Minister Luns werkte druk programma af op zijn reis Grotewohl probeert opnieuw contact met Bonn te krijgen Sovjet-Unie heropent de weg naar accoord over Oostenrijk De uit Breda ontsnapte W. van der Neut gepakt PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Oriëntatie-reis wekte goodwill en begrip Wens van huisvrouw eindelijk in vervulling! De radio geeft Vrijdag Hij biedt voorts aan voedsel van de Amerikanen te kópen Voorwaarde: verkort ontwerp verdrag moet worden ingetrokken Lesvliegtuig veron gelukt op Woensdrecht LOOSJES Weer een van de zeven TocU ió het zo Haarkleur J 2 Modern middel maakt einde aan alle getob. Drie raadsleden van Hengelo niet toegelaten LEERBOEKEN LEVEREN Helper F. de Jong weer opgesloten DONDERDAG 30 JULI 1953 Op het ministerie van Buitenlandse Za ken heeft minister Luns gistermiddag: een uiteenzetting voor de pers gegeven over zijn reis naar Azië en Australië. Hij legde daarbij ten eerste het accent op de bedoe ling van deze reis: zij was vooral van oriënterende aard. Immers, Nederland heeft nog steeds grote economische en politieke belangen in deze gebieden. En waar er in die werelddelen de laatste tijd zich grote veranderingen hebben voorge daan, die van het hoogste belang kunnen zijn voor West-Europa en er voorts ook een aantal problemen waren, die om een directe bespreking vroegen, was het moment zeer opportuun, al detd het ontbreken van een kabinet in Indonesië daar natuurlijk wel wat af. Tenslotte was er de representatieve zijde: enige Aziatische landen hebben in de afgelopen jaren regeringsvertegenwoor digers naar Nederland gezonden. De verklaring van minister Luns, dat er veel was besproken en afgesproken leek haast te bescheiden wanneer men ken nis nam van het omvangrijke programma waarvoor vijf weken zeker geen overdreven tijdspanne was. Het mag dan zijn, dat de minister niet met een tas vol tractaten is teruggekeerd, hetgeen trouwens ook nau welijks te verwachten was, daarentegen zijn er grondvesten gelegd, plannen en ontwerpen gemaakt, contacten opgenomen, begrip en sympathie gewekt, waaraan de experts voorlopig volop werk zullen heb ben, om alle mogelijkheden uit te buiten. De onderwerpen van gesprek zijn velerlei geweest. Met de Australiërs is gesproken over verbetering van de verkeers- en com municatiemiddelen in Nieuw Guinea, over samenwerking op hygiënisch en economisch gebied. Deze besprekingen zullen moeten leiden tot een automatisch contact tussen de gouverneurs van Australisch en Neder lands Nieuw Guinea. Een samenwerking waaruit men overigens niet mag afleiden een streven naar een toekomstige politieke eenheid, aangezien daarover op den duur de autochtone bevolking zélf zal moeten beslissen. Uiteraard was het punt-Nieuw Guinea in Djakarta een tikje lastiger. Nochtans heeft ook daar minister Luns gesprekken ge voerd, die mogelijk tot een beter begrip tussen Nederland en Indonesië kunnen leiden. Deze betroffen natuurlijk ook de mogelijkheden en moeilijkheden van de Nederlandse kolonie en de Nederlandse economie. Op papier zijn de mogelijkheden voor Nederland en Indonesië enorm, maar ADVERTENTIE Hoe menig huisvrouw heeft bij de dagelijkse afwas niet meermalen de verzuchting ge slaakt: „Ze vinden nu zoveel uit, ik wilde dat ze nu ook eens iets vonden om het af wassen wat eenvoudiger en prettiger te ma ken!" Nu, deze methode is er thans. De Cas- tella-fabrieken brengen U een afwasmiddel, dat aan alle afwasnarigheid met één slag een einde maakt. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat zonder wrijven en boenen alle vuil en vet opneemt en Uw vaatwerk, lepels en vorken schoon en glanzend maakt als nooit te voren. En ook de ellende van ruwe „afwashanden" behoort nu eindelijk tot het verleden, want Castella Vaatwas maakt de handen zacht als fluweel. Mede daarom is dit voortreffelijke, moderne afwasmiddel een uitkomst voor iedere vrouw (ook de prijs is geen bezwaar, slechts 25 ct. per pak) en is Castell^ Vaatwas door duizenden vrouwen zo enthousiast ontvangen. Immers, nooit meer behoeft de dagelijkse afwas haar te beletten er keurig en tot in de puntjes verzorgd uit te zien HILVERSUM I, 402 M. nH,Nieuws' 7-10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7 30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen 10.00 Amusementsmuziek. 10.30 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Mannenkoor en solist. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade-orkest. 12.30 Mededelingen. 12.33 Concert. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.25 Joodse liederen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Chansons. 14.15 Philharmonisch orkest. 15.00 in de practijk hangt alles af van de con dities die men het oude geïnvesteerde kapi taal zal stellen. Over het investeren van nieuwe bedragen heeft de Nederlandse regering nu eenmaal geen zeggenschap. Minister Luns had daarbij nadrukkelijk de aandacht gevraagd voor de wijze waarop Nederland buitenlands kapitaal aantrekt. Korea Naast al deze concrete economische en technische vraagstukken tot welke men ook een opnemen van contact met de Neder landse kolonies en haar kopstukken in de Aziatische landen kan rekenen, is de inter nationale politiek ter sprake gekomen, waarbij men wederzijds eikaars standpun ten heeft kunnen verduidelijken. Wat een brandend Aziatisch probleem aangaat, Korea en de daarmee samenhangende vraagstukken, kreeg minister Luns de in druk, dat dit door de Aziaten als zo com plex wordt gezien, dat velen een alles om vattende regeling voorlopig slechts op de lange afstand zien en eerst een oplossing van het Koreaanse probleem op de thans te verwachten politieke conferentie prefe reren. Zulks temeer daar hieraan de wer kelijke bedoelingen der strijdende partijen het beste af te meten zijn. Wel is men in Azië iets meer geneigd de Russische vre descampagne een kans te geven. Aan de andere kant heeft men in Azië, dat overi gens ons angstcomplex dat leidde tot een enorme bewapeningsinspanning niet kent, een reëel besef voor de Westelijke opvat ting, dat het Westen kracht moet ontwik kelen om niet in een hoekje gedrukt te worden. Dit alles betreft overigens nog maar de hoofdpunten van de ministeriële reis. Er is nog veel meer besproken: technische hulp onder bilaterale verdragen, waarvoor vooral Pakistan veel voelde, bijvoorbeeld, emigratie en natioïiale problemen der Aziatische landen, die veel te vaak over één kam worden gescoren. Samenvattend kan worden gezegd, dat deze reis zowel als oriëntatie voor de Nederlandse regering van veel waarde is geweest en dat aan de andere kant contacten zijn gelegd en be grip is gewekt, die al hebben zij niet direct tot concrete resultaten geleid, toch een basis vormen waarop met goede kans van slagen verder gebouwd kan worden. Bij de uitreiking van voedsclpaketten aan Oost-Duitsers, kwam liet soms tot tragische taferelen. De Rode Kruisverpleegsters hadden handen vol werk met het verzorgen van de door vermoeidheid flauwgevallen Oost-Duitsers. Met het oog op eventuele represaillemaatregelen, heeft men de gezichten van de omstanders onherkenbaar gemaakt. BERLIJN (DPA). De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft Woensdag in de Volkskamer een regeringsverklaring voor gelezen. Er moet naar zijn mening zo spoedig mogelijk, liefst nog in Augustus, overleg tussen de beide delen van Duitsland ge pleegd worden. Daarbij zouden allereerst de volgende punten ter sprake moeten komen: een nieuwe Duitse kieswet, ophef fing van de persoonlijke beperkingen bii het interzonale verkeer en uitbreiding van de interzonale handel. De besprekingen moeten zo gevoerd wor- MOSKOU (Reuter). De „Pravda" heeft heden de tekst gepubliceerd van een Sovjet-Russische nota over een Oosten rijks vredesverdrag, die Woensdag aan de Oostenrijkse ambassadeur te Moskou is overhandigd. In de nota wordt gezegd, dat indien Oostenrijk zijn verklaring intrekt dat het het ontworpen verkorte verdrag voor Oostenrijk steunt, dit de weg zal ope nen voor hernieuwde onderhandelingen tus sen de Grote Vier met het doel overeen stemming te bereiken over onopgeloste vraagstukken, die verband houden met het sluiten van het verdrag. Het „verkorte verdrag" werd door En geland, Frankrijk en de V.S. in Maart 1952 aan de Sovjet-Unie voorgesteld. De Sovjet-Russische nota verwijst naar een Oostenrijks memorandum van 30 Juni waarin verklaard werd, „dat de bondsrege ring de weg van diplomatiek overleg over een staatsverdrag, voorgesteld door de Sovjet-Russische regering, aanvaardbaar acht en hoopt, dat een volledige gedach ten wisseling op de voorgestelde wijze zal leiden tot de spoedige totstandkoming van een staatsverdrag". Volgens de Russische nota „blijkt uit deze verklaring van de Oostenrijkse rege ring, dat zij een positief standpunt in neemt ten aanzien van het voorstel der Sovjet-Russische regering, dat de kwestie Gedeputeerde Staten van Overijsel heb ben bezwaar gemaakt tegen de toelating van de heren F. J. Robers, thans wethouder van Financiën en Sociale Zaken; J. B. Lo- huis, voorzitter van de KVP-fractie, en H. H. van Rhijn, als leden van de raad van Hengelo. Deze drie KVP-leden leverden hun verklaring dat zij het raadslidmaat- Juni in. De raad besloot wèl tot toelating, omdat de verklaringen geacht werden te zijn ontvangen met de ochtend post van 27 Juni. Gedeputeerde Staten delen dit standpunt niet. In een speciale vergadering zal de raad beslissen of hij tegen deze zienswijze van Gedeputeerde Staten bij de Kroon in beroep zal gaan. Platen. 15.30 Klein koor en solist. 16.00 Voor I schap aanvaarden, niet op 26 maar op 27 de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor (Intermezzo: Platen). 17.40 Lichte muziek. 18.00 Vraaggesprek. 18.10 Omroep orkest. 18.30 Lichte muziek. 18.52 Actualitei ten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verklaring en toelichting. 19.30 Platen. 20.30 Franse chansons. 20.50 Het uur, causerie. 21.05 Doornroosje, muzieksprookie. 22.05 Om de toekomst van Nederland, klankbeeld. 22.25 Hammondorgel, gitaar en bas. 22.45 Ik geloof in ene, heilige, katholieke kerk, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Mor genwijding. 10.20 Platen. 10.50 Feuilleton. 11.10 Platen. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Sport. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Medede lingen en platen. 13.25 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Viool en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Bas en piano. 15.30 Lichte muziek. 16.00 Platen. 16.30 Muzikale causerie. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Lichte muziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 De zeeman der koopvaardij en zijn proble men, toespraak. 19.00 Mannenkoor. 19.15 Radio-reiswijzer. 19.30 Op huisbezoek, cau serie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Vraaggesprek. 20.10 Fiuit en clavecimbel. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 Aanpassing, causerie. 21.00 Othello, opera. 22.00 Buitenlands weekover zicht. 22.15 Roemeens orkest. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel. 14.00 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Bas en piano. 17.30 Pla ten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vocaal kwartet. 20.00 Filmmuziek. 20.15 Symphonie-orkest. 20.45 Platen. 21.20 Orkestconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.5523.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Overzicht van de weekbladen. Film en toneel. (Op 224 en l van een staatsverdrag behandeld moet worden in diplomatiek overleg". Verder verklaart de Russische nota dat op de grondslag van de overeenkomst van Potsdam en de viermogendhedenbespre- kingen van 1949 te Parijs overeenstem ming was bereikt over een verdrag met Oostenrijk, met uitzondering van enkele minder belangrijke artikelen. „Maar on danks deze overeenkomst met betrekking tot een ontwerp-verdrag", aldus de nota, „stelden de drie Westelijke mogendheden in Maart 1952 een zogenaamd verkort ver drag voor, dat zonder deelneming van de Sovjet-Unie werd opgesteld en dat, zoals de Sovjet-Russische regering herhaalde lijk heeft verklaard, niet kan dienen ter regeling van de Oostenrijkse kwestie." „Het spreekt vanzelf", zo besluit de Rus- sisce nota, „dat onttrekking van het ont worpen verkorte verdrag aan discussie de vier mogendheden in staat zal stellen de bespreking van de kwestie met betrekking tot een staatsverdrag met Oostenrijk te hervatten, teneinde overeenstemming te bereiken over onopgeloste vraagstukken die verband houden met het sluiten van dit verdrag." Het Oostenrijkse ministerie van Buiten landse Zaken heeft Donderdag medege deeld, dat de Sovjet-Unie van Augustus af alle bezettingskosten in Oostenrijk zal overnemen en deze in het vervolg zelf zal betalen. Op de vliegbasis Woensdrecht is Woens dagmiddag een Fokker F-ll lesvliegtuig tijdens een oef en vlucht verongelukt. De bestuurder, de 27-jarige sergeant-majoor vlieger-instructeur H. Thierry uit Voorburg kwam om het leven. Sergeant-majoor Thierry was gehuwd. den, dat een komende conferentie der Grote Vier reeds over een positief resultaat als basis zou kunnen beschikken. In West-Duitse regeringskringen wordt gezegd, dat reeds herhaaldelijk van West- Duitse zijde is verklaard, dat de Bonds regering niet bereid is onderhandelingen te voeren met een regering, die niet geacht kan worden de Oost-Duitse bevolking te vertegenwoordigen. Het zenden van levensmiddelen door het Westen voor de Oost-Duitse bevolking noemde Grotewohl in zijn regeringsver klaring een plompe propaganda-manoeuvre en een belediging. De premier deelde mee, dat de Sovjet-Unie aan Oost-Duitsland reeds levensmiddelen en grondstoffen ter waarde van 130 millioen roebel heeft ge leverd, terwijl uit de volksdemocratieën bovendien nog voor een waarde van vijf millioen roebel was ontvangen. „Wij willen geen geschenken, doch wij zijn bereid, tegen op de wereldmarkt gel dende prijzen in de V.S. levensmiddelen ter waarde van 15 millioen dollar, of zelfs voor een nog hogere som, te kopen," aldus Grotewohl. Na te hebben meegedeeld, dat in Oost-Duitsland de productie van ver- ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat I GROTE HOUTSTRAAT 100 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 17472 TEL. 23991 bruiksgoederen dit jaar nog met vijf mil liard Oostelijke marken zal worden ver hoogd, vroeg de premier zich af, waarom de Amerikaanse regering „het Duitse volk verhindert, naar eigen goeddunken goede ren uit te wisselen". Hij verzocht de V. S. de in beslag ge nomen dollarsaldi van Oost-Duitsland te deblokkeren. Uit het antwoord op dit ver zoek zou, volgens Grotewohl, blijken, of de Amerikaanse hulp in de vorm van levens middelen inderdaad uit menslievende over wegingen wordt aangeboden, zoals presi dent Eisenhower heeft verzekerd. Nieuwe koers In Bonn heeft men van de „nieuwe koers" der socialistische eenheidspartij vooreerst geen gröte verwachtingen wat betreft in grijpende wijziging der politieke verhou dingen in Oost-Duitsland. Van de zijde van het West-Duitse ministerie voor Duitse vraagstukken werd verklaard, dat men daar eerder geneigd is in de nieuwe koers een vastlegging der partijtactiek te zien dan er gevolgtrekkingen uit te trekken voor het regeringsbeleid of voor verdere richtlijnen van de Russische Hoge Commis saris. De eenheidspartij, die door de jong ste gebeurtenissen het zelfvertrouwen grondig verloren heeft, moet thans eerst ideologisch wat worden opgekalefaterd, zo meent men hier. Men gelooft eerder, dat de nieuwe richtlijnen der partij voor eigen gebruik bestemd zijn, daar men verwacht, dat men in Oost-Duitsland zal voortgaan met een sterkere scheiding tussen het do mein van de regering en dat van de partij leiding. Men verwacht in Bonn, dat in het regeringsapparaat de partijmannen gaan deweg het veld zullen moeten ruimen voor vaklieden en dat de partij een controleren de functie zal houden. Ook wat de partij politiek betreft wacht men liever de ont wikkeling in de practijk af dan dat men afgaat op de beloften, gegeven door partij leiders, die hier geen vertrouwen bezitten. Voornamelijk de verzekering van de partij leiding, dat de maatregelen tot verhoging van het consumptiepeil en tot het vrijer toelaten van discussies over politieke en economische kwesties, als duurzaam be doeld zijn, wordt met het nodige scepti cisme opgenomen. Niets is in de politiek der Oost-Duitse regering duurzamer dan een bevel uit Mos kou, zo redeneert men. Niettemin gelooft men alle reden te hebben om aan te ne men, dat tenminste voor de naaste toekomst de gematigde koers de overhand zal be houden, al ware het alleen reeds omdat uit de nog altijd sluimerende onrust onder de bevolking blijkt, hoe moeilijk het voor de bewindhebbers is weer vat op de gang van zaken te krijgen. ADVERTENTIE Wat LINCOL doet, doet geen enkele andere wrijfwas Dinsdag is te Uslar, een stadje nabij Göttingen in West-Duitsland, de uit de ge vangenis te Breda ontsnapte gevangene Van der Neut aangehouden. Hij werd voor de procureur-generaal in Göttingen geleid en gaf toe dat hij Van der Neut was. De procureur-generaal heeft daarop een bevel tot inhechtenisneming tegen hem uitge vaardigd. Van der Neut heeft ongeveer zes maan den in Vahle onder de naam Wilhelm Braun vertoefd. De procureur-generaal heeft verklaard dat hij de gearresteerde slechts wegens het voeren van eên valse naam kan vervolgen. Voor het overige moet de zaak door de strafkamer in Bonn worden behandeld. W. van der Neut is tijdens de bezetting bewaker geweest in het concentratiekamp te Amersfoort. Hij werd na de bevrijding door het bijzonder gerechtshof te Utrecht veroordeeld tot de doodstraf. Hem werd ten laste gelegd, dat hij samen met enkele andere bewakers de gevangenen kniebui gingen had laten maken tot zij erbij neer vielen, waarna de bewakers met hun zware laarzen over de slachtoffers heenliepen. Voorts had Van der Neut volgens de tenlastelegging de baarden van Joodse gevangenen uitgerukt en brandende siga retten op hun lichaam uitgedoofd. Zijn beroep in cassatie werd verworpen door de Bijzondere Raad van Cassatie. Op 7 Juli 1950 werd hem gratie verleend, waarbij de doodstraf werd gewijzigd in levenslange gevangenisstraf. De Nederlandse ambassadeur in Bonn heeft heden aan de West-Duitse regering de uitlevering gevraagd van Van der Neut. 47. Bliksemsnel hief Koos de Kraker de straler op en richtte deze op de professor en de inspecteur, ,,'t Is uit met jullie", grauwde hij. Maar nu had hij toch buiten Panda en Jolliepop gerekend, die nog steeds onopgemerkt op zijn pet zaten. Zij mochten dan erg verkleind zijn, maar toch konden zij nog een grote rol in het gebeuren spe len. „Vlug Jolliepop, spring op de klep van zijn pet!", piepte Panda, zelf de daad bij het woord voegend. Jolliepop aarzelde geen moment om dit voorbeeld te volgen. Onder hun gezamenlijk gewicht sloeg de klep over de ogen van de bandiet, zodat zijn uitzicht op het critieke moment werd be lemmerd. De stralen, die hij juist uit het toestel liet bliksemen, gingen te hoog, zodat de professor en de inspecteur bijtijds kon den wegduiken. „Mis!", bromde de inspecteur, „de schurk, de Kraker! Ik voel er veel voor, om mijn revolver door dat venster leeg te schieten!" „Niet doen, dat is veel te gevaarlijk!", pro testeerde professor Kalker, „u zoudt mijn apparaat kunnen raken!" De Nederlandse ambassade heeft zich ook met de Britse bezettingsautoriteiten in ver binding gesteld, teneinde te bereiken dat Van der Neut door de bezettingspolitie zal worden uitgewezen indien van Duitse zijde niet tot uitwijzing zou worden besloten. De Jong weer achter slot en grendel Op last van de minister van Justitie heeft de rijkspolitie in Amsterdam de rijwielher steller F. de Jong aangehouden. Hij en een chauffeur hebben destijds met twee in de hoodstad gehuurde auto's de zeven uit de gevangenis te Breda ontsnapte gevangenen naar Beek bij Nijmegen vervoerd, waar het zevental de Duitse grens is overgegaan. F. de Jong is na de bevrijding veroor deeld wegens hulpverlening aan de Duit sers tijdens de bezetting. Nadat hij een ge deelte van zijn straf had ondergaan, werd hij voorwaardelijk in vrijheid gesteld. Zijn hulpverlening aan de zeven Bredase ge vangenen heeft ertoe geleid dat hij thans opnieuw in het kamp voor politieke delinquenten in Norg is opgesloten. Hij was sinds Januari, toen zijn voorwaardelijke in_ vrijheidsstelling was ingetrokken, onderge doken. De rijkspolitie heeft hem echter dezer dagen weten te vinden in een huis aan de Leidsegracht te Amsterdam. ADVERTENTIE MUGOLIN (reukloos) voorkomt dat muggen U steken Per flacon t.tO en 52 ct. Volledig. In Lüneberg (West-Duitsland) is een 21-jarige Oost-Duitser gearresteerd op beschuldiging van spionnage voor de Oost-Duitse veiligheidsdienst. Vol. 2 ens de bekendmaking heeft de gear- resteerde een' volledige bekentenis af- gelegd. Niet zo groot. De premier van Pakistan, Mohammed Ali, heeft verklaard dat de vorderingen bij zijn besprekingen met de Indische premier Nehroe niet zo groot waren als hij verwacht had en hij was daarover enigszins teleurge steld. De premiers hebben onlangs ge- durende drie dagen van gedachten ge wisseld over hangende kwesties. Mogelijkheden. De Amerikaanse commis- sie voor atoom-energie heeft in haar halfjaarlijkse rapport aan het congres meegedeeld, dat de atoomproeven, welke in het voorjaar in Nevada zijn gehouden, „verscheidene zeer voorde lige wegen naar nieuwe en verbeterde wapens" hebben geopend, „waardoor de mogelijkheden voor de V.S. op het gebied van atoomwapens aanzienlijk worden vergroot. De resultaten zijn van dien aard, aldus het rapport, dat het niet nodig is, in de herfst een volle dige serie proeven te houden, zoals aan vankelijk het plan was. In een van de twee fabrieken voor door atoomkracht gedreven duikboten zijn bij proeven reeds aanzienlijke resultaten bereikt. Wens. De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag een resolutie aanvaard, waarin de wens van de V.S. naar vrede en ontwapening wordt uitgesproken. President Eisenhower wordt gevraagd, de inhoud der resolutie ter kennis van de staatshoofden van alle landen te brengen, met het verzoek deze aan hun volken bekend te maken. Afwachten. Naar aanleiding van de Ne derlandse stap te Bonn» betreffende de Duitse Rijnvaartpolitiek, verklaart men in bevoegde Belgische kringen, dat Bel gië dit voorbeeld niet zal volgen, maar de voortzetting der onderhandelingen over deze materië zal afwachten. Zonder ook maar enige critiek te willen oefenen op de geste van de Nederlandse regering, wil de Belgische regering afwachten wat de volgende Rijnvaart-conferentie zal brengen, die, naar men verwacht, eind Augustus of begin September zal worden gehouden. De Belgische Rijn vaart heeft van dezelfde nadelen-te lij den als de Nederlandse. Hoewel van belang, neemt de Rijnvaart er echter niet zulk een voorname plaats in ais in Nederland. Bommenwerpers. Volgens een Amerikaans luchtvaarttijdschrift is Rusland begon nen met de massaproductie van lange. afstandsbommenwerpers met straalaan. drijving. De bommenwerper, de TUG- 75, zou atoombommen kunnen vervoe. ren naar elke belangrijke plaats in Amerika. Het blad schrijft, dat het Sovjet-Russische strategische comman do van de luchtmacht voorlopig van plan is 400 van deze zesmotorige bom menwerpers te bouwen. Het toestel zou kunnen worden vergeleken met de Amerikaanse intercontinentale zware bommenwerper, waarvan de productie niet voor 1954 zou beginnen. Het Sovjet-Russische toestel zou een snel heid kunnen ontwikkelen van ruim 800 k.m. per uur en ongeveer. 10.000 km, aan een stuk kunnen vliegen. Zaken. Britse zakenlieden hebben békend gemaakt dat zij tijdens een onlangs aan communistisch Chma gebracht bezoek contracten hebben gesloten ter waarde van 15 millioen pond sterling. De door Engeland uit te voeren goederen om vatten woltops, auto's, wetenschappe lijke en medische installaties en elec- trische en mechanische artikelen. De invoer uit China zou bestaan uit olie zaden, eieren, zijde en mineralen. Vol gens mededeling van de heer Roland Berger van de Britse raad ter bevor dering van de internationale handel zou de Britse handel met China onmid dellijk tot 50 millioen pond sterling per jaar kunnen stijgen indien de beper kingen op deze handel zouden worden verzacht. Route. Oost-Duitsland heeft Zweden mee gedeeld dat het bereid is de route via Trelleborg-Sassnitz naar Berlijn te her openen. Deze verbindingsweg tussen Zweden en Oost-Duitsland is vorig jaar gesloten nadat gemeld was dat de Sovjet-Unie fortificaties zou aanleg gen op het eiland Rügen, waarop Sass- nitz ligt. Sinds de sluiting van de route ging het passagiers- en goederen, verkeer uit Trelleborg via Warnemun- de. Hierdoor werd de reis naar Berlijn ruim twee uur langer. De berichten over het aanleggen van bases op Rügen door de Russen zijn nooit bevestigd. WE hebben de neiging een haar als wei nig méér te beschouwen dan een draadje, dat we zorgvuldig verwijderen zodra het op de revers of de kraag wordt ontdekt. Toch is een haar een veel belang rijker en veel ingewikkelder voorwerp dan we op het eerste gezicht geneigd zijn aan te nemen. Bekijken we het onder de micros coop, dan blijkt het te bestaan uit schors en merg, maar voor vandaag is de schors het be langrijkste, omdat zich daarin kleurstof korreltjes bevinden die onze haartooi in ogen van anderen al dan niet aantrek kelijk doet zijn. Hierbij gaan we natuurlijk van de veronder- stelling uit dat we nog over voldoende voorraad beschikken om de term „aantrek kelijk" te kunnen gebruiken. Maar goed, de kleurstof in de haarschors bepaalt dus zowel het adembenemende goudblond als het prachtige ravenzwart, evenals de koperrode kastanjebruine en alle mogelijke andere variaties. Maar nu is h$t vervelende en ik denk hier in het bijzonder aan degenen die bij het verstrijken van de tijd jeugd en schoon heid niet willen loslaten het vervelende is dus, dat bij het voortschrijden der jaren zelfs de prachtigste haarkleur geen stand kan houden. Bij de een komt de erkenning later dan bij de ander, maar tenslotte moet een ieder toch capituleren voor de grijs heid die onontkoombaar over ons hoofd komt letterlijk en figuurlijk. Vroeger school hier iets eerbiedswaardigs in, maar tegenwoordig schijnen velen daar bezwaar tegen te hebben. Tegen het eerbiedwaar dige, wel te verstaan. Ook al is het gedrag tegen de naderende grijsheid hier en daar wat verschillend, dat ze komen möèt, weten we allen. Tegen dit verschijnsel bestaat geen enkel middel, althans niet voor zover de wetenschap op dit moment reikt. De kleurstofkorrels uit de haarschors worden ge leidelijk door een soort witte bloedlichaampjes opgenomen en verwijderd, waarna de open gekomen plaats door lucht wordt ingenomen. En het zijn juist deze luchtbelletjes als we ze aldus mogen betitelen die ons haar grijs, of als u wilt: wit doen zien. Dit ver klaart ook het vreemdsoortige verschijnsel dat sommige haren aan het uiteinde soms wit zien, doch halverwege de normale kleur vertonen; het jongste deel van het haar is in dat geval nog niet ontkleurd, maar zal naar alle waarschijnlijkheid het voorbeeld van de top wel spoedig volgen. Over ontkleuring en verval gesproken: weet u dat kunstschatten die bijvoorbeeld in Egypte tientallen eeuwen hun schoon heid ongerept hebben behouden, vaak in enkele maanden tijds door het Westelijke klimaat gruwelijk worden aangetast. Hoe is dat te verklaren? Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2