Vandaag moeten ongeveer 15.000 militairen opkomen Zes Europese ministers komen Vrijdag in Baden-Baden bijeen Agenda voor Haarlem Achttien belangstellenden voor laatste vergadering van H.O.V. Tzveede deel van proefmobilisatie Overbrenging van Derde Divisie naar „terrein van actie" volgt nu Lijdt niet langer Autovordering verliep lang niet vlekkeloos Nederlands voorstel: Binnen tien jaar een Europese douane-unie r Hoe is het ontstaan? 3 In Haarlem grote verwarring door onduidelijke berichten Kano op Waal overvaren; Parijse jongen verdronken Entree van de Haagse Bloemen- koningin Minister Kernkamp terug uit Nieuw Guinea Dit woord: BLAAM Landdag Steun Wettig Gezag Honderdveertigjarige periode afgesloten Wij hadden gaarne meer gedaan, maar wij konden nietyt Geen discussie Hulde aan orkest Verontwaardigd over verontwaardiging DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 Het tweede deel van de proefmobilisatie, de oefening „Drietand", is vandaag begonnen. De militairen, die een wit waarschuwingsbericht hebben ontvangen, zijn vanmorgen opgeroepen. Zodra allen er gevolg aan hebben gegeven, zullen de 20.000 man van de derde divisie onder de wapenen zijn. Vandaag moeten ongeveer 15.000 militairen opkomen. Hun opkomst is voorbereid door de kernen van de divisie-afdelingen, die gisteren zijn opgeroepen. Als vandaag de eigen lijke opkomst is voltooid, begint het volgende deel van de proefmobilisatie: de overbrenging van de divisie naar liet „terrein van actie". Daar wordt ter afslui ting een oefening gehouden. Tegen 15 Augustus zullen alle militairen van de Derde Divisie weer thuis zijn. De oproep van de chef van de generale staf is hedenmorgen voor de eerste keer om 7.12 via de radio bekendgemaakt. Zij luid de: „De militairen van de Koninklijke Landmacht, die een wit waarschuwingsbe richt „proefmobilisatie" hebben ontvangen, moeten nu onmiddellijk in werkelijke dienst komen. Zij moeten handelen over eenkomstig de aanwijzingen die in hun zak boekje voorkomen op de witte lastgeving, gemerkt met de letter C. Deze oproeping geldt dus alleen voor hen, die een waar schuwingsbericht „proefmobilisatie" van witte kleur hebben ontvangen." Symbolische autovordering Om de proefmobilisatie van de Derde divisie zo echt mogelijk te maken zijn gis teren in een tiental plaatsen van ons land vrachtauto's, bestelauto's en personen wagens gevorderd. Met dat vorderen liep het overigens nogal los, want het betrof hier slechts een symbolische handeling om na te gaan of ook in tijden van werkelijk gevaar de genoteerde burgerauto's snel ge noeg ter beschikking van de gemobiliseerde eenheden kunnen komen. Totaal zijn onge veer 500 wagens gedurende ongeveer een uur van eigenaar verwisseld geweest. Toen konden de eigenaars-bestuurders, die hun wagens zelf naar de verzamelplaatsen en vandaar naar het afleveringsadi-es reden, weer vertrekken. De eigenaren waren reeds enige tijd van tevoren er van verwittigd dat zij in de eerste helft van Augustus met deze proefvordering rekening moesten houden. Op de eerste dag van de mobilisatie gisteren dus hadden de burgemeesters van de gemeenten, waar vordering zou plaats vinden, openbare kennisgeving doen aanbrengen, waarop datum, tijdstip en plaats voor de algemene autovordering stonden aangegeven. In sommige plaatsen zijn ook autobezit ters op de vorderingsplaats verschenen die destijds een lastgeving hebben ontvangen hun auto bij een werkelijke mobilisatie ter beschikking te stellen. Zij werden spoedig op hun vergissing attent gemaakt. De sym bolische vordering betrof alleen auto's van eigenaars die een speciale lastgeving voor deze proefmobilisatie hadden gekregen. De burgerwagens, waarover het leger in tijd van mobilisatie dient te kunnen be schikken, staan genoteerd in de boeken van de Inspectie Verkeerswezen. Deze vor derbare wagens worden in vredestijd regel matig, ongeveer een keer in het half jaar, door deskundigen getaxeerd op hun waar de, dit op grond van de nieuwe Inkwartie- ringswet. Kwartiermakers in actie De kwartiermakers hebben gisteren in vele plaatsen hard gewerkt. Scholen wer den in een paar uur veranderd in kazerne- menten en tenten, dekens, kookpotten, wapens werden in de lokalen waar de schoolbanken uit verwijderd wai-en, opge slagen. Terwijl verder de voorbereidende maat regelen voor de ontvangst van de „witte mobilisanten" getroffen werden, hadden de menagemeesters op grote benzinebranders pannen met heet water klaar gemaakt. Hierin werden de blikjes met gevechts rantsoenen verwarmd. En 's avonds om halfzeven stonden de „witten" aangetreden met de mess-tinnetjes. Ieder kreeg een gloeiend blikje en een blikopener. Er zat een verrassend element in dit openen van de „gevechtsrantsoenen." De inhoud was niet altijd hetzelfde: men kon bruine bonen met spek, witte bonen met tomatensaus en spek, rijst met goulasch of aardappelen met doperwten en worst aantreffen. Menig militair, die er de eerste dag had opzitten van de oefening-Drietand, bezweek voor de aandrang van het keukenpersoneel en verschalkte een tweede blikje, zodat de koppelriem wat wijder gemaakt moest worden. Om 10 uur was het taptoe: de stro zak werd opgezocht. Vriendelijk verzoek van Jantje en Mientje In het gehele land zijn slechts dertig scholen in gebruik genomen als opkomst centra. Een van de eerste dingen die de kwartiermakers in deze scholen onder ogen kregen was een grappig getekende plaat met een vriendelijke vermaning: „Aan de soldaten. Wij moeten onze school netjes houden. Wilt u het ook doen? En voorzichtig zijn met vuur? Jantje, Wies, Let, Toon, Mientje" Tot de taak van de kwartiermakers be hoorde ook het vervoer van de uitrustings stukken naar de scholen. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal. dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apotheek en drogist ƒ0.95, ƒ2.40 en ƒ8.88. „Waar is de S 4?" Het was een vraag, die gisteren meermalen gesteld werd in de mo bilisatie-opslagplaatsen, waar de kwartier makers druk in de weer waren de batal jonsgoederen in trucks te laden en naar de scholen te vervoeren. Contröle-teams van de Nederlandse territoriaal bevelhebber ke ken aandachtig toe bij deze prelude van de mobilisatie-oefening „Drietand". Fouten, die nu gemaakt worden, kunnen vermeden worden als het ooit eens werkelijk mocht gaan spannen. De S 4 is een zeer belangrijk man. S 4 betekent stafofficier voor de logistiek. Deze functionaris is belast met het coördineren van het transport en zorgt er voor dat de mobilisanten op het tijdstip van opkomst alle uitrustingsstukken krijgen die zij nodig hebben. De Amerikaanse wapens en andere uitrustingsstukken der Derde Divisie zijn alle al gebruikt bij de oefening „Hold Fast" en iedere soldaat krijgt de karabijn, die hij ook toen over de schouder droeg. In dertig scholen, over het gehele land verspreid, zullen vandaag divisie-onderde len zijn gelegerd om vandaar per trein en per truck de opmars naar het stellinggebied - in het Zuiden des lands - te gaan onder nemen. -fv de#*?? 4 V- v,;0: ;I De kwartiermakers voor de proefmobilisatie zijn Maandagmorgen op hun standplaatsen aangekomen om alles voor de ontvangst van de troepen in gereedheid te brengen. Foto: in een schoolgebouw, dat als opvangcentrum dienst doet werden de soldaten met een vriendelijk verzoek ontvangen. Het was vanmorgen heel wat drukker op het Haarlemse station met naar hun mobilisatiebestemming vertrekkende mili tairen dan gisteren. Uit gesprekken met de opgeroepenen bleek ons, dat velen gisteren de radio niet hadden gehoord en pas 's avonds uit de krant hadden vernomen, dat zij moesten opkomen. In totaal gaat het om ongeveer 1500 Haarlemmers, die een oproep hebben ge had. Verwarring Intussen blijkt de praktijk van de vor dering van auto's voornamelijk bestel wagens en vrachtauto's tot grote ver warring te hebben geleid. Aan vele eigenaren van vrachtauto's zijn namelijk reeds geruime tijd geleden last gevingen gezonden voor het geval een werkelijke mobilisatie zou worden afge kondigd. Voor deze proefmobilisatie zijn kort geleden speciale lastgevingen ver stuurd, echter alleen in Groningen, Fries land en Brabant. Daar de officiële diensten verzuimd hebben thans duidelijk op het onderscheid tussen beide lastgevingen te wijzen, is het vooral in het Westen tot grote verwarrin gen gekomen. Ook in Haarlem, waar zich tal van autohouders naar de in hun lastgeving ge noemde verzamelplaatsen hebben begeven, namelijk de Slachthuisstraat en de Fon teinlaan. Er hebben zich daar vanmorgen files van voertuigen gevormd, terwijl pas na geruime tijd bleek, dat zij bij deze proefmobilisatie niet waren ingeschakeld. Uiteraard heeft dat de betrokken be stuurders en eigenaars heel wat tijd- en in sommige gevallen ook geldverlies ge geven, waarover zij nu niet bepaald geest driftig waren, getuige de vele telefoontjes van ontstemde gedupeerden die wij van morgen ter redactie moesten beantwoor den. Op de rivier de Waal zijn gistermiddag twee dertien-jarige jongens, die met een kano midden op de Waal voeren door een Zwitserse sleepboot overvaren. De der tien-jarige jongen Pluim uit Nijmegen wist zich te redden er» kon al zwemmende de oever bereiken. Zijn kameraad, een jonge Parijzenaar, die in Nijmegen logeerde, kwam onder de boot terecht en is verdron ken. Zijn naam was gisteren nog niet be kend zodat zijn ouders nog niet op de hoogte konden worden gesteld. DINSDAG 4 AUGUSTUS Grote Kerk, Orgelconcert, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 3.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 8 uur. Minerva: „Haven der verleiding", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Help. ik ben soldaat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tour de France 1953", 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 5 AUGUSTUS Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30. 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een ko ninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zoölogica", alle leeft.. 2.30 uur; „Haven der verleiding", 18 jaar, 5.15 uur. Frans Hals: „De kleine Moek", alle leeft., 10.30 uur. „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft.. 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 10.30 uur „Twee in een auto", alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „De Tour de France", alle leeft., 11, 4.10 uur; „Help ik ben soldaat", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De Tour de France", alle leeft., 2.15, 4.30. 7 wd. iU5 uur. Op 7 Augustus zal in Baden-Baden een ministersconferentie worden gehouden, waarop gesproken zal worden over de Europese ontwerp-grondwet. Deze datum wordt voorlopig aangehouden ondanks het feit dat in Italië nog geen nieuwe regering is gevormd. Bondskanselier Adenauer heeft echter meegedeeld, dat hij er op vertrouwt dat vóór Vrijdag een nieuwe Italiaanse re gering zal zijn gevormd, waarin Alcide de Gasperi minister van Buitenlandse Zaken zal zijn. De Gasperi zou de conferentie dan kunnen presideren. Inmiddels kan men verwachten dat de Nederlandse regering die naar bekend, de economische aspecten van de Europese eenwording van essentieel belang acht, op de economische problemen en hun mogelijke oplossing nog eens extra de nadruk zal leggen. Reden waarom wij hierbij nog eens die problemen belichten en op die achtergrond de visie der Neder landse regering projecteren. Die problemen zijn zeer talrijk, daar hebben ook de rapporten van de Organi satie voor Europese Economische Samen werking (OEES) en de Economische com missie voor Europa van de Economische en Sociale raad van de UNO (de ECE) nog eens duidelijk op gewezen. Zij reppen van onvoldoende uitbreiding der productie, in flatoire en deflatoire tendenzen, gebrek aan evenwicht in de betalingsbalansen, dollartekorten en stagnatie in het vrijma ken der Europese handel. En dat zijn on der de huidige omstandigheden allerminst bijzondere moeilijkheden van tijdelijke aard, maar veeleer structurele moeilijk heden, dus van blijvende aard. Er is be hoefte, zo zeggen deze rapporten, aan nieuwe internationale initiatieven om de situatie te doorbreken. Die initiatieven moeten tot de volgende doelen leiden: intern financieel evenwicht op basis van prijzen en kosten waarmee men kan concurreren op de wereldmarkt, uitbreiding der productie en uitbreiding der export. Dit kan alleen geschieden met de stimu lans van een onderlinge concurrentie en door de mogelijkheid om voor een groter gebied te produceren. Zodat het scheppen van een gemeenschappelijke markt zich onmiddellijk opdringt. De Europese econo mische structuur is verouderd. En de rap porten onderstrepen dat het verbeteren van een onderdeel van het beeld onvol doende is, omdat de samenhang van de sectoren te groot is. Het gehele patroon moet worden herzien. Eén markt Het is wel opvallend dat in de laatste jaren de vorming van een gemeenschap pelijke markt steeds meer als middel wordt gezien om die structurele verbetering te bereiken. In een inwendig vrij gebied zou de productie een ruimer afzetveld hebben, waardoor de onderlinge concurrentie èn de specialisatie zouden worden bevorderd. Op die markt zou een vrij verkeer moeten be staan van goederen, kapitaal, diensten en personen. Een bijzonder groot verschil met de toestand van heden dus. Een ver schil dat slechts een doelbewuste samen werking in beleid zonder al te grote schok ken weg kan werken. Men kan zelfs zeg gen dat hiertoe een economische unie nood zakelijk zal zijn. Men kan in de huidige gecompliceerde situatie niet meer eenvou dig de hele zaak loslaten, maar moet ge leidelijk in gemeenschappelijk overleg naar het nieuwe levende systeem toe. Dit brengt de vraag naar voren in welke vorm dit overleg moet plaats hebben: door samenwerking in organen van multilateraal overleg of in een Europees orgaan met boven-nationale bevoegdheden. Deze vraag is van de grootste betekenis omdat een nationale regering (in het eerste geval) dikwijls in een heel andere positie staat dan een boven-nationaal orgaan dat een gemeenschappelijke politiek op lange ter mijn en over het gehele gebied kan over zien. Wat betreft die benadering zijn in de laatste jaren drie belangrijke stappen ge daan, namelijk inzake de Kolen- en Staal gemeenschap en de Europese Defensie gemeenschap en het opstellen van een Europese ontwerp-grondwet, waartoe Frankrijk, Italië, Duitsland en de Benelux- landen besloten, het ontwerp dus waarover men Vrijdag in Baden-Baden van gedach ten gaat wisselen In'dat ontwerp staat naast de politieke clausules ook een economische: in harmonie met de algemene economie van de deelnemende staten de economische ont wikkeling, de uitbreiding van de werkge legenheid en de verhoging van het levens peil te verzekeren door geleidelijke instel ling van een gemeenschappelijke markt met vermijding (door overgangsmaatrege len b.v) van fundamentele en duurzame moeilijkheden in de economie der deel nemende staten Nederlandse voorstellen Het is op deze basis, dat de Nederlandse regering, die er van overtuigd is dat een Europese eenwording zonder gelijktijdige economische eenwording een holle zaak zou zijn, haar voorstellen stoelt. Voorstel- len, die zeker ook in Eaden-Baden aan de orde zullen komen en die kort samengevat op het volgende neerkomen: De Europese gemeenschap moet als eco nomisch doel hebben de verhoging van het levenspeil in de aangesloten landen, in het bijzonder door verhoging van de producti viteit, en de ontwikkeling van de werkge legenheid, waartoe de Gemeenschap be vordert, dat tussen de landen een gemeen schappelijke markt wordt gevormd, waar binnen vrij verkeer bestaat van goederen, diensten, kapitaal en personen, en dat met derde landen een zo vrij en uitgebreid mo gelijk verkeer wordt onderhouden. Als eerste stap naar de gemeenschappe lijke markt wordt binnen 10 jaren een Douane-Unie gevormd, waarbinnen alle in- en uitvoerrechten en kwantitatieve be perkingen zijn opgeheven en die in het verkeer met andere landen beschikt over een gemeenschappelijk systeem van doua nerechten en kwantitatieve beperkingen. De techniek hiervan gaf de Nederlandse regering aan in richtlijnen voor een hier voor te maken Protocol, waarin nog eens nadrukkelijk wordt aangegeven, dat het verkeer met die andere landen zo ruim mogelijk en dus de belemmeringen in de handel met deze buitenwereld zo gering mogelijk moeten zijn. Een concrete proce dure wordt aangegeven voorgeval een land gevaar ziet voor een onmiddellijk dreigen de en in verhouding tot de deviezenreser ves ernstige verstoring van het evenwicht van zijn betalingsbalans. Er wordt tevens een procedure aangegeven in geval een land meent, dat in een welomschreven ge val de nakoming van zijn verplichtingen inzake de Douane-Unie zal leiden tot ern stige verstoringen in een sector van zijn economie. In beide procedures wordt het beginsel der Europese beslissing, en in het tweede geval zelfs dat der Europese ver antwoordelijkheid gesteld, welke laatste mede door gebruik van een Europees Fonds zijn uitdrukking kan vinden. Den Haag zag gisteren zijn Bloemenkoningin, Gezeten in een fraai uitgedoste praalwa gen maakte zij haar entree, vergezeld door twee bloemen- prhisessen. Daarmee was de bloemenweek officieel geopend. Op het stadhuis iverd de Haagse Vorstin ont vangen door loco- burgemeester, wet houder ir. Feber, die haar een vaantje overhandigde ten te ken harer waardig heid. Overal waar de Bloemenkoningin verscheen viel haar een hartelijk hulde betoon ten deel, Dui zenden Hagenaars en vacanticgangers wa ren voor deze gele genheid op de been. De minister van Overzeese Rijksdelen, prof. dr. W. ,J. A. Kernkamp, is gisteren van zijn bezoek aan Nieuw Guinea op Schiphol teruggekeerd. Aan verslaggevers verklaarde hij: „Uitwisseling van gegevens met Austra lië, besprekingen over gemeenschappelijk onderzoek, een gecoördineerd gezondheids plan zijn enige concrete resultaten van mijn reis naar Nieuw Guinea. Die resul taten komen dus neer op samenwerking met Australië." „Mijn besprekingen met Australië zijn gunstig geweest voor de politieke ontwik keling van Nieuw Guinea," vervolgde de minister. „Wat -de economische ontwikke ling betreft indien met exploratie spoe dig iets wordt gevonden dat geld oplevert heeft het land een goede toekomst. Er wonen nu 14.000 Nederlanders. Alle vak lieden zijn er welkom. Voor de Indische Nederlanders zie ik in Nieuw Guinea geen tweede vaderland. Maar zij die er wonen zijn merendeels tevreden." De minister zei voorts dat de vernieu wing in Nieuw Guinea met voortvarend heid ter hand wordt genomen. De medi sche verzorging noemde hij uitstekend. Na een actie tegen de malaria wordt nu de tuberculose-bestrijding krachtig ter hand genomen. Het onderwijs wordt langzaam beter. Als een probleem noemde hij gebrek aan geschoolde arbeidskrachten. Infiltratie van coloradokever In Loosduinen zijn 25 coloradokevers gevonden op een braakliggend stuk land tegenover de begraafplaats Westduin. tn Blaam is: slechte naam, ongunstige reputatie en ook: berisping, hoon, schan de. Men spreekt over een ridder zonder vrees of blaam: een ridder, die nergens bang voor is en die een vlekkeloze naam draagt. Evenals het Engelse to blame gaat blaam terug op het Franse blamer, dat afkomstig is van het La tijnse blasphemare, een uit het Grieks overgenomen werkwoord dat letterlijk betekent: schandelijke dingen zeggen, in het bijzonder: schandelijke dingen zeggen over de Goden. Ons blasphemie is dan ook: godslastering. Verwant zijn natuurlijk blameren: iemand in een kwade roep brengen, en blamage: smaad, schande. vS Het nationaal instituut „Steun Wettig Gezag" zal dit jaar zijn eerste lustrum vie ren met het houden van landdagen in alle provincies. Op 29 Augustus wordt in Am sterdam de provinciale landdag van Noordholland gehouden. Om half zes die middag zullen vrijwilli gers van de Nationale Reserve, Reserve Grensbewaking, Reserve Rijkspolitie en Gemeentepolitie uit Noordholland in de Paulus Potterstraat bij het Stedelijk Mu seum défileren. Na het défilé volgt een mars door de stad. In de Apollohal wordt 's avonds een feestelijke bijeenkomst ge houden. Mr. dr. P. J. Witteman, oud-mi nister van Binnenlandse Zaken, zal dan een rede uitspreken. Zes bestuursleden, een oud-bestuurslid, een dirigent, de administrateur, zes leden en drie journalisten hebben gisteravond de Haarlemse Orkestvereniging begraven. Deze sobere plechtigheid had, in de vorm van een ledenvergadering, plaats in de Voorzaal van „Brinkmann", het vertrek waar de laatste jaren zich wel meer belangrijke gebeur tenissen in het bestaan van de H.O.V. hebben voltrokken. Uiteraard heerste er weinig droefheid om dit verscheiden van een instelling welke bijna 140 jaar lang de Haar lemmers deel heeft laten hebben aan het koninkrijk der muziek. Men wist immers dat deze Phoenix onmiddellijk weer uit zijn as zal herrijzen om voort te leven als Noordhoilands Philharmonisch Orkest. Het woord werd gevoerd door de voorzitter, mr. A. Beets, de secretaris (voor het lezen van de notulen), dr. J. R. H. de Smidt, en de oud-penningmeester, de heer D. J. Sanders. De liquidatie van de H.O.V. was vervat in de bewoordingen van het derde agenda punt: Vaststelling vgn de maatregelen welke nodig zijn voor de overschakeling op het provinciaal orkest. De voorzitter sprak: „De belangstelling is niet' groot, men vertrouwt blijkbaar dat de zaak op dezelfde, /nopelijk op betere voet wordt voortgezet. Voor ons bestuur is het altijd moeilijk geweest het orkest in stand te houden: de financiën ontbraken, wij waren afhankelijk van de overheid. Geen ander orkest heeft kunnen bestaan zonder overheidssteun, wij vormden zeker geen ongunstige uitzondering Tot nu toe hebben we niet die financiële medewer king gehad als we graag hadden gezien. Dan zou er ook een pensioenregeling zijn geweest en was het niet nodig geweest de salarissen op het laagst-oirbare peil te houden. Het bestuur heeft niet kunnen be reiken dat de salarissen boven dat niveau kwamen, omdat de subsidiërende instan ties niet bereid waren daaraan mee te werken. Daarom is het bestuur thans verheugd over het plan van de overheid om ook de H.O.V. in een stichting om te zetten, waar bij de overheid de grootste zeggenschap heeft. De omzetting geschiedt dan ook met de bedoeling het wenselijke te realiseren. Een pensioen is dringend noodzakelijk, het is niet fraai dat de orkestleden na jaren lange arbeid zonder pensioen naar huis ge stuurd worden. Dit is ook de bedoeling van de overheid, al wil men eerst eens afwachten hoe de zaken zich zullen ontwikkelen. Wij hopen en vertrouwen echter, dat dit binnen niet te lange tijd beslag zal krijgen. Het jaarlijkse tekort bedraagt vijftien tot twintig mille, dat was voor de vereni ging nog wel om overheen te komen, de verstrekking van ten pensioen zou nog eens een dergelijk bedrag vergen, dat was na tuurlijk niet meer te dekken. Daarnaast hoopt en vertrouwt het be stuur ook, dat de salarissen op een beter peil gebracht zullen worden. De overheid heeft hiervoor ook wel open oog en ziet dit belang wel in, .daarom zul len wii ook medewerking aan de totstand koming van de stichting verlenen. Wij zullen aan de stichting, die onze schulden en lasten zal overnemen, onze activa overdragen. Muziek en instrumen ten vertegenwoordigen een belangrijk be drag. Bij de liquidatie is de H.O.V. daar door zonder lasten of schulden. Voorts dient deze vergadering het be stuur te machtigen tot medewerking aan de oprichting te verlenen. Er blijven nog wel wensen en verlangens over. Het dage lijks bestuur van de stichting zal bestaan uit de heren L. Bouwman, voorzitter; B. J. Thijssen, penningmeester en dr. J. R. H. de Smidt, secretaris. Het is gewenst, zo niet noodzakelijk, dat een der bestuurs leden van de H.O.V. zitting neemt in het dagelijks bestuur van de Stichting. Wij vertrouwen dat de overheid dat zal in zien". Er bleken na deze uiteenzetting van mr. Beets bij de aanwezigen geen vragen of opmerkingen te zijn gerezen. De voorzitter kon dus onmiddellijk ver volgen met de necrologie. Hij herinneerde er aan dat de H.O.V. dus na 140 jaar zal ophouden te bestaan. De voorzitter had het in 1938 bij de vie ring van het 125-jarig bestaan uitgegeven gedenkboek voor zich liggen en memoreer de de namen van de voorzitters die de ver eniging hebben gediend, hun tijd, krachten en moeiten hebben gegeven voor het voort bestaan van het orkest, hetgeen dikwijls een lijdensgeschiedenis was. Met kunst- en vliegwerk, door middel van loterijen, col- lectens, ja, wat niet al, heeft men getracht het orkest aan „een" salaris te helpen. Van de dirigenten noemde mr. Beets de namen van Kriens, Gerharz, Van Beinum, Walther Boer en Schuurman. De HOV was steeds uitverkoren om dirigenten af te staan aan grote orkesten. De voorzitter zwaaide voorts lof toe aan de dirigenten van thans, aan de op de vergadering aan wezige Marinus Adam, die zeer veel jaren voor het orkest op de bres heeft gestaan en aan Verheij, die ook al lang in het midden van de HOV verkeert en waarvan de pres taties en de werkkracht bekend zijn. Ook de orkestleden verdienen alle hulde. Zij hebben onder de allermoeilijkste om standigheden moeten werken. Of deze dank helemaal wederkerig is, werd door mr. Beets betwijfeld. „Dat is een andere kwes tie. Want voor de orkestleden gold als belang rijkste punt: hoe komen wij het leven door. Het is te betreuren dat wij niet hebben kunnen doen wat wij gaarne hadden willen doen. Maar wij hebben hun belangen altijd in het oog gehouden; wij hebben daaraan gedaan wat wij konden doen." De voorzitter dankte voorts zijn medebe stuursleden, inzonderheid het oud-be stuurslid de heer Sanders en de heer J. C. Tadema en besloot: „Zo dan dragen wij de HOV thans over aan het bestuur van het provinciaal orkest in de hoop dat het ons orkest tot in lengte van jaren goed zal blijven gaan en wij nog zeer lang van zijn schone muziek zullen mogen genieten." Bij de rondvraag verlangde alleen de heer D. J. Sanders het woord, die zich in het bijzonder tot de voorzitter wendde U heeft dit werk nu ruim twintig jaar ge daan en ik wil getuigen dat geen der voor zitters zo enorm veel tijd en werkkracht heeft geofferd in het belang van het orkest en de vijftig gezinnen die van uw slagen afhingen. Hóe talrijk zijn de bezoeken die u gebracht heeft aap overheidspersonen, aan de Stichting van de Arbeid, aan het College van Rijksbemiddelaars en andere orkesten. Hoeveel mensen heeft u niet ont vangen. Hoeveel zittingen heeft u niet ge houden voor het geven van berispingen, het beslechten van geschillen. Altijd stond u op de bres voor het orkest en daarom was ik verontwaardigd over de verontwaardiging van het orkest, dat u in het bestuur van de nieuwe stichting zou zitting nemen. Ik heb hier maar twee woorden voor: „Ondank is 's werelds loon" en „Here, vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." Ik hoop dat u in uw nieuwe functie niet dezelfde lasten weer zult behoeven te dragen en ondanks de orkestleden ben ik met de heer De Crauw van oordeel, dat u bewondering verdient, dat u met uw werk wil doorgaan." De vergadering applaudiseerde na deze woorden van de heer Sanders. Daarop sloot de voorzitter de laatste ledenvergadering van de Haarlemse Or kestvereniging. ADVERTENTIE

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5