Zomercongressen Sommige toeristen kiezen een verkeerde garderobe <v oor d^, •ouw Weet u wel dat Voor vacantie en sport Maaltijden tijdens het kamperen Een helicopter daalde ZATERDAG 1 AUGUSTUS 1953 10 KERKELIJK LEVEN Heringa Wuthrich Jongeman door hofauto aangereden en omgekomen DIT MAKEN WE ZELF ITALIë IS GEEN RIMBOE 20-AMSTERDAM Radar en verbindingen zijn zwakke punten Parapluie's van velerlei model komen op de Duitse markt als mode-specialiteit. Steeds meer variaties in vorm en decoratie worden door de Duitse ontwerpers toegepast. Er zijn mensen die kamperen maar een zeer matig en „primitief" genoegen vinden. Al dat behelpen met wassen, koken, slapen e.d. vinden ze maar niets. „Daar heb je toch geen vacantie voor?" is hun devies. Maar de echte kampeer ders vinden dat primitieve juist de at tractie; want wat is er heerlijker dan buiten je eigen potje te koken op een klein houtvuur of eventueel een spiri- tusstel. En met dat wassen moet je het dan ook maar zo nauw niet nemen. Het spreekt vanzelf dat de maaltijden van de kampeerders als regel wel iets an ders zijn dan de „stadse" maaltijden. Hoewel een houtvuurbiefstukje soms voortreffelijk uit de pan komt! Maar alleen het idee vacantie zal dan al no pen tot wat eenvoudiger gerechten, al thans eenvoudiger in de bereiding. En vaak zullen dus ook blikjes goede dien sten bewijzen. Maar een week of veer tien dagen blikjes is wel wat veel van het goede. Daarom volgen hier nog een paar eenvoudige kampgerechten. Op een warme dag kan het heerlijk zijn een voedzame sla als volledige maaltijd te geven. Sla van zure haring, komkommer, tomaten en aardappel. 4 zure haringen, Vt kg. tomaten, een flinke komkommer, 1 uitje, 1 kg. ge kookte aardappelen, aardappelwater, olie, een slasaus, zout, peterselie. De vis van graten ontdoen en op één na in stukjes verdelen. De tomaten in kokend water dompelen, schillen en in -plakjes snijden. De komkommer schil len en in blokjes snijden, evenals de aardappelen. Het uitje schoonmaken, fijn snipperen, in olie lichtbruin bak ken en even laten afkoelen. Een sla saus en zout aan het uitje toevoegen en zoveel aardappelwater, tot een vrij dunne, pittig smakende saus is ont staan. De in stukjes verdeelde vis, to maten, komkommer en aardappelen luchtig door de saus mengen. De sla in een schaal overdoen met fijngehakte kruiden bestrooien en met reepjes haring versieren. Sla van andyvie, aardappelen en worst. In stukjes gesneden boterhamworst, een rest bruin van jus of bouillon, kg. andijvie, 1 kg. gekookte aardappe len, augurkjes en/of uitjes uit het zuur, mosterd, olie en azijn of een slasaus, zout. De andijvie schoonmaken wassen en fijn snijden. De aardappelen in dikke plakken snijden. De augurkjes en uitjes fijnhakken. De olie en de azijn of de slasaus vermengen met mosterd en zout en zoveel bruin van jus of bouillon, dat een vrij dunne saus ontstaat. Alle be standdelen voorzichtig met dit sausje vermengen, zo, dat men de bestandde len niet stuk apert. De sla in een schaal overdoen. Ook stampotten met rauwe groenten komen natuurlijk in aanmerking. Na de koude sla geven we graag een warme pap als nagerecht. Na een stamppot kan b.v. heel goed een yoghurtgerecht gegeven worden, deze zijn ook heel makkelijk en snel te bereiden. Yoghurt met bessensap. y2 l. melkyoghurt, lll* dl. bessensap, pl.m. 90 gr. sinker, (liefst basterdsui ker). Het bessensap door de yoghurt roeren en met suiker op smaak afmaken. Het mengsel in glazen overdoen. Yoghurt als pap. 1 liter yoghurt, ongeveer 60 gram bruine suiker, 2 kopjes gebrokkelde beschuit, of andeYe bindmiddelen die niet gekookt behoeven te worden, bij voorbeeld gepofte gort, cornflakes, spe ciale griesmeelproducten. De beschuiten, vlokken enz. kort voor het gebruik overgieten met de yoghurt en op smaak afmaken met de suiker. Hopelijk hebben we u hiermee een paar goede ideeën aan de hand gedaan. de meest betrouwbare methode van wecken is om de groenten of de vruchten te koken in de weckfles? Dus niet de producten eerst koken en daar na in de flessen doen. Deze methode gaat wel vlugger, maar brengt dikwijls teleurstelling. Er komt dan lucht in de fles en na verloop van tijd begint het gistingsproces. rotanmeubelen schoongemaakt kunnen worden met een beetje ben zine? Aan dr. M. Schneider, referendaris bij de regeringsvoorlichtingsdienst is met ingang van 1 Augustus, wegens verandering in de inrichting van het dienstvak waarbij hij werkzaam is, eervol ontslag verleend. Dr Schneider ging in October naar Indonesië om aan de universiteiten van Djakarta en Bandung perswetenschappen te doceren. Dr Schneider moest echter reeds na zeer korte tijd om gezondsheidsredenen naar Neder land terugkeren. Ongevallen Bij de oefening „Coronet" zijn in totaal vier vliegongelukken gebeurd, waarbij zes toestellen werden vernield. Zes piloten verloren hierbij het leven en twee moes ten in een ziekenhuis worden opgenomen, aldus het Hoofdkwartier van de Luch- strijdkrachten, die deelnemen aan da oefening. Het is voor de Italianen niet nodig de vreemdelingen van dichtbij te aan schouwen, want ze zien uit de verte al, dat die blonde signora daar, met ge bloemde rok, gestreepte blouse, genopt hoofddoekje met „Vive l'Amour" (en passant in Parijs op de kop getikt), sokken en stevige stappers en die kale signore met z'n kniebroek, bretels, si gaar en fototoestel, zeer beslist geen Latijnse inslag hebben. Klaarblijkelijk zijn ze voor de eerste keer in Italië, want ze zoeken een terrasje in de zon om een biertje of een glaasje Chianti te drinken, hetgeen zeer naïef is, want, daar de Italianen het idéé hebben, 'dat niets zo slecht is voor de gezondheid als in de zon zitten, zijn alle terrasjes in de schaduw. Het kunnen net zo goed Mijnheer en Mevrouw De Wit uit Koog-aan-de-Zaan als Herr und Frau Müller uit Freiburg of Monsieur et Madame Durand uit Luik zijn: voor de Italianen is hun naam „Turista" en dat is in menig geval genoeg om de taxi-, hotel- of verteerrekening wat hoger te Niet ten onrechte bekijkt mevrouw Turista haar Italiaanse zusters met af gunst. Ze is er zich plotseling van be wust, dat haar doekje met „Vive l'Amour" beter op zijn plaats is in haar tas dan op haar hoofd, dat een gebloemde rok met een streepjes blouse nu niet bepaald een gelukkige combinatie is en dat de shorts (die ze thuis ook nooit draagt), op deze reis evenmin haar gestalte zullen omspan nen en rustig in haar koffer zullen blijvenItalië is geen rimboe. Wie denkt, dat tailleurs het meest worden gedragen in Engeland, die moet eerst eens naar Italië komen. Van Sep tember tot en met Juni zijn jurken taboe en-draagt de Italiaanse tailleurs, tailleurs, tailleurs. En ze draagt ze met flair. Grote kledingmagazijnen met waar-voor-iedere-beurs zijn in dit land sporadisch te vinden; het meeste wordt naar maat gemaakt in kleermakerijen of door naaisters. Verder zijn er, voor de meer welgestelde burgeressen en de (uitgebreide) aristocratie de „bouti ques", met eigen modellen, eigen mannequins en eigen prijzen, die in geen van deze drie factoren voor de Parijse modehuizen onderdoen. En het doet er niet toe of Lucia's vader slager, Maria's broer burgemeester of Silva- na's echtgenoot auto-fabrikant is en of ze hun kleren zelf maken, door de naai ster laten maken of in een Turijns modehuis bestellen: een taillenaad, die niet precies op z'n plaats zit, of een rok die scheef hangt, is een doodzonde! Korte haren, grote ogen en een vleugje zwart dons op de bovenlip (wat hier niet als overtollig haar, maar als een teken van een aanhankelijk ka rakter wordt beschouwd), een keurig tailleur, een dun truitje met een heel hoge boord, twee of drie gouden arm banden, een originele tas, niets wegen de schoenen met hele hoge, of hele platte hakken: dat is het moderne Ita liaanse stadsmeisje. Toffee-beige en zwart, een kleuren combinatie die dit seizoen erg in trek is. De Parijse couturière Madame Bruyère garneerde dit pakje in die nieuwe tint beige met een zwarte pas en zwarte borduursels. Zwarte accessoires verho gen verder de harmonie. ADVERTENTIE Verschillende kerken en godsdienstige groeperingen hebben voor deze zomer maanden congressen en conferenties geor ganiseerd. Het zijn er te veel om op te noemen, maar op enkele willen wij u at tent maken en er iets van vertellen. De keuze is vrij willekeurig. Wij maakten in deze rubriek reeds mel ding van de kerkdagen, die straks in Ham burg zullen worden gehouden. Tiendui zenden zullen daar een deel van hun va- cantietijd doorbrengen, zich bezinnend op allerlei vragen, die de moderne mens aan gaan en waarop men vanuit de Bijbel een antwoord zal trachten te vinden. Ook en kele duizenden Nederlanders zullen voor dit congres de reis naar Hamburg maken. De bekende militante Jehova's getuigen hebben deze week hun grote interna tionale congres in het Yankee Stadium te New York besloten. Acht dagen heeft deze massale vergadering geduurd, waaraan door 125.000 getuigen van Jehova is deel genomen. Ook Nederland was daar ver tegenwoordigd door ongeveer 50 personen, die per chartervliegtuig naar Amerika vlogen. Het is het grootste religieuse con gres geweest, dat ooit in Amerika is ge houden. Na Duitsland en Amerika komt Frankrijk. Daar is in de afgelopen dagen een inter nationaal congres van Gereformeerden gehouden. Achttien landen hebben hun vertegenwoordigers naar Montpellier ge zonden, de plaats van samenkomst. Zoals wel bekend zal zijn, vormen de Protestan ten in Frankrijk een uitermate kleine min derheid, maar in Montpellier hebben de Gereformeerden zich kerkelijk toch wel thuis kunnen voelen. Daar liggen vele her inneringen aan de geschiedenis van de Hugenoten. Bovendien is er aan de uni versiteit van Montpellier een aparte Pro testantse Theologische faculteit verbon den. Van al de deelnemende landen is Neder land hier het sterkst vertegenwoordigd namelijk met een delegatie van 33 per sonen. De andere deelnemers komen uit Zuid-Afrika, Duitsland, Engeland, België, Canada, Schotland, Spanje, Verenigde Sta ten, Frankrijk, Noord-Afrika, Madagascar, Hongarije, Indonesië. Italië, Japan, Portu gal en Zwitserland. Het congres werd ge opend met een kerkdienst in de Chapelle van Montpellier. De eerste woorden werden gesproken door een predikant uit Madagascar, daarna las een Japans student in de En gelse taal enkele gedeelten uit de Bijbel, het Lutherlied werd gezongen in het Ne derlands, het Frans, het Duits en het Engels. De preek werd gehouden door een Schotse predikant. Internationaal Calvinistisch centrum Dit congres van Gereformeerden heeft zich beraden op de vraag wat het ant woord der Reformatie is- op de saeculari- satie, dat is de verwereldlijking, van het moderne leven. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat er een belangrijk resultaat zal voortkomen uit de besprekingen in Montpellier. De gedachte is namelijk zeer serieus geopperd om te komen tot een vestiging van een Internationaal Calvinis tisch Centrum. Verder dan het maken van plannen is men echter nog niet gekomen. Laten wij tenslotte in eigen land eindi gen. Wij hebben verscheidene conferen tieoorden waar velen een weekend of va- ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS Donderdagavond om tien uur is te Ede de 20-jarige landbouwerszoon W. van Beek uit Ede, toen hij zonder voldoende op te letten per fiets de rijksweg wilde overste ken, door een auto van het Koninklijk Huis aangereden en zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later in het ziekenhuis over leed. De chauffeur van de auto liep lichte verwondingen op aan het gelaat door scherven van de voorruit. Een inzittende, kolonel Pantschoulidzew, bleef ongedeerd. Kolonel Pantschoulidzew is belast met de zorg over de stal van Prins Bernhard. Na de sportieve blouse die we u de vorige maal gaven, blijven we ook deze week nog op hetzelfde terrein en geven u deze keer het patroon voor shorts. Voor de lezeressen die graag tennissen, zwemmen, fietsen etc. zal dit patroon zeker goed van pas komen. Shorts zijn niet moeilijk om te maken, het patroon is eenvoudig, dus ook de beginnelingen in het naaldvak zullen dit wel kunnen maken. Het patroon is uitgewerkt voor maat 42, taillewijdte 72, heupwijdte 104. kruishoogte 33, lengte 46 cm. We heb ben voor deze shorts nodig een lapje van 160 lang en 80 breed. Bij voorkeur nemen we stevig materiaal, dus b.v. ka toenen keper, satijndril of iets derge lijks. Allereerst gaan we even de patronen op ware grootte natekenen, knippen ze uit en leggen ze op de stof zoals de teke ning dit aangeeft. Onderaan wordt een zoom van 6 cm geknipt, die later omge slagen kan worden. Verder knippen we overal 2 cm naad, dit is voldoende. De taille wordt afgewerkt met een band van ongeveer 5 cm breed. Hiervoor scheuren we een band, 80 lang en 11 cm breed. De beste volgorde van werken is, eerst het stikken van de midden voor naad. Dan de zakken opstikken, daarna de zijnaden stikken. In de linkerzijnaad maken we een ritssluiting van 18 cm lang. Nu nog de achternaad en kruis naad stikken, alle naden werken we als platte naad af. Onderin de broek maken we een zoom van 6 cm. De taille wordt afgewerkt met een band, deze stikken we aan de binnenkant en aan de goede kant over. De volgende week geven we u het patroon van een rokje, dat even tueel over de shorts gedragen kan wor den. L. S. cantieweek hebben doorgebracht of nog zullen doorbrengen. Een van de belanxijk- ste en bekendste plaatsen van samenkomst is Barchem. In het prospectus van de Barchembeweging heet het dat het haar, groot gezien, gaat om de vernieuwing van onze hele samenleving, welke vernieuwing slechts dan tot werkelijkheid kan worden wanneer men persoonlijk het contact her vindt met cle geestelijke oerbronnen van ons menselijk bestaan. Men zoekt naar de rechtstreekse samenhang van wereldver nieuwing met persoonlijke levensvernieu wing, van geloof en leven. Iedere week komt een nieuwe groep mensen samen om, steeds weer onder an dere leiding, zich te bezinnen op een be paald thema. Zo zal er in de komende zo merweken achtereenvolgens geconfereerd worden over: Wie zien wij in de spiegel van het geschreven, gespeelde en gespro ken Woord?; aarde, heelal, de mens; Het verbond van God en mens; Wetenschaps mensen en het godsdienstig leven; Wegen tot God; De dood. Zo hebben wij u op deze typische va- cantie-Zaterdag op de hoogte gesteld van een kleine serie geestelijke congressen. Al zal Luther het in deze zin niet bedoeld hebben, men zou er zijn woorden boven kunnen zetten: „Feriën halten ist auch Religion". (Vacantie houden is ook religie). ADVERTENTIE Lessen van „Coronet" BRüGGEN, West-Duitsland (A.N.P.). Airchiefmarshal Sir Robert Foster, com mandant van de tweede geallieerde tacti sche luchtmacht, heeft hedenmorgen een kort overzicht gegeven van de lessen, die de Tweede Tactische Luchtmacht thans reeds uit de oefening „Coronet" heeft kunnen trekken. De zwakke punten zijn nog steeds de ra darbescherming en de verbindingen, waar bij vooral de vaste lijnen, de vaste onder grondse en bovengrondse lijnen, die voor 70 percent van het bestaande civiele ap paraat in de deelnemende landen werden betrokken, niet aan de verwachtingen heb ben voldaan. Het is gebleken, dat het mili taire apparaat zelf veel meer verbindings- apparatuur moet meevoeren om niet te veel afhankelijk te zijn van het burger communicatienet. Wat de vliegtuigtypes betreft hebben de „Sabre" en de „Venom" zeer goed voldaan en vooral de laatste heeft bewezen een uitstekende intercepter en aanvaller van hoofddoelen te zijn. De noodzaak om zo snel mogelijk de nieuwe typen vliegtuigen, die pas aan de geallieerde luchtmachten zijn toegewezen, te gaan gebruiken, dringt overigens zeer. De bemanningen van de vliegtuigen, die behoren tot de Nederlandse en Belgische luchtverdediging hebben in deze oefenin gen uitstekend werk gedaan, zo zeide chief- airmarshal Foster. Ze reageerden scherp en waren zeer capabel, maar hun vlieg tuigen zijn op dit moment niet meer vol- doede om tot de hoogste prestaties te ko men. Dit geldt dus voor de Meteors, die bij de Belgen en Nederlanders voor de lucht verdediging in gebruik^zijn. „Al we straks de nieuwe vliegtuigen krijgen zullen de Hollanders en Belgen zeker een belangrijke bijdrage leveren tot de verdediging van West-Europa" aldus Foster. Hoewel er bij deze oefening een aantal ongelukken is gebeurd wijzen de cijfers uit, dat dit aantal bij iedere oefening naaf verhouding afneemt. Het merendeel van de ongelukken bij „Coronet" was het ge volg van vliegfouten," aldus Foster. (Van een medewerkster) nieuw boek voor de jeugd) In „Een helicopter daalde" worden we weer teruggeplaatst in de rampdagen van Februari, toen wind en water ons land overweldigden en waarin toen dank zij de helicopter zoveel mensen levens gered werd. De auteur Aleid van Rhijn doet dit op een heel bijzondere wijze. Op een wijze, bedoeld voor onze jongens en meisjes, maar tegelijkertijd even spannend voor de ouderen. En het is juist door zijn simpelheid, dat het verhaal in alle opzichten ge slaagd genoemd mag worden. Het is het verhaal van één der talloze gezinnen, die plotseling met het ontzettende worden geconfronteerd: een overstroming van al hun have en goed, met daarbij de angst van eigen levensgevaar. Maar het is geen sensationeel verhaal. Het is eerlijk, onopgesmukt en daardoor juist ontroe rend. Wij beleven bij het lezen van dit boekwerkje de ramp, waarover zovele artikelen geschreven zijn, zélf. Van het begin tot het eind. Het begin, waarbij de storm de staldeur uit zijn voegen rukt en het eind, wanneer Koningin Juliana haar bezoek brengt aan de ge teisterde gebieden en ook het getroffen gezin Wielemaker moed inspreekt. Door de officiële gegevens en de situa tieschetsen is het bovendien een werkje geworden van historische waarde. Dat het lezen van dit verhaal tenslotte nog moge bijdrage tot nog meer hulp en steun, waar deze nodig zijn! Acht millioen buitenlandse toeristen worden er dit jaar in Italië verwacht. Acht millioen. En het is verbazend, dat er van dit aantal minstens vier millioen zijn, die blijk geven, dat ze niet goed weten, waar Europa ophoudt en waar Afrika begint. De wijze, waarop ze zich kleden om van een subtropisch klimaat te gaan genieten, doet veronderstellen, dat ze klaar zijn om de rimboe in te trekken op zoek naar zeldzame insecten, inplaats van ijsjes te gaan eten in de schaduw van de scheve toren van Pisa of de San Marco in Venezia te gaan bezichtigen. maken dan eerlijk is. Wanneer Mijn heer Turista zonder natellen betaalt, krijgt hij een diepe buiging en een brede glimlach cadeau en verandert zijn naam in „Cretino", wat zoveel wil zeggen als „sufferd". Aangekomen in Genua, Florence, Mi laan of Venetië, voelt mijnheer Turista, dat hij eigenlijk beter zijn lange broek had kunnen aanhouden, dat hij met zijn witte benen en zijn bretels gewoon voor gek loopt. Hoewel de Italiaanse herenmode hem niet als je-van-hèt voorkomt, moet hij toegeven, dat de zwartgelokte Italianen er in hun zo- merpakken, compleet met stropdas, sokken en lichte schoenen, tenminste toch frisser en normaler uitzien dan hijzelf met z'n geïmproviseerde tropen- pakje, waarin hij zich hoe langer hoe meer schutterig voelt. Een opmerking van zijn vrouw steekt hem echter een hart onder de riem: „Moet je eens kij ken, zeg, die mannen zien er uit als op gedofte Coloradokevers!" En inderdaad, er is helaas een grote groep Italianen, voor wie deze definitie de juiste is. Zij behoren doorgaans tot de categorie der kleine middenstanders. Lorenzo de Me dici, die niet voor niets de bijnaam „II Magnifico" had, zou zich in z'n graf omdraaien, als hij zag waar de élé- gance toe gekomen is. De twintigste-eeuwse Italianen vin den het namelijk hoogst chic pakken te dragen met een zeer geprononceerd streepjespatroon, met heel nauwe broekspijpen zonder omslagen en jas jes die te kort lijken. Ze zijn dol op schoenen in twee kleuren met enorme spitse neuzen. Het gouden armbandje, dat ze als jongen van Tante Francesca of van Oom Giuseppe voor hun Heilige Communie hebben gekregen, schittert voor altijd aan hun pols. Het doet zeer aan je ogen en daarom is het maar ge lukkig, dat er nog anderen zijn, die een beter geproportionneerd gevoel voor élégance hebben. Elegante Italiaansen

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8