Meningsverschil tussen V.S. en Engeland over politiek in Korea Wongsonegoro gaf Indonesië kabinet zonder Masjumi „Ons streven is Sovjetisering van Oost-Duitsland" Weerbericht Vredesgolf? Trawler Flamingo botste op Oostduitser Openhartige en vinnige critiek in Brits Lagerhuis op Amerika Russische nota's over Oostenrijk Het woord is aan Ambassadeur in Amerika wordt minister-president Tafts toestand is critiek Beschadigd naar IJmuiden onderweg Nederlander gesneuveld in Indo-China Zoekt Malenkov steun bij maarschalken? Indonesische arbeiders molesteerden Nederlander Russisch lid van Int. Gerechtshof bedankt Grote invloed van de nationalistische P.N.I. ULBRICHT IN SCHERPE REDE: Was nieuwe koers slechts tactische manoeuvre? Adenauer critiseert West-Duits vakverbond Superfort boven Wladi- wostok aangeschoten? Eisenhower vraagt om verhoging nationale schuld Weerrapporten 68e JAARGANG No 18 VR IJ-DAG 31 JULI 1953 297e JAARGANG No 171 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. V TT T| 11 1 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd- IL^f! "BUffr I 9 I Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor 1 I ■^■^1 E m 1 M g I Abonnement per week 47 cent, per kwartaal in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. *^^>9 |A ^j9 ^^^9 ^^j9 ^^^9 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboora OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SINDS MAANDAG de wapenstilstand in Korea, na drie jaar oorlog zonder beslis send resultaat, een feit is geworden, is al weer nieuw geschil tussen Amerika en En geland gegroeid. Van Amerikaanse zijde is herhaald dat men geen toelating van com munistisch China tot de U.N.O. wenst te aanvaarden. De minister van Buitenlandse Zaken Foster Dulles heeft dit afwijzende standpunt nog aanzienlijk verscherpt door zijn verklaring, dat de Verenigde Staten een tijdslimiet van drie maanden voor het bereiken van een resultaat in de politieke conferentie, die op de wapenstilstand moet volgen, stellen. Zoals in het wapenstil stands-verdrag is bepaald moet deze poli tieke conferentie binnen drie maanden bij eenkomen met het doel, een vredesverdrag te scheppen. De door Foster Dulles gestelde limiet komt overeen met het standpunt van de president van Zuid-Korea, Syngman Rhee, die zich tegen de wapenstilstand heeft verzet en met wie Amerika's ver tegenwoordiger zo moeizaam heeft moeten onderhandelen om tot een vergelijk te ko men. Syngman Rhee heeft zich tenslotte bij deze oplossing neergelegd en gezegd „dat hij zal bidden dat zijn mening over de ge volgen van het bestand verkeerd zal blijken te zijn." Het is nauwelijks denkbaar te achten dat een politieke conferentie, die een vredes verdrag in Korea tot stand moet brengen, binnen negentig dagen haar taak zou heb ben voltooid. Ervaringen met zulke onder handelingen hebben wel anders geleerd. De situatie is in dit geval uiterst ingewikkeld en alleen de voorwaarde van hereniging van Korea, die aan Westelijke zijde zo dui delijk is geuit, geeft al voldoende indruk van de moeilijkheden die zich voordoen. Geen wonder dus dat men in Londen dooi de verklaring van Foster Dulles is veront rust. De Britse ambassadeur te Washington heeft meteen opdracht gekregen, hem om opheldering te vragen. En in het Lagerhuis is gisteren scherpe critiek tot uiting ge komen. Churchill's plaatsvervanger, de mi nister van Financiën Richard Butler, is erin geslaagd ook de Labour-oppositie met zijn antwoord inzake China's mogelijke toela ting tot de U.N.O. te bevredigen: die zal op den duur niet kunnen uitblijven, ook al maakt niemand zich illusies over de toe schietelijkheid van de Chinese regerings leider Mao. Maar de Engelse regering wil hem dan ook niet hals over kop binnen halen. Zulk een mededeling verduidelijkt nog eens extra de tijdsduur, die een vredes conferentie over Korea zal vergen. Op dit moment zou men eerder geneigd zijn die bij wijze van spreken op driejaar dan op drie maanden te stellen. Welaan: liever drie jaar vredesonderhandelingen dan een voortzetting van de oorlog binnen negentig dagen ,of binnen welke termijn ook. De Britse ambassadeur te Washington moet er bij Foster Dulles op aandringen, Syngman Rhee te remmen. Zo luidt zijn opdracht. Men kan zich met enige reden de vraag stellen waarom het nodig is dat zulke aandrang wordt uitgeoefend. De uitingen van minister Foster Dulles, waarop hij al zo menigmaal heeft moeten terugkomen, wekken voortdurend onrust en opschudding in de wereldpolitiek en niet het minst in Europa en men kan moeilijk de indruk ontgaan, dat hij zijn voorganger Acheson evenmin in bekwaamheid als in rustige bezinning op zijn uitspraken evenaart. Het kan anders lopen dan hij met zijn tijdgrens van negentig dagen heeft aange kondigd. Het valt niet te ontkennen dat ook na de val van Beria de regering in Moskou aan haar nieuwe toenaderings politiek is blijven vasthouden om welke redenen zij die dan ook voeren moge en dit zou een vier mogendheden-conferentie tot resultaten kunnen brengen, die het Amerikaanse pessimisme geenszins ver wacht. In Le Monde heeft André Fontaine gisteren betoogd: „Dat de vrede van nature „besmettelijk" is (de uitdrukking is van Bidault) daaraan twijfelt niemand. De oorlog is het zeker, al is de meerderheid voor zijn beperking en tegen uitbreiding. Nu bestaat in de wereld een vredesgolf, die MacArthur verhinderd heeft Mandsjoe- rije in de oorlog te betrekken, Eisenhower aan de macht heeft gebracht en Churchill heeft aangezet tot zijn appèl voor een vier mogendheden-conferentie. Is het diezelfde vredesgolf, die de Sovjetleiders gedwon gen heeft terug te komen van hun starre houding? In ieder geval kan die golf door de Franse leiders te baat worden genomen om ook Indo-China te doen profiteren van het strekken der wapens in Korea. Maar dat betekent nog geen vrede. Wat betekent het dan wel? In de eerste plaats en vooral een erkenning van onmacht door beide partijen, die moeten erkennen dat met wapengeweld niets te veranderen is aan de vooroorlogse staat van zaken." Het is zeker waar dat in de laatste tijd afkeer van de oorlog en drang naar de vrede alom in toenemende mate tot uiting komen, zeer zeker heel sterk in de bij Korea en Indo-China zo zwaar betrokken Amerikanen en Fransen. En dat er, als men niet slechts van dag tot dag waarneemt, een ontwikkeling in die koers valt te be- speuren^ die door enige gebeurtenissen is gekenmerkt. Moge zij zich voortzetten. R. P. De IJmuidense stoomtrawler „Flamingo" (IJm. 25) van de N.V. Scheepsexploitatie- maatschappi.i „Maresaten" is in de nacht van Woensdag op Donderdag op de Noord zee in aanvaring geweest met een Oost- Duitse trawler. De voorsteven van de IJmuidenaar, die gecommandeerd wordt door schipper Jan Krab, werd beschadigd en de trawler maakt water. De 25-jarige J. Hendriks, afkomstig uit Limmel bij Maastricht, is op 17 Mei ge sneuveld bij Ma Chau Dong in Indo-China. Hij had zich met een vriend ongeveer twee jaar geleden aangemeld bij het Franse Vreemdelingenlegioen in Noord-Afrika. Engeland heeft gisteren de Verenigde Staten openhartig en enigszins vinnig zijn mening kenbaar gemaakt over Korea. Richard Butler, de kanselier van de schatkist, die Churchill in het Lagerhuis vervangt, liet de waarschuwing horen dat als Syngman Rhee de strijd zou hervatten, deze het, wat Engeland betreft, waar schijnlijk alleen zou moeten opknappen. Evenals Lord Salisbury, de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken, in het Hogerhuis deed, verklaarde Butler met nadruk dat de Britse politiek als altijd ge baseerd blijft op de beginselen en het handvest van de UNO. De oppositie vond zulks natuurlijk en eiste een duidelijker omschrijving van de politiek die Engeland, speciaal inzake China, zal volgen. Amerika windt er geen doekjes om, waarom zou Engeland het dan doen? Butler deed uitkomen dat in de UNO naar het maximaal bereikbare wordt ge streefd. Noch Amerika, noch Engeland kunnen hun wil aan de anderen opleggen. Hoewel zeker na de debatten van gisteren geen twijfel bestaat over de Britse opvat tingen, wil Engeland de stroeve houding van Amerika niet met dezelfde stroefheid beantwoorden, waarmee immers niets zou worden bereikt. Onder instemming op de Labour-ban- ken verklaarde Butler, dat de UNO geen anti-communistische alliantie is, maar een volkeren-familie. Beter is, zoals een ander opmerkte, te spreken over „forum", de beste plaats waar elke regering zich kan laten horen, ook die van het rode China. Wil men realistisch zijn, dan zal opne ming van het rode China op de duur niet kunnen uitblijven, al maakt niemand zich illusies over de toeschietelijkheid van Mao. Maar ook Engeland zal hem niet hals over kop binnenhalen. De destijds door Eden hierover afgelegde verklaring blijft ten volle van kracht. In Londen doen geruchten de ronde dat de werkelijke macht in de Sovjet-Unie thans zou zijn overgegaan op een militair driemanschap, bestaande uit maarschalk Zhoekov, op het ogenblik eerste onder minister van defensie, en de maarschalken Wassylevsky en Sokolovsky. Deze ontwik keling zou een gevolg zijn van het feit dat Malenkov zich nog steeds geplaatst ziet te genover een sterke oppositie van aan hangers van Beria. Hij zou zijn regiem al leen kunnen handhaven door steun te zoe ken bij de genoemde legerleiders, die be horen tot de gematigden en die - omdat zij beseffen dat Rusland, wat de nieuwe wa pens betreft, achter ligt bij het Westen - aandringen op een ontspanning in de in ternationale toestand. Churchill zou enkele dagen geleden van de nieuwe ontwikkeling op de hoogte zijn gesteld. Beweerd wordt, dat hij zodanig onder de indruk van deze gebeurtenissen is, dat hij zijn pogingen zal verdubbelen om een conferentie tussen de regeringshoofden tot stand te brengen. Eisenhower heeft aan het eind van de oor log van Zhoekov gezegd dat deze een man is met wie hij iets zou kunnen bereiken. De correspondent van de Daily Telegraph in Moskou meldt vanochtend dat de Wes telijke diplomaten in de Russische hoofd stad ervan overtuigd zijn, dat de Sovjet regering gunstig staat tegenover het denk beeld van een conferentie op hoog niveau tussen Engeland, Frankrijk, Amerika en Rusland om te beraadslagen over de inter nationale geschilpunten. In officiële kringen te Londen zijn Vrij dag de persberichten tegengesproken, vol gens welke de macht in Moskou in handen is van een militair driemanschap. Dit driemanschap zou, volgens deze be- x-ichten, bestaan uit de maarschalken Zhoe kov, Wassiljevski en Sokolovski. Tijdens het debat werd het duidelijk dat niemand de eventuele opneming van com munistisch China in de UNO als een be loning voor het stopzetten van de oorlog beschouwt. Van groot gewicht is reeds het Britse voorstel om zowel de Chinese volks republiek als de Sovjet-Unie te laten deel nemen aan de politieke conferentie over Kox-ea. De andere landen, die de Britse i-egering uitgenodigd wenst te zien, zijn, behalve Amerika en Engeland: Frankrijk, Zuid en Noord-Kox-ea, Australië, India en Tur kije. Mogelijk zal deze lijst nog worden aangevuld. Verontrust Niet alleen de Labour-oppositie, maar ook de regering was verontrust over de verklaring van Dulles, dat de V. S. een tijdslimiet van drie maanden voor de poli tieke conferentie wil stellen. Onmiddellijk was de Britse ambassadeur in Washington in actie gekomen om opheldering te vra gen en om er bij Amerika op aan te drin gen Synghman Rhee te remmen. Engeland DJAKARTA (Aneta) De spinnerij Djantra in Semarang is Woensdag de ge hele dag gesloten geweest als gevolg van een ernstig incident, dat zich de avond te voren had voorgedaan tussen arbeiders en de Nederlandse employé Bos. Als gevolg van dit incident moest de heer Bos zwaax'- gewond in het ziekenhuis worden opgeno men. Het ontstond, nadat zestig ax-beidsters van de fabriek op diefstal van garen waren gefouilleerd. Daarbij bleek, dat dertig hun ner inderdaad garens hadden gestolen. Na de fouillering verlieten vijftig arbeiders van de avonddienst zonder opgaaf van re denen de fabriek. Toen de heer Bos dit trachtte te beletten werd hij met stenen be kogeld en met een ijzeren staaf op het hoofd geslagen, waardoor hij een hersen schudding en een lichte schedelbreuk op liep. De politie heeft vier van de hoofddaders gearresteerd. Tegen de stelende arbeidsters zullen maatregelen worden genomen. verwacht zeker te worden geraadpleegd voor Dulles mocht besluiten de politieke conferentie te verlaten, zoals hij heeft ge dreigd. De oppositie drong er op aan de blokkade tegen China te verzachten vooral waar het artikelen betreft die hoegenaamd geen strategisch karakter dragen. NEW YORK. (AFP). Sergei Goloenski, hoogleraar in het Internationale recht aan de Hogeschool voor Sociale Wetenschap pen te Moskou, heeft om gezondheidsre denen zijn ontslag ingediend als lid van het Internationale Gerechtshof te 's-Gra- venhage. De secretaris-generaal van de UNO, Hammarskjoeld, verzocht de staten-leden van de UNO een plaatsvervanger te kie zen. Prof. Goloenski, gekozen in 1951 voor de tijd van negen jaar, nam nooit aan een zitting van het hof deel. Het hof bestaat uit vijftien raadsheren, die door de alge mene vergadering van de UNO worden aangewezen. MOSKOU, (Reuter). De Moskouse bladen hebben de tekst gepubliceerd van nota's van de Sovjet-Unie aan de regerin gen van Engeland', Frankrijk en de Ver enigde Staten over een Oostenrijks staats verdrag. De nota's zjjn Donderdag aan de ambas sades te Moskou van Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten overhandigd. In de nota's wordt verklaard, dat indien de drie Westelijke mogendheden het ver korte verdrag intrekken, de vier mogend heden de bespreking over een staatsver- drag met Oostenrijk zouden kunnen her vatten, met het doel overeenstemming te bereiken over onafgedane kwesties die verband houden met het sluiten van dit verdrag. Verder worden in de nota's de Russische bezwaren tegen 't verkorte ver- drag, dat door de drie Westelijke mogend heden zonder deelneming van de Sovjet- Unie is opgesteld, nog eens opgesomd. Woensdag is een nota over hetzelfde onderwerp aan de Oostenrijkse ambassa deur te Moskou overhandigd. De nota's zijn een antwoord op de Wes telijke nota van 11 Juni, die Rusland vroeg wat voor een verdx-ag het wenste. In diplomatieke kringen te Londen is men van mening, dat de Russische nota aan Oostenrijk is bedoeld om een schei ding tussen Wenen en de Westelijke geal lieerden teweeg te bx'engen. E. Legouvé: Slavernij schept altijd twee sla ven: één die de ketting draagt en één die hem vasthoudt. DJAKARTA (Aneta). De formateur Wongsonegoro is er op het laatste ogenblik tegen veler verwachting in geslaagd een regering te vormen, die steunt op de Partai Nasional Indonesia (P.N.I.)de Partai In donesia Raya (P.I.R.), Nahdatul Ulama en P.S.I.I. De Masjumi, P.S.I. (socialisten), Katholieken en Parkindo (Prot. Chr.) ne men niet aan de regering deel. De Parkin do zou, hoewel niet aan de regering deel nemend, deze echter wel steunen. Hetzelf de geldt voor de democraten-fractie. Sukarno maakte Donderdagavond be kend, dat hij met het kabinet-ontwerp ac- coord ging. De nieuwe regering, de vijfde sinds de souvereiniteitsoverdracht, wordt Een aantal leden van de Tweede Kamer heeft een bezoek gebracht aan de Staatsmijnen in Limburg. Op de foto, welke gemaakt werd tijdens een bezoek aan het ondergronds bedrijf vah de Staatsmijn Emma te Treebeek, zien we van links naar rechts: hoofd ingenieur E. J. Gerards, bedrijfsleider van de Staatsmijn „Emma"; mejuffrouw dr. M. A. M. Klompé; ir. A. Hellemans, directeur Staatsmijnen; de heer E. Visch en de heer Th. Koersen. BERLIJN (U.P.). Walter Ulbricht, vice premier en secretaris-generaal van de Oost-Duitse communistische partij, heeft op een bijeenkomst van het Centrale Co mité van de partij gezegd, dat de Sovjeti sering van Oost-Duitsland nog steeds het streven is van de regering. In een rede die Ulbricht verleden week had uitgesproken en die vandaag gepubli ceerd werd, liet hij duidelijk uitkomen, dat de „zachte" koers, die men verleden maand aangenomen had na de onlusten, slechts een tactische manoeuvre was en geen wezenlijke wijziging betekende in de politiek van de Oost-Duitse regering. Ulbricht verwierp de eis van de mil- lioenen, die verleden maand in opstand waren gekomen en in staking waren ge gaan uit verzet tegen de communistische overheersing en zei dat zijn regering niet zou aftreden en dat de communisten nog steeds de grootste fractie in de regering vormen. „Eisen om de communistische partij uit de regering te laten treden komt overeen met contra-revolutie. Als wij terugtreden zou dat gelijkstaan met Oost-Duitsland weer uit te leveren aan de monopolisten en de Junkers", aldus Ulbricht. In eexx rede waarin weinig spox-en van een verzoenende houding te vinden wa ren, deed Ulbx'icht een aanval op de reac tionaire invloed van de geestelijkheid en voor-spelde een toenemende klassestrijd. Hij gaf de geheime politie opdracht haar waakzaamheid te vergroten om de vijan den van de staat te vernietigen. „Socialisatie gaat door" Ulbricht zei dat de regering de sociali satie had ingehouden omdat deze zich te snel aan het voltrekken was in verband met de economie van Oost-Duitsland, maar voegde hieraan toe, dat men hier mee zal doorgaan om een regering te krij gen, waar ax'beidexs en boeren het heft in handen hebben. Hij drong aan op hardheid tegen hen, die in opstand waren gekomen en beschul digde de gerechtshoven van te gx'ote lank moedigheid. Voorts deed hij een aanval op het partij orgaan Neues Deutschland, dat. aan de af gezette en gevangenomen Minister van Justitie Max Fechner verlof had gege ven een verklaring te publiceren waarin werd gezegd dat arbeiders het recht heb ben te staken. De hoofdredacteur van het blad, Rudolf Herrnstadt, werd in het begin van deze week uit het Politburo verwijderd. NEW YORK, (Reuter) De toestand van de republikeinse leider, senator Taft, is Donderdag plotseling ernstiger gewor den, aldus een mededeling van het New Yorkse ziekenhuis waar hij wordt ver pleegd. De senator ademde met zichtbare moeite. Enkel uren tevoren was nog gemeld, dat Taft zich vrij goed voelde en overeind in bed zat. Later werd gemeld, dat de toe stand van de senator critiek was. Gisteravond is door het ziekenhuis waarin de senator zich bevindt, bekend ge maakt, dat hij het bewustzijn heeft ver loren. Een zoon van senator Taft, die ambassa deur van de Verenigde Staten is in Ierland, is Dondei-dag uit Ierland te New York aan gekomen om zich naar zijn vader te be geven. Twee andere zoons van Taft hebben hun vader reeds Donderdagmorgen bezocht. Een woordvoerder van lxet ziekenhuis deelde mede, dat Taft zuurstof wordt toe gediend. MÜNCHEN - GLADBACH. (DPA). Bondskanselier dr. Adenauer heeft Don derdag op een bijeenkomst van zijn Chris ten-Democratische partij te München - Gladbach felle critiek geleverd op het feit, dat het West-Duitse Vakverbond een ver- kiezingsoproep heeft gedaan. Hierdoor handelen de vakverenigingen in strijd met haar program en zijn tot een politieke or ganisatie geworden, aldus de bondskanse lier. Zijns inziens mochten de niet-socia- listische leden van het vakverbond zich hier niét bij neerleggen. geleid door Ali Sastroamidjojo van de P.N. I., thans ambassadeur in Amerika. Vice- premiers zijn Wongsonegoro van de P.I.R. (Partai Indonesia Raya) en Zainul Arifin van de Nahdatul Ulama, De kabinetscrisis in Indonesië heeft 58 dagen geduurd. De poging van Wongsone goro om een nieuw kabinet te vormen, was de vijfde na de laatste kabinetscrisis. Hij slaagde niet in het bewerkstelligen van de nationale vrede, die hij zich bij het aan vaarden van de opdracht ten doel had ge steld. De Masjumi, die 40 leden in het par lement heeft, de socialisten met 16, de Ka tholieken met 8, de Parkindo met 4 en de Fraksi Demokrat met 13 nemen niet deel aan de regering. Nader wordt vernomen, dat het nog de vraag is of de Parkindo en de Fraksi Demokrat tot de oppositie zulen behoren. Wongsonegoro zeide te menen, dat hij mag rekenen op 114 van de 212 stemmen in het parlement, dat sommige leden thans verlaten om een ministerszetel te bezetten. Tot de zeer kleine pax-tijen, die aan het kabinet van Wongsonegoro deelnemen, be horen de S.K.I. (Serekat Kerakjatan In donesia) met drie leden in het parlement, de Barisan Tani (Boerenpartij) met drie en de Parindra (Partai Indonesia Raya) met vier leden. De voornaamste portefeuilles zijn als volgt verdeeld: Buitenlandse Zaken: mr. Sunarjo (P.N.I.thans voorzitter van de parlementssectie voor Buitenlandse Zaken; Binnenlandse Zaken: prof. Hazairin (P.I. R.)Economische Zaken: mr. Iskaq (P.N.I.) voormalig minister van Binnenlandse Za ken in het kabinet-Sukiman; Financiën: dr. Ong Eng Die (P.N.I.)Gezondheid: dr. Tobing (Serikat Kerakjatan Indonesia), voormalig resident van Tapanuli. Maximum De formateur Wongsonegoro deelde mee, dat het bereikte resultaat het maximum was, dat hij bereiken kon. Desgevraagd zeide hij, dat hij getracht heeft niet alleen ministers, die van Java afkomstig zijn, te benoemen. Hij nam ook personen uit an dere gebieden in de regering op. In plaats van dr. Leinema (Parkindo) voor Gezond heid, zocht hij een ander uit de Molukken, Hij heeft thans het hoofd van de Voor lichting voor de Molukken, mr. Tahitu, voormalig ambtenaar bij de Voorlichting, op het oog als minister van Voox-lichting. Oppositie De algemeen voorzitter van de Masjumi deelde aan Aneta mede, dat dit kabinet zijns inziens slechts stand kan houden met steun van de communistische partij. De Masjumi zal oppositie voeren volgens me thoden, die in de parlementaire democratie gebruikelijk zijn. „Dit is niet de eerste maal, dat de Masjumi in de oppositie is, want ook bij het kabinet-Sjarifuddin in 1948 was dat het geval, maar dat heeft toen niet zo lang geduurd," zo zeide hij. Sceptisch commentaar DJAKARTA (Aneta). De ochtendbla den van alle richtingen hebben de nieuwe regering sceptisch ontvangen. Het aan de Masjumi verwante dagblad „Abadi" eindigt zijn hoofdartikel met deze zin: „Wij zijn een stap verder naar een nog groter chaos gekomen." Het blad meent, dat de regering alleen kon worden gevormd door vermoeidheid bij de partijen wegens de langdurige crisis en door een „royale uitverkoop van zetels". „Pedoman" keurt het af, dat president Sukarno het kabinet-Wongsonegoro heeft goedgekeurd. „Wat in de eerste plaats de aandacht trekt, is de verklaring dat mr. I. W. A. Kusuma Sumantri de portefeuille van Defensie gaat beheren, omdat hij steun krijgt van de Brawidjaja-divisie in Oost- Ja va en het territorium Zuid-Celebes." Pedoman vraagt zich af, hoe het zal zijn, indien andere divisies zich nu ook met de politiek gaan bemoeien. „Hoewel de com munisten niet officieel aan de nieuwe x-e- gering deelnemen, zullen zij in de practijk een zeer sterke positie verwerven, die de koers van het kabinet zal bepalen. Er zijn in het kabinet personen, die bekend staan om hun „progressief gespeel", zoals Moh. Yamin, Iwa Kusuma Sumantri en Abikusno Trokrosujoso, zodat zij gemakkelijk werk tuigen der P.K.I. zullen worden. Het blad noemt de positie van mr. Ali Sastroamidjo jo als voorstander van het verdrag van San Francisco in dit verband bezien lach wekkend. Door aan Wenen te vragen het,verkorte verdrag voor Oostenrijk te verwerpen, zet de Sovjet-Unie het gebruik van dit ont- werpverdrag voor propagandadoeleinden voort, zo zegt men in deze kringen. De Westelijke mogendheden hebben echter reeds duidelijk laten weten, dat zij bereid zijn het verkox-te verdrag te laten vervallen indien de Sovjet-Unie de on derhandelingen voor een vollediger ver drag wil hervatten. Russisch protest wegens schending van luchtruim MOSKOU (Reuter). De Sovjet-Unie heeft Donderdag de Amerikaanse ambas sade te Moskou een nota doen toekomen, waarin krachtig wordt geprotesteerd tegen wat genoemd wordt een schending van het Russische luchtruim door een Amerikaan se viermotorige bommenwerper van het type B 50. Dit zou Woensdag in de buurt van Wladiwostok voorgevallen zijn. Twee Russische jagers stegen op om het Amerikaanse vliegtuig te onderscheppen. Volgens de nota opende de B 50 het vuur en beschadigdde een van de Russische jagers ernstig. De Russische jagers bescho ten op hun beurt het Amerikaanse vlieg tuig, dat in de richting van de zee ver dween. De Russische regering heeft geëist, dat degenen, die verantwoordelijk zijn voor „deze grove schending" ter verantwoor ding geroepen worden en dat onmiddellijk maatregelen genomen worden om herhaling te voorkomen. In zee gestort Woensdag deelde een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht te Tokio mede, dat een Amerikaans superfort in de zee van Japan was gestort. De tweede piloot van het toestel was in de wateren ten Zuid-Oosten van Wladiwostok opge pikt. De woordvoerder voegde er aan toe, dat de bommenwerper een oefenvlucht maakte. Vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht en marineschepen zetten het speuren naar de andere leden van de bemanning voox't. Generaal Otto Weyland, bevelhebber van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, heeft vandaag ver klaard, dat geen Amerikaans vliegtuig het Russische luchtruim heeft geschonden. Hij zeide dit naar aanleiding van het Russische protest. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht zeide Vrijdag te Tokio, dat het zoeken naar de vermiste bommenwerper Vrijdagochtend om tien uur was gestaakt. Volgens de jongste berichten is alleen de tweede piloot gered, aldus de woordvoer der. WASHINGTON (Reuter). President Eisenhower heeft de leiders van het Con gres medegedeeld dat hij een verzoek zal indienen tot vex'hoging van het maximum bedrag van de nationale schuld van thans 275 milliard dollar. Dit voox'stel oxxdervindt in het Congres sterke oppositie en zal waarschijnlijk de plannen voor een ver daging van het Congres in het weekeinde verstoren. De leidex-s van het Congx-es heb ben meer dan twee uur besprekingen ge voerd met Eisenhower. De republikeinse senator Styles Bx'idges deelde de verslag gevers mede, dat er nog geen beslissing is genomen over de grootte van de vex'hoging. De schuld bedraagt thans 272,5 milliard dollar, zodat de regering nog slechts 2,5 milliard nieuwe schulden kan aangaan. De minister van Financiën, Humphrey, maakte bekend, dat de regering het Con gres zal verzoeken de limiet te vex'hogen tot 290 milliard dollar. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- ea c ■os "o-g x a e. M |g g Si toestand 5-5 ES S *r *5 Is Helsinki zwaar bew. Z 2 20 0 Stockholm geheel bew. ZZO 2 0 Oslo zwaar bew. NNO 3 18 2 Kopenhagen licht bew. WZW 8 20 2 Amsterdam zwaar bew. ZZW 3 19 0,4 Edinburgh onbewolkt windstil 17 0 Londen regen O 5 20 5 Luxemburg zwaar bew. ZZW 4 16 10 Parijs regen Z 4 20 6 Bordeaux zwaar bew. windstil 21 0,5 Grenoble half bew. windstil 24 1,6 Nice onbewolkt NNW 4 33 0 Genève onbewolkt windstil 24 0,4 Zürich licht bew. windstil 1 Berlijn onbewolkt W 4 22 0,2 Frankfort nevel ZZW 3 20 8 München zwaar bew. W 3 17 10 Innsbrück zwaar bew. ZZW 1 17 22 Locarno onbewolkt O 3 22 9 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u. LATER OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Aanvankelijk zwaar bewolkt met voor namelijk in het Zuiden van het land nog enige regen, later opklaringen en enkele verspreide buien. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zwakke tot matige wind draaiend naar richtingen tussen West en Noord. 1 Augustus Zon op 5.01 uur, onder 20.31 uur. Maan op 22.27 uur. onder 13.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 31 Juli: Hoog water: 6.52 en 19.18 uur. Laag water: 2.43 en 15.02 uur. Zaterdag 1 Augustus: Hoog water: 7.37 en 20.04 uur. Laag water: 3.27 en 15.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1