Cura^ao-ers maken zich zorgen: „als de olie eens weggaat De vondst Onder palmen en passaat Zandzuiger stoot op pier en ramt stoel 7 Geruchten over ommekeer nogal ongeloofwaardig Bezoldiging personeel lagere overheidsorganen Vuur vernielde dak van Heerlens sportfondsenbad Kort verhaal door Marga Winco Lekkend schip in bijleggers haven aan de grond Den Haag haalde de bloemenkoningin in Verzending zeepost Examens Ds. A. A. Koolhaas bedankt voor beroep naar Haarlem Burgerlijke Stand Twee-en-balfjarig kind in Jan Gijzenvaart gevallen Inzittenden van Frans vliegtuig op 4 na gered Franco wijst boos naar Gibraltar Lager debetsaldo op Franse betalingsbalans Scheepvaart DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 (Van onze sveciale verslaggever) Eén halve zin keert telkens terug in de gesprekken, die er de laatste maanden op Curagao gevoerd worden. Die halve zin luidt: „Als de olie hier eens weg zou gaan En men bedoelt daarmee: als de geweldige raffinaderij van de Shell eens opgeheven zou wordenJa, als dat zou gebeuren dan zou dit welvarende eiland met zijn asfaltwegen en grote Amerikaanse auto's zijn vele comfortabele huizen, zijn nachtclub, zijn jachthaven, zijn drukke vliegveldineens weer vervallen tot een gebied van de derde rang, tot een arm eiland met wat doorvoerhandel en wat toerisme misschien. Geen wonder dan ook dat het eventuele verdwijnen van de olie-industrie de bewoners van Curasao met een vage angst vervult. De mogelijkheid dat de olie weg zal gaan, maakt hun welvaart onzeker en de laatste maanden is men ineens gaan beseffen dat men eigenlijk woont op de helling van een vulkaan. Het lijkt allemaal zo mooi, maar het zou wel eens vrij plotseling uit kunnen zijn Deze bezorgdheid lijkt overigens wel zeer voorbarig. Zeker, de situatie is nogal onnatuurlijk: de olie, die in Venezuela wordt gewonnen, gaat voor een zeer groot deel met tankschepen naar Aruba en Cu rasao om daar te worden gedestilleerd in de kolossale raffinaderijen van de Stan dard en de Shell. Het ligt voor de hand dat er in Venezuela een neiging bestaat om de olie in eigen land te laten bewerken. Dat zou meer werkgelegenheid en meer inkomsten geven aan het Venezolaanse volk. Maar deze situatie bestaat al lang en men kan zich afvragen: waarom wordt er juist de laatste maanden op Curasao in eens zoveel over een verdwijnen van de olie-industrie gesproken? Eén man heeft dat gepraat en gefluister over het ver dwijnen van de olieijindustrie sterk doen toenemen. Generaal Wood, een belang rijke figuur van het Amerikaanse waren huis Sears Roebuck, die rondzag naar nieuwe vestigingsplaatsen voor zijn firma, was de mening toegedaan dat Curasao en Aruba niet voor een filiaal in aanmerking kwamen. „Over tien jaar is de olie hier tóch weg", zo verklaarde hij. Juist omdat deze man goede relaties in Venezuela heeft, meenden sommigen op Curasao dat hij er meer van wistEn het gepraat begon. De geruchten versterkten zich nog toen de oliemaatschappij tien percent min der ruwe olie ging verwerken, toen men opengevallen plaatsen niet door nieuwe krachten liet vervullen en toen er geen nieuwe woonhuizen meer werden gebouwd. Industriële beperkingen hebben andere reden Het prikkelt natuurlijk de fantasie wan neer men zich gaat voorstellen dat zulk een welvarend, kleurig en van comfort glanzend eiland als Curasao, vandaag of morgen zou kunnen vervallen tot een arm dor gebied, waar alleen wat magere gei ten zich nog gelukkig zouden voelen. Het is echter hoogst onwaarschijnlijk dat het hier tot zulk een drastische ommekeer komen zal. Een gesprek met hen, die op Curasao het best over de olie geïnfor meerd zijn, leverde mij een aantal gege vens op die ik in het algemeen geruststel lend zou willen noemen. Men moet de tendenz om het met minder personeel te doen en om minder te bou wen, in de eerste plaats als een bezuini gingsmaatregel zien. De wereldprijs van de stookolie is gedaald en men moet de tering naar de nering zetten. Bovendien wordt het midden-Oosten een steeds be langrijker concurrent voor de Venezo laanse olie en daarom moet men zo goed koop mogelijk proberen te werken. >De noodzaak om concurrerend te produceren heeft de positie van Curasao tegenover Venezuela verstrekt. Ook Venezuela heeft reeds raffinaderijen, maar op Curasao kan men goedkoper werken dan in het rijke oliegebied zelf. Voorts is het uitgesloten at Venezuela plotseling alle olie in eigen and zou kunnen raffineren. De fabrieken daar werken reeds op volle capaciteit en uitbreiding zou jaren eisen. De raffinaderij op Curasao is een der grootste van de wereld: Abadan in Iran, was de allergrootste, maar die werkt thans nauwelijks meer. In Aba dan kon men 550.000 vaten ruwe olie per dag in bewerking nemen. De Lago op Aruba (van de Standard kan 450.000 vaten per dag en aan de C.P. IM. op Curasao (van de Shell) ver werkt men thans na de inkrimping nog altijd 375.000. Deze cijfers maken nog maar een op pervlakkige vergelijking mogelijk. Cura sao is nog belangrijker dan op deze ma- Het olie-terrein van de C.P.l.M. op Cura sao375.000 vaten per dag. (Foto: Willem van de Poll) Een komen en gaan van tankers in de St. Annabaai. (Foto: Willem van de Poll) nier al blijkt omdat men hier het bewer kingsproces zeer heeft verdiept en allerlei nevenproducten fabriceert. De Shell heeft ook in Venezuela een zeer moderne raffinaderij. Maar deze fa briek in Puta Cardon kan toch „maar" 140.000 vaten per dag voor haar rekening nemen. Een Venezolaanse wet van 1943 schrijft voor dat de olie van concessies die na dat jaar wordt uitgegeven, in dat land zelf verwerkt moet worden. De oude concessies van de Shell zijn echter bij lange nog nog niet uitgeput en daar heeft men recht om olie te winnen tot 1983. Alles bijeengenomen lijkt er mij geen al te grote reden tot ongerustheid voor Cu rasao, al moet men in het oog houden dat Venezuela ten lange leste zijn olie geheel op eigen gebied wil doen verwerken öf: op het gebied waar het op een of an dere manier iets „in de olie te brokken" zou hebben. En dat zou uiteraard serieuze politieke consequenties met zich brengen. De minister van Binnenlandse Zaken is voornemens de provinciale- en gemeente besturen te verzoeken maatregelen te ne men, opdat de bezoldiging van het perso neel ingaande 1 Januari 1953 op gelijke wijze wordt herzien als dit voor het rijks personeel is geschied. Dit meldt „De Amb tenaar", het orgaan van de Algemene Bond van Ambtenaren. Het betreft hier het personeel in dienst van provincies, gemeenten, polders en waterschappen. Het grote schuifdak van het sportfond senbad in Heerlen is Maandagmiddag in vlammen opgegaan. Enkele werklieden waren dit dak, dat bestond uit een ijzer constructie en een met mastiek bedekte houten betimmering, gedeeltelijk aan het afbreken met het oog op herstellingswerk zaamheden. Het nog niet gesloopte ge deelte is door onbekende oorzaak in brand geraakt. Het gevolg hiervan was, dat de ijzerconstructie van het dak het begaf en naar beneden stortte in het water van het bad. In het zwembassin bevonden zich toen de brand uitbrak enkele jongens, die tijdig het water konden verlaten. De schade bedraagt ongeveer 20.000. „VONDRIUS", dacht de man, „dat is een zeer mooie naam". Voldaan keek hij naar het papier, waarop hij in keurig schrift de hoofdletter V met een krullerige uit haal de naam had geschreven. Zorgvul dig vouwde hij het blaadie op en borg het in zijn portefeuille. Ziezo, dacht hij, dat zit er in. Even keek hij het vertrek rond of iemand er iets van had gemerkt. Maar nie mand scheen op hem te letten. Hij boog zich weer over de boeken van Treurveld Zwaantjes. Om hem heen ratelden de schrijfmachines. De voeten van de meisjes schuifelden onrustig onder de tafels. Hei was bijna vijf uur. De glazen tussendeur naar het privékantoor klapte voortdurend heen en weer. De laatste brieven werden naar de directie gebracht. Sommige be dienden zaten al enige tijd doodstil, met de ellebogen op de tafel, naar de klok te sta ren, om met de eerste slag op te kunnen springen. De man ging te voet naar huis. Hij fiets te nooit. Gewoonlijk nam hij de tram, maar vandaag voelde hij behoefte om te lopen. Hij wilde onderweg rustig denken aan zijn boek. Nu hij de naam van de hoofdfiguur gevonden had, zou hij er spoedig aan be ginnen. Het was nog slechts een kwestie van schrijven. Al jaren had hij het plan een roman te schrijven. Hij had hem helemaal in zijn hoofd. Hij had hem zorgvuldig opgeborgen in de kamertjes van zijn hersenen, waar hij al die tijd had liggen rijpen. Steeds had hij het moment, dat hij hem er uit zou halen, verschoven. Het boek moest vol maakt worden. Men kon er niet lang ge noeg mee wachten. Terwijl hij een nauwe straat insloeg, die twee grachten met elkaar verbond, dacht hij: Ik ben een groot man. Ik ben een romanschrijver van formaat! Niemand weet het nog. Maar straks, als het boek in de étalages van alle boekhandels ligt, als mijn naam in alle kranten staat, als er over mij gesproken wordt, dan zal ik eindelijk het punt bereikt hebben, waarnaar ik al zo lang heb uitgezien; dan zal men mij einde lijk erkennen. Mijn vrouw begrijpt er na tuurlijk niets van. Wat weet zij van mij? Ziet zij niet in mij alleen maar de trouwe kostwinner die van 9 tot 5 (met een uur pauze) nauwkeurig werk verricht voor de firma Treurveld Zwaantjes? In de gang kwam hem de geur van ge braden vlees tegemoet. Zijn vrouw was bezig in de keuken. Ze had een doek om haar hoofd gebonden. Dat deed ze altijd als ze aan het koken was. Ze had mooi blond haar dat in natuurlijke golven viel. Ze maakte over het geheel een verzorgde in druk, kleedde zich wel met enige smaak, maar zag er toch onopvallend uit. Erg spraakzaam was ze niet, vooral niet in gezel schap. Een lief, bescheiden vrouwtje. Dat was net wat hij nodig had. Ze zorgde goed voor hem en was niet veeleisend. Zo had hij al de jaren van zijn huwelijk ongehinderd aan zijn levenswerk kunnen voortborduren. „Ik ben zo klaar hoor," zei ze, hem vrien delijk begroetend. „Doe maar kalm aan", zei hij. „Ik heb geen haast". Hij had zelfs geen honger. Hij ging binnen zitten en vouwde het avond blad open. Hij zag onder de koppen op de voorpagina reeds zijn naam staan. Glim lachend leunde hij achterover in zijn stoel. De tijd is rijp, dacht hij. Maar wat moest hij tegen zijn vrouw zeggen als hij hier avonden achtereen ging zitten schrijven? „Liefste, laat me met rust, ik schrijf een boek?" Ze zou hem uitlachen. „Hoe kom je daar nu bij," zou ze zeggen, „dat is immers niets voor jou? Jij bent immers geen schrij ver?" Nee, hij moest er iets op vinden. Het beste zou zijn overwerktheid voor te wen den en er twee weken tussen-uit te trek ken. „Het is een bijzondere dag vandaag", mompelde hij, terwijl hij het avondblad dichtvouwde, „ik ben aan mijn boek be gonnen, ik heb de naam Vondrius reeds op geschreven." Hij tastte even naar zijn por tefeuille met het velletje papier. Zijn vrouw kwam binnen met het avond eten. „IK HEB een paar weken rust nodig", zei hij de volgende morgen tegen zijn vrouw. Zij stond de boterhammen te sme ren die hij mee moest nemen. „Voel je je niet goed?" vroeg ze, bezorgd opkijkend, een plak kaas in haar hand. Ze was het helemaal niet van hem gewend. „Nee," zei hij. „ik voel me niet zo fit als anders. Het is de laatste tijd erg druk ge weest op kantoor. Er wordt nogal eens veel werk op mij afgeschoven, zoals je weet." Hij zuchtte en streek met een zakdoek over zijn voorhoofd. „Ik zal er eens uitmoeten", zei hij met een vermoeide stem. „Bespreek het eens met de directie", zei ze. „Daar zal toch zeker wel een mouw aan te passen zijn." Ze deed een elastiekje om het broodtrommeltje en stopte het in zijn tas. „Ik zal zien," zei hij en hij kuste haar goedendag. „Als het moet, dan moet het," zei meneer Zwaantjes. „We zullen proberen het zolang zonder u te stellen." Personeel moest men goed behandelen, vond hij. Wanneer iemand rust nodig had, dan moest daar iets op gevonden worden, vooral als het iemand betrof, die nooit reden tot ontevredenheid had gegeven. Bovendien werd het van zijn vacantie afgetrokken, zodat de zaak er geen schade van had. Voor hij die dag naar huis ging, kochl hij enkele blocnoten. Dat was het enige wal hij nodig had. Twee weken mocht hij weg blijven. In twee weken zou hij zijn roman schrijven. „Vondrius" zou hij heten. Alleen Vondrius. Nog diezelfde avond vertrok hij naar een Klein plaatsje op de Veluwe. Zijn vrouw bracht hem naar de trein. „Schrijf gauw hoe je het maakt," riep ze. „Ik hoop veel te schrijven," zei hij met een fijne glimlach Ze wuifde hem na. HIJ PAKTE zijn koffer uit het net en be gaf zich naar de uitgang. Langzaam schui felde hij met de reizigers mee door de tun nel. Van alle kanten werd geduwd. Ieder een probeerde zo vlug mogelijk buiten te zijn. Hij kwam helemaal achteraan. Hij had niet zo'n haast. De twee weken waren om. Morgen moest hij weer naar het kantoor van Treurveld Zwaantjes. „Je ziet er goed uit, kerel," zouden ze zeggen. „De buitenlucht hè, doet een mens goed, hè?" Hij zou weer aan zijn bureau zitten en aan het werk gaan. Er zou niets veranderd zijn. Er zou niets veranderen. Hij had iedere dag voor de schone bloc note gezeten, aan een raam dat uitzag over beboste heuvels. Veertien dagen lang. Hij had gedacht: laat ik nu toch beginnen. Maar het enige dat hij neerschreef was „Vondrius" bovenaan, in het midden. Verder kwam hij niet. De roman die hij helemaal in zijn hoofd had, blééf er in. Eerst had hij gedacht dat het wel zou luk ken, als hij maar eerst een paar dagen ge wend was. Maar toen de twee weken om waren, gingen de blocnotes weer onbe schreven in zijn koffer. Hij had zijn vrouw niet laten weten met welke trein hij thuis kwam. Hij zette zijn koffer in de gang en ging langzaam naar binnen. Ze zat aan tafel met een boek voor zich en sprong verheugd op toen ze hem zag. „Ben je er al?" riep ze, „wat fijn, ik heb een verrassing voor je." Dat had ik willen zeggen, dacht hij. Hij zei: „Heb je 't deze weken kunnen stellen?" „O ja," zei ze, „hoe voel je je? Ben je opgeknapt?" ,,'t Was erg rustig buiten." „Ga gauw zitten," zei ze, „ik zal thee voor je inschenken, onderwijl kun je dit 'ns bekijken. Een verrassing, weet je." Ze duwde hem een boek in de hand. Hij dacht: een boek, wat vreemd, mijn vrouw geeft me nü een boek, dat had ikHij ver bleekte. „Wat is dót nou?" stamelde hij. „Hoe kan dat. Hjj staarde naar het boek. Op de omslag stond „Vondrius". Daaronder de naam van zijn vrouw. Ze zei lachend: „Dat wist je niet, hè, dat ik schreef?" „Een boek.zei hij, „heb jij een boek geschreven?" „Ja," zei ze, „ik heb je er nooit iets van verteld, want ik wist niet^jf het goed zou worden. Ik heb het eerst door een uitgever laten beoordelen en die wou het meteen hebben. Toevallig werd het vandaag thuis gestuurd." „Hoe kom je aan die titel?" vroeg hij. „Wat gek, wat een vreemde naam." „Ik vind het zelf een enorme vondst," zei ze. „Enige jaren geleden schoot me die naam zomaar te binnen. Hij leek me erg geschikt voor de hoofdpersoon. En om me met die naam een beetje vertrouwd te ma ken, schreef ik hem altijd overal op. In mijn huishoudboekje, op boodschappenlijst jes, op losse velletjes papier. Je moet hem vast wel eens ergens zijn tegengekomen. Hij knikte. „Ja," zei hij, „dat moet wel." Hij sloeg het boek open. Zijn vingers wa ren klam. Ergens achter in zijn hoofd prik te het. „Vondrius", zei hij zacht, „dat is een zeer mooie naam." Vanmorgen omstreeks half elf is de on geveer 1000 ton grote zandzuiger NUM 18, varende voor de Amsterdamse Ballast Mij en eigendom van de Nederlandse Uitvoe- rings Maatschappij op de Noordpier in IJmuiden gestoten tijdens zijn normale reis om zand buiten de pieren te spuien. Het schip maakte nogal wat water en dreigde naar het strand af te drijven, maar men kon door handig manoeuvreren erger onheil voorkomen en de zandzuiger weer naar binnen loodsen. Op het moment dat de NUM 18 de bij leggershaven binnenkoerste om daar aan de grond te worden gezet raakte het ge vaarte, dat uiteraard moeilijk bestuurbaar was geworden de zogenaamde kompasstoel, die bijna volledig werd vernield en onder water kwam. Tenslotte heeft men tegen 12 uur de NUM 18 in de bijleggershaven aan de grond gekregen. Den Haag, dat een week lang bloemen stad zal zijn, heeft gisteren de bloemen koningin ingehaald. Met een stoet ruiters, bloemenmeisjes en het politiemuziekkorps. Bij het stadhuis hield de loco-burgemees ter, wethouder ir. L. J. M. Feber, een toe spraak waarin hij wees op de betekenis van bloemen en groen voor de grote-stads- bewoner. Ten teken van haar waardigheid overhandigde hij de bloemenkoningin een scepter. Des middags bracht de bloemen koningin een bezoek aan de twee honderd jarigen in Den Haag. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de cor respondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan tussen haakjes achter de naam van het schip vermeld. Naar Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (17 Aug.); naar Nieuw-Guinea: m.s. „Pyrrhus" (11 Aug.); naar Nederlandse Antillen: s.s. „Bennekom" (12 Aug.); naar Suriname: s.s. „Nestor" (19 Aug.); naar Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Pretoria Castle" (8 Aug.); naar Canada: s.s. „Groote Beer" (17 Aug.), m.s. „Johan Willem Friso" (11 Aug.) en m.s. „Prins Willem V" (12 Aug.); naar Z. Amerika: s.s. „Alcantara" (10 Aug.); naar Brazilië: m.s. „Alhena" (12 Aug.); naar Australië: s.s. „Otranto" (10 Aug.); naar Nieuw-Zeeland: (via Engeland) (8 Aug.). Voor de hoofdakte zijn op 1 Augustus ge slaagd de heer J. de Rouville te Velsen en mejuffrouw J. A. M. van de Vrande te Santpoort. Voor afdeling B slaagden de heren: P. J. J. Dieben te Vijfhuizen: G. J. A. Evels te Den Helder en A. C. Floris te Amsterdam en de dame? J. M. Laan te Spierdijk en M. A. van Tulder te Amsterdam. Ds. A. A. Koolhaas, predikant bij de Nederlands Hervormde gemeente te Amers foort, heeft bedankt voor het beroep, dat de kerkeraad der wijkgemeente 2 van de Ne derlands Hervormde gemeente te Haarlem op hem had uitgebracht in de vacature ds. W. J. van Elden. Koninklijke onderscheiding voor G. J. van Randtwijk Op de Zaterdag gehouden receptie van de heer G. J. van Randtwijk te Haarlem, die 40 jaar geleden in dienst trad bij J. N. J. Vinke's Handel en scheepsprovisiën en -uitrusting N.V. te Amsterdam, is door een vertegenwoordiger van het gemeentebe-^ stuur van Haarlem medegedeeld, dat de jubilaris is onderscheiden met de gouden médaille behorende bij de orde van Oranje- Nassau. HAARLEM, 3 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 3 Aug., L. A. Duijn en S. Pinguele. GEHUWD: 3 Aug., J. G. B. Oostermeijer en J. G. M. Sanberg. BEVALLEN van een zoon: 31 Juli, C. B. SpithovenRengers; 1 Aug., C. H. IJlstra Kramer; J. Quint—Out; C. Bastiaanse—Be rends; D. Kales—Schmidt; 2 Aug., H. P. Hartmande Goede; Th. M. van Bockel van Antwerpen; O. C. Pik—Scholte; J. AuerbachHendriks; Chr. A. G. Zwart— Dijkzeul; G. A. H. van VlotenMooij; E. Th. J. Blommestijnvan Lunenburg; 3 Aug., Tj. A. MarsKaasenbrood. BEVALLEN van een dochter: 31 Juli, E. Fortgens—van Dam; J. van Rooden—Lijn zaad; 1 Aug., M. Bodewus—op 't Veld; N. Bijster—List; Chr. H. Huis in 't Veld—Olie- dam: 2 Aug., A. E. Schelvis—Wildschut; T. van EekelenRijneker; J. H. van den Bel Letter; J. H. VerhoefVeldhuizen; A. Gorter van Woerkom; Th. M. VeermanHeintjes; G. Chr. E. HoevensHeijmel; 3 Aug., J. BakkerBranderhorst. OVERLEDEN: 31 Juli. H. G. C. van de Kerkhof, 2 j., Middenweg; J. E. Lijnzaat, 84 j., Lange Raamstraat;. 1. Aug., J. Ph. Dal- meijer, 70 j., Eindenhoutstraat; G. A. van Groningen, 74 j., Schoterweg; C. Jukes—Sin- dorf, 74 j., Pol; 2 Aug., M. Bos—van Eijk, 72 j., Twijnderslaan. 520STE STAATSLOTERIJ 2e klasse le lijst Verbetering: prijs van f200 No. 2421 moet zijn 2422. Een tweeënhalf jarig jongetje speelde Maandagmiddag om kwart over twee bij het water van de Jan Gijzenvaart nabij de Spaarndamsebrug. Hij trachtte een stokje uit het water te halen en viel voorover in de Jan Gijzenvaart. Dit werd gezien door de twaalfjarige Herman Grudelbach, die het jongetje op het droge heeft gebracht. Op het bureau van politie aan de Rijks straatweg zijn beiden van droge kleren voorzien. ISTANBUL (A.F.P.) Uit het Franse verkeersvliegtuig, dat bij de golf van Fe- thiye (Zuidoost-Turkije) een noodlanding op zee moest maken, zijn 27 passagiers en 8 bemanningsleden gered. Vier personen, twee mannen en twee vrouwen, zijn om het leven gekomen. Drie inzittenden wer den gewond. De noodlanding van het toe stel, een „Constellation" van de „Air Fran ce", was opgemerkt door een vuurtoren wachter in de buurt, die onmiddellijk de autoriteiten alarmeerde. Het toestel was nog 90 minuten blijven drijven. Nadat de twee bakboordmotoren ophielden had de gezagvoerder, Raymond Terry, het toestel nog geruime tijd in de lucht weten te houden. Toen hij een vuur toren zag, maakte hij een vrijwel volmaakte daling op de zee. De stewardess en de twee stewards hielpen de passagiers in hun red dingsgordels en pompten de rubberbootjes op. MADRID (Reuter) Generaal Franco heeft Dinsdag in een vraaggesprek, gepu bliceerd in „Arriba", het blad van de Fa- langistische partij, verklaard, dat Engeland „ondanks plechtige beloften van Koningen en regeringen Gibraltar, welks militaire waarde geheel verloren is gegaan, nog steeds in strijd met elk recht bezet houdt." Op een vraag, of de kwestie-Gibraltar in Spanje vijandschap jegens Engeland wekt, antwoordde de generaal bevestigend. Als Engeland Gibraltar zou terug geven, zou de mogelijkheid van versterking der betrekkingen tussen beide landen bestaan en „in geval van een oorlog zou Engeland wellicht steun kunnen vinden in de strate gische waarde van ons schiereiland." Door vermindering van invoer PARIJS. (AFPj Het Franse ministerie van Financiën heeft een overzicht gepu bliceerd omtrent de ontwikkeling van de betalingsbalans tussen de franc-zóne en het buitenland in 1952. Deze balans laat voor de lopende betalingen een debet-saldo zien van 652 mil hoen dollar of 406 mil- lioen dollar minder dan in 1951, dochj414 millioen dollar meer dan vóór 1950. De in 1952 in vergelijking met 1951 in getreden verbetering is grotendeels te danken aan de verminderde uitgaven voor invoer. Voor de eerste keer sinds de oor log geeft de uitvoer van Frankrijk in 1952 een aanzienlijke daling te zien, welke da ling over alle monetaire zones gelijk is verdeeld. Met de dollarzóne is het nadelige saldo op lopende rekening verminderd van 534 millioen dollar in 1951 tot 169 millioen dollar in 1952. Met de landen van de Euro pese Betalings-Unie is ondanks ds ver ruiming van het handelsverkeer met de ledenlanden, het betalingsverkeer in lo pende rekening opnieuw afgesloten met een nadelig saldo en wel van 449 millioen dollar tegen 522 millioen dollar in 1951. Arrestaties in Cuba Castro, die genoemd werd als leider van de aanval van opstandelingen op een kazer ne te Santiago de Cuba, heeft zich Zater dag bij Cubaanse autoriteiten aangegeven. De autoriteiten deelden mede, dat met Castro zeven andere mannen zich hebben gemeld. De aanval op de kazerne geschied de op 23 Juli. Volgens niet-officiële cijfers zijn bij de mislukte opstand op Cuba 57 tot 70 doden gevallen. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Aagtedijk, 1 v. Montevideo n. New York. Aldabi, 2 tc Rio de Janeiro. Almdijk, 2 100 m. NW. Keywest n. Le Havre. Alphard, 3 te Vittoria. Altair, 3 v. Hamburg te Antwerpen. Amstelland, 1 v. Hamburg te Amsterdam. Annenkerk, 29 v. Lorenco Marquez te Beira. Arendskerk, 2 te Colombo. Aletta. 3 v. Telokanson te Pulusambu. Alhena, 1 v. Bremen n. Hamburg. Alioth, 1 130 m. NO. Bonavista. Aludra, 2 330 m. O. Malta n. Antwerpen. Ampenan, 2 te Mena el Ahmadi. Appingedijk, 1 1000 m. O.NO. Bermuda. Arilla, 3 te Pladju. Arundo, 1 700 m. NW. Lands End. Agatha, 3 v. Penang n Pladju. Alderamin, pass. 3 Ouessant n. Perzische Golf Alwaki, 4 te New York. Amsteltoren, 4 te Mozambique. Aaigtekerk, 3 v. Napels n. Port Said. Agamemnon, 3 v. Houston n. New Orleans. Akkrumdijk, 3 v. Marseille n. Duinkerken. Alcyone, 4 te Slnt Vincent. Algenib, 4 te Rio de Janeiro. Alnati, 30 te Montevideo. Alpherat, 4 te Buenos Aires. Arnedijk, 4 te New York. Aalsum, 4 v. Genua n. Boulogne. Alblasserdijk, l te Mobile. Amor, 4 te Amsterdam. Argos, 4 te Oran. A verdijk, 4 v. Bremen n. Rotterdam. Blijdendijk, 1 te New York. Boissevain, pass. 3 Sabang n. Mauritius. Baarn, 1 940 m. N.NO. Guadeloupe. Barumum, 2 te Pasarwadjo. Baud, 2 te Soerabaja. Blommersdljk, 2 te Norfolk. Bontekoe. 3 v. Donggala te Makassar. Breda, 2 te Corral. Bintang, 3 te Honolulu. Boschfontein, 4 v. Southampton te Antw. Boskoop, 3 te Amsterdam. Bonaire, 4 te Georgetown. Bacchus, pass. 4 Vlissingen n. Bremen. Bennekom, 4 te Amsterdam. Caltex Leiden, 2 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Nederland, 2 95 m. O. Gavdo ell. Congostroom, 2 te Port Amboin. Caltex Pernis, pas. 3 Malta n. Sidon. Caltex The Hague, pass. 3 Ouessant n. Sidon. Celebes, 3 Guardafui gepass n. Suez. Ceronia, pass. 3 Scilly's n. Rotterdam. Cistula, 4 te Cebu. Caltex Utrecht, 4 te Rotterdam. Cronenburgh, 3 te Amsterdam. Delft, 3 v. Buenaventura te Balboa. Danae, 2 te Amsterdam. Drente, 2 v. Baiikpapan te Makassar. Duivendrecht, 2 140 m. W.NW. Kp. Palmas. Diemerdijk, 3 v. Vancouver n. Rotterdam. Dalerdijk, 4 v. Antwerpen n. Rotterdam. Delfland, 3 v. Las Palmas n. Recife. Duivendijk, 2 v. Curagao n. Antwerpen. Eemdijk, 3 te Corpus Christl. Eos, 2 v. Haifa n. Izmir. Elmina, 1 v. Conakry te Freetown. Eendracht, 3 v. Iskenderun te Lattakia. Esso Den Haag. pass. 3 Ouessant n. Sidon. Eemland, 4 te Laspalmas verwacht. Friesland (KRL), 1 te Soerabaja. Gouwe, pass. 3 Ouessant n. Lissabon. Groote Kerk, 2 v. Bremen te Hamburg. Groote Beer, 3 140 m. W. ten N. Valentia. Hera, 3 Baltimore verwacht. Hilversum, 2 v. Mena el Ahmadi n. Suez. Hydra, 2 v. Ciudad Trujillo n. Guanto. Hermes, 1 v. Amsterdam n. Barbados. Hersilia, 2 350 m. Z.ZO. Kp. Race. Hathor, pass. 3 Ouessant n. Malaga. Hector, 3 v. Oran n. Tunis. Helder, pass. 3 Lizard Head n. Kingston. Hoogkerk, 3 v. Singapore n. Hongkong. Helena, 4 te Maracaibo. Haarlem, 4 v. Ciudad Trujillo naar Port au Prince. Ilos, pass. 2 Ouessant n. Gibraltar. Indrapoera, 31 te Belawan. Japara (KRL), pass. 1 18 u. Ceylon n. Calcutta Java, 3 v. Padang n. Belawan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 4 te Melbourne. Jagersfontein, 4 te Antweipen. Kieldrecht, 2 v. Kobe n. Hongkong. Kalimantan, 3 v. Soerabaja te Cheriboh. Kasimbar, 1 v. Makassar n. Ambon. Kota Gedeh, 2 v. Soerabaja n. Semarang. Karimata, 4 te Belawan. Kedoe, 3 v. Belawan n. Port Said. Kota Inten, 3 v. New York n. Idonesië. Larenberg, pass. 2 Finisterre n. Rotterdam. Lawak. 3 te Portland. Lombok, 2 v. San Francisco n. .Los Angeles. Lindekerk, pass 2 Perim n. Rotterdam. Luna, 2 v. Patras n. Piraeus. Leersum, 2 240 m. W. Flores n. Mobile. Loosdrecht, pass. 2 Daedalus Rif n. Aden. Loenerkerk, 4 te Rotterdam. Loppersum, 3 Finisterre gepass. n. Taranto. Laagkerk, 3 v. Port Said te Beyrouth. Lekhaven, 3 v. Genua n. Marseille. Marken, pass. 1 12 u. Guardafui n. Belawan. Mentor, pass. 2 Malta n. Arzew. Modjokerto, 3 v. Suez n. Belawan. Maasland, 2 van Itajai te Rio Grande. Marisa, 2 te Tokuyama. Meerkerk, 2 nog te Chalna. Musi, 3 v. Pladju te Sibolga. Macuba, 3 te Singapore. Mariekerk, 2 v. Suez te Port Soedan. Meliskerk, 3 te Antwerpen. Metula, nacht 3-4 v. Albany te Melbourne. Maas, pas. 3 Azoren n. Barranqullla. Maashaven, 5 te Montreal verwacht. Madoera. 4 v. Port Said te Genua. Mataram, pas. 3 Finisterre n. Port Said. Myonia, 3 v. Malta n. Tripoli. Merwede. 4 v. New Orleans n. Amsterdam. Noordwijk, 2 v. Curasao n. Tarafa. Noordam, 3 te New York. Notor, 3 v. Barcelona n. Tarragona. Overijsel, pass. 2 Miamibeach n. Philadelphia. Oranjestad, 2 te Cristobal. Omala, 2 v. Berre te Istanboel. Oranjefontein, pas. 3 Finisterre n. Teneriffe. Ootmarsum, 3 v. Houston n. Brownsville. Orion, 4 te Rotterdam. Ovula, 4 te Curacao. Oranje, pass. 3 Aden n. Colomob. Papendrecht, pas. 2 Rarfaktak n. Fao. Prins Maurits, pass. 3 Lands End n. Montreal. Prins Philips Willem. 30 v. Toronto n. Hamilton Prins Willem III, pass. 2 Belle Isle n. Le Havre. Poelau Laut, 2 v. Antw te Amsterdam. Plancius, 2 v. Semarang n. Tj. Priok. Poseidon, 2 te Maracaibo. Phrontis, 3 v. Djeddah n. Aden. Polyphemus, 4 v. Semarang te Tj. Priok. Prins Fred. Willem, 30 te Montreal. Prins Willem V, 4 te Le Havre verwacht. Prins Joh. W. Friso, 4 te Antwerpen Rijkerk, pass. 1 Gibraltar n. Marseille. Rempang, 2 te Khorramshar. Rodas, 1 v. Barbados n. St. Lucia. Rondo, 3 v. Oheribon te Semarang. Rotti, 2 v. Bandarshapur te Abadan. Radja, 3 v. Port Swettenham n. Penang. Roepat, 4 te Makassar. Rijndam, pass. 3 Scilly's n. New York. Rijnland, 3 te Montevideo. Sloterdijk, 1 v. Galveston n. Rotterdam. Straat Soenda, 30 v Durban n. East London. Saidja, 2 v. Pladju te Samboe Patch. Sigli, 2 te Makassar. Silindoeng, 3 te Hongkong. Sirrah, 1 150 m. N. Tahiti. Stad Alkmaar, 1 200 m. ZO. Kp'. Race. Stad Breda, 2 430 m. W.ZW. Lands End. Stad Leiden, 1 375 m- O.ZO. Tokio. Stad Maassluis, pass. 2 Stadtlandet n. Imming- ham. Stanvac Benekat, 1 v. Sungeigerong n. Saigon. Stanvac, Djirak, 2 v. Sungeigerong n. Soerabaja Sumatra, 3 v. Sorong te HoUandia. Swartenhondt, 1 v. Tj. Priok n. Cheribon. Sarangan, 4 te Manilla. Sibajak, 3 v. Rotterdam n. Halifax. Slamat, 3 v. Belawan te Peruang. Tara, pas. 2 Ouessant n. Buenos Aires. Tibia, pass. 2 Tarres Str. n. Sydney. Tank-haven II, 2 v. Sungeigerong n. Belawan. Tankhaven III, 2 v. Singapore n. Sungeigerong Titus, 1 v. Pto Cabelló n. Guar.tanamo. Tjibantjet, 3 te Soerabaja. Tjiluwan, verm. 4 v. Tj Priok n- Singapore. Tjisadane, 2 v. Hongkong n. Kobe. Tjiwangi, 2 v. Hongkong n. Singapore. Tomini, 1 v. Banjuwangi r. Par.arukan. Triton, 1 v. Ciudad Trujillo n. Baltimore. Talisse, 3 v. Genua n. Alexandrië. Tawali, 3 v. Belawan n Aden. Tero. pass. 3 Ouessant n. Rio de Janeiro. Tomori, pass. 3 Anderhalfgraadskan. n. Aden. Tiberius, 3 v. Amsterdam n. ,San -Juan. Trajanus. 3 v. Macoris n. Amsterdam. Tamo, pass. 4 Madeira n. Santos. Van Riebeeck, 2 v. Ambon te Makassar. Van Riemsdijk. 3 v. Singapore te Belawan. Van Spilbergen, pass. 4 Vlissingen n. A'dam. Waal, 3 te Guayaquil. Westerdam, 3 fe Rottterdam. Waiwerang, 2 v. Buleleng te Singapore. Waterman, 3 350 m. O.NO. Cp. Race. Wonosari, 4 te Le Havre. Zuiderkruis, pass. 3 Kp. Verde n. Kaapstad. KLEINE VAART Admiraal Nelson, 3 v. Antwerpen n. Lidkoping Anna b, vertr. 3 v. Le Havre n. Londen. Arctic, v. Waterford te Amsterdam. Arnoudspolder, vertr. 4 v. Antw. n. Lissabon. Audacia, 1 Bilbao. Barracuda. 3 nog te Boston. Batavier I, pass. 3 Burlings n. Bordeaux. Bornrif, pass. 3 Kiel n. Kopenhagen. Bab-T, 31 van Zaandam n. Halmstad. Carpo, 2 te Amsterdam. Casana, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Coolsingel, pass. 2 Kiel n. Rostock. Cornelia b II, 2 te La Rochelle. Daviena Goedkoop, 1 v. Esbjerg n. Bristol. Douro, 1 van Vigo n. Amsterdam. Deni, 2 te Gent. Diligentia, verm. 1 v. Lyndiane n. Marseille. Doklaan, pass. 2 Finisterre n. Genua. Dollard, 3 te Middlesbro. Domburch, pass. 3 Finisterre n. Casablanca. Driebergen, 1 te Glasgow. F.llewoutsdijk, 2 te Port Talbot. Emergo, 2 v. Milfordhaven n. Amsterdam. Erebus. 2 v. Oporto n. Lissabon. Escaut, 2 v. Rouaan n. Parijs. Evertsen, 2 v. Southampton n. Antwerpen. Ferocia, 3 te Vlaardingen. Follonica. 1 dwars St. Nazalre n. Nantes. Frans, 6 Gothenburg verwacht. Frejo, 1 v. Gent n. Middlesbro. Friblo, 1 v. Vlissingen n. Londen. Gaasterland, 3 te Leith. Glashaven, pass. 3 Kiel n. Gothenburg Harold. 3 v. Rotterdam n. Harburg. Haskerland, 1 v. Harlingen n. Goole. Hoflaan, 2 v. Ajaccia n. Proprian. Hondsrug, 3 te Rotterdam. Java, 1 v. Rafso n. Londen. Jo, pass. 3 Brunsbüttel n. Aarhus. Jokurma, 1 te Kopmansholm. Jorina, 3 v. Esbjerg n. Frederiksund. Josien, 1 te Garston. Joost, 1 v. Kristinehamn naar. Zaandam. Kenitra, pass. 2 Casquets n. Casablanca. Kayser, 1 v. Sónderborg n. Gamleby. Lacra, 1 v. Wasa n. Kristinestad. Leendert b, 2 v. Casablanca n. Bordeaux. Leuvehaven, pass. 2 Kiel n. Kopenhagen. Larix, 1 te Goole. Lydia, 2 te Antwerpen. Maasym, 1 te Huelva. Markab, 3 te Appingedam. Marne, pass. 2 Brunsbüttel n. Rotterdam. Mercurius, 1 v. Londen n. Leningrad. Meuse, pass. 3 Startpoint n. Parijs. Netta, 2 v. Rouaan n. Casablanca. Nieuwehaven, 4 te Copenhagen verw. Nieuwland, 2 v. Rotterdam te Grangemouth. Nottingham, 3 v. Goole te Amsterdam. Nyenburg, pass. 2 Kiel n. Stockholm. Olivier van Noort, 3 te Londen. Pavo. 1 v. Rotterdam naar Aalborg. Pon to, 31 te Koping. Ponza, 30 van Marieberg n. Zaandam. Plato, 3 van Odense naar Kopenhagen Palma, 3 v. Rotterdam n. Harburg. Robert, 3 te Odense. Soemba, 2 te Cardiff. Spes, 2 te Lysekil. Spurt, 1 te Bristol. Theano, 3 te Belfast verwacht. Tilly, 31 te Skutskaer. Tom van der Heide, 1 dwars Rhone monding n. Casablanca. Trom pen burgh, 2 v. Bordeaux n. Rotterdam. Vecht, vertr. 3 v. Maassluis n. Boston. Viking, pass. 2 Vlissingen n. Abenra. Vindicat Atque Polit, pass. 3 Brunsbüttel naar Zaandam. Viod, pass. 1 Goere n. Sundsvall. Vivo, pass. 2 Vlissingen n. Humber. Westkust, 1 v. Newcastle n. Herrang. Westpolder. 3 Garston verwacht Wickenburg, pass. 1 Finisterre n. Rouaan. Willem Barendsz, pass. 2 Brunsbüttel n. Zaan dam. Wim, 1 v. Goole n. Esbjerg. Wilpo, 31 y. Stugsund naar Kotka.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3