In het voetspoor van vader Borstel, badmat en bijou Weerlegde critiek Weet u wel dat Een zonnepakje 'n Kort badjasje ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 Herinneringen aan Lorentz uit de mond van zijn dochter Wandeling langs de zvinkelramen DIT MAKEN WE ZELF u KERKELIJK LEVEN Eerste Braziliaanse ambassadeur in ons land Pakhuizen van conserven- fabriek afgebrand HAARVERVEN Nationalistisch China krijgt oorlogsschepen van V.S. <V oor de^O rouw In deze dagen, die voor de ingewijden in het teken staan van de Lorentz-her- denking honderd jaar geleden werd deze beroemde natuurkundige geboren en vijfentwintig jaar geleden is hij ge storven meenden wij niet beter te kunnen doen dan een bezoek te brengen aan de dochter van deze grote man, die op zijn eigen wijze zoveel voor zijn land en voor de gehele natuurwetenschap heeft gedaan. Want wie kan over een dergelijke figuur beter en zuiverder vertellen dan een eigen kind? Wat wij eigenlijk precies voor een voorstelling van onze gastvrouw had den gemaakt, is moeilijk te zeggen Maar zeker is dat haar vurige liefde en het diepe besef voor en van al hetgeen haar vader was en presteerde, onze ver wachtingen vèr overtroffen. Wanneer mevrouw De HaasLorentz, zelf doctor in de wis- en natuurkunde, ons over de herinneringen aan haar vader vertelt, begint de geleerde als het ware voor ons te leven. Hij is dan niet langer meer de physicus uit de boeken, waarin hij de grondlegger wordt ge noemd van de moderne physica. De man van de wetenschap, die door zijn elec- tronentheorie voor velen een nieuwe weg opende; de man ook, die de kiem heeft gelegd voor de algemene relativi teitstheorie van prof. Einstein. Of, wanneer ge nog meer voorbeelden wilt, de man, aan wiens berekeningen in wezen het succes van de afsluiting der Zuiderzee te danken is.Bij de storm vloed op 1 Februari is de onfeilbaar heid van zijn methode opnieuw geble ken. Enfin, wij zouden zo nog wel door kunnen gaan, maar liever laten wij het woord aan mevrouw De Haas, echt genote van professor De Haas (de op- Meur. De Haas-Lorentz volger van prof. Kamerlingh Onnes) een geleerde ook, die eveneens in de natuurwetenschappen een heel bijzon dere naam heeft verworven. En in de intimiteit van haar huis kamer aan de Rijnsburger weg in Leiden wordt dan een historische, beroemde figuur weer levend. „Ja, wanneer u mij vraagt iets te ver tellen over mijn vader, kan ik eigenlijk niets beters zeggen, dan dat hij een groter mens was dan gewoonlijk van hem wordt gezegd. Een nóg groter mens, om precies te zijn. Hij was ook iemand, die niet meer in de tegenwoordige tijd zou passen. Hij was rustig, natuurlijk, evenwichtig. Wanneer hij bijvoorbeeld na uren van intens werken weer in de huiskamer kwam, was er geen spoor van enige spanning of geestelijke afwe zigheid bij hem te ontdekken. Het wer ken ging hem bijzonder gemakkelijk af. Altijd stond hij klaar om anderen hulp te bieden. Zo herinner ik me nog, dat er destijds ik spreek nu van de vorige eeuw een loopjongen moest worden aangesteld bij het eerste lyceum, dat was opgericht. „Maar die jongen kan zijn hele leven toch geen loopjongen blijven", maakte mijn vader toen zijn bezwaar en hij zorgde ervoor, dat de jongen tijd en ge legenheid kreeg om een studie te vol gen." Een dergelijk initiatief mag in onze tegenwoordige tijd misschien niet zó be langwekkend zijn, in de jaren van de negentiende eeuw was het dat in ieder geval wèl. En deze geste illustreert weer duidelijk de grote mens in Lorentz. De bescheidenheid en eenvoud van Lorentz hielden echter geenszins in, dat hij voor ieder menselijk en spontaan medeleven voor zijn werk en voor ieder huldeblijk immuun was. Ook daarvoor was hij te veel mens en te eerlijk. Want in 1925 heeft hij zijn voorgenomen reis naar Amerika speciaal een half jaar uitgesteld omdat hij in die tijd officieel gehuldigd zou worden en een dergelijk Prof. Lorentz festijn wilde hij toch niet voorbij laten gaan zonder zijn aanwezigheid. Zoals hij de physica beheerste, zo beheerste hij ook zichzelf" schrijft prof. Einstein over zijn grote vriend en con frater in een kleine brochure, die ter gelegenheid van de herdenking is uit gegeven. „Maar zijn gebrek aan mense lijke zwakheden drukte zijn medemen sen niet ter neer. Hij domineerde nim mer in een gezelschap van geestelijk armeren. Integendeel, hij stond altijd voor hen klaar." „En hoe geliefd deze mens geweest is, getuigde ook de wijze, waarop heel Nederland medeleven betoonde bij zijn dood. En vooral de gemeente Haarlem, waar hij de laatste jaren van zijn leven als curator van het Natuurkundig La boratorium van Teyler's Stichting heeft gewerkt. Op de dag van zijn uitvaart vlagde de hele stad halfstok en alle lantaarns waren omfloerst, terwijl alle klokken luidden." Bij deze droeve en toch goede herin nering wijst Lorent's schoonzoon, prof. dr. W. J. de Haas op de foto, die op het buffet staat en die ons duidelijk Lorentz toont, zoals hij geweest moet zijn: nobel in alle opzichten. En dan wordt een foto van de dochter, mevrouw De Haas, te voorschijn ge haald; de gelijkenis is trefend. En als mevrouw De HaasLorentz even later de kamer verlaat om het be loofde kopje koffie in te schenken, ver telt haar echtgenoot niet zonder eerlijke trots: „Zij is al even bescheiden als haar vader, maar ook zij heeft niet onbelang rijk werk gedaan voor de wetenschap, al wil zij er niet zo over spreken. Na tuurlijk is haar werk niet te vergelijken met hetgeen haar vader gepresteerd heeft, maar toch heeft haar dissertatie over de Brownsche Beweging groot nut gehad. Zelden zal er een vrouw zijn, die zo'n sterk plichtsgevoel heeft. Neen, het huishouden interesseerde haar uiteraard niet zo bijster,maar naast al haar andere bijzondere kwaliteiten, is ze desondanks toch een prima huis vrouw. En als de deur na enkele minuten weer opengaat en mevrouw De Haas ons haar eigen gezette koffie presen teert, zijn we weer een beetje gelukki ger geworden: we hebben weer eens kunnen ervaren hoe eenvoud met de daaraan grenzende eerlijke bescheiden heid in staat stellen om gróóts te leven. J. S. Dezer dagen moest ik op bezoek bij een nogal plechtstatig echtpaar, bij wie altijd alles precies volgens voorgescheven vormen en manieren gaat. Ik droeg op een zwijgzaam toiletje zwarte rok en jumper een felrode kralen collier. Juist op het moment dat ik ging zitten gebeurde de ramp: krak, zei mijn ketting en rikke- lik, daar vielen de kralen. Zij rolden alle kanten uit en lagen, zo Leek het mij, in M een verdriedub beld aantal de donkere parket vloer te kleuren. Het bezoek werd een afschuwelijke mislukking. Als ik me bewoog, voelde ik een kraal naar beneden glijden en toen ik tenslotte opstond om te ver dwijnen klonk er weer een vrolijk ge- rikketik. Zelfs met nylondraad blijken dergelijke ongelukjes niet te vermijden. Gelukkig zijn er nu colliers waarmee zulke pijnlijke incidenten niet kunnen gebeuren. Zij liggen op het ogenblik te kust en te keur in een parfumeriezaak en worden vlot gekocht door bijv. vrou wen die veel op reis zijn en geen breek- risico's willen nemen. Ze zijn helemaal van plastic. Eigenlijk is het één lange plasticdraad. Deze is gebogen tot platte naast elkaar liggende „knoopjes". De ketting kan zelfs zo nodig korter wor den gemaakt door er een knoopje af te nemen. De colliers zijn in verschillende kleuren verkrijgbaar, effen of twee kleurig. Ze zijn heerlijk practisch, on breekbaar, en rampen als boven om schreven kunnen niet vóórkomen. Er- worden bijbehorende oorknopjes bij verkocht. Voor het schoonmaken van de haar kam bestaat er een handig instrument je. Twee met een steeltje aan elkaar verbonden rol-borsteltjes liggen zo dicht bij elkaar, dat als men de kam er tussen door haalt, de haartjes van beide borsteltjes tussen de kamtanden grijpen. Wordt de kam er doorgetrok ken, dan draaien de beide borsteltjes en nemen de borstelhaartjes alle ongerech tigheden uit de kam mee. Het is een goedkoop en handig apparaatje dat in een warenhuis verkocht wordt. Onder de haarborstels is ook een nieuweling verschenen. Een nylonborstel met 'n blad van eboniet en 'n extra ebo nieten plaat, die langs de haren schuift om deze gemakkelijk te kunnen reinigen. De extra plaat is het bijzondere aan deze borstel. Aan de plaat zijn een paar pennen gefixeerd die door het dikke ebonieten „haarblad" schuiven. De pennen zijn aan de bovenkant van het haarblad verbreed. Op deze vernuftige manier kan de plaat langs de haren heen en weer schuiven zonder er afgetrokken te kunnen worden. Op bijgaande teke ning kan men zien hoe de haarborstel wordt schoongemaakt. 1. De borstel na gebruik voor het schoonmaken; 2. de plaat wordt zo hoog mogelijk opgetrok ken; 3. terug naar het haarblad; 4. klaar voor het kammen; 5. de borstel wordt uitgekamd; 6. de borstel is weer gereed voor gebruik. In dezelfde zaak lagen snoezige broches. Het zijn „vogeltjes" van onge- Een zonnepakje van Frans maaksel, dat van zijn ontwerpster, Nina Ricci, de naam „MeIk" ontving. Witte zijde met ilautve uitmonsteringen. rubber voorwerpen zoals een rub ber mat nimmer met wrijfwas behan deld mogen worden? De terpentijn uit de was tast het rubber namelijk aan. De mat kan schoongemaakt worden met water en zeep en met een speciale rubberglans worden nagewreven. ook uw zwabber af en toe een schoonmaakbeurt nodig heeft? U weekt daartoe de zwabber gedurende een nacht in zout water, spoelt hem daarna uit in schoon water en wast hem in een warm sop. Na het goed uitspoelen, uit kammen en hangend laten drogen, zal uw schoonmaakattribuut weer als nieuw zijn! geweckt fruit, dat aan het gisten is, na opnieuw opkoken nog wel gecon sumeerd kan worden, maar niet meer opnieuw geweckt? Gaat u in uw vacantie naar zee? Dan zal in ons grillige klimaat dit badjasje zeker goed te pas komen. Nadat u uit het water komt, zult u zich heerlijk be- hagelijk voelen met dit warme badjasje aan, dus gaan we nu gauw aan de gang om de patronen op ware grootte na te tekenen. De maat voor dit jasje is 42-44. We hebben 3 meter badstof nodig van 89 cm breed of 1.70 m van 160 cm breed. Nadat we de patronen op de stof ge legd hebben, zoals de tekening dit aan geeft, knippen we alle delen mèt naad uit. Nu gaan we het jasje in elkaar naaien en beginnen met de schouders en zijnaden. Op het voorpand ziet u een lijn aan gegeven voor het tegenbelegstuk. Dit deel kunnen we naast het rugpand knip pen. Nu werken wij de hals en voorkan ten af met het tegenbelegstuk, nu volgt het in elkaar stikken van de mouwen, het inzetten en het opstikken van de zakken. De zijnaden kunnen een eindje open gelaten worden voor de split. Ver kiest u een lange badjas boven de korte, dan behoeft u niets anders te doen dan. het patroon te verlengen en wat meer stof te kopen, en ook u zult het niet koud hebben als u uit het water komt. L. S. 0=? veer 5 cm lengte, kunstig opgebouwd uit gekleurde veertjes. Ze zijn letterlijk vederlicht. Het bijou heeft geen veilig heidsspeldje als sluiting maar het wordt op de mantel of de japon vastgemaakt door middel van een nietje. Het ziet er zeer bekoorlijk uit. Zou er één verschrikkelijker gedachte kunnen bestaan dan deze, dat ge zoe mend en zingend uit uw bed oprijst, ver kwikt naar lichaam en geest, en dan plots neerglibbert op de cementen vloer, geslipt over de badmat die als een vlie gend tapijtje door de gladde badkamer glijdt? Zeer zeker niet, en om te voor komen dat deze gedachte ooit bij één onzer tot werkelijkheid zou worden, hebben de fabrikanten een badmat ge produceerd bestaande uit rubber en badstof. Door het-rubber kan de mat on mogelijk onder de voeten wegglijden. De badstof heeft opgewekte tinten en ver der kan de mat gemakkelijk gewassen worden. Het enige wat niet kan is uit wringen. Maar dat is ook'niet nodig. Als de mat wordt uitgehangen droogt hij even snel als ieder ander badmatje. Anneke „Doch het vertrouwen weg te nemen in de leiders van het Protestantisme, het Ka. tholicisme en het Jodendom door middel van een algemene veroordeling betekent een verzwakking van het sterke Ameri kaanse bolwerk tegen het atheïstisch mate rialisme en het communisme". Dit is een zin uit het telegram, dat door de „Commissie voor Godsdienstige Orga nisaties van de Nationale Conferentie van Christenen en Joden" aan president Eisen hower is gezonden. Aanleiding hiertoe was, zegt het telegram, „de felle aamval op de loyaliteit van Protestantse geestelijken en de beschuldiging dat zij de grootste groep vormen die het communisme steunt". „Dit is een zaak, die -het gehele Ameri kaanse volk raakt. Men kan u gelukwen sen, dat gij onlangs gewaarschuwd hebt te gen het verdacht maken van kerken en synagogen. Wij erkennen ten volle het recht van het congres om een onderzoek in te stellen naar de loyaliteit van iedere Amerikaanse burger ongeacht het ambt, dat hij als geestelijke of anderszins be kleedt". Vervolgens wordt dan geprotesteerd te gen het wegnemen van het vertrouwen in de geestelijke leidslieden. Het antwoord Gelukkig onderschrijven velen dit pro test. President Eisenhower zo blijkt uit diens antwoord blijkt te horen 'tot die mensen, die het niet onder stoelen of ban ken steken, dat zij dergelijke aanvallen allerminst goedkeuren, laat staan bewon deren. Omdat dit zo belangrijk is willen we niet nalaten het antwoord van de president bijna geheel door te geven. Eisenhower be gint met ronduit te verklaren, dat hij de overtuigingen van de protesterenden ten volle deelt. Generaliserende en onverant woordelijke aanvallen die een gehele groep burgers veroordelen zijn het Amerikaanse volk vreemd, lezen we in het antwoord. Dergelijke aanvallen verraden minachting voor de beginselen van vrijheid en fatsoen en wanneer deze aanvallen, wat ook hun ogenschijnlijk doel mag zijn, zulk een groot deel van de kerken of van de geeste lijkheid veroordelen, dat daardoor aan de loyaliteit van allen wordt getwijfeld, wordt de schade, die het volk wordt aangedaan nog veel groter. Wanneer er een Ameri kaan, wat ook zijn beroep is, schuldig wordt bevonden van verraad tegenover de staat, dan moet hii langs legale weg be recht en gestraft worden. Dit geldt voor iedere persoon, of het een geestelijke is of iemand anders. De kerken in Amerika zegt Eisenhower zijn steunpunten van ons geloof in de persoonlijke vrijheid en in de menselijke waardigheid. Dit geloof is de levende bron van de geestelijke kracht en deze kracht is het onoverwinne lijke wapen in de wereldwijde strijd tegen de machten van godloze tyrannie en on derdrukking. Stemmen van kerken Het behoeft wel geen betoog, dat de ver schillende kerken ingenomen waren met de verklaring van de president De „onver antwoordelijke aanvallen" op de loyaliteit van de geestelijken zat velen niet weinig dwars. Dr. Samuel McCrea Cavert heeft namens de Nationale Raad van Christelijke Kerken in de Verenigde Staten van zijn dankbaar heid tegenover de president getuigd. De op grote schaal geuite beschuldiging noemde hij volkomen ongerechtvaardigd. Bij deze Raad zijn aangesloten 35.000.000 Protestan ten en Orthodoxe christenen. De secretaris van het Baptisten Comité voor Publieke Zaken, waarbij zijn aan gesloten zes Baptisten kerken met totaal 17.000.000 leden, vond het zeer bemoedi gend voor de vrienden der vrijheid om te ondervinden, dat de president ten volle de godsdienstige krachten steunt, die zo sterk zijn in de strijd om de vrijheid. De president van de Augustana Lutherse Kerk en van de Nationale Lutherse Raad zond een telegram met gelukwensen aan het Witte Huis. Hierin juichte hij het ge voel voor „fair play" van de president toe. Vele telegrammen werden verzonden. Om een juist beeld te krijgen van wat er in de kerken leeft is het goed kermis te ne men van wat red. Henry Knox SherriQl van de Protestants Episcopaalse Kerk telegra feerde. In zijn telegram las de president, dat Sherrill over de verklaring vervuld was met diepe dankbaarheid. „Gij hebt bemoediging en bezieling ge schonken aan de vele duizenden loyale en toegewijde geestelijken en aan allen, die deel uitmaken van de kerken". ADVERTENTIE De eerste Braziliaanse ambassadeur bij ons hof, de heer J. R. de Macedo Soares, is in ons land aangekomen. De ambassadeur is, voordat hij zijn di plomatieke loopbaan begon journalist ge weest. Met zijn broer richtte hij in Rio de Janeiro het dagblad „lTmparcial" op. Hij ging in 1915 in diplomatieke dienst. Zijn broer bleef de journalistiek trouw. Hij is thans directeur van het grote dagblad „Diario Carioca" in Rio de Janeiro. De nieuwe ambassadeur is 57 jaar. Hij is met zijn echtgenote en zijn dochter naar Nederland gekomen. Zijn belangstelling voor de Nederlandse kunst is groot. Zijn dochter schreef een werk over het Neder landse porselein. De heer De Macedo Soares werd in 1915 als attaché aan de ambassade te Portugal verbonden. In Madrid, Bern en Rome was hij zaakgelastigde waarna hij enige tijd in Buenos Aires op de Braziliaanse ambas sade werkzaam was. Daarna volgde zijn benoeming tot gezant in Cuba. Vervolgens werd hij chef van het protocol aan het Braziliaanse ministerie voor Buitenlandse Betrekkingen en later secretaris-generaal van dit ministerie. Twee keer was hij tijde lijk minister van Buitenlandse Zaken. Daarna werd hij ambassadeur in Uruguay, waar hij zes jaren bleef. Zijn laatste functie was die van Braziliaans gedele geerde bij het Internationaal Arbeids bureau in Genève. Van Genève kwam hij naar ons land, om er de eerste Braziliaanse ambassadeur te zijn. ADVERTENTIE Vrijdagmiddag heeft een felle brand ge woed in de opslagruimte van de conserven- f abrieken Ba to van de firma Van Woerkom te Oosterhout in de Betuwe. De brand is ontstaan in een der pakin- richtingen. Buren hadden in de omgeving van deze pakhuizen een heg gesnoeid en het snoeisel daarna in brand gestoken. Zij hebben blijkbaar het vuur niet meer kun nen beheersen, zodat de vlammen over sloegen naar de pakhuizen, welke weldra in lichterlaaie stonden. De brandweren van Valburg en Eist wisten te voorkomen dat de vlammen oversloegen naar de aangren zende fabriek en het woonhuis van de heer J. van Woerkom. De pakhuizen, de pakin- richting en een timmerloods brandden ge heel uit. De pakhuizen waren geheel ge vuld met afgewerkte producten ter waarde van ruim 60.000. Verzekering dekt de schade. ADVERTENTIE DAMES. De nieuwste en snelste methodes. A. MOLENDIJK - DAMESKAPPER Santpoorterplein 1 Haarlem Tel. 19706 Buslijn 3-4-8 WASHINGTON (Reuter). Van de zijde van het Amerikaanse ministerie van Landsverdediging is medegedeeld dat na tionalistisch China het grootste gedeelte van de 25 kleinere oorlogsschepen zal ont vangen, die president Eisenhower in bruik leen ter beschikking stelt van bevriende landen in het gebied van de Stille Oceaan. Ook Zuid-Korea zal enkele schepen ont vangen. De Chinees-nationalistische vloot be schikt reeds over zes vroegere Amerikaan se fregatten, zeven voormalige torpedoboot- jagers van een klein model en een aanzien lijk aantal patrouillevaartuigen, landings schepen en hulpvaartuigen, die uit andere bronnen werden verkregen. De bemanningen der Chinees-nationa listische oorlogsschepen zijn gedurende verscheidene jaren door de Amerikanen opgeleid. Een aantal officieren heeft zijn opleiding in de Verenigde Staten genoten- Zij leiden thans hun landgenoten op.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3