Storm in Londen over de houding van VS inzake Rusland en China Repatriëring van gevangenen op Korea reeds begonnen Ministeriële beschikking vergroot bromfiets-chaos Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Slagveld Labour zal debat uitlokken over toelating van Mao's regering tot UNO Toelating van Mao's China tot de UNO Voedsel halen uit West- Berlijn wordt riskant Nieuwe protesten der Noordelijken Slechts dertien merken zijn nu gelijkgesteld met een fiets Tiet woord is aan Zuid-Afrika schenkt ruim f 1,5 millioen aan Rampenfonds Uh 68e JAARGANG No 17 DONDERDAG 30 JULI 1953 297e JAARGANG No 170 Botsing tijdens luchtmacht- oefening „Coronet"; 2 doden Wit-Russische premier door Moskou vervangen Gravure van Rembrandt in Rennes ontdekt Brief van Adenauer aan Eisenhower Volkspolitie greep in „Nederlaag" Perzische volk gaat over zijn parlement beslissen Weerrapporten 4 w w w w w w ozo Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OP HET SLAGVELD des verkeers in Engeland vallen bijzonder veel slachtoffers. De jongste statistiek becijfert een totaal van 103.279 getroffenen in zes maanden tijds. Daar waren 2274 doden bij. Verleden jaar werden éénendertigduizend schoolkin deren gewond, velen zo ernstig dat zij voor hun leven verminkt waren, en vier- a vijfhonderd stierven. Het aantal ongeval len stijgt jaarlijks en men is er nu zo be zorgd over, dat het Lagerhuis een lang durig debat over veiligheidsmaatregelen op de weg heeft gehouden. De minister van Verkeer, Lennox-Boyd, heeft bij deze ge legenheid al een hele reeks aangekondigd, en heeft een aantal andere nog in over weging. Tot de laatste behoort zijn denk beeld om dwingende voorschriften voor voetgangers op gevaarlijke kruispunten uit te vaardigen. Voetgangers, zegt hij, moeten de verkeersregels niet luchtig ver onachtzamen en menen dat die alleen maar voor automobilisten en motorfietsers ge maakt zijn. Wat die laatsten betreft: de helft van degenen, die naar ziekenhuizen vervoerd moeten worden, is aan het hoofd gewond. Het is „puur gekkewerk" voor een motorfietser zegt minister Lennox-Boyd, die klare taal bezigt geen valhelm te dragen. Hii overweegt ernstig, de valhelm als verplichte uitrusting voor te schrijven. En binnenkort zal een besluit verschijnen waarbij wordt bepaald, dat zowel oude als nieuwe fietsen van twee betrouwbare rem men voorzien moeten zijn. De minister acht het noodzakelijk dat voetgangers weten, binnen welke afstand auto's door remmen tot stilstand gebracht kunnen worden. Dit lijkt een beetje veel gevergd. Zelfs als men erin zou slagen, een groot aantal mensen daar enig alge meen begrip van bij te brengen, zou men hun nog het schattejn van snelheden en afstanden moeten leren. Een hopeloze on derneming. Het zal wel bij de aansporing tot meer voorzichtigheid en minder opti misme, als men snelrijdende auto's ziet naderen en het oversteken nog maar even zou willen wagen, moeten blijven. Gemak kelijker uitvoerbaar lijkt het plan van de minister, om speciale campagnes van voor lichting te ondernemen in districten langs weggedeelten, waarop zich bijzonder veel ongelukken voordoen. Men heeft daar in enkele gevallen al goede resultaten mee bereikt; het aantal ongevallen nam snel af. Ook zijn plannen ontworpen, waarvan de uitvoering ongeveer 230 millioen (in gul dens gerekend) zal eisen, om de gevaar lijkste verkeerspunten te verbeteren. Er zijn duizenden van die „black spots" ver zekert minister Boyd-Lennox. Voor wie Engeland kent is dat niet verwonderlijk en nog minder voor wie er een auto bestuurd heeft. De sterke heuvelachtigheid van het land belemmert op talloze punten het uit zicht en ook in de dichtbevolkte voorste den van Londen brengt „the local hill", de plaatselijke heuvel, dikwijls lastige situa ties mee, als men hem beklimt en niet bij ervaring de verkeersdichtheid in de zij straten kent. De Engelse minister heeft stevige plan nen ten aanzien van Londens „verschrik kelijke verkeerscongestie", zoals hij haar zender overdrijving noemt. Op grote schaal moet een proef genomen met een onder gronds parkeerterrein. Hij is voorstander van het scheppen van arcaden, galerijen, in nauwe verkeersaders door gelijkvloers de voorgevels achteruit te brengen en de trot toirs op die wijze overdekt te maken. Dit lijkt wel een heel krasse oplossing, die niet snel tot uitvoering zal kunnen komen en in eerste aanleg een vervaarlijk dispuut met de aldus bedreigde eigenaars van winkels, kantoren en woningen in dit geval voor al winkels en kantoren ontketenen. Een van de Engelse dagbladen heeft be zwaren geuit tegen het rijvaardigheids- examen voor automobilisten, dat ten aan zien van de practijk tekortschiet, en de uitgave van een beknopte handleiding voor autorijders bepleit. Dit denkbeeld heeft de minister prompt overgenomen. Vergelijking van Engelse verkeerstoe- standen met de onze is moeilijk, omdat niet alleen het heuvelende land zoveel meer moeilijkheden schept dan onze vlakte, maar bovendien de samenstelling van het ver keer anders is. De fiets, bij ons in zo ver vaarlijk aantal aanwezig, is in Londen en in alle heuvelachtige streken schaars. In tegenstelling met die van Parijs, waar naar verhouding veel minder ongelukken voor komen dan in Londen, ofschoon er met groter snelheid gereden wordt, is de Lon- dense stadsontwikkeling in de vorige en in deze eeuw volstrekt niet voorbereid op de groei van het verkeer. Dat de Engelsman, in het algemeen gesproken, veel hoffelijker in het verkeer is dan de Hollander valt niet te ontkennen. Onze verkeersredacteur is (ook op grond van ervaring van de laatste tijd) evenwel van mening dat de gemiddelde Engelse automobilist geen goe de rijder is. Zijn ervaringen op het vaste land, niet alleen in Nederland en vooral in Frankrijk, zijn in het algemeen beter. Verklaring van dit raadsel is niet te geven. R. P. Gisteren zijn boven het vliegveld Briiggen in West-Duitsland bij een schijngevecht een Amerikaanse „Sabre" en een Britse „Meteor 11" met elkaar in botsing geko men. De vliegtuigen vielen in de buurt van het vliegveld. De Amerikaanse piloot is er nog wel in geslaagd zich in zijn schietstoel naar buiten te schieten, doch niet om zich van deze stoel te ontdoen en ziin para chute te openen. Hij stortte neer en werd op slag gedood. De twee inzittenden van de „Meteor" wisten zich eveeneens buiten het vlieg tuig te werken, doch de navigator werd, toen hij naar buiten sprong., door de staart van het vliegtuig getroffen en op slag ge dood. De piloot landde met zijn parachute, doch werd gewond en had een shock. MOSKOU. (Reuter). Het te Minsk verschijnende blad „Sovietskaya Byelo russia" heeft Woensdag meegedeeld, dat Aleksei Klestsjef ontheven is van zijn functie van premier van Wit-Rusland. De Opperste Sovjet van Wit-Rusland heeft Kiril Mazoerox tot zijn opvolger benoemd. In een schilderijenmuseum te Rennes is een gravure ontdekt, die de opwekking van Lazarus voorstelt. Vermoed wordt, dat het een werk van Rembrandt is. Het stuk is voor een luttel bedrag aangekocht. (Van onze correspondent in Londen) In Londen is een storm opgestoken over de contrasten tussen de Britse en Ameri kaanse standpunten inzake Rusland en de politiek in het Verre Oosten. De Labour-fractie in het Lagerhuis zal vandaag proberen een onmiddellijk debat uit te lokken over de brandende kwestie van China's toelating tot de UNO. Er ontstond gisteren beroering toen de kanselier van de schatkist, Richard Butler, als woordvoerder van de regering een uit wijkend antwoord hierover gaf. In diplomatieke kringen wordt overigens opgemerkt dat Engeland en de Verenigde Staten het er fundamenteel wel over eens zijn dat de hereniging van Korea op grond slag van vrijheid de enige duurzame oplos sing vormt, hoewel waarschijnlijk dit doel niet eens zal kunnen worden bereikt. Het verschil van inzicht tussen Amerika en Engeland over welke landen wel of niet zullen moeten worden vertegenwoor digd op de komende politieke conferentie inzake Korea zou evenmin onoverkome lijk zijn, zei men. In het Hogerhuis kreeg Lord Salisbury, de plaatsvervangend minister van Buiten landse Zaken, het gisteren hard te verdu ren toen hij zich verdedigde tegen de be schuldiging dat hij in Washington voor de Amerikanen en Fransen gezwicht zou zijn. Hij gaf toe, dat hij de verwezenlijking van Churchill's denkbeeld, een top-conferentie tussen de Grote Vier, waarvan ook hijzelf een vurig voorstander is, niet had bereikt, maar ook Churchill zou van mening zijn dat het genomen besluit voor hervatting van de besprekingen met de Russen het beste was dat op het ogenblik bereikt kon worden. Er klonken toejuichingen op de conser vatieve banken toen Lord Salisbury mede deelde, dat Churchill de voorgestelde con ferentie waardevol achtte voqor contact met de Russen en van mening was dat de bijeenkomst geenszins de deur sluit voor zijn voorstellen inzake een conferentie op het hoogste niveau. Volgens sommigen is deze verklaring van Churchill slechts een doekje voor het bloeden. Salisbury zou zijn best hebben gedaan om Churchill's plan aanvaard te krijgen. Enige keus De enige keus, zei hij, was een confe rentie met de Russen over Duitsland of helemaal geen conferentie. Er ging een schok door het Hogerhuis toen Salisbury dit onthulde. Volgens Salisbury was het voorstel echter reeds een belangrijke stap in de goede richting. Het was het maxi mum waarover allen het eens konden worden. Van socialistische en liberale zijde werd in het Hogerhuis scherpe critiek uit geoefend op Dulles, omdat hij dit ogenblik Nederlandse regering heeft nog geen definitief standpunt De minister van Buitenlandse Zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft op een persconfe rentie in Den Haag (waarover wij elders in dit nummer uitvoeriger berichten) mee gedeeld, dat de Nederlandse regering nog niet een definitief standpunt heeft bepaald over de toelating van communistisch China tot de UNO. Hij zei dit naar aanleiding van een mededeling dat Engeland van zins zou zijn ook Nederland over dit probleem te polsen. De minister zei, dat, zo Engeland dit al van plan zou zijn, zulks nog niet is geschied. Hij voegde er aan toe, dat er met be trekking tot communistisch China nog zo veel onbeantwoorde vragen zijn, dat een beslissing over dit probleem uiterst moei lijk is. Als voorbeelden hiervan noemde hij en de werkelijke betekenis van de com- en de werkelijke bteekenis van de com munistische vredescampagne. Overigens vermeldde hij, dat in som mige Zuidoost-Aziatische landen, die aan vankelijk zeer geporteerd waren voor een zo snel mogelijke opneming van communis tisch China, wat minder haast was waar te nemen. Zelfs had hij de indruk gekregen, dat sommigen daar de mogelijkheid onder ogen zien van twee vertegenwoordigingen, een nationalistische en een communis tische, respectievelijk voor de gebieden waarover zij het bewind voeren. BONN, (DPA) Het West-Duitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag de inhoud van de brief, die dr. Adenauer eind Mei aan president Eisen hower heeft gezonden, bekendgemaakt, in verband met het probleem van de hereni ging van Duitsland. In deze brief spreekt Adenauer zich er tegen uit, dat een regering voor geheel Duitsland het recht voor een vreedzaam aansluiten bij andere landen zou worden onthouden. De regering behoorde van het begin af als vrije en gelijkgerechtigde partner aan de besprekingen over een vredesverdrag deel te nemen. Het vredes verdrag moest het recht van de mensen op hun vaderland erkennen. Geen enkele Duitse regering zou in staat zijn de Oder- Neisse linie te erkennen. Duitsland zou er echter naar streven, de daarmede samen hangende problemen in vreedzame samen werking te regelen. Het E.V.G.-verdrag beperkte de toekomstige strijdkrachten van de bondsrepubliek, en waarborgde daardoor de veiligheid van haar buursta ten, aldus de voornaamste punten uit de brief van de West-Duitse bondskanselier. had uitgekozen om een starre houding te genover China aan te nemen. In Engeland heerst overigens sterk de mening dat een top-conferentie der Grote Vier zonder Churchill op het ogenblik weinig zin zou hebben, omdat het welsla gen daarvan zo sterk van diens persoon lijkheid afhangt. BERLIJN (Reuter en A.F.P.) Het West-Duitse radiostation N.W.D.R. (Noord- West Deutsche Rundfunk) heeft Woens dagavond gemeld, dat de Oost-Duitse volkspolitie in de loop van de dag in ver scheidene gevallen de voedselpakketten en identiteitskaarten van inwoners van Oost- Berlijn, die uit West-Duitsland terugkeer den, in beslag heeft genomen. Dit is de eerste maal sedert het begin van het uitreiken van de levensmiddelen, dat een dergelijke actie van de Oost-Duitse politie wordt gemeld. Inmiddels zijn weer honderden tonnen extra voedingsmiddelen voor Oost-Duitsers per vliegtuig en per auto uit Hamburg te Berlijn aangekomen. De Oost-Duitse douane hield de eerste vrachtauto aan, maar na vier uren werd zij doorgelaten nadat de chauffeurs ondervraagd waren. Men verwachtte Woensdag 200.000 men sen aan een voedselpakket (e kunnen hel pen. Maandag en Dinsdag zijn reeds 250.000 mensen voorzien. Met treinen zijn Woensdag duizenden mensen overal uit Oost-Duitsland te Ber lijn aangekomen om eten te halen. Door de grote toeloop is het' aantal uitreikposten vergroot en is meer personeel te werk ge steld. Men heeft besloten de distributie van gratis voedselpakketten met vier dagen te verlengen tot 13 Augustus. Naar U.P. bericht is de Oost-Duitse pers begonnen de namen te drukken van hen. die voedselpakketten in ontvangst hebben genomen. De Oost-Duitse nieuwsdienst A.D.N. heeft lijsten van namen verstrekt aan alle bladen in de Oostelijke zóne van Duitsland. Deze namen kunnen de bladen in het Wes ten niet krijgen omdat de Westelijke cliën ten van het net werden afgesloten, toen deze lijsten werden overgeseind. Opa Marinus te Nieuwkoop vierde Woens dag zijn 102e verjaardag. Opa Marinus verkeert nog in blakende welstand en heeft pas sinds enkele maanden een bril nodig. Tot zijn 95e jaar verrichtte hij nog landarbeid. Kroonprins Akihito van Japan bracht Woensdag een bezoek aan Amsterdam, waar hij in de ambtswoning van burgemeester d'Ailly de lunch gebruikte. In de tuin leidde de burgemeester zijn hoge gast rond en vertelde hem de bijzonderheden van diverse bezienswaardigheden. Op de achtergrond (links) mevrouw d'Ailly. Naast haar de heer Takanobu Mitani, kamerheer van de kroonprins. INTSJON (Reuter). De eerste groep communistische krijgsgevangenen, die naar huis terugkeren, is vanfnorgen te Intsjon aan land gegaan. Het zijn tenminste 2000 Noord-Koreanen en 600 Chinezen. Zij zijn per schip van kampen bij de Zuidkust van Korea naar het Noorden gebracht. De Chi nezen zijn inmiddels per trein naar Moen- san, in de buurt van de gedemilitariseerde zóne, vertrokken. De Noord-Koreanen zou den later per trein naar Jongdongpo bij Seoel vertrekken. Naar te Seoel officieel is meegedeeld, hebben de Noordelijken er mee ingestemd dat de UNO-troepen onmiddellijk ongewa pend personeel binnen de gedemilitariseer de zóne in Korea brengen voor de bouw van kampen voor de krijgsgevangenen, die naar een communistisch land zullen wor den gerepatrieerd. Radio-Peking meldt uit Kaesong, dat Woensdag te Panmoendjom afschriften van de bestandsovereenkomsf zijn uitgewisseld. Volgens genoemd radiostation zijn de Noor delijken druk bezig langs de voormalige frontlijn hun versterkingen te slechten. In dit gebied opgeslagen voorraden worden naar het Noorden vervoerd. Volgens een woordvoerder van de UNO verweten de communisten in hun protest over bestandsschendingen de geallieerden, dat zij met drie 'vliegtuigen boven de buf ferzone hadden gevlogen en vier kanon schoten en drie schoten met een mitrailleur De minister van Verkeer en Waterstaat heeft in de Staatscourant van Woensdag de eigenschappen gepubliceerd, die worden vereist voor een rijwiel met hulpmotor. Bepaald is dat aan een rijwiel met hulp motor aanwezig moeten zijn een stuurin richting, trappers en een of meer zadels van voor een normale fiets beschikbare vorm en afmeting. Deze delen moeten zodanig zijn aange bracht dat het rijwiel, ook met blijvend uitgeschakelde hulpmotor, gedurende lan gere tijd en met een redelijke krachtsin spanning zowel door een op het zadel gezeten bestuurder door middel van de trappers als door een voetganger aan de hand kon worden voortbewogen. Voorts moet de middellijn van de velg van de wielcn-met-luchtbanden ten min ste 50 centimeter bedragen. In de Staatscourant worden slechts der tien bromfietsmerken genoemd die als rijwiel moeten worden beschouwd en dus op het fietspad thuishoren. Deze merken zijn: Peugeot, Mobylette, Boy, Mosquito, Fuchs, Foxinette, V.A.P., Berini, Cycle Star, Cycle Master, Pluvier, Magneet en Cucciolo. Een der eerste bromfietsen, de Solex, is er niet bij. J In een commentaar op deze ministeriële regeling verklaart de A.N.W.B. dat de moeilijkheden ten aanzien van de plaats an de bromfiets in het verkeer nu geens zins zijn opgelost, want op 1 Augustus, als de nieuwe regeling in werking treedt, zul len ruim 120.000 bromfietsberijders, die ongeveer 45 percent van het totaal aantal bromfietsers uitmaken, nog steeds niet we ten waar zij aan toe zijn. Voor ongeveer 55 percent van de brom fietsers is de positie van hun voertuig in het verkeer nu wettelijk geregeld. De ove rigen zitten nog in hetzelfde schuitje als voor de regeling, aldus de A.N.W.B. In de Staatscourant van Woensdag wor den slechts dertien merken genoemd van bromfietsen. Er komen echter ongeveer vijftig merken voor deze regeling in aan merking. Deze vallen nu echter onder geen enkele bepaling. Ze mogen niet op het fietspad rijden. De bezitter van zo'n fiets met hulpmotor, ook al heeft hij een rij bewijs, kan niet op de weg rijden zonder in overtreding te zijn want zijn voertuig heeft geen nummerbord. De A.N.W.B. acht het betreurenswaardig dat de lijst niet compleet is. Vele bromfietsers, die in hun vacantie met hun rijwiel erop uit wilden trekken, weten nu niet wat ze moeten doen. „Het prototype van de bromfiets", aldus de A.N.W.B., „komt niet in de lijst voor. Tenzij er vóór 1 Augustus nog nieuwe be schikkingen komen, waarin de overige merken worden genoemd, zullen vele bromfietsers, juist nu de vacantiemaand begint, in een moeilijke situatie geraken". De A.N.W.B. heeft reeds aan de politie autoriteiten in ons land verzocht, nog geen maatregelen te nemen ten aanzien van die merken die niet in de ministeriële oeschik- king zijn vermeld TCOCOCOOCOOOOCOCO Wij hebben in Korea een grote neder laag geleden, doch ik geloof niet dat u daar president Eisenhower de schuld van kunt geven", verklaarde de Ameri kaanse senator Joseph McCarthy Woens dag in een onderhoud met jeugdige leden van een hulporganisatie van het „Ame rikaanse Legioen". „Ik weet niet welke motieven de presi dent had, om zijn goedkeuring aan het bestand te hechten. Wellicht heeft hij gedacht dat de prijs van een overwin ning, namelijk bloed, ellende en tranen, te hoog is, om daarnaar te streven". Senator McCarthy besloot met te zeggen dat de regering-Truman „in Korea jeugdige Amerikanen in de strijd heeft geworpen, zonder hun toe te staan de oorlog te winnen". OOCOOOOOOOCXOOCOOCXXXDOCIOOOOOOCXXXXXXXDO hadden gelost. De communisten zeiden niet, dat er schade was aangericht. De laatste schending zou zeveneneenhalf uur na het van kracht worden van de order „staakt het vuren" zijn voorgevallen. De communisten hebben Donderdag op een bijeenkomst van de militaire bestands commissie te Panmoendjom de UNO van nóg twee schendingen van de order „staakt het vuren" beschuldigd. Geallieerde vlieg tuigen zouden Woensdagochtend boven de bufferzone hebben gevlogen. Een woordvoerder van de UNO deelde mede, dat de geallieerden alle beschuldi gingen zullen onderzoeken. Amerikaanse verliezen De Amerikaanse strijdkrachten in Korea hebben 140.546 man verloren, aldus heeft het Amerikaanse ministerie van Defensie Maandag bekend gemaakt. Er zijn 22.359 Amerikanen gesneuveld, en 104.698 ge wond, terwijl 13.489 personen worden ver mist. De verliezen van de laatste dagen voor de Wapenstilstand zijn hierbij nog niet inbegrepen. Deze zullen pas worden be kend gemaakt, nadat de familieleden der slachtoffers zijn gewaarschuwd. NEW DELHI (Reuter). Ongeveer vier duizend man Indiase troepen zullen eind Augustus aan boord van twee Britse sche pen naar Korea gaan om toezicht uit te oefenen op de krijgsgevangenen, die ver klaard hebben niet naar huis terug te willen. Nadere bijzonderheden over hun taak en het preciese aantal dat zal worden gezon den, zullen worden uitgewerkt door een kleine groep onder leiding van R. K. Neh- roe, staatssecretaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken, en de commandant van de Indische troepen. Deze groep zal vijf Augustus per vliegtuig naar Tokio ver trekken. Onder meer zal zij verslag uit brengen over de houding van president Syngman Rhee van Zuid-Korea ten opzich te van de aankomst der troepen. Smetteloos of haveloos De Noord-Koreaanse officieren en man schappen gingen in militaire formatie te Intsjon aan land. Hun uniformen waren smetteloos en hun laarzen glommen. Een aantal Chinezen had daarentegen hun kle ding gescheurd en hun schoenen wegge worpen om er haveloos uit te zien. De correspondent van „Nieuw China" te Kaesong zei Donderdag dat er onmiddellijk 76.000 communistische gevangenen dien den te worden gerepatrieerd. De Amerika nen spraken slechts over 74.000, zonder mede te delen wat met de ontbrekende 2000 is gebeurd. Feuerbach: Het zijn juist de eenvoudigste waarheden waar een mens altijd het laatst op komt. Mogelijkheid van ontbinding maakt oppositie nerveus TEHERAN (Reuter). Zestien van de twintig oppositie-afgevaardigden in het Perzische parlement hebben asyl gezocht in het gebouw van de Kamer. Zij vrezen waarschijnlijk wegens anti-regeringsacti viteit te zullen worden vervolgd als zij hun parlementaire onschendbaarheid verliezen tengevolge van de ontbinding der Kamer. Er worden voorbereidingen getroffen voor een nationaal referendum over de vraag, of het parlement moet worden ont bonden of niet. Waarnemers twijfelen er niet aan, of de volksuitspraak zal ten gunste van ontbinding zijn. Zoals eerder is bericht, heeft premier Mossadeq her haalde malen op ontbinding aangedrongen. De datum waarop het referendum ge houden zal worden, moet' nog vastgesteld worden. Volgens A.F.P. zal het referendum Zon dag worden gehouden. De godsdienstige leider Katsjani heeft verklaard, dat de volksstemming niet vrij zal zijn, maar onder bescherming van' bajonetten zal ge schieden. Olie naar Venetië Woensdag is de tankboot „Salos", met 8.972 ton Perzische olie aan boord, in de haven van Venetië aangekomen. Men maakte onverwijld een aanvang met de lossing. Maandag uitspraak Later werd uit Teheran bericht, dat de Perzische eerste-minister, dr. Mossadeq, heeft besloten Maandag een referendum te houden om het Perzische volk te vragen of de Tweede Kamer de Madjlis al of niet moet worden ontbonden. In de woning van de Perzische religieu ze leider Kasjani, tegenstander van Mos sadeq, is Woensdagavond een handgemeen uitgebroken tussen aanhangers van Kas jani, die een toespraak van hun leider kwamen aanhoren, en aanhangers van Mossadeq, die zich met geweld toegang tot de woning hadden verschaft. Drie per sonen werden zwaar en een tiental licht gewond. Prins Bernhard heeft Woensdagmiddag als voorzitter van het Nationale Rampen fonds een chequé van f 1.665.164,72 in ont vangst genomen, welk bedrag de ambassa deur van de Unie van Zuid-Afrika hem namens het Zuid-Afrikaanse volk en de regering aanbood. De ambassadeur, kolonel P. I. Hoogen- hout, overhandigde de chequé met een korte toespraak, waarin hij de nauwe ver wantschap tussen het Zuid-Afrikaanse en het Nederlandse volk, ontstaan door vriend schap en afstamming, aanhaalde. Prins Bernhard aanvaardde namens de rampslachtoffers en namens het gehele Nederlandse volk de cheque. De Prins gaf de verzekering ds1 deze gesle van het Zuid- Afrikaanse volk een diepe indruk zou maken. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand i c Is 1! i-ë 60 o. 52 g Helsinki licht bew. ZW 5 19 3 Stockholm zwaar bew. WZW 5 11 3,2 Oslo licht bew. ZZO 2 15 1,1 Kopenhagen zwaar bew. WZW 20 2 Amsterdam regenbui 3 20 9 Edinburgh zwaar bew. 3 18 0,5 Londen zwaar bew. 3 20 3,3 Luxemburg zwaar bew. ZW 5 19 0 Parijs zwaar bew. 4 20 1 Bordeaux regenbui 1 24 0,1 Grenoble geheel bew. 1 29 5 Nice zwaar bew. N 3 27 0 Genève geheel bew. WZW 5 28 0 Zürich regenbui z 2 26 10 Locarno zwaar bew. 2 26 0 Berlijn zwaar bew. windstil 22 0 Frankfort regen windstil 23 0,1 München zwaar bew. ZZW 2 25 10 Wenen licht bew. WNW 1 27 39 Innsbrück geheel bew. OZO 1 26 31 Rome onbewolkt windstil 32 0 Maximum temp. gisteren; <X>00aXXXXXXXXX300CC0CCXXXXXXXXXXX> neerslag laatste 24 u. XOOOCOCOOOOCOOOOCCQCOO AFNEMEND BUIIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt te 10 uur: Wisselend bewolkt met aanvankelijk nog enkele buien en kans op onweer. Iets hogere temperaturen. Zwakke tot matige wind tussen Noord-West en Zuid-West. 31 Juli Zon op 4.59 uur, onder 20.32 uur. Maan op 22.07 uur, onder 11.52 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 30 Juli: Hoog water: 6.08 en 18.37 uur. Laag water: 1.58 en 14.17 uur. Vrijdag 31 Juli: Hoog water: 6.52 en 19.18 uur. Laag water: 2.43 en 15.02 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1