Het Huis Wereldkampioenschappen schaatsen rijden het volgend jaar in Japan ^MORRIS*mmk .Clowntje Rick De teams voor tournooi om Trofeo Italia Internationaal concours- hippique in Rotterdam Courses te Duindigt van haar Dromen Wedstrijden om Europese titels in Davos Waterpolo Wordt Keetelaar weer voor Nederland opgesteld? Wielrennen Tour de France-ploeg reed in Geleen Nogmaals Garin De Kampioen versloeg Olympia in Zandvoort Arend van 't Hof won in Soesterberg Waterpolo Vrijdag: HVGB tegen Merwede Waterpoloprogramma Softball HHG kampioen Athletiek Dubbele zege van Fanny Blankers in Keulen A ntomobilisme Gatsonides-T rasenster in Luik-Rome-Luik Postdui vensport Wedvlucht Vootf de kinderen Zwemmen Boiteux Sr.: Jean is naar zn meisje Paardensport Cricket De vijfde testmatch Sport in 't kort Examens Gelders Kamerorkest FEUILLETON door Dorothy Quentin DONDERDAG 30 JUJ-I 1953 Het secretariaat van de International Skating- Union heeft de data en de plaatsen bekend gemaakt van de kampioenschappen voor het volgend seizoen. De Europese kampioenschappen in het hardrijden zijn vastgesteld op 6 en 7 Februari in Davos. De wereldkampioenschappen voor heren zijn door het bestuur van de I.S.U. aan Japan gegeven. Deze titelwedstrijden zul len op 16 en 17 Januari, dus vóór de Euro pese kampioenschappen, in Sapporo wor den gehouden. Tevens heeft de I.S.U. bekendgemaakt, welke landen meer dan drie rijders naar vermelde titelwedstrijden mogen afvaar digen. In het algemeen is namelijk bepaald, dat elk land bij de I.S.U. aangesloten drie rijders zal mogen uitzenden, zowel naar de Europese als naar de wereldkampioen schappen. Om aan de wens van enkele landen, die bijzonder sterk zijn op het ge bied van de hardrijsport, tegemoet te komen, is op het congres in Stresa een reglementswijziging aangenomen, waarbij het bestuur beslist hoeveel rijders elk land naar de Europese of de wereldkampioen schappen kan sturen. Zo is thans bepaald, dat Nederland en ook Noorwegen zes rijders naar de Euro pese kampioenschappen in Davos kunnen zenden: Oostenrijk, Groot-Brittannië en Zweden elk vijf en alle overige landen maximaal 3. Bij de wereldkampioenschap pen in Sapporo ligt de zaak enigszins an ders. Nederland en Rusland hebben het recht zes rijders op deze titelwedstrijden te laten starten, Noorwegen en Zweden kun nen 5 schaatsenrijders uitzenden. Oosten rijk en Finland elk 4, alle overige landen 3. Uit deze beslissingen van het bestuur van de I.S.U. blijkt wel heel duidelijk, dat de Nederlandse schaatsensport internatio naal op het hoogst bereikbare niveau wordt aangeslagen. Verwondering Toen wij deze besluiten van het I.S.U.- bestuur aan de heer H. Wesseloo, secreta ris van de K.N.S.B. mededeelden, uitte de K.N.S.B.-funetionaris zijn verwondering Hoewel de Nederlandse ploeg nog niet definitief is samengesteld en Italië zün spelers nog niet heeft bekendgemaakt, is het zeker dat aan het waterpolotournooi om de Trofeo Italia, dat van 17 tot en met 22 Augustus in Nijmegen wordt gehouden, de vrijwel volledige Olympische teams van Hongarije, Joegoslavië, België, Italië,Spanje en Nederland zullen deelnemen. Hongarije, de Olympische kam pioen, verschijnt met Jenei, Gyar- mati.Vizvari, Mar- kovics, Szivos.Bol- vari, Karpati, Bo_ ros, Hevesi, Splis en Szabo. De grote rivaal van Nederland in Helsinki, Joego slavië, heeft de volgende spelers aangewezen voor de trip naar Ne derland: Kurtini, Radonic, Stakula, Vuksanovic, Am- sel, Jezic, Kovacic, Ivkovic, Siljak, Franjkovic en Kacic. Spanje zal onder leiding van Cor Braa- sem, sedert enkele maanden coach van CN Barcelona en het Spaanse zevental, met het volgende team naar Nijmegen komen: Serra, Ribera, Conde, Bazan, Queralt, Du- ran, Godia, Subirana, Albiach en Nunte. De Belgen, die Zondag 2 Augustus in Zaandam in een voor beide partijen nuttige oefenwedstrijd tegen Nederland uitkomen, hebben reeds enkele weken geleden hun spelers voor het Trofeo-tournooi bekend gemaakt. Het zijn: Desmet, Maesschalk, Smits, Martin, Van Wetteren, Laurent, Sie- rens, Van den Steen, Heyninck, Rasschaert en Lekime. Wat het Nederlands zevental betreft, het ziet er niet naar uit dat de ploeg, die in het Nijmeegse Goffert-bad de fraaie trophee zal gaan verdedigen, veel zal ver schillen van die, welke in Helsinki speelde. Luchs en Sievers zijn candidaten voor de door het vertrek van Cor Braasem open gevallen plaats, doch gezien de opstelling van het Nederlands zevental, dat tegen Frankrijk speelde, lijkt een rentrée van Hennie Keetelaar zeker niet onmogelijk. Overigens, er worden in Nijmegen door elk land vijf wedstrijden gespeeld, dus van een vaste ploeg zal nooit sprake zijn. over het feit, dat de wereldkampioenschap pen aan Sapporo zijn gegeven. De heer Wesseloo herinnerde aan een bijeenkomst, die tijdens de Olympische Winterspelen in Oslo (Februari 1952) is gehouden, waarop de vertegenwoordiger van de Japanse Schaatsenrijders Bond toezeggingen had gedaan, overigens zeer vaag, om Europese schaatsenrijders per vliegtuig naar Sapporo te laten komen en de kosten van deze vlieg tocht geheel of voor een belangrijk deel voor Japanse rekening te nemen. „Indien dat niet gebeurt," aldus was de heer Wesse loo van mening, „dan geloof ik niet, dat Nederlandse en Noorse hardrijders naar Sapporo zullen gaan." Wel vroeg Bovendien zijn de data wel zeer vroeg in het seizoen en zij liggen zelfs nog voor de Europese titelwedstrijden. Verder kon de heer Wesseloo nog mededelen dat de Rus sische vertegenwoordigers op het I.S.U.- congres in Stresa, in Juni van dit jaar ge houden, hebben laten blijken, dat de mo gelijkheid van een invitatie voor een vier- landenwedstrijd Rusland-Nederland-Noor- wegen-Zweden in Moskou of elders in Rus land, in het komende schaatsseizoen zeker aanwezig was. /i n\fFv~FNTIF. FIELDJACKETS SWEATERS Onder grote belangstelling ruim zeven duizend toeschouwers waren aanwezig werden in Geleen wielerwedstijden gehou den. waarin alle leden van de ploeg, die aan de Ronde van Frankrijk heeft deelgenomen, uitkwamen. Voor de aanvang werden Pel- lenaars en zijn renners gehuldigd en toe gesproken door de K.N.W.U.consul, de heer L. Vincken. De uitslagen van de wedstrijden luiden: Wedstrijd achter motoren: le manche (8 km.'»: 1. Van Est 12 min. 12 sec.; 2. Haan 12.17; 3. Van Breenen 12.33. 2e manche (8 km.): 1. Stevens 11.36; 2. Nolten 11.43; 3. Lambrichs 11.52. Finale (8 km.): 1. Van Est 11.15; 2..Stevens 11.16; 3. Nolten 11.44. Ploegachtervolging (15 ronden van 400 meter: 6 km.): 1. Wagtmans—Roks—Adrie Voorting 8 min. 30 sec.; 2. Gerrit Voorting SuvkerbuykJansen 8 min. 38 sec. De uitslag van een individuele wedstrijd, eerst op 50 km. bepaald, doch in verband met de invallende duisternis bekort tot 32 km., was als volgt: (5 klassementen): 1. Ste vens 14 punten 47 min. 2 sec.: 2. Gerrit Voor ting 11 Dnt.: 3. Haan 11 nnt.; 4. Van Est 9 pnt.: 5. Nolten 8 pnt.: 6. Paes 8 pnt.: 7. Van Breenen 6 pnt.; 8. Adrie Voorting 6 punt. Zoals men weet was de Ronde van Frankrijk 1953 een jubileumronde. Het was namelijk de veertigste in de periode van vijftig jaar. Juist daarom besloot men in de pauze van het programma, dat Zon dagmiddag in het Pare des Princes werd afgewerkt, alle winnaars van de vorige Tours een ererondje te laten rijden. Als eerste ging de winnaar van de Tour in 1903 over de baan. Het was de nu 83-jarige Maurice Garin. Het publiek was niet karig met applaus. Het is overigens interessant te weten dat die eerste Tour slechts zes étappes telde, die echter tezamen een Ronde vormden van niet minder dan 2428 kilometer. Mau rice Garin legde die zes étappes, van dus 400 kilometer elk, af in 93 uur 6 minuten en 24 seconden, of wel ongeveer 26 kilo meter per uur. Tegenwoordig is de Tour omstreeks 4450 kilometer lang, te rijden in 22 ritten, die de winnaar Bobet reed met een gemiddelde snelheid van ruim 34 kilo meter per uur. Dit jaar bereikten 76 van de 119 het einddoel, in 1903 slechts 18 van de 60. Bij dit alles mag men wel in aan merking nemen dat de fietsen zeer veel beter zijn geworden (versnellingen!) en dat de wegen aanzienlijk zijn verbeterd. Een trainingsrit over 12 ronden on het cir cuit van Zandvoort tussen De Kampioen (Haarlem) en Olympia (Amsterdam) werd door de Haarlemse club gewonnen. Eerste werd P. Steenvoorden van „De Kampioen'' in 1 uur 29 min. en 45 esc.; 2. D. Bes „De Kampioen": 3. F. Kruyer ..De Kampioen"; 4 Duiker „Olvmpia": 5. Schild „Olympia"; 6. De Vries „De Kampioen". De junioren reden een rit over 8 ronden. Ook hier zegevierde „De Kampoen". Huy- bens van de Haarlemse vereniging eindigde als eerste, gevolgd door zijn clubgenoten Steenkist en Voordenhaak. Hollander en Stoeltie van „Olymnia" bezetten de 4e en 5e plaats, waarna Petersen van „De Kam pioen" als zesde binnenkwam. Voor de derde maal in één week tijd en met succes deed Arend van 't Hof uit Sassen- helm een greep naar de zege. Nu was het de gisteravond door de Utrechtse wielervereni ging „Volharding" gehouden Ronde van Soesterberg. welke de Sassenheimer op zijn naam wist te brengen. Samen met H. v. d. Broek uit Breukelen en B. Lute uit 's Graveland, was de sterk rijdende van 't Hof in het beginstadium van de strijd uit het peloton ontsnapt. Dit drietal slaagde er in om in het verdere verloop van deze 80 kilometerwedstrijd het hele veld renners een ronde achterstand te bezorgen. In de eindstrijd om de eerste plaats, bleef v. 't Hof zijn medevluchtelingen v. d. Broek en Lute, de baas. Uitslag: 1. Arend v. 't Hof (Sassenheim); 2. H. v. d. Broek (Breukelen); 3. B. Lute ('s Graveland). De hoofdklasse waterpolowedstrijd HVGB 1—Merwede 1, die Vrijdag jongstleden niet gespeeld kon worden door het niet verschij nen van de scheidsrechter is nu opnieuw vastgesteld op Vrijdag 31 Juli om acht uur in Stoop's Bad. Het programma van in de week van 3 tot en met 8 Augustus te spelen waterpolo-com- petitiewedstrijden luidt: Maandag 3 Augustus: dames, reserve twee de klasse: DWT 3—HVGB 2; DWT 2— Meeuwen 3. Heren, tweede klasse: DJK 1 DWR 1. Reserve tweede klasse: Haarlem 3 Zian 4. Derde klasse: VZV 1—Bruinvissen 1. Reserve derde klasse: VZV 2—Bruin vissen 2. Dinsdag 4 Augustus, dames, tweede klasse: Nereus 1—VZV 1. Derde klasse: Haarlem 1 —Waterlelie 1. Heren, hoofdklasse: Merwede 1—Haarlem 1. Reserve eerste klasse: Haar lem 2—HVGB 2. Woensdag 5 Augustus, heren, eerste klasse: HPC 1—Rotterdam 1. Reserve tweede klasse: DWR 2—Haarlem 3. Donderdag 6 Augustus, dames, tweede klasse: VZV 1—ADZ 1. Reserve tweede klasse: ADZ 2—DWT 2. Vrijdag 7 Augstus, dames, reserve tweede klasse: HZPC 2—DWR 2. Heren hoofdklasse: HVGB 1—GZC 1. Reserve eerste klasse: UZSC 2—Haarlem 2. Zaterdag 8 Augustus, heren reserve derde klasse: HVGB 4—IJ 3. Kringcompetitie: Maandag 3 Augustus: Jongens: Haarlem c HZV. Dinsdag 4 Augustus, dames: VZV 2HPC 2. Meisjes: HPC—Haarlem. Jongens: Haarlem aDWR; Haarlem bHPC. Woensdag 5 Augustus, jongens: HPC VZV. Meisjes: DWRDWT. Donderdag 6 Augustus, jongens: HZV— VZV. Vrijdag 7 Augustus, jongens HPC— Haarlem b. De softballploeg van HHC is kampioen geworden van Rayon West. VVGA dat nog een kans had met de Haarlemmers gelijk te komen, verloor met 125 van Schoten, met welke overwinning dit team op de tweede plaats eindigt. De spanning is evenwel nog steeds niet geweken. Was het SC Haarlem dat zich met een 116 zege op Gymnasion definitief veilig stelde, thans zullen HCK en EDO moeten uitmaken, wie van beiden het volgende sei zoen een klasse lager uit zal moeten komen. Deze wedstrijd wordt vanavond gespeeld. Mal Whitfield en Bragg maakten wereldtijden Fanny BlankersKoen heeft het Woens dagavond hij internationale alhletiekwed- stryden in Keulen tot een dubbele over winning gebracht. De 100 meter leverde de Sagitta-athlete in 12,1 sec. de zege vóór haar Duitse rivale Maria Sander Domagalla, die in 12,2 sec. de tweede plaats bezette. Op de 80 meter horden versloeg onze land genote Maria Sander duidelijker: in 11,4 sec. werd Fanny Blankers eerste, op 0,3 sec. gevolgd door Maria Sander. Marianne Werner (Did.) nam met 14,06 meter het kogelstoten voor haar rekening en Anne- marie Sonneck (Did.) behaalde met 42,15 meter de eerste plaats bij het discuswer pen. De Amerikaan Mal Whitfield kwam bij de heren tot twee fraaie prestaties. Na eerst de 800 meter op welk nummer hij in 1948 en 1952 bij de Olympische Spelen de gouden médaille veroverde in 1 min. 48,4 sec. voor zich te hebben opgeëist, liep hij nog geen uur later de 400 meter in een razendsnelle 46,2 sec., de beste tijd dit sei zoen, maar ook ter wereld op dit nummer gemaakt. Zijn landgenoot Art Bragg deed overi gens niet voor hem onder. De 100 en de 200 meter won hij in respectievelijk 10,3 en 20,6 sec. Op de 100 meter werd Germonprez derde in 10,6 sec. en op de 200 meter ein digde J. Vercruysse als vierde in 21,7 sec., welke tijd een evenaring van het Belgische record betekende. Deze beide laatste athle- ten zullen Zondag voor België in de lan- denwedstrijd tegen Nederland in Antwer pen aan de start verschijnen. Voor de wedstrijd LuikRomeLuik, die van 19 tot 23 Augustus wordt gehouden, heb ben 102 équipes ingeschreven. Tot de deel nemers behoort onze landgenoot Gatsonides, die met de Belg Trasenster (viervoudig winnaar van deze rit) in een Borgward zal starten. De Algemene Bond van Postduivenhou- ders afdeling Haarlem hield een wedvlucht vanaf Mons over 219,764 kilometer. De dui ven werden om 7 uur '0 minuten in vrijheid gesteld met een Zuid-Westen wind. De uitslagen luiden als volgt: Koerier: 1. Th. v. d. Putten 10-26; 2. H. Helder; 3. A. J. Ruiter. Haarlem Postduif: 1. A. Koer 10-22; 2. A. Koer; 3. H. v. d. Boogaard. Haarlem-Noord: 1. A. Bot 10-22; 2. D. v. Drunen; 3. C. Verlaan. Haarlem Reisduif: 1. G. Dekker 10-22; 2. G. Dekker; 3. N. Wezenbeek. Snelpost: 1. F. v. Gelder 10-22; 2. J. de Vendt; 3. J. de Vendt. Columba: 1. J. Kuperus 10-21; 2. K. Ebbing; 3. J. Kuperus. Luchtbode: 1. Harkmans 10-24; 2. S. v. Gennip; 3. S. v. Gennip. R. V. A.: 1. A. Geerts 10-22; 2. W. Perukel; 3. J. Kabel. Snelvlieger: 1. L. v. Bragt 10-23; 2. L. v. Bragt; 3. P. M. Kok. H. A. K.: 1. L. Wijkhuizen 10-22; 2. L. Wijk huizen; 3. C. Koning. Centrum: 1. C, de Waard 10-24; 2. Harden- berg; 3. Verboom. H. P. S.: 1. C. v. 't Ende 10-22; 2. A. Ver gers; 3. H. Everts. c Ja, daar zat oom Tripje nu, moederziel alleen op het eiland in de grote zee.... En hoe ging het inmiddels thuis, in Speelgoedstad? Daar ging alles zijn gewone gangetje. De jongens gingen elke dag naar school, zoals altijd, kwamen thuis, speelden wat en maakten hun huiswerk. Natuurlijk praatten ze dikwijlsover oom Tripje. „Zou oom Tripje nou al op Zwartjesland aangekomen èijn?", dacht Bunkie. „Wel ja", meende Oepoetie. „Hij is nou al zolang weg, en die reis met het vliegtuig duurt maar enkele dagen. Hij moet er allang zijn!" Ze moesten eens weten, waar oom Tripje op dit ogenblik was, en hoe hij er voor stond! Dan zouden ze niet zo rustig aan tafel hebben gezeten.... Het weer was nu al hoe langer hoe beter geworden; het voorjaar begon nu toch wer kelijk te komen. Overal zaten dikke knoppen aan de bomen en het was lekker weer. Alles ging er nu weer prettiger uitzien. Als ze 's avonds, na het eten, aan tafel zaten en hun huiswerk maakten, of, als ze daarmee klaar waren, wat zaten te lezen, dan zette tante Liezebertha een lekker potje thee. Ze schonk voor ieder een kop in en ze kregen er een koekje bij. Dan was het wat gezellig! En die arme oom Tripje zat daar héél ver van huis, eenzaam en alleen op een eiland, zonder dat ze 't wisten. De vader van Jean Boiteux, de Olympi sche kampioen 400 meter vrije slag, die verleden week plotseling het ouderlijk huis verliet met onbekende bestemming, heeft ontkend dat hij de politie verzocht zou hebben zijn minderjarige zoon op te sporen. „Jean wou zijn meisje bezoekenen als het geld op is komt hij wel terug", verklaarde hij. Jean Boiteux Intussen heeft een verslaggever de jonge Boiteux gesproken toen deze op doorreis in Parijs vertoefde. Jean gaf zijn besluit te kennen niet meer naar zijn familie terug te keren. Voorts was hij van plan zich afzij dig te houden van alles wat met zwemmen verband hield totdat hij opgeroepen zou worden voor de militaire dienst. De onenigheid tussen Boiteux Jr. en zijn vader is volgens de Franse bladen, die zich zeer voor de zaak interesseren, niet alleen te wijten aan meningsverschillen over de training. Zijn omgang met een jong zwem- stertje uit Oran, waartegen zijn familie bezwaar maakte, zou mede oorzaak zijn van zijn vlucht uit het ouderlijk huis. Jean zegt zelf: „Het heeft me tien pond aan gewicht gekost om tot de beslissing te komen, dat ik voor mijn eigen kostje zal gaan zorgen. Ik heb er genoeg van om on der de ogen van mijn vader te spitten en voortdurend te moeten horen dat mijn temperament erdoor zal verbeteren." „Ik zal weer gaan zwemmen als ik meer derjarig ben," zei hij, „en dan hoop ik weer in staat te zullen zijn oude vrienden te ontmoeten." Jean Boiteux heeft overigens op het Pa- rijse vliegveld Le Bourget een vergeefse poging gedaan aan boord van het lijntoe- stel naar Algiers te komen. De politie ver bood het hem aangezien Boiteux als min derjarige toestemming van zijn ouders moet hebben om zich naar het buitenland te begeven. Het jaarlijks internationaal concours hip- pique te Rotterdam, dat van 3 tot en met 6 September op de terreinen van de Rotter damse Manége aan de Kralingseweg zal worden gehouden belooft ook ditmaal weer zeer blangrijk te worden. De Nederlandse ruiters zullen strijd moeten leveren tegen topcombinaties uit 7 landen, en de mogelijk heid is groot, dat nog 4 landen équipes zullen afvaardigen. Uit België verwacht men onder andere G. Poffé met „Hicamboy", uit Engeland de bekende springruiter luitenant kolonel H. Llewellyn met zijn wereld beroemd paard „Foxhunter" en mej. White head met „Nobbier". Spanje zal naar alle waarschijnlijkheid aantreden met de wereld kampioen snringen F. Goyaga en kol. Nogue- ras en de Italiaanse kleuren zullen worden verdedigd door de gebroeders d' Inzeo. Ook Frankrijk zal een équipe zenden en onder handelingen worden nog gevoerd met Zwe den, Denemarken, Oostenrijk en Portugal. Wat Zwitserland betreft hoopt men in het bijzonder op de dressuurruiter majoor Grundbacher met „Rose d' Avril". Wanneer verder de inschrijvingen van de Zweedse majoor St. Cyr winnaar van de grote Jressuurproef op de Olympische Spelen in Helsinki en van de Deense mevr. Hartel met „Jubilee", die zich in Helsinki tweede klasseerde worden bevestigd, belooft het ook een spannende strijd te worden in de dressuurproeven tussen de buitenlandse carcks en de Nederlandse amazones en ruiters. Voor het eerst na het einde van de tweede oorlog, zal Duitsland met een équipe aan treden. Fritz Thiedemann, Von Buchenwald, G. Winkler, die in de afgelopen maanden zulke grote successen op internationale con coursen wisten te behalen met hun paarden „Meteor', „Diamant" en „Jaspis", worden in Rotterdam verwacht. Er zal ongetwijfeld felle strijd worden geleverd tussen de elite- ruiters van Europa. Voor Nederland zullen de beste combinaties in de ring verschijnen. Als bijzonder shownummer zal een „school- quadrille" in historische costuums worden gereden door de militaire rijschool uit Bern. Er staan tien springconcoursen op het programma en twee dressuurproeven (inter nationaal). Op de laatste dag zal de grote landenwedstrijd worden geho'uden. De uitslagen van de gisteren gehouden draverijen te Duindigt luiden: Paulus Potterprys (2040 m.): 1. Rina Gay 1.30; 2. Reine d' Aster 1.31.3; 3. Peter Snel 1.31.5. W. f2,50, P. f 1,40, f 1,20, f 1,60, K. f4,80 C. f4,70. Willem Marisprys (2400 m.): 1. Oddity 1.27.4; 2. Ronald 1.30.3; 3. Quicksilvers 1.28.2. W. f5,10, P. f2,50, f2, K. f 11,90, C. f4,30. Jonkerprijs (1300 m.): 1. Spencer Hollan- dia 1.34; 2. Sir Messidor 1.37.7; 3. Sunny Boy 1.42.1. W. f5 (stal), P. f4, f2,10, K. f 10.20, C. f2,40. Jofferprys (1300 m.): 1. Sagne d'Or 1.33.7; 2. Sonja Zora 1.33.8; 3. Sunshine Hollandia 1.37.7. W. f 1.80, P. f 1,10, f 1,20. K. f2,40, C. f2,10. Vincent v. Goghprys (2100 m.): 1. P. Louis II 1.25.2; 2. Queen Bess 1.26.4; 3. O Nelly Zora 1.26.6. W. f6,80, P. f3,60, f2,30, K. f 14,40, C. f3,10. Rennen Rembrandtprys (1100 m.): 1. Sunrise; 2. Le Chevreuil. W. f 1,90, P. f 1,30. f2,30, K. f3,40, C. f3,70. Jan Steenprys (2400 m.): 1. Kenitra; 2. Boekanier, dead heat: 3. Moqueuse en Karioka. W. f2,70, P. f 1,10, f 1,10. K. f9,10. C. f3,90. Rubensprys (2400 m.): 1. Manola; 2. Mo- rina; 3. Beauchef. W. f 1,90 (stal), P. f4,60, f4,40, K. f33, C. f5,80. Omzet: f49.923,50. De vijfde testmatch tussen Engeland en Australië, die 15 Augustus op de Oval in Londen aanvangt, zal wellicht zes in plaats van vijf dagen duren. De heer Ronald Aird, secretaris van de MCC, heeft namelijk namens zijn bestuur een telegram gezonden aan het bestuur van de Australische Cricketbond, waarin gezegd wordt dat de Engelsen bereid zijn de wed strijd met een dag te verlengen indien de Australische cricketautoriteiten hiermee ac- coord gaan. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN KUNST RIJDEN IN OSLO. De wereldkampioen schappen kunstrijden zullen van 14 tot 20 Februari in Oslo worden gehouden. De orga nisatie van de Europese kunstrij-kampioen- schappen is aan Italië toegewezen. Deze zullen van 28 tot 31 Januari in Bolzano plaats vinden. THIJS ROKS. Op 11 Augustus treedt de Nederlandse wielrenner Thijs Roks uit Sprundel, lid van de Tour de France-ploeg 1953, in het huwelijk met Maria Billet uit Zundert. De gehele Nederlandse Tour de France-ploeg is voor het bruiloftsmaal uit genodigd. HET SLAZENGER PROFTOURNOOI. In de vierde ronde van het Slazenger prof- tennistournooi heeft onze landgenoot Joop de Mos gezegevierd over de Spanjaard Gimeno. De Mos versloeg zijn tegenstander met 61, 16, 63. Mulo-diploma Voor het Mulo-diploma A zijn geslaagd: J. Regenboog, J. A. Steffers, F. H. Weijs, J. Visser, P. M. Langeveld. J. A. van Wel, E. Veen. M. A. Kroon. G. Hamer, J. J. B. Kan, C. van Reijendam. H. Bakker, allen te Haar lem; A. van Pel, L. G. Boon, beiden te Vel- sen; H. H. M. Evers. Bloemendaal; S. W. F. Harteveld, A. Marseille, beiden te Lisse; P. Böhm, Heemstede; J. Biemond. Haarlem mermeer; A. Boter, C. v. d. Heiden, beiden Sassenheim; N. Bootsman, M. Evendijk, beiden te IJmuiden; P. G. Klut, Santpoort. Hoofdakte Geslaagd zijn voor het examen hoofdakte de heren: A. P. Dammer te Amsterdam; N. Zwagerman te Leiden; G. D. de Backker te Heemstede: W. F. Keijzer te Amsterdam; de dames: F. J. Libot te Alphen a. d. Rijn; W. J. Ch. Sprayt te Amsterdam; W. A. M. van Tooren te Haarlem; H. Wassenaar te Zaan dam. Voor de afdeling B slaagde de heren: P. F. de Lange te Amsterdam; H. Riemers te Alkmaar; mej. A. M. Mandemakers te Haarlem. Op initiatief van enige musici te Arn hem is besloten tot oprichting van een beroepsensemble in kleine bezetting. Ook in Geldreland doet zich de laatste jaren de behoefte aan een dergelijk orkest voe len. Vele verenigingen zijn financieel niet meer in staat voor de begeleiding van ora torium, cantate en dergelijke zich de luxe van een symphonie-orkest te permitteren. Meestal wordt dan een klein orkest uit ambulante musici samengesteld. Het Gelders Kamerorkest hoopt onder meer in deze behoefte te voorzien. Als di rigent zal Johnny van Rosmalen optreden. Het is de bedoeling ook schoolconcerten te geven. Wonderlijke overgang Medici bestuderen het geval van een zevenjarige Italiaanse jongen, Silvestro Reis genaamd, die na een dag van hoge koorts plotseling eigenschappen van een volwassene heeft gekregen, zoals een diepe stem en baardgroei. vertaald uit het Engels 40) „Vier maanden", riep hij uit. „En daar na.... wat? Wat.... Annie?" „Dat weet God alleen, beste jongen, maar we moeten vertrouwen hebben", ant woordde de oude vrouw, zoals ze hem ook vroeger, toen hij nog een kleine jongen was, dikwijls in weerbarstige buien had geantwoord. „Ik ben God dankbaar, dat Hij iemand, die zo goed en lier is als Elsie, hierheen heeft gestuurd om u door deze moeilijke wachtpcriode heen te helpen. Wees vooral niet onaardig tegen het kind". „Onóardig?" Marks stem had een ver ontwaardigde klank. „Na èlles, wat ze voor me gedaan heeft? Hoe zou ik onaar dig tegen naar kunnen zijn! Waar zie je me voor aan. Annie? Maar ik heb de won derlijke indruk, dat ze zich deze week om de een of andere reden tegen mij ver- ■chAiaüt, misschien begint haar taak haar te zwaar te worden, ze is tenslotte nog zo jong „Ze is inderdaad nog jong", antwoordde Annie, „maar ze is o zo trots c-p haar werk voor u. Laat haar in 's hemelsnaam dat boek met u afmaken, anders breekt haar hart!" Er kwam een glimlach op Mark's ge zicht. „Ze is inderdaad fantastisch als secretaresse. Ik geloof, dat ze best in staat zou zijn zelf het boek af te maken, als ik er geen zin meer in zou hebben". „Wat zit je dan te piekeren, beste jon gen?" vroeg Annie. Marks glimlach was echter al weer verdwenen en ernstig ant woordde hij: „Ik wil niet alleen dat Elsië een perfecte secretaresse is. Annie, ik wil ook dat ze hier gelukkig en tevreden is. Weet je, sinds ik niet meer kan zien, ben ik erg gevoelig geworden voor de stem ming van andere mensen, of ze gelukkig zijn of niet.... Een week geleden was Elsie nog gelukkig en tevreden. Er moet iets gebeurd zijn. misschien heeft John haar ten huwelijk gevraagd en weet ze niet, wat ze moet besluiten. Hij is dol op haar, snap je...." „Ja, ik heb hem wel eens met een won derlijk warme blik in zijn ogen naar haar zien kijken", antwoordde Annie. „Ik ge loof echter niet, dat Elsie er iets van ge merkt heeft. En in ieder geval zal ze u nooit in de steek laten, voordat haar baan hier 's afgelopen". „Nee, dat vrees ik ook", zei Mark ernstig, „en het benauwt me te denken, dat ik haar toekomstig geluk in de weg zou staan". „Kom nou!" Annie lachte haar gulle lach. „Wees redelijk mijn jongen. Zit niet te piekeren over dingen, waarover niet ge piekerd behoeft te worden. Een groot deel van de periode van wachten is reeds voor bij, het nieuwe boek vordert goed en Elsie is hier volkomen gelukkig. Of u of meneer Ayrton daar iets mee te maken heeft, weet ik niet, maar in ieder geval is het een feit. Neem van de goede God aan, wat Hij geeft en wees dankbaar.... En nu mijn keuken uit, want ik ga uien klaarmaken...." Mark stond gehoorzaam op en verliet de keuken. Hij moést wel gehoorzamen, als Annie die toon aansloeg. Hij liep de tuin in en nep omhoog naar Elsie, "die voor het raam van haar kamer zat te werken: „Ga je mee een eind wandelen? Ik heb behoefte aan frisse lucht en het zal jou ook goed doen. We hebben beiden de laat ste dagen veel te hard gewerkt!" Elsie opende haar raam en glimlachte. Ze vergat opeens zowel haai terughou dendheid van de laatste aagen als Farthings en het mondaine leven, dat Mark eens met Yvonne zou gaan leiden. Zoals hij daar beneden in de tuin naar haar stond te roepen, was hij in haar ogen niet veel meer dan een jongen, een hulpeloze en wat eenzame jongen, en sterker dan ooit onderging ze het gevoel, dat ze van deze man hield met heel haar hart. „Ik kom", riep ze terug. „Laten we da- delijk gaan, het is zo vroeg donker". Ze beet zich op haar lippen bij deze laatste woorden. Wat dom van haar! En hoe ongevoelig! Wat kwam het er voor Mark op aan, of het vroeg donker werd of niet. Voor hem was het momenteel altijd donkerEr sprongen tranen in haar ogen en met een haast verontschuldigend gebaar leunde ze voorover uit het raam. Het was alsof Mark raadde wat er in haar omging. ,,'t Hindert niets, Elsie", zei hij luchtig. „Je kunt gerust zo iets tegen mij zeggen, "t Is veel beter dan er altiid zorgvuldig omheen te draaien...." „Ik ga mijn jas aantrekken en Dan halen", riep ze opgelucht, en verdween van het raam. Mark wachtte geduldig op haar. Elsie liet niet lang op zich wachten en stak in een spontaan gebaar haar arm door de zijne. Ze liepen de tuin uit, het bruggetje over en de bossen tegemoet. Dit was hun meest geliefde wandeling. „Hoe is het uitzicht vandaag, „Elsie?" vroeg Mark. „De natuur doet me heel stil en enigszins nevelig aan. Ik hoop, dat het niet gaat regenen met Kerstmis". „Het zicht is inderdaad niet erg goed, er hangt een sluier van mist in het dal, maar op de hoogste heuveltoppen ligt sneeuw", deelde Elsie hem mede, terwei ze de heer lijke boslucht diep opsnoof. „Het ziet er naar uit, alsof het weer niet weet, welke kant 't uitmoet: naar regen of naar wer kelijke vorstige koude". Mark hief zijn hoofd omhoog en snoof ook de pittige winterlucht op. Elsie vond het vaak moeilijk te beseffen, dat hij niets zag, als hij zo met opgeheven hoofd liep. Natuurlijk kon hij zich het landschap, dat hij zo goed kende, voorstellenEven sloot ze haar ogen om 't ook te proberen, maar het enige wat ze zag, was Marks profiel „Wat doe je?" vroeg Mark, die onmid dellijk alles van haar merkte. Elsie bloosde. „Ik probeerde te zien, zon der te kijken", bekende ze verlegen. „Ik trachtte me een en ander voor te stellen, zoals jij dat momenteel moet doen". „Raar kind!" Zijn stem klonk niet boos en er kwam een glimlach op zijn gezicht, terwijl hij de hand, die zij door zijn arm had gestoken, even drukte. Ze liepen voort door het winterse bos, tot ze kwamen aan de open plek, waar ze altijd uitrustten op een oude boomstronk, die daar lag. Deze plaats had een wonderlijke bekoring voor Elsie, het was er doodstil en vredig en geheimzinnig. „We blijven hier even zitten. Laat Dan proberen een konijn te vangen", zei Mark. „Ik hoor hoe hij hier in zijn element is". „Ja, hij is helemaal opgewonden", ant woordde Elsie. Dan sprong als een doll* door de vochtige afgevallen bladeren en maakte zoveel lawaai, dat elk levend we zen hem op grote afstand zou kunnen ho ren. ,,'t Is wonderlijk, hoe dieren niets behoeven te leren", voegde ze er peinzend aan toe. „Dan, jong als hij is, schijnt pre cies te weten wat al die sporen beduiden". „Ja, instinct is iets heel wonderlijks", gaf Mark toe. „Misschien zouden de men sen, wanneer ze als kind niet zoveel be hoefden te leren, ook veel meer instinc tief weten". Hij lache. „Ik ben geen vader en behoef deze theorie dus gelukkig niet aan de werkelijkheid te toetsen". „Op een goede dag zul je stellig zelf kinderen hebben", zei Elsie ernstig, terwijl ze even haar armen uitstrekte, als wilde ze het landschap omvatten. „Het moet heerlijk zijn, Mark, om hier te kunnen opgroeien Mark stopte langzaam zijn pijp en zei niets. Er lag een wereld van weemoed in haar laatste woorden. Hij was er echter van overtuigd, dat het meisje zich van deze weemoed niet bewust was. Zonder overgang vroeg hij enigszins kortaf: „Je houdt van dit plekje, hè? Heb je die mooie fat ook hierheen gebracht?" „Mooie fat? Oje bedoelt meneer Brewster!" Een vrolijke jonge schaterlach weerklonk. „Nee, ik heb hem om deze plek heengeleid". Mark voelde zich gerustgesteld en haar mededeling deed hem genoegen. Hij ver wonderde zich hierover, en stelde opnieuw een vraag: „Waarom houd je van deze piaats, Elsie? Je vindt 't niet erg hè, dat ik je zulke vragen stel? Ik kan nu een maal iemands gezicht niet zien en moét dus soms wel vragen stellen, als ik dingen te weten wil komen". (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6