Bonaire: de arme tak van de A.B.C.-familie Tal van wetsontwerpen goedgekeurd Het Hek van de Dam Gezichten Agenda voor Haarlem Onder palmen en passaat Eerste Kamer op recès Kabelbaan in Valkenburg deugt niet PU ROL' Politieagenten in rok Er is tweedehands materiaal gebruikt Rode Kruis reikte het 20.000ste textiel pakket uit Nederlandse student in Finland omgekomen Twee vliegen in één klap Papier te veel Papier te weinig Reddingsdemonstraties aan Zandvoortse strand WOENSDAG 5 AUGUSTUS 1953 Van onze speciale ver slap a ever) De reis van Curagao naar Bonaire is nog korter dan van Rotterdam naar Scheve- ningen: in 25 minuten is men er. Maar dan per vliegtuig natuurlijk. Men zoeke er geen boulevard, geen terrassen en geen muziek. Alles is uiterst eevoudig en rustig. Maar sedert kort heeft Bonaire toch zijn hötel „Zeebad" en daar is het goed logeren. In het hoofdgebouw heeft men een goed ingerichte bar en eetzaal. Maar wenst men volslagen rust, dan kan men zich terugtrekken in de eigen „bungalow". Negen kleine huisjes staan namelijk, ook vlak aan.zee, naast het hoofdgebouw gegroepeerd en daar heeft men een veranda, een zitkamer met bank en bureau. De verveloosheid van die huisjes is typerend voor de situatie op dit eiland, dat in vergelijking met zijn broers Curacao en Aruba maar arm is. Per jaar draagt de Antilliaanse familie èen millioen bij om de begroting van Bonaire sluitend te maken. Dit betekent een zekere voogdij van de rijkeren, en de bewoners van Bonaire doen wat ze kunnen om hun positie dusdanig te verbeteren, dat ze financieel onafhankelijk worden van hun familie. Zij kunnen er nu reeds op wijzen, dat het millioen, dat ze per jaar van de familie krij gen, lang geen vol millioen is: tal van mensen, die hun gezin en domicilie op Bonaire hebben, werken op Aruba en Curagao en daar wordt hun belasting ook afgehouden. Ook strijkt Curagao bepaalde invoerrechten op van goederen, die doorgevoerd worden naar het arme Bonaire.Maar al is dat zo, toch kan het mooiste der ABC-eilanden zonder subsidie niet rondkomen. Dat het echter het mooiste is van de drie staat wel vast en dat biedt een (bescheiden) kans op toerisme. Voor een week end of voor een korte vacantie is het hier ideaal. Volmaakte rust, wat minder wind dan op Curagao, en vlak voor het hotelletje een wij de baai waar men kan zeilen, zwem men en vissen. Voor vogelliefheb bers is dit eiland een paradijs en verscheidene groe pen van Ameri kaanse vogelken ners zijn hier dan ook al op bezoek geweest. Overal ziet men de kleine felkleurige tropen- vogeltjes rondflad deren, maar de grote attractie vormen toch de flamingo's, die soms bij honder den en soms zelfs bij duizenden, op dit rustige eiland zijn neergestre ken. Heel dicht kan men ze benaderen bij het die reeds jaren op het eiland woont. Hij is Goto-meer, aan Bonaire's Noordzijde. Het zeer ondernemend, doch politiek betrek water van dat meer is zout en het is daar- kelijk conservatief. De Katholieke kerk tussen die lage bergen volkomen stil steunt indirect zijn Unie-partij. Die en eenzaam. Bij het blauw van de lucht, partij is wat verzwakt doordat Abraham, Het Goto-zoutmeer. (Foto: Willem van de Poll) Het Jort Oranje, dromend aan de wijde zee. (Foto: Willem van de Poll) het grijsgroen van de bergen en het geel van het oeverzand, glinsterend van de zoutkristallen, steekt geen kleur feeste lijker af dan het rood van de flamingo's, die daar op hun dunne, tere poten, roer loos in het water staan. Wanneer men na der komt, over het harde oeverzand, blij ven ze nog lang staan. Maar tenslotte be ginnen ze onrustig te worden. Even lijkt het alsof er een commando wordt doorge geven en plotseling vliegen ze op alle tegelijk: de lange halzen gestrekt en de dunne poten horizontaal naar achteren. Wanneer ze vliegen zijn ze eigenlijk op zijn mooist: lange reeksen van ijl, bewe gend rood tegen het grijs-groen van de bergen. Ver weg strijken ze weer neer, rustig en voornaam. Dan keren de bezoe kers weer terug naar de jeep, die hier op de slechte wegen wel het beste vervoer middel is. De rust keert weer in het dal der flamingo's, voor dagen, voor weken misschien. Geiten en vis Want druk is het nog niet met toerisme en al te hoog moet men Bonaire's kansen om vooruit te komen ook niet aanslaan. Ook op Curagao kan men zeilen en zwem men en zo heel veel verschilt het landschap nu- ook weer niet. Maar het is hier lande lijker, vriendelijker. De mensen zijn goed aardig en rijden rond op ezeltjes. Het we melt er van de geiten en in de zee wemelt het van vis. Drie a vierduizend geiten voert men van hier per jaar uit en, per vliegtuig, verzendt men jaarlijks voor 40.000 Cura- gaose guldens aan vis. Verder kan men dan nog wat verdienen door het sap van de aloë tot stroop te laten indampen en in harde toestand te verzenden. Aloïne is een bekend laxeer middel. Van de peulen der divi-bomen maakt men looistof, maar het rapen van die peulen is toch niet meer dan een kleine bijverdienste voor ouden van dagen. Verreweg het meeste geld komt hier echter binnen doordat de mannen die in „de olie" of op de olieschepen werken, postwissels sturen naar hun gezin, dat hier achtergebleven is. Het zal niet gemakkelijk zijn voor Bonaire om financieel onafhan kelijk te worden. Vraagt men aan Curagao en Aruba geld voor een nieuw project dan wordt daarover door de rijke familieleden nogal eens afwijzend beschikt. En, al keurt men het plan voor Bonaire af. daarmee is nog niet gezegd dat een der rijke eilanden het niet zelf ten uitvoer gaat leggen. Politiek De politiek wordt, hier zowel als op an dere eilanden, voor een deel bepaald door de voorkeur voor sommige bekende per soonlijkheden. Het bekendst is wel Ger- hards, een intelligent, blank handelsman, De hoofdstad krijgt vrouwelijke politie- vrijwilligers. In September begint de wer ving voor een compagnie van 100 „man". In Maart is reeds begonnen met de oplei ding van een kader van zever, dames, die het agentenexamen hebben afgelegd en het onderofficiers- en officiersexamen respectievelijk in September en December zullen afleggen, zodat hun opleiding vol tooid is wanneer in Januari 1954 de agen tenopleiding van cie recruten voor de eer ste compagnie begint. De compagnie zal een onderdeel zijn van het korps vrijwillige politie te Amsterdam, dat thans een sterkte heeft van 600 man. De dames komen onder het commando van de corpscommandant, luitenant-kolonel R. Hoegen. De vrouwen zullen dezelfde theoretische en practische opleiding ont vangen als haar mannelijke collega's. Zij zullen bewapend worden met pistool en een gummistok. In hoofdzaak zullen de vrouwelijke po- litievrijwilligers dienst doen bij de be- acherming bevolking. de voorzitter en tevens lid van de Antil liaanse landsregering, thans als onafhan kelijk man is gaan optreden. Mede daar om hopen de progressisten, die men wel eens de onechte, politieke kinderen van de Antilliaanse minister-president, mr. Da Costa Gomez, hoort noemen, over ander half jaar de overwinning te behalen. Da Costa Gomez vergeet zijn kroost niet. Me de door het geven van eet- en drinkfeest- jes op Bonaire houdt hij de banden met de oppositie aldaar aan. De steun van Bonaire kan zijn politieke invloed uiteraard ten goede komen. Op mijn reisjes naar en van Bonaire was het K.L.M.-toestel geheel volgeboekt. En het was wel duidelijk dat slechts een zeer klein percentage van de 11.000 passagiers, die het vliegtuig jaarlijks op dit traject vervoert, toeristen zijn. Maar wel zijn er op die dagelijkse vluchten altijd arbeiders aan boord, die elders hun werk hebben, maar hun vacantie of weekend doorbren gen op hun oude, arme, maar mooie eiland. Elfduizend passagiers per jaardat is een indrukwekkend luchtverkeer voor een eiland met nauwelijks 6000 inwoners. Het wetsontwerp inzake een regeling voor enkele rechtshandelingen met betrek king tot landbouwgronden is Dinsdagmid dag voor de derde keer in de openbare ver gadering der Eerste Kamer aan de orde geweest. Vorige week heeft minister Mans- holt geantwoord op de opmerkingen, welke een week daarvoor in eerste termijn ge maakt waren. Gistermiddag hebben ver scheidene senatoren gerepliceerd en nog maals hun bezwaren te berde gebracht. Prof. Molenaar (VVD) was van mening dat de minister bij de prijsbeheer- sing de baas wil zijn en wil heersen, en voorts dat de minister met de prijzen van de landbouwgronden wil opereren zonder dat een norm in de wet is opgenomen. Minister Mansholt zei, dat prijs- beheersing voor landbouwgrond noodzake lijk is. Zijns inzien kan hier niet worden gesproken van enige vorm van staats socialisme, zoals bij de replieken was ge zegd. In het wetsontwerp zijn duidelijk normen opgenomen. De gevolgen van het verwerpen van dit wetsontwerp zouden, naar het oordeel van de minister verderfe lijk zijn. Men kan er niet iets anders voor in de plaats stellen. Het wetsontwerp werd hiema goedge keurd met 22 tegen 11 stemmen. Tegen de CH, CPN, de heren Molenaar en Wende- laar van de WD en de heren Tjalma en Hellema van de A.R. De Eerste Kamer heeft voorts een groot aantal andere wetsontwerpen goedgekeurd, de meeste zonder discussie of hoofdelijke stemming. Darbij was het wetsontwerp tot wijziging der begroting 1953 van het departement van Binnenlandse Zaken. Hierdoor wordt een bedrag van 23.600.000 op de begroting gebracht voor uitgaven tot verbetering van de financiële positie van burgerlijk rijkspersoneel. Eveneens werd aangenomen het wets ontwerp tot wijziging van een aantal hoofdstukken der rijksbegroting voor 1953, nodig wegens uitgaven verband houdende met de watersnood. Op basis van de herstelkosten raamt de regering de schade door de watersnood aan gericht op 860 millioen. Zij stelt zich voor te trachten het herstel van deze schade in een periode van ongeveer twee jaren tot stand te brengen. Zij wil de desbetreffende uitgaven ten spoedigste op normale wijze in de rijksbegroting doen opnemen. De rijksuitgaven voor 1953 zullen nu met 400 millioen worden verhoogd. Een ander wetsontwerp dat verband hield met de watersnood was dat inzake de agrarische wederopbouw en de herverkave ling van gebieden in de provincie Zeeland. Door deze herverkavelingswet wordt de Herverkavelingswet Walcheren 1947 van tcepassing op het eiland Schouwen en Duiveland, het eiland Tholen, het deel van het eiland Zuid-Beveland ten Zuiden van een lijn over de plaatsen Borsele en 's-Gra_ venpolder, alsmede op de polder Waarde met inbegrip van de percelen in de polder Kruiningen, welke worden doorsneden door de Nieuwe Kadijk. Ook werden goedge keurd de wetsontwerpen voor getroffenen en het ontwerp waarin de wederopbouw van het getroffen gebied wordt geregeld. Voorts verenigde de Kamer zich met de ontwerp-wet immunisatie militairen, de wijziging van de wet op de rechterlijke organisatie, waardoor het mogelijk zal zijn een deel der griffierswerkzaamheden op te dragen aan niet-gegradueerden; een wijzi ging van de wet op de Ondernemingsraden, waarbij het tijdstip waarop het verplicht zal zijn een ondernemingsraad in te stellen is bepaald op 7 Juni 1954; en een wijziging van de begroting van Financiën, waardoor 26 millioen op de begroting wordt ge bracht als bijdrage aan het Waarborgfonds Rechtsherstel en 22 millioen als crediet- verstrekking aan dit fonds. De Eerste Kamer heeft zich voorts ver enigd met het wetsontwerp tot wijziging van de begroting 1952 van het departement van Marine wegens grondaankoop ten be hoeve van de bouw van een marinehospi- taal op het terrein van „Eikenrode" aan de Heerenweg te Heemstede. Tenslotte hechtte de Kamer haar goed keuring aan het wetsontwerp tot wijziging van het formaat van het Staatsblad. On langs is het formaat van het Staatsblad ge wijzigd, waardoor het echter niet meer vol deed aan artikel 4 van het besluit van de Souvereine Vorst van 18 December 1813. Dit artikel is thans met terugwerkende kracht aan de wijziging aangepast. Om acht uur 's avonds sloot voorzitter Jonkman de vergadering. Hij deelde mede dat de volgende openbare vergade ring vermoedelijk op 8 September zal wor den gehouden en wenste de leden een goede vacantie. De nieuwe kabelbaan in Valkenburg, die Vrijdag heeft proef gedraaid en Zaterdag voor het eerst voor personenvervoer is ge bruikt, zal worden gedemonteerd. Volgens de exploitant heeft het ingenieursbureau te Rotterdam, dat de baan heeft gebouwd; gedeeltelijk tweedehands materiaal ge bruikt. De 44 gelei de wielen bleken afkom stig te zijn van oude Amerikaanse tanks. De rubberbekleding bleek ondeugdelijk te zijn. De exploitant heeft het om veiligheids redenen noodzakelijk geacht het personen vervoer stop te zetten. Er zijn thans be sprekingen gaande over een aecoord, dat er vermoedelijk op zal neerkomen dat het ingenieursbureau afziet van betaling. De exploitant cnderhandeldt nu met een fir ma in Düsseldorf, die reeds enige soort gelijke kabelbanen heeft gebouwd. Dinsdag heeft het Nederlandse Rode Kruis aan het 20.000ste gezin, dat door de ramp van 1 Februari is getroffen, een textielpakket uitgereikt. Het was het ge zin van de heer B. van der Wekken te Zie- rikzee. Tegelijkertijd ontvingen ongeveer 900 andere gezinnen op Schouwen-Duiveland een textielpakket. Met een extra boot van de R.T.M. was de Rode Kruis-colonne met de pakketten naar het eiland gekomen. Hoewel de officiële sluitingsdatum van de uitreiking der textielpakketten 1 Augus tus was, verwacht het Nederlandse Rode Kruis dat nog ongeveer 6000 pakketten zullen worden uitgereikt. Over de uitreiking van de textiel blijkt enig misverstand te bestaan. Niet iedereen krijgt namelijk even veel. Het Internatio nale Rode Kruis, dat de pakketten ter be schikking stelt heeft normen vastgesteld. Wie schade heeft opgelopen bij de ramp moet opgeven hoeveel linnengoed hij over heeft. Dat wordt dan aangevuld. Er wordt dus geen rekening mee gehouden hoeveel iemand is kwijtgeraakt, maar hoeveel hij nog heeft. HELSINKI. De 24-jarige, in Indonesië geboren Nederlander A. J. W. Bloem uit Breda, die als student bij de Technische Hogeschool te Delft was ingeschreven, is Maandag met twee Finse gezellen door vergiftiging om het leven gekomen bij het uitvoeren van herstellingen in een ketel in een sulfaatfabriek te Kemi in Noord-Fin- la-nd. Bloem deed sedert 9 Juli practisch werk in deze fabriek. ADVERTENTIE Fluweelzachte handen en flonkerende vaat Er zal wel geen huisvrouw te vinden zijn, die niet een hartgrondige hekel heeft aan dat „eeuwige" vatenwassen en het is dan ook geen wonder, dat de nieuwe vinding van Castella. de Castella Vaatwas, overal met ge juich wordt begroet. Eindelijk is er een einde gekomen aan alle moeite en getob. Een lepel Castella Vaatwas en in het actieve, blijvende schuim van dit wondermiddel is de vuilste en vetste afwas in een handomdraai gedaan. Met Castella Vaatwas is afwassen een pleziertje en het is heus niet te veel gezegd, dat de huisvrouw het nu zingend zal doen. Immers, ook aan die andere ergernis, de ruwe, pijn lijke „Afwashanden" maakt dit middel voor goed een einde. Zacht als fluweel komen nu iedere keer opnieuw Uw handen uit dit tover- schuim te voorschijn, zonder enig spoor van het huishoudelijke werk, dat werd verricht. Dank zij Castella Vaatwas (25 ct. per pak) voor iedere huisvrouw thans zachte handen en flonkerend schone vaat Aan een der beide rechterzijden van de eeuwenoude Kalverstraat, vlak bij de Dam, bevond zich tot voor kort een restaurant, waaruit bij dag en ontij hupse muziek voortvloeide en waar al toos enige verlegen vrouwen voor de ramen zaten. Vrouwen namelijk, die om een man verlegen waren. Nu zijn dit doorgaans niet zulke heel erg goeie klanten, omdat die met een kleintje koffie lang mooi kunnen blijven. Wij willen daar vooral geen conclusies uit trekken, maar iedereen kan zelf ge makkelijk door een onderzoek ter plaat se vaststellen, dat er nu een boekhandel gevestigd is in dat perceel. De eigenaar daarvan heet J. de Slegte, al kan men dat op zijn gezicht niet lezen. Het is geen erkende boekhandel, hetgeen be tekent dat men er in hoofdzaak terecht kan voor restanten. De genoemde heer exploiteerde zijn bedrijf voor de verhuizing in een pand aan de andere kant van dezelfde kant van dezelfde straat. In deze winkel, die ook een ingang heeft aan het Rokin, wordt thans een geweldige opruimings uitverkoop gehouden. Grote borden in de étalages trekken de aandacht der voorbijgangers met de sensationele mededeling, dat er boeken te koop zijn in prijzen tussen een dubbeltje en een gulden. Wij zijn daar ook binnenge lopen, zij het dan niet op dezelfde ma nier als de eigenaar. En wij zijn er uren later heel triest uit gekomen welis waar met een tas vol drukwerkjes als tegenwaarde van nog minder dan een rijksdaalder, maar toch bijzonder triest. Want wat, vrienden, was daar te zien? Stapels meesterwerken, soms zelfs gezet uit de Hollandse Baskerville en voorzien van linnen stofomslag met gouden bandstempel, aangeboden onder het kermismotto: een kwartje wat je er uithaalt. Geen geld en altijd prijs. Maar bedenkt u zich nu eens wat het op schrift stellen van zijn vaak intiemste ervaringen zo'n schrijver gekost moet hebben. Hoeveel ellende zo'n man we hebben het nu toch over kunste naars zijn slovende vrouw misschien heeft bezorgd tijdens het zenuwslopen de scheppingsproces. Zij heeft niet al leen zijn doorgaans slechte humeur we gens de slechte vorderingen moeten verdragen, terwijl tegelijkertijd de vor deringen van leveranciers zienderogen toenamen. Zij heeft misschien urenlang door de stad gezworven op zoek naar aubergines, omdat hij meende dat alleen die paarse vruchten voedsel aan zijn inspiratie zouden kunnen geven. Zij heeft zijn sokken gestopt en haar sieraden verpand in ruil voor een kater in de morgen na het feest op de avond, dat het laatste hoofdstuk van het werk-waar-de-wereld-op-wachtte vol tooid was. Maar zij heeft ook het geluk gekend van het ouderschap van deze nieuwe geboorte in de litteratuur. En dat geesteskind, gebaard in zweet en tranen, ligt nu voor een paar stuivers te grijp! Op deze lange tafels wordt de de valuatie van artistieke roem en glorie schaamteloos vertoond. Want het is lang niet allemaal rommel, wat in deze winkel ligt uitgestald. Men vindt er zo wel uitvoerige handleidingen voor de fijnere kneepjes van het machinebank- werken als hartverscheurende romans over de rose zelfkant van de maatschap pij. Fel realistisch en toch waar ge beurd, lazen wij ergens in een hoekje ter aanbeveling. De meeste belangstel ling van de kopers ging, voor zover wij dat tenminste konden waarnemen, naar de eenvoudige methodes voor het dub bel boekhouden uit. Waaruit men kan leren, dat vele mensen moeite hebben met het invullen van hun belasting formulieren. Doch er liggen ook bijzon dere dichtbundels, als openbaringen van talent verwelkomd, tussen de proefschriften over kleine storingen in het darmkanaal bij dakhazen en geleer de beschouwingen over de woning inrichting bij de Phoeniciërs. Men staat er verbaasd over wat de uitgevers allemaal waardig hebben ge keurd om in druk te verschijnen. Wie nog niet twijfelde aan de populariteit van dr. P. H. Ritter, moet maar eens gaan kijken hoeveel honderden verto gen en ontboezemingen er van hem voor een gulden worden aangeboden. Hij verliest het echter van de auteur van het standaarddeeltje dat zo ken merkend „Kijk naar je eigen" heet en dat men in alle hoeken en gaten van deze zaak aantreft om de bezoe kers tot hardop voorlezen van de titel te verleiden. Dat gebeurt dan ook tel kens en het is een heel leuk spelletje, want men bereikt er mee dat er altijd wel even iemand zich omdraait, geens zins overigens om de taalfout te corri geren. Daar is het nu trouwens toch al te laat voor. Zo'n opruiming van restanten heeft niettemin een grote culturele betekenis, want duizenden mensen worden voor het eerst sedert hun bezoek aan de la gere school weer geconfronteerd met het verschijnsel boek. Zij ontdekken dat het niet alleen dient tot tijdverdrijf voor enkele fijne luyden, maar dat men er misschien ook tante Geesje in Barne- veld, die de volgende maand jarig is, voor een krats een genoegen mee kan doen. En een dubbeltje is toch zeker geen weggegooid geld als men er alles mee te weten kan komen over de wel levendheid van de oude Chinezen of de consequenties van het geforceerde ope ningsbod bij contact-bridge, zelfs al heeft men een hekel aan bami en speelt men liever miezemaus. Zo wordt men door een bezoek aan deze kunstzinnige en wetenschappelijke uitdragerij tegelijk een bedroefder en een wijzer mens. Maar de slag van ons leven kregen wij toch, toen wij met een bijna niet te torsen stapel nieuwe aan winsten bij de kassa kwamen om daar het luttele bedrag van de aankoop af te rekenen. Met grote letters rood op wit, opdat men het toch vooral niet over het hoofd zou zien, staat daar te lezen: „Bij aankopen beneden een gulden wordt geen verpakking geleverd. Wegens pa piergebrek". BOEDA PARIJS, Aug. Voor sommige men sen blijft een van de grootste genoegens van het tijdelijk-Parijse leven om op een terrasje langs de Champs-Elysées te zitten en de gezichten der voorbijgangers te be zien. Het is een bezigheid die een speciale soort gehardheid vereist: onbekende ge zichten hebben een neiging om na vijf minuten bekijks minder en minder te gaan uitdrukken, en een zelf-opgelegde plicht tot belangstelling wordt dan een straf. Het moet een van de voordelen van het platte landsleven zijn dat men, 's avonds met het pijpje in de voortuin gezeten, al de ver toonde gelaatsuitdrukkingen in verband kan brengen met bijbehorende levensge schiedenissen; en wat een beroering als er een vreemde passeert! In Parijs zijn bijna alle verklaringen van gezichten het geheim van onbekenden. In eigen omgeving brengt men het altijd nog wel een eind met het plaatsen van wille keurige voorbijgangers, vooral als zij trek ken van hun groep vertonen, die in min dering moeten worden gebracht op hun individuele persoonlijkheid. In het buiten land geeft men het vooral al gauw op, om dat men er geen tastbare voorstellingen van zaken heeft. Deze is jurist, die heeft na de oorlog niet meer aan het burger leven kunnen wennen, zij is teleurgesteld in haar kinderen, en nummer vier, niet die in het blauw maar die in het bruin, heeft nooit afstand kunnen nemen van de voor schriften en beloningen van de kindertijd. Wat betekent dat? Al deze verledens horen in onbekende omgevingen thuis, de toe schouwer heeft er zich niet eens ooit een oppervlakkig beeld van gevormd op grond van zijn eigen vooroordelen. Daardoor komt het dat de gezichten, die in de herinnering blijven, voor het meren deel die van gemakkelijk herkenbare types zijn. Een zware man met een pet bijvoor beeld, die op een te kleine stoel zit bij de brede ingang van een gebouw aan de bou levard St. Michel. Hij draagt een dikke snor omlaag; daarboven zijn de oogkassen bijna geheel in beslag genomen door op dringende wangen; de logheid van zijn lichaam sluit de gedachte aan „gemak" uit, zulke nuances horen bij hem niet meer. Het is maar een half genoegen hem te zien, maar niettemin blijft hij in de herinnering, want wat is hij niet typisch, in de warme schemering, en dan naast hem een mager vrouwtje met naar binnen geplooide lippen en aan zijn voeten een grijs-gestreepte poes met zachte witte vlekken. Het vrouwtje behoort tot een groep die hier veel groter is dan in Holland, van oude mensen die al de vitaliteit die zij eens hadden in hun leven gestoken heb ben, en die alleen lijken voort te bestaan omdat zij de laatste klap niet hebben ge kregen; een gewoonte van zestig jaar houdt hen nog juist in stand. In' de wasserij in mijn buurt werkt zo'n vrouwtje, oma waar schijnlijk, met slap rood vel om de ogen, die tot niet anders meer lijken te kunnen dienen dan tot het turen naar het schone goed dat zij met water besprenkelt voor dat het gestreken wordt. Zo'n wasserijtje is altijd open: op Zaterdag tot negen uur, en dan op Zondag weer. In het laatste dag licht gaan de oudste gezinsleden wat zitten dommelen op de stoep, maar de jongere werken dan nog, tussen de nooit noemens waard dunner wordende stapels pas ge wassen goed. Extréme vertegenwoordigers van de af geleefde groep zijn de bedelaars, die mis schien niet zo talrijk zijn, maar die zich aan de café-terrassen toch geregeld mel den. Sommige hebben een klein verhaaltje, andere steken alleen zwijgend de hand of de hoed toe; de laatste zijn heel moeilijk af te wijzen. Een bijzonder opvallende ope reert in de omgeving van de boulevard St. Germain: hij geeft uiteenzettingen zoals een muzikant een wijsje speelt, over de hoofden van zijn publiek heen, en loopt dan nijdig door. Pas onder vier ogen, als men hem later tegenkomt, geeft hij van zijn wensen blijk; zo deed hij het tenminste op de 14e Juli, nadat hij met zijn kogel ronde hoofd, van onderen zwart bestoppeld en van boven stug behaard, kwam betogen dat hij de nationale feestdag nog nooit zo lusteloos had zien vieren. Even later kwam ik hem alleen tegen. „Ik wil mij amuseren net als iedereen", zei hij toen. Hij leek het wel te verdienen. Ondertussen beseft men goed wat een vreemdeling eigenlijk is, als men zich weinig andere dan zulke gezichten uit de straten kan herinneren. De Koninklijke Nederlandse Bond tot het redden van drenkelingen zal op Zater dag 15 Augustus demonstraties geven op het Zuiderstrand te Zandvoort. De ver schillende kustbrigades zullen elk een eigen nummer uitvoeren, zoals reddingen uit zee met behulp van de haspel, vlet, flot- teur, zwemtuigjes enz. De aanvang is be paald om 's middags half vier. Deze jaarlijkse bondstranddag wordt georganiseerd door de contactcommissie voor de kustbrigades in samenwerking met de Zandvoortse reddingsbrigade. A rtVFPTVWTlE Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten WOENSDAG 5 AUGUSTUS Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een koninkrijk voor een huis', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Haven der verleiding", 18 jaar, 8.15 u. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Twee in een auto", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief". 18 jaar. 7 en 9.15 u. Lido: „Help, ik ben soldaat", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Tour de France 1953", 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 6 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Zuider kapel: Spreker G. Nieuwenhuysen, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30. 8.30 en 9.30 uur. Spaarne: „Een ko ninkrijk voor een huis", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zoölogica", alle leeft., 2.30 uur; „Haven der verleiding", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „De kleine Moek", alle leeft., 10.30 uur. „The Quiet man", 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal', alle leeft., 10.30, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Lullaby of Broadway", alle leeft., 10.30 uur; „Twee in een auto", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief", 18 jaar, 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „De Tour de France', alle leeft., 11 en 4.10 uur; „Help, ik ben soldaat", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. City: „Dónald Duck", alle leeft., 10.30 uur. „De Tour de France", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9