SCHOOLBOEKEN Een bril Kort en bondig J Gestaakte rapporten over de West weer op het UNO-tapijt Familiedag bij Flora-speeltuin „De Troostvogel" FEDERMANN natuurlijk DONDERDAG 30 JULI 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Kinderen uit Oude Tonge komen Maandag aan Brandje in garage werd spoedig bedwongen Burgerlijke Stand van Haarlem Marionettentheater I Jeugdkoor „Inter Nos" naar het buitenland Betalingskwestie leidde tot vechtpartij Zilveren jubileum W aterkr achtcentrales in Limburg? Melkauto reed vijf meter hoge berm af Reeds 600 arrestaties na ongeregeldheden in Cuba Ook 17.500 Nederlandse „vluchtelingen" naar V.S. De strijd in Indochina Overleg tussen Naquib en Churchill op komst? D. van der Want verlaat gemeentedienst Twee doden door gas- verstikking in Utrecht Bij vloog cabine binnen; vrachtauto reed het water in Rectificatie Mussolini's „bevrijder" Skorzeny in de Congo? Engeland en de EVG V^V-fabriek in België Den Haag motiveert stopzetting van de berichtgeving over Suriname en de Antillen De potsenmaker deed de kinderen (en ouderen) op het Familiefeest der Haar lemse speeltuinen volgens geijkt recept, lachen, gieren, brullen. In het programma voor de vacantiespelen 1953 werd gisteren op de tuin van de ver eniging „Flora" aan de Van Oosten de Bruynstraat een familiedag gehouden. Hieraan werd deelgenomen door de vereni gingen Klarens Hof, Willen Is Kunnen, Buitenrust, Jeugdland, Oosterkwartier, Centrum, de Glasblazers en natuurlijk ook door de gastvrouwe Flora. De kinderen konden de gehele dag door brengen op een miniatuur-kermis met ver schillende attracties, maar als hoofdschotel was toch vooral de variété-voorstelling be doeld. Wij hadden echter de indruk, dat het te lang duurde voordat de kinderen allemaal een plaatsje gevonden hadden en toen het eenmaal zo ver was, werd het pro gramma, dat uit het optreden van een clown bestond, herhaaldelijk door de leider van het feest onderbroken. Het was dan Haarlemmers reageerden spontaan op oproep om logeeradressen Het Haarlemse adoptiecomité Oude Tonge getuigt zijn hartelijke dank aan allen die zich bereid verklaarden een lo geetje uit Oude Tonge op te nemen. Reeds de morgen na de oproep kwam het comité handen te kort om alle hulpvaardigen in te schrijven. Alle kinderen konden daardoor geplaatst worden, terwijl het comité bovendien nog de beschikking heeft over een vijftigtal re- serve-adressen. De kinderen komen Maandagmiddag om vier uur in Haarlem aan. Dit is reeds aan de pleegouders meegedeeld. Het comité verzoekt hen dringend slechts één persoon de kleine gast te laten afhalen omdat an ders plaatsgebrek te vrezen valt. De ont vangst heeft plaats in.de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw. Dank zij de spontane reactie van de Haarlemmers kunnen nu 250 kinderen uit de geadopteerde rampgemeente een heer lijke vacantie tegemoet gaan. Woensdagmiddag omstreeks drie uur is in een garage in de Jan Huygenstraat in Haarlem brand uitgebroken in een in deze garage geparkeerd staande auto. De 31- jarige monteur was bezig met het repa reren van de motor van een in de garage staande truck. Bij het schoonmaken van een der onderdelen van de motor gebruikte hij met benzine verdunde diesel-olie. Tij dens dit werk heeft waarschijnlijk een verstuiving van deze vloeistof plaats ge had, waaruit een gasmengsel is ontstaan, dat in de omgeving van de auto is blijven hangen. Terwijl de monteur bezig was, kwam de eigenaar van de garage bij hem staan. Ver moedelijk is toen een vonk gloeiende tabak van de pas door de eigenaar ontstoken pijp op de grond gevallen, tengevolge waarvan het gasmengsel tot ontbranding is ge komen. De brandweer heeft de brand, die zich aanvankelijk vrij ernstig liet aanzien met één slang op de waterleiding geblust. De schade bleef beperkt tot het gedeel telijk uitbranden van de motor. Persoon lijke ongelukken deden zich niet voor. HAARLEM, 29 Juli 1953 ONDERTROUWD: 29 Juli, G. F. M. Gras en A. G. M. Boon; J. B. Boon en M. Th. Mes; H. van Dansik en J. W. H. Oudolf; A. Th. Appelhof en J. B. Pauw; A. Slinger en A. M. E. Kooij; D. Oudejans en C. D. van Eek; H. J. Jonker en Tj. Hendriks; G. Fort- gens en A. C. Bekker; J. Jonker en J. C. van Kampen; H. J. van Kuijk en H. J. W. de Lorijn; Th. J. Litjens en A. M. Heems; A. J. van de Wetering en J. van Bogget; F. W. van den Broek en A. P. de Wolf; A. van den Heuvel en T. de Vries; W. H. Bouw en C. J. Wilken; H. Bos en W. A. van Koningsbrug- gen; P. van der Zalm en A. Soer; B. J. Lo- vink en M. E. Bakker; E. de Vos en A. M. Fieseler; F. J. Pieters en G. S. Abbink; J. Wijsman en A. J. Buter; C. Bruggink en M. E. Brus; C. L. M. Kieboom en B. J. van Dam me; H. G. Houterman en W. de Vries; J. Nieuwenhuis en T. Ritman. GEHUWD: 29 Juli: Th. P. Bart en C. A. M. Velthuizen; Th. J. J. van Schaick en D. M. van Dijk; J. Spanjaard en G. J. Steggink; A. H. P. Huis in 't Veld en A. Groenenberg; B. Kromhout en G. C. M. Nouris; G. M. Lensen en D. Treffers: E. E. J. van den Berg en A. C. Ternoorten: A. Gokke en Th. Brox- terman; C. J. van Warmerdam en J. W. Hetem: J. H. Luijken en M. de Klerk; H. J. Stellbrink en W. E. Bakker: L. Moetland en G. K. Vollenga; H. Visser en W. L. van Bragt; J. Verhoeven en M. G. E. Rondé; P. J. van Straaten en C. F. M. Roest; E. J. Zorbag en E. S. Menick; A. Beekenkamp en J. E. de Lannoy. BEVALLEN van een zoon: 28 Juli, W. Compiervan der Hoorn: M. BosseWeii- ling; W. F. Geenrvas-m—Warmerdam; A. H. Koene—Out; A. M. Koek—van Roode; 29 Juli, C. M. Kuijper—Hazenberg: L. C. Don ker—Pus; A. van Zeggeren—Leimsner. BEVALLEN van een dochter: 28 Juli, G. KiekensKuipers; C. J. LoddersBolman; Th. J. ZermattenPersson; J. M. Eichhorn Gaartman. OVERLEDEN: 19 Juli. P. Tièertes. 81 j„ Dorreboomstraat 18; 26 Juli. F. W. Hooger- beets, 94 j„ Schotersingel; 28 Juli, P. M. Heij- danus, 77 j., Colensostraat; J. Landwerd, 43 jU Dietsveld; P. Humme, 71 j., Zocherstraat. ook begrijpelijk, dat de jeugdige toeschou wers tijdens het optreden van de overigens verdienstelijke clown, enigszins onrustig werden. De speeltuinvereniging „Flora", die reeds zevenentwintig jaar bestaat, zal echter zeer zeker de gelegenheid krijgen zich te revancheren. Het marionettentheater van Don en Ly Vermeire, zetelend in de kelder van het Haarlemse stadhuis, gaf gisteravond de première van een door de Haarlemse stu dent Henk Leffelaar vervaardigd spel „De Troostvogel". Mocht men de aankondiging van de theaterdirecteur geloven, die zoals dat bij het Chinese toneel gebruikelijk was, de voorstelling met commentaar inleidde, dan zouden de toeschouwers vergast wor den op een rijke dosis romantiek, lyriek, hartstocht en aanverwante zaken, alles voortspruitend uit de edele gevoelens der liefde, die in het spel de hoofdrol speelden. En inderdaad is dat allemaal in „De Troost vogel" aan de orde geweest, al moet mij van het hart, dat het niet zo overvloedig was als ons werd voorgespiegeld, noch in een vorm, die recht deed wedervaren aan de opzet. Dat laatste vooral is belangrijk. Men kan vele elementen in een spel willen verwerken, maar zij moeten er ook in uit komen. Zij moeten, eenmaal aanwezig, een functie hebben. Ik geloof, dat Henk Leffe laar te veel heeft gewild met een nogal mager resultaat. De geschiedenis, die hi, heeft verzonnen, muntte niet bijster uit door originaliteit, ze viel in brokjes uiteen en wat mij vooral tegenviel beant woordde pas in de slotscènes aan haar in trigue. Voordien vroeg men zich vergeefs af waarom het spel nu „De Troostvogel" was gedoopt. De inhoud van het stuk is gauw verteld Een Pierrot wordt verliefd op een juffrouw met name Miranda, die zich daarmee het ongenoegen op de hals haalt van haar va der. De vader heeft voor haar een andere minnaar op het oog. Om een reden, die mij niet duidelijk is geworden, worden zowel Pierrot als zijn rivaal onderworpen aan het onderzoek van een geleerd dokter, die Pierrot de deur wijst. Wanneer Pierrot zit te treuren, verschijnt een vogel. Het is een troostvogel, maar het dier kan Pierrot pas troosten als het zelf getroost is, een niet bepaald onbaatzuchtige opvatting van troosten. Enfin, de vogel blijkt verliefd te ziin op een soortgenoot, die aan juffrouw Miranda toebehoort en is opgesloten in een kooi. Pierrot geeft het dier de vrijheid en gaat de tortelende vogels achterna. Miran da valt dan de rivaal in de armen, haar weerstanden ineens overboord werpend Pierrot, door de troostvogels geleid, komt terecht bij Pierrette en smaakt weder het genoegen der liefde. Ik weet niet hoe het de lezer vergaat maar deze ganse affaire is mij vrij zinloos voorgekomen. Dat komt dan vooral door het gebruik van symbolische figuren als Pierrot, die wezenlijk heel wat meer be tekenen dan hier ook maar even bleek. De figuur werd in feite ontluisterd. De Ver- meires wisten er ook al niet goed raad mee en verergerden de zaak door Pierrot haspelend en overslaand van stem een liedje te laten zingen, hem daarmee tot een bespotting van zichzelf makend. Het ontbreken van een spitse tekst en beteke nisvolle handeling had meer dan eens tot gevolg, dat de poppen maar zo'n beetje dansten. Er waren lange pauzes, die met gitaarspel alleen niet konden worden op gevuld. Al met al leek mij deze eersteling van Henk Leffelaar een goedbedoelde po ging, waarin de durf het won van het talent. Het theater vraagt echter meer. En vooral het marionettentheater heeft be hoefte aan verfijning, die dochter der poë zie. Waarlijk dichterlijke stukken houden het verre van het Jan Klaassen-gedoe. De keuze der figuren is daarvoor nog niet beslissend. P. W. FRANSE. ADVERTENTIE Grote Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246B Ook voor alle ziekenfondsen Ook dit jaar gaan onder leiding van de dirigent Jan Booda, 45 jongens en meisjes, leden van het jeugdkoor „Inter-Nos" te Haarlem, naar het buitenland. Gedurende vijf zomers was het doel der reis Zwitser land, nu echter vertrekken de jongens en meisjes Dinsdagmorgen 4 Augustus om 6 uur van de Grote Markt naar het-Weser- gebergte in Duitsland, waar zij in Obern- kirchen de gasten zijn van het „Schaum- burger-Marchenchor", dat in April van dit jaar in Haarlem optrad. Verscheidene concerten staan op het pro gramma, zo zingt het koor Vrijdag 7 Augus tus in de tuin van het staatsbad Pyrmont; Zaterdag 8 Augustus, in samenwerking met het Marchenchor en een Finse volks dansgroep, in Obernkirchen, welk pro gramma Zondag 10 Augustus in Bad Eilsen herhaald zal worden. Maandag 11 Augus tus gaat het koor naar een studio van de Noord-West-Duitse omroep, waar platen zullen worden opgenomen voor een uit zending. Verder worden diverse tochten onder nomen per autobus, o.a. naar de rattenvan- gersstad Hameln en naar de Harz. Aanstaande Zaterdag zal het programma dat door deze groep is ingestudeerd, ten gehore worden gebracht in het St. Elisa beth Ziekenhuis te Haarlem. Gisteravond is een gedurende enige tijd smeulend conflict tussen de hoofdbewoner van een woning aan de Parklaan in Haar lem, G. J. K., en zijn inwoner J. T. S. tot uitbarsting gekomen. Toen S. omstreeks half elf thuiskwam en zich op de gang van de woning bevond, vroeg K. hem of hij de achterstallige huur wilde betalen. Er ont stond ruzie en S. pakte de hoofdbewoner beet. Op het „laat me los"-geroep van K. kwam de inwonende zoon van K. met zijn vriend, die beiden in de huiskamer waren, zijn vader te hulp. S. nam toen een mes uit zijn zak en trachtte K. daarmee te steken. Doordat de zoon zijn vader nog juist op tijd kon wegtrekken kon voorkomen worden, dat K. in de hals zou worden gestoken. Ter wijl de zoon en zijn vriend S. overmanden, verliet K. de woning en waarschuwde de politie. S. is overgebracht naar het bufeau van politie in de Smedestraat en aldaar in gesloten. Op 1 Augustus zal de heer P. J. Slot 25 jaar in dienst zijn van de gemeente Haar lem. De heer Slot, die in 1909 werd gebo ren, kwam 1 Augustus 1928 als adjunct klerk op het kantoor van de gemeente ontvanger. Na verschillende functies te hebben bekleed, werd hij met ingang van 1 Januari van dit jaar tot administratief ambtenaar B 1ste klasse benoemd. Binnenkort zal een commissie worden ingesteld, die een studie zal maken van de mogelijkheid tot opwekking van water krachtenergie in de Maas en het Juliana- kanaal. Prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de P.L.E.M. te Maastricht, zal deel uitmaken van deze commissie. Er bestaan plannen voor de bouw van vier centrales in de Maas, namelijk te Linne, Roermond, Belfeld en Sambeek, en drie centrales in het Julianakanaal, name lijk te Born, Roosteren en Maasbracht. Deze centrales zouden 100 tot 150 millioen electrische energie kilowattuur per jaar kunnen opwekken.De kolenbesparing wordt berekend op ongeveer 50.000 ton per jaar. Dinsdagmiddag omstreeks zes uur reed een vrachtwagen met aanhangwagen, waarop twee melktanks stonden op de Rijksweg van Amsterdam naar Den Haag. Bij het viaduct op de Vijfhuizerweg raakte de auto de leuning. De bestuurder van de zware wagen, de 46-jarige G. W. G. uit Beemster, verloor de macht over het stuur en het gevolg was, dat de auto voorbij het viaduct de vijf meter hoge berm afreed en op de Vijfhuizerweg terecht kwam. De auto werd beschadigd, maar de chauffeur kwam met de schrik vrij. HAVANNA. (Reuter/AFP.). Het aan tal personen, dat na het begin der wan ordelijkheden op Cuba is gearresteerd, wordt op zeshonderd geschat. Het leger heeft een achtervolging tegen verscheidene opstandelingen ingezet en daarbij twaalf rebellen gedood. Volgens de Cubaanse autoriteiten zijn oud-president Carlos Prio Socarras en zijn gewezen minister van Onderwijs de lei ders van de opstandige beweging. Hand langers zouden zijn de voorzitter van de Volkspartij, Emilio Ochoa, de voorzitter van de Socialistische partij, Juan Marinel- lo, de secretaris-generaal van de commu nistische partij, Bias Roca, en de voorma lige president van de universiteit van Ha vanna Fidel Castro. Het hoofdkwartier van de Cubaanse marine heeft bekend gemaakt, dat sche pen en vliegtuigen voortdurend langs de kust patrouilleren. In Washington is vernomen, dat een Cubaans watervliegtuig twee vrachtsche pen te hulp is gekomen, die door zes Cu baanse vliegtuigen, een tiental kilometers uit de kust, waren beschoten. Het water vliegtuig bracht drie gewonde zeelieden aan land. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zou de Cubaanse auto riteiten verzocht hebben, vaartuigen van de Amerikaanse kustwacht toestemming te geven de gewonden mee te nemen. Merkwaardige definitie WASHINGTON (Reuter/AFP). De Amerikaanse Senaat heeft Woensdag met 63 tegen 30 stemmen het wetsontwerp aan genomen, waarbij in de volgende drie jaar een aantal vluchtelingen en andere speciale immigranten in Amerika zal worden toe gelaten. De Senaat gaf zijn goedkeuring voor het toelaten van 209.000 personen. Het Huis van Afgevaardigden stemde Dinsdag voor toelating van ten hoogste 217.000 personen onder deze wet. Het door de Senaat goedgekeurde wets ontwerp voorziet in de toelating van 17.500 Nederlandse „vluchtelingen" in plaats van het oorspronkelijke gevraagde aantal van 20.000. Volgens de versie van de Senaat moeten de vluchtelingen van Nederlandse afkomst zijn en in Nederland verblijf hou den. Als „vluchtelingen" worden be schouwd „zij, die zich wegens vervolging, uit angst voor vervolging, wegens natuur rampen of militaire operaties niet meer in hun woonplaatsen bevinden, er niet terug kunnen keren en nog niet ergens anders een vaste woonplaats hebben gevonden". In Nederlandse kringen te Washington wordt betreurd, dat de definitie van „vluch teling" in de lezing van de Senaat in het geheel geen rekening houdt met het vraag stuk van de overbevolking in Nederland, een factor waaraan oorspronkelijk de Amerikaanse regering wel gedacht had. In genoemde kringen wordt zeer betwij feld of er, indien de interpretatie van de Senaat gehandhaafd blijft, wel 17.500 Ne derlanders voor toelating in aanmerking komen. SAIGON (A.F.P.-Reuter). Een woord voerder van de Franse generale staf in Indo-China heeft Donderdagochtend mede gedeeld, dat de actieve fase van de „Opera- tie-Camargue" is geëindigd. Een gebied van vijftien vierkante kilometer, dat Woensdagmiddag nog in handen was van de Vietminh, was gezuiverd. CAIRO (Reuter). Generaal Naguib, de Egyptische president, heeft verklaard, dat hij bereid is met de Britse premier, Sir Winston Churchill, besprekingen te voeren over het geschil tussen Engeland en Egypte over de Suez-kanaalzöne. Generaal Naguib zeide tot verslaggevers: „Het doet er niet toe waar de bijeenkomst wordt gehouden in Londen of ergens anders als wij maar tot een oplossing komen die te ver enigen is met de souvereiniteit van Egypte. Generaal Naguib legde zijn verklaring af naar aanleiding van buitenlandse pers berichten, volgens welke hij wellicht bin nenkort met Sir Winston zou samenkomen op Cyprus of Rhodos om het vraagstuk van de Suez-kanaalzöne te bespreken. r BINNENLAND De trommelvellen- en perkamentfabriek van de firma N. Elzas en Zonen te Borculo, die sedert het midden van de vorige eeuw in deze Gelderse plaats is gevestigd, zal wor den overgeplaatst naar Dublin (Ierland) omdat de directie daar grotere mogelijkhe den voor dit bedrijf aanwezig acht. Een filiaal zal te Borculo gevestigd blijven. Donderdagavond 30 Augustus 19 uur zal over de zender Hilversum II een vraag gesprek worden uitgezonden met de Ameri kaanse gouverneur Adlai Stevenson. Het herstel van het tengevolge van de watersnood ernstig beschadigde kerkgebouw van de Ned. Hervormde Gemeente te Her- kingen is voltooid. De restauratie is uitge voerd door de gemeenten Bodegraven, Reeuwijk, Langedijk en enkele andere ge meenten, die Herkingen hebben geadopteerd. Het is het eerste kerkgebouw in het ramp gebied, dat volledig is hersteld. In Nieuwkoop viert de heer M. Marinus vandaag zijn 102de verjaardag. Op hun verzoek is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend aan J. H. Creemers als burgemeester van Stamproy, aan P. A. Hens als burgemeester van Valken- burg-Houthem en aan J. G. A. Opfergelt als burgemeester van Wijnandsrade. Hedenmorgen is te Winsum de boer derij van S. Miedema totaal afgebrand. De oorzaak is hooibroei. Er kon alleen wat huis raad in veiligheid worden gebracht. De kantonrechter te Delft heeft 110 tuinders uit het Westland veroordeeld omdat zij het besluit tot bestrijding van de aard- apnelmoeheid hadden overtreden door in 1952 en 1953 aardappelen op dezelfde per celen grond te verbouwen. Zij kregen boe ten welke varieerden van vijf tot honderd vijftig gulden. „De eens zo prachtige parel van het Sticht is in een hel veranderd waar niemand meer rust heeft". Dit hebben vele bewoners van huizen in de omgeving van het vlieg veld Soesterberg aan de minister van Oorlog geschreven. Zij vragen hem zo spoedig mo gelijk een einde te maken aan „de overlast van laagvliegende snerpende vliegtuigen". HAARLEM EN OMGEVING Op de Zeeweg te Overveen reed Woens dagmiddag van het strand naar Haarlem een bestelauto. Van het parkeerterrein van de Kennemerduinen kwam een auto, bestuurd door een Amsterdammer, die ook in de zelfde rechting wilde gaan. De bestuurder zag de bestelauto, toen hij op de rijweg kwam, te laat en de auto's raakten elkaar, waardoor ze beschadigd werden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Na een carrière van 48 jaar, die op 1 Maart 1905 als klerk begon, zal de heer D. van der Want de Haarlemse gemeente dienst op 31 Augustus als referendaris ver laten. De heer Van der Want kan bogen op een prachtige staat van dienst, zoals uit de volgende reeks promoties wel blijkt: 1 Januari 1911 eerste klerk; 1 Januari 1916 adjunct-commies tweede klasse; 1 Januari 1917 adjunct-commies; 1 Mei 1924 com mies; 1 Januari 1938 hoofdcommies; 1 Januari 1944 hoofdcommies met de per soonlijke titel van adjunct-referendaris en 1 Januari 1947 referendaris. De heer Van der Want is werkzaam op de eerste afdeling der secretarie en houdt zich in het bijzonder bezig met de admini stratieve aspecten der krankzinnigenver pleging, paspoorten, bewijzen van Neder landerschap en dergelijke. Bij werkzaamheden was breuk in gasbuis ontstaan Hedenmorgen zijn in een woning aan de Vossegatselaan 65 te Utrecht twee oude dames levenloos aangetroffen. Het waren de bewoonster, de 78-jarige mevrouw de weduwe E. M. KragtenDe Groot en haar schoonzuster, die bij haar logeerde, de 82- jarige mevrouw ReederKragten, uit Leeuwarden. Gisteren is in de Vossegatselaan een deel van de hoofdgasbuis door een nieuwe vervangen. Dit bracht met zich mede, dat de verbinding met de zogenaamde dienst leiding in het perceel 65 moest worden overgebracht naar de nieuwe hoofdbuis. Vermoedelijk is door trilling in die dienst leiding bij het verrichten der werkzaam heden een scheur ontstaan binnen de wo ning. Omwonenden waren door het inademen van gas onwel geworden, zodat men een breuk in de gasleiding vermoedde. Dit bleek het geval te zijn met de leiding in de genoemde woning. Onmiddellijk is toen aan de achterzijde een ruitje ingeslagen en nadat men zich op deze wijze toegang had weten te verschaffen tot de woning vond men nabij de gasmeter het levénloze lichaam van mevrouw KragtenDe Groot. Deze heeft des nachts vermoedelijk gas- lucht waargenomen en zich toen naar de gasmeter begeven om te zien, of deze in orde was. Zij is toen waarschijnlijk bewus teloos geraakt en daarna overleden. De logé werd levenloos op haar bed aange troffen. Doordat in Zuidwolde een bij door het open raampje de cabine van een vracht auto binnen vloog, verloor de chauffeur de macht over het stuur toen hij probeerde het insect weg te jagen. De vrachtauto reed van de weg en ver dween in het water van de Veeninger- wijk. De bestuurder en drie andere inzit tenden waarbij twee kinderen kon den zich door het open raam van de cabi ne redden. Zij kwamen er met een nat pak af. De vrachtauto was beladen met nieuwe landbouwmachines. In het artikel „In „Wageningen" zit men met blote voeten in de bioscoop", dat Dinsdag in onze edities verscheen, is de laatste alinea helaas verminkt. Zij had als volgt moeten luiden: Rijst wordt het hoofdproduct en daar men zoveel mogelijk machinaal wil doen, heeft men gerekend op slechts één arbei dersknecht per boerderij. Het plan is reëel en gezond en met de goede boeren en met ware gemeenschapszin, kan hier een prestatie geleverd worden, die zeker van enig belang is voor de Nederlandse emigra tie, maar die vooral betekenis heeft voor de export van Suriname. Gebrandschilderd glas in lood gedenkraam, aangeboden door het personeel van de Nieuwe Rijnvaart Maatschappij te Amsterdam, bij het vijftigjarig bestaan op 31 Juli 1953. Het raam is vervaardigd door de Haarlemse glazenier Nico Schrier. BRUSSEL (A.N.P.) Verscheidene Bel gische bladen tonen zich ongerust na'ar aanleiding van een bericht volgens hetwelk Otto Skorzeny, oud-kolonel van de Duitse S.S., die na de capitulatie van Italië Musso lini bevrijdde, gezien zou zijn op het vlieg veld van Stanleystad in de Belgische Congo. Hij zou daar filmopnamen gemaakt hebben hoewel dat op de vliegvelden verboden is. Van welingelichte zijde te Brussel ver klaart men niets te weten van een huidig verblijf van Skorzeny in de Congo. Men heeft echter inlichtingen aan de autoritei ten ter plaatse gevraagd. Skorzeny was op 7 Juni in Leopoldstad gezien. Hij had een „zakenbezoek" aan Loando gebracht en was op weg naar Cairo. Hij verklaarde toen dat hij in dienst was van een Amerikaanse handelsfirma. Hij was in het bezit van een paspoort voor statenlozen. PARIJS. (Reuter). Woensdag is te Parijs vernomen, dat de Britse regering bezig is met het opstellen van een over eenkomst, waarin de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en de Europese verde digingsgemeenschap zullen worden vastge legd. In de overeenkomst zal slechts worden vastgelegd hetgeen Groot-Brittannië na de ondertekening van het EVG-verdrag in Mei 1952, bij monde van verklaringen van zijn regering op zich heeft genomen. De Britse verplichtingen worden er dus niet door uitgebreid. BRUSSEL. (ANP.). Naar „De Nieu we Gids" verneemt, hebben de Volkswa genfabrieken besloten de montage voor de Volkswagens, bestemd voor België, te doen geschieden in een fabriek te Vorst, een Zuidelijke buitenwijk van Brussel. De nieuwe fabriek is reeds in aanbouw en zal volgens het blad geleid worden door de Brusselse firma die de Volkswagen in België importeert. Naar wij van de zijde van de hoofdver tegenwoordiger der V.W.-fabrieken in Ne derland, Pon's Automobielhandel N.V. in Amersfoort vernemen, zal het nieuwe in Brussel in aanbouw zijnde bedrijf uitslui tend zijn productie afzetten in België en Luxemburg, derhalve niet in Nederland. De afzet in Nederland zal zoals tot dus verre blijven geschieden door invoer uit Duitsland. De Nederlandse regering heeft schrifte lijk aan de U.N.O. het door haar ingeno men standpunt met betrekking tot het niet meer rapporteren aan de U.N.O. over de toestand in Suriname en de Antillen nader uiteengezet. De regering verklaart, dat uit de vroe ger reeds aan de U.N.O. overhandigde do cumenten duidelijk de grondwettelijke po sitie van de betrokken gebieden blijkt: de Antillen en Suriname bevinden zich in een gevorderd staatsrechtelijk overgangs stadium naar een toestand, waarin een nauwe samenwerking met Nederland zal bestaan op basis van volledige gelijkge- rechtigheid binnen het koninkrijk der Nederlanden. Voorts vx-aagt de regering zich af of de bestudering van de rechtmatigheid van het staken van haar rapporten over Suri name en de Antillen wel gediend wordt door de „factoren"-resolutie van de U.N.O. De veelzijdigheid van vormen van zelfbe stuur in het Caraïbische gebied leent zich niet voor starre „factoren", die slechts be doeld zijn als een richtlijn bij de beslissing van de vi-aag of een gebied heeft opgehou den te vallen onder artikel 73 van het handvest (waarin wordt bepaald, dat over niet-zelfbesturende gebieden telken jare aan de U.N.O. moet worden gerapporteerd door de besturende mogendheid inzake alle niet-politieke binnenlandse aangele genheden in deze gebieden.) De regering legt er de nadruk op, dat volgens het bepaalde in artikel 73 e van het handvest de verplichting tot rappor teren wordt beperkt door grondwettelijke of veiligheidsoverwegingen. Toen de rege ring in 1951 besloot het rapporteren over de gebieden in de West te staken, baseer de zij zich op deze in het handvest ge noemde beperking. De interim-regeling met deze gebieden vormt inderdaad een constitutioneel bezwaar voor verdere be richtgeving door Nedei-land aan de U.N.O. Als gevolg van de interim-regeling heb ben Suriname en de Antillen namelijk zelfbestuur gekregen in binnenlandse aan gelegenheden. Alleen de kwesties, die het rijk in zijn geheel raken defensie en buitenlandse betrekkingen worden niet als binnenlandse aangelegenheden be schouwd, doch deze vallen ook buiten ar tikel 73 e, dus buiten de kwesties waar over aan de U.N.O. moet worden g-r-p- porteerd. Samenvattend zegt de regering in haat brief: De Nederlandse regering handelt in volledige overeenstemming met de parle menten en de regeringen van Sui-iname en de Antillen wanneer zij nogmaals ver klaart dat zij, met het oog op de emanci patie van deze gebieden, niet langer in een positie verkeert om over deze gebie den rapport aan de U.N.O. uit te brengen. Critiek in factoren-commissie Inmiddels heeft de U.N.O.-„factoren- commissie" Woensdagmiddag het debat over deze kwestie voortgezet. De vertegenwoordiger van Guatemala, Arriola, betoogde dat de Nederlandse re gering niet het recht heeft het indienen van rapporten te staken onder het voor wendsel, dat deze gebieden een zekere mate van zelfstandigheid hebben verkre gen. Arriola legde er de nadruk op, dat hoewel beide gebieden inderdaad op be paalde terreinen een zekere mate van autonomie hebben verkregen, hetgeen slechts kan worden toegejuicht, de vorm van zelfbestuur, zoals vervat in de resolu tie over de „factoren" van de algemene vergadering van de U.N.O. in 1952, niet is bereikt. Hij voegde hier aan toe, dat de „facto ren-commissie" echter niet kan beslissen, of een land al dan niet verplicht is inlich tingen te geven. Dit moest aan de alge mene vergadering worden overgelaten. De vertegenwoordigers van Cuba, Vene zuela en Birma sloten zich aan bij de ver klaring van Arriola.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7