonsverhoging van 2 tot 7% Het rijk benadeeld bij kolenleveranties Burgerlijke Stand van Haarlem Hoofddorper werd kampioen ploeger Duizenden jonge mensen uit alle delen van de wereld trekken er in de vacantietijd op uit om ver buiten de eigen vertrouwde omgeving uit te rusten van een jaar (min of meer) hard werken. Zij doen dit op de meest uiteenlopende manieren: de een gaat met een heel „stel" naar een of ander geijkt vacantiecentrum, een natuurbad of iets dergelijks en blijft daar gedurende twee of meer weken hangen. De ander reist in een deinende auto naar een luxe badplaats aan de Rivièra, neemt zijn intrek in een hotel met honderden kamers en weet soms, wanneer hij is teruggekomen niet veel meer te vertellen dan dat het er „warm en vervelend" was. Een derde echter stopt een slaapzak, een spiritusbrander en een tandenborstel in een versleten rugzak en stapt met weinig geld in zijn portemonnaie, maar vol plannen de deur uit. Deze vacantieganger en honderden, neen duizenden anderen, die men placht in te delen onder het rubriekje „Mensen met de smalle beurs" zijn de bezoekers van de her en der verspreid staande jeugdherbergen in alle delen van de wereld. Herbergouders maken lange, vermoeiende dagen Ook Nederland kent, zoals men weet, talrijke van dergelijke tehuizen, waar de jongens en meisjes voor slechts enkele kwartjes een goede verzorging krijgen. De herbergouders hebben in de drukke sei zoen-maanden handenvol werk en om een kleine indruk te krijgen van het doen en laten van de. herbergvader en niet te ver geten van de herbergmoeder, zijn wij eens gaan praten met de vader van de Haar lemse jeugdherberg „Jan Gijzen" aan de Kerklaan in Haarlem-Noord, de heer C. W. de Blécourt. Het echtpaar De Blécourt zwaait pas een maand de scepter in deze grote jeugdher berg en tot nu toe is het hen opperbest bevallen. Tot voor kort beheerde de heer De Blé court de herberg in Kampen, maar daar moest hij er een groot gedeelte van het jaar bij werken en dit bleek na twee jaar tenslotte te vermoeiend. Toen de plaats in Haarlem door het vertrek van de vader, de heer De Wal, dan ook vrij kwam, heeft hij deze gelegenheid met beide handen aangegrepen en nu kan hij zich geheel aan zijn mooie, maar inspannende werk wijden. Vooral in de maanden Juli en Augustus is de herberg aan de Kerklaan overvol en het gebeurt zelfs wel eens, dat de heer De Blécourt de trekkers die laat arriveren, naar de herbergen in Heemskerk en De Kaag moet verwijzen. Internationaal „Jan Gijzen" heeft een capaciteit van ruim honderd bedden en men begrijpt, dat wanneer deze alle besproken zijn, er vooral 's avonds tientallen verschillende talen ge sproken worden. Een student uit Engeland zit rustig te praten met een timmerman uit Delfzijl en het ateliermeisje uit Frank rijk babbelt even gezellig met de apothe kersassistente uit Venlo als met haar col lega's in Parijs. Uit alle lagen en rangen van de bevol king komen de tijdelijke bewoners van de jeugdherberg, hoewel toch, vooral bij de buitenlanders, een bijzonder groot aantal studenten is. Dit jaar zijn, wat de vreemdelingen be treft, de Duitsers in de meerderheid ge weest en wanneer zij zich behoorlijk ge dragen en de zo nodige bescheidenheid in acht nemen, dan kunnen zij meestal met de jongens en meisjes uit andere landen vrij goed opschieten. „Komisch" Maar het gezicht van de heer De Blécourt verstrakt even wanneer hij ons vertelt van die jonge Duitser, die het „ja recht ko misch" vond, dat hij in 1942 als militair in diezelfde jeugdherberg had gelegen. En wanneer men dan weet, dat er na de be zetting vrijwel niets van de inboedel is overgebleven, dan kan men alleen het hoofd schudden over deze verregaande brutaliteit en dit weinig tactvol optreden. Maar de heer De Blécourt heeft gelukkig met de meeste gasten prettiger ervaringen. Zo bijvoorbeeld met de twintig Schotten, tien jongens en tien meisjes, leden van een Christelijk verbond, die onder leiding van de heer William McGuire enkele dagen in Haarlem verblijven. Des avonds wanneer allen in de grote Vrijdag begint in twee Haarlemse the aters de vertoning van de film, die is op genomen van de Tour de France 1953. Deze film duurt een uur en twintig minu ten en brengt alle etappes van de Tour en speciaal de verrichtingen van de Neder landers in beeld. De stadsbeiaardier A. Peters zal Donder dagavond van acht tot negen uur het volgend programma ten gehore brengen: 1. Mazurka, K. Lefévere; 2. a. De vrolijke beiaardier, b. Praatje, G. Clément; 3. a. Afrik. Wiegeliedje, b. Wag-hondjes. 4. Het patertje (variaties) Jac. Bonset; 5. Twee gavotten uit „Zaïs' en „Naïs", Rameau; 6. a. Wandellied, Jos. de Klerk; b. Dansliedje, B. Zweers; 7. Deutsche Tanze, Beethoven; 8. Twee Sona- tinen, James Hook; 9. Andaluza, Granados; 10. a. Jing'e Bells, b. Long, long ago, c. The blue bells; 11. Ivals, H. Badings. Het programma van Vrijdag van 11-30 tot 12.30 uur luidt 1. Les Moissonneurs, Couperin; 2. Rondeau, v. d. Gheijn; 3. a. Vlaamse Kermis, Hulle- broeck; b. Padvindersmars, Rubens; 4. a. Menuet, Bausetter; b. Temoo di Minietto, Wagenseil; c. Menuet uit „KI. Nachtmusik", Mozart; 5. Wiegelied, Mozart; 6. Pastorale, Jan Wagenaar; 7. a. The Purple Ribbon; b. Wolgalied; v. De rode Sarafen; d. Zomer- canon (1250), e. Dartel meisje; 8. Brautchor. Wagner; 9- Moment Musical, Schubert; 10. a. Als hier een pot met bonen staat; b. De Ka- dulletjes; c- Daar kwam een boer. (Verkort weergegeven) Dank aan Zaiss-Comité. Wij, inva liden en zieken, voelen er behoefte aan om allen die bij de samenkomsten met Herman Zaiss in de Grote Kerk hulp aan ons hebben verleend onze grote dank over te brengen. Laat ik hier nu niet spreken over de genezingen en zegeningen, die wij hebben ondervonden maar alleen de be lofte inlossen aan degenen, die om mij heen zaten of lagen (en die misschien in vele gevallen niet konden schrijven) dat ik namens hen al die mensen zou bedan ken, die ons zo wel buiten als binnen de kerk zoveel liefde en zorg hebben bewe zen. God zegene deze harten en handen. Mevr. A. van O.-De B. conversatie- en eetzaal bijeen zijn, zingen zij enkele liederen en voeren diverse fol kloristische dansen op. Die avonden zijn de hoogtepunten voor de herbergvader en zijn gasten. Immers: het ideaal van de jeugd herbergcentrale is om de jongeren uit ver schillende landen bij elkaar te brengen en om op deze wijze te trachten een nauwer contact te leggen tussen jonge mensen met vaak zeer uiteenlopende denkbeelden. En wanneer wij de reacties horen van verschillende trekkers, dan komt men tot de overtuiging, dat de heer De Blécourt met zijn echtgenote, die naast de zorgen voor het welzijn van de jeugdherbergleden, ook nog moet letten op een klein zoontje, een hond en een bok, daarin opperbest slagen en wij zijn er van overtuigd, dat de trekkers tegen hun vrienden in andere herbergen zullen zeggen: „Ben je al in de „Jan Gijzen" geweest? Zo'n herberg, joh en zulke ouders." En zij steken daarbij dan ongetwijfeld de duim op. Een gebaar, dat wij elk ogenblik zagen maken en dat ken nelijk de trekker eigen is. Het adoptie-comité Heemstede-Putters- hoek heeft alle zesenveertig kinderen uit de geadopteerde gemeente, wier ouders het meest door de ramp geleden hebben, in een Heemsteeds gezin ondergebracht. De kin deren zullen op 3 Augustus in Heemstede komen en blijven tot 14 Augustus. Maandag om ongeveer halfelf zal het ge zelschap aankomen. Gedurende de volgende dagen zullen de dames van het adoptie-comité en enkele inwoonsters van Heemstede met de kinde ren uit Puttershoek uitstapjes ondernemen. Woensdag 5 Augustus wordt een bezoek gebracht aan Kraantjelek. Bij slecht weer zal men in de garage van Iepenrode aan de Herenweg te Heemstede bijeenkomen. Voor Vrijdag 7 Augustus staat op het programma een boottocht naar de Mooie Hel te Spaarndam, voor Maandag 10 Augustus een bezoek aan Zandvoort (bij slecht weer aan Schiphol) en voor Woens dag 12 Augustus een tocht naar Artis. De driehonderd kinderen, die in Putters hoek achter blijven, zullen niet worden vergeten. Mevrouw Vros te Heemstede, die reeds eerder in het Minerva-theater met haar poppenkast optrad ten bate van Put tershoek, zal met de poppenkast op Vrijdag 31 Juli in de geadopteerde gemeente een voorstelling geven voor alle leerlingen der lagere scholen. Daarna zullen speelgoederen worden uitgereikt, die leerlingen van de kleuterscholen hebben bijeengebracht. ADVERTENTIE Grote Markt 21 riDPiii tl llbODlTOfll Tt J UP ItH. b tl D O L 1 T 5 1 IffCI ITtCT 511 "MlV- Tot de ondernemingen welke zich in de laatste tijd gevestigd hebben in het Haar lemse industriegebied in de Waarderpolder of het plan hebben zich daar te vestigen, behoort ook de N.V. Pharmasynthese. Dit. bedrijf is een dochter van de firma Pharmachemie te Haarlem, die ruim tien jaar geleden werd opgericht door de heren A. de Vita en C. M. Teves, twee energieke jonge Haarlemmers. De Pharmachemie is voor alles een han delsonderneming in pharmaceutische arti kelen, een zeer moeilijke branche om in te slagen. Dat de heren De Vita en Teves erin geslaagd zijn niet alleen het vertrouwen van producenten en détaillisten, maar ook dat van medische kringen te winnen, blijkt wel uit de omstandigheid, dat de Pharma chemie de alleenvertegenwoordiging van enkele grote ondernemingen op dit gebied, zoals het grote Amerikaanse concern Merck, de Milanese firma Carlo Erba, de British Drughouses werd opgedragen. Intussen is men in het jonge bedrijf ook overgegaan tot de productie van genees middelen en wel in het bijzonder die welke aangeduid worden met U.A. en U.A.c., het geen wil zeggen dat zij uitsluitend in apo theken mogen worden verkocht; de c dient ter aanduiding dat zij alleen op dokters recept verstrekt mogen worden. Deze productie valt te onderscheiden in die middelen welke gecomprimeerd wor den de dragées en tabletten dus en die welke geampuleerd worden, de vloei bare eenheden, welke door injecties in vele gevallen direct in de bloedbaan worden gebracht. Bijzondere voorzorgen Het is begrijpelijk, dat speciaal de pro ductie van de laatstgenoemde geneesmid delen bijzondere voorzorgen vereist, voor zorgen die de architect van het nieuwe fabrieksgebouw aan de Nijverheidsweg, de heer B. B. Dolstra, ook in acht moest ne men bij het ontwerpen. Vandaar bijvoor beeld dat de vertrekken waar de vloeibare middelen worden geampuleerd op de twee de verdieping zijn gelegen, waar zo min mogelijk personeel behoeft te komen en ook niet behoeft te worden gesjouwd met binnenkomende en uitgaande goederen. Op de tweede verdieping vindt men enige vertrekken voor de sterilisatie, het labora torium, het kantoor voor de bedrijfsapo- theker, een verpakafdeling en tenslotte een kantoorvertrek met spreekkamer. Daarbij moet men bedenken dat het cen trale kantoor zowel voor Pharmachemie als voor Pharmasynthese in de Rozenstraat blijft gevestigd: daar is ook de in- en ver koopafdeling alsmede de wetenschappelijke afdeling en bibliotheek zodat het kantoor in het fabrieksgebouw in de Waarderpol der uitsluitend voor de fabrieksadmini- stratie functionneert. Het voorgedeelte van het gebouw bestaat dus uit twee verdiepingen, de achtervleu gel is alleen laagbouw. De benedenverdie ping, waarvan de ingang zich aan de Zui delijke zijgevel bevindt, omvat, van de in gang af gerekend, de hall, een portiersloge, een cantine, het kantoortje voor de maga- zijnchef, ruimten voor de expeditie (zowel verzending als ontvangst), magazijnen en dan verder de tabletteerafdeling met droog- inrichting, een spoelkamer, een garderobe en in de achtervleugel de synthetiseer- ruimten. De totale inhoud van de fabriek beloopt 3500 kubieke meter, de gevellengte aan de Nijverheidsweg bedraagt 27 meter. Er is bovendien nog rekening gehouden met een uitbreidingsmogelijkheid in de toe komst: achter het thans in aanbouw zijn de complex is ruimte gereserveerd voor een tweede gebouw. Op het ogenblik zijn alleen nog de grond werkzaamheden te zien. Aannemer Groen heeft 130 negen meter lange houten palen met betonnen koppen de grond in laten heien, waarbij hij ervoer, dat het grond water hoog staat in de polder, hoewel het terrein op 40 centimeter boven N.A.P. ligt. Daarom werd ook een damwand aange legd voor de bouw van de kelder, die on geveer in het midden van het gebouw ligt en waar de centrale verwarming wordt ge plaatst. Vandaar rijst een twaalf meter hoge schoorsteen op, juist op de scheiding tussen het hoge en het lage gedeelte van het gebouw, waardoor architect Dolstra een aardig ruimtelijk effect bereikte. Aan de Noordelijke zijgevel is op de tweede verdieping een balcon geprojec teerd, dat overgaatin de brandtrap Wij noemden hierboven reeds een spe ciale eis waarmee de architect rekening moest houden; een andere is dat de vloeren loog- en zuurvast moeten zijn,' hetgeen uiteraard de keuze van de te gebruiken materialen beïnvloedt. Het geheel wordt opgetrokken op een op de heipalen gemon teerd raamwerk van beton De muren wor den uit gele baksteen opgetrokken. Zoals uit de tekening te zien is, heeft de heer Dolstra die onder meer alle belangrijke uitbreidingen en nieuwbouw van het Haar lemse Diaconessenhuis ontwierp kans gezien de opdracht van de Pharmasynthese niet te zien als „zo maar een fabriekje", maar als een aantrekkelijk geheel dat de mogelijkheid opende zelfs in een zo nuch tere omgeving als een industrieterrein iets fleurigs te brengen. Aan de andere kant ontbreekt toch de strakke, zakelijke lijn niet, zoals wel blijkt uit een 27 meter lange voorgevel met de twee rijen van dertien stalen ramen, die weer elk uit zes vensters bestaan. De directie hoopt reeds dit jaar in een gedeelte van het gebouw te kunnen begin nen. In het voorjaar van 1954 moet alles klaar zijn. De Pharmasynthese zal dan ongeveer veertig personen werk verschaf fen, waarbij belangrijk is, dat het hier om precisie-werk gaat, dat dus geschoolde ar beidskrachten eist en zelfs mensen met een betrekkelijk hoge graad van ontwikkeling. ADVERTENTIE GROTE KERK GROTE MARKT Hedenavond 88.30 uur Voorganger: Ds. JOH. BRONSGEEST Organist: Egbert Vos In ons blad van Maandag j.l. vermeldden wij, dat de bij de onderhandelingen met de werkgevers in het wegvervoer betrokken bedrijfsunies een laatste bemiddelings voorstel aan de werkgeversorganisaties hebben voorgelegd, waarop uiterlijk 1 Augustus antwoord is gevraagd. Bij niet aanvaarding, aldus het door de bedrijfsunies uitgegeven communiqué, zou „verstoring van de arbeidsvrede niet on mogelijk worden geacht". Wij vernamen dat dit bemiddelingsvoor stel en dit communiqué zijn uitgegeven nadat in de vergadering van de vorige week Vrijdag van de bedrijfsunies met de contactcommissie der werkgeversorganisa ties (namelijk: de Nederlandse Vereniging van Transportondernemingen, de Federa tie van Nederlandse organisaties van het personenvervoer, en de afdeling personen vervoer van de Bond van Bedrijfsautohou ders in Nederland) besloten was dat de secties personen- en goederenvervoer af zonderlijk zouden onderhandelen. Bij de werkgevers bestaat hierover ont stemming omdat zij een naar hun oordeel alleszins redelijk voorstel hadden gedaan om aan de ook volgens vele werkgevers begrijpelijk geachte verlangens van de werknemers tegemoet te komen. Dit voorstel hield in: een onmiddellijke loonsverhoging van 2voor alle bedrijven, waarboven een loonsverhoging van 5% voor die bedrijven welke die last zouden kunnen dragen en die verhoging ook nodig hebben om het wegzuigen van arbeids krachten door de industrie tegen te gaan. Wanneer meer dan 48 uur per week dienst zou worden gedaan zouden de over uren vergoed worden met een toeslag van 25*/i boven het uurloon. Verder zouden de directies accoord gaan met een herziening van de lonen van de jeugdige arbeidskrachten en van de maand lonen. Dinsdagavond kon men aan de publieke belangstelling weer constateren, welke bij zondere attractie in de vacantietijd de ge meentelijke orgelconcerten in de Grote Kerk betekenen. De bespeling was dit keer toevertrouwd aan de Haarlemse organist Jacob Bijster, die van deze jaarlijks terug kerende gelegenheid in de regel gebruik maakt om een nieuwe compositie ten doop te houden. Ook nu had hij een noviteit op zijn programma; het was echter niet een eigen compositie, maar een nieuw werk van zijn collega Gé Michels, te weten Pre lude en Fuga in a kleine terts opus 40. Bijster zette zich volledig in om het jonge opus zo klaar mogelijk te realiseren en hij slaagde erin ons een goede impressie te bezorgen van de fuga-expositie, die op een kernachtig thema gebouwd is. Maar de organist vergastte ons tevens op zijn Toccata et Ricercare, waarvan hij twee jaar geleden op een zomeravond-be speling de eerste uitvoering gaf. Met die Toccata wordt de lijn Widor-Vierne verder doorgetrokken. Het stuk klinkt dan ook brillant-virtuoos. En de effectrijke regis tratie, waarvan Bijster op het Bavo-orgel de geheimen kent, zorgde mede dat het bravour-karakter van de Toccata ten volle tot zijn recht kwam. De tweede helft van het werk boeit door een knappe contra- puntische bewerking en een treffende af wisseling in thematiek. Het was een frisse ervaring dit uit een klaar bewustzijn ge concipieerde stuk weer eens te horen. Uit het Franse répertoire speelde Bijster een klassiek werk van Nicolas de Grigny: „Récit de tierce en taille" en de Prélude in es van Maurice Duruflé, die zich, los van de Widor-invloeden, maar ook vrij van de hachelijke experimenten van Messiaen, een eigen, maar zeer voorname plaats heeft weten te verwerven onder de moderne or gelcomponisten van zijn land. Duruflé is geen veelschrijver, maar wat we van hem kennen getuigt van een rustig bezonken gèest en een potentiële kracht, die op de klassieke waarden voortbouwt. Zijn „Pré lude" was op Bijster's programma een mo ment van inkeer en bezinning, iets wat niet te onpas kwam na de grillige Franse barok van De Grigny. Ook de barok van Buxtehude kan wel eens vrij grillig zijn, maar zij spreekt over duidelijke taal en zij stormt op u af met een krachtig élan. Dit hoorden we weer eens uit Bijster's vertolking van Preludium en Fuga in E van de grote Lüneburger, maar wij konden tevens ervaren hoe inge togen hij wezen kan wanneer het gaat om een koraalbewerking. Dit élan krijgt men in de overtreffende trap bij Bach, zeker in diens beroemde Toccata en Fuga in d, waarvan Jacob Bijster een brillante, strak volgehouden verklanking liet horen. JOS. DE KLERK. Het bemiddelingsvoorstel van de be- drijfsunie behelsde drie eisen. Vandaag zal overigens daarover door de contactcom missie der werkgeversorganisatie worden overlegd. Overigens kregen wij van de zijde der werknemers de indruk, dat men door het genoemde communiqué vooral een waar schuwing heeft willen geven om de onder handelingen, welke veel te lang hebben geduurd een mening die trouwens door de werkgevers wordt gedeeld nu niet langer te rekken, dan dat zij daarmee een directe, georganiseerde stakingsdreiging op het oog hadden. De mogelijkheid, dat de ontevredenheid over het uitblijven van concrete resultaten zich uit in afzonder lijke acties bij bepaalde bedrijven, wordt dan echter wel zeer groot. 1. Een weekloon dat in overeenstemming is met de richtlijnen welke door het Colle ge van Rijksbemiddelaars zijn ontworpen. 2. Toeslag voor onregelmatige arbeid. 3. Arbeidstijden van gemiddeld 48 uur per week, waarbij geen onderscheid ge maakt wordt tussen al dan niet intensieve arbeid. Onder niet-intensieve arbeid wordt on der meer verstaan de wachttijd aan eind punten van buslijnen. Deze wachttijden zijn vooral op het platteland vaak vrij lang. Wij vernemen dat bij de werkgevers tegen het doen vervallen van dit onder scheid geen bezwaar bestaat. Van de zijde van de Nederlandse Ver eniging van Transportorganisaties in Den Haag vernemen wij nog dat de werkgevers organisaties geen eensluidende mening zijn toegedaan. Speciaal de groep goederenver voer heeft zich afgesplitst. De brief, zoals die door de werknemers organisaties is opgesteld, acht men bij de N.V.T.O. niet onbillijk. Hij bevat een laat ste voorstel, dat hedenochtend in een ver gadering van werkgevers en werknemers wordt besproken. Van deze vergadering verwacht men dat de oplossing wordt ge vonden. Wij delen nog mede, dat bij dit looncon flict in Haarlem en omgeving het personeel van N.Z.H., Maarse en Kroon, Naco en Van Gend en Loos is betrokken. De Alkmaarse rechtbank heeft een zaak behandeld tegen de 47-jarige kolenhande laar D. B. uit Den Helder en de 36-jarige stoker S. B., werkzaam bij de Rijksmarine werf te Den Helder, die ervan werden be schuldigd in de jaren 1951, 1952 en 1953 malversaties te hebben gepleegd bij kolen- leveranties aan de marine, waardoor het rijk voor 5.000 zou zijn benadeeld. De kolenhandelaar bekende dat hij tel kens bij leveringen van 10 ton kolen 2V2 ton achterhield. Hij ontving daardoor 5.000 te veel. Hiervan verdween onge veer 3.000 in de zak 'van de stoker, die aan deze knoeierijen meewerkte. De zaak kwam aan het licht, toen de stoker betrapt werd bij een diefstal van goederen uit het marinemagazijn. Ook de stoker legde een bekentenis af. De officier van justitie eiste tegen de kolenhandelaar twaalf maanden gevange nisstraf waarvan zes maanden voorwaar delijk. Tegen de stoker werd een gevange nisstraf geëist van twee jaar en zes maan den. De verdediger van de kolenhandelaar, mr. C. Berkhouwer, verzocht voor zijn cliënt vermindering van de onvoorwaarde lijke straf. De raadsman van de stoker, mr. L. K. F. Schuitemaker, vroeg vrij spraak, omdat zijns inziens de stoker geen ambtenaar kon worden genoemd en omdat hem feitelijk geen diefstal van kolen ten laste gelegd kon worden. Tegen de vrouw van de stoker die het geld bij de kolenhandelaar had geïnd, werd acht maanden gevangenisstraf ge- eist. HAARLEM, 28 Juli 1953 ONDERTROUWD: 28 Juli, H. J. Bakker en F. P. van de Werff; N. S. van der Erf en A. J. M. Rienstra; G. N. Berk en S. van den Berge. GEHUWD: 28 Juli, M. J. Bal en A. C. Streefland. BEVALLEN van een zoon: 27 Juli, E. F. Rauwsvan Wingerden; J. B. Jorenvan der Meer; M. J. BergmanVeen; M. A. Doetsvan Mourik; 28 Juli, J. I. Siebeling van Assema; M. J. van Weelvan Dam. BEVALLEN van een dochter: 26 Juli, M. G. ZwemmerNix; 27 Juli, L. Kooistra Schoen; A. R. Niesen—Volbeda; G. M. uit de Boschvan Aalderen: 27 Juli, S. W. A. R. Schoovan Hoof; J. WeberDevies. OVERLEDEN: 25 Juli, C. I. C. Nicolai— Gitz, 65 j.. Karei v. Manderstraat; M. E. J. Goedemans, 48 j„ Jan Evertsenstraat; 26 Juli, C. C. van Laar, 69 j., Westerhoutpark; E. H. M. Ooteman, 7 mnd., Colensostraat. Dinsdag werd in de Noord-Oost-Polder een ploegwedstrijd gehouden, de selectiewedstrijd voor het wereldkampioenschap ploegen, dat dit jaar voor het eerst in Canada zal worden gehouden. De twee hoogst geklasseerde Nederlandse ploegers van de 16 deelnemers aan deze selectiewedstrijd, zullen worden afgevaardigd naar Canada. Twee deelnemers aan het werk. Op de voorgrond G. Schipper uit Garsthuizen; op de achtergrond E. J. Markerink uit Neede. BINNENLAND Inspecteur H. Stuvel van de Arnhemse gemeentepolitie is benoemd tot chef van de verkeerspolitie te Willemstad op Curagao. Artikel 642 van het Burgerlijk Wetboek bepaalt, dat de eigendom van een schat be hoort aan degene, die dezelve op zijn eigen grond gevonden heeft. Indien de schat op de grond van een ander gevonden wordt, behoort de ene helft aan de vinder en de andere helft aan de grondeigenaar. Men verstaat onder een schat aldus artikel 642 al zodanige verborgen of begraven zaak, waarop niemand zijn recht van eigen dom kan bewijzen en die door een louter toeval ontdekt is. Dit artikel was bij Ko ninklijk Besluit van 17 September 1944 bui ten werking gesteld. Thans is bij Koninklijk Besluit van IC Juli bepaald dat artikel 642 behoudens ten aanzien van effecten weer in werking treedt met ingang van 1 Augustus. De Amerikaanse Royal Typewriter Company zal in het voormalige pand van de Colgate-Palmolive-fabrieken te Leiden een montage-afdeling vestigen. Aanvankelijk zal men zich te Leiden tot montage beperken, maar de mogelijkheid wordt overwogen de fabriek tot fabricagecentrum voor Europa te maken. In de week van 20 tot 26 Juli is in 16 gemeenten op totaal 23 pluimveebedrijven pseudo-vogelpest geconstateerd. In Noord holland en Friesland kwam deze vogelziekte niet voor. Prof. mr. B. V. A. Röling, hoogleraar aan de Rijks Universiteit te Groningen, is unaniem gekozen tot rapporteur van de com missie voor internationale Strafrechtspraak van de UNO. Op de tentoonstelling „Het dier in de beeldende kunst" die in het raadhuis te Bolsward wordt gehouden heeft een spelend kind een beeldhouwwerk omver gestoten. Het werd totaal verbrijzeld. Het betrof een in beton gegoten vogelfiguur van de beeld houwer Rooijaekers. Het Engelse ministerie van handel heeft het contingent voor de invoer van tomaten in Juli verhoogd van 5000 tot 6000 ton. Vrijdag om 19.10 uur zal de Commissaris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Haveman, over Hilversum I een causerie houden over zijn recente reis naar Canada. Hij zal daarbij groeten overbrengen van verscheidene Ne derlandse emigrantenfamilies die hij tijdens deze reis heeft bezocht. Provinciale Staten van Limburg hebben het ontwerp voor een officiële Limburgse vlag goedgekeurd. De vlag bestaat uit twee korte banen van gelijke hoogte, boven zilver, beneden goud, van elkaar gescheiden door een smallere baan van blauw, met over alles heen een gekroonde rode leeuw met dubbele staart. De vaststelling van deze officiële vlag heeft ruim vijf jaar voorbereiding gevergd. De gemeenteraad van Weststellingwerf heeft besloten de nieuwe verkeersweg naar de Noord-Oostpolder „Pieter Stuyvesant- weg" te noemen. Pieter Stuyvesant is in 1592 te Scherpenzeel in de gemeente Weststel lingwerf geboren. Zowel de Katholieke Werkgemeenschap in de Partij van de Arbeid als de Katholieke Nationale Partij hebben de uitnodiging van de Katholieke Volkspartij tot een bespre king over het vraagstuk van de eenheid der katholieken ten aanzien van de politiek aanvaard. De voorzitters van de deelnemen de groepen zullen een datum vaststellen voor deze bespreking. De revueartisten Willy Walden en Piet Muyselaar, bekend als Snip en Snap, hebben als portiers van theater Gooiland in Hilver sum, waar zij in een revue optreden, aan fooien ongeveer f 1700 ontvangen. Dit geld komt ten goede aan de stichting „Meer Ont spanning Voor Ernstige Oorlogsgewonden (MOVEO)". Zij zullen deze nevenfuncties blijven vervullen wanneer de revue in Am sterdam wordt vertoond. Van de opbrengst zal dan ook „Het vierde Prinsenkind" pro fiteren. In Mei verloren tengevolge van brand twee personen het leven en werden 36 per sonen door brand gewond, waarvan 10 leden van het brandweerpersoneel. De directe schade als gevolg van de branden in Mei wordt geraamd op f8.153.358. (April f2.428.405). Gedeputeerde Staten van Gelderland hebben hun goedkeuring gehecht aan het besluit van de Arnhemse gemeenteraad om een afgietsel in brons te laten vervaardigen van het beroemde beeld „Het grote hert" van de Franse beeldhouwer Frangois Pom pon. Het beeld zal op een der nieuwe plei nen in de omgeving van het station ge plaatst worden. Een Amerikaanse majoor, die zijn auto in de Aert van Nesstraat te Amsterdam ge parkeerd had, miste bij zijn terugkeer een fototoestel met toebehoren ter waarde van f 3000. De dief had een portierruit ingeslagen. HAARLEM EN OMGEVING Voor de akte Duits M. O.-A is geslaagd G. J. F. Weerkamp te Haarlem. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdag 30 Juli des middags van 3 tot 4 uur door Jaap Dragt te Amsterdam luidt: 1. Fantasia in c kl., J. S. Bach; 2. Unter der Linden grüne, J. Pzn. Sweelinck; 3. Praeludium en Fuga in E gr., V. Lübeek; 4. Praeludium en Fuga in e kl., J. S. Bach; 5a. Herzlich thut mich verlan gen, 5b. O Welt, ich musz dich laszen, Joh. Brahms; 6. Intrada en Fuga uit Triptyque, J. Bijster. Mej. E. van Keijzerswaard commies- titulair ter belastinginspectie le afdeling, Haarlem, herdenkt op 1 Augustus haar zil veren ambtsjubileum. Benoemd is tot adjunct-commies-titulair van 's Rijks Belastingen in vaste dienst de tijdelijk schrijver de heer R. Schrama te Haarlemmermeer. De adjunct-commies van 's Rijks Be lastingen de heer J. M. G. Fey te Haarlem is verplaatst naar 's Hertogenbosch. Benoemd tot adjunct-commies van 's Rijks Belastingen de heer A. J. van Brug gen te Haarlem (inspectie 2e afd.) voordien adjunct-commies-titulair. De heer J. H. Dijkman, hoofdcommies bij de Nederlandse Spoorwegen te Haar lem herdenkt op 21 Augustus de dag, dat hij veertig jaar geleden bij het bedrijf in dienst trad. De heer G. Walters, machinebankwerker bij de Nederlandse Spoorwegen te Haar lem herdenkt op 25 Augustus zijn veertig jarig ambtsjubileum. De heer J. F. Junge, hulp-electricien bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem (WPC) hoopt op 4 Augustus zijn veertig jarig ambtsjubileum te gedenken. De heer A. Rijbroek, electrisch lasser derde klasse bij de Nederlandse Spoorwegen te Haarlem gedenkt op 29 Augustus de dag waarop hij veertig jaar geleden in dienst trad. Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers zal op Vrijdag 4 September zijn eerstvolgend spreekuur houden. Op de Dinsdag te Emmeloord gehouden selectiewedstrijden voor het wereldkam pioenschap ploegen, die dit jaar voor het eerst in Canada zal worden gehouden, was de eerste prijs voor J. T. L. van Gaaien uit Hoofddorp. De tweede prijs won W. de Lint uit Zevenbergsehoek. Beiden zullen voor het wereldkampioenschap ploegen naar Canada worden afgevaardigd', waar in Co- bourg van zes tot negen October om het wereldkampioenschap zal worden geploegd.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7