Het Huis Predikbeurten n a| u Iti i I °I 1 e| pi Kort en bondigj We maken een schilderijtje van haar Dromen „Emigreren vergt geduld" Erekanunnik H. Haver 55 jaar priester ZATERDAG 8 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Vier woorden FEUILLETON door Dorothy Quentin, Waarschuwing van Arbeidsbureau Bouwpastoor van kerk aan Arendsweg te Beverwijk Excursies van het Instituut „Het is afschuwelijk", zei mevrouw Muis. „Nooit heb je eens rust." Ze keek haar man boos aan, maar die draaide zijn snorren op en zei trots: „Dat zit ons langstaarten in het bloed. Wij muizen moeten niet vastroesten aan één plek. We zijn geen katten!" „Ja maar", zuchtte mevrouw Muis, „als we nog maar nèt onze intrek in een nieuw holletje hebben genomen en ik de nestjes heb gespreid, dan heb jij alweer een holletje gevonden dat nóg dichter bij de keuken ligt. We hebben nu toch een heerlijk hol. Waar wil je in vredes naam nu weer naar toe?" Meneer Muis lachte geheimzinnig. „Daar zul jé van opkijken", zei hij. „Ik geef toe dat dit hol erg aardig is, ik heb het trouwens zelf ontdekt, maar nti gaan we ergens wonen!" Mevrouw Muis schudde haar hoofd, want dat zei haar man iedere keer, als hij iets nieuws ontdekt had en het was nooit zo veel beter dan wat ze hadden. Maar de zes kleine kindertjes Muis keken hun vader nieuwsgierig aan, want ze hoorden aan zijn stem, dat het iets heel bijzonders was waar hij nu het oog op had. „Kijk eens", zei meneer Muis, „in een hol wonen is eigenlijk veel te gewoon voor ons soort muizen. Ik heb iets nieuws bedacht, iets wat geen muis ter wereld bedenken kan. Wij gaan in een schip wonen. „In een schip?", piepte mevrouw Muis doodsbenauwd. „Weet je dan niet dat de mensen op schepen altijd jacht maken op muizen, nog meer dan in keukens en kamers? Hoeveel familieleden van ons zijn er niet die nooit meer terug zijn ge komen van een schip?" Meneer Muis lachte weer: „Kijk eens", zei hij, „ik bedoel ook geen schip, waar mensen op wonen, maar een schip van ons zelf. Een woonark voor muizen". De kinderen stonden met grote kraal- ogen naar hun vader te luisteren en toen hij vertelde dat ze in een eigen schip gingen wonen, juichten ze van opwin ding. Dat was nog eens wat! „Zie je", zei Muis, „die kleintjes heb ben meer muizenbloed in hun aderen dan jij. Die weten wat avontuur is. Toe, vlug, pak je spullen, we gaan meteen. Mevrouw Muis begreep dat er niets meer aan te doen was en met tranen in haar ogen begon ze het gezellige hol leeg te halen. Iedere muis droeg zijn eigen pluisjes en wolletjes en een gedeelte van de etensvoorraad, die ze pas in de keu ken hadden buitgemaakt. Toen vertrok ken ze. Vader Muis liep voorop. Ze slopen achter elkaar langs de plint in de keu ken en wipten door een gat in het goot steenkastje naar buiten. Het regende een beetje en de maan was nergens te zien. Mevrouw Muis keek nog één keer treu rig om naar het warme huis, dat ze moest verlaten. Toen volgde ze haar man over het natte tuinpad naar de vij ver. Er lag, bijna verscholen in het riet, werkelijk een boot, waar een muizen familie in paste. Het was een mooie gele boot, met een bruin zeil, zo één, waar mee jongens overdag langs de waterkant spelen. Hij had ook een naam, maar die konden de muizen natuurlijk niet lezen. „De goede hoop" heette de zeilboot. „Nou", zei vader Muis trots, „wat zeg je ervan?" Mevrouw Muis griezelde al als ze er aan dacht dat ze in dat wie belende ding moest zitten, laat staan er in wonen. Maar wat kon ze anders doen dan haar man volgen, die al op het randje van de waterkant stond? "Hou mijn staart", riep hij tegen de oudste zoon en toen die hem goed beet had bij de punt van zijn staart, wipte meneer Muis aan boord en konden ze het schip tegen de kant trekken. Eerst gingen de pluisjes en de wolletjes, toen de voorraad kruimels en korstjes en daarna pas moeder en de kinderen Muis aan boord. „Los", riep vader en hij knaagde het touwtje, waarmee het schip aan een overhangende tak was gebonden door. „Vaarwel, vaarwel", riepen de kleine muizen opgewonden en ze zwaaiden met hun pootjes naar de donkere tuin. Maar niemand hoorde ze. Alleen de regen en de wind die door de bomen blies. En het leek wel of die twee had den afgesproken om het de muizenfami lie de eerste nacht aan boord van hun schip niet makkelijk te maken. De regen Je hebt hier voor nodig: een donker en een licht stukje vilt en wat borduur- zijde. Van het don kere vilt maak je de achtergrond (het zwart). Van het lichte vilt knip je het hert, de vogels en de bloemen. Je doet dat op de vol gende manier: Te ken ze over op een stukje papier en knip dit uit. Speld dit op het vilt en knip nu langs de kant van het papier het vilt uit. Naai nu deze figuren met een stiksteekje langs de stippellijnen op het donkere vilt. Het gras borduur je er met zijde op. Je zult eens zien, hoe leuk het staat! kletterde op ze neer, zodat ook hun nest jes, die ze onder de bankjes van het scheepje gespreid hadden, nat werden. De wind blies in het bruine zeil dat helemaal bol ging staan en het scheepje ging er snel vandoor, de grote vijver op. De kleine muisjes zwaaiden en riepen niet meer. Ze zaten met trillende pootjes dicht tegen hun moeder aan, die zelf bibberde van angst. Maar meneer Muis, die had je moeten zien! Als een echte kapitein van een groot schip stond hij op de voorplecht. Zijn snorren woeien heen en weer en water sloeg hem in zijn snuit. Maar dat hinder de hem niet. Hij vond alles prachtig. „Verrukkelijk hè", riep hij tegen de op elkaar gedrukte muisjes achter in het schip, „nou. zie je pas...." Maar wat je nu pas zag, kwam nie mand ooit te weten. Een rukwind stoof recht op het bootje aan. Krak, krak, zei het zeil en scheurde. Een grote golf sloeg over de muisjes heen, nog één en nog één, het schip helde naar één kant en vader, moeder en de kinderen Muis werden allemaal over en door elkaar heengegooid. „Help, help, we verdrinken", gilden ze allemaal, vader net zo goed. Maar wie zou hun in die stikdonkere regennacht horen? Ja, iemand hoorde ze en hij hoorde ook meteen dat het muizen waren, want ze spraken dezelfde taal als hij. Het was Kanjer, de grote grijze waterrat, die zijn hol aan de rand van de vijver had. Met grote slagen zwom hij naar het midden van de vijver, waar het wrak dreef. „Kalm blijven" schreeuwde hij, toen hij het lawaai van de kleine en grote muizen hoorde. „Spring op mijn kop, jij daar". Meteen had hij moeder Muis bij de staart beet. Voorzichtig zwemmend bracht hij haar naar de wal. De arme mevrouw Muis zat op de kop van de rat te huilen en ze huilde nog toen alle kin deren één voor één werden binnen gebracht. Toen kwam vader. Met neer geslagen ogen zat hij tussen de oren van de rat. Hij zei niets. Maar de oude rat zei des te meer. „Hoe kom je er bij", zei hij, „om een warm huis en een goeie keuken te ver laten voor een schip? Verbeeld je je soms een watermuis te zijn, zoals ik een waterrat ben? Ik zou maar gauw terug gaan naar mijn nest, vóór een ander het inpikt. En als ik jou was ging ik daar nooit meer vandaan." Dat zei de oude wijze watterrat, die hun leven redde. En hij had gelijk. Dat wist vader Muis nu ook wel. Het heer lijke warme hol bij de keuken verliet hij nooit meer, behalve dan om eten te halen en af en toe een lekkernijtje naar Kanjer, de rat te brengen. Dat had hij ook wel verdiend, vind je niet? MIES BOUHUYS Pietje heeft wat schilderijtjes opge hangen. Het moest zo worden, dat drie schilderijtjes samen een woord vormden. Pietje deed het verkeerd. Kan jij het goed doen? Je moet alleen de schilderijtjes, die aan een spijker hangen, verplaatsen. - A I A A vertaald uit het Engels 48) Annie was tè verontwaardigd om nog iets terug te zeggen. Ze vond Mark héél dom. Elsie was nog heel jong en overge voelig, maar waar het op aan kwam, was dat ze voor Mark gemaékt scheen! En wat deed haar leeftijd er dan toeAnnie kende haar Mark echter veel te goed om niet te beseffen dat het op dit moment geen zin had over het onderwerp verder met hem te discussiëren. Hij kon koppig als een ezel zijn De volgende dag keek Annie juist uit het raam van de eetkamer, toen Elsie, in gezelschap van Sir Leo, uit een grote auto stapte, die voor het huis stilhield. Het was alsof Elsie danste van vreugde over het stenen paadje, dat naar de voordeur leidde. Vol vertedering keek de oude heer met het zilverwitte haar, die naast haar liep, op het jonge meisje neer. Annie wist alles van Sir Leo Elsie had haar uitgebreide verhalen van hem verteld en ze was blij, dat het verblijf bij hem Elsie er zo stralend deed uitzien. Ze hoopte, dat El sie's goede stemming de gewenste uitwer king op Mark zou hebbenMaar aan de lunch was Mark ernstig en maakte een oude indruk, ouder haast dan Sir Leo. El sie voelde onmiddellijk, dat er iets ge beurd moest zijn tijdens haar afwezig heidóf lag het aan haar, was zij ver anderd? Sir Leo vond Mark sympathiek, dat was overduidelijk. Zittend tussen deze twee mannen, die haar boven alles dierbaar waren, voelde Elsie zich wonderlijk ge lukkig. „Ik kan aan je merken, hoe prettig je het gehad hebt", zei Mark met een glim lach. „O, ik heb 't fantastisch heerlijk gehad", bekende Elsie, en Mark had er wat voor gegeven om op dat moment de uitdruk king van haar gezichtje te zien. „Wacht maar tot ik vertrokken ben, Hi lary, dan zal ze je alle minder prettige dingen wel vertellen", merkte Sir Leo lachend op. „Ik had u graag óók bij ons gezien, maar ik had begrepen dat u mo menteel niet uitgaat...." „Nee, inderdaad, ik doe een winterslaap tot April", antwoordde Mark. „Maar niet temin, hartelijk dank". Na de lunch nam Elsie Sir Leo mee om hem het huls en de tuin te laten zien. „Ik vrees dat mijn nederige omgeving u te gen zal vallen in vergelijking met het luisterrijke „Ringmore", merkte Mark lachend op. „O, ik kan u verzekeren, dat we alleen maar een heel klein gedeelte van het kasteel bewonen, niet veel meer dan u hier heeft", antwoordde Sir Leo, terwijl hij met Elsie en een opgewonden Daniel de tuin inliep. „Dan is enthousiast, dat ik terug ben", zei Elsie kinderlijk. „Evenals Hilary", merkte Sir Leo op. „Ik ben blij, dat je 't hier zo getroffen hebt, lieve kind. Het is een kans uit dui- zender voor een eerste baan!" Ze keek hem ernstig aan. Ze was op eens veel volwassener geworden. Sinds het dansfeest op Oudejaaravond scheen ze ver anderd te zijn. Een kamenier had die avond haar haar gedaan en de witte bal jurk was een succes. Hoewel er heel wei nig make-up op haar jonge gezichtjes was geweest, had Elsie toch kunnen wedijveren met alle meer mondaine jonge vrouwen, die Victor uit Londen had laten komen Elsie's eerlijkheid en simpele eenvoud vormden haar sterkste wapen, peinsde Sir Leo, en zouden haar overal, waar ze kwam, vriendschap bezorgen en bescher men tegen kwaadaardigheid. Hij hoopte, dat ze altijd zo zou blijven en in zijn hart was hij er trots op, dat dit wees kind mede door zijn toedoen tot zo'n eer ste klas jong meisje was opgegroeid. Hij was verheugd over d® Indruk, di® ze op Van een onzer lezers ontvingen wij een brief, waarin hij zijn ontstemming uit drukte over het feit. dat hij reeds in 1950 getracht had om voor emigratie in aan merking te komen en tot dusver nog niet in dit pogen geslaagd was. Wel had hij tel kens nieuwe formulieren moeten invullen en steeds v/as hij, volgens zijn zeggen, vlak bij een vertrek naar Canada geweest, maar het was er lot nu toe nog steeds niet van gekomen. Een der ambtenaren van de emigratiedienst van het arbeidsbureau, in Haarlem, de heer G. J. Moorseld, drukt de lezers echter op het hart zich niet al te snel te verheugen op een spoedige emigra tie, naar welk land dan ook. Immers de aanvragen overtreffen nog steeds het aan bod en zelfs al werken alle betreffende in stanties op volle toeren dan nog hebben de adspirant-emigranten rekening te houden met een wachttijd, die zelfs jaren en nog eens jaren kan duren. Sinds 1 Maart 1953 is er een nieuwe re geling van la-acht geworden, die door het ministerie van Sociale Zaken aan alle emigratiediensten in Nederland is toege stuurd. Deze regeling bestaat uit een lijst, die is onderverdeeld in drie groepen. De eerste categorie bevat zeer goede vakarbeiders, de tweede, de minder geschoolde werklie den en de derde, en veruit grootste groep, is bestemd voor werknemers, die géén vak bezitten of c-en vak waarnaar in de landen, die emigranten opnemen, weinig vraag be staat. En wanneer men op een dergelijke lijst onder deze laatste groep wordt inge deeld (groep C), dan is men uiteraard nog lang niet aan de beurt om voor emigratie in aanmerking te komen. Im mers. bijvoorbeeld de Canadese emigratie- autoriteiten kiezen eerst de beste vaklui uit, vervolgens zijn de minder geschoolde werknemers aan de beurt en tenslotte kun nen te mensen, die behoren tot groep C de Oceaan oversteken Daarbij komt nog, dat de Canadese en Nederlandse autoriteiten beiden rekening houden met allerlei om standigheden, die de werknemer zélf be treffen. De ongehuwde werkman kan eer der emigreren, dan de arbeider, die een vrouw en kinderen mee wil nemen; de ge zonde gaat sneller naar de overkant dan de minder sterke enzovoort. Tenslotte kan als derde factor vam een vertraagde gang van zaken liet volgende feit in aanmerking genomen worden. Op de lijst C, die zoals gezegd het grootste aantal werknemers bevat, komen beroepen voor waaraan in Canada weinig of geen behoefte bestaat. Wanneer dus reeds enkele mensen met dit bepaalde ambacht zijn ge- emigreerd dan moeten de overigen weer wachten tot een volgend jaar. De heer Moorseld wees de adspirant- emigranten er echter op, dat zij vooral niet te optimistisch moeten zijn ten aanzien van een voorspoedige emigratie en dat zij voor alles over een flinke dosis geduld- móeten geschikken. In de rij van priesterjubilea in het Bis dom Haarlem neemt dat van Erekanunnik emeritus pastoor H. J. Ch. Haver wel een bijzondere plaats in. Op 15 Augustus im mers viert hij in Huize Sint Bavo te Heem stede zijn 55-jarig priesterfeest. De Haar lemmers zal pastoor Haver niet zo bekend zijn. Beter kent men hem in Beverwijk, want het was pastoor Haver, die rond 1910 de opdracht kreeg daar een nieuwe kerk te gaan bouwen, de O.L. Vrouwe van Goe den Raad aan de Arendsweg. Pastoor Ha ver belastte A. J. Kropholler met deze bouw. Het was de eerste kerk van de toen nog jonge architect, een feit, waarop de aanstaande jubilaris met duidelijke vol doening terugziet. Pastoor Haver is tot Fe bruari 1922 in Beverwijk gebleven. Daarna volgde zijn benoeming tot pastoor van de St. Lambertus te Rotterdam. Bijna acht entwintig jaar heeft hij in de Maasstad aan het hoofd gestaan van een zich steeds uitbreidende parochie, die met hem de donkere oorlogsjaren doorleefde en ook zijn vijftigjarig priesterfeest nog heeft ge vierd bij welke gelegenheid hij tot ere kanunnik werd benoemd. In 1949 ging postoor Haver met emeritaat. Thans ver blijft hij te Heemstede. De last der jaren weegt op deze vergrijsde priester, die niet temin nog altijd gevoelig is voor een bon mot en het zelf ook weet te spreken met de zin voor het betrekkelijke der dingen, ook dat van zijn jubileum, dat hij in alle stilte wil vieren. Toch geloven wij, dat het pastoor Haver op de 15e Augustus niet aan belangstelling zal ontbreken. Rotterdam herinnert zich hem zonder twijfel. En wellicht zal men ook in de parochie van O.L. Vrouw van Goeden Raad te Beverwijk de man willen eren die haar stichter mag heten en eerste ijveraar. Het komt ons voor, dat men het zich aan de bescheiden gemoedelijke ere kanunnik in Heemstede verplicht voelt. zijn vrouw en op Victor gemaakt had. Zijn vrouw was onmiddellijk verrukt van El sie geweest en Victors enthousiasme kende geen grenzen: dit meisje dat niet rookte en niet dronk, en dat hij de nieuwste danspassen had moeten leren, was iets ge heel nieuws voor hem. Sir Leo grinnikte even in zichzelf. Als hij Victor tevoren een beschrijving van Elsie had gegeven en al deze dingen opgesomd had, zou zijn zoon waarschijnlijk gedacht hebben, dat El sie onmogelijk vervelend moest zijn Het was een goed idee van hem geweest, Victor zélf naar Willows te sturen om Elsie te halen, waardoor hij de kans had gekre gen Elsie's bijzondere charme zelf te ont dekken Sir Leo was trots op Elsie ge weest gedurende haar verblijf op het kas teel. Ze had zich wonderlijk goed aan deze geheel andere omgeving aangepast. Elsie keek hem aan met haar grote blauwe ogen, toen hij zei: „Evenals Hilary", en knikte. „Ja, ik geloof ook, dat Mark blij is, dat ik er weer ben. Zijn nieuwe boek is momenteel van het grootste belang voor hem en ik vermoed dat hij vol ongeduld is om weer aan het werk te gaan na al deze feestdagen". Voordat hij terugging, vond Sir Leo een moment om even alleen met Mark te spre ken. „Hartelijk dank voor je uitstekende lunch, Hilary", zei hij vriendelijk. „En eveneens dank voor alles wat je voor El sie doet, ze voelt zich hier volmaakt ge lukkig. Mark trok vragend zijn wenkbrauwen ZONDAG 9 AUGUSTUS 1953. HAARLEM. Ned. Iïerv. Kerk. Grote Kerk. 10: Dr. H. van der Loos. 7: Mcj. Ds. J. C. Schreuder, van Lonueker. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerkspl-ein. 10: Ds. H. van Niel, van Sneek. Noorderkcrk, VöLsorslraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkamer. Zondag 9: Mr. J. H. Ekering, Gezinsdiienst. 10.30: Mcj. Ds. J. C. Schreuder, van Lonmeker. Oosler- kerk, Zomerkade. 10: Ds. It. H. Oldeman, van Heemstede. Bakencsscrkcrk, Vrouwestr. 9.30: Kinderkerk. Dhr. G. II. N. Germans Jr., van Utrecht. 10.30: Jeugddienst. Ds. O. P. Klijnsma, van Oosterend. Kapel Sarepta, Ha- zepaterslaan. 9.30; Kinderkerk. Dhr. W. Th. Verbeet. 10.45: Ds. J. van den Berg. van IJm. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4 30: Ds. J. van der Berg, van IJm. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Dhr. A. F. Becks. Gebouw Vryz. Her vormden, Jacobstraat. 10.30: Ds. J. Heidiinga. Eglise Wallorme, service pi'ésidé par le pas teur J. F. Baudraz. Church of England, Kin derhuissingel. 8.30 a. m. H. Communion. Rev. Mossman. Ned. Iïerv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Hr. v. Leeuwen. Stads Evan gelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: J. F. Snoeks, Haarlem met medewerking van het Zangkoor. 7.30: G. Baas, Egmond aan Zee. Woensdag 8: J. Sevensma, Amsterdam. Zui- derkapcl. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. H. C. v. d. Flier, Evangelist te Enschedé. 5: Dezelfde. Evangelisatiesamenkomst. 8:' Geen Jcugdsa- menkomst. Zaterdag 7.30: Openkichtsamen- komst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkings samenkomsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. E. Reeser, Iïerv. pred. den Haag. Broe dergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Li turgische Zangdienst. Zondag 10.30: Dhr. Joh. Mensink, van Amsterdam. Vrye Evang. Ge meente. geb. Bethel, Voorhclmstraat 3. 10 en 4.30: Voorg. A. H. van Gent. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. P. C. Roodenburg, van Breda. Ver. Doopsgcz. Gemeente. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. van Hoog Soeren. Remonstr. Gereform. Gemeen te. 10.30: Ds. W. N. van Nooten. van Meppel. Geref. Kerk. Kloppersingclkerk. 10: Ds. J. Vrolijk, R'dam/Delfshaven. 5: Ds. L. Hoor weg Jr. Wilhelminakerk 10: Ds. J. Geuze broek. A'dam. 5: Ds. P. de Ruig. Zuid-Ooster- kerk. 10: Ds. A. M. Boeijinga 5: Ds. J. Vrolijk. Gereform. Gemeente (uitgetredenen), Wol straat 7. 10 en 4: Leesd'ienst. Dinsdag 7.30: Parklaan 34: Ds. Steenblok. Oud-Gereform. Gemeente in Nederland. Pairklaan 21. Maan dag. 7.30: Ds. Mieras. Chr. GerefKerk, Raaks 10 en 5: Ds. C. Verhage, van Broek onder Akkerwoude. Baptiste Gemeente, gebouw H. J. M. V., Lange Margarethastraat 13. 10 en 5: Student Stukker. 8: Jeugdsamen- komst. Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstr. 14. 10 en 7: Ooenbare samenkomst. Donder dag 7.45: Samenkomst. Vergadering van ge lovigen, Parkl. 21. 10: Samenkomst (Brood- 'oreken). Bijbellezing, Parklaan 21. Donder dag 8: K. Rozendal. Gemeente des Ilecrcn, Lange Molenstraat 22. 10 en 5.30: Samen komsten. Gem. Gods, Parklaan 21. 7.30: Sa menkomst Zevende-Dags Adventisten. Jacob straat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zevcn- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Christen Ge loofsgemeenschap, geb. ..Pro Deo", Breestr. 19. 10 en 8: Br. W. de Jong. Woensdag 3: Jeugdbond. 8: Bidstond. Volle Evangelie Ge meente. Ged. Oude Gracht 47. 10: Openbare samenkomst. Dhr. J. Zeegers. 19: Openlucht- bijeenkomst in den Hout (Fonteinlaan). Woensdag 19: Openluchtbijccnkomst in den Hout (Fonteinlaan). Kerk van Jezus Chris tus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cor- nelissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk. Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apos tolische Zendinggemeenle, Jacobijnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Theologisch- Philosofische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10: Mevr. Majoor Loois en Kapiteine de Noeten 7: Openlucht. 8: Verlossingosamenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Hcrv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: B. v. d. Lelie. Vicaris te Leiden. 7: Ds. J. Heidinga, Jeugddienst. Immanuël- kerk. 10: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Ds. H. J. D. R. Thee- sing. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Hei ligingssamenkomst. 8: Verlossingssamenk. 7: Openlucht Soendaolein. Luitenante N. Nauta. Geref. Kerk. Sionskerk 8.45: Ds. L. Hoorweg Jr. 3.30: Ds. J. Geuzebroek, A'dam. Noord-Schoterkerk. 10.30: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Ds. J. Geuzebroek. Chr. Geref. Kerk, Flo- resstraat. 10 en o: Ds. H. Toorman. Deventer. HEEMSTEDE. Ned. Hcrv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplcin. 10: Ds. G. A. Barger. Kapel Nieuw Vredenhof. 10.30: Ds. J. W. v. Nieuwenhuijzen. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Dr. J. van Dorp. Ned. Prot. Bond, Postlaan 16. 10.30: Dr. H. Jansen, Hv„ H'stede. Meer en Bos, Kapel Irene. 10: Br C. J. Oostenrijk Geref. Kerk. Auly Lyceum. 9: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. A. M. Boeijinga. Koediefslaan. 10: Ds. L. Berger, Dedemsvaart. 5: Cand. J. J. Dondorp. Camplaan 10: Cand. J. P. Don- dorp. 5: Ds. L. Berger. AERDENHOUT. Ned. Iïerv. Kapel. 10.30: Ds. M. Hinloopen, van Amstelveen. Reli gieuze Kring geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. S. J. Kalf. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. K. P. v. d. Wel. te Spijk. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Dr. J. H. Stelma. Ned. Trot.-Bond, Pot- gieterweg 4. 10.30: Ds. F. W. Boers. IIv. Hoorn Geref. Kerk. 9. 10.30 en 15.30: Ds. G. Warnink, van Zaandijk. 10.30: Ds. W. Fijn van Draat, van Amsterdam, Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woens dag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gesnroken Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Visser, te Bloem'endaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D. Visch, van Emmen. HÏLLEGOM. Ned. Hcrv. Kerk. 10: Ds. B. C. Visser, uit Oegstgeest. 17: Ds. S. L. Knott- nenis. Chr. Geref. Kerk. 10: Ds. R. Sluiter. 17: Student de Bruin, uit Apeldoorn. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Cand. E. Chr. Poepjes, van St. Johanmesga (Fr.) 7: Dezelfde. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. NIEUW VENNEP Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. A. van Boven. 6.30: Ds. F. Don. van Middelburg. Abbenes 9.30: Ds. J. P. E. C. op. „Gelooft u niet, dat ik u eerder dank baar moet zijn voor het feit, dat u Elsie zo'n uitstekende opleiding hebt laten ge ven?" „Och, Elsie zou, hoè dan ook, wel een goede baan gevonden hebben, ze is intelli gent en gedraagt zich behoorlijk, en heeft daarbij nog een allerliefst karakter", zei Sir Leo glimlachend. „Maar het is aardig te zien, dat ze inderdaad in deze baan zo uitstekend past. Als ik het goed heb begre pen, zul je haar na April niet meer nodig hebben, en ik ben van plan haar dan zelf een baan bij mij aart te bieden. Ik heb haar hiervan echter nog niets gezegd, het heeft geen zin lang vooruit plannen te maken en bovendien schijnt ze momenteel helemaal op te gaan in dat boek, dat je aan het schrijven bent". Even kwam er een glimlach op Marks gezicht, maar tegelijkertijd voelde hij iets van pijn. Het v/as heel natuurlijk, dat deze man, die altijd al zoveel voor Elsie ge daan had en in zekere zin als haar voogd optrad, plannen maakte voor Elsie's toe komt. Hij had alle recht om zijn bescher melinge te helpen en te adviseren. Maar met iets van pijn in zijn hart besefte Mark op dai moment, dat Elsie nog maar drie maanden bij hem zou zijnDie tijd zou omvliegen! „Ik zou mijn boek zonder haar niet heb ben kunnen schrijven", zei hij enigszins kortaf. „Maar ik hoop dat ik in April niet meer iemand ènders ogen nodig zal hebben". BINNENLAND Een 18-jarig Nederlands meisje uit Heevlen, dat pér fiets over de weg Tongeren Maaseik reed, is te Mecl.elen aan de Maas (België) 'aangereden dooi' een auto, bestuurd door F. M. uit Venlo. Het meisje was on middellijk dood. Bij beschikking van de minister van Verkeer en Waterstaat zijn bromfietsen van de merken „Avaros' en „Wing wheel" gelijk gesteld met rijwielen. Met klokgelui, een gezamenlijke kerk dienst in de Ned. Hervormde Kerk en een buitengewone raadsvergadering zijn Vrijdag avond de feestelijkheden begonnen ter ge legenheid van het duizendjarig bestaan van Loenen aan de Vecht. De burgemeester ont stak de feestverlichting van het raadhuis, de kerk en de Vechtbrug, waarna ook in de smalle straatjes, waar guirlandes van groen en vlaggetjes de huizen met elkaar verbin den, erepoorten zijn opgericht en enkele oude Iuifeltjes de sfeer van vroeger dagen op roepen, de illuminatie aanflitste. De dienst met de nieuwe blauwe Die sels van de Nederlandse Spoorwegen tussen Leeuwarden en Sneek zal met ingang van Maandag worden uitgebreid tot Leeuwarden —Staveren. Ook zullen met ingang van Maandag tussen Groningen en Leeuwarden deze blauwe Diessels gaan rijden. De Braziliaanse minister van Lucht vaart en vertegenwoordigers van de Neder landse Fokkerfabriek hebben vrijdag te Rio de Janeiro de overeenkomst getekend, vol gens welke Fokker in Brazilië een vlieg- tuigenfabriek zal bouwen. De directie van de myn Julia te Eijgels- hoven heeft een openluchtzwembad laten aanleggen, dat is aangesloten op het warm- waternet van de mijn. De temperatuur van het water zal constant op 23 graden gehou den kunnen worden, zodat het bad reeds vroeg in het voorjaar en nog laat in het na jaar kan worden gebruikt. Het zwembad is voornamelijk bedoeld voor de leerlingen van de ondergrondse vakschool op de Julia. De raad van Wieringcrmeer heeft be sloten tot de bouw van een raaadhuis te Wieringerwerf. Het ontwerp is vervaardigd door het architectenbureau prof. J. F. Berg hoef en ir. H. Klarenbeek te Aalsmeer. Voor bouwkosten en inrichting werd f600.000 beschikbaar gesteld. Anderhalfjaar gevangenisstraf is ge- eist tegen de 36-jarige Zwitserse zangeres V. V. die zich enige tijd geleden in Amster dam had voorgedaan als de dochter van een Amerikaanse admiraal en verscheidene per sonen had bewogen haar geld te „lenen". Zij wordt ook in andere landen wegens oplich ting en flessentrekkerij gezocht. De afdeling Haarlem van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling heeft ook voor de maanden Augustus en September weer een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld. Op Zondag 16 Augustus wordt er een dagtocht naar Noordwijkerhout gehouden. De volgende week (23 Augustus) maakt men een excursie door de polders, die langs de mooiste plekjes zal leiden en waarbij uiteraard grote aandacht aan flora en fauna wordt besteed. De autobustocht naar de Hoge Veluwe gaat ditmaal naar het nationale park „De Hoge Veluwe", een van de oorspronke lijkste en grootste natuurreservaten van ons land. Op Zondag 13 September kan men een gezellige dagtocht naar Edam en Volen- dam maken en tenslotte vind op 19 en 20 het uitwisselings-weekeinde naar Leiden plaats. Ook begint men al weer met de volks- danscursus onder leiding van Henk van der Wateren. Op de eerste Woensdag in September kunnen de dansers en danse ressen zich weer aan deze ontspanning wijden. Eerhard. van Hillegom. 6.30: Ds. J. A. vam Boven. Bethelkapel 10: Ds. E. B. Rijnders, van Amsterdam. 7: Dienst. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. A. A. v. d. Lier, v. Purmerend. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Vicaris H. C. Boer, van Uithoorn. Geref. Kerk. 10: Dr. G. E. Meuleman. 3.30: Ds. J. H. Meule- mam. v Steenwijk. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. A. A. Wildschut, van Am sterdam-West. 7: Geen dienst. „De Toorts". 9: Ds. J. Heilinga. van Haarlem. „De Kapel" 7: Ds. D. Ter Steege. SPAARNDAM. Ned. Hcrv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. Kroon. West. Sionskerk 10.30: Ds. S. Riemens, van Willemsoord.. 7: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. J. R. Wolfcnsberger, pred. te Amsterdam. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. A. Noorman, van Zaandam. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. F. E. Hoekstra, van den Haag. Ned. Chr. Gemecnschapsbond. Gedurende de maand Augustus geen samenkomsten. Evangelisatie tent, Kerkstraat t/m. 9 Augustus dagelijks samenkomst, voor kinderen om 3 uur en voor ouderen om 8 uur. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. J. Th. van Veenen, van Hillegersberg. 5: Dr. J. Zatidee, van Warmond. Ned. Prot. Bond 10.15: Ds. N. C. A. Pols. van Leiden. Geref. Kerk 10: Ds. J. Weggemans, van Hilversum, 5: Ds. J. H. Sillevis Smit, Hoofd vloot pred. Geref. Kerk art. 31. Geen opgave ontvangen. Geref. Gem. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud- Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. 10 en 4: Candidaat de Bruin, van Apeldoorn. „Inderdaad! O, Hilary, ik wilde dat je haar had kunnen zien op de dansavond bij mij thuis. Het is merkwaardig hoe een vrouw op kan bloeien, wanneer ze een mooie jurk aan heeft. Maar helaas heb je haar nog nooit gezien „Nee, ik heb haar nooit gezien", Marks stem klonk effen, maar hii wenste Sir Leo mijlen ver weg. Hij had moeite naar zijn vriendelijke woorden te luisteren. Hij mompelde vaag, dat hij blij was, dat voor Elsie's toekomst gezorgd zou worden, en spoedig daarna nam Sir Leo afscheid. Terwijl hij Mark de hand drukte, merkte hij lachend op, dat deze het niet erg moest vinden, wanneer zijn zoon Elsie zo nu en dan eens voor een weekend zou komen ha len „Victor is een nogal wilde jongen. Een meisje als Elsie zou hem goed doen. Ik zou 't prettig vinden, als ze elkaar veel zagen Dit waren Sir Leo's laatste woorden, voordat hij vertrok. Elsie trachtte Mark, toen ze alleen waren, over haar logeer partij en het dansfeest te vertellen, maar deze deed zo ongeïnteresseerd, dat ze 't ontmoedigd opgaf en in de keuken bij An nie ging babbelen. Annie wilde onmiddel lijk haar baljurk zien en zat vol bewon dering op de rand van Elsie's bed, toen deze de wijde tulen jurk voorzichtig uit de doos te voorschijn haalde. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6