Huizen en scholen, maar ook begin van het zomercentrum en verlenging van circuit Agenda voor Haarlem Fa. B. ENGELENBERG Oplossing loonconflict wegvervoer aan Rijksbemiddelaars overgelaten Geen opzegging medewerking aan loonmaatregelen Driejarenplan van Zandvoorts burgemeester Raadsverkiezingen in het rampgebied Tot Maandag geen tomaten naar Engeland 3 OFFICIëtE VERKOOP S1KKENS LAKKEN Voorlopig geen monorail naar Zandvoort Vrouw vermoord te Rotterdam Toelichting op zverkgeversverk/aring Overleg met vak centra len en overheid bepleit GAAT U MET VACANTIE? Kerkelijk Nieuws DONDERDAG 30 JUL I 1953 „Zandvoort staat thans op een keerpunt in zijn ontwikkeling", zei burgemeester mr. H. M. van Fenema twee maanden geleden bij de opening van hotel Bouwes. En inder daad kan men stellen, dat de wederopbouw van de badplaats een nieuw stadium heeft bereikt: na het thans bereikte niveau waarop Zandvoort weer een alleszins redelijke recreatiegelegenheid is geworden zowel voor de grote massa der bevolking als voor hen die zich grotere uitgaven voor hun verpozing kunnen permitteren, is de periode aangebroken waarin Zandvoort gaat uitgroeien tot een der grotere ge meenten van ons land, waarbij men moet bedenken dat aan Zandvoorts gemeente lijke huishouding en bestuur hogere eisen worden gesteld dan in andere plaatsen met een overeenkomstig inwonertal het geval is," omdat het karakter van badplaats dat nu eenmaal met zich brengt. Iedereen kan slechts bewondering hebben voor wat in Zandvoort in luttele jaren tijds tot stand werd gebracht, hoe de armzalige kust plaats van 1945 uitgroeide tot een centrum van voorname allure in de zomer van 1953, zonder dat daarmee aan de gezelligheid tekort werd gedaan: voor dat laatste moge de in de zomeravond zo feestelijke Kerkstraat als bewijs gelden. Deze zo op vallende ontwikkeling doet vele vreemdelingen informeren naar de naam van de wethouder van Publieke Werken en Wederopbouw. Het antwoord luidt dan, dat niet. een wethouder deze portefeuille beheert, maar de burgemeester. Het is mr. H. M. van Fenema, die, voortbouwende op de grondslag door zijn voorganger, de heer H. A. van Alphen, en de bouwmeester ir. G. Friedhoff gelegd, zijn stempel van voortvarendheid en dynamiek op Zandvoorts nieuwbouw heeft gelegd. Er zullen er Scholenbouw Het probleem van het schoolruimte tekort zal worden opgelost door bouw van nieuwe scholen. Reeds is een R.K. kleuterschool in aan bouw, plannen voor de christelijke en een openbare kleuterschool zijn gereed, even als voor een Ulo in Kostverloren, terwijl binnenkort wordt begonnen met een school in Plan-Noord. Bejaarden tehuizen Dit voor Zandvoort van zo groot belang zijnde werk werd inmiddels reeds aange vangen en men hoopt er in de loop van volgend jaar mee gereed te komen. Aan het einde van de Zandvoortselaan tegen over de uitmonding van de Dr. C. A. Ger- kestraat, zal dan een gebouwencomplex verrezen zijn, dat algemene bewondering zal wekken en reeds worden besprekingen gevoerd over een tweede tehuis elders in het dorp. Brandweerkazerne De bouw van deze kazerne zal, gelet op de voortdurende uitbreiding der gemeente, niet zo lang meer op zich kunnen laten wachten. Adviezen werden reeds ingewon nen bij de Rijksbrandweerinspectie, die de huidige behuizing hoogst onbevredigend noemde. Ook voor het drogen en behande len van het materiaal is een grotere ruim te zeker vereist. Deze nieuwe brandweer kazerne zal verrijzen op het zgn. „Zwarte veldje", in het centrum van het dorp, aan het einde van de oude Koningstraat. Woningen Het woningprobleem is in Zandvoort nog altijd nijpend. De bouw van de zestig nieuwe woningen aan de Dr. C. A. Gerke- straat, door de woningbouwvereniging „Eendracht maakt macht" zal reeds ver lichting brengen, doch daarnaast zal het bekende plan voor deze woningbouwver eniging voor hoogbouw in plan-Noord aan de Vondellaan, nu ook doorgang kunnen vinden, daar Gedeputeerde Staten tegen het advies van de Planologische dienst in, die zich tegen dit plan verzette, het toch hebben goedgekeurd. Een groot aantal woningen zal dan verrijzen, waardoor een belangrijke bijdrage tot verlichting van de woningnood zal zijn geleverd. Rioolwaterzuivering De rioolwaterzuiverings-installatie, niet te verwarren met de nieuwe duin- waterzuiverings-installatie te Bentveld, die binnenkort in gebruik zal worden geno men, is momenteel een belangrijk object bij de dienst Publieke werken. Deze zal worden gebouwd, in de nabijheid van de Corodex-fabrieken op het industrie-ter rein in plan-Noord. Een object, dat door de burgemeester voor Zandvoort zeer be langrijk en urgent werd genoemd en om zéér spoedige verwezenlijking vraagt. Begraafplaats Eveneens een punt van het driejaren plan, dat gerealiseerd dient te zijn binnen deze tijd en waaraan wat de vooi'berei- dingen "betreft, reeds hard wordt gewerkt. De aula staat voorop, omdat daaraan zeer grote behoefte bestaat. Zuiderbad De door prof. ir. H. Zwiers gewijzigde plannen voor het nieuwe Zuiderbad zullen binnenkort gereed zijn. In elk geval zal de aanbesteding, waarvoor de raad reeds goedkeuring heeft verleend, voor of op 1 October plaats vinden. Er zullen dan cijfers bekend zijn, wat de wellicht zijn in Zandvoort zelfs betrekkelijk velen die mr.'Van Fenema te voortvarend vinden, op het fantastische af. Hij is, zo schijnt het soms, een „dure" burgemeester. Maar anderen zullen, behalve respect voor zijn werkkracht, ook begrip fieoben voor zijn visie op zijn taak, namelijk die van ondernemer-in-het-groot. Mr. Van Fenema ziet zijn taak niet allereerst ambtelijk, maar zakelijk: het gaat erom de burgerij een gezonde economische basis te verschaffen en wie ook maar iets weet van de eisen die tegenwoordig aan een badplaats worden gesteld, die weet ook dat niet meer met stukwerk kan worden volstaan. Men moet het geheel zien en daarbij beseffen dat wie niet waagt, ook niet wint. Tegen die achtergrond moet men ook de opsomming zien van de werken die mr. Van Fenema in de komende drie jaren mét de wethouders en mét de raad hoopt te kunnen verwezenlijken. De portefeuilles van deze burgemeester zijn immers nimmer leeg, zoals de Dienst van Publieke Werken dan ook wel heeft gemerkt. Voor de komende periode behelzen zij in de „nuttig heidssector": scholenbouw, de bouw van een bejaarden-tehuis, wellicht door nog een 'tweede gevolgd, een brandweerkazerne, woningen, een rioolwater-zuiverings installatie, een aula op en uitbreiding van de begraafplaats en in de recreatieve sector (die voor Zandvoort zelf overigens ook een nuttigheidssector is): een café restaurant aan de Strandweg, het zomercentrum aan het einde van de Zeestraat en de verlenging van het circuit. Hieronder laten wij over de hier genoemde projecten enige gegevens volgen. WsËm ADVERTENTIE A I»ocl>lr.t:it - Haarlem - Tol: 1 „SIKKENS" AUTOLAKKEN DONDERDAG 30 JULI Zuiderkapel: Spreekster Corrie ten Boom, 8 uur. Terrein H.F.C., Spanjaardslaan: Inter nationale volkdansdemonstratie (bij onguns tig weer in Concertgebouw), 19 uur. City: „De schrik van de tweede compagnie", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „Miss Belvedère is verliefd", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Lido: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Luxor: „Het masker van de Pharao", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Dolle Woensdag", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De godin van de jungle", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Stad huis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. VRIJDAG 1 AUGUSTUS Concertgebouw: Opera-concert door Ne derlands-Italiaans opera-ensemble 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7,30, 8.30 en 9.30 uur. Bioscopen: Nieuwe programma's. Een overzicht van het markantste gedeelte van Zandvoorts herrijzenis. De foto werd genomen van de Watertoren af. Men ziet de Burgemeester Engelbertstraat met de in aanböiïw zijnde winkelgalerij rechts en voorts het pronkjuweel van de badplaats, hotel Bouwes, en daarachter de grote flatgebouwen. Het volgend jaar zal dat complex nog aangevuld zijn met een groot café-restaurant. bouw zal kosten uitsluitend .als badinrich ting en gecombineerd met een daarboven geprojecteerd café-restaurant. De burge meester zal zich dan naar Den Haag be geven om definitieve gegevens te verkrij gen wat betreft de Rijksbijdragen. Nadat berekend is, wat de gemeente moet inves teren, zal de raad uitmaken of het werk gegund wordt. De burgemeester koester de de verwachting, dat de gemeentefinan- ciën door deze bouw niet in bijzondere mate zullen behoeven te worden aange sproken. Wanneer het werk gegund wordt, zal onmiddellijk met de bouw worden be gonnen. Mocht dit door slechte weersom standigheden niet mogelijk zijn, dan zal ook wanneer het werk pas in Februari kan worden begonnen, het nieuwe Zuiderbad toch in elk geval voor seizoen 1954 nog tijdig gereed kunnen zijn. „Holle kies" De heer W. Kelder, de bouwer van de Zandvoortse flatgebouwen, zal in Augus tus beginnen met de bouw van een groot café-restaurant op de hoek van de Strand weg en de Noord-Boulevard. Daarmede zal het lelijke gat, in Zandvoort algemeen bekend als „de holle kies', gevuld zijn en de bebouwing van de Strandweg zijn vol tooid. De heer Kelder hoopt het gebouw nog vóór de komende winter onder de kap te hebben. Het wordt een bijzonder fraai complex, van twee verdiepingen en daar boven nog een woning voor de exploitant. De benedenverdieping zal een grote res taurantzaal bevatten, waarin 120 personen kunnen aanzitten. Het is tvens de bedoe ling, deze practhige grote zaal in de win termaanden te gebruiken als „vergader en toneeelzaal. Zij zal een film-cabine be vatten voor het vertonen van smalfilm en een toneel met kleedruimte daarachter. Voor het verenigingsleven, dat in Zand voort steeds met gebrek aan goede zaal ruimte te kampen heeft, zal deze zaal een uitkomst betekenen. Ook voor niet te grote uitvoeringen, voor kamermuziek-avonden e.d. is zij uitstekend geschikt. In de zomer ligt het in de bedoeling deze zaal te ge bruiken voor het ontvangen van autobus gezelschappen die door een aparte ingang, gelegen aan de parkeerplaats achter de flatgebouwen, te bereiken zal zijn. Vóór deze zaal komen een drietal aflopende ter rassen, voorzien van glazen windschotten uitziend op de Strandweg en op zee. Boven de grote zaal komt het café-restaurant en de bar, de keuken en de toiletten zijn ach ter en naast de beneden gelegen grote zaal geprojecteerd. Het ligt in de bedoeling van de heer Kelder, het bedrijf zowel win ter als zomer geopend te houden. Zomercentrum Het zomercentrum, dat aan het einde van de Zeestraat zal ontstaan, zal over drie jaar een heel eind gevorderd zijn. Voor het uit twee armen bestaande grote ob ject, waarvoor een groot ovaal plein is ge projecteerd, is thans een gegadigde gevon den wat betreft de Zuidelijke arm. Dit werd door de burgemeester als het „plan i Zwolsman' (de naam van de gegadigde) aangeduid. Het architectenbureau Pot PotKeegstra is met de tekeningen van dit j plan zo goed als gereed. Begin Augustus zullen ze kunnen worden getoond, waarna met de bouw van deze arm ten spoedigste Mr. Van Fenema houdt van radicale oplossingen. Zo radicaal soms, dat hij dan door velen voor een fantast wordt versleten. En omdat hij dat zelf ook wel iveet, spreekt hij maar niet teveel over het systeem van de monorail, dat door een aanzienlijk lichtere constructie van de baan een omwenteling op vervoers gebied zou kunnen betekenen. Na de tram verdwijnt en enorme kapi taalsinvesteringen voor ophoging der spoorbaan en viaducten onvermijdelijk worden, zou het niet zo vreemd zijn om, bij wijze van proef, de spoorverbinding naar Zandvoort te vervangen door de monorail, vindt hij. Maar de spoorwegen, die net een slor dige driehonderd millioen in de ver nieuwing van hun bedrijf hebben ge stoken, zijn niet zo belust op een expe riment waarvan de. uitslag, gezien de ervaringen in het buitenland, nog on zeker is. Voorlopig zal men het in Zandvoort dus moeten blijven doen met meer traditio nele vervoermiddelen, welke trouwens hun waarde voor het massatransport op iedere topdag ruimschoots bewijzen. zal worden begonnen. De burgemeester was ervan overtuigd, dat, nu dit eerste schaap over de dam is, er spoedig méér be langstelling zal komen voor dit zomercen trum en dat ook de heer H. A. Pomper, voor wie de Noordelijke arm nog steeds gereserveerd is, spoed zal maken met de bouw, die reeds lang zou zijn begonnen, indien niet de onvoorziene tegenslag door de ramp van Februari, dit object voor hem op het tweede plan had geplaatst. In direct verband met de bouw van deze kern van het zomercentrum, noemde de burgemees ter de plannen, die nog slechts een vage vorm hebben, maar toch bestaan, voor de bouw van een flatcomplex langs de Noord Boulevard, waarvoor thans onderhande lingen gaande zijn. Verlenging circuit Burgemeester Van Fenema bleek het geheel eens te zijn met de reeds door onze medewerker Willem Leonard geuite mening dat het rechte stuk van het circuit met een kilometer verlengd dient te worden. De totale lengte van het circuit zal dus op zes kilometer worden gebracht en dat project is eveneens in het driejarenplan opgeko men. Reeds zijn de besprekingen over de grondruil die daartoe nodig is in een ver gevorderd stadium geraakt. Uiteraard is de vernieuwing van de slijtlaag eveneens urgent. De jongste moei lijkheden met het circuit hebben wel be wezen, dat „goedkoop duurkoop" is, aldus de burgemeester, die zelf indertijd had ge pleit voor een wegdek van asfaltbeton, dat weliswaar enkele malen duurder is dan de laag van teersplit die er nu op ligt, maar die dan ook iedere vijf jaar veertig mille aan onderhoud en ver nieuwing vergt. As faltbeton gaat een kwart eeuw mee. De gehele investering welke met de uitbrei ding en verbetering is gemoeid zal wel een half millioen belopen. Zandvoorts burge meester ten voeten uit. De fotograaf maakte deze karakteristieke foto van mr. H. M. van Fenema tegen een achtergrond welke de wederopbouw van de badplaats, waarin de magistraat door zijn stuwkracht zo'n be langrijk aandeel had, uitstekend symboli seert. Zo ontstond het beeld van een man, die de wijde blik lief heeft doch tevens niet vergeet met beide be nen op de grond te blijven staan. Düsseldorf heeft een primeur voor Europa. In de verkeersweg, die over de tentoon- stellingsgronden van deze stad loopt, heeft men een brug gebouwd, waarvan de over spanning geheel bestaat uit aluminium. In de gemeenten Oudenhoorn, Zuidland, Nieuwe Tonge en Abbenbroek zijn Woens dag verkiezingen voor de gemeenteraad gehouden. In Oudenhoorn kreeg de Partij van de Arbeid 2 zetels, de middenstands partij 2 en de gecombineerde christelijk- liberale lijst 3 zetels. In de oude raad had den de protestants-christelijke groep 2 ze tels, de VVD 2 zetels, de P. v. d. A. 2 zetels en de CPN 1 zetel. ïn Zuidland, waar de oude raad 5 AR en 2 WD-leden telde, verwierven de AR 4, de VVD 1, de CH 1 en de P. v. d. A. 1 zetel. Van de zeven zetels in de raad van Nieuwe Tonge kreeg de P. v. d. A. er 3 (2), de AR 3 (2) en de Staatkundig Gerefor meerden 1 (2). „Nieuwe Tongs Belang" verloor hier zijn enige zetel. In Abbenbroek kwam Gemeentebelang van 5 op 4 zetels, de partij „Sta bij" ver loor haar enige zetel. De P. v. d. A. bleef gelijk (1 zetel) en de protestants-christe lijke groepering, die in de oude raad niet vertegenwoordigd was, behaalde nu 2 zetels De werkgeversorganisaties voor het wegvervoer, die gisteren in Den Haag ver gaderden over het bemiddelingsvoorstel van de bedrijfsunie vervoer en verkeer, hebben besloten haar eigen voorstel, zoals wij dat gisteren hebben gepubliceerde aan het College van Rijksbemiddelaars voor te leggen. Daarbij werd overwogen, dat door de beslissing voor te leggen aan dit College, de Rijkbemiddelaars weer de hun oor spronkelijk, in de tijd voor de geleide loon politiek, toegedachte taak zouden ver vullen. Ook de Bedrijfsunies hebben hun voor stel aan de Rijksbemiddelaars voorgelegd. Wij vernemen, dat dit College reeds morgen over deze kwestie zal vergaderen. Het door de N.V.T.O. na de bespreking van gisteren uitgegeven communiqué luidt: „Doordat bij de vervoersbedrijven ge heel verschillende factoren bij de loonop- bouw bestaan in vergelijking met die in de industrie, hebben deze onderhande lingen een moeizaam karakter. Er bestaan namelijk tussen de lonen, die in de in dustrie betaald kunnen worden en die in het vervoer, grote verschillen in de uit eindelijk te ontvangen lonen en betrekke lijk kleine verschillen in de basisionen. Deze onderhandelingen hebben een voor lopig einde gevonden in twee voorstellen, één afkomstig van de werkgevers georga niseerd in de N.V.T.O., de Federatie van Nederlandse Organisaties voor het (be roeps) personenvervoer F.N.O.P. en de af deling personenvervoer van de Bond van Bedrijfsautoverkeer in Nederland B.B.N. en één afkomstig van de in de Unies ver voer en verkeer, alsmede in die der han dels- en kantoorbedienden georganiseerdq werknemers. Deze voorstellen verschillen voor vele bedrijven niet of nauwelijks in de daaruit uiteindelijk resulterende loon bedragen, doch vertonen voornamelijk een verschil in principiële techniek der loon vorming. Beide voorstellen resulteren voor het personeel van de betrokken bedrijven in een verhoging der inkomsten van ca. 7 Werkgevers en werknemers zullen nu hun voorstellen bij het College van Rijks bemiddelaars indienen. De in bovengenoemde organisaties ver enigde ondernemingen zijn bereid de door hen voorgestelde loonsverhoging te doen ingaan met de eerste loonbetaling na de oesussmg van Rijksbemiddelaars". Het extra contingent van duizend ton voor de invoer van tomaten, dat het En gelse ministerie van Handel Dinsdagavond toestond voor de maand Juli blijkt reeds te zijn uitgeput. Het Bedrijfschap voor Groente en Fruit heeft nu de uitvoer van tomaten naar Engeland stopgezet. Maan dag zal de tomatenuitvoer naar Engeland worden hervat. In een woning in de Atjehstraat op Ka- tendrecht in Rotterdam is het stoffelijk overschot aangetroffen van de 28-jarige mej. B. H. M. Uit het politie-onderzoek is gebleken dat de vrouw door wurging om het leven is gebracht. Van de dader ont breekt nog ieder spoor. Slechts is bekend geworden dat de vrouw gisternacht tussen twaalf uur en half een een bar aan de Sumatra weg te Rotterdam heeft verlaten in gezelschap van een bui tenlander, die gebroken Engels sprak. Het vermoeden bestaat, dat de vrouw tussen half twee en vier uur om het leven is gebracht. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft een bespreking gehad met het bestuur van de Nederlandse Tele visiestichting over het nieuwe televisie- bestel. De vertegenwoordigers van de om roepverenigingen zullen zich thans in eigen kring beraden, waarna het overleg op korte termijn zal worden voortgezet. De secretaris van het Centraal Sociaal Werkgeversverbond, mr. A. J. R. Mauritz, heeft in een radiotoespraak een toelichting gegeven op de verklaring van de werk geversverbonden over de loonpolitiek. „Met deze verklaring wordt niet bedoeld het nu reeds zich los maken door de werk geversverbonden van de huidige vorm van loonpolitiek of het niet verder overleg wil len plegen over vraagstukken van deze aard in de Stichting van de Arbeid", aldus mr. Mauritz. Het sedert de oorlog tussen werkgevers en werknemers in de Stichting van de Arbeid gevoerde overleg, waaraan ook voor de toekomst gi'ote waarde moet worden toegekend, behoeft door deze open bare uitlating der werkgevers zeker niet te worden geschaad. Het is evenwel de taak van de centrale organisatie om zich van tijd tot tijd uit te spreken over algemene be leidsvragen. Het overleg in de Stichting Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Arnemuiden T. Poot, cand. te Bodegraven; te Molenaarsgraaf J. Nol- tes, cand. te Wierden; als pred. in buiten gewone dienst (voor de geestelijke ver zorging der Ned. emigranten in Canada) H. P. Swets, cand. te Badhoevedorp; idem voor buitengew. werkzaamh. (als geeste lijk verzorger der rechtsz. Herv. te Buiten post) J. Ph. Hilhorst, cand. en voorg. Ver. van rechtz. Herv. aldaar. Aangenomen naar Wanneperveen (toez.) G. Cazemier. cand. te Schiedam. Bedankt voor Lienden R. de Bruin te Barneveld. Benoemd tot vicaris te Opperdoes G. J. F. Versteegh, cand. te Voorburg. Beroepbaarstel'.ing. De heren H. de Wolf, cand. te Utrecht en Joh. Geers, cand. te Middelburg, stellen zich beroepbaar. Geref. kerken Beroepen te Oldemarkt R. J. Koolstra, cand. te Leeuwarden; te Wormer D. N. Habermehl, cand. te Amsterdam. Geref. gemeenten Bedankt voor Nieuw-Beijerland L. Kie- boom te Waardenburg. van de Arbeid of elders zal in dezelfde sfeer van wederzijds begrip en goede ver standhouding kunnen worden voortgezet. De werkgeversverbonden wensen een herziening van de loonpolitiek in die zin, dat de verantwoordelijkheid voor de loon vorming meer dan tot dusverre komt te liggen bij het bedrijfstaksgewijze overleg. Hierbij kan dan zonodig een grotere diffe rentiatie in de lonen bedrijfstaksgewijze of per onderneming worden aangebracht. Deze uitspraak is gericht tegen het van bovenaf nemen door de overheid en de ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven te zamen van loonpolitieke beslissingen.. Men heeft van werkgeverszijde steeds zeer grote bezwaren gehad tegen deze centrale loon politieke beslissingen. Van werkgeverszijde wenst men voorts de algemene loonmaatregelen in de vorm van loonronden beëindigd te zien. Ten onrechte heeft men hieruit afgeleid, zei mr. Mauritz, dat van werkgeverszijde bij voorbaat werd opgezegd elke medewer king aan de uitvoering van loonmaatrege len van welke aard dan ook, zelfs het op stellen van richtlijnen. De werkgeversver bonden bedoelen met algemene loonronden voor het gehele bedrijfsleven geldende al gemene loon wijzigingen. Zij wensen over te gaan naar een systeem, waarbij de verantwoordelijkheid voor de loonvorming meer dan tot dusvere ligt bij het bedrijfstaksgewijze overleg, maar waar bij tevens het georganiseerde bedrijfsleven op centaal peil een coördinerende taak hseft aan de hand van algemene richtlijnen. De richtlijnen voor het loonpeil behoren te worden afgestemd op fundamentele eco nomische factoren, bijvoorbeeld de stand van de betalingsbalans en van de werk gelegenheid. De werkgeversverbonden blijven bij de toekomstige loonvorming eveneens aan de overheid een taak toekennen, in de eerste plaats een zeker toezicht op de algemene ontwikkeling. Mr. Mauritz zei voorts dat de verklaring slechts in hoofdlijnen aangeeft in welke richting men de oplossing wil zoeken. Van werkgeverszijde wenst men met de arbei dersvakcentrales en de overheid spoedig een nadere gedachtenwisseling over dit onderwerp. Over hetgeen in de werkgeversverklaring wordt gezegd over loonmaatregelen per 1 Januari 1954 als compensatie voor de huurverhoging zei mr. Mauritz tenslotte dat onder voorbehoud met het oog on de nog niet vastgestelde omvang van de totale lastenverzwaring men deze keer nog medewerking aan een dergelijke algemene loonmaatregel zou verlenen. Deze maat regel wensen de werkgeversverbonden echter beschouwd te zier. als de afsluiting van een bepaalde periode in de Neder landse loonpolitiek.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5