Frans spoorwegverkeer komt na chaos van 24 uur weer op gang Ondershandse afspraak van Dulles en Rhee over Korea Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Onrust over Korea Elfjarige jongen op Schoterweg overreden Ook andere overheidsdiensten hervatten werk, op P.T.T. en energiebedrijven na Chaos bij Franse omroep Veertien piloten omge komen; 30 straaljagers verloren Limiet van drie maanden voor politieke conferentie; Londen diep bezorgd Het woord is aan Cambodja zet eisen aan Frankrijk kracht bij Periode van zomers weer li Is 68e JAARGANG No 25 ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 17S Tweede slachtoffer liep zware hersenschudding op Socialistisch initiatief In één jaar: Weer rapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FOSTER DULLES en Syngman Rhee hebben nu in een gemeenschappelijke ver klaring doen weten, dat de Verenigde Sta ten en Zuid-Korea de komende politieke conferentie over Korea zullen verlaten als na negentig dagen onderhandelen hun regeringen inzien, dat pogingen om de ge stelde doelen te bereiken vruchteloos zijn. Die „gestelde doelen" worden samengevat in de formulering „de vreedzame hereni ging van Korea als een vrij en onafhanke lijk land". Dat klinkt eenvoudig genoeg, maar de eerste aanduiding: gestelde doelen, in het meervoud, geeft al aan dat het ver scheidene voorwaarden zal inhouden, niet alleen betreffende waarborgen voor de veiligheid van het herenigde gebied en de parlementair-democratische regeringsvorm, die van Westelijke zijde gesteld zullen wor den, maar ook betreffende de vertegen woordiging in dat staatsbestel van de Noord-Koreanen. Uit mededelingen van Amerikaanse zijde betreffende de verliezen van de Noord-Koreaanse burgerbevolking in de drie oorlogsjaren verschrikkelijke verliezen, want zij zouden tot dertig pro cent zijn gestegen zou de bevolking van Noord-Korea nog zeven millioen zielen tellen. In een herenigd Korea zou zij een minderheid vormen. Negentig dagen schijnt een vrij ruime termijn om tot een overeenstemming over hoofdpunten te komen. Maar ondervinding heeft wel geleerd dat het kort is, als men begint met over procedure-kwesties en een agenda te twisten en dus voorlopig hele maal niet aan hoofdpunten toekomt. Men is in politieke kringen in Londen dan ook geschrokken van de Amerikaanse belofte aan Syngman Rhee, om binnen die termijn de conferentie te verlaten als de kansen niet gunstig staan. Men geeft uiting aan „diepe bezorgdheid" en merkt op dat deze verklaring in tegenspraak schijnt te zijn met de verzekering van Dulles, twee we ken geleden tegenover de waarnemende Britse minister van Buitenlandse Zaken Lord Salisbury afgelegd, dat de Verenigde Staten hun bondgenoten in de Koreaanse oorlog zouden raadplegen aleer zij zulk een ernstige stap zouden doen. Het is duidelijk genoeg dat de Verenigde Staten met deze verklaring druk op de tegenpartij willen uitoefenen,maar het schijnt alleszins merk waardig dat Foster Dulles een dergelijke toezegging niet gestand heeft gedaan. Er is weliswaar geen officiële commentaar door het Londense Foreign Office, het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, gegeven maar deze door het persbureau Reuter uit politieke kringen te Londen ontvangen commentaar geeft „officieus" wel aan dat het daar stormt en dat Londen en Washing ton opnieuw met elkaar overhoop liggen. De Britse regering heeft officieel alleen medegedeeld, dat de ondertekening van de wapenstilstand door Groot-Brittannië niet betekent, dat Groot-Brittannië automatisch met China in oorlog is als de Noordelijken het bestand zouden verbreken. Dat is een aparte mededeling. Maar alle zestien landen (met inbegrip dus van Groot-Brittannië en ook van Nederland) die troepen in Korea hebben, uiten zich gezamenlijk in een gisteren te New-York gepubliceerde verklaring. Die houdt in, dat zij zich zouden verdedigen tegen een aan val op Zuid-Korea en dat in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot het Koreaanse gebied zullen worden beperkt. En deze verklaring werd reeds voor de wapenstilstand een feit was, namelijk op 27 Juli, te Washington door de vertegen woordigers der zestien landen ondertekend. Bij onze navraag bevestigde een woord voerder van het departement van Buiten landse Zaken vanmorgen de juistheid van de verstrekte mededeling. Zij is zeer dui delijk bedoeld als een waarschuwing aan het adres van de Noord-Koreanen zowel als aan dat der Chinezen, maar zij drukt zich dan ook wel sterk uit als zij spreekt van „vijandelijkheden, die in dat geval waarschijnlijk niet tot het Koreaanse ge bied zullen worden beperkt." De Engelsen hebben het nodig geacht die afzonderlijke verklaring uit te geven, ter toelichting, waarin zij zeggen dat hun ondertekening niet beduidt dat zij automatisch met China in oorlog zouden zijn als de Noordelijken het bestand zouden verbreken. Waarom hebben de andere landen dat niet gedaan en dus ook Nederland niet? Er ontbreekt wel het een en ander aan duidelijkheid in de situatie, zowel wat de Londense ver wijten aan het adres van Foster Dulles als wat dit laatstgenoemde punt betreft. Voor nadere opheldering van de zijde van ons departement van Buitenlandse Zaken be staat waarlijk aanleiding. Wij zullen zeker niet de enigen zijn die daarop aandringen in de verwachting, dat zij niet zal uitblij ven. R. p. Op de Schoterweg tussen de Kleverlaan en de Kennemerstraat is vanmorgen om half tien de elfjarige C. Blind uit Nieuw Helvoet onder een aanhangwagen van een vrachtauto geraakt en overreden. De vier entwintigjarige A. Zijlmans, die naast hem gefietst had, liep een zware hersenschud ding op. De elfjarige jongen logeerde bij de familie Zijlmans in de Lindenstraat in Haarlem-Noord. Vanmorgen is hij met de vierentwintigjarige zoon A. Zijlmans gaan fietsen en zij reden op de Schoterweg in de richting van de stad. Ter hoogte van de Ripperda-kazerne passeerde het tweetal een vrachtauto met aanhangwagen, beladen met manden met tulpenbollen: de bestuur der was woonachtig te Wervershoof. Hoe het ongeluk gebeurd is kon de politie ons vanmorgen niet meedelen. Het onderzoek naar de oorzaak was nog in volle gang. Aangenomen wordt, dat de jongste aan de kant van de vrachtauto reed; hij is onder een wiel van de aanhangwagen ge komen en was op slag dood. De vierentwin tigjarige A. Z. is mogelijk door de val mee getrokken. Hij heeft een zware hersen schudding opgelopen en vermoedelijk een schedelbasisfractuur. In ernstige toestand is hij naar het ziekenhuis Sint Joannes de Ito» overgebracht. PARIJS (A.F.P. cn Reuter) In de afgelopen nacht hebben de Katholieke en de Socialistische vakverenigingen de arbei ders bij de spoorwegen en in andere open bare diensten opgeroepen het werk te her vatten. De Socialisten deden hun oproep gepaard gaan met de waarschuwing, dat de arbeiders zich klaar voor verdere actie moesten houden voor het geval „de rege ring met deze eerste staking geen rekening zou houden." Het onder communistische leiding staande algemene vakverbond riep zijn leden op, de staking voort te zetten. De gezamenlijke vakverenigingen van PTT- personeel hebben gisteravond reeds bekend gemaakt dat de staking bij de PTT voor onbepaalde tijd zal worden voortgezet. Alle vakverenigingen van personeel bij de Parijse ondergrondse en autobusdiensten besloten hedenochtend het werk te her vatten. De staking bij de gas- en electriciteits- bedrijven, die 48 uur zou duren, is nog niet opgeheven. Wel zou vannacht om één uur de staking bij de radio-omroep en de tele visie, die Vrijdagmiddag begon, eindigen. Inmiddels heeft de Katholieke vakver eniging van mijnwerkers een algemene staking van 24 uur voor Zaterdag uitge roepen. Het personeel van de Franse staatsdruk kerij is Vrijdagavond voor 24 uur in staking gegaan. Men verwacht, dat Zaterdag als gevolg daarvan geen Staatscourant zal ver schijnen. Vrijdagavond laat begonnen hier en daar spoorwegarbeiders het werk te hervatten. Een trein met bedevaartgangers van Genua naar Lourdes kon passeren. In de loop van de avond is voorts het telefoonverkeer met Fontainebleau, Rouaan, Lyon en Toulouse hervat. Het spoorweg personeel van het Gare du Nord te Parijs was omstreeks middernacht weer aan het werk. Het vertrek van verscheidene treinen werd bekendgemaakt. Ook in andere delen van het land is het spoorwegverkeer her vat: kort na middernacht zijn onder meer treinen vertrokken uit Marseille en Lyon. Men verwacht dat het spoorwegverkeer te Limoges pas Zaterdagmiddag om twaalf uur zal worden hervat. Om kwart voor een werden nog geen spoorkaartjes verkocht in de stations van Bordeaux en Clermont- Ferrand. In de overige Parijse stations Gare de l'Est, het Gare de Lyon en Gare de Mont- parnasse werd te middernacht echter nog geen aanstalten gemaakt om het werk te hervatten. Men verwachtte, dat van deze stations eerst in de loop van vanochtend weer treinen zullen vertrekken. De door de regering opgeroepen arbeiders op sleutelposten bij de PTT, teneinde lange- aistands telefoonverkeer te verzekeren, hebben voor het merendeel verstek laten gaan. De Franse Socialistische partij heeft Vrijdagavond premier Laniel verzocht onmiddellijk de Nationale Vergadering bij een te roepen gezien de ernst van de toe stand. In een verklaring na een bijeenkomst van Socialistische, leiders werd gezegd, dat de Socialisten in de Nationale Vergadering een motie willen indienen, waarin de rege ring zal worden gevraagd naar haar plan nen in verband met de „ernstig slechter wordende sociale toestand." De Nationale Vergadering is sedert eind Juli op recès. Onze correspondent in Parijs meldt: Een spontane monsterstaking, zonder weerga, waaraan niet minder dan twee millioen werknemers deelnemen, heeft gisteren Frankrijk vrijwel geheel lamge legd. Het was een onbloedige rebellie van het Franse „witte boorden"-proletariaat: de ambtenaren en beambten, het personeel van diverse Staatsinstellingen en Gemeen te-administraties, en zelfs ziekenhuizen en het spoorwegpersoneel, een rebellie, die niet alleen de regering, maar ook de vak bondsbestuurders zélf merkbaar verrast heeft. De Franse regering reageerde minder stoïcijns dan het niet minder verraste publiek. Minister-president Laniel weiger de heel kordaat de naar hem afgevaardigde stakingscommissie te ontvangen, verkla rende dat de stakingsdagen niet zullen wor den uitbetaald (wat in de regel in Frankrijk wèl het geval is) en liet zelfs een oproe pingsbevel uitvaardigen dat het telefoon- en telegraafpersoneel onmiddellijk naar zijn posten riep. De stakende postambte naren hebben aan dit bevel vrijwel geen gehoor gegeven, ondanks het dreigement van de regering dat een eventuele weige ring ontslag kan betekenen als de stakers in het kwaad blijven volharden. De staking der 300.000 postbeambten, in totaal 20 procent van het totale Franse ambtenaren corps, baart de regering de meeste zorgen. Het gevaar bestaat dat een verlenging van deze staking in een Staatsbedrijf straks vonken zal doen overslaan naar de indus triële sector. Het prestige van de Franse regering is met deze staking op een zware proef ge steld. Deze regering duldt echter geen in timidatie van de zijde der vakbonden, nu zij de kans krijgt te doen wat vorige rege ringen niet werd toegestaan, namelijk regeren bij volmacht. Het feit dat op de eerste plaats het Socialistische vakverbond Force Ouvrière het initiatief van deze stakingen in handen heeft, is voor vele waarnemers aanleiding hierin een buiten parlementaire actie der socialisten tegen de liberale regering-Laniel te zien. Een feit is dat twee Socialistische Kamer leden de staking hebben aangegrepen om aan de Kamer-voorzitter Herriot te ver zoeken de Nationale Vergadering, die tot October op zomerrecès is, onmiddellijk bij een te roepen. Duizenden vacantiegangers, die de nacht op het perron hadden doorgebracht, ver drongen zich bij de wagons der eerste trei nen, die na 24 uur weer reden. De toestand werd Zaterdag langzamer hand weer normaal. De openbare vervoers middelen van Parijs, die sinds Vrijdag twaalf uur uit het straatbeeld waren ver dwenen, hadden Zaterdagochtend weer hun intrede gemaakt. Op de lange-afstandsver- bir.dingen reden de meeste treinen weer zonder vertraging. Men verwacht echter dat de spoorweg arbeiders van het grote spoorwegknoop punt van Limoges, in midden-Frankrijk, die over het algemeen zijn aangesloten bij communistische en onafhankelijke vak bonden, het werk eerst Zaterdag te om streeks twaalf uur zullen hervatten. Zaterdagmiddag zal een voltallige zitting van het Franse kabinet worden gehouden, waarop zal worden beraadslaagd over de besluiten, welke de regering Maandag zal uitvaardigen. Werden overdag de programma's van de Franse radio-omroep volgens schema afge werkt, in de avonduren ontstond een ware noodtoestand. Daar de verbindingen tussen Parijs en de provincie verbroken waren, zonden de regionale stations een eigen programma uit: gramofoonplaten die van tijd tot tifö voor een zeer beknopte berichten-uitzending werden onderbroken. De radiostations van Parijs met uit zondering van Paris Inter gaven ieder uur een uitvoerig nieuwsbulletin met daar_ tussen een platenprogramma dat niet werd aangekondigd en bovendien door zoveel technische storingen werd onderbroken, dat er kennelijk door niet ter zake kundi- gen a l'improviste werd gewerkt. De krachtzender Allouis, welke het pro gramma Paris-Inter uitzendt en het sterk ste radiostation van West- en Midden- Europa is, zweeg omdat er niet voldoende electrische energie kon worden geleverd. De zender Rijssel (218 meter) was om dezelfde reden niet in de aether. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Welter, over de ongelukken met Ne derlandse straaljagers, heeft de minister van Oorlog het volgende schriftelijk ge antwoord: In het tijdvak van 1 Juli 1952 tot 20 Juli 1953 werden tengevolge van vliegongeval len 30 straaljagers afgeschreven. Hierbij kwamen 14 vliegers om het leven. Bij het vaststellen van het aantal aan te schaffen vliegtuigen wordt in aanmerking genomen dat tijdens het gebruik van de' vliegtuigen met een bepaald periodiek af te schrijven verliespercentage rekening moet worden gehouden, gebaseerd op inter nationale ervaringscijfers, waardoor van een financieel verlies eigenlijk niet kan worden gesproken. Van de afgeschreven vliegtuigen zijn in de meeste gevallen nog een aanzienlijke hoeveelheid onderdelen bruikbaar voor reparaties van andere vliegtuigen. De waarde van de onbruikbaar geworden vliegtuigen en de onderdelen daarvan be draagt ongeveer 4.000.000. Ook in de toekomst zal volgens de mi nister rekening gehouden moeten worden met ongelukken met moderne jachtvlieg tuigen. In het algemeen zijn vliegtuigon gevallen een niet te vermijden consequen tie van het gebruik van dit materieel. Wegens hun militaire taakstelling kun nen straaljagers niet door andere vliegtui gen worden vervangen. Aan het voorkomen van ongelukken met vliegtuigen wordt bij de Koninklijke Lucht macht de grootste aandacht besteed. In nauwe samenwerking met andere NATO-landen wordt met de modernste middelen al het mogelijke gedaan om het aantal ongevallen te beperken. Hierbij zij nog opgemerkt, dat het aantal ongelukken bij de Koninklijke Luchtmacht relatief niet hoger ligt dan bij andere NATO-landen. Tot directeur van het Stads- en Acade misch Ziekenhuis te Utrecht is benoemd dr. J. H. de Waal Malefijt, arts te Ridderkerk. Tot administrateur is benoemd de heer C. J. Nijland, die werkzaam is geweest aan de Provinciale Griffie van Noordholland. Se dert 1 Januari 1951 is hij administrateur van het Stads- en Academisch Ziekenhuis. TOKIO, (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, hebben Zaterdag in een gemeen schappelijke verklaring meegedeeld, dat zy de aanstaande politieke conferentie over Korea zullen verlaten, indien na negentig dag onderhandelen hun regeringen inzien, dat de pogingen om de gestelde doelen te bereiken, vruchteloos z,yn. Deze doelen worden in de verklaring omschreven als „de vreedzame hereniging van Korea als een vrij en onafhankelijk land". In politieke kringen te Londen heeft men uiting gegeven aan zyn diepe bezorgd heid over de Amerikaanse belofte aan Zuid- Korea om de politieke conferentie te ver laten, als de Noordelyken na negentig da gen niet getoond hebben, dat zy werkelijk een regeling wensen. Een officieel commentaar was niet te krijgen, maar waarnemers te Londen zei den, dat de toezegging van de Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken aan president Syngman Rhee van Zuid- Korea in lijnrechte tegenspraak schijnt te zijn met de verzekeringen die Dulles veer tien dagen geleden aan Groot-Brittannië gaf. De waarnemende minister van Buiten landse Zaken, Lord Salisbury, had vorige week het Hogerhuis medegedeeld, dat Dulles hem had verzekerd, dat de Ver- enigde Staten hun bondgenoten in de Koreaanse oorlog zouden raadplegen voor dat zij zulk een ernstige stap zouden nemen. Zuid-Korea zegt thans toe in de ge noemde periode niet over te gaan' tot her vatting van de vijandelijkheden. De verklaring werd uitgegeven bij de parafering van een ontwerp van een we derzijds verdedigings verdrag. De Amerikaanse Senaat zou, volgens de verklaring, het verdrag niet voor Januari bekrachtigen. Het opperbevel van de UNO zou tot de bekrachtiging in Korea blijven om Zuid-Korea te beschermen. Een aanval op Zuid-Korea brengt auto matisch het verbreken van het bestand en een voortzetting van de Koreaanse oorlog met zich, aldus de verklaring. Dulles en zijn Zuid-Koreaanse ambtege- Tijdens de feestweek te Santpoort is Vrijdagavond een wedstrijd VOor boerenpaarden gehouden. Men ziet hier de deelnemers op weg naar de start. noot, Pjoen Joeng Tai, hebben Zaterdag te Seoel hun handtekening gezet onder een verdrag van wederzijdse beveiliging tussen de V. S. en Zuid-Korea. Te Washington is de tekst van de ont werpovereenkomst gepubliceerd. Volgens het verdrag wordt een aanval op een van beide ondertekenende landen beschouwd als gevaarlijk voor de vrede en veiligheid van het andere'. Indien een van de landen zou worden aangevallen zal het andere handelen in overeenstemmig met zijn eigen grondwet telijke bepalingen. De Verenigde Staten wordt bij het ont werpverdrag het recht toegekend om land-, lucht- en zeestrijdkrachten op Koreaanse gebied te hebben. De twee landen zullen verder interna tionale .geschillen, waarin zij betrokken raken, met vreedzame middelen regelen. Waarschuwing De zestien leden van de UNO niet troe pen in Korea hebben de Noordelijken in een Vrijdag te New York gepubliceerde verklaring er voor gewaarschuwd, dat zij zich zouden verdedigen tegen een aanval op Zuid-Korea en dat in dat geval de vijandelijkheden waarschijnlijk niet tot Koreaans gebied zullen worden beperkt. Een woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken deelde ons vanochtend mede, dat de Nederlandse regering deze verklaring inderdaad vol ledig ondersteunt. De verklaring, die op 27 Juli te Washing ton werd getekend, noemde geen land bij name, maar men nam aan, dat het een waarschuwing voor communistisch China was. Tot dusver hebben de Chinezen de Noord-Koreanen gesteund van bases uit, die niet door de UNO konden worden aan gevallen. Dit is de eerste maal, dat de UNO van de landen met troepen in Korea heeft vernomen, dat deze landen bereid zijn op nieuw handelend op te treden in geval van een nieuwe aanval. De Britse regering heeft Vrijdagavond verklaard, dat de ondertekening door Groot-Brittannië niet betekent, dat Groot- Brittannië automatisch met China in oor log is als de Noordelijken het bestand zou den verbreken. Het hoofd der Amerikaanse delegatie bij de UNO, Cabot Lodge, heeft Vrijdag op een persconferentie te Seoel verklaard, dat de toelating van communistisch China tot de UNO als agendapunt voor de politieke conferentie over Korea „voor de V.S. vol komen onaanvaardbaar" is. „Ik denk even wel niet, dat het zover zal komen", aldus Lodge. Verklaring van Dulles „Indien er, wanneer na negentig dagen beraadslagen nog geen resultaten zouden zijn geboekt, ook maar een geringe hoop op overeenstemfing zou bestaan, is over eengekomen dat de Amerikaanse en Zuid- Koreaanse regeringen zich met elkander zullen verstaan wat betreft de mogelijk heid om de besprekingen voort te zetten", zo verklaarde minister Foster Dulles voor zijn vertrek naar Tokio. Foster Dulles verklaarde, ook nog, dat het bericht, volgens hetwelk de Verenigde Staten van hun vetorecht gebruik zouden maker., indien werd voorgesteld commu nistisch China tot de UNO toe te laten, on juist is: „Ik heb gezegd dat dit een zaak van vitaal belang is. Ik denk niet, dat de V. S. van hun vetorecht gebruik zouden maken", zeide hij. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S M a r b e a u Een van onze grootste genoegens is, ons te doen kennen. Dit is het genoegen van nieuwe vriend schappen. De minister van Onderwijs van Cambod ja, Sam Sary, heeft verklaard, dat, indien de eisen van Cambodja aangaande de over dracht van bevoegdheden betreffende leger, politie en justitie op 1 September niet zijn ingewilligd, zeer ernstige veranderingen bunnen optreden. Cambodja zou zich kunnen terugtrekken uit de Franse unie en zelfs de diplomatieke betrekkingen tussen Frankrijk en Cambod ja zouden in gevaar kunnen worden ge bracht. Ook maakte de minister er een toespeling op, dat, indien de eisen niet tijdig zouden worden ingewilligd, de mogelijkheid be staat van een volksbeweging, die de rege ring van Cambodja moeilijk in de hand zou kunnen houden. Robertson naar Vietnam De Amerikaanse onder-minister van Bui tenlandse Zaken Robertson heeft te Tokio meegedeeld, dat hij zich binnenkort met een speciale opdracht naar Indochina zal begeven. De onder-minister, die zich in het bij zonder bezighoudt met vraagstukken be treffende het Verre Oosten, heeft deelge nomen aan de besprekingen tussen minister Dulles en president Syngman Rhee. Voor zijn reis naar Indochina „waar onze moeilijkheden veel groter zijn dan in Korea", aldus Robertson gaat hij eerst naar Washington. (Reuter en A.F.P.) De Franse regering heeft Vrijdag een bericht tegengesproken, volgens hetwelk Frankrijk onderhandelin gen is begonnen met de Vietminh-opstan- delingen over een wapenstilstand in Indo china. Het Franse ministerie van verbonden Indochinese staten verklaarde naar aan leiding van een bericht van radio-Vietminh, dat dit bericht „geheel ongegrond" is. Het K. N. M. I. deelt mede: Na een periode van vrij slecht weer, die ongeveer 10 dagen heeft geduurd, trad een geleidelijke weersverbetering in, die, naar het zich vanmorgen liet aanzien, verschei dene dagen zal kunnen aanhouden. Reeds aan het begin van deze week breidde een gebied van hoge luchtdruk zich van de Azoren naar Zuid-West-Europa uit en trad in Midden- en Zuid-Frankrijk een periode van fraai weer in. Het weer in ons land bleef echter onder invloed van een depressie, die langs de Noordflank van het hogedrukgebied naar Scandinavië trok. Het hogedrukgebied breidde zich echter ook over ons land uit, de wind krachten namen af en de temperaturen stegen, zodat 't weer eindelijk opnieuw een zomers karakter heeft gekregen. Angezien het hogedrukgebied boven onze omgeving een vrij grote stabiliteit vertoont, ziet hei er naar uit dat het rustige en fraaie weer niet zomerse temperaturen verscheidene dagen zal kunnen aanhouden. Het is even wel niet uitgesloten, dat plaatselijk een enkele regen- of onweersbui tot ontwik keling zal komen, maar de kans hierop is niet groot. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinburgh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome regen zwaar bew. half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt nevel geheel bew. nevel zwaar bew. onbewolkt licht bew. mist nevel ot 5 S ■R5 Re S% Bk NNW 5 NNW 7 N 2 WNW 4 O 2 WZW 4 windstil ONO 7 NNO 2 windstil windstil NW 2 windstil WNW 2 O 2 WNW 4 ONO 2 windstil WNW 6 windstil windstil A üs 18 1 21 0 22 0 22 0 19 0 22 0 23 0 19 0 24 0 30 0 26 0 - 0 25 0 24 0 - 3 20 1 20 0 18 0 21 0 23 0 30 0 Maximum temp. giste)-en: neerslag laatste 24 a VRIJ ZONNIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Tamelijk koude nacht met weinig wind en hier en daar mist. Morgen overdag wisselend bewolkt, met later in het Zuiden van het land kans op een enkele onweersbui Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 9 Augustus Zon op 5.14 uur. onder 20.16 uur. Maan op 4.52 uur. onder 20.03 uur. (Nieuwe maan) 10 Augustus Zon op 5.15 uur. onder 20.14 uur. Maan op 6.05 uur. onder 20.17 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 8 Augustus Hoog water: 2.48 en 15.17 uur. Laag water: 10.59 en 23-14 uur. Zondag 9 Augustus Hoog water- 3.29 en 15.58 uur. Laag water: 11.33 en 23.54 uur. Maandag 10 Augustus Hoog water: 4.08 en 16.34 uur. Laag water: 12.12 en uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1