Kinderhulde aan bruidspaar Romaanse sarcofaagdeksels in Gothische Grote Kerk te Haarlem gevonden f" X Zomerfeestweek Zaterdag begonnen Wiener Sangerknaben spelen aan Zandvoorts strand Kort en bondig :1Q; 2> 1 i 1 M Burgerlijke Stand van Haarlem Doopsgezinde predikante in Haarlemmermeer Wielrijdster aangereden op de Fonteinlaan Vertaler Brosens wordt morgen beëdigd Het ongeluk op de Schoterweg Kinderboerderij Noorder hout 15 Augustus open Crematie van de heer Droogleever Fortuyn Jubileum en afscheid bij Lippits te Haarlem Componist Olman wordt weldra zeventig jaar Verzetstrijder posthuum onderscheiden J. J. van Schie overleden Radiozenders Zondag ruim een half uur zonder stroom MAANDAG 10 AUGUSTUS 1933 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De meeste van de in kunstzinnig of historisch opzicht belangrijke voorwer pen, die zich in de St. Bavo of Grote Kerk te Haarlem bevinden, zijn alge meen bekend en behoeven geen nadere beschrijving. Men vindt ze in de boe ken, die aan de kerk gewijd zijn, afge beeld en uitvoerig behandeld. De ste nen, waarvoor ik hier de aandacht vraag, zijn evenwel tot heden nog niet opgemerkt: zij worden nergens vermeld, laat staan beschreven of afgebeeld. Zodra schrijver dezes zich temidden van oude kerkmuren bevindt, wordt hij door een onbestemde nieuwsgierigheid geleid. Deze hebbelijkheid bracht hem naar één van die plekjes in het bouwwerk, waarvan men nu nooit weet of het betreden ervan in het kwartje entréegeld verdisconteerd is of niet.Zo belandde hij ditmaal in het half duistere portaal onder het orgel. Het felle buitenlicht verschafte zich slechts toegang via een spleet onder de machtige Gotische deuren en streek over de vloer, zodat alle one/fenheden daarvan duidelijk zichtbaar waren. Aan deze bijzondere lichtval was het te danken, dat op de sterk afgesleten Stenen een versiering viel waar te nemen, èie ons van Romaanse sarcofaagdeksels bekend is. Deze deksels immers, waarvan er vooral in Groningen en Friesland, maar ook elders ten Noorden van de grote rivieren, enige (meestal fragmenten) gevonden zijn, heb ben veelal een eenvoudige versiering. Deze is zuiver geometrisch in laag relief er op aangebracht ofwel een versiering met kromstaven en kruisen. Een menging van beide versieringsmotieven komt ook voor. Het materiaal, waarvan de deksels ver vaardigd werden, is biina zonder uitzon dering rode zandsteen. De vorm is meestal gelijk aan een trapezium. Bekijken we de genoemde stenen in de Grote Kerk, dan is er nauwelijks twijfel mogelijk. Wij hebben hier met Romaanse sarcofaagdeksels te maken. Zij vertonen, zoals gezegd, dezelfde sierelementen. Het materiaal is rode zandsteen. De afmetingen stemmen overeen met de maten van andere ons bekende stenen, alleen.ze zijn niet trapeziumvormig maar rechthoekig. Maar ook de rechthoekige vorm treft men elders aan. De herkomst en datering van deze groep sarcofagen is nog steeds niet geheel en al opgehelderd. Sommigen nemen aan, dat zij tussen 1150 en 1275 geïmporteerd werden uit het Wesergebied. Anderen noemen de elfde en twaalfde eeuw. Tot nog toe werd als oudste grafsteen in de Grote Kerk een zerk uit 1479 beschouwd. Wij mogen deze datum nu met een drietal eeuwen be snoeien. Dat wij deze sarcofaagdeksels in de oude Bavo aantroffen, hoeft op zichzelf geen verbazing te wekken. De huidige Gothische kerk werd immers voorafgegaan door een stenen Romaans gebouw. Uit deze kerk zijn de deksels dan ook naar alle waar schijnlijkheid afkomstig. Behalve een twee tal zandstenen sarcofagen (die in de kerk staan opgesteld) rest ons van of uit het Romaanse gebouw niets. Na het vinden van de deksels rees na- V I Ofb 1 Of hl Qfb%3 De oppervlakte van de eerste steen bedraagt 202 x 68 centimeter. Het bovenste vlak vertoont de sporen van drie evenwijdige banden. Op het onderste vlak twee krom staven met naar buiten gewende gesloten krullen. Daartussen een kruis, waarvan de top met een omgekeerde W-vorm tot aan de kromstaven reikt. De steen is aan de onderkant ingekort. De rechthoek van de tweede steen (201 x 78) is omlijst en in tweeën gedeeld. Op het bovenste vlak naar buiten gewende kromstaven, met gesloten krul. Tegen de bovenlijst een halve cirkel. Het onderste vlak is in de lengte gedeeld. In elk van beide vakken een kromstaf met naar buiten gewende gesloten krul. De stip pellijnen geven een latere bewerking van de steen aan. Vermoedelijk heeft de steen nogmaals als zerk gediend. Opmerkelijk is, dat bij de golving van de later aange brachte spreukband het oorsprokelijk reliëf van de steen is gevolgd. De onderste rand ontbreekt vermoedelijk. Langs de lange zijden van de rechthoek van de 'derde (204 x 77) zijn brede lijsten. De rechthoek is in drieën verdeeld. Het bovenste vlak wordt door een brede band over de lengte-as in tweeën gedeeld. Door elk van beide vakken loopt een diagonaal, van de boven-buitenhoeken naar de beneden-binnenhoeken. Het middelste vlak wordt door een kruis van brede banden in vier rechthoeken verdeeld. Aan de lange buitenzijden van deze rechthoeken sluit in het midden een halve cirkel aan. Het onderste vlak vertoont, wat de verdeling betreft, het spiegelbeeld van het bovenste vlak. In het middelste vlak is een wapen in een nis hangend gehakt. Ook dit wapen is van latere datum, toen de steen nogmaals als zerk is gebruikt. Wat de oor spronkelijke versiering van de steen betreft, moet opgemerkt worden, dat deze in vergelijking met de overige Romaanse sarcofaagdeksels in ons land, zoniet een noviteit dan toch een zeldzaamheid is. tuurlijk het vermoeden dat deze zouden passen op de hierboven vermelde sarco fagen. Helaas was de uitkomst van een opmeting dienaangaande weinig bevredi gend. In één geval stemden de maten ech ter opvallend veel overeen, namelijk die van de grootste der beide sarcofagen (212 x 72 en 62 centimeter de sarcofaag heeft een trapeziumvorm) en het als no. 1 afge beelde deksel (202 x 68 centimeter). Bij de lengte van het deksel mag men 10 centi meter optellen, omdat hij een weinig inge kort is (waarschijnlijk om hem als vloer steen passend te maken). De toestand, waarin de stenen zich be vinden, is ronduit slecht. Door vuil en vocht is de oppervlakte lichtelijk aangetast. Erger en onherstelbaar is de mate waarin het reliëf, door de vele voetstappen, die de betrekkelijk zachte zandsteen passeerden, is afgesleten. Om de stenen voor het nage slacht te bewaren is het noodzakelijk dat zij gereinigd en voor verdere slijtage be hoed worden.Zij zouden misschien de beide reeds opgestelde sarcofagen op aantrekke lijke wijze kunnen aanvullen. Behalve de drie hier beschreven stenen bevindt zich in hetzelfde en het nevenpor taal nog een drietal stenen, eveneens van rode zandsteen en van gelijke afmeting. Zij zijn volkomen vlak. Zijn zij misschien omgekeerd neergelegd? Een onderzoek lijkt gerechtvaardigd. PIETER J. J. VAN THIEL. „Zomerfeestweek" heeft het bestuur der stichting Haarlems Bloei het programma genoemd, dat het voor deze week heeft samengesteld. Het wist mogelijk, dat Za terdag en Zondag zomerse dagen zouden worden en het eerste gedeelte van de naam is juist gekozen. Of er van feest gesproken zal kunnen worden hangt natuurlijk af van de Haar lemmers, hun gasten en vreemdelingen, die langer of korter hun vacantie in deze omgeving doorbrengen. Zaterdag is het programma begonnen met twee concerten en met kermisvermakelijkheden. De be langstelling voor de concerten was bevre digend en voor de kermis bijzonder groot. Aangezien Haarlems Bloei in het voor jaar ter gelegenheid van de Flora veel aan dacht heeft besteed aan verlichting en ver makelijkheden had het bestuur besloten de zomerfeesten te beperken. Dat was met de kermis ook het geval. Deze keer be schikt men niet over de grote ruimte op de Parklaan en het Phoenixterrein, maar over de Nassaulaan waar een aantal ver makelijkheden is opgesteld. Gezellig was het op de Nassaulaan Zaterdagavond, de exploitanten maakten behoorlijke zaken en de jeugd vermaakte zich goed. Ouderen maakten een wandeling over het terrein en ongetwijfeld zullen hun gedachten uit gegaan zijn naar vroeger, toen in Augustus de officiële jaarlijkse kermis in deze om geving gehouden werd. Op de Grote Markt concerteerde het Christelijke corps Arti et Religioni. Voor belangstellend publiek was een gedeelte bij de tent gereserveerd. Met aandacht werd het programma beluisterd. Bij Dreefzicht is een prachtige gelegen heid voor muziekgezelschappen om op te treden. Daar heeft men geen hinder van het verkeer en zowel in de tuin van het restaurant als achter de tent kan men rus tig luisteren. In den Hout was daardoor de aandacht voor „Euphonia"' groter dan voor Arti op de Markt. In de komende dagen zullen zowel op de Grote Markt als nabij Dreefzicht gezel schappen een concert geven. Als het weer meewerkt kan flinke belangstelling ver wacht worden. Programma voor hedenavond Crescendo uit Spaarndam zal vanavond HAARLEM, 8 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 8 Aug., P. de Widt en N. van der Molen. GEHUWD: 8 Aug., W. Faber en A. D. Jonkman; A. J. Castens en A. M. Lammers. BEVALLEN van een zoon: 1 Aug., D. M. Wiles—Hosking: 7 Aug., G. J. Verdel—Km- ket; P. F. Woolthuis—van den Haak; A. J. Sliekervan der Linden; M. Hagedoorn —Span; H. J. Ris—Licht; 8 Aug.. J. H. Hei- liegers—Verhallen; J. J- Bouma—van Kempen. BEVALLEN van een dochter: 6 Aug., C. W. Michielse—Adelaar; 7 Aug., G. F. Moo- lenaar—Groene veld; 8 Aug., E. HulstLig- tenstein. OVERLEDEN: 5 Aug., H. Maaswinkel— Paulis, 77 j., Kenaupark; 6 Aug., J. H. H. Timmermans, 58 j., Burgemeester Boreel- straat; 7 Aug., C. M. de Goedevan Kessel, 67 j., Oranjestraat; J. A. Gieske—Rijbroek, 80 j., Lootsstraat. om halfnegen op de Grote Markt een con cert geven. De Stadskweektuin is van half zeven tot halfnegen geopend en in het Stadhuis worden om halfacht, halfnegen en halftien voorstellingen van het marionet tentheater gegeven. De kermis op de Nas saulaan is tot twaalf uur geopend. Beiaardconcert op Dinsdagavond Het programma voor Dinsdag luidt: Beiaardconcert op het carillon van de Grote Kerk waaraan medewerken mr. Romke de Waard (Amsterdam), Arie Pe ters (stadsbeiaardier) en Ferdinand Tim mermans (Rotterdam) Het eerste deel duurt van kwart over zeven tot acht uur. Dan volgt een onderbreking tot negen uur wegens het orgelconcert door Albert de Klerk. Tot halfelf wordt het beiaardconcert voortgezet. Concert in de muziektent van Dreefzicht door Harmonie Crescendo (20.30 uur). Marionettentheater in het Stadhuis (14.30, 15.30, 16.30, 19.30, 20.30 en 21.30 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.30 en 20.30 uur). Tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in Huis Van Looy (10 tot 12.30 en 13 30 tot 17 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal 10 tot 17 uur en 19 tot 22 uur). Kermisvermakelijkheden op de Nassau laan (16 tot 24 uur). Mejuffrouw N. Mesdag te Zeist is op ver zoek van de Doopsgezinde gemeente van Haarlemmermeer door de commissie tot de proponenten van de Algemene Doopsgezinde Sociëteit uitgezonden om gedurende enkele jaren de dienst van predikant in genoemde gemeente waar te nemen. Op Zondag 30 Augustus des namiddags om 2.30 uur zal mejuffrouw Mesdag door haar vader ds. W. Mesdag te Zeist, in de Doops gezinde kerk te Hoofddorp in haar ambt worden bevestigd. Zaterdagavond om kwart voor negen verleende de vijfenvijftig]arige mevrouw A. M. G.-S., wonende te Haarlem, die per rijwiel op de Fonteinlaan reed, tegenover de Hartenkamplaan, geen voorrang aan een autobestuurder uit Santpoort. Zij werd door de voorzijde van de auto geschept en viel op de rijweg. Het bleek, dat mevr. G. een schedelbasisfractuur had opgelopen. Per ziekenauto is zij naar de Mariastichting vervoerd. Vanmorgen vernamen wij, dat de toe stand gunstig genoemd kan worden. De Haarlemse rechtbank zal morgen als vertaler in de Duitse taal de heer A. F. C. Brosens te Haarlem beëdigen. De heer Bro sens vertaalde reeds talrijke artikelen (on der meer uit de bundels „Kopstukken" en Buitelingen") van Godfried Bomans voor buitenlandse (Oostenrijkse, Duitse en Zwit serse) kranten. Hij heeft ook de vertaal rechten verworven van de publicaties van S. Carmiggelt en Annie M. G. Schmidt. De toestand van de vierentwintigjarige heer T. Zijlmans, die Zaterdagmorgen be trokken was bij het ongeluk op de Schoter weg tussen de Kleverlaan en de Kennemer- straat, waarbij de elfjarige jongen C. B. uit Nieuw Helvoet om het leven kwam, is vrij gunstig te noemen. Hij heeft een her senschudding opgelopen en een grote snij- wond aan zijn linkerwang. De politie deelt ons mede, dat op nog onverklaarbare wijze de jongste wielrijder in aanraking is gekomen met de rechter zijkant van de aanhangwagen van de vrachtauto. De jongen viel op de weg en sleurde de naast hem rijdende T. Z. mee. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de verkeerspolitie aan de Lange Wijngaard straat. Op Zaterdagmiddag 15 Augustus om half drie zal de Kinderboerderij in de Noorder hout officieel in gebruik worden genomen. Namens Burgemeester en Wethouders zal wethouder A. J. M. Angenent een ope ningswoord spreken. Het stoffelijk overschot van de oud consul-generaal der Nederlanden in Parijs, de heer L. Droogleever Fortuyn, is vanmor gen naar het crematorium te Velsen ge dragen. Het was een eenvoudige plechtig heid en toen de met bloemen bedekte kist in de aula was opgebaard heeft de broer van de overledene, de heer W. Droogleever Fortuyn, woorden van dank gesproken voor de bewijzen van sympathie, die de overledene tijdens zijn leven mocht ont vangen. „Ons voornaamste souvenir gaat uit naar de tijd, dat mijn broer consul- generaal in Parijs was", aldus spreker, „welke functie hij met élan en energie heeft vervuld. De appreciatie, die hem ten deel viel is ons een grote troost." Na spe ciale woorden van dank te hebben gericht tot directie en personeel van „Huize Spaar en Hout" besloot spreker met de aan wezigen dank te zeggen voor de betoonde belangstelling. Daarna daalde onder de tonen van Bach's compositie „Komm süsser Tod" de kist. De plechtigheid werd ondermeer bijge woond door mr. H. Daniels, als vertegen woordiger van de minister van Buiten landse Zaken, de heer Van Dillen Montijn, oud-gezant in New York; door schout-bij nacht b.d. H. J. v. d. Stad en door de heer dr. W. Helderman en W. Sluyterman van Loo. ui Dezer dagen was het 35 jaar geleden dat de heer D. Schouw als uniformpettenmaker bij de firma Lippits te Haarlem in dienst trad. Dit jubileum werd vandaag gevierd, 's Ochtends werd de jubilaris met zijn echt genote door de directeur ontvangen. Deze hield daarop een korte toespraak waarin de heer Schouw bedankt werd voor al hetgeen hij in deze 35 jaar voor de firma heeft gedaan. Als blijk van waardering ontving hij een herinneringsbord met een afbeelding van het pand, waarin Lippits is gevestigd, als mede een kistje sigaren. De echtgenote van de jubilaris werd bedacht met bloemen. Door de collega's van de heer Schouw werd een rookfauteuil en een wandschemerlampje aan geboden. Daar de jubilaris thans het bedrijf met pensioen zal verlaten zal hem heden avond een afscheidsdiner worden aange boden in restaurant „Brinkmann". Botsing tussen auto en fietsers Zondagmiddag te ongeveer drie uur had op de Rijksstraatweg nabij de Kennemer- beekweg te Bennebroek een botsing plaats tussen een uit Heemstede komende per sonenauto en twee fietsers die uit de tegen overgestelde richting kwamen. De oorzaak van de botsing lag in het plotseling weige ren van de remmen, waardoor de auto niet snel genoeg tot stilstand kon komen. De fietsen werden licht beschadigd, de auto had geen schade en persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. Tussen de tienduizenden, die op deze top-Zondag verkoeling zochten aan het Zand- voortse strand, speelden ook twintig jongens, ter ere van wie aan een hoge mast de rood-wit-rode vlag van hun geboorteland wapperde. Die vlag gaf tevens de verzamel plaats aan voor het geval er iemand zou afdwalen. Kinderlijk genieten zij van hun spel, machtige zandkastelen en kanalen aanleggend, de alom bekende Wiener Sanger knaben, die thans voor de zoveelste keer een tournée door ons land maken. Zij arri veerden Vrijdag in hotel „De Sonnehoeck" en zullen daar nog een dag of tien "blij ven logeren. Iedere middag slapen ze een paar uur. Dat is voorschrift en ze zijn er zo aan gewend, dat ze er bijna niet meer buiten kunnen, aldus vertelde ons de nog jonge dirigent Robert Kübacher, die sinds anderhalf jaar de scepter over dit beroemde ensemble zwaait. Het instituut der Wiener Sangerknaben werd in 1498 bij decreet van keizer Maxi- miliaan de Eerste gesticht. De instelling heeft zich door de eeuwen heen weten te handhaven. Geen oorlog of epidemie heeft het ensemble kunnen vernietigen. Bleef de reputatie lang tot Wenen beperkt, in de laatste decennia verwierf het zich over de gehele wereld vermaardheid. Men vindt nauwelijks een musicus in de Oostenrijkse hoofdstad die niet op de een of andere manier met het instituut verbonden is ge weest. Mozart, Schubert en Haydn, wier werken nog steeds door dit knapenkoor worden uitgevoerd, hebben er vroeger zelf deel van uitgemaakt. En Clemens Krauss, Hans Richter en Josef Krips, om enkele latere toonkunstenaars te noemen, zijn als Wiener Sangerknaben hun loopbaan be gonnen. Tot belangrijke reorganisaties was men gedwongen na de val van het Habsburgse Huis in 1918 en na het einde van de tweede burgeroorlog. De regering stelde een voor malig keizerlijk paieis te Wenen ter be schikking, waarvan alleen de gevels nog overeind stonden. Dank zij de inkomsten uit concertreizen en schenkingen kon het intérieur geheel gerestaureerd en gemoder niseerd worden. Er is nu weer een vol ledig internaat, waar de voor dat doel ge kozen jongens behalve een muzikale op voeding ook een volledige schoolopleiding krijgen. Het contact met het ouderlijk huis wordt wekelijks onderhouden. Men treft er kinderen van alle gezindten en uit alle maatschappelijke klassen aan. Elk jaar ver schijnen er thans tweemaal oproepen in de couranten, waarin ouders gelegenheid krijgen de stemmen van hun kinderen van het mannelijk geslacht, die de leeftijd van acht jaar hebben bereikt, te laten toetsen. Momenteel heeft het instituut vier en sembles, bestaande uit twaalf sopranen en tien alten, elk met een eigen kapelmeester. Slechts bij bijzondere gelegenheden, uit voeringen van de Matthaus Passion bij voorbeeld, werden enkele ensembles saam- gevoegd. Overigens treden zij geheel on afhankelijk van elkaar op. Bij het wisse len van de stem (meestal als ze ongeveer vijftien jaar zijn) komen de jongens in de maatschappij terug. Kerkconcert Zondagmorgen tijdens de laatste Mis in de Rooms-Katholieke kerk te Zandvoort zongen de Wiener Sangerknaben een lied uit hun répertoire. Deze medewerking was reeds tijdens de voorgaande diensten be kend gemaakt, zodat de kerk tjokvol was. Zij zongen het achtstemmige motet „Jubi late Deum" van de Duitse componist Gal- Zaterdagmorgen trad op het Haarlemse Stadhuis mejuffrouw Annie Jonkman in het huwelijk met de heer W. Faber, een Haar lems electrotechnicus. Op zichzelf zou dit niet zo'n bijzondere gebeurtenis zijn, be halve dan voor de be trokkenen zelf, ware het niet dat een fleu rige kinderstoet de trappen naar het bor des flankeerde. Dat was een charmante hulde van de commis sie vacantiespelen van 't Verbond van Haar lemse Speeltuinvere nigingen, die zelfs in de drukke dagen voor haar huwelijk geen vergeefs beroep op mejuffrouw Jonkman heeft gedaan om lei ding te geven aan de kringspelen voor de kinderen. M e juffrouw Jonkman, die lerares lichamelijke oefenin gen is, is verder be- keyid als leidster van kleuter-, meisjes- er dav\esgroepen van d< Haarlemse gymna stiekvereniging „Con cordia". lus uit de zestiende eeuw. De aanwezigen geraakten kennelijk onder de indruk van deze stralende koorzang door een generatie die in of kort na de laatste wereldoorlog het leven zag. Zoals wij reeds eerder berichtten treedt het ensemble Woensdag 12 Augustus in Haarlem op, thans voor het eerst in de Grote Kerk en niet zoals vroeger in de Concertzaal met een programma waarop ook wereldlijke liederen van Schumann en Brahms voorkomen. Verder worden er koorcompetities van Gallus, Palestrina, Buxtehude, Scarlatti, Bach, Mozart, Verdi, Bruckner en anderen uitgevoerd. Op 17 Augustus hoopt de musicus Israël J. Olman, componist van vele bekende socia listische koorwerken, zijn zeventigste ver jaardag te vieren. Olman werd in Amsterdam geboren, waar hij 55 jaar lang werkzaam is geweest. Oor spronkelijk werd hij opgeleid tot violist, doch later nam hij pianolessen. Roeske onderwees hem koordirectie en Zweers compositie. Toen hij vijftien jaar oud was, werd reeds een werk van hem uitgevoerd. Op 16-jarige leef tijd trad hij voor het eerst in het openbaar op als dirigent van een dubbelmannenkwar- tet. Later leidde hij verscheidene zangkoren, onder meer ter uitvoering van zijn grote werken, zoals de Symphonie van de arbeid". Verder zijn vooral bekend geworden: Jeru zalem, Ellen, De Gravers en Arbeids Ver rijzenis. Hij schreef ook twee opera's en twee instrumentale symphonieën. Een van zijn be kende socialistische liederen is het „Stort, o :-beiders", dat ook tot het répertoire van de Haarlemse „Stem des Volks" behoort. Een gedeelte van de oorlog moest hij in een concen'ratiekamp doorbrengen, maar hij keerde behouden terug. In 1949 vierde hij onder grote belangstelling zijn gouden jubi leum. Olman componeert nog steeds veel. Hij is voorzitter van het College van Nederlandse juryleden en voorzitter van de technisch- muzikale commissie van de Bond van Accor- d ;onverenigingen. De Koningin heeft hedenochtend in het paleis Soestdijk de Militaire Willemsorde uitgereikt aan mevrouw de weduwe Bou- man uit Roermond. Deze onderscheiding is posthuum toegekend aan haar echtge noot, de vroegere eerste luitenant van het voormalige K.N.I.L., M. A. M. Bouman. De heer Bouman, die tijdens de bezet ting hoofdcontroleur was van de Crisis Con tröledienst, heeft als lid van de ordedienst het ondergronds verzet geleid en georga niseerd. Met de hem als ambtenaar ter beschikking staande auto heeft hij vele leden van geallieerde vliegtuigbemannin gen en uit Duitsland ontsnapte geallieerde krijgsgevangenen naar veiliger oorden vervoerd, waarvoor hem reeds posthuum door de Amerikaanse, Britse en Franse regeringen onderscheidingen zijn verleend. Toen hij vernam dat twee van zijn ge arresteerde ondergeschikten zouden wor den gefusilleerd indien hij zich niet kwam melden, heeft hij ztch onmiddellijk ter be schikking van de bezettingsautoriteiten ge steld. Op de heide te Well liet hij op 2 Mei 1943 met drie anderen het leven. BINNENLAND Ter voorbereiding van de bouw van een nieuw stadhuis te Amersfoort hebben B. en W. opdracht tot het vervaardigen van een schetsontwerp gegeven aan ir. R. D. Bleeker te 's Gravenhage, ir. A. van Kranendonk te 's Gravenhage, J. Schippers Jr, te Zaandam, ir. C. Wegener Sleeswijk te Amsterdam en stadsarchitect D. Zuiderhoek te Amersfoort. De bouwkosten voor het stadhuiscomplex zijn begroot op f3.500.000. Minister-president dr. W. Drees heeft Zaterdagmiddag het centrum voor bejaarden te Lochem geopend. Het centrum bestaat uit vier flats en drie complexen van afzonder lijke woningen, waarin 98 ouden van dagén kunnen wonen. Er is een verzorgster aan gesteld, die de beschikking heeft over een keuken, waarin maaltijden worden bereid voor alleenwonenden en echtparen, die niet voor zichzelf kunnen zorgen. De radiozenders Hilversum I en Hilver sum II zijn Zondagmiddag van 15.08 uur tot 15.44 uur uit de aether geweest ten gevolge van een storing in het net van het Utrechtse electriciteitsbedrijf. De zenders in Lopik werden daardoor stroomloos. De program ma's in de studio's te Hilversum werden normaal voortgezet ten behoeve van de radiocentrales, die via lijnverbindingen worden gevoed. Zaterdagavond om even voor acht uur is pok de noodzender Hilversum I uitgevallen, doordat een zendbuis defect geraakte. In ongeveer een kwartier had men een nieuwe buis ingezet. Wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd zal burgemeester P. Hens van Valkenburg (L.) op 1 September af treden. De heer Hens werd in Juni 1917 burgemeester van Valkenburg en Houthem, twee afzonderlijke gemeenten. Op 1 October 1940 werden deze gemeenten samengevoegd tot Valkenburg-Houthem en aangevuld met Schin op Geul. Hedenmorgen is de 35-jarige motor rijder J. V. uit Breda op de weg Breda— Moerdijk'tegen een met melk geladen tank auto gebotst. V., die vader was van drie kin deren. was op slag dood. De Haagse bloememveek is Zaterdag besloten met een bloemencorso, dat van het Lange Voorhout naar Scheveningen trok. De laatste regeringsdaad van de Bloemenko- ningin was het openen van een bal in de grote zaal van de Dierentuin. Het feest van de voltooïng van het her stel der Hevea rubberfabrieken te Ooster beek en de jubilea der beide directeuren, de heren J. Warners, die 40 jaar en R. M. Meyer, die 25 jaar aan het bedrijf is verbonden, is Zaterdag met het gehele personeel gevierd. De president-comissaris. mr. K. P. van der Mandele, deelde mee dat de Koningin de heer Meyer had benoemd tot officier in de Orde van Oranaje Nassau. De waarnemend voorzitter van het departement Arnhem van de Nederlandse Maatschappij voor Nijver heid en Handel bood de directie de gouden médaille van deze maatschappij aan. Zondagmiddag is in een zwembad te Vught een zesjarig meisje uit Tilburg ver dronken. Het kind was in het diepe ge deelte gaan pootje-baden. Het meis je was met een oom en tante teruggekeerd uit België en op thuisreis naar Tilburg nog even meegegaan naar het zwembad in Vught. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote kerk, op Dinsdag 11 Augustus, des avonds van 8 tot 9 uur. door Albert de Klerk luidt: 1. Prelude and Fugue on a Theme of Vittoria, Benjamin Britten, geb. 1913. 2. Six ^réludes, Darius Milhaud. geb. 1892. 3 a In- troitur; b. Ite, Missa est, Zoltan Kodély, geb. 1882. 4. Praludium und Fuge C dur, Joh. Seb. Bach, 1685—1750. 5- Passacaglia c moll, Joh. Seb. Bach 1685—1750. De Rotterdamse rechtbank heeft een 47-jarige gewezen besteller bij de firma Van Gend en Loos uit Rotterdam veroordeeld tot een jaar en drie maanden gevangenisstraf omdat hij acht pakken met 40.000 sigaretten had weggenomen. Een sigarenwinkelier uit Rotterdam werd wegens heling veroordeeld tot 6 maanden voorwaardelijke gevangenis straf en een boete van f3000. Op de Zanddijk te Heinkenszand is Za terdag een autobus in volle vaart tegen een boom gereden en daarna in een diepe sloot gevallen. Een der inzittenden, de 58-jarige H. W. uit Ovezande, was op slag dood. Twee andere arbeiders werden ernstig gewond. Te Rotterdam bleef een 51-jarige haven- bediende met het stuur van zijn fiets achter een dekzeil van een vrachtauto haken. Hij viel en werd overreden, waardoor de dood onmiddellijk intrad. Bij Koninklijk Besluit is benoemd tot vice-president van het gerechtshof te Am sterdam mr. A. C. N. P. Ruys, thans raads heer in dit college. In de leeftijd van 74 jaar is Zaterdag de heer J. van Schie overleden. De heer Van Schie, die in Oud-Schoten woonde, is in vroeger jaren lid geweest van de gemeenteraad van Schoten, kerk meester van de parochie van Onze Lieve Vrouw van Zeven smarten en St. Bavo en rentmeester van het Bisdom Haarlem. De uitvaart heeft aanstaande Woensdag plaats in de parochiekerk, waarna de bij zetting van het stoffelijk overschot volgt in het familiegraf op het St. Bavokerkhof. Ook stagnatie bij de spoorwegen De radiozenders Hilversum I en Hilver sum II zijn Zondagmiddag van 15.08 uur tot 15.44 uur uit de aether geweest ten ge volge van een storing in het net van het Utrechtse electriciteitsbedrijf. De zenders in Lopik werden daardoor stroom loos. De programma's in de studio'.s te Hil versum werden normaal voortgezet ten behoeve van de radiocentrales, die via lijnverbindingen worden gevoed. Zater dagavond om even voor acht uur is ook de noodzender Hilversum I uitgevallen, door dat een zendbuis defect geraakte. In onge veer een kwartier had men een nieuwe buis ingezet. Ook het treinverkeer in Utrecht en omge ving is gestoord geweest. De bovenleidin gen, de knipperlichten, lichtinstallaties, de electrisch bediende overwegen en de seinen waren stroomloos. De bovenleiding kreeg na korte tijd weer stroom door overscha keling op de centrale Nijmegen. De meeste treinen hadden een vertraging van 10 tot 25 minuten. Zaterdagavond omstreeks half tien heeft zich ook een storing voorgedaan in het 50 kiloVolt P.E.N.-voedingsnet voor het Gooi. Tot kwart over tien was Weesp in duister gehuld. Toen was men er in geslaagd de stroomlevering over te schakelen op een reservekabel. Technici van de P.E.N. hebben Zondag de oorzaak van de storing opgespoord. In de Bijlmerpolder bij Duivendrecht ontdekten zij namelijk de verbrande resten van een reiger die een kortsluiting in de bovengrondse hoogspanningsleiding had veroorzaakt.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3