Feestelijk onthaal van Oude Tonge's jeugd in Haarlem Jeugdtoneel van prima gehalte in het Openluchttheater Kort en bondig] Uitbreiding van gashouder op Schiphol Tegenslag voor volkstuinders Ranja en zonneschijn Grote schare pleegouders wachtte in Concertgebouw Veelbelovende vacantieweken <t3riet?e»i aan de redactie Lijst Huisvestingsbureau weer somberder Verdacht van omkoping en flessentrekkerij Vacantiefeest van Haarlems Bloei Amsterdamse Beurs 5 Rechtskundig adviseur en gevangenbewaarder in arrest Voortdurende toeneming van het spaartegoed Ontstemming aan de Rollandslaan Aardappelen zullen niet meer gerooid kunnen worden Hard nodig Woningbouw Gemeente geen schidd Omroepinstallatie in Utrechtse bussen Zigeunerin profiteerde van Veluws bijgeloof Goede toekomst voor de tuinbouw Vijftig jaar „freulepartij" Amsterdams Oratorium koor naar Oostenrijk Boekhouder verduisterde Mario Rossi dirigeert Residentie-Orkest DINSDAG 4 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met nummertjes om de hals, koffers en margarinedozen in de hand en montere ge zichten stapte gistermiddag een hele Oude Tongse generatie het Concertgebouw in Haarlem binnen. Het waren alle jongens en meisjes van 6 tot 12 jaar uit Haarlems adoptie-gemeente: voor geen van hen behalve voor een enkele zieke was de uitnodiging van het Haarlems Adoptie Comité vergeefs verzonden. „Dat bewijst wel hoezeer Haarlem het vertrouwen heeft van de Oude Tongenaren, die zonder uitzon dering hun kroost voor twee weken aan onze zorgen willen overlaten", zei het Comité lid de heer P. H. Borghouts. Daarna las hij met een grote roeper van „Zwemlust" voor de mond de namen af van de kinderen en de pleegouders, die veelal met de eigen kinderen waren gekomen om er nog zo'n spring-in-'t-veld bij te halen. De 250 kleine vacantievierders, die om drie uur door dames van het comité in zes bussen van de NZH in Rotterdam waren afgehaald waarheen zij om 12 uur onder geleide van enige onderwijzers uit Oude Tonge waren vertrokken waren blij- beduusd van de hartelijke belangstelling waarmee Haarlem hen ontving. Zij gingen opgetogen in de restauratiezaal op hun bij de evacuatie grotelijks versleten kof fers zitten en om hen heen was de feeste lijke flonkering van ranja in het zonlicht een plezierige verfrissing na de lange reis. Eén van de uitdelende dames maakte daarbij een verkeerde manoeuvre en kreeg tien volle glazen over zich heen, zodat zij zich even later uit de kindermenigte los maakte als iemand, die te water geraakt is een incident dat de feestvreugde nog verhoogde. Wat „met vacantie gaan" is ervaren ver reweg de meesten van deze kinderen nu pas voor het eerst van hun leven in hun vacanties moesten ze veelal zelf maar zien hoe ze zich vermaakten, uitgaan was er over het algemeen niet bij, indien men een dagje op familiebezoek daar althans niet bij rekent. Voordat ze temidden van een gezin naar hun vacantie-adressen werden „afgevoerd" werd hun de belofte afgenomen dat nog diezelfde avond een kaart naar huis ver zonden zou worden. Uitstapjes Behalve van de uitstapjes van de ge zinnen waarin de kinderen zijn opgenomen, zullen zij ook genieten van een paar ge zamenlijke attracties, die het Adoptie- Comité hun in gezelschap van een Haar lems huisgenootje bezorgt. In het gebouw Sint Bavo wordt Donder dag om kwart voor twee een feestmiddag gegeven, waarop een levende poppenkast en een bekwame goochelaar te zien zullen zijn. En op Dinsdag 11 Augustus gaan ze allen óók weer samen met een gelijk aantal kinderen uit de pleeggezinnen met tien (Verkort weergegeven) Schoterweg IV. Het antwoord van J. W. S. van 27 Juli beschouw ik als zeer ondeskundig. Dat men bij het oversteken steeds voorzichtig moét zijn is zeer juist. Maar om geen ongelukken te veroorzaken moet men allereerst de verkeersregels ken nen en nakomen. J. W. S. stelt dat iedere auto- of motorrijder verplicht is deze regels na te komen. Maar of zij zich er allen aan houden, betwijfel ik. Daarom blijf ik van mening, dat de voorrangsweg, die gelegen heid geeft tot jakkeren, in dit bebouwde deel van Haarlem niet op zijn plaats is. H. W. H. S. Schoterweg V. Naar aanleiding van verscheidene ingezonden stukken betref fende het gevaar van de Schoterweg als voorrangsweg, wil ik er op wijzen, dat de ongevallen, die er geregeld gebeuren, hoofdzakelijk te wijten zijn aan de hoge snelheid, waarmee de automobilisten en motorrijders door dit deel van de bebouw de kom rijden. J H. Z. Zonnebrillen. Het alleraardigst artikel over bovengenoemd onderwerp van uw medewerker „Elias" is mij uit het hart ge grepen. Ik ben het volkomen met hem eens. Een dwazer gril dan deze „zonnebril-mode" is zelden vertoond. Zelfs bij somber weer komen mensen mijn winkel binnenstappen met zo'n ding op. Je zou die donkere bril wel af willen rukken, maar dat kun je als nederig winkelier natuurlijk niet doen. Er kan mijns inziens niet genoeg in de dag bladen tegen geageerd worden. Want be denkt dit toch wel: u meent, dat die bril u mooier en interessanter maakt, maar u bent er alleen maar lelijker en volkomen on-interessant mee. Kunnen we nu niet afspreken, dat we zo'n bril alleen dragen wanneer de felle zon ons verhindert de zaken duidelijk te onderscheiden? J. van D. Haarlems jeugdige gasten laven zich na hun lange reis aan de ranja. autobussen naar Madurodam in Den Haag dat een uur lang uitsluitend voor hen ge opend zal zijn. Op Vrijdag 14 en Zaterdag 15 Augustus maken de 250 kinderen in vier groepen een tochtje met de rondvaartboot „De Spaarne_ kliever", een bijzondere attractie, die het comité in grote dank van de eigenaar, de heer Zekveld, heeft aanvaard. En dan is de vacantie zowat om. Op Maandag 17 Augus tus vertrekken zij weer „hè, daar nou niet over praten," vonden ze, terwijl ze geduldig wachten tot hun naam werd afge roepen. Het aantal „onhoudbare" wcongevallen, dat in de maand Juni door het gemeente lijk bureau voor huisvesting te Haarlem werd geregistreerd blijkt een sterke stij ging te hebben ondergaan. Dit aantal steeg namelijk van 326 in de maand Mei tot 413 in de maand Juni. Uit het rapport van het huisvestingDureau blijkt echter, dat deze stijging toegeschreven moet worden aan het feit, dat vele „onhoudbare gevallen" wel ingeschreven waren bij de diverse wo ningbouwverenigingen, maar niet bij het huisvestingsbureau. Dit kwam uit toen men, met het oog op de per 1 Augustus in gegane regeling van huurmachtigingen, op het Huisvestingsbureau de beschikking kreeg over de wachtlijsten der woning bouwverenigingen. Men heeft toen al deze gevallen ook op dc gemeentelijke lijst ge plaatst. Om dezelfde reden is ook het aan tal „zeer urgente gevallen" sterk toege nomen: namelijk van 1599 tot 1680. Enige weken geleden heeft de Haarlemse politie als verdacht van flessentrekkerij aangehouden, de eenendertigjarige houder van een rechtskundig bureau Th. van V. te Haarlem. Uit het onderzoek is gebleken, dat Van V. anderhalf jaar geleden, toen hij ook gedetineerd was, de hulp-gevangenbe waarder V. heeft omgekocht. Deze was drie jaar werkzaam in het Huis van Bewaring te Haarlem en woonachtig te Amsterdam. De Amsterdammer is eveneens ingesloten en voor de officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank geleid. Hij wordt er van verdacht briefjes van V. te hebben overge bracht; als beloning heeft hij ontvangen een pick-up met platen. Het onderzoek in de zaak tegen Van V. heeft enige tijd in beslag genomen. Ge bleken is, dat hij in de laatste jaren steeds goederen kocht zonder te betalen. Voorts wordt hij verdacht van oplichting; volgens de recherche zag hij meermalen kans goe deren te kopen op andermans naam. Hij tekende dan zelfs ten onrechte huurkoop contracten. Ook wordt Van V. verdacht van verduistering van gelden, welke gelden hij voor zakenlieden moest innen. In de maand Juli nam het spaartegoed bij de Nutsspaarbank te Haarlem wederom aan zienlijk toe. De inleggingen bedroegen f 1.241.612 en de terugbetalingen f960.471, zodat een bedrag van f281.141 meer werd ingelegd dan terugbetaald, tegenover een saldo van f65.970 in Juli 1952. In totaal werden 484 nieuwe spaarbank boekjes uitgereikt. Het inleggerstegoed steeg in de eerste 7 maanden van dit jaar met een bedrag van f 1.707.016 tot f26.636.140. Het aantal inleggers bedroeg per ultumo Juli f66.743. De bezitters van de volkstuintjes aan het Rollandspad in Overveen ontdekten giste ren tot hun grote schrik, dat de werklieden van het aannemingsbedrijf Van Strien uit Haarlem begonnen met het plaatsen van een directiekeet aan het Rollandspad en toen even later de landmeters hun rood-witte paaltjes her en der over de volkstuintjes gingen verspreiden wisten de tuiniers al hoe laat het was. Gedurende lange tijd bestaat namelijk al het plan voor het bebouwen van de wijk, die ligt tussen de Hout vaart, het Rollandspad, de Rollandslaan en de Treslonglaan en waar binnenkort het tehuis voor ouden van dagen „De Blinkert" zal verrijzen. En nu op een voor de tuin der bijzonder ongunstig moment gaat men beginnen met de aanleg van de wegen en het leggen van de riolering. De volkstuinders van het complex aan het Rollandspad zijn hier verontwaardigd over. In het begin van het jaar hebben zij namelijk van de eigenaar van de grond hun lapjes tuin gehuurd tegen een prijs van zestien cent per vierkante meter. En wanneer men weet, dat de meeste tuinen tussen de tweehonderd en driehonderd vierkante meter groot zijn dan begrijpt men, dat er een vrij groot bedrag aan huur alleen al in deze grond zit. Daarbij komt dan natuurlijk nog het zaai- en pootgoed, de mest en niet te vergeten het werk. En dit alles dreigt nu allemaal voor niets ge weest te zijn. De tuinders verzekerden ons dat pas aan het eind van de maand Sep tember de huur afloopt en dat zij het ge hele jaar door gedacht hebben, dat de oogst dit jaar nog gemakkelijk op tijd binnen ge haald zou kunnen worden. Dit blijkt nu in het geheel niet het geval te zijn en de meeste tuinders zijn dan ook ten einde raad. Immers slechts een enkele volkstuinder heeft in dit complex zijn lapje grond voor zijn plezier en de overigen, waarbij vele gesteunden en gepensionneerden, hebben de opbrengst van hun tuintje hard nodig. Zo ook twee van de oudste tuiniers van dit complex, waarop ongeveer zeventig mensen werken, de heer M. Vechel (77 jaar) en de heer H. Vester (74 jaar). Zij verbouwen op hun stukje grond aardappe len, bonen en wat dies meer zij en van dc opbrengst leven zij de gehele winter. Zij vooral kijken dus met een gemengd gevoel naar de landmeters, die dwars door de tuinen stappen en met alle macht trachten zij nog te redden wat er te redden valt. Zelfs tot 's avonds laat zijn zij nog bezig met het rooien van de (onrijpe) aardappe len, maar zij zullen toch met lede ogen moeten toezien, hoe over enkele dagen de zandwagens en draglines door hun met zorg geplante boontjes en koolplanten zul len trekken. Enkele oudere volkstuinders zijn dermate verontwaardigd over de voorgenomen maatregelen, dat zij van plan zijn zich, wanneer de draglines komen, te verzetten. De heer Vester ging in het vuur van zijn betoog zelfs zo ver, dat hij ons verzekerde, dat niemand een stap op zijn tuin zou zetten zonder zijn toestemming. Neen, zij zijn in het geheel niet tevre den over het beleid dat ten opzichte van het tuincomplex is gevoerd. Natuurlijk, zij begrijpen zeer wel, dat de woningbouw een dringende noodzaak is en zij wisten al geruime tijd dat er woningen en wegen gebouwd en aangelegd zouden worden. Maar zij begrijpen niet waarom men niet bijtijds de huurders de aanzegging heeft gegeven, dat de tuinen ontruimd dienden te worden, want in dat geval zouden zij vanzelfsprekend met het zaaien en poten hiermee rekening gehouden hebben. En vooral zijn zij niet te spreken over het gedrag van de zaakwaarnemer van de vroegere eigenaars (thans behoort de grond aan de gemeente). De dienst van Openbare Werken te Haarlem heeft na melijk aan hem medegedeeld, dat de grond in de zomer bebouwd zou worden. Hij heeft echter wel de huur geïnd maar vol gens onze zegslieden niet tegen de tuinders gezegd, dat er kans bestond, dat de gepote aardappelen niet eens gerooid zouden kun nen wordenDe tuinders zitten cr ech ter maar mee en met angst en beven zien zij de vorderingen aan de directiekeet en het plaatsen van de paaltjes van de land meters. Zij kunnen er niets tegen doen en zij zullen aan het eind van de week of in het begin van de volgende week werke loos moeten toezien hoe er diepe voren door hun keurig aangeharkte tuinen ge trokken zullen worden en hoe de zware wa gens over de spercieboontjes, aardappelen en koolplanten zullen rijden. Ter verduidelijking willen wij nog op merken, dat de gemeente in deze zaak geen blaam treft. Zij heeft formeel niets met dc volkstuinders te maken, doch heeft wel de incasseerder van de huur gewaar schuwd dat de tuinders deze zomer nog hun bedrijf zouden moeten opgeven. Uiteraard stelt de gemeente zich op het standpunt, dat het belang van vele wo ningzoekenden zwaarder weegt dan dat van de, volgens opgave van Openbare Wer ken, zeventig volkstuinders. Intussen kregen wij de indruk, dat men van de zijde der gemeente niet onbereid willig was iets ter tegemoetkoming aan het nadeel van de tuinders te doen. OOK ALKMAARS BURGEMEESTER IN BESTUUR PROVINCIAAL ORKEST. Naar wij vernemen heeft mr. H. J. Wij- tema, burgemeester van Alkmaar, de uit nodiging aanvaard om namens de gemeen ten Alkmaar, Bloemendaal, Heemstede, Velsen en Beverwijk zitting te nemen in het stichtingsbestuur van het Noordhol lands Philharmon£»ch Orkest. In de nieuwe Utrechtse stadsbussen zal als laatste snufje een omroepsysteem wor den aangebracht, dat bediend wordt door de chauffeur. Verzoeken en mededelingen aan het publiek kunnen zodoende op voor ieder verstaanbare wijze worden doorge geven. De proef die enkele maanden lang met een dergelijke installatie is genomen, heeft zeer bevredigende resultaten opge leverd. Voor zover bekend, wordt dit sys teem nog niet in andere gemeentelijke bus sen toegepast. De aflevering van de in aan bouw zijnde bussen met omroepinstallatie begint waarschijnlijk omstreeks 1 October. Zij eigende zich „behekst" geld van boeren toe De Arnhemse rechtbank heeft vanmor gen de 32-jarige in Engeland geboren zigeunerin Stefany Corvers veroordeeld tot een gevangenisstraf van acht maanden met aftrek, wegens diefstal van gelden uit geldkisten van boeren uit de omgeving van Ede. De officier van Justitie had tien maan den geëist. Deze woonwagenbewoonster ging volgens de dagvaarding langs de boe renhofsteden van de Veluwe aanbieden de toekomst te voorspellen uit de lijnen van de hand. Het toekomstbeeld, dat zich uit de boerenhanden aan de zigeunerin zou open baren gaf haar aanleiding tot de krasse veronderstelling dat een vloek op het in huis aanwezige geld voorspoed en vreugde tegenhield. Dat geld moest van de vloek worden gezuiverd. De zigeunerin zeide over mysterieuze krachten te beschikken om de zuivering te bewerkstelligen. De ont hutste boeren kwamen met het geldkistje aandragen en de zigeunerin „zuiverde" het geld, nadat zij de aanwezigen had verzocht zich even om te draaien. Of de vloek inder daad was verdwenen kon moeilijk worden nagegaan, want de bijgelovige eigenaren kwamen later tot de ontdekking dat de toe- komstvoorspelster zich over een belangrijk deel van het „behekste" geld had ontfermd. Er waren adressen waar men 600 en 200 miste. Ir. F. W. Honing: In de gebouwen van de coöperatieve cen trale Westlaindse snij bloemen veiling te Hon- selersdijk is heden de vijfde Westlandse handelstentoonstelling geopend. Dit is het eerste lustrum van de „Wehate". Ir. F. W. Honig, directeur van de Tuin bouw, hield een rede, waarin hij onder meer zei dat men niettegenstaande alle export moeilijkheden tevreden kan zijn over de re sultaten van de intensieve tuinbouw. Er be gint steeds meer begrip te komen voor in ternationale samenwerking. Men ziet in dat men er niet komt met allerlei protectionis tische maatregelen. Voor de toekomst ver wachtte ir. Honig in alle landen een grote vraag naar tuinbouwproducten. Als Neder land zo nodig bijtijds het roer omgooit, kan het hierin ook meedelen. Het bezwaar van de grote afstanden, dat vroeger goLd, ver valt meer en meer met snellere verbindingen en een betere koeltechniek. Ook buiten En geland. Duitsland en België is er plaats voor goede tuinbouwartikelen tegen een prijs, die goed op de markt ligt. Vooral is het nodig de nieuwe afzetgebieden eerst goed te verken nen. Hier ligt een taak voor exporteurs, tuin bouwers en overheid, die dit samen zullen moeten aanpakken. Een tentoonstelling als de ..Wehate" is van groot belang, omdat de mechanisatie steeds nieuwe problemen schept en men er kennis kan maken met een keur van allerlei technische hulpmiddelen. In het Friese plaatsje Wommels viert men vandaag een merkwaardig jubileum. Er wordt namelijk voor de vijftigste maal de „freulepartij" gespeeld. Het betreft een kaatspartij tussen twee jongensteams, die in deze vorm 50 jaar geleden voor de eerste maal in Wommels werd gespeeld. De initia tiefneemster was freule C. J. de Vos van Steenwijk. Zij stelde toen ter stimulering van de kaatssport onder de jeugd drie gou den, drie zilveren en drie nikkelen horloges ter beschikking van de winnaars van een jongenskaatspartij. Deze „freulepartij" werd een traditie en bleef dit ook na het vertrek in 1913 naar Canada van de freule. Ieder jaar zorgde zij er voor dat de traditionele prijzen in haar vroegere woonplaats Wommels be schikbaar werden gesteld aan de winnaars van de jongenskaatspartij. De initiatiefneem ster is thans 83 jaar. In de oorlogsjaren moesten de winnaars zich voorlopig tevre den stellen met een diploma. Na de bevrij ding ontvingen zij evenwel weer een horloge. Wij begrijpen het echt niet: heerlijk weer, een prachtige Omgeving, een in alle toonaarden hartelijk aanbevolen toneelge zelschap, een minimale toegangsprijs en nog was Bloemendaals Openlucht theater gistermiddag niet half gevuld, toen „De witte vogel" uit Den Haag daar twee jeugdvoorstellingen gaf als onderdeel van het zomerfeest van Haarlems Bloei! Opgevoerd werd het sprookjesachtige blijspel „De wilde zwanen" van Rolf Pe tersen, een enigszins misleidende titel, want de geschiedenis heeft niets met het gelijknamige verhaal van Andersen te ma ken. Wel met het bekende kinderliedje Zwaan-kleef-aan, dat van toepassing wordt gebracht voor het ondernemen van een reis door de wolken naar de maan en terug. Waaruit men intussen kan afleiden, dat de fantasie er weer een grote rol in speelt, net als in het kort geleden opge voerde stuk „Het Wonderpaard van Mar- jolijntje" van dezelfde schrijver, die men evenmin van plagiaat als van epigonisme beschuldigt door te zeggen, dat hij met succes enige denkbeelden van de Ameri kaanse auteur Thornton Wilder in practijk brengt. Integendeel, men kan hem er niet dankbaar genoeg voor zijn, dat hij aller lei middelen beproeft om de kinderlijke verbeeldingskracht te stimuleren. Al spelende gebeuren er de wonderlijk ste dingen, zegt in het begin de Zandman, die het strooisel der fantasie bezit. En zo gaat het ook als deze tovenaar in de droom van het prinsesje, dat de k niet kan zeg gen, haar poppen tot leven wekt. Zij mo gen een wens doen en besluiten dan geza menlijk bij het Mannetje-in-de-maan op bezoek te gaan. Maar alles loopt heel an ders dan zij verwachtten, voornamelijk tengevolge van de angst voor het onbeken de waarvan een bijzonder aardig voor beeld wordt gegeven in de scène, waarin de hemellichamen een gewone gummibal ontdekken. Hoe dan ook, het is helemaal niet nodig om hier omstandig de spannende avontu ren na te vertellen. Liever wil ik vaststel len, dat Rolf Petersen er nog beter dan bij vorige gelegenheden in geslaagd is spe lenderwijze een verdubbeling der werke lijkheid tot stand te brengen, in welk op zicht hij in de verte aan Shakespeare doet denken, met wie hij overigens natuurlijk allerminst vergeleken kan wordtn. Dit stuk dunkt mij daarom zo'n grote vooruit gang, omdat ook het humoristische ele ment er thans een belangrijke rol in ver vult. Zeer goed komt dit tot uitdrukking in de behandeling van de hofdame en de page, die zich respectievelijk verbeelden een vogeltje en een zwevende wolk te zijn, Amsterdams Oratoriumkoor vertrekt van avond voor een twee weken durende con cert-vacantiereis naar Oostenrijk. Het is de eerste grote buitenlandse tournée van dit koor. De dirigent, Piet van Egmond, zal bovendien drie orgelconcerten geven. Uitgevoerd worden „Die Jahreszeiten" van Haydn, de Piet Heinrhapsodie van Peter van Anrooy, de Hymne op Amstel- redam en de Missa pro Pace van Rudolf Mengelberg. Als solisten gaan Corry Bijster en Her man Schey mee. Alle concerten zullen door de Oostenrijkse radio worden uitgezonden. Herdenking in Nieuwpoort Te Nieuwpoort hebben enige duizenden oud-strijders en verzetslieden deelgenomen aan het „18de Nationaal huldebetoon aan Koning Albert en de helden van de IJzer." Een mis werd opgedragen voor allen, die aan de IJzer zijn gesneuveld. Na een défilé verzamelde de menigte zich rondom het Koning Albert-monument. Naar Belga meldt, werden in de nacht van Zaterdag op Zondag de Belgische en geallieerde vlaggen, die het monument sierden, door onbeken den gescheurd. Slechts de Engelse vlag bleef onaangetast. door de anderen voor miraculeuze ver schijningen worden aangezien en later voor elkaar niet weten willen, dat zij de hele middag geslapen hebben. Ook het komi sche effect heeft de schrijver niet ver smaad, getuige de amusante verkleedpartij van het Maanmannetje, dat door de lakei voor een pop wordt aangezien. Veel hila riteit verwekte voorts het gescharrel met een loze vliegmachine. Twee bezwaren mogen tenslotte niet on vermeld blijven. In de eerste plaats dacht vrijwel iedereen (en min of meer terecht) dat het met het vierde bedrijf v/el afge lopen was. De korte epiloog deed nogal overbodig aan, maar misschien weegt deze bedenking in een gewone schouwburg niet zo sterk. Betreurenswaardiger vind ik het, dat Rolf Petersen aan zijn variaties op het thema angst nog een soort moraal over het niet-bang-in-het-donker-behoeven-te-zijn heeft verbonden. Dat was nu helemaal niet nodig. Trouwens, de aartsvaderlijke Zandman sprak voortdurend op een afge meten zeurtoon, alsof het Hans van Meerten was, die over de toekomst van het volks toneel doceerde Voor de rest echter niets dan lof voor de prima vertoning, waarin Anke Smit als de pop Liesebertha de aandacht op zich vestigde door haar echt-kinderlijke toon. Ook de geluidseffecten, onder meer ter uitzending van de op de handeling van in vloed zijnde gesprekken tijdens de reizen door het luchtruim, moeten geprezen wor den, evenals de in hun eenvoud voortref felijke décors van Henri C. Pieck, die bo vendien zeer gemakkelijk gechangeerd konden worden. Het is te hopen dat Haarlems Bloei zich door de enigszins tegenvallende opkomst van jeugdig publiek niet laat ontmoedi gen om op de ingeslagen weg voort te gaan. Op den duur wint de kwaliteit van het werk van „De witte vogel" het toch van de zoveel goedkopere successen met de helaas nog altijd gebruikelijke smijtkluch- ten door gelegenheidscombinaties van de zoveelste rang, die wij hier niet met name behoeven te noemen, omdat zij berucht genoeg zijn. En het is tevens te wensen, dat de nu begonnen samenwerking met Bloemendaals fraaie Openluchttheater tot wederzijdse voldoening gehandhaafd zal blijven. DAVID KONING BINNENLAND Ingevolge zijn verzoek is aan de hoofd redacteur van het Utrechts Katholiek Dag blad mr. H. C. M. Edelman eervol ontslag verleend uit zijn functie. Hij zal dit blad tot 1 November blijven leiden. Tot hoofdredac teur is in zijn plaats benoemd de heer Paul cle Waart, die bekendheid heeft door zijn reportages en journalistieke overzichten voor de K.R.O. De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens het beta lingsverkeer met aan de Europese Beta- lings Unie deelnemende landen voor Neder- laid gedurende de maand Juli 1953 resulteer de in een tekort van circa f27 millioen. B. en W. van Wieringermeer hebben de raad het voorstel doen toe komen voor de bouw en inrichting van een raadhuis te Wieringerwerf een crediet beschikbaar te stellen van f600.000. De plannen hiervoor zijn ontworpen door prof. J. F. Berghoef en ir. H. Klarenbeek te Aalsmeer. De raad zal Vrijdag over dit voorstel een beslissing nemen. De Nederlandse Spoorwegen hebben be sloten deel te nemen aan de Utrechtse na- jaarsbeurs en hier voorlichting te geven door middel van demonstraties met modem goederenmaterieel. Op het terrein aan de Croeselaan zullen enige sporen worden ge legd, waarop goederenwagens zullen worden geplaatst. De demonstraties met deze goe derenwagens hebben uitsluitend betrekking op het interne transport. De herbouw en heroutillage van de N.V. Verenigde Nederlandse Rubberfabrie ken te Heveadorp beter bekend onder de naam Heveafabrieken) is voltooid en een nieuwe fabriek is gebouwd, in een volkomen agrarisch georiënteerde streek. Het hoofd bedrijf in Heveadorp, is vlak voor het ein de van de jongste wereldoorlog voor meer dan 80 percent verwoest. In de jaren na 1945 heeft men haar geleidelijk kunnen her bouwen. HAARLEM EN OMGEVING De Heemsteetlse wethouder van On derwijs, Gemeentebedrijven en Volksge zondheid, de heer H. Disselkoen, is morgen verhinderd spreekuur te houden. KORT EN BONDIG Een achtjarige jongen nam Maandag middag om kwart over twaalf in de Indi- schestraat bij het Nieuw Guineaplein bij het fietsen de bocht te ruim en botste tegen een stilstaande fiets. Achter op deze fiets zat een zesjarige jongen, die met het rijwiel viel en zijn linker dijbeen brak. Deze jongen is naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. B. en W. van Haarlemmermeer bevelen de gemeenteraad aan te benoemen tot onder wijzer aan de openbare school voor buiten gewoon lager onderwijs te Hoofddorp de heer G. Loogman. 6000 Een jaar gevangenisstraf, waarvan vier maanden voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank tegen de boekhouder M. van der V, wie ten laste was gelegd dat hij zich aan verduistering van 6000 in dienstbetrekking had schul dig gemaakt. Van der V. had gelden onder zich van een machinefabriek in Hengelo, welke als loon moesten worden uitbetaald aan employé's van deze firma, die werk zaamheden verrichten bij het gemeentelijk electriciteitsbedrijf in Den Haag. Van deze gelden had hij, naar hij toegaf zesduizend gulden verduisterd. Op de zitting bleek dat het grootste deel van het verduisterde geld was opgegaan aan sterke drank, waarvan Van der V. ernstig misbruik maakte. Bij zijn eis stelde de officier als bijzondere voorwaarde dat de verdachte zich onder toezicht van het Nederlands Genootschap voor Reclassering zou stellen. De Italiaanse dirigent Mario Rossi is de zer dagen in ons land aangekomen. Hij zal vier concerten van het Residentie-Orkest in de Kurzaal te Scheveningen leiden, waaraan het eerste Woensdagavond plaats heeft. In 1936 werd Rossi benoemd tot di recteur van de Maggio Musicaie te Floren ce, in 1946 tot artistiek leider van het symphonie-orkest van Radio Turijn. Bui ten Italië kreeg hi.i de laatste jaren inter nationale erkenning door zijn gastdirec- ties, speciaal in 1952, toen hij tijdens de Salzburger Festspiele onverwacht Wilhelm Furtwangler moest vervangen. In de Weense Staatsopera onderscheidde hij zich met een uitvoering van „Don Pasquale" van Donizetti. In de Donderdag te houden vergadering van de gemeenteraad van Haarlemmermeer zal aan de orde komen een voorstel van B. en W. om te besluiten tot uitbreiding van de gashouder te Schiphol en daarvoor een crediet te verlenen van 45.000. Voorts stellen zij voor de distributienetten te Bad hoevedorp en Zwanenburg uit te breiden, waarvoor een bedrag van 16.500 nodig is. In hun toelichting delen B. en W. mee, dat het gasgebruik op de luchthaven Schiphol de laatste tijd sterk is toege nomen. Over de eerste vijf maanden van 1953 bedroeg het verbruik rond 599.000 m3 tegen rond 502.000 m3 in het overeenkom stige tijdvak van 1952, alzo een toename van bijna 20%. Een regelmatige gasvoor- ziening met de bestaande installaties en leidingen kan daarom niet gewaarborgd worden. In 1950 is op Schilhol een gas houder gesticht met een maximale capa citeit van 1400 m3. Er kan echter geen voorraad worden gevormd. In de ochtend uren is het verbruik zo groot, dat de gas houder tegen elf uur geheel leeg is; de voorziening moet dan worden verzorgd door de persleiding. B. en W. noemen de toestand niet langer bedrijfszeker, temeer daar het dorp Bad hoevedorp, waar het verbruik in de laatste jaren eveneens belangrijk is gestegen, door middel van dezelfde persleiding van gas wordt voorzien. Teneinde een regelmatige gasvoorziening te waarborgen achten B. en W. het dan ook gewenst de bestaande gas houder op Schiphol te vergroten. Bij de bouw van deze gashouder werd reeds rekening gehouden met een uitbreiding tot een totale capaciteit van 3000 m3, omdat destijds werd aangenomen, dat dit binnen afzienbare tijd noodzakelijk zou kunnen zijn. De kosten bedragen 90.000. Het ge meentebestuur van Amsterdam heeft zich bereid verklaard de kosten van de uitbrei ding voor zijn rekening te nemen. Door een misverstand bij de directie van de lucht haven Schiphol is echter aanvankelijk slechts een crediet van 45.000 aan het ge meentebestuur aangevraagd. Teneinde ver dere vertraging van het zeer urgente werk te voorkomen hebben B. en W. zich bereid verklaard uit de kapitaalsmiddelen een be drag van 45.000 te fourneren, op voor waarde, dat de jaarlijkse kosten van af lossing en rente van dit bedrag door Am sterdam zullen worden gerestitueerd. Wegens de bouw van woningen aan de Papegaaistraat te Badhoevedorp en de aan leg van een straat bij de in aanbouw zijnde lagere school te Zwanenburg is het nood zakelijk de distributienetten uit te breiden, terwijl bovendien de bestaande voedings leiding, wegens de verbetering van de Wil genlaan en Iepenlaan te Zwanenburg, tot aan het zich daar bevindende metergebouw dient te worden verlengd. De kosten wor den op 16.500 geraamd, af te schrijven in dertig jaar. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3Nederl.*47 98% 98% A.K.U 171% 171)4 196 196 Philips Gloeil. 171% 173)4 Kon. Petroleum 330 J4 328% A'dam Rubber 94J4 94)4 Holl. Amer. Lijn 133% 133)4 N. Scheepv. Unie 126 125% H.V.A 109 109% 99 99 Amsterd. Bank 169% 169% Ned. Handel Mij. 158 158% Rotterd. Bank 164 165 Twentsche Bank 164)4 164 Anaconda Copper 34% 34% Bethlehem Steel 52 52% Republic Steel 49% 49% Shell Union 75 75% 23 22% y. S. Steel 39)4 39%

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7