Laatste bal in tweedaagse bracht pas de beslissing Wieken van „Het Prinsenhof" gaan weer lustig in groen Westzaan Draw tussen Nederlands cricketelftal en de M.C.C. Harde century van De Villeneuve: 117 MAANDAG 10 AUGUSTUS 1958 5 Rood en Wit-junioren in Engeland Het Engelse team voor voor de vijfde testmatch Haarlemse Cricketbond Cricketintslagen Zomeravond voetbal v-">. ZOMERDAG Sport in 't kort OMZWER VINGEN IN NOORDHOLLAND Dorp met twee ingangen Kennemer zweefvliegers hadden volop thermiek Binnendijk op Zuid- Schouwen nu zeedijk Paultje van de politie (Van onze sportredacteur) TT JE KENNEN HEEL WAT MENSEN, die over cricket een mening hebben, Cricket, zo zeggen de meesten, is de saaistevervelendste en meest onattrac tieve sport die we ooit op een sportterrein hebben zien spelen. Wij kunnen ons die mening wel indenken, omclat cricket een zeer moeilijk te begrijpen sportt is die bovendien veel tijd in beslag neemt. Doch wat hadden wij graag eens diezelfde mensen gehoord tijdens of na de tweedaagse wedstrijd, die het Nederlands Cricketelftal het afgelopen weekeinde op het Rood en Wit-terrein in Haarlem speelde tegen de Manjlebone Cricket Club. Een wedstrijd, waarin fas bij de laatste bal van de laatste over na veertien uur spelen de beslissing del. Een wedstrijd, die de vele honderden toeschouwers op de zonovergoten tri bunes in steeds groter spanning hield, omdat na een ook al zo aantrekkelijke eerste dag, de tweede dag een nog veel meer en groter wisseling van kansen bracht omtrent het resultaat. Een wedstrijd ook die afgezien nog van de steeds toenemende spanning duidelijk toonde hoeveel mogelijkheden cricket biedt. Zo was deze tweedaagse niet alleen goede propaganda voor de sport door het spannende verloop, maar ook door de prestaties tijdens perioden met subliem spelende batsmen, met accurate en slimme bowlers en met scherpe fielders. Twee dagen dus met goed gespeeld cricket, dat uiteindelijk een draw opleverde. Goed cricket. Het Engelse openingsbat Bushby gaf er Zaterdag al een voorproefje van. Rustig scorend viel hij de Neder landse aanval aan, doch werd al gauw tot zeer grote voorzichtigheid gemaand omdat Crouch (9), Abell (4), Mann (11) en Quick (8), die te veel riskeerden, spoedig verdwenen waren op het bowien van Vriens, Feldmann en H. van Weelde. Toch overmeesterde hij met Gillett een tijd lang de Nederlandse bowlers, waarbij zijn per soonlijke score met vooral harde off-drives snel omhoog ging. Toen hij voor 78 uit Was Gillett was tot 35 gekomen en ook Hill (1) spoedig uit was, waren Van der Luur, Vriens en Feldmann weer de baas. Tot ieders verwondering was de M.C.C. dan ook op 170 all out. Een resul taat van fel en slim bowlen, gesteund door uitstekend fielden. Van der Luur 3 wickets voor 13 runs in 10 5/6 over had de beste cijfers. H. van Weelde nam 2—42, Vriens 239, Feldmann 147 en Glerum 214. Aanvallend batten Geenszins een score om bang voor te zijn op het zeer snel lopende veld. Gallois en Glerum besloten dan ook snel te scoren cm een spoedige voorsprong op de eerste Innings te behalen. Gallois (2) lukte dat aanvallend batten overigens niet best. Glerum en Van Arkel wèl. Zo werd 't van 25 voor een, 67 voor twee en zelfs 114 voor drie wickets. Vooral Glerum (52) speelde een fraaie innings, die soms sterk deed denken aan die in zijn vroegere glo riejaren. Van Arkel (32) bevestigde zijn vorm door het met groot gemak en stijlvol bespelen van Reeve Tucker, Shaddick en Jowett. Een zeker niet gemakkelijke op gave op deze verraderlijk variërende bowlers. Ook W. van Weelde (19) en De Ville neuve (20) speelden met de zekerheid van ,.wat kan ons gebeuren", daai-bij dikwijls vergetend dat zij een zeer waakzaam en van elke kans gebruik makend Engels team tegenover zich hadden. Zo werd het van 123 voor 4 met een dus nog zeer fraaie kans 124 voor 6, omdat Colthoff (0) zichzelf uitrunde en Feldmann geen Een junioren-cricketteam van Rood en Wit uit Haarlem is op tour in Engeland om daar tegen Engelse jongens enkele wedstrij den te spelen. Na een voorspoedige over tocht en een hartelijke ontvangst op het stadhuis in Derby, speelden de Haarlem mers de daarop volgende dag tegen de Crom- ford Meadows Cricket Club. Op het fraaie, tussen twee heuvels gele gen, terrein werd na gewonnen toss begon nen met fielden op het bowlen van C. Goe- koop (4 voor 31), P. Thoden van Velzen (2 voor 26), H. Wijkhuizen (1 voor 27) en de Ruig (2 voor 11). De R. en W. junioren benaderden daarna bet totaal tot op 12 runs met nog 8 minuten te spelen. Voor R. en W. scoorden De Ruig 14, P. Engelenberg 11, P. Bouman 10, D. van der 7ouwe 31 en ter Haar 16. Door goed batten van de staartwickets werd het nog een over winning. De tweede wedstrijd ging tegen de British Celanese Cricket Club te Spondon. R. en W. begon met batten. Zij scoorden precies 100 runs. De Ruig, G. Pliester, P. Bouman en Ter Haar kwamen net in de dubbele cijfers, de laatste not out. Het beste batten was van H. Wijkhuizen, die een goede 31 runs scoorde. De Celanese C. C. scoorde na 68 voor 5 slechts 6 runs voor het verlies van de overige vijf wickets. T. de Windt bowlde 1 voor 18, H. Wijkhuizen 6 voor 41, De Ruig 2 voor 2 en Pliester 1 voor 0. oog had op de off-spinners van Shaddick en voor nul gebowled werd. Een algehele inzinking? Het leek er veel op. Van der Luur bracht het niet verder dan 6, de geblesseerde Leeftink (voor wie Peereboom van Rood en Wit twee innings fieldde) strandde op 3. Maar de debute rende H. van Weelde, die ook al zeer ver dienstelijk had gebowled, redde de situatie met een uitstekende 23 not out. Zo kwa men de Nederlanders aan het einde van de eerste dag acht runs voor op de Engelsen. Reeve Tucker (444 in 14'/2 over) en Jowett (333 in 10 overs) waren de beste bowlers. Snel scoren Een volkomen open wedstrijd dus nog op Zondag. Weer openden Busby en Crouch. Ditmaal viel het eerste wicket pas op 40 toen laatstgenoemde dcor Feld mann voor 14 werd gebowled. Zou Ne derland weer de overhand krijgen? Geenszins. Want al spoedig bleek dat Bushby en de inmiddels ingekomen Abell geen enkele moeite meer hadden met de wel zeer wisselvallige Vriens, met de spoe dig van hun lengte geslagen Feldmann en Van der Luur. Nederland was in het defensief. Aan voerder Gallois stuurde zijn fielders naar de boundary, maar slaagde er niet in een veld te verkrijgen om het lopen van korte runs te beletten. In deze periode speelden de beide hardslaande Engelsen cricket om het hart aan op te halen. Beiden beheer sten vrijwel alle strokes en gaven de was er geen schijn van kans om er door heen te komen. De score vloog omhoog. De 100 kwam op zonder verder wicket- verlies. Pas op 106 had W. van Weelde met de eerste bal al succes toen hij Bushby voor een voortreffelijke 72 (11 x 4) ge vangen kreeg door Gallois. Maar Mann wist daarna ook al van geen wijken en scoorde als het moest nog snel ler dan Bushby. Naar alle kanten vlogen de ballen naar de boundary. Soms achter haald, maar veel meer keren te hard en te goed geplaatst. Een gul applaus klonk die twee zo hard en aanvallend spelende batsmen steeds tegemoet: de honderden liefhebbers in de zon genoten. Ook na de lunch toen het steeds duidelijker werd dat wilden de Engelsen tijd genoeg over hebben om de wedstrijd te winnen er in nog hoger tempo gescoord moest worden. 19 runs in zes ballen Vooral aan aanvoerder Mann was dat wel toevertrouwd. Zonder meer dan nor maal risico bespeelde hij de steeds ver moeider bowlers en wist van geen wijken. Pas op 216 werd hij even geremd toen Abell voor 60 zeer fraai door Feldmann op cover-point werd gevangen, maar met Quick zette hij het hitten onverminderd voort. Van der Luur ging ging zelfs voor negentien runs in één over (3 x 4, 1 x6). Op 245 zag de HCC'er echter zijn zwoegen met het wicket van Quick (13) beloond. Even nog ging Mann daarna met Hill door, maar hij sloot de innings op 263 voor 4. Hij zelf bleef met een wel heel harde 58 not out, gescoord in ruim anderhalf uur (11 x 4, 3 x 6). De bowlingcijfers waren weinig fraai: H. v. Weelde 0—31, Vriens 1—89, Feld mann 142, v. d. Luur 184 en W. van Weelde 1—12. De PW'er Leeftink, die door zijn bles sure niet kon bowlen, werd in deze innings wel zeer gemist. Hij zou dè bowler ge weest zijn om de hardslaande Engelsen in het defensief te krijgen. 3Yz uur: 256 runs Drieënhalf uur restte daarna nog voor de Nederlanders om de 256 runs voor de overwinning te maken. Een alleszins aan vaardbare opgave, mits er snel gescoord zou worden, 't Begon slecht. Op 32 waren Colthoff (5), Van Arkel (8) en Glerum De century (117), die De Villeneuve (ge heel rechts) Zondag in de cricketwedstrijd Nederland-M.C.C. op het Rood en Wit- terrein scoorde, bevatte niet minder dan elf vieren en drie zessen. Hier gaat zo'n zes op het bowlen van Reeve Tucker. De Engelse fielders in de leg-trap staan machteloos. (6) Van de mat door té geforceerd en zeer onoordeelkundig batten. Aanvoerder Gallois en De Villeneuve vergoedden daarna echter heel veel. Met snel, maar verantwoord runnen en harde drives was spoedig de honderd op en lag een overwinning dus meer dan ooit weer voor het grijpen. Zo dacht men, doch Gallois ging op 111 voor 'n goede 41 l.b.w. op Reeve Tucker feller bowlend dan ooit tevoren en op 120 werd W. van Weelde achter het wicket gevangen door Gillett. Een nederlaag in zicht dus bij 120 voor 5? Het leek er veel op. Doch voor de zooveelste maal veran derde in korte tijd het aspect van de wed strijd. De subliem spelende De Villeneuve en Van der Luur hadden spoedig het ver eiste tempo weer te pakken en zo ging zelfs de 200 op zonder verder wicketver- lies. Toen werd echter op 204 Van der Luur verschalkt door Reeve Tucker, waarna drie runs later H. van Weelde caught en bowled doorJowett ging: 207 voor 7 met nog ruim een half uur spelen. Nog steeds was alles mogelijk. Nog sneller Nog groter aggressiviteit van De Ville neuve. Nog twintig minuten voor 36 runsFeldmann werd gemist. De Villeneuve ook. Daarna maakte de HHC'er met een enorme zes vlak over de handen van de op de boundary staande Bushby zijn century vol. Maar nog wist hij van geen wijken en ging meer risico nemen. Met het gevolg dat hij nóg een keer gemist werd. Nog vijf minuten waren er voor dertien runs. Zes fielders bewaakten de boun dary, korte runs waren uitgesloten. Toch kwam er een vier van De Villeneuve. Nog negen runs. De laatste over. Een merk waardige over. Jowett was de bowler. De eerste bal geen run. De tweede bal, geen run. Vier ballen, nog negen runs. De derde bal: Feldmann werd door Mann gevangen. Leeftink kwam (met substitute) aan het dode wicket. De Villeneuve aan bat. De vierde bal, geen run. De vijfde bal van Jowett. Een enorm hoge en harde slag. Net niet hard genoeg voor een zes. Abell ving de bal aan de boundary. Toen was het de beurt van de laatste man (Vriens); Leeftink aan bat. Alleen een draw of overwinning van de Engelsen waren plotsling mogelijk. De laatste bal kwam met alle fielders om Leeftink heen. De PW'er liet die rustig naast de off-stump gaan. Tijd, een draw was het resultaat. Wij zeiden niets te veel met de opmer king dat de tweedaagse tussen de M.C.C. en All Holland goed en spannend cricket te zien gaf. De meest verstokte tegenstan der van de sport zou er enthousiast bij geworden zijn. De Engelse cricketploeg voor de vijfde en laatste testmatch tegen Australië, die Zaterdag 15 Augustus begint, zal samen gesteld worden uit de volgende twaalf spe lers: Len Hutton (aanvoerder), Trevor Bai ley, Bill Edrich, Peter May, Denis Comp- ton, Alec Bedser, Godfrey Evans, Jim La ker, Tony Lock, Tom Graveney, John Wardle en Freddie Trueman. Willie Watson, Reg Simpson, en Brian Statham, die voor de vierde testmatch wa ren aangewezen, zijn vervangen door May, Wardle en Trueman. Tony Lock, die last heeft van een vin gerblessure, zal naar verwacht wordt Woensdag weer voor Surrey spelen. Mocht dit echter niet het geval zijn dan zal Vrij dag bij een keuring op de Oval moeten blij ken of hij al dan niet tegen Australië kan worden opgesteld. De uitslagen van de Zaterdag gespeelde wedstrijden in de competitie van de Haar lemse Cricketbond luidden: BMHC 2—CVHW 3. Gewonnen door CVHW met 60 runs (nog 3 wickets in handen). BMHC 41, K. F. Creutzberg 18, P. Rood- hart 12. Bowlingcijfers CVHW: J. D. Leijer Jr. 215, C. Aronds 119, F. Vogelsang 45, J. D. Leijer Sr. 20. CVHW 101 voor 7 wickets. J. Bastianen 36, J. Jacobs 25. Bowlingcijfers BMHC: K. F. Creutzberg 227, R. Maier 221, P. Rood- hart 1—17, G. J. Koningsveld 121. CHVW 2Rood en Wit 5 D. Gewonnen door R. en W. met 3 runs (nog 9 wickets in handen). CVHW 29. H. Oosterhuis 10. Bowlingcijfers R. en W.: R. Onstein 715, H. Thon 24. Rood en Wit 32 voor 1 wicket. F. A. Jan sen 14 not out, R. Onstein 12 not out. Bow lingcijfers CVHW G. Zeeuwe 1—7. In Rotterdam werd Zondag de eerste klasse cricketwedstrijd ExcelsiorSparta ge speeld. Sparta won met 5 wickets en 16 runs. Excelsior 115, Sparta 131 voor 5. Battingcijfers: Excelsior: A. Oosterholt 16, Vollebregt 16, Huet 27, Dries 10, Terbraak 10. Bowlingcijfers Sparta: De Bruin: 3 voor 30, Borrani 3 voor 32, Van der Linde 2 voor 32, Meekens 1 voor 6. Battingcijfers Sparta: Van der Linde 10, Borrani 69 n.o., Knupfer 19, Meekens 10. Bowlingcijfers Excelsior: Ter Braak 1 voor 27, Dries 2 voor 55, J. Oosterholt 1 voor 15, Bakker 1 voor 19. In Nijmegen werd de wedstrijd gespeeld tussen Quick (N.) en Kampong, die voor Kampong werd gewonnen met 2 wickets en 18 runs. Quick (N.) all out, Kampong 138 voor 8. Quick (N.): Ingelse 45, Burki 13, Phijffer 14. Bowlingcijfers Kampong: Wagenvoort 2 voor 20. De Waard 3 voor 35, Van der Bijl 4 voor 43, Hardebol 1 voor 1. Battingcijfers Kampong: Eykelboom 11, Hardebol 23, mr. De Ruyter 23 n.o., Van der Bi.il 15. Esveld 15. Bowlingcijfers Quick (N.): Hagen 5 voor 39, Burki 2 voor 40, Van Halst 1 voor 16. De voor de tweede klasse A van de NCB gespeelde comDetitiewedstrijd HCC3SCHC werd door HCC 3 gewonnen met 103 runs. HCC 3 scoorde 221 voor 6 gesloten, waarvan M. Schuur 107; SCHC was op 118 all out. In Utrecht werd de wedstrijd Hercules Ajax CA.) (tweede klasse C) gespeeld, die door Ajax (A) werd gewonnen met 8 runs. Hercules 115, Ajax (A) 123 runs. De uitslagen in de Zomeravond voetbal competitie van de afgelopen week luidden: Afd. A: HSM 1—MHSV 0—4 't Westen—SVOW 2—1 Vermaat 1Nederland 1 13 SVOW—Holl. Nautic 1—2 De stand is nu MHSV 9 6 3 0 15 33—4 HSM 1 9 5 1 3 11 25—13 Nederland 1 9 3 0 4 10 20—26 SVOW 10 4 1 5 9 19—20 't Westen 9 2 3 4 7 10—21 Vermata 1 9 2 2 5 6 17—26 Holl. Nautic 9 3 0 6 6 18—28 Het programma voor deze week luidt: Afd. A: 10 Aug. Vermaat 1—HSM 1, DSK, 6.30 uur. 11 Aug.: Nederland 1Holl. Nautic, DSK, 6.30 uur. 11 Aug.: SVOW—MHSV, Sla perdijk, 6.30 uur. 13 Aug.: MHSV't Westen, DSK. 6.30 uur. Afd. B: 10 Aug.: HeeremansNederland 2, WH, 6.30 uur. 13 Aug.: HSM 2—Vermaat 2, WH, 6.30 uur. Op Vrijdag 14 Augustus om half zeven speelt een keuze-elftal, samengesteld uit spe lers intkomende in afd. B, op het VVH-ter- rein een wedstrijd tegen de kampioen van afdeling B, V.V. „Haak". De opstelling luidt: doel Menks (Vermaat); achter: v. d. Zwan (HAC) en Bilderbeek (H.v.L.); midden: Smit (HSM 2), Mica (HvL) en IJzerman (Ned. 2); voor: Rijke (HSM 2), Kamstra (HvL), Staal (HAC), Kool (Vermaat 2) en Veerman (HAC). Reserves zijn: Stolten- burg (HvL), Cinjee (HAC) en De Roode (HSM 2). ADVERTENTIE Zon en strand Zee en zand Blauw azuur Zonnevuur Pa en Moe Zeewaarts toe Kind'ren mee Naar de zee 't Hele land Dag aan 't strand Geen verschil in rang en stand: Ieder even bruin gebrand. Badgasten die FLYER roken genieten dubbel VAN DER WEYDEN WON IN JOEGO- SLAVIë. De 1ste étappe van de wielerronde van Kroatië voor amateurs, waarvoor 75 ren ners uit Nederland, België, Frankrijk, Duits land, Zwitserland en Joegoslavië hebben ingeschreven, werd door de Nederlander Flor van der Weyden uit Maastricht gewon nen. Hij legde de afstand van Ljubljana naar Ryeka, 125 kilometer, af in de tijd van 3 uur 14 minuten en 2 seconden. De course gaat over elf étappes, in totaal duizend kilometer. CANADA IN FINALE VAN AMERIKAAN SE Z6NE VOOR DAVISCUP. Het dub belspel van de ontmoeting tussen Canada en Cuba, voor de Amerikaanse zone van het tournooi om de Davisbeker, is door Canada gewonnen, zodat dit land thans met drie nul voorstaat en zich in de finale heeft geplaatst van de Amerikaanse zóne, waarin het tegen de U.S.A. zal uitkomen. De Cana dezen Paul Willey en Lome Main versloegen de Cubanen Orlando en Reynaldo Garrido met 6—3, 6—4, 6—2. WERELDRECORD VAN LUEG OP 1500 METER ERKEND. Werner Lueg heeft op 29 Juni 1952 in Berlijn tijdens de Duitse kampioenschappen de 1500 meter afgelegd in 3 minuten 43 seconden. Deze tijd is door de IAAF thans als wereldrecord erkend. Lueg is voor dit nummer thans wereldrecordhou der tezamen met de beide Zweden Haegg en Strand. De wieken van de 231 jaar oude Westzaanse molen „Het Prinsenhof" stonden op deze stralende Zaterdagmiddag in de vreugdestand. Twee jaar lang was hij invalide ge weest tengevolge van een onverhoedse en zware stormaanval, die kap en wieken danig had geteisterd. Dat was een geduchte strop voor de eigenaars, de gebroeders De Vries, maar geluk kig is het aantal personen en instanties wie het lot van molens en mulders ter harte gaat niet gering, Westzaans burgemeester spande zich ervoor, zodat zijn gemeenteraad alvast goed was voor zeshonderd gulden, de „Hollandse molen" en een „Zaanse molen" hadden elk ook nog wel een honderdje te missen, de A.N.W.B. gireerde vijftig gulden, de provincie liet zich evenmin kennen en maakte vijfhonderd gulden over evenals het Anjerfonds en voor de rest werd een beroep op het rijk gedaan, dat niet vergeefs bleek te zijn, zodat men om de resterende 1167 gulden ook geen zorgen behoefde te hebben. Alle vertegenwoordigers van de goede geefsters en gevers stonden dus Zaterdagmid dag met een verheugd gezicht op de omloop van „Het Prinsenhof", waar de vier wie ken met rustige, machtige slagen de paardenkrachten leverden, welke in het onderhuis hout in zaagsel deden veranderen. Molenmaker Jongejans, zelf een Westzaner, kon weer trots op z'n werk zijn en ook de gebroeders De Vries, wier zieleleven is verweven met de sfeer der eenzaamheid van dit wijde land, keken de toekomst weer wat zonniger in. Want de molenaars van „Het Prinsenhof" hebben nu wel weer de beschikking over een krachtige installatie, maar in hun opslagloods liggen nog de vele balen zaagsel, ter waarde van duizenden guldens, waarvan de linoleumfabriek in Krommenie heeft laten weten dat zij ze niet meer nodig heeft, omdat er tegenwoordig machines zijn welke nog veel fijner malen dan de stenen van „Het Prinsenhof". Wellicht ontdekken ze daar in Krom menie nog wel, dat ze zulk fijn meel niet eens nodig hebben. Tenslotte stelden de fabrikanten en tot voor kort vaste afne mers van de gebroeders De Vries nog wel zoveel belang in het wel en wee van de molenaars, dat zij zich bij de ingebruik neming hadden laten vertegenwoordigen. Burgemeester Vijlbrief releveerde het wedervaren van „Het Prinsenhof" sedert op 20 Augustus 1722 de windbrief werd uitgereikt aan de Corhelissen Rellik en Groot. In 1899 ging de molen over in handen van Cornelis de Vries Gzn., de huidige eigenaren vormen de achtste generatie op de pelmolen „Het Prinsenhof". Wij hebben van de kleine plechtigheid op deze achtkantige bovenkruier de ge legenheid te baat genomen om dit zes kilometer lange groene Westzaan, waar bijna iedereen aan de J. J. Allanstraat woont en werkt te verkennen. Van Haarlem uit kan men het dorp aan twee kanten binnen komen, aan de Zuid zijde wanneer men voorbij de fort van Buitenhuizen de voorkeur geeft aan de gezelig-kronkelende dijk naar de West zaner Overtoom; aan de Noordzijde in dien men de strakke provinciale weg naar Purmerend heeft gevolgd. In het laatste geval trekt het bouwsel van de Nederlands Hervormde kerk en het sierlijke koepeltje van het Raadhuis de aandacht, voor zover die niet wordt afgeleid door het barse monster van de watertoren. Die kerk is een bezoek alleszins waard, vooral wanneer men zich laat voorlichten door koster Van Gelderen, die er letterlijk alles van weet. Zoals de gebroeders De Vries een zijn met hun molen, is hij het met zijn kerk, waarvan zijn grootvader trouwens al organist was en zijn over1 grootvader de pentekeningen maakte van de ramp welke Westzaan op de Nieuw jaarsmorgen trof. Toen woei de 61 meter hoge toren om en ploften de zware steen moppen onbarmhartig op een eenvoudig huisje aan de voet van de kolos, waar een gezin met zeven kinderen woonde. Dat huisje en die bewoners zijn nooit weer gevonden; de overgrootvader van koster Van Gelderen heeft het in twee tekenin gen suggestief uitgebeeld, voor en na het onheil. De eerste steen van de kerk werd in 1740 gelegd door de toen zevenjarige Jongewaard, die 41 jaar later als fortuin lijk walvisvaarder een andere eerste steen legging verrichtte: die voor het raadhuis van Westzaan. Vergelijkt men die jaartallen met dat van de bouw van „Het Prinsenhof" (1722), dan ligt de veronderstelling voor de hand dat het de achttiende eeuwse Westzaners voor de wind ging Intussen is het dorp veel ouder, het is zelfs de moeder-gemeente van de gehele Zaanstreek. Reeds in de zestiende eeuw heeft er een, aanvankelijk Katholieke kerk gestaan, welke door de Spanjaarden werd verwoest. De tegenwoordige kerk is hoog en licht, met haar witte muren en houten topge- welf. Men zit in deze zeventienduizend kubieke meter intiem om de kansel, welke rust op een houten pelikaan die haar jon gen met haar bloed voedt, symbool van het lijden van Christus. De toren is er dus niet meer en wie wil genieten van de schoonheid van het Zaanse land, wel die moet maar naar de omloop van „Het Prinsenhof". Hij zal voor zijn moeite ruimschoots beloond worden. Het mag dan waar zijn, dat er van de duizend molens die de Zaan streek eens rijk was, nog maar een goed dozijn over is, dat verlies is niet zo schrij nend wanneer men de zeskantige „School meester" tezamen met „De Zoeker" en „De Koperslager" op één lijn ziet staan met „De Ooievaar" in de verte. „De school meester" verdient bijzondere attentie: hij is de enig overgebleven papiermolen van ons land. Het getal der molens zal, naar de mo lenliefhebbers vurig hopen, binnen niet al te lange tijd worden vermeerderd met de herrezen „Dood", die nieuw leven zal worden ingeblazen. Zodat het lange lint van bastions der grote Zaanse fabrieken in dit groene land van weide en water nog voldoende wordt afgewisseld met dierbare herinneringen aan een voorbije periode. De voorspelling, dat het nieuwe zweef- vliegveld „Langeveld" bij Noordwijk uit stekende thermische eigenschappen zou blij ken te bezitten, is in het afgelopen weekend wel uitgekomen. Vluehten van meer dan een half uur werden er gemaakt en dan keerden de vliegers naar de grond terug om hun collega's ook de kans te geven om te gaan „piereken" zoals dat in zweverstermen heet. Jammer was het, dat de wind verschillende malen draaide, zodat veel tijd verloren ging met opstellen van het materiëel. Toch werden er een kleine vijftig starts met twee vliegtuigen gemaakt, dit aantal had groter kunnen zijn als er geen publiek op de startbaan had heen en weer „ge dwaald", niet beseffend aan welk gevaar ze zijn blootgesteld, als de kabel van vijfhon- der meter hoogte neer valt. Het was dan ook verschillende malen noodzakelijk, dat de K.Z.C.'ers het veld eerste moesten schoon vegen. waarop de mensen waren neergestre ken, alvorens gestart kon wórden- Ruim tweehonderd arbeiders zijn er in geslaagd een gat in de binnendijk achter de zeedijk tussen Zierikzee en Schelp- hoek te dichten. In de zeedijk is de vorige week een gat ontstaan, waardoor bij het gat in de binnendijk het water een val van ongeveer anderhalve meter had gekregen. Zaterdagmiddag heeft men dit gat ge dicht. De achter de zeedijk liggende bin nendijk zal nu als zeewering moeten die nen totdat het gat in de Zeedijk zal zijn gedicht. Men verwacht dat dit herstel zeker een maand zal duren. Thans liggen tussen de zeedijk en de binnendijk vier kranen een groot deel van de dag werkloos, omdat bij laag water de schepen met klei de binnen dijk niet kunnen bereiken. De^ sleepboten „F.bro" en „Oceaan" heb ben Zaterdagmiddag wederom een caisson uit Engeland aangevoerd, bestemd voor het dijkgat Sohelphoek. Er liggen daar thans zes caissons gereed voor de dichting van het gat. De indertijd op de onrust gestrande caisson ligt nog steeds muurvast. Pogingen om het gevaar te los te slepen zijn tot nu toe mislukt. De verkeersdrukte gaf ook gisteren Heem- stedes kleinste ver keersagent, Paultje te Beest, de handen vol. Maar deze zevenjari ge mascotte van de Heemsteedse ver keerspolitie kweet zich op het kruispunt Herenweg-Zandvoort- selaan temidden van de stromen auto's en fietsers met dezelfde rust en concentratie van zijn taak aan het stopbord als op min der drukke dagen. U moet namelijk niet denken, dat Paultje daar zo maar voor de grap staat. Hij be heerst het métier vol komen, bedient het ingewikkelde stop bord met verbluffend gemak, geeft juiste en duidelijke tekens en ziet ailes. Uiter aard dient hij slechts ter assistentie, maar hij kan het desnoods alleen. En de automo bilisten hebben zo'n pret in dit parmantige kereltje, dat zij het op dit drukke verkeers punt extra-voorzichtig aan doen. Paultje luidt onveranderlijk: „Ik heb dienst heeft overigens een hoge opvatting van zijn taak, want welk Zondags-uitstapje zijn vader hem ook aanbiedtzijn antwoord daag", En van tien uur 's ochtends Paultje present. van af is

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7