Alle verbondenen een stem in het kapittel Senator Taft in New Yorks ziekenhuis overleden VS en Rusland protesteren bij elkaar na vlieg-incidenten Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Einde van Taft V.S. over komende Korea-conferentie Dulles nu zelf naar Korea om Rhee tot andere gedachten te brengen De Senaat der VS na Tafts dood Het woord is aan Grote verslagenheid in republikeinse kringen Onlangs neergeschoten Sovjet-vliegtuig zou passagierstoestel zijn geweest Tafts carrière Koel weer met opklaringen Amerikaanse hulp aan het buitenland goedgekeurd 99 99 Franse woordvoerder meldt succes in Vietnam Republikeinse meerderheid van een zetel behouden? Superfort-inzittenden in handen der Russen Weerrapporten 68e JAARGANG No 19 ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 172 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman SENATOR ROBERT TAFT heeft in zijn laatste levensdagen gezegd: „lk weet dat ik ga sterven, maar ik bid God dat hij mij zal sparen, omdat Ike mij zo nodig heeft" En de verklaring van de president, na het einde van de senator, besluit met de woor den: „Het Amerikaanse volk verloor een trouwe burger en ik een wijze raadgever en gewaardeerde vriend." Deze uitingen herinneren aan de toezegging van volledige steun, die Taft een jaar geleden aan Eisen hower gaf, toen die hem in de strijd om de republikeinse candidatuur voor het presi dentschap te Chicago verslagen had. Het was lange tijd onzeker gebleven of Taft niet zou winnen. Zijn grote politieke erva ring, de persoonlijke achting die hij genoot en ook zijn conservatisme, dat in de repu blikeinse partij door zovelen gedeeld werd, schenen hem een grote kans te bieden. En in Europa hield men zijn hart vast bij de gedachte aan een mogelijk presidentschap van deze oude isolationist, die zich zowel tegen Amerika's deelneming aan de twee de wereldoorlog als tegen de Marshall hulp en het Atlantisch Pact had verzet. Dat Eisenhower tenslotte door de republikeinse conventie te Chicago als candidaat werd aangewezen scheen vooral gevolg te zijn van veler overtuiging, dat men met hem de overwinning in de strijd om het presi dentschap zou kunnen behalen en met Taft niet. De grote persoonlijke populariteit van de generaal, van de overwinnende opper bevelhebber in de Tweede Wereldoorlog, zou de doorslag geven die Taft niet in zijn macht had. De politieke onervarenheid van de generaal nam men daarbij op de koop toe. Het was voor Taft ongetwijfeld een moei lijke belevenis. Dit was de vierde maal dat hij faalde voor de republikeinse candida tuur. In 1940 had hij het afgelegd tegen Wendell Wilkie, in 1944 en 1948 tegen Dewey. In al die gevallen was de republi keinse candidaat door de democratische tegenstander (tweemaal Roosevelt, een maal Truman) verslagen. Ditmaal',na twin tig jaar bewind der democratische partij, stonden de kansen voor de republikeinen eindelijk zeer gunstig en nu moest hij weer wijken, niet voor een ervaren staatsman maar voor een populaire generaal. Dat Taft dit niet alleen kalm aanvaardde, maar bovendien zijn overwinnaar zijn volle medewerking toezegde, bewijst dat hij een man van groot karakter, van grote oprecht heid was. Hij kwam zijn belofte dan ook na en bleef Eisenhower, toen die in het begin van dit jaar zijn hoge ambt aanvaard had, terzijde staan. Dit is zeker voor de president van groot belang geweest, want Robert Taft bezette als republikeins frac tieleider in de (in het Amerikaanse staats bestel zo gewichtige) Senaat een sleutel positie. En het bleek al spoedig dat de een heid in de republikeinse partij, met haar luttele meerderheid in beide Huizen van het Congres, moeilijk te handhaven zou zijn. Oprechtheid en loyaliteit heeft men in Taft niet pas na zijn heengaan erkend. Ook zijn tegenstanders hebben die tijdens zijn loopbaan herhaaldelijk erkend, hetgeen niet wegnam dat zij fel tegenover zijn iso lationistische begrippen, tegenover zijn op treden inzake de vakbonden (tot uiting gekomen in de Taft-Hartley-wet, die het stakingsrecht beperkt) en tegenover zijn ganse conservatieve levenshouding bleven staan. Hij beschouwde de tijd waarin zijn vader, William Howard Taft, president der Verenigde Staten geweest was, als de pe riode waarin Amerika het meest ideale leven weerspiegelde. Dat waren de jaren voor de eerste wereldoorlog, waarin het nog in die afzondering van de wereld ver bleef die het toen als hoogste wijsheid be schouwde. De verbreking van die isolatie zou het grote nieuwe zorgen brengen en het met grote nieuwe verplichtingen belas ten. Dat is ongetwijfeld waar gebleken. Zij heeft Amerika niettemin tot een groter Amerika gemaakt dan het vroeger was. Zij heeft in internationale zin ook eenwording bevestigd, waarin de rijke, welvarende burger zich niet meer kon onttrekken aan een nieuwe maatschappelijke ontwikkeling. Al is die in het gezelschap der volken nog allerminst voltooid, al verkeert die in feite nog in haar aanvangsphase, er zijn belang rijke vorderingen ggmaakt waarin Ameri ka een zeer groot aandeel heeft genomen. Niet met de instemming van Taft; onge twijfeld in sterker mate met die van Eisen hower, die in zo menig opzicht niet met zijn inzichten instemde. Maar die in zijn grote vakkundige ervaring als politicus wel een belangrijke steun in hem moet hebben gevonden. Robert Taft was ongetwijfeld een be gaafd, volhardend en moedig man. Als een moedig man heeft hij ook tot het eind toe gestreden tegen de kwaadaardige ziekte, die hem sloopte. R. P. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft Vrijdag het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij een bedrag van 652.422.390 dollar voor de hulp aan het buitenland beschik baar wordt gesteld. Eerder op de dag was de gemengde com missie uit de Senaat en het Huis van Afge vaardigden het over dit bedrag eens ge worden. Thans moet de Senaat nog zijn goedkeuring aan het wetsontwerp hechten. Een poging in het Huis van Afgevaardig den, om het bedrag met 211 millioen dollar te verminderen, werd verworpen. Michael S. Harris, functionaris van de organisatie voor de Amerikaanse hulpver lening aan het buitenland, de MSA, heeft Vrijdag in een lezing te West-Berlijn ver klaard, dat de V.S. na afloop van de tweede wereldoorlog voor een bedrag van onge veer veertig milliard dollar hulp aan het buitenland hebben verleend. Naar door AFP in Washington wordt vernomen, hebben de Verenigde Staten besloten, er in het bijzonder op aan te dringen dat alle landen, die ter ondersteuning van de actie der UNO troepen naar Korea hebben ge zonden, rechtstreeks zullen deelnemen aan de komende politieke con ferentie over Korea. Het Amerikaanse standpunt zou worden verdedigd in de algemene UNO-vergadering, welke op 17 Augustus bijeenkomt. Alle betrokken regeringen zouden reeds hiervan op de hoogte zijn gesteld. Van officiële zijde is te Washington voorts medegedeeld dat de V. S. „tevoren hun bondgenoten zullen raadplegen, alvo rens eventueel te besluiten, de besprekin gen met de communisten op de te houden politieke conferentie over Korea af te bre ken, indien niet voldoende vorderingen zouden worden gemaakt." Er wordt echter van dezelfde zijde de nadruk op gelegd dat dit niet inhoudt dat de V. S. terugkomen op hun beslissing, de besprekingen af te breken indien blijkt dat deze door de communisten niet te goeder trouw zouden worden gevoerd. Inmiddels heeft het State Department doen weten, dat minister Dulles morgen per vliegtuig naar Korea vertrekt voor poli tieke besprekingen met de Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee. Hij zal worden vergezeld door de Ame rikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Robertson, die onlangs besprekingen met Rhee heeft gevoerd. Voorts zal de onderminister voor het 'leger, Robert Ste vens, volgende week naar Korea vertrek ken om deel te nemen aan de besprekin gen over het veiligheidsverdrag. Rhee gaat „zijn eigen weg" Volgens een woordvoerder van de Zuid- Koreaanse regering is president Rhee van plan, de UNO te laten weten, dat hij „zijn eigen weg zal gaan", als er op de komende politieke conferentie over Korea enig com promis wordt aangegaan. De president zou hierover nog een verklaring uitgeven. Men verwacht, dat hierin Rhee's standpunt zal worden bekendgemaakt ten aanzien van de besprekingen, welke hij volgende week met Dulles zal houden. Ook zal de president er op aandringen, dat Zuid-Korea „een eer ste stem" krijgt in het beheer van de fond sen voor de wederopbouw van het land. De Zuid-Koreaanse minister van Defen sie, Sohn Won II, heeft in de Nationale Vergadering verklaard, dat hij voornemens is, aan alle burgers een militaire opleiding te laten geven voor een mobilisatie in ge val van nood. Uit Seoel seint A.F.P. dat de militaire bestandscommissie vanochtend weer te Panmoendjom bijeen is geweest. Op ver zoek van de Noordelijken zullen de be sprokingen Maandag worden voortgezet. Er werden geen nieuwe klachten over be standsschendingen ingediend. Vanmiddag zal de neutrale commissie van toezicht, be staande uit vertegenwoordigers van Polen, Tsjechoslowakije, Zweden en Zwitserland, voor het eerst bijeenkomen. Met het oog op de uitwisseling van krijgs gevangenen, welke op 5 Augustus begint, zullen de verbondenen Maandag de gang van zaken hierbij nog eens volledig repe teren. Volgens radio-Peking worden in Noord-Korea voorbereidingen getroffen om de geallieerde krijgsgevangenen naar het punt van uitwisseling in de gedemilitari seerde zóne over te brengen. De bestandscommissie heeft stafofficie ren opgedragen, onmiddellijk te beginnen met de afbakening van de grenzen van de „bufferzone". Het vraagstuk van de bur gers die in de zone wonen, zal nog door de commissie worden bestudeerd. De nood der burgerbevolking Het hoofd van de Amerikaanse stichting voor het herstel in Korea, generaal John Coulter, heeft Vrijdag gezegd dat er ten minste een milliard dollar nodig is om de Koreaanse economie op vooroorlogs peil te brengen. Coulter verklaarde, dat ruim een millioen burgers het leven heeft ver loren als gevolg van het Koreaanse con flict. Vijf milloen der overlevenden werd geheel of gedeeltelijk ondersteund en hon derdduizenden anderen leefden „aan de rand van de honger". Volgens de generaal zijn er nog twee millioen vluchtelingen. Tachtigduizend wezen en vele vondelingen behoefden medische zorg en onderhoud. SAIGON (A.F.P.) Naar een woord voerder van de Franse generale staf te Sai gon meedeelt, hebben de Frans-Vietnamese strijdkrachten bij de operatie „Camargue" tot dusverre 150Ö aanhangers van de Viet- minh buiten gevecht gesteld, te weten 600 doden en gewonden, terwijl 900 gevange nen werden gemaakt. Voorts wordt gezegd, dat het meren deel van de omsingelde strijdmacht van de opstandelingen ter sterkte van twee batal jons niet heeft kunnen ontkomen. Senator Robert Taft. Het onafhankelijke lid van de Ameri kaanse senaat Wayne Morse, heeft Vrijdag meegedeeld, dat hij zich moreel verplicht voelt om over organisatorische kwesties met de republikeinen mee te stemmen. Hierdoor is het vrijwel zeker, dat de re- publiekeinen ook na de dood van Taft hun meerderheid in de Senaat zullen be houden. Waarschijnlijk zal de democratische gouverneur van Ohio, Lausche, een lid van zijn partij aanwijzen als opvolger van Taft. Hierdoor zouden de democraten over 48 zetels beschikken. Daartegenover staan dan nu 47 republikeinen en senator Moi*se, aangenomen althans dat de opvolger van de onlangs overleden senator Tobey, een republikein uit New Hampshire, ook een republikein zal zijn. Als Morse met de i-e- publikeinen meestemt, is de verhouding dan 48 tegen 48 stemmen. In dat geval kan vice-president Nixon als voorzitter van de Senaat de balans ten gunste van de republikeinen doen doorslaan. Door de dood van Taft komt ook de kwestie aan de orde, wie de overledene moet opvolgen als republikeins fractie leider in de Senaat. Op het ogenblik staat de fractie onder leiding van William Know- land. Gistermiddag om half vijf (Nederlandse tijd) is de Amerikaanse senator Robert Taft in een New Yorks ziekenhuis overleden. De dood van Taft, die 63 jaar geworden is, was volgens het bulletin van zijn doktoren veroorzaakt door zeer kwaadaardige en snelgroeiende kankergezwellen. Hij is kalm en zonder pijn heengegaan. Zijn vrouw en zijn vier zoons waren aan het sterfbed. D r. A. M. M e e r 1 o o Onder cultuurmensen kan zwijgen evenveel alarm verwekken als tegenspraak. Na de bekendmaking van Tafts verschei den heeft president Eisenhower zich on middellijk met zijn echtgenote naar de woning van mevrouw Taft begeven om de familie hun leedwezen te betuigen. Eisen hower, die sprak van een tragisch verlies voor Amerika, heeft opdracht gegeven, op TOKIO (Reuter). Russische jagers hebben ter hoogte van Wladiwostok een Amerikaans superfort aangevallen en neergeschoten, zo heeft generaal Otto Wey- land, commandant van de Amerikaanse luchtstrijdkrachten in het Verre Oosten, verklaard. De enige overlevende, kapi tein Joh. N. Ernst Roche, heeft meege deeld dat dit Woensdag gebeurd is op 40 mijl afstand van de kust der Sovjet-Unie. Het vliegtuig was op een oefenvlucht. Kapitein Roche is gered door een Ameri kaanse torpedobootjager. Des morgens waren een Russisch protest wegens „schen ding van het luchtruim" en het in zee stor ten van het Superfort reeds met elkaar in verband gebracht. MOSKOU (Reuter). Inmiddels heeft Zwaar heeft Zierikzee te lijden gehad van de overstromingen, waarvan de puinhopen Cp verschillende punten van de stad getuigen. Het leven gaat echter verder. Ten ehoeve van hun klanten zijn door neringdoenden borden met aanwijzingen geplaatst. de Sovjet-Russische regering bij de V.S. geprotesteerd wegens het neerschieten van een Sovjet-Russisch lijnvliegtuig in de na bijheid van de Chinees-Koreaanse grens, maar boven Chinees territorium, op 27 Juli waardoor 21 Russen de dood vonden. Hieromtrent was door de Amerikaanse legerleiding enkele dagen geleden bericht, dat het een Russisch militair transport vliegtuig betrof dat boven Korea was neergeschoten. Betreffende het superfort meldt Reuter, dat kapitein Roche elf uur in het water heeft gelegen en daarna nog eens elf uur in een rubberboot heeft gezeten, die hem door een Amerikaans vliegtuig was toe geworpen. De bemanning van het neerge schoten toestel telde 17 koppen. Naar officieel te Washington wordt meegedeeld, beschikken de V.S. over in lichtingen, dat Sovjet-vaartuigen een aan tal overlevenden van de Amerikaanse bommenwerper zouden hebben opgepikt. In een verklaring van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken wordt gezegd, dat in het gebied, waar het Ameri kaanse toestel is gevallen, overlevenden op reddingvlotten zijn waargenomen en dat zich RuSsische schepen in de omge ving bevonden. Het aantal overlevenden is echter nog niet bekend. Voorts wordt de tekst bekendgemaakt van een nota, welke de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Bohlen, aan de Russische onder minister van Buitenlandse Zaken Gromy- ko heeft overhandigd. Hierin wordt „in de krachtigste bewoox-dingen" geprotesteerd tegen het neerschieten van het Amerikaan se toestel op 29 Juli. Voorts wordt van de Russische autoriteiten gevraagd „onmid dellijk rapport over de toestand van de overlevenden uit te brengen en bekend te maken welke regelingen er worden getrof fen om hen zo spoedig mogelijk naar huis te zenden." Volgens een woordvoerder van het State Department waren de instructies inzake de Amerikaanse protestnota reeds aan ambassadeur Bohlen gezonden, vóórdat Washington het Russische protest over het gebeurde bij Wladiwostok had ontvan gen. „Misdadig optreden" De Moskouse bladen hebben vandaag de tekst gepubliceerd van een Russische nota, die Vrijdag door de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken Gi'omyko aan de Amerikaanse ambassadeur, Charles Bohlen, werd overhandigd. Volgens de nota hebben vier Amerikaanse jagers op 27 Juli een Russisch passagiersvliegtuig cp 110 km. van de Chinees-Koreaanse grens aangevallen en neergeschoten. Met het gevolg dat 15 passagiers en de zes le den van de bemanning het leven verloren. I-let vliegtuig kwam van Port Arthur en onderhield een geregelde dienst, aldus de nota. Verder wordt in de nota gezegd, dat het incident boven het gebied van de Chinese volksrepubliek geschiedde in de buurt van de plaats Khoeadjan. Het Russische vlieg tuig was op weg naar de Sovjet-Unie. „De Sovjet-Russische regering verwacht", aldus de nota, „dat de Amerikaanse re gering de schuldigen aan deze aanval het Witte Huis en andere regeringsgebou wen de vlag halfstok te hijsen. De minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, noemde de dood van Taft „een tragedie voor het land en een smar telijk verlies voor mij persoonlijk". Dulles voegde hieraan toe, dat hij gedurende meer dan 40 jaar als vriend met Taft heeft samengewerkt, waarin hij diens bijzon dere kwaliteiten als staatsman ten volle had leren waarderen. Oud-president Truman heeft Tafts over lijden een groot verlies voor het land ge noemd. Robert Alphonso Taft werd 8 September 1889 te Cincinnati, Ohio, geboren als oud ste zoon van William Howard Taft, die na een carrière als advocaat tot gouver- neui--generaal der Philippijnen werd be noemd en in 1908 tot president der V.S. werd gekozen als opvolger van Theodore Roosevelt. Robert Taft heeft zijn belangstelling voor de politiek dus van huis uit meegekregen. Hij studeerde rechten te Yale en Harvard, waar hij voor al zijn examens met lof slaagde. Na de eerste wereldoorlog ver bleef hij enige tijd in Europa, waar hij bij de toenmalige Amerikaanse hulpacties werkzaam was, om zich vervolgens we derom als advocaat in zijn geboorteplaats te vestigen. Voor zijn werk in Europa werd hij met Poolse, Finse en Belgische onder scheidingen begiftigd. In 1914 huwde hij# met Martha Bowers, dochter van een minister, uit welk huwelijk vier zoons zijn geboren. De politieke loopbaan van Robert Taft begon, toen hij in 1921 tot lid van het Huis van Afgevaai'digden van de staat Ohio werd gekozen, waar hij in 1926 tot „speaker" gekozen werd. In 1938 werd hij republikeins vertegenwoordiger van zijn staat in de Senaat der V.S., waar hij de leider der republikeinse oppositie werd. Bij de verkiezingen van 1944 en 1950 bleef hij zijn zetel behouden. Hij werd wel „Mis ter Congress" genoemd en de laatste tijd ook „Mister Republican", bijnamen die kenmerkend zijn voor de positie, die hij inneemt. Hij werd bewondei"d om zijn eer lijkheid en om zijn bekwaamheid op het terrein der wetgeving, stond in het debat bekend om zijn logica en hardnekkigheid, en evenals hij destijds de opponent bij uit stek was van Roosevelts „New Deal" werd hij later de verbeten tegenstander van Tru- mans „Fair Deal". Alhoewel hij een ern stige mededinger was naar de republikein se candidatuur voor het presidentschap, won Willkie het van hem in 1940 en Dewey in 1944 en 1948. Overtuigd isolationist Taft werd door sommigen wel een „le vend anachronisme" genoemd, vanwege zijn overtuiging dat het Amerika van om streeks 1910, dus tijdens het bewind van zijn vader, het meest ideale leven weer spiegelde. Hij was een uitgesproken isola tionist en stemde derhalve tegen de invoe ring van de dienstplicht evenals tegen de deelneming van de V.S. aan de tweede wereldoorlog. Eveneens verzette hij zich tegen internationale overeenkomsten als die van Bretton Woods tot oprichting van een wereldbank en een internationaal mo netair fonds, tegen het handvest der UNO, het Marshallplan en het Noord-Atlantisch pact. Hoewel hij tegen Trumans sociaal-eco nomische politiek was, stelde hij toch enige maati-egelen voor op het gebied van de sociale wetgeving, het onderwijs en de woningbouw, die in de V.S. vrij algemeen als „progressief' beschouwd worden. Taft maakte deel uit van vele Senaatscommis sies, o.a. op het gebied van bankwezen en financiën. Al ging aanvankelijk zijn be langstelling meer uit naar binnen- dan naar buitenlandse problemen, de laatste tijd nam hij ook deel aan de werkzaam heden die met de buitenlandse politiek verband houden. In zijn vrije tijd wijdde hij zich graag aan golf en vissen. Gewijzigd standpunt In de laatste jaren heeft Taft zijn stand punt iets gewijzigd. Hij was er niet tegen, dat de V.S. ten strijde trekken, indien een van de N.A.V.O.-landen wordt aangeval len. Ook stemde hij voor vermeerdering van hulp aan landen die toonden, dat zij het communisme bestrijden. In 1952 leed Taft op de conventie van de partij waar de candidaat voor het pre sidentschap moest worden gekozen, de nederlaag tegen Eisenhower. Onmiddel lijk na zijn nederlaag zeide Taft: „Ik zal alles doen wat in mijn vermogen ligt om Eisenhower in de verkiezingscampagne te helpen". Toen Eisenhower in Januari 1953 presi dent was geworden, nam Taft als leider van de meerderheid in de Senaat, de op een na invloedrijkste plaats in het land in. Op 10 Juni kwam Taft. die reeds eerder in het ziekenhuis was behandeld voor een heupaandoening, op krukken in de Senaat. Hij zei toen, dat hij voor de rest van de zittingsduur niet als leider van de meer derheidspartij in de Senaat kon optreden. Aan Eisenhowers zijde In sommige geschillen met het Congres bleek de leiding van Taft van onschatbare waarde voor Eisenhower. Dit heeft velen verbaasd, die gedacht hadden, dat de Se nator zijn gedrag ten aanzien van het Witte Huis door bitterheid zou laten beïnvloeden, nadat Eisenhower Taft had verslagen voor het republikeinse candidaatschap voor de presidentsverkiezingen. Doch de twee mannen werkten samen in betrekkelijke eensgezindheid, ofschoon Taft in de repu blikeinse partij het conservatisme van het Midden-Westen, vertegenwooi'digde, ter wijl Eisenhower een meer liberale en in ternationale oriëntering in de politiek voorstaat. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich vandaag in het gebied tussen deze depressie en een rug van hoge luchtdruk bij Ierland. Door een Noord-Westelijke luchtstroming wordt koele maar tamelijk droge lucht aange voerd. Hierin komen flinke opklaringen voor. De weersverbetering die hiermede begon zal Zondag voortduren, aangezien de rug van hoge druk bij Ierland langzaam ons land nadert. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Q0 c I ■iss -o-g Stt 12 S-e SS SE y, >y >■- Sc B0 >i E ra d streng zal straffen en er voor zal zorgen dat een dergelijk misdadig optreden van de zijde van het Amerikaanse militaire bevel vooi-taan achterwege blijft". De Rus sische regering behoudt zich het recht voor, schadevergoeding van de Amerikaanse re gering te eisen voor het verlies van levens en eigendom. Andere lezing Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de V. S. het jongste Russische protest van de hand zullen wijzen. Van de zijde van de Ame rikaanse luchtmacht te tokio is medege deeld, dat de piloot, die het Russische toe stel neerschoot heeft verklaard, dat er geen inzittenden uitgesprongen zijn. Het toestel vloog volgens deze lezing boven een Noord-Koreaans vliegveld in Oostelijke richting toen het beschoten werd. Het Rus sische toestel type I.L.-12 was het laatste vliegtuig, dat voor de wapenstil stand neergeschoten werd. A.F.P. Ook een woordvoerder van 't State Department heeft verklaard, dat het inci dent zich Maandag tussen de onderteke ning van de wapenstilstand en het ingaan er *van heeft voorgedaan. Volgens de Amerikaanse inlichtingen werd het Rus sische toestel ten Zuiden van de Jaloe boven het Koreaanse gevechtsgebied neergeschoten. De woordvoerder zeide, dat het Amerikaanse antwoord de verantwoor delijkheid voor het verlies van het Rus sische toestel en de dood van de 21 inzit tenden geheel aan de Sovjet-Russische regering zal toeschrijven. Helsinki zwaar bew. ZW 6 20 18 Stockholm licht bew. Z 3 16 19 Oslo zwaar bew. NNW 2 16 9 Kopenhagen regenbui WZW10 19 3.1 Amsterdam zwaar bew. WNW 3 16 5,1 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 19 1 Londen zwaar bew. windstil 17 12 Luxemburg licht bew. NW 4 14 11 Parijs zwaar bew. windstil 18 6 Bordeaux motregen W 3 24 0 Grenoble zwaar bew. O 1 24 0 Nice onbewolkt NNW 3 27 0 Genève zwaar bew. ZZW 3 26 1,5 Zurich regen WNW 2 21 1,1 Berlijn regen NNW 2 21 11 Frankfort half bew. WNW 5 17 18 München zwaar bew. W 7 20 24 Wenen regen W 7 22 0,1 Innsbrück zwaar bew. windstil 23 1 Rome onbewolkt ONO 1 32 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt te 10 uur: Wisselende bewolking met enkele ver spreid optredende buien. Overwegend matige wind tussen West en Noord- West. Weinig verandering in tempera tuur. Zon op 5.03 uur, onder 20.29 uur. Maan op 22.53 uur, onder 14.43 uur. (Laatste kwartier) 3 Augustus Zon op 5.04 uur, onder 20.27 uur. Maan op 23.28 uur, onder 16.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 2 Augustus: Hoog water: 8.30 en 21.01 uur. Laag water: 4.11 en 16.26 uur. Maandag 3 Augustus: Hoog water: 9.34 en 22.08 uur. Laag water: 4-58 en 17.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1