Franse vakbonden verwerpen decreten, nieuwe stakingsactie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Frankrijks crisis Dulles eist terugzending alle Amerikaanse gevangenen Krachtmeting tussen waarvan het einde regering en arbeiders niet te overzien is Twijfel aan Russisch bezit van H-bom Zege van Mossadeq óók in de provincies Het woord is aan Bidault sprak met Adenauer gSe JAARGANG No 27 DINSDAG 11 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 180 Oost-Berlijnse maatregelen tegen voedselhalers Afbraak kolenspoor naar provinciaal ziekenhuis Sovjet-geleerden mogelijk slechts theoretisch op de hoogte? Overleg met Moskou op komst McCarthy is weer iets op het spoor Opnieuw aardbeving in Griekenland Tweehonderd daklozen door aardbeving op Ithaki Belgische stafchef bij Midden-Europese leger Weerrapporten Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE STAKINGSGOLF in Frankrijk, gis teren schijnbaar geluwd en beperkt tot de reeds sinds Woensdag stakende P.T.T., is vannacht opnieuw losgebroken als gevolg van een nieuwe proclamatie van de vak bonden. Drie vakcentrales, die der commu nisten, socialisten en katholieken, trekken daarin één lijn. Het samengaan van de beide laatstgenoemde met de communisten biedt een voor ons wel verwonderlijk beeld. Onze Parijse correspondent schetst de toe stand in een vanmorgen geseinde beschou wing. Er blijkt het verzet uit tegen de reeks decreten betreffende economische en admi nistratieve hervorming, door het kabinet- Laniel uitgevaardigd. Nu woedt een sociaal conflict, zich niet beperkend tot looneisen al is het ongetwijfeld in eerste aanleg ge grond op de onderbetaling van arbeiders en ambtenaren. De regering is zowel met hen als met de wijnboeren en distellateurs in botsing geraakt. En op politiek gebied pogen communisten en socialisten eveneens handelend op te treden door hun streven om het parlement, dat tot October op reces is gegaan, opnieuw bijeen te krijgen. Onze correspondent acht de kans groot dat dit slagen zal en is van mening dat de dagen, of beter: de uren van het kabinet- Laniel wel eens geteld zouden kunnen zijn. Dat, op zichzelf beschouwd, zal niet veel indruk in het buitenland maken. Als de Franse politiek de wereld aan iets ge wend heeft dan is het wel aan vallende regeringen. En de huidige is evenals haar voorgangsters zwak gefundeerd op een on vaste, onbetrouwbare meerderheid. Joseph Laniel's persoonlijke qualiteiten kunnen dat tekort niet vergoeden. Hij staat bekend als een bekwaam econoom en financier. Maar hij mist ongetwijfeld de greep op het volk, op de verbeeldingskracht van de menigte. Zijn reputatie als staatsman zal hij nog moeten maken. Dat hij tot de in sociaal opzicht zeer achterlijke Franse werkgeverskring behoort zal hem in veler ogen schaden, al verdient hij dat niet om dat hij tot de uitzonderingen behoort, die wel vooruitstrevend inzicht hebben getoond en daarvan ook in hun daden doen blijken. Het behoeft geen verwondering te wek ken dat een nieuwe stakings-proclamatie vannacht is uitgevaardigd. Zoals hier al gezegd is tijdens de recente kabinetscrisis met haar zonderlinge opeenvolging van mislukkende investituren, pas zes weken geleden besloten met het optreden van het kabinet-Laniel: de oorzaken van de on vrede in Frankrijk zijn vele en de toestand biedt de onrustbarende indruk van een crisis van het régime. Dat Laniel, die voor de duur van het reces volmachten heeft gekregen, bij zijn eerste uitgifte van (ge matigde) decreten al op zulk verzet stuit schijnt dit opnieuw te bewijzen. Men is jarenlang zwak geregeerd. Men is scep tisch en zwartgallig gestemd ten aanzien van het bewind. En de gewone man weet zeer wel dat ook deze regering wankel staat. Hem ontbreekt kennelijk het geloof, dat zij met haar decreten werkelijke ver betering in de algemene toestand kan bren gen; hij verzet er zich instinctmatig tegen. Er is meer te zeggen over oorzaken en gevolgen der ontwrichting van Frankrijk dan in een kort artikel valt samen te vat ten. Wie meent dat de krachteloze ge latenheid, de inertie van het volk, die sinds de oorlogsjaren zo menigmaal buitenlan ders verwonderde, bij voortduring de toon zal blijven aangeven, vergist zich onge twijfeld. Het verlangen naar krachtige leiding leeft in zulke situaties altijd. Welk gevaar dit voor de democratie oplevert, als zij tekortschiet in haar taak en instede van die leiding te verschaffen in een soort spraakverwarring vervalt is duidelijk en alarmerend genoeg. De in de huidige wereld toch reeds zozeer bedreigde demo cratie van het Westen, in de eerste plaats de West-Europese waartoe wij behoren en waarin het Franse volk door zijn grote be gaafdheden een hoogst belangrijke plaats inneemt, moet de loop van zaken dus wel met de grootste bezorgdheid waarnemen. Er zijn mensen die dat niet doen. Met rustige zelfgenoegzaamheid vergelijken zij het Franse verstoorde evenwicht met de rustige stabiliteit die in ons land heerst. Zij vergeten daarbij dat het Franse volk een reeks schokken en beproevingen in de negentiende en twintigste eeuw heeft moe ten doorstaan tot in 1940 vijanden ook ons land binnendrongen en het voor vijf jaar bezetten die ons bespaard zijn ge bleven. Maar zij vergeten ook hoe groot de onderlinge afhankelijkheid der volken in deze tijd is geworden en aan welk groot gevaar ineenstorting van de Franse demo cratie geheel West-Europa zou blootstellen. En het blijft het Franse initiatief, waaraan het deze regeringsvorm met deze volksvrij heden dankt. Misschien zal men er te Parijs in slagen, de rust nogmaals met lapmiddelen te her stellen. Mocht dat gebeuren, dan zal het geen blijvende uitwerking hebben. Alleen een krachtige sanering onder een bewind dat op sterk aaneengesloten meerderheid rust zal in democratische zin kunnen ba ten. Tot dusver zijn de mislukkingen en de crises steeds ernstiger geworden. Zij vor men geen beeld van stilstand, maar van achteruitgang. R. P. BERLIJN (Reuter) De Oost-Duitse po litie heeft een cordon van ruim zestig kilo meter om Berlijn gelegd om te verhinde ren, dat Oost-Duitsers in West-Berlijn voedselpakketten komen halen, aldus deel de de West-Berlijnse politie Dinsdag mee De politie had het bericht vernomen van Oost-Duitse ooggetuigen. De gekazerneerde politie had volgens deze berichten, controleposten op alle kruispunten, op alle stations en aan de grens tussen Oost-Duitsland en West- Berlijn geplaatst. Alle voetgangers, wiel rijders, automobilisten en treinreizigers werden gecontroleerd. AUSSUM LEIDT NOORWEGEN- DUITSLAND. De voetbalwedstrijd NoorwegenDuitsland die Woensdag 19 Augustus in de voorronden van het tournooi om het wereldkampioen schap in Oslo wordt gespeeld, zal worden geleid door de Nederlandse scheidsrechter Aussum (Dordrecht). Hij zal worden ge assisteerd door de grensrechters Formanoy,, Welsen) èri'Van Gelder (Den Haag). (Van onze correspondent in Parijs) De Franse staatscourant heeft gisteren de eerste reeks van 19 decreten gepubli ceerd, die de regering in het raam van de speciale volmachten, welke het parlement haar heeft toegekend, denkt te nemen, en die zoals men weet hij voorbaat reeds aanleiding zijn geweest tot de stakingen die het Franse openbare leven de laatste dagen hebben ontwricht. De posterijen daargelaten, waar het werk nu zo goed en zo kwaad als het gaat door de soldaten is overgenomen, schenen die stakingen gisteren wel hun hoogtepunt overleefd te hebben. Vanmorgen ziet het er echter weer naar uit dat de acties op een nog breder plan hervat hervat gaan wor den. Gisteren hebben de drie vakcentrales der communisten, socialisten en katholie ken namelijk de hele dag vergaderd, met als resultaat dat vannacht een nieuwe sta kingsproclamatie werd uitgegeven, die door het spoorwegpersoneel al bijna algemeen schijnt te zijn opgevolgd. Uit Parijs is van morgen althans reeds geen enkele trein meer vertrokken! Een tweede belangrijk feit, dat gisteren te noteren viel, is dat het er nu naar uit ziet dat de actie van de arbeidersklasse tegen de regering-Laniel nu ook op het parlementaire, en dus het politieke, plan zal worden gevoerd. Een eerste verzoek om het parlement in speciale zitting bijeen te roepen, waarop in het bijzonder het socia listische syndicaat aandringt, en dat door twee socialistische oud-ministers werd overgebracht, meende de Kamerpresident Herriot uit naam van de regering te moe ten afwijzen. Wanneer zo'n verzoek echter door een derde van de Kamer wordt geuit dan kan constitutioneel de regering zich daaraan niet meer onttrekken. Zowel de commu nisten als de socialisten wensen de regering over haar economische en sociale politiek te interpelleren en tezamen maken zij bij na dat vereiste derde deel van de Kamer uit. Het is nu dus zeer waarschijnlijk gewor den dat binnen afzienbare tijd de Nationale Vergadering bijeen zal komen en in dat geval zouden de dagen, of beter: de uren, van het kabinet-Laniel wel eens geteld kunnen zijn. De 19 verordeningen, die eind van deze maand, zoals de minister van Financiën, Edgar Faure, die er de inspirator van is aan de pers heeft meegedeeld, door een tweede reeks gevolgd zouden moeten wor den, beogen de grondslag te leggen voor een economische en administratieve her vorming, die voor Frankrijk zeker geen luxe valt te noemen. Zo wordt er naar ge streefd economische trustvorming, waar door tot dusverre de vrije concurrentie onmogelijk werd gemaakt, en die zo een der voorname oorzaken was van de prijs stijgingen en inflatie, te doorbreken. En verder werd met deze decreten het eerste schot gelost op het bastion van het Franse alcoholisme, dat door de wijnboeren en de distillateurs met zoveel onverzettelijkheid verdedigd wordt. De maatregelen, die echter de grootste tegenstand hebben uitgelokt, betreffen een wijziging van de pensioengerechtigde leef tijd, die voor bepaalde ambtenaren met twee jaar wordt verhoogd. Oorspronkelijk was het plan die grens vijf jaar te ver schuiven, maar met het oog op de onge kend felle reacties der vakbonden heeft het kabinet-Laniel daar nu maar al van af ge zien. De arbeiders beschouwen die pen sioenen, welke in Frankrijk voor sommige ambtenaren, al op 55, en zelfs op 59-jarige leeftijd worden toegekend, als een der ver worvenheden in de klassenstrijd, die heilig zijn en waaraan de regering daarom onder geen beding mag raken. De stakingen, die nu dus schijnen te worden voortgezet, en die zelfs in Frank rijk bijna niemand had verwacht, hebben dus een duidelijke principiële inslag, want als er al van looneisen sprake is geweest, dan stonden die toch zeker niet op de voor grond. Intussen maakt dit principiële karakter de tegenstellingen en de strijd tussen de arbeiders en de regering des te gevaar lijker. Geen van beide partijen kan zich nu meer concessies veroorloven, omdat ze dan inderdaad hun gezicht zouden ver liezen. De sociale conflicten in Frankrijk nemen steeds duidelijker het aanschijn aan van een krachtmeting tussen regering en arbeiders, een machtsstrijd waarvan de ontknoping nog nauwelijks valt te over zien. (Reuter). In Parijs waren hedenoch tend de Gare Sajnt Lazaire en Gare Mont- parnasse gesloten. Aan het Gare du Nord lag het verkeer geheel stil. Van de Gare de Lyon en Gare Austerlitz vertrokken al leen treinen naar de voorsteden. Uit de provincie werd gemeld, dat vijf tien personentreinen met 15.000 passagiers zijn blijven staan. Men liet in allerijl voed sel voor de gestrande passagiers komen. Zeelieden in Marseille hebben met sta king gedreigd. De arbeiders in de gas- en electriciteits- bedrijven te Nice, die Zaterdag het werk hebben hervat, besloten opnieuw tot sta king. Bakkersknechten te Biarritz, een vacantie-oord, legden eveneens het werk neer. De vakbond van de mijnwerkers, aange sloten bij de onder communistische leiding staande C.G.T., heeft een oproep tot een algemene staking voor het gehele land uit gegeven. Met particuliere bussen werden gestran de passagiers te Parijs van de Gare du Nord overgebracht naar centra in de pro vincie. Brievenbussen werden door militairen gelicht. In Parijs en vele andere steden wordt al zes dagen lang geen post bezorgd. De regering heeft opnieuw personeel, dat sleutelposities bekleedt, opgeroepen. In Parijs nam de politie vijf technici van de telefooncentrale in hechtenis, omdat zij een bevel niet hadden opgevolgd. DENVER (Reuter) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, kwam Maandag per vliegtuig uit Korea te Denver, in de Amerikaanse staat Colorado, aan. Hij reisde onmiddellijk door naar de basis van de Amerikaanse lucht macht te Lowry, waar president Eisen hower met vacantie vertoeft. Dulles werd vergezeld door Henry Cabot Lodge, leider der Amerikaanse delegatie in de UNO en door de onderministers van Buitenlandse Zaken McCardle en Robert son. Na zijn besprekingen met de president hield de minister te Denver een perscon ferentie. Hij zeide, dat de Amerikaanse regering zich er zorgen over maakte, dat de Noordelijken mogelijk enkele Ameri kaanse krijgsgevangenen niet willen te rugzenden. „Zij, die te maken hebben met het toezicht op de nakoming der bestands bepalingen, waaronder luitenant-generaal Maxwell Taylor, bevelhebber van het acht ste Amerikaanse leger in Korea, doen ech ter alles, wat in hun vermogen ligt, om het terugzenden van alle Amerikaanse krijgs gevangenen te verzekeren. Indien de Noordelijken niet alle krijgs gevangenen zouden terugzenden, zullen wij vermoedelijk vergeldingsmaatregelen ne men", aldus Foster Dulles. Toen hem gevraagd werd of dit beteken de, dat de Verenigde Staten dan op hun beurt enkele Noordelijke krijgsgevangenen niet zouden terugzenden, antwoordde Dul les: „Het komt mij voor, dat dit een nor male werkwijze zou zijn". De minister verklaarde verder dat de Amerikaanse regering op geen enkele wijze officieel heeft vernomen, dat er Ameri kaanse krijgsgevangenen zijn, die niet naar hun land zouden willen terugkeren. Hij zeide dit in verband met berichten, vol gens welke enkele Amerikanen er de voor keur aan zouden hebben gegeven bij de Noordelijken te blijven. Foster Dulles deelde voorts mede dat gebleken is, dat een zeer groot aantal Chi nese en Noord-Koreaanse krijgsgevangenen zich aan misdaden hebben schuldig ge maakt. „Zij zullen niet worden terugge zonden, tenzij de geallieerde krijggevange- nen, die volgens de Noordelijken misdaden hebben bedreven, eveneens op vrije voeten worden gesteld" verklaarde hij. Rhee's houding Over het te Seoel na de besprekingen tussen hemzelf en president Rhee uitge geven communiqué verklaarde Dulles nog: „Ik wens nadrukkelijk te verklaren, dat er geen geheime overeenkomsten zijn ge sloten". Hij vervolgde: „President Rhee heeft mij de onomstotelijke en ondubbelzinnige ver zekering gegeven, dat het Zuid-Koreaanse leger zich naar de wensen der geallieerde legerleiding zal blijven voegen en zich zal Morgen begint de N.V. Spoorvries te Amsterdam met de afbraak van het kolen- spoor van het station te Santpoort naar het Provinciaal Ziekenhuis. De spoorlijn is tegenwoordig namelijk niet meer nodig en is nu voor de sloop aan Spoorvries verkocht. gedragen in overeenstemming met de be standsbepalingen, totdat verwacht kan worden dat het Amerikaans-Zuid-Kore- aanse verdrag tot wederzijdse beveiliging in werking gaat treden". Dulles zeide te verwachten dat de Ame rikaanse Senaat deze overeenkomst in Februari 1954 zal bekrachtigen. Tenslotte kwam de Amerikaanse minis ter van Buitenlandse Zaken nog te spreken over Japan. Hij zeide hieromtrent: „Japans aandeel in de verdediging van het gebied van de Grote Oceaan is wellicht niét zo groot, als wij wel hadden verwacht. Ik heb in mijn besprekingen met premier Josjida het belang doen uit komen van een groter aandeel van Japan in de be veiliging er van". Reactie Radio-Moskou heeft Dinsdag verklaard dat men uit de verklaring van 16 leden - staten der UNO met troepen in Korea, dat zij ingeval van „hernieuwde communis tische agressie" de strijd zullen hervatten, de conclusie zou kunnen trekken, dat „iedere gewapende uitdaging van de kliek van Syngman Rhee voldoende kan zijn om de wapenstilstand teniet te doen". FRANKFORT (A.F.P.) „Naar mijn mening zijn de Sovjet-Russische geleerden thans nog slechts theoretisch op de hoogte van de wijze, waarop een waterstofbom wordt vervaardigd", verklaarde Leonide Nikititsj Rontsjine, een voormalig bevel hebber van het Rode Leger, die na de dood van Stalin naar het Westen is uitgeweken, Maandag op een persconferentie te Frank fort. Hij voegde hieraan toe dat, volgens te zijner kennis gekomen rapporten, de Sov jet-Russische atoombommen slechts een jaar kunnen worden bewaard, waarna zij onbruikbaar zouden zijn geworden. Hij maakte in dit verband gewag van geruch ten, dat de Sovjet-Unie over een reserve van honderd atoombommen zou beschik ken. Rontsjine verklaarde voorts, dat het Russische volk psychologisch niet op een oorlog is voorbereid. De Russische propa ganda richt zich weliswaar tegen de Ver enigde Staten, doch zij berust niet op fei ten, dit in tegenstelling tot de propaganda in de tweede wereldoorlog tegen Hitier. „Van dit zwakke punt in de Russische propaganda moet het Westen gebruik ma ken", verklaarde hij. Rontsjine besloot met er op te wijzen dat het Westen ook invloed kan uitoefenen op burgers en militairen der communis tische staten, door de organisaties van naar het buitenland uitgeweken Russen in te schakelen. Volgens Amerikaanse deskundigen zou de verhoging met 92 procent van een on derdeel van de Sovjet-Russische begroting, dat werd aangegeven als „andere uitgaven", bestemd kunnen zijn voor de ontwikkeling van atoom- en waterstofbommen. Het be doelde onderdeel was van 43 milliard roe bel gebracht-op 83 milliard roebel. Zij vermoeden, dat hiervan ongeveer 30 mil liard roebel bestemd is voor de ontwikke ling van de atoom- en waterstofbom. In Teheran hebben, als gemeld, 116.607 kiezers vóór en 116 tegen ontbinding der volksvertegenwoordiging en nieuwe ver kiezingen gestemd. Voor de provincies is de uitslag nu bekend geworden. Zij luidt: 1.441.156 voor en 694 tegen. Radio-Moskou heeft in een uitzending in het Perzisch verklaard, dat „de Brits- Amerikaanse imperialisten hur. inmenging in Perzisohe binnenlandse aangelegenhe den verhevigen". De Prawda maakte giste ren bekend, dat Perzië en de Sovjet-Unie een gemengde commissie zullen instellen ter regeling van de meningsverschillen tussen beide landen. In de uitzending van het Moskouse ra diostation werd verder gezegd, dat „Ame rikaanse monopolisten, gebruik makend van het uitgebreide net van agenten, dat onder het mom van het verlenen van hulp in Perzië is gevormd, pogen in de huidige gebeurtenissen in te grijpen". Hieraan werd toegevoegd, dat Amerikaanse militai re raadgevers en Britse agenten de laatste tijd een grote bedrijvigheid aan de dag hebben gelegd. Volgens een persbericht hebben zich tijdens het referendum ernstige ongere geldheden voorgedaan in de stad Malajir, 100 kilometer ten Zuiden van Hamadan. Er zouden vier personen zijn gedood en achttien gewond. DIT NUMMER BESTAAT UIT ZES PAGINA'S Albert Camus: Bij rampen ervaart men dat in de mens meer te bewonderen is dan te verachten. (Uit de roman La Peste). WASHINGTON (Reuter). Senator Jo seph McCarthy heeft Maandag te Wash ington verklaard over bewijzen te beschik ken, dat een lid der Amerikaanse commu nistische partij toegang heeft gehad tot geheime gegevens der commissie voor de atoomkracht en van de Amerikaanse ge heime dienst. McCarthy verklaarde dit tegenover ver slaggevers, na, tezamen met de republi keinse senator Dirksen, een lid van zijn sub-commissie voor onderzoek naar on Amerikaanse bedrijvigheid, vier getuigen gedurende twee uur achter gesloten deu ren te hebben gehoord. Senator Dirksen verklaarde dat deze on dervraging „zeer definitief heeft aange toond dat de veiligheid der Verenigde Sta ten is betrokken bij hetgeen wij op het spoor zijn, indien de feiten zijn, zoals zij zich aan ons voordeden". Deze foto, welke gemaakt werd tijdens de bijeenkomst van de opperste Sovjet in Moskou, werd gereproduceerd uit het Moskouse blad Isvestia. Op het spreekge stoelle de minister van Financiën A. G. Swerov. Aan de bestuurstafel van links naar rechts: V. T. Lazits, M. V. Zimianim, T. M. Matiasvili, M. T. lakubov, Z. Sjaiakmetov, M. A. Jasnov, A. I. Niazov, A. I. Kirichenko, T. M. Sueva en A. U. Snochkus. In de loges op de achtergrond zijn gezeten van links naar rechts: P. F. Ponomarenko, L. M. Kaganawitsj, N. S. Krusche, G. M. Malenkov, minister-president, K. E. Vorosjilov, A. I. Mikoyan, V. M. Molotov, N. A, Boelganin, M. G. Pervukin, N. W. Svernik en M. Z, Saboerov. Het departement van Marine te Den Haag was het opgevallen, dat de mariniers op Caragao snel door hun schoenen raken. „De terreinsomstandigheden zijn hiervan de oorzaak" was het antwoord uit Willemstad. Prins Bernhard als inspecteur-generaal van de Marine overtuigde zich bij de militaire oefening gedurende zijn bezoek aan Curagao persoonlijk van de terreinsomstandigheden en de slijtage der schoenen. Overste Nass, commandant van het bataljon, „presenteert" hier de prins de schoen van kapitein Nauta, terwijl commandeur B. Hessing, commandant van de Marine strijdkrachten in de Antillen en de adjudant van de prins, overste Geertsema toekijken. (A.N.P.) De Franse en de Westduitse minister van buitenlandse zaken ontvin gen Maandagmiddag een ovatie van Franse en Duitse arbeiders, die met een plezier jacht op de Rijn voeren. Het schip, waar op 150 arbeiders der Renault-automobiel- fabrieken tezamen met werklieden der Auto-Union in Düsseldorf op uitnodiging der Duitse Europa-Union voeren, meerde juist voor het park van de bondskanselarij toen Adenauer en Bidault daar wandel den. Deze toejuichingen waren vrijwel het enige uiteidijke vertoon bij de ontmoeting, die de beide staatslieden Maandag in de West-Duitse hoofdstad hadden. Er werd nadruk op gelegd, dat de besprekingen, die Adenauer en zijn Franse collega tij dens hun korte wandeling in het welver zorgde park hadden, zuiver informeel waren. Dr. Adenauer verklaarde over het verloop der „in een geest van vertrouwen en vriendschap" gevoerde besprekingen zeer bevredigd zijn. Tevoren had Adenauer de heer en mevrouw Bidault een lunch aangeboden, waarbij ook de Franse Hoge Commissaris, en de naaste politieke mede werkers van de kanselier professor Hall- stein, Blankenhorn en dr. Von Brentano aanzaten. De heer Bidault vertoefde niet als gast van de bondsregering, doch op uitnodiging van de Franse Hoge Commissaris aan de Rijn en van Franse zijde werd verklaard, dat hij bij deze gelegenheid een inspectie van de diensten van het Hoge Commissa riaat heeft gehouden. In politieke kringen in Bonn beschouwt men het bezoek van Bidault als een geste tegenover de bondskanselier, die zeer wel van pas komt nu deze zich in de verkie zingsstrijd gesteld ziet tegenover de pro paganda der oppositie, die ervan uit gaat, dat de Europese verdragen reeds „dood" zouden zijn. De conferentie der zes minis ters in Baden-Baden en het bezoek van Bidault worden aangemerkt als bewijzen dat de gedachte der Europese eenheid even levendig is als ooit. Na de aardbeving op Ithaka is Grieken land hedenochtend door een nieuwe aard beving getroffen, die krachtiger was dan die van Zondag. Daai-bij zou de hoofdstad vaai Cephalonia, Argostoli, zijn geteisterd, evenals de stad Sami. Tot op heden is be kend, dat drie personen om het leven zijn gekomen. Ook het eiland Ithaka en de stad Patras op het schiereiland Peloponnesus werden weer getroffen. Ook op het eiland Zante en in dorpen langs de Westkust van de Peloponnesus werden huizen beschadigd. De kapitein van een Grieks schip heeft geseind, dat het stadje Sami op Cepha lonia voor de helft verwoest is en hulp no dig heeft. De inwoners van Ithaka en Zante ver keren in een paniekstemming en leven in tenter ATHENE (Reuter) Volgens berichten zijn drie personen om het leven gekomen en 50 gewond bij een aardbeving, die Zon dag op het eilandje Ithaki in de Ionische zee ongeveer 200 huizen verwoestte. De beving duurde 33 seconden. Het centrum ervan lag in de Zeestraat tussen Ithaki en het grotere eiland Cephalonia. Reddingsploegen met dokters en ver pleegsters zijn naar het eiland gezonden. FONTAINEBLEAU. (Reuter). De Bel gische generaal A. Servais is benoemd tot chef van de staf N.A.V.O. landstrijdkrach ten in Midden-Europa, (Van hedenmorgen 7 uur) weers- M I c +2 X ra a Sa c toestand •S-g -Ho SE 25 Helsinki onbewolkt WZW 8 23 0 Stockholm half bew. W 4 21 0 Oslo onbewolkt ONO 1 21 2 Kopenhagen onbewolkt WNW 4 22 0 Amsterdam onbewolkt N 2 26 0 Edinburgh zwaar bew. WZW 4 19 0 Londen onbewolkt windstil 25 0 Luxemburg onbewolkt NO 5 26 0 Parijs licht bew. N 2 30 0 Bordeaux onbewolkt windstil 31 0 Grenoble onbewolkt windstil 28 0 Nice onbewolkt NW 3 27 0 Genève licht bew. windstil 29 0 Zürich mist ONO 1 28 0 Locarno licht bew. windstil 26 0 Berlijn onbewolkt windstil 27 0 Frankfort onbewolkt ONO 2 28 0 München onbewolkt windstil 25 0 Wenen onbewolkt ZO 6 25 0 Innsbruck onbewolkt windstil 28 0 Rome licht bew. NNO 2 28 0,2 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 u. ZEER WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I, in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Zonnig en warm tot zeer warm weer. Aanvankelijk zwakke, later overwe gend matige Zuid-Oostelijke tot Zui delijke wind. 12 Augustus Zon op 5.18 uur, onder 20.11 uur. Maan op 8.25 uur, onder 20.41 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 11 Augustus Hoog water: 4.42 en 17.07 uur. Laag water: 0.32 en 12.48 uur. Woensdag 12 Augustus Hoog water: 5.15 en 1.06 uur. Laag water: 17.38 en 13.19 uur. cocc

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1