Fascistische avonturiers zijn nog steeds actief in Europa P.N.I. gebruikt communistische agitatie tegen de Masjumi Oost-Duitsers delen voedsel uit aan behoeftige West-Berlijners Wereldnieuws PANDA EN DE GROEI-STRALEN Toch io het zo Skorzeny, Degrelle, Lea Lucht en consorten doen lucratieve zaken Castella maakt U charmant Machtsstrijd in Indonesië Bendeterreur inzet van nieuwe actie J De radio geeft Woensdag Trophy Cork weer 8.3% hoger 2 Er zijn thans drie soorten Castella Spaarsaldo van 3 millioen bij Rijkspostspaarbank Stakingen in Öost-Duitsland Voedseloorlog in volle gang ook Vooruitgang voor de huisvrouw GAAT U MET VACANTIE? Kerkelijk Nieuws Bevolkings aanwas van Europa DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 (Van onze correspondent in Brussel) Fernand Demany, oud-communistisch parlementslid en thans politiek redacteur van de socialistische „Peuple" heeft enkele dagen geleden een artikel gepubliceerd dat een tipje oplichtte van de sluier die tot nu toe het internationaal en neo-fascistisch complot, dat geleid wordt door dr. Nau- mann, bedekte. De onthullingen van het socialistische blad hebben geleid tto een officieel onder zoek naar de vertakkingen van het fascis tisch complot in België en hierover heeft de minister van Justitie, graaf Charles Du Bus de Warnaffe, enkele dagen geleden een uit eenzetting gegeven. Tevens verklaarde de minister waarom Otto Skorzeny, de man die Mussolini „redde", niet aangehouden werd toen hij in de Belgische Kongo reisde. De groep van Naumann had in België contact met ex-Oostfrontstrijders en ex- Rexisten. Nauman is inderdaad geliëerd met een mooie Belgische Rexiste, Lea van Dievoet, de weduwe van een hooggeplaat ste nazi, die tijdens de bezetting in België verbleef. Als de Duitse „Frau Lucht" is Lea na de oorlog naar België gekomen om er belangrijke textielzaken te doen. Zij schijnt dat vak tijdens de oorlog in Brussel geleerd te hebben. In de heel dure restaurants, waar men voor het bedragje van 1000 of 2000 francs een vooroorlogs diner kon ge nieten, was Lea een elegante verschijning. Zij kon bovendien alles leveren, zonder vergunning, factuur of andere „handelsbe- lemmerende" papieren. De nazi-diplomaat Lucht, een man uit de school van Otto Abetz, met naar het scheen zeer goede manieren en een uiterst verzorgde Franse dictie, merkte Lea op. Het was de grote liefde op het eerste gezicht, maar Demany laat in zijn artikel doorschemeren dat Lucht, die Naumann in zijn zaken betrok, enkele jaren geleden geen natuurlijke dood zou zijn gestorven. Lea liet intussen in de omgeving van Bonn een villa bouwen, die 300.000 Mark zou hebben gekost. Dat Degrelle, en zelfs de Engelse fascis tenleider Oswald Mosley bij de oprichting van de internationale der ex-fascistische partijen gepolst werden lijkt wij wel zeker. Maar men weet niet veel over de middelen die werden bijeengebracht. Over het be staan van neo-nazistische organisaties in België hebben wij een maand geleden ge schreven. Er is sindsdien niet veel ver anderd. Alleen schijnt de tweespalt en de ruzie tussen de diverse groepjes fascisten nog groter te zijn geworden. Demany, zelf oud-communist, heeft de zaak van de nazis tische vertakkingen in België dan ook wel wat overdreven. De verklaring van de minister, dat hij niets kan ondernemen tegen de intrigerende Lea Lucht is ander zijds nogal zonderling. Het is altijd mogelijk, dunkt ons, aan een buitenlandse te doen begrijpen, dat zij een ongewenste vreemdelinge is. Maar de minis ter voegde er aan toe, dat er een dossier tegen Lea van Dievoet was geweest, dat zonder gevolg in de archieven werd opge borgen. Men kon de mooie Lea alleen zwarte markt-affaires aanwrijven. In haar politieke slippertjes schijnt zij buitenge woon voorzichtig te zijn geweest. En wilde men alle Belgen aanhouden, die tijdens de oorlog aan zwarte markt hebben gedaan, dan zou men dagwerk hebben. De ex-nazi dr. Werner Naumann werd zoals bekend enkele maanden geleden in West-Duitsland aangehouden en is thans opnieuw in vrijheid gesteld. Onmiddellijk na de aanhouding verklaarde kanselier Adenauer dat Naumann een complot tegen de regering van de Bondsrepubliek had gesmeed en dat zijn organisatie in verbin ding stond met buitenlandse neo-fascisti- sche organisaties, ook in België. Thans ver klaarde de Belgische minister van Justitie dat men de dagboeken en papieren van Werner Naumann nauwkeurig heeft onder zocht en nergens van een contact met Degrelle sporen zijn ontdekt. Naumann zou aan Belgische Oostfrontstrijders 200 mil- lioen francs geschonken hebben. De Belgi sche minister zegt thans dat de sociale dienst van de ex-SS'ers in België een kleine armzalige organisatie is, die permanent in grote geldnood verkeert. En Degrelle? Waar is Degrelle, vroegen de journalisten. Graaf Du Bus herinnerde er fijntjes aan dat hij onmiddellijk na de bevrijding, toen hij minister van Justitie was, de uitlevering van Degrelle had gevraagd. Maar in deze zaak scheen de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Spaak, de Spanjaarden niet direct voor het hoofd te hebben willen stoten. Toen later het verzoek van de Bel gische regering kwam om Degrelle daad werkelijk uit te leveren, was Degrelle de beschermeling geworden van de hertogin van Valencia en deze idylle zou nog voort duren. ADVERTENTIE MET ONGEËVENAARDE GENEESKRACHT De minister verklaarde, dat Degrelle in Tanger verblijft. Hij leeft van de opbrengst van zijn boeken, zoals het relaas van de debacle van Mei 1940, dat verscheen onder de titel „La Cohue de '40" (De Warboel van '40). Deze boeken worden in België clan destien verkocht. Otto heeft papieren Wat het verblijf van Otto Skorzeny in de Belgische Kongo betreft, zeide de minister, dat Otto geëngageerd is door een machtige Amerikaanse maatschappij. Hij doet zaken voor het gehele Midden-Oosten en heeft zijn „hoofdkwartier" in Egypte. Men kan niets tegen hem ondernemen, omdat hij zeer speciale papieren heeft. Zowel uit het verhaal van Demany als uit de verklaringen van de Belgische minis ter van Justitie kan onbetwist worden af geleid, dat er op het ogenblik in Europa en elders ex-nazistische elementen zeer actief doende zijn om nieuwe bewegingen in het leven te roepen, terwijl zij anderzijds bui tengewoon goed voor zich zelf schijnen te zorgen en dus evenmin van politiek zijn veranderd als toen zij nog de Herren van Europa waren. De Belgische minister zeide dat hij „van ganser harte zou medewerken aan de strijd tegen het neo-nazisme", maar het is vrij logisch dat de verzetsmannen een ruim ge hoor vinden, wanneer zij verklaren, dat dergelijke goede gevoelens in daden dienen te worden omgezet. ADVERTENTIE U kunt Uw jeugdige teint behouden Wilt U voor zéér bescheiden prijs een echte merkzeep gebruiken met de volle garantie van de Castella kwaliteitsproducten, neem dan de proef met de heerlijke onverpakte Castella Bloemenzeep. Fris en schuimend, met rozige geuren en kleuren, kost deze E4oemenzeep toch slechts20 ct. per stuk. U heeft thans de keus uit drie soorten Castella de zeep met de heilzame, verfris sende werking. Vooral op warme zomerdagen, als U zich eens een keer extra wilt verfrissen, heeft U Castella nodig Voor degenen, wier huid overvloed van schuim nodig heeft, Is er de rijke Castella Spécial (32 ct.) en voor de liefhebsters van de vanouds bekende Castella blijft de klassieke Castella Schoonheidszeep (32 ct.) favoriet! Om de voortreffelijke eigenschappen van deze Schoonheidszeep onder ieders aan dacht te brengen, levert Uw winkelier U tijdelijk twee stukken voor slechts 50 ct. Profiteer dezer dagen vooral nog van dit bijzonder aanbod! En vergeet vooral niet, dat een origineel stuk Castella (pas op, dat U geen imitatie in han den krijgt) thans binnen ieders bereik is door de extra lage prijs van de geurige, onverpakte Bloemenzeep, slechts 20 ct. per stuk (Van onze correspondent te Djakarta) De vierde formateur, mr. Wongsonegoro, is er in geslaagd een kabinet te vormen: een regering zonder de Masjumi (de groot ste partij), zonder de socialisten (P.S.I.) en zonder enkele andere, kleinere, par tijen, die tot dusverre in het kabinet waren vertegenwoordigd. Zijn doel heeft hij ech ter niet bereikt want Wongtonegoro had zich voorgesteld een kabinet van de „na tionale vrede" te vormen. Hij slaagde er evenwel niet in de verschillen tussen de Masjumi en de P.N.I. te overbruggen en daardoor kon er ook van zulk een kabinet geen sprake zijn. Zijn oplossing van de crisis draagt nu alle kenmerken van een noodoplossing, die het gevaar inhoudt dat zij de tegenstelling tussen Masjumi en P.N.I. nog groter zal maken. Maar in elk geval: er is weer een kabi net en er kan dus weer geregeerd worden. Dat is belangrijk want de enigen, die bij de heersende politieke verwarring zijde sponnen, waren de communisten, die met een „nationale actie" volgens het be kende internationale recept enige tijd geleden begonnen zijn de ongerustheid over de vooral in West-Java toenemende onvei ligheid ten eigen voordele uit te buiten. Zij vonden daarbij een vruchtbaar ter rein, want het kan niet ontkend worden dat duizenden door de heersende terreur worden getroffen. Nog altijd vallen velen als slachtoffer. Tientallen huizen worden gerampokt en gaan in vlammen op. Hon derden mensen moesten hun desa's ver laten om in veiliger gebied een toevlucht te zoeken. Op zichzelf is er dus zeker aan leiding tot actie voor grotere veiligheid. Doch de beweging, welke door de commu nisten, en enkele met hen meelopende partijen, wordt geleid, heeft kennelijk een politieke achtergrond, namelijk actie tegen de Islamietische partijen en dan speciaal de Masjumi en aanverwante organisaties. De nadruk waarmee de Darul Islam (een extreme Islamitische organisatie, die naar een Islamitische staat streeft) en de Ten tara Islam Indonesia als voornaamste ver wekkers van de onveiligheid worden aan gewezen, geeft deze door de communisten geleide actie het karakter van te zijn ge richt tegen de Islamieten. Tot goed begrip bedenke men hier bij dat er in Islamitische kringen geen een stemmigheid bestaat over de vraag of de D.I. en de T.I.I. met geweld van wapens ADV.ERTENTIE BARTRJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 FIELDJACKETS - SWEATERS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.55 Zang en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.59 Klok gelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Gevarieerde muziek. 13.50 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Platen. 18.00 Banjo-orkest. 18.30 Reportage. 18.45 Omroep orkest. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 De for tuinlijke kist. zangspel. 10.20 Christelijk Onderwijs in Indonesië, causerie. 21.05 Ham mondorgel. 21.20 Reisbeschrijving. 21.30 Con certgebouworkest en solist. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Orgel. 10.00 Boeken mee op reis en thuis, causerie. 10.05 Morgen wijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon-orkest en solist. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.13 Dansmuziek. 13.45 Platen. 14.00 De weg omhoog, causerie. 14.15 Haarlemse Orkest Vereniging, koor en solist. 15.10 Voor de kinderen. 16.00 Vierhan dig pianospel. 16.10 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zieken. 17.15 Dansmuziek. 17.50 Re geringsuitzending: De brievenbus gaat open Correspondentieclub o.l.v. Regina Zwart. 18.00 Nieuws, en commentaar. 18.20 Actuali teiten. 18.30 R.V.U.: Internationale technische hulp: Technische hulp aan Liberia. 19.00 Trompetten en trombones. 19.15 Het volle pond, causerie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Residentie-orkest. 21.10 De Venus van Bain- ville, hoorspel. 22.00 Gevarieerde muziek 22.25 Blokkendoos-caisons, een revolutie in de waterbouwkunde, causerie. 22.40 Muziek- causerie. 22.50 Nieuws. 23.00—24.00 Lulu opera (le bedrijf). BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.15 Accordeonmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Accordeonmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 16.15 Militair orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 18.00 Symphonie-orkest en so list. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.35 Platen 21.00 Lichte muziek. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 49 m.). ADVERTENTIE Den Haag, 3 Aug. Trophy Cork heeft bekend gemaakt dat het accres zich in de maand Juli heeft voortgezet. De omzet was weer 8.3 hoger dan in Juni. Insiders z(jn door deze onafgebroken stijging niet verrast, ge zien de uitstekende kwaliteit van deze zachte 75 cents Virginia sigaret. In de maand Juli is bij de Rijkspostspaar bank ingelegd f 38,7 millioen en terugbetaald f35,5 millioen, zodat hier een bedrag van f3,2 millioen gespaard is (in de maand Juni zijn inleg en overschot met elkaar in even wicht gebleven). In de maanden Januari/ Juli is totaal ingelegd f235,6 millioen en terugbetaald f218,7 millioen hetgeen dus een positief saldo van bijna f 17 millioen betekent. Hedenmorgen begaven zich weer enkele honderden West-Berlijnse werklozen op weg naar Oost-Berlijn om daar de door de Oost-Berlijnse autoriteiten beschikbaar gestelde voedselpakketten in ontvangst te nemen. West-Berlijnse bladen schreven, dat het in Oost-Berlijn verstrekte voedsel gestolen" is. Ondanks de tegenspraak door de Oost- Duitse autoriteiten blijven sommige West- Berlijnse bladen melding maken van sta kingen en demonstraties tegen de regering in verscheidene Ooost-Duitse steden. De sociaal-democratische „Telegraaf" schrijft, dat de arbeiders van de Leuna-fabrieken in Merseburg, de optische fabrieken van Zeiss te Jena en een electro-chemische combinatie te Bitterfeld in staking zijn ge gaan, uit protest tegen de maatregelen van de Oost-Duitse regering om de Westelijke levensmiddelenactie te belemmeren. BERLIJN (D.P.A.). Ook Maandag morgen heerste weer grote bedrijvigheid bij de posten in West-Berlijn, waar de levensmiddelen voor de Oost-Duitsers worden uitgereikt. Ondanks de maatrege len van de S.E.D., waardoor het spoorweg vervoer naar het Westen wordt belemmerd, is het vele bewoners van de Sovjet-zóne gelukt naar West-Berlijn te reizen. Zij meldden, dat de toestand op de stations en bij de controleposten in Oost-Berlijn nog onveranderd is. Volgens deze berichten is het in Potsdam en het naburige plaatsje Babelsberg in en kele gevallen tot handgemeen gekomen tussen de bevolking en functionarissen van de S.E.D. De autoriteiten in Oost-Berlijn zijn Maandag begonnen met een tegenactie, door gratis voedsel te verstrekken aan werkloze en gepensionneerde West-Ber- lijners. De bevolking van West-Berlijn werd van deze actie op de hoogte gesteld door vlug schriften die met raketten naar West-Ber lijn werden geschoten en door aan de sec toren-grens opgestelde luidsprekers. In de pamfletten en redevoeringen werd gezegd, dat de levensmiddelenpakketten „vrijwillig door Oost-Duitsers zijn afgegeven", die het voedsel uit West-Berlijn hadden gehaald, maar sindsdien tot de overtuiging waren gekomen.dat zij daardoor „de imperialisten en oorlogsstokers" hielpen. Te 12 uur, een uur later dan was aan gekondigd, werd met de uitreiking der in beslag genomen Amerikaanse levensmid delen begonnen. Ongeveer 800 West-Ber lijners hadden zich tegen het middaguur in een lange rij opgesteld in de Oostelijke sector van Berlijn, op slechts honderd me ter afstand van de sectorgrens. Reuters correspondent meldde dat er Maandag door de volkspolitie geen enkele georganiseerde poging werd gedaan om personen, die van West-Berlijn naar Oost- Berlijn kwamen, aan te houden of te on derzoeken. Tegen het middaguur hadden zich ongeveer 20.000 Oost-Berlijners in West-Berlijn gemeld voor een voedsel pakket. De radio en de pers in Oost-Duitsland zetten haar campagne tegen de Oos.t-Ber- lijners en Oost-Duitsers, die voedsel te West-Berlijn gaan halen, voort. Alle bla den vermelden namen, adressen en werk kringen van personen, die een pakket zijn gaan halen. Uit deze lijsten moet blijken, dat het uitsluitend winkeliers, goed gesa larieerde ambtenaren, of rijke boeren zijn. Bij de Oost-Duitsers wordt er op aange drongen, dergelijke medeburgers te boy cotten. Maandag werden ongeveer honderddui zend pakketten aan Oost-Berlijners en Oost-Duitsers uitgereikt. In totaal zijn in een week 1.200.000 pakketten verstrekt. ADVERTENTIE Nieuwe vinding verjaagt „Afwas-spook" Natuurlijk is het helemaal geen schande, wanneer een huisvrouw ruwe „afwashanden" heeft, maar gelukkig hoeft dat thans niet meer. Niet langer is het nodig, dat zij, wan neer ze uitgaat, haar handen angstvallig ver bergt en het liefst, de hele tijd haar hand schoenen aan zou houden. Het nieuwe af- wasmiddel van Castella maakt daar voorgoed een einde aan. Fluweelzachte handen, glan zend vaat- en glaswerk, lepels en vorken, dat is het resultaat, dat bereikt wordt met het nieuwe wondermiddel Castella Vaatwas. Een lepel hiervan en U hebt teilen vol actief en blijvend schuim, waarin alle vuil en vet als bij toverslag verdwijnt. Zelfs de auto van Vader en de bromfiets van zoonlief maakt deze nieuwe afwasmethode glanzend en stra lend. Neem nog heden een proef met Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) en ook in Uw huis houden zal dit nieuwe middel voortaan een trouwe hulp zijn 1 dan wel door overreding tot inkeer moeten worden gebracht. De Islamietische partij Masjumi heeft weliswaar de D.I. tot een vijand van de staat verklaard, maar daar naast zijn er zeker Islamietische groepe ringen, die milder over de D.I. denken en de politieke en psychologische aspecten van deze beweging in beschouwing willen nemen. Het politieke karakter van de commu nistische actie komt bovendien tot uiting in de schijn, welke gewekt wordt, dat de partijen, die niet meewerken met de Badan Nasional Indonesia, aan de zijde van de rustverstoorders en terroristen staan. Scherpe reacties. De agitatie van de communisten en hun bondgenoten in deze heeft uiteraard scher pe reacties opgeroepen in Islamietische kringen. Men doorziet het spel der com munisten, die de ontevredenheid over on veiligheid handig weten uit te buiten met demonstraties, die niet spontaan, maar wel goed georganiseerd zijn. Men verwijt van die zijde de P.N.I., dat zij deze manoeuvres, die een kloof trachten te vormen tussen de Islamietische en de niet-Islamietische delen der bevolking, haar steun verleent, met het oogmerk van politiek gewin. Dit alles voltrok zich, terwijl de ene formateur na de andere vergeefs poogde een kabinet te vormen en daarbij steeds weer stuitte op het verschil van mening tussen de twee grote partijen: de Masjumi en de P.N.I.over actuele politieke feiten: de ambassade in Moskou, de oliebronnen in Noord-Sumatra, om er maar enkele te noemen. Dat is echter maar schijn. In wezen ligt de tegenstelling veel dieper: het is een strijd om de macht in de staat, die hier wordt gestreden. De P.N.I. heeft zich daar bij min of meer verbonden met de com munisten, die zij blijkbaar in haar strijd met de Masjumi als bruikbare bondgenoten beschouwt. Het gevaar, dat zij daarbij in de kaart speelt van de P.K.I. als de befaamde (derde) hond, die wacht op een kans om er met het been tussen uit te trekken, wil de P.N.I. blijkbaar niet zien. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Benthuizen A. v. Eyk, cand. te De Bilt, die bedankte voor Hoog- blokland en voor Lexmond; de benoeming tot vicaris te Gemert W. A. Bos, cand. te Amsterdam. Beroepen te Dubbeldam (toez.), W. Brinkman te Asperen. Aangenomen naar Haaften T. Poot, cand. te Bodegraven, die bedankte voor Arnemuiden, Dirksland, Lage Vuursche, Melissant, Stad aan 't Haringvliet en voor Zalk en Veecaten; naar Opijnen P. D. de Bruyn, vic. te IJsselmonde. Bedankt voor IJsselmuiden L. Blok te Kampen. Geref. kerken Bedankt voor Groningen (8e pred.pl.) J. T. Bakker te Oude en Nieuwe Bildtzijl. Beroepen te Maassluis (vac. E. Dijkstra) H. Vollenhoven te Leerdam. Aangenomen naar Toronto (Chr. Ref. Church) (Ont.) (Canada) F. Guillaume te Amstendam-W. Chr. Geref. kerken Tweetal te Middelharnis B. Bijleveld te Noordeloos en M. S. Roos te Zwijndrecht; te Nieuwe Pekela P. Op den Velde te Mur- merwoude en Sj. Wijnsma, cand. te Han- tum. Beroepen te Harderwijk J. P. Geels te Rotterdam-C. ADVERTENTIE Iedere Dame is verwend met Molendijk's Permanent. MOLENDIJK'S DAMESKAPSALONS SANTPOORTERPLEIN 1 TEL. 19706 Buslijn 3-4-8 Naar 't Westen. Gemeld wordt, dat een Sovjet-Russische kruiser van de „Sverdlof'-klasse Zondag in het Katte gat is waargenomen, koers zettend in Noordelijke richting. De kruiser is la ter ter hoogte van Skagen, de Noorde lijke punt van het Deense schiereiland Jutland, waargenomen. De Russische oorlogsbodem voer toen in Westelijke richting. Gordijn. Een aantal leden van het Ameri kaanse congres heeft Maandag een wetsontwerp ingediend, dat ten' doel heeft de immigratie in de V. S. te ver groten en het voor vreemdelingen be staande gordijn van bureaucratie weg te nemen. Acht Senatoren en 24 leden van het Huis van Afgevaardigden wen sen de wet van McCarren en Walter te vervangen. Deze wet werd vorig jaar, het veto van president Truman ten spijt, van kracht. Krachtens het nieuwe wetsontwerp zullen jaarlijks 251.000 vreemdelingen in plaats van 154.000 in de V. S. mogen worden toegelaten. Blijven uitvoeren. „Noorwegen zal alumi nium naar de Sovjet-Unie blijven uit voeren", aldus heeft de directeur van het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken, Meiander, naar aanleiding van de boodschap van president Eisenho wer aan het congres over de uitvoer van strategische goederen van West-Europa naar de Sovjet-Unie verklaard. Meian der voegde er aan toe. dat Noorwegen geen scherpere beperkingen van de handelsbetrekkingen met het Oostelijk blok wenst en van mening is dat de huidige toestand gehandhaafd moet blijven. Steun. De Economische en Sociale Raad van de UNO heeft Maandag een reso lutie goedgekeurd, waarbij alle regerin gen die biertoe in staat zijn, worden uitgenodigd „in de geest van het hand vest der UNO", financiële en technische steun te verlenen aan Libye voor zijn economische ontwikkeling. De reso lutie, voorgesteld door Turkije en Egypte, werd met 15 stemmen voor, bij drie onthoudingen (India, de Sovjet- Unie en Polen), goedgekeurd. Libye werd in December 1951 tot onafhanke lijke staat verklaard. De Maandag aan genomen resolutie vei-zoekt de secreta ris-generaal der UNO en de gespecia- seerde organen, de verzoeken van Libye om technische bijstand zo gunstig mo gelijk te ontvangen. Voortijdig. Het Japanse Huis van Afge vaardigden heeft een socialistische motie van wantrouwen in de minister van Buitenlandse Zaken, Okazaki, ver worpen met 199 tegen 133 stemmen. In de motie werd Okazaki het voeren van een pro-Amerikaanse politiek verweten en werd hij er in het bijzonder van be schuldigd te streven naar geheime her bewapening van Japan door misbruik van Amerikaanse hulp. De motie werd verworpen dank zij de onthouding van de progressieve groep van Sjigemitsoe, die haar „voortijdig" noemde. Bepaald ras. De Zuid-Afrikaanse^fiiïnister van Justitie, Swart, heeft bij de Volks raad een wetsontwerp ingediend; krach tens hetwelk het voorbehouden van voorrechten aan een bepaald ras of klasse niet ongeldig kan worden ver klaard op grond van het ontbreken van dergelijke gemakken voor andere ras sen en klassen. Rechters hadden eer der dergelijke regelingen betreffende voorrechten in treinen, stations, post kantoren en andere openbare instel lingen ongeldig verklaard. Bezienswaardigheid. Het Britse socialis tische parlementslid Rogers wil de autoriteiten bewegen het huis waar John Christie zijn echtgenote en vijf andere vrouwen vermoordde, af te doen breken. Het huis dreigt een „beziens waardigheid" te worden. Andere top. Sir Edmund Hillary, die de Mount Everest heeft bedwongen, heeft bij zijn aankomst te Singapore meege deeld, dat hij volgend jaar met mede werking van de Nieuw-Zeelandse Al pinistenvereniging een andere top van de Himaiaja in Nepal zal trachten te bereiken. Missie. De Wereldbank heeft op uitnodi ging van de Oostenrijkse regering een missie naar Oostenrijk gezonden, die zich aldaar op de hoogte zal stellen van de algemene economische situatie en van de Oostenrijkse investeringsplan nen, in het bijzonder op het gebied van de elecTxiciteits-voorziening. 51. Als een zonderlinge hoedversiering, klemden Panda en Jolliepop zich aan de pet van Koos de Kraker vast. De wind gierde om hun oren. Hoger en hoger vloog de begroeistraalde reuzenduif. „Houd je vast, Jolliepop!", waarschuwde Panda, „ga plat op de pet liggen anders wordt je door de wind er af gesleurd!" „Mij plat op dit onsmakelijk hoofddeksel drukken?!", riep Jolliepop vol weerzin, „maar dat is....". „Stil, niet zo luid', viel Panda hem in de rede, „de boef zou ons horen!" Maar deze waarschuwing kwam te laat. „Vreemd", mompelde Koos de Kraker, omhoog kij kend, „ik hoorde een piepstemmetje vlak boven me, maar ik zie niets!" Panda en Jolliepop konden een verschrikte kreet niet onderdrukken, toen de pet, door de plotselingen hoofdbeweging van de ban diet, zwaar achterover helde. En nu had Koos de Kraker hen in de gaten! „Duivels", riep hij, „er zit nog van dat krielgoed op mijn pet! Vort jullie!" En met een enkele klap ontdeed hij zich van zijn levende hoofdtooi. „Die twee bemoeials waren hardnekkig", mompelde de wreedaard, „maar nu ben ik ze toch eindelijk kwijt!" Maar hierin vergiste hij zich toch. Het tweetal had nog juist de staart van de reuzenduif kunnen grijpen en hier klem den zij zich nu aan vast als bruidsjonkers aan een sleep! NATUURLIJK lopen de schattingen om trent de dichtheid van de bevolking in Europa bij het begin van onze jaartelling wel wat uiteen. Maar wanneer we aanne men dat Europa in het jaar 1 ongeveer 30 millioen mensen heeft geteld, maken we ons volgens de meeste deskundigen niet aan te gewaagde speculaties schuldig. Wanneer we de cijfers over de groei der mensheid aan ons laten voorbij trekken, valt het direct op dat de bevolking van de Oude wereld zo lang dit ten- minste valt na te gaan een vrij constante ontwikkeling vertoont, tot plotseling in de 18de en 19de eeuw een gewel dige groei doorbreekt. Grieken land, dat ruim 2000 jaar gele den ongeveer 2 millioen in- V woners moet hebben geteld, had ditzelfde aantal ook in de vorige eeuw, toen het koninkrijk Griekenland werd ingesteld. Maar sedertdien heeft de bevolking zich verdrievoudigd. Ongeveer eenzelfde beeld geeft Italië te zien, welks inwonertal zich sedert de tijd van Caesar tot de 17de eeuw (behoudens enige schom melingen) bewoog tussen 4>/z en 6 millioen. Eerst in de 18de eeuw begon hier de con stante toename, die tot 15 millioen voerde, maar daarna is ook dit aantal ongeveer verdrievoudigd. Van Frankrijk en Enge land kan worden gezegd dat zij in de mid deleeuwen een bevolking hadden die onge veer tweemaal zo groot was als de bevol king in de oudheid, en dat de snelle aanwas in deze landen ongeveer een eeuw eerder is begonnen dan in de minder ontwikkelde Europese landen. Momenteel bedraagt de groei van de Europese bevolking ongeveer 1 per jaar. En wanneer we van de veronderstelling uit gaan dat de 30 millioen zielen tellende be volking van ons werelddeel bij de aanvang van de Christelijke jaartelling jaarlijks met 1 ware toegenomen, komen we tot schrikwekkende conclusies. Want Europa zou in dat geval geen 400 millioen inwoners tellen zoals momenteel maar 10 mil lioen maal zoveel! Bij een regelmatige toe name van 1 per jaar gedurende bijna 2000 jaar, zou Europa thans vierduizend- billioen inwoners hebben! Met ruim 300 inwoners per vierkante ki lometer vinden we ons land nu al aardig dicht bevolkt, maar in het boven geschetste geval zouden we er drie mil liard per vierkante kilometer tellen, of 3000 mensen op ieder stukje grond zo groot als een tafelblad. Een nachtmerrie! Conclusie? Het is goed dat alles is gegaan zoals het zich heeft voltrokken. Het is goed dat velerlei factoren de mensen hebben belet sedert de laatste 2000 jaar uit te groeien in het zelfde tempo als thans geschiedt. (Waarmee overigens de slacht partijen die de mensen onder elkaar aan richten, niet zijn goedgepraat!) Om nodeloze ongerustheid te vermijden, moet hieraan nog worden toegevoegd, dat door verschillende omstandigheden leef- tijds opbouw van de bevolking, teruglopen van de vruchtbaarheid ook de 'tegen woordige groei van de bevolking geen stand houdt, hetgeen reeds geconstateerd kan worden in de stilstand of de teruggang die bij de bevolkingsgroei van sommige landen valt waar te nemen. Een verdere bespre king hiervan zou echter buiten het kader van deze kolom voeren. Maar we kunnen wel eens praten over eilanden, die in de laatste wereldoorlog tot zinken werden gebracht. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2