Veldoefening van Derde Divisie is afgelopen Op conferentie Baden-Baden geen nieuwe gezichtspunten Inhoud van nieuwe Franse decreten is zeer gematigd Wereldnieuws Agenda voor Haarlem C PANDA EN DE GROEI-STRALEN ZccU ió Uet zo J Procedure voor Europese ontwerp-grondwet blijft ongewijzigd Het ging er heet toe, echter alleen doordat de zon zo fel scheen De radio geeft Dinsdag Niet langer noodzakelijk kwaad Jan van Zutphen wordt 7 October 90 jaar Examens Prins Bernhard met de „Prins Bernhard" teruggekeerd Kamerleden op weg naar Nieuw Guinea Stakend P.T.T.-personeel met ontslag bedreigd; leger neemt hun werk over Cultuur en gemeenschap GAAT U MET VACANTIE? Kerkelijk Nieuws Wasserij in Apeldoorn ten dele uitgebrand Mongoolse ogen MAANDAG 10 AUGUSTUS 1953 -u BADEN BADEN (ANP). De zes minis ters der landen van de gemeenschap voor kolen en staal zijn tijdens hun eerste con ferentie op Duitse bodem niet tot belang rijke besluiten gekomen. Zij hebben, zoals te verwachten was, nog eens eenstemmig verklaard, dat zij de stichting van een Europese politieke gemeenschap nodig achten en dat zij vastbesloten zijn, „onver stoord en zonder dralen" te blijven werken aan de vorming van zulk een gemeenschap. De besprekingen, die de ministers daar naast wijdden aan de politieke situatie waren van zo algemene aard, dat zij geen weerslag vonden in het communiqué. Tijd voor een diepgaande bespreking van de toestand was er niet. De ministers zijn niet meer dan zes uren bijeen geweest en zij gebruikten het grootste deel van deze tijd aan de behandeling van het politieke sta tuut voor Europa. Wel viel te vernemen, dat de ministers bij hun beoordeling der situatie eensgezind tot de conclusie kwa men, dat de jongste nota uit Moskou wei nig uitzicht zou openen op een vruchtbaar beraad over het Duitse vraagstuk. Voorts verluidde, dat Adenauer ook nu weer zijn gedachten heeft ontvouwd over de mogelijkheid om een Europese verdedi gingsgemeenschap, waar in geheel Duits land zou zijn ondergebracht, op te nemen in een veiligheidssysteem, waartoe ook de Sovjet-Unie zou kunnen toetreden. Hij heeft zich daarbij echter niet in concreto uitgesproken en zijn plan heeft, naar ver luidt, dan ook verder geen onderwerp van discussies uitgemaakt. Zo bleef het effectieve werk der minis- slissing op ministerieel niveau zullen moe ten' krijgen. Minister Beyen voegde daar echter aan toe: „Deze kwesties zijn er om opgelost te worden en wij hebben de wil om de moeilijkheden te overwinnen." De andere ministers spraken zich in soortge lijke zin uit. Adenauer's voldoening gold wel voor namelijk het feit, dat de conferentie ten slotte niet opnieuw op een kabinetscrisis gestrand is. Algemeen werd onder de Duit se waarnemers het doorgaan van deze eer ste Europese conferentie op Duitse bodem als een groot succes voor Adenauer be schouwd, een waardevol succes vooral nu deze geste precies een maand voor de ver kiezingen in de bondsrepubliek komt. Niets was dan ook verzuimd om de conferentie in de Duitse pers een zo groot mogelijke publiciteit te geven. Richtlijnen Wat de algemene richtlijnen voor de te stichten Europese politieke gemeenschap betreft, hebben de ministers zich gehou den aan de reeds in Mei in Parijs opgestel de punten. Zij zeggen, dat een gemeenschap van souvereine staten gevormd zal moeten worden, die in aller belang bovennationale bevoegdheden zal uitoefenen, die in be staande of nog komende verdragen zijn vastgelegd. Deze gemeenschap zal open moeten staan voor alle Europese landen die de mensen rechten erkennen en opnieuw hebben de ministers nadruk gelegd op hun wens, dat de gemeenschap nauwe banden met de Raad van Europa, de bredere organisatie van vijftien landen, zal onderhouden. Op ters, overigens volkomen volgens de ver- een noS nader te bestemmen wijze zal de wachting, beperkt tot het vastleggen van de procedure voor de verdere behandeling van het Straatsburgse ontwerp voor een politiek statuut. Men handhaafde daarbij de werkmethode, waartoe men reeds in Mei in Parijs had besloten: een deskundigen conferentie in Rome, beginnend 22 Sep tember, gevolgd door een nieuwe bijeen komst der ministers op 20 October in Den Haag. Of en hoe bij dit onderzoek ook de Straatsburgse grondwetscommissie zal worden ingeschakeld deze heeft daar zelf sterk op aangedrongen en haar voor zitter Von Brentano zou liever het door hem gevreesde station der experts maar voorbij rijden hebben de ministers in het midden gelaten. Daarover zal pas in Rome worden besloten. Het in Maart in Straatsburg gereed ge komen ontwerpstatuut moet kennelijk nog een lange weg afleggen. Minister Beyen heeft ons na afloop der zitting verklaard, dat het ontwerp nog tal van vragen en tal van moeilijkheden opwerpt, waarbij zoda nige die niet door de deskundigen zullen kunnen worden opgelost, doch die een be- ADVERTENTIE Thans op prettige, vlugge wijze gedaan. Is het wel tot iedere Nederlandse huis vrouw doorgedrongen, dat er nu een nieuw middel uitgevonden is om het huishoudelijk werk te vergemakkelijken en veraangena men? Dat het thans afgelopen is met het dagelijks geploeter aan de afwas en een keu ken vol vuil vaatwerk, waaraan vaak geen doorkomen schijnt? Want waar Castella Vaatwas, het nieuwe afwasmiddel van de Castella-fabrieken. in de keuken de scepter zwaait, is de huisvrouw in een oogwenk door deze rijstebrijberg heen. Een lepel Castella Vaatwas en U hebt teilen vol actief schuim, dat alle vet en vuil doet verdwijnen als sneeuw voor de zon en waaruit de hele afwas glanzend en flonkerend te voorschijn komt. En voor ze het weet, zit de huisvrouw weer gezellig in de huiskamer en kijkt tevreden en dankbaar naar haar fluweelzachte han den, die geen enkel spoor vertonen van de grote afwas. Want dit wondermiddel (25 ct. per pak) is niet alleen ideaal voor de vaat, maar heeft ook voorgoed een einde gemaakt aan de ruwe „afwashanden". gemeenschap de K.S.G. en de E.D.G. in zich moeten opnemen. De ministers hebben zich voorts uitgesproken voor het in het ontwerp opgenomen twee-kamerstelsel, waarbij een kamer door rechtstreekse „Europese" verkiezingen zal worden sa mengesteld. Zij hebben er bijzondere na druk op gelegd, dat de raad der nationale ministers een wezenlijk bestanddeel de- nieuwe gemeenschap zal moeten vormen, zoals trouwens ook in het ontwerp is voor zien. Tenslotte hebben de ministers in hun al gemene richtlijnen ook weer de door Ne derland geëiste economische integratie ge vraagd. Dienaangaande heet het in het communiqué: „De vorming van een ge meenschappelijke markt blijft een hoofd doel der gemeenschap". Men wil een kwart millioen inzamelen voor recreatie op Zonnestraal Ten einde Jan van Zutphen, die op 7 October negentig jaar hoopt te worden, in de gelegenheid te stellen een recreatie oord te stichten voor „Zonnestraal" te Hilversum, zijn een werk- en een ere- comité opgericht met het doel doel de be nodigde 250.000 gulden bijeen te brengen. Het werkcomité bestaat uit zeven leden onder voorzitterschap van de minister voor Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer J. G. Suurhof. In het tweede hebben 453 personen zitting onder wie de minis ters dr. W. Drees, mr. J. W. Beyen, A. C de Bruijn, mr. L. A. Donker, J. van de Kieft, S. L. Mansholt, mr. F. J. van Thiel, de oud-ministers J. van den Tempel en ir. W. Albarda, een aantal secretarissen-gene raal, de burgemeesters van 32 grote steden en leden van Eerste en Tweede Kamer. Op 12 September zal de radio een prijs vraag uitzenden. Andere inzamelingen zul len worden gehouden door de vakbonden, de Zonnestraalcomité's en door vele leden van het erecomité. Het resultaat zal Jan van Zutphen op zijn verjaardag tijdens een huldiging in het Concertgebouw te Amsterdam worden aangeboden. Hedenmorgen om vier uur is Prins Bernhard, toevallig met de naar hem ge noemde DC-6 machine „Prins Bernhard" van de K.L.M., uit Curagao in ons land teruggekeerd. De Prins zei op Schiphol tegen verslag gevers dat hij op Curacao en Aruba over al een goede stemming had geconstateerd. „Ik heb gezien, wat de marine in de West doet. Dat is goed", zei de Prins. Prins Bernhard heeft gedurende de te rugreis enkele uren in de cockpit van het vliegtuig doorgebracht en ook enige tijd het toestel bestuurd. Na aankomst der machine bleek dat één van de koffers van de Prins ontbrak. Men vermoedt, dat deze door een vergissing op het vliegveld van Curasao is achtergeble ven. „De Kamers wensen uit eigen aanschou wing op de hoogte te zijn van zaken, waar over zij moeten beslissen, zoals bijvoor beeld het wetsontwerp inzake bewindvoe ring Nieuw Guinea en de begrotingen voor 1953 en 1954, zei de heer F. H. van de We tering, voorzitter van de parlementaire commissie, die Zondagavond met de K.L. M.-Consteilation „Enschedé" naar Nieuw Guinea is vertrokken. De Kamerleden zul len Hollandia, Biak, Seroei, Fak Fak, Ma- nokwari, Sorong en Merauke bezoeken. Op 14 September zullen zij in Nederland terug zijn. De commissie bestaat uit de Eerste Ka merleden jhr. mr. G. A. M. J. Ruijs de Bee- renbrouck (K.V.P.), H. Algra (A.R.) en H. J. de Dreu (P.v.d.A.); de Tweede Ka merleden dr. W. L. G. Lemaire (K.N.P.), mr. Th. M. J. de Graaf (K.V.P.), J. de Kadt (P.v.d.A.), F. H. van de Wetering (C.H.U.) en J. G. H. Cornelissen (V.V.D.) en de commies-griffier van de Tweede Kamer, mr. G. M. A. M. Huigens. De veldoefening van de Derde Divisie is afgelopen. Zaterdagavond om 12 uur had de laatste vijand zich al dan niet vrijwillig op de Oostelijke oever van de Maas teruggetrokken en daarmee kwam het einde van de strijd, die alleen heet is geweest door de felle zon, die tijdens de laatste dagen van de Oefening Drie tand geen minuut verstek heeft laten gaan. Voor het eerst is bij deze oefening gebruik gemaakt van de nieuwste Amerikaanse geluidmeettoestellen, waarmede vijandelijk geschut kan worden gelocaliseerd. Met deze kostbare apparaten, die kort voor de oefening uit Amerika zijn aangekomen, kan binnen enkele minuten na het vuren van vijandelijke stukken de plaats van die stukken worden bepaald. Tot Zondagavond kon wat worden inge haald van de vele uren slaap, die de Derde Divisie van hoog tot laag de laatste dagen is tekortgekomen. Vanmorgen begon een nieuwe krachtproef. Om acht uur zette de kilometerslange karavaan van duizenden voertuigen zich weer in beweging om de 20.000 militairen naar de mobilisatiecentra terug te brengen. De gehele divisie wordt over de weg vervoerd. De spoorwegen heb ben op deze Maandag in de vacantietijd geen wagens vrij kunnen maken. Honder den autobussen zullen daarvoor in de plaats rijden. Maar al komen de militairen vandaag in de scholen, waar zij moesten opkomen, terug, de oefening Drietand is nog niet achter de rug. Voordat elke man weer thuis is moeten nog bergen werk worden verzet. Henderden kilometers telefoondraad moe ten weer worden weggehaald en op spoelen gewikkeld bij de magazijnen worden inge leverd. Al het gebruikte materiaal moet worden schoongemaakt. Daar hebben de militairen bijna drie dagen voor, want pas Vrijdag gaan zij naar huis. „Het is niet mogelijk gebleken met een heden van enige betekenis door te dringen HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Pla ten. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuinbouwmededelingen). 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws 13.20 Platen. 13.25 Amusementsmuziek. 14.00 Lichte muziek 14.35 Platen. 15.00 Platen voor de jeugd. 15.30 Ben je zestig, licht programma. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Het probleem der mil- lioenen, vraaggesprek. 18.00 Hammondorgel. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Voor de jeugd. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Causerie. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Platen. 21.55 Bui tengewoon Lager Onderwijs, causerie. 22.15 Viool en piano. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Platen. 11.10 Lichte muziek. 11.30 Sopraan en piano. 12.00 Gevarieerde muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Hammondorgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Prome nadeorkest. 14.00 Amerikaanse muizekkalei- doscoop. 14.30 Voor de jeugd. 15.00 Gaslicht, hoorspel. 16.15 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Zigeunermuziek. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Reportage of platen. 18.35 Platen. 18.50 Paris vous parle. 18.55 Militair orkest. 19.15 Kamermuziek. 19.50 Van Groen- Ianders en Eskimo's, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerde muziek. 20.50 Cabaret. 21.25 Oude en nieuwe liedjes. 22.00 Amusements muziek. 22.30 Buitenlands overzicht. 22.45 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.20—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.10 Voor de tuinbouwers. 13.15 Pianorecital. 13.30 Platen. 13.45 Pianorecital. 14.00 Orkest concert. 14.55 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Jeugd en mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Opera-aria's. 19.50 Causerie. 20.00 Jazz muziek. 21.00 Wat is dat! 21.30 Poolse volks muziek. 21.50 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Vraaggesprek. Boeken schrijvers. (Op 224 en 49 m.). HOOFDAKTE Voor de hoofdakte-examens slaagden op 7 Augustus de heren H. A. A. Allard te Voor hout; F. Schrouwen te Anna Paulowna; J. A. Zonnenberg te Amsterdam en B. J. Beekman te Amstterdam. Voor de afdeling B slaagden de dames: D. D. van Amersfoort te Den Helder en J. M. E. van Amersfoort te Den Helder en de heren: D. Gnodde te Koog e. d. Zaan; P. van Strijen te Amsterdam en A. J. M. v. d. Voort te Leiden. HANDENARBEID Voor de examens handenarbeid zijn ge slaagd de dames G. Borger, A. Brand, D. Bührs, H. Buys, G. Matzen, H. van Donkelaar, W. Lubben, G. van Ballegooyen, E. de Vries, G. Blauw, M. Bom, E. Bos, M. Heubers, G. Jacobs, M. Kats, A. van Leeuwen. N. Lieu- wen. J. van Loon, L. Messing, P. Theunissen, S. Witteveen. Afgewezen 4. (Van onze correspondent in Parijs) De stakende post-, telefoon- en telegraaf- beambten zjjn nog niet van plan om het werk te hervatten. Namens de leiding van het socialistische vakverbond en het chris ten-democratische C.F.T.C. is Zaterdag het volgende telegram naar alle onderafdelin gen in de provincie gezonden: „Staking blijft Maandag en volgende dagen voort duren tot uiteindelijke nederlaag van rege ring." Deze dreigende taal laat aan duide lijkheid niets te wensen over. De regering, van haar kant, heeft inmid dels getoond, dat zij zich niet laat intimi deren. Alle ambtenaren, die een bevel tot onmiddellijke hervatting van de arbeid ontvangen hebben, en desondanks, gisteren Zondagmorgen om acht uur nog niet op het werk waren verschenen, worden uit staatsdienst ontslagen en voor het gerecht gedaagd. En omdat deze regering van af werken houdt, kunnen laatstgenoemde sta kers in staatsdienst reeds vandaag het ont slagbriefje thuis verwachten. Bovendien is het leger ingeschakeld om met ingang van heden eenmaal per dag een postbezorging te verzekeren. Het treinverkeer is thans na de 24-uur- staking van Vrijdag weer geheel normaal, terwijl ook het personeel van de gas- en lichtbedrijven, hospitalen, gemeente-admi nistraties, enzovoort het werk hervat heeft. De regering is Zaterdag en Zondag per manent bijeen geweest, ter formulering van de wetsdecreten, die het beloofd had te zullen uitvaardigen, en die reeds bij voorbaat de verontwaardiging en de be zorgdheid van de Franse werkende stand hadden opgewekt.Hedenmorgen is een eer ste serie van 21 decreten in de staatscou rant verschenen. Zij bieden o.m. de amb tenaren de mogelijkheid om in plaats van met 55 en 60 jaar, zoals nu het geval is, eerst met 62 jaar met pensioen te gaan. Verder is het aannemen van hulpkrachten en zogenaamde arbeidscontractanten in staatsdienst aan strenge voorwaarden ge bonden geworden om veel voorkomend misbruik tegen te gaan. Het geheel der decreten maakt een ver rassend gematigde indruk. Opmerkelijk dat aan de status van het onderwijspersoneel, de P.T.T.-ambtenaren en -beambten en het politiepersoneel in het geheel niet getornd is, zoals aanvankelijk gevreesd werd. De stakingen der afgelopen dagen lijken daar mede eigenlijk volledig overbodig te zijn geweest, terwijl voortzetting van de staking der postbeambten verder nutteloos lijkt. De vraag is echter of de vakverbonden, die vandaag de regeringsbesluiten zullen be studeren, er ook zo over denken. Het feit dat deze decreten op de eerste plaats herstel van de vrije concurrentie, sanering van de handel en van het gehele economische leven als doel hebben, zou wel eens reden kunnen zijn voor de syn dicale wereld om deze liberale regering op nieuw het leven zuur te gaan maken met looneisen, en eisen voor meer zekerheid en veiligheid voor de werkende stand, ter be scherming van haar talloze voorrechten. Reuter/AFP). Behalve het bepaalde ten aanzien van de pensioengerechtigde leeftijd van ambtenaren bevatten de de creten van de Franse regering onder meer het volgende. 1. Een nieuw plan voor de suikerpro ductie dat beoogt de hoeveelheid suiker, die de Franse overzeese gebieden in het dollargebied kopen, jaarlijks met 309.000 ton te verlagen. 2. Werknemers, die meer dan tien per sonen in dienst hebben, zullen één procent van het bedrag, dat aan lonen wordt uit betaald, storten in een fonds voor de wo ningbouw. 3. Ambtenaren kunnen door de staat gewaarborgde leningen krijgen teneinde hen te helpen bij het krijgen van een eigen huis. 4. Enige bezuinigingen door het niet laten bezetten van een aantal vacante plaatsen voor tijdelijk overheidspersoneel, door een nieuwe regeling betreffende aan spraken wegens oorlogsschade en door het inkrimpen van de administratieve dienst van het leger. De regering krijgt een gro tere controle op de financiën van genatio naliseerde industrieën en openbare licha men. 5. Maatregelen tegen prijzenkartels ten einde „de handhaving of het herstel van de vrije concurrentie" te verzekeren. 6. Een besluit om het bedrag, dat vol gend jaar voor burgerlijke investeringen zal worden besteed, te verlagen van 220 tot 190 milliard franc. Een belangrijk deel hiervan zal worden gebruikt voor de woningbouw. in een linie, zoals die welke Vrijdag en Zaterdag door de Derde Divisie langs de Maas was ingenomen." Dit verklaarde de commandant van de Derde Divisie, gene- raal-majoor J. G. Warringa, na afloop van de Oefening Drietand. Generaal Warringa zei, dat ook tijdens de veldoefening de pres taties van zijn troepen zijn verwachtingen hebben overtroffen. Men ging uit van de veronderstelling, dat twee landen, met als grens een lijn een kilometer ten Westen van de Rijn, met elkaar op voet van oorlog verkeerden. Troepen van het Westelijk land Groen hadden stellingen inge nomen langs de Maas, om een aanval van Blauw de commandotroepen te keren. Het hooddoel van de oefening was na te gaan, of infiltraties in deze door de Derde Divisie bezette stellingen mogelijk waren, welke schade de infiltranten zouden kun nen aanrichten en welke invloed de infil traties hebben op de gang van zaken in het verdedigde gebied, op de houding van de troepen en op de bevelvoering. De „vijand" ongeveer 300 man comman dotroepen, stonden onder bevel van een kapitein, die de vrije hand was gelaten in het opstellen van de aanvalsplannen, welke dan ook een volkomen verrassing voor de Derde Divisie waren. De commandotroepen hadden de door generaal Warringa aange boden stormboten geweigerd. Zij staken zwemmend en op geïmproviseerde vlotten de Maas over. Naar generaal Warringa mededeelde, hadden hun aanvallen, die met kleine groe pen werden gedaan en slechts infiltraties ten doel hadden, weinig succes. Het meren deel van de aanvallers werd teruggedreven of gevangen genomen. Het Nederlands Cultureel Contact, de Kring 1950 en het Comité voor geweste lijke culturele manifestaties in samenwer king met het Prins Bernhardfonds op Vrij dag 4 en Zaterdag 5 September te Arnhem een congres wijden aan het vraagstuk der verhouding van cultuur en gemeenschap. Het ligt in de bedoeling om dit vraagstuk in drie facetten te beschouwen, n.l. wat be treft de cultuur in de gewestelijke, in de stedelijke en in de plattelandsgemeenschap. Daarnaast is het de bedoeling om de plaats van de kunstenaar tegenover de gemeen schap te doen behandelen. In twee plenaire zittingen, onder voor zitterschap van de Commissaris der Ko ningin in de provincie Gelderland, komen de gewestelijke cultuur en de plaats van de kunstenaar aan de orde. De sectiever gaderingen zullen gewijd zijn aan de cul tuur in de stedelijke en in de plattelands gemeenschap. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Ameide en Tienhoven C. Graafland, cand. te Gouda, die bedankte voor Eemnes-Buiten, 's-Grevelduin-Ca- pelle, Heilouw, Hoogblokland en voor Oud- Alblas. Bedankt voor Elburg W. v. Tuyl te Lo- pik. MAANDAG 10 AUGUSTUS Stadhuis: Marionettenspel, 8.30 en 9.30 u. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur. Minerva: „Een koningin wordt gekroond', alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Crimson Pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Melody time alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Op de bres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circus- bloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 11 AUGUSTUS Grote Kerk. Orgelconcert, 8 uur. Stadhuis Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Een koningin wordt ge kroond', alle leeft.. 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „De gelaarsde kat", alle leeft., 10.30 uur; „The Quiet man", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Rembrandt: „Ton en Jerry", alle leeft., 10.30 uur. „Sterren stralen overal", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde acrobaten", alle leeft., 10.30 uur; „The Crim son Pirate", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „In de penare', alle leeft.. 11 uur. „Melody Time", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn dolle avonturen", alle leeft., 10.30 uur; „Op de bres", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed', 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Aanslagen. Sjeik Ahmed Belgaroei, lid van de Raad van Kaids van Sfax, is Zaterdagochtend beschoten en later in het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. Te Teboelba hebben Vrijdag avond twee onbekenden revolverschoten gelost op Ali Ben Said, een Tunesiër die bekend staat om zijn pro-Franse houding. Hij werd gewond en moest in een ziekenhuis worden opgenomen. Receptie. De Russische Hoge Commissaris in Duitsland, Semjonov, heeft Zaterdag avond zijn Britse collega, Kirkpatrick, op diens afscheidsreceptie bezocht. Dit was de eerste keer dat Semjonov sedert zijn benoeming tot Hoge Commissaris op 29 Mei in West-Berlijn is geweest. Hij bracht zeven hooggeplaatste mede werkers mede, onder wie zijn plaats vervanger, prof. Joedin. De Russen ble ven ongeveer een uur. Semjonov legde een half uur beslag op Kirkpatrick. Verzachting. In gewoonlijk goedingelichte Londense kringen verwacht men, dat de Britse regering binnenkort een ver zachting van de handelsbeperkingen met communistisch China, voor zover het niet-strategische goederen betreft, zal bekendmaken. Opheffing van het UNO-embargo op het zenden van stra tegische goederen naar communistisch China kan volgens deze kringen niet vóór de politieke conferentie over Korea worden verwacht. Jubileum. De voorpagina van de „Wiener Zeitung" was Zaterdag in goud gedrukt ter gelegenheid van het feit, dat het blad 250 jaar bestaat. Het blad is eigen dom van de Oostenrijkse staat. Geweer. De Britse oud-premier Attlee, die als gast van maarschalk Tito een be zoek van drie weken aan Joegoslavië brengt, heeft Zaterdag van de burge meester van Kotor een oud Montene grins geweer ten geschenke gekregen. Films. Op het veertiende internationale filmfestival te Venetië, dat deze maand wordt gehouden, zullen tien Russische films worden vertoond, aldus heeft het Sovjet-persbureau Tass gemeld. Elementen. Bij Beit Joebrine, ten Zuiden van Jeruzalem, zijn Zaterdag drie Is raëlische soldaten gedood door „Jor daanse elementen", aldus een woord voerder van het Israëlische leger. Terecht. De opperbevelhebber der Russi sche luchtstrijdkrachten, luchtmaar- schalk Zjigaref, heeft Zondag in een artikel in de Prawda ter gelegenheid van de vfering van „de dag van de luchtmacht" verklaard, dat de kracht en de vredespolitiek van de Sovjet-Unie de beste waarborgen zijn, dat haar vijanden haar niet onverhoeds zullen overvallen. „Rusland wordt terecht als de bakermat van de luchtvaart be schouwd", aldus de luchtmaarschalk, die hieraan toevoegde dat vóór de oor log „Sovjet-vliegeniers vele record vluchten hebben gemaakt. De jaarlijkse vliegdemonstraties moesten Zondag worden uitgesteld wegens sterke wind en laaghangende wolken. Spion. De Japanse kustwacht heeft be kend gemaakt, dat een van haar pa trouillevaartuigen Zaterdagavond een Russische vissersboot in de Japanse wateren heeft opgebracht. De vier op varenden verklaarden, dat zij per on geluk binnen de Japanse territoriale wateren waren gekomen, als een gevolg van een dichte mist. De Japanse politie heeft echter verklaard, dat het Russi sche vaartuig opdracht had een com munistische spion, die enige dagen te voren met een bedrag van een millioen Yen (ongeveer 10.000 gulden) van het Russische eiland Sachalin naar Hok kaido was gekomen om inlichtingen in te winnen, weer op te pikken. Doordat deze spion de politie had ingelicht, had men de Russische boot kunnen aanhou den. Te veel. Naar pas thans te Nieuw Delhi bekend is geworden, zijn Donderdag meer dan honderd vrouwen en kinderen verdronken, toen een veerboot op de rivier de Gomti, 30 kilometer van Be nares, omsloeg. De kapitein van de veerboot, die 125 personen vervoerde, is aangehouden, omdat hij te veel per sonen op het vaartuig zou hebben toe gelaten. Een hevige brand heeft in de afgelopen nacht de chemische wasserij van de firma Boomsma aan de Koningstraat te Apel doorn voor een groot gedeelte in de as ge legd. De brand werd ontdekt door de eige naar die nog laat had gewerkt aan het ge reedmaken van goederen, die vandaag moesten worden afgeleverd. Het ketelhuis en een gedeelte van de eerste verdieping brandden uit. De goederen van klanten en het grootste gedeelte van de machines bleven gespaard. De brand is waarschijn lijk ontstaan door oververhitting van de drooginstallatie. 56. De nacht brak aan. Hoog boven hun hoofden, in de toppen der bloemen, zongen nachtsprinkhanen hun lied. „Wij kunnen de nacht in het hondenhok doorbrengen", stelde de beroofde huiseigenaar voor, „het is wel wat ruim voor ons en erg open, maar wij zijn er beter beschut dan hier". „In een hondenhok zei Jolliepop. „Nu ja", vond de huiseigenaar, „wij moeten voor lopig maar berusten in onze.... eh.... toestand". „Nee!", riep Panda, „nu is het juist tijd, om iets te doenDe lichten in het huis zijn uit, dus die rover slaapt nu. Laten wij proberen, daar binnen te dringen!" „Jullie proberen maar", zei de huiseigenaar, het hondenhok binnenstappend, „maar ik heb voorlopig mijn bekomst van die schurk met zijn groeistraler. Veel succes!" Dus gingen Panda en Jolliepop alleen op het grote huis af. „Kijk", zei Panda, „het be nedenraam staat op een kier, daar zouden wij doorheen kunnen, als wij tenminste bij de vensterbank kunnen komen". ,£,aat ons de bloem beklimmen, die zich bij het raam verheft, als ik zo vrij mag zijn, dit voor te stellen", zei Jolliepop bedachtzaam. „Prachtig!" riep Panda, „dat doen we!" En voortvarend klom hij langs de bloemstengel omhoog, tot hij langs een blad de venster bank kon bereiken. Jolliepop bewees, dat zelfs het beklimmen van een bloem met waardigheid kan geschieden. Als een ge distingeerde tor in pandjesjas, kroop hij over de meeldraden. „En nu naar binnen!" riep Panda. TOT de vakken waarvoor ik op school steevast een fikse onvoldoende haalde, behoorde het „handtekenen". Hoewel mijn prenten zeker niet slechter waren dan ver scheidene bekroonde werken van moderne meesters, bleek ik mijn tijd toch té ver vooruit om waardering te mogen ontmoe ten. Mijn producten waren kortweg erbar melijk en werden door de tekenleraar vol afgrijzen ten voorbeeld gegeven aan een ieder die een dissertatie wilde schrijven over de samenhang van teken- talent en verdrongen zielscom- plexen. Mijn innerlijk moet zeer smoezelig geweest zijn en is dat nog, hetgeen ik u onmid dellijk door een tekening kan bewijzen. Maar goed, één lof mag ik mezelf toch niet onthouden: bij alle gebrek aan vaardigheid heeft het me nimmer moeite gekost een Chinees uit te beelden. Twee schuine ogen en een tot staart geknoedelde haardos waren spoedig op het gedweeë papier gezet, en ziedaar, de Chinees stond er! Wat er verder omheen kwam deed weinig terzake, mits deze fijne karakteristiek maar behouden bleef. Geen sterveling zou zich meer in de bedoeling kunnen vergissen! Maar hoe vol teleurstellingen is het le ven. Mijn conterfeitsels bleken later hope loos ten achter bij de mode die reeds lang de staart van het Chinese achterhoofd had gebannen. Dat was de eerste slag. De twee- door de anthropologic en daarmee was ook het laatste restje aan uitdrukkingsmoge lijkheden met het tekenstift voor mij ver dwenen. De mongoolse rassen hebben im mers geen schuin staande ogen, integen deel, hun ogen staan even recht in de kas sen als bij ons. Maar de mongoolse rassen hebben wel een naar de neusvleugel ver lopende huidplooi die het boven-ooglid en de ooghoek bedekt, waardoor de oogspleet vernauwd loordt en enigszins scheef komt v te staan. Deze huidplooi staat bekend als „mongolenplooi" maar wordt, behalve bij alle echte mongoolse rassen, even eens aangetroffen bij de Hot- tentotten en bij sommige In diaanse rassen. Overigens moeten we de vernauwing van de oogspleet, van de mongolenplooi, ook overdrijven, want wij heb- de verpletterende klap werd toegebracht (Nadruk verboden). tengevolge weer niet ben de ogen gemiddeld slechts 1,2 mil limeter wijder open staan en dat is toch werkelijk geen verschil om over te vallen. O ja, nu sommige mensen al weer over de naderende herfst lopen te tobben, kun nen we hen nog juist attent maken op het vallen van de bladeren, waarmee in Au gustus al een aanvang wordt gemaakt. Want weet u, dat er een grote overeen komst bestaat tussen seizoenwerkloosheid en het afvallen van boombladeren? Daarover morgen. H. PéTILLON

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2