Minister van „Staatswelzijn" moet óók corruptie tegen gaan E VfRlGLEY PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Chefarine „4" doet wonderen! Nieuwe portefeuille in Indonesië Commentaar: „Hij zal spoedig overwerkt zijn Knaap ernstig verbrand door gloeiende mastiek Materiële rampschade f 895 millioen De radio geeft Donderdag Litteraire week in Hilversum oclt ió het zo r- Een boom J WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 Op de kop van de pier Valse afrekening van ministerie overgelegd GAAT U MET VACANTIE? Kerkelijk Nieuws Cabaret Chiel de Boer in Rex-theater Heringa Wuthrich Haarlem BLIKSEMAFLEIDERS Onderwijzer uit Ede in Oostenrijk omgekomen Censuur in Oostenrijk door Russen afgeschaft Muren van garages voor de Gooise schilders Nieuwe plannen in atoomcentrum Kjeller Smokkelaars van zilvergeld berecht Modern middel voor de moderne huisvrouw V. (Van onze correspondent te Djakarta) In het nieuwe Indonesische kabinet is een minister van Staat opgenomen, wiens speciale taak het zal zijn het „Staatswel zijn" te bevorderen. Het is de heer Sudi- byo, van de P.S.I.I., een der kleinere isla- mietische partijen. Gevraagd naar de func tie van de nieuwe minister, heef* de for mateur verleid, dat hij belast zal worden met de coördinatie van de planning, het bevorderen van rationalisatie en efficiëncy en de bestrijding van de corruptie. Van dit laatste heeft de „gewone man" in Indonesië zich dadelijk meester ge maakt. Hij beweert namelijk, dat als de nieuwe minister van het laatste deel van zijn taak een serieuze zaak maakt, hij spoedig overwerkt zal zijn. Alom wordt het trouwens erkend en het feit, dat een minister tot taak krijgt om deze te bestrijden, bevestigt dit. Op zich zelf is het, hoezeer ook te veroordelen, niet te verwonderen dat er ook in Indonesië geknoeid wordt. Indonesië is immers een land in opbouw, waarin overheidsdiensten grote orders te vergeven hebben. Er is grote vra-ag naar bepaalde buitenlandsec goederen en de deviezen zijn beperkt. Er is een grote woningnood en er zijn slechts weinig huizen beschikbaar. Vele mensen hebben grote bedragen over voor wat zij langs regelmatige weg niet of moeilijk kunnen krijgen. Men leeft daardoor hier nog in de sfeer, die men in de na-oorlogss jaren ook in vele Westerse landen aantrof: de neiging om het niet zo nauio te nemen en de be geerte vooral om snel en op gemakkelijke manier aan geld te komen. Men moet ech ter niet denken, dat dit verschijnsel zich hier pas na de souvereiniteitsoverdracht voordeed. Ook daarvóór hebben verschei dene lieden in overheidsdienst - en soms niet de geringsten - de verleiding niet kun nen weerstaan om hun rechterhand niet te laten weten wat de linkerhand deed. Het is uiteraard moeilijk om zich er een voorstelling van te vormen hoever het kwaad van de corruptie in de Indone sische samenleving is doorgevreten, doch het stemt in elk geval tot voldoening, dat de regering het euvel krachtig wil aantas ten. Dit wil natuurlijk niet zeggen, dat er tot dusver niets gebeurde om het kwaad te bestrijden. De justitie pleegt bijvoor beeld stevig in te grijpen als haar geval len van knoeierijen bekend worden. Zij is op het ogenblik, naar wij menen te we ten, bezig na te gaan wat sommige parle mentsleden gedaan hebben met de auto, die hun een paar jaar geleden, toen het nog moeilijk was een auto te krijgen, met prioriteit werd toegewezen. Men beweert dat er parlementsleden zijn, die deze mooie nieuwe auto's niet zelf gebruikten, doch ze aan anderen ter beschikking heb ben gesteld, vermoedelijk tegen betaling. Zelf behelpen ze zich dan met een eenvou diger wagentje en aldus hielden ze van deze transactie een behoorlijk bedrag over. Natuurlijk is dat nooit de bedoeling ge weest, toen de prioriteitswagens, waarvan de prijs lager lag dan van de inducement- auto's werden gegeven. Ook de Indonesische pers schroomt niet harde dingen te schrijven over corruptie en nalatigheid door ambtenaren. Zo schreef „keng po" nog kort geleden, dat wellicht reeds duizenden millioenen zijn verspild. Het resultaat lijkt op de „politiek van de verschroeide aarde", die tijdens de revolutie werd toegepast. Het blad acht het onder deze omstandigheden niet zo vreemd dat het levenspeil van het Indone sische volk, dat nu vrij is, „beneden het peil ligt van dat in de koloniale tijd, toen ADVERTENTIE 11 het volk werd geacht te leven van een twee en een halve cent-stuk". De Indonesische bladen deinzen er daar bij niet voor terug man en paard te noe men als zij menen corruptie te bespeuren. Zo schreef „Kili-Kili", de hoekrubriek- schrijver van het Djakartase blad „Pedo- man" het volgende: Mas Atmodipurwo, hoofd depót van het ministerie van On derwijs enzovoort, Mas Suparman, onder- hoofd van dit depót en Mas Isman Prispo- winoso, hoofd van het depót dienst Maat schappelijke Opvoeding, hebben het voor elkaar weten te boksen in Kebajoran ei gen huizen te bouwen van respectievelijk 300.000, 180.000 en 60.000 rupiah. Afgezien daarvan heeft Atmodipurwo tennisbanen laten aanleggen, die hij thans verhuurt". Kili-Kili adviseert degenen die op korte termijn een eigen huis willen hebben, om naar bovengenoemde functies te sollici teren. In een tweede geval maakte Kili-Kili gewag van het volgende: „Een hoofdamb tenaar bij een ministerie, die talrijke aan gelegenheden met het buitenland regelt, heeft van een land, dat hij tijdens zijn dienstreis bezocht, een Mercedes Benz cadeau gekregen. Op grond van een prece dent, toen een minister ook een auto cadeau kreeg, welke hij rechtenvrij mocht invoeren, geniet genoemde ambtenaar thans ook dezelfde privileges. Kili-Kili noemde geen naam van de hoofdambtenaar, maar ieder ingewijde wist toen hij het stukje las, dat hiermee rr.r. Asmaun, het hoofd van de directie buitenlandse betrekkingen van het depar tement van Economische Zaken werd be doeld. De bevestiging daarvan kwam mr. Asmaun zelf geven. In een ingezonden stuk in een ander blad schreef hij veront waardigd, dat hij de Mercedes Benz niet cadeau gekregen had, maar de auto tegen kostprijs van de fabriek had mogen kopen en hem vrij in Indonesië mocht invoeren „als tegenprestatie voor de vele goede diensten, die hij het land heeft bewezen". Dinsdagmiddag; omstreeks 5 uur is op de kop van de IJmuidense Zuidpier, waar de Rijkswaterstaat bezig is met het herstel van de stormschade, een ernstig ongeluk ge beurd, waarvan de 14-jarige Willem v. d. V. uit de Kedoestraat in Haarlem-Noord het slachtoffer is geworden. Er wordt daar namelijk beton gestort en vervolgens komt er een laag gloeiende mastiek overheen. De jongen is door onver klaarbare oorzaak in de gloeiende mastiek gestapt en liep ernstige brandwonden aan beide benen op. Hij werd in allerijl naar het Antonius-ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand was vanmorgen na een on rustige nacht redelijk, maar het kind heeft erg veel pijn. Uit een publicatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek blijkt, dat de ra mingen, die betrekkelijk kort na de wa tersnood van de daardoor veroorzaakte materiële schade gegeven werden, wat het totaalbedrag betreft, vrij juist geweest zijn. De recente schattingen voor de ver schillende schadecategorieën blijken ech ter vrij sterk van de aanvankelijk gegeven cijfers af te wijken, zo deelt het ministe rie van Economische Zaken mede. De herstelkosten van de schade worden thans gesteld op 895 millioen gulden. Het centraal bureau voor de statistiek heeft een vergelijking gemaakt met ramin gen van het in de betrokken gebieden vóór de ramp aanwezige vermogen. In het gehele getroffen gebied bedraagt de schade rond 10 percent van het ver mogen; op Schouwen en Duiveland, het zwaarst getroffen gebied, is dit percen tage 32. Er is op dit eiland één gemeente, waai1 de schade beneden 1 percent blijft. De zwaarst getroffen gemeenten zijn Duivendijke, Serooskerke, Ellemeet, Nieu- werkerk, Eikerzee, Ouwerkerk, Noord- welle en Stavenisse. Het schadepercentage bedraagt hier meer dan 50 percent. ADVERTENTIE £*l De rechtbank in Den Haag heeft de 55- jarige organisator J. K. uit Den Haag wegens valsheid in geschrifte veroordeeld tot tweeduizend gulden boete en drie maan den voorwaardelijke gevangenisstraf. K. was ten laste gelegd, dat hij in de ja ren 1947-1949 had geknoeid met de afreke ning van een loterij, die hij voor een ver eniging had georganiseerd. Aangezien de loterij niet voldeed aan de wettelijke voor schriften, zou K., in samenwerking en over eenstemming met het bestuur der vereni ging vals opgemaakte afrekeningsstaten hebben overgelegd. Deze stukken zijn door het bestuur aanvaard en naar het ministe rie van Justitie gezonden. De onkosten waren op deze staten lager gehouden dan zij in werkelijkheid waren, teneinde te ko men tot een bedrag dat zestig percent vormde van de opbrengst, zoals is voorge schreven. Enige jaren geleden is de toenmalige secretaris der vereniging veroordeeld tot 150 boete. Het bestuur had de verant woording der uit de loterij binnengekomen gelden aan het ministerie van Justitie slechts als een formaliteit beschouwd. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE Ned. Herv. kerk Beroepen te Maastricht (vac. Ph. P. Meerburg) (toez.) A. Klamer te Wester- nieland; te Warns, (toez.), G. Zonneberg, vic. te Werkendam. Aangenomen naar Rotterdam-Hillegers- berg (toez.) G. M. J. Winter te Rijk. Bedankt voor JutrijpHommerts (toez.) G. Kaastra te Sexbierum. Benoemd als voorganger der Herv. Poortugaal L. C. Baljé, St. Maartensdijk W. L. evangelisatie te vic. te De Kaag. Bedankt voor Tukker te Delft. Geref. kerken Beroepen te Assen (3e pred.pl.) G. P. Hartveld te Bodegraven; te Nieuwlande P. A. Kouwenhoven te Schildwolde. Beroepen te Nederhorst den Berg O. van Noort te Nieuwendijk; te Woldendorp J. M. Snoek, cand. te Renkum. Chr. Geref. kerken Beroepen te Urk M. C. Tanis, cand. te Rotterdam. Evang. Lutherse kerk Bedankt voor Enkhuizen-Hoorn P. H. G. C. Kok te Weesp. Geref. gemeenten Tweetal te Moerkapelle F. J. Dieleman te Yerseke en M. Heerschap te Wagenin- gen, waarvan eerstgenoemde is beroepen. BEROEMDE GENEESMIDDELEN IN ÉÉN TABLET OOK WANNEER U ZICH EENS „LANDERIG" VOELT 1 HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws, en weerbericht. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.03 Orgel concert. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luis tert, causerie. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.03 Platen. (12.30—12.33 Land- en tuin- bouwmededelingen). 12.55 Causerie. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.25 Bas, bariton en piano. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijkkwartet. 16.55 Platen. 17.00 O ja, dat ook nog, klank beeld voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Kamerorkest. 18.15 Op de stelling, causerie. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 Platen. 20.00 Radio krant. 20.20 Luisterwedstrijd. 21.15 Achter grachten, wallen en kantelen, klankbeeld. 21.45 Lichte muziek. 22.15 Piano a quatre mains. 22.40 Platen. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwij ding. 9.15 Koor en orgel. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Omroeporkest. 11.45 Voordracht. 12.00 Ham mondorgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Land en tuinbouwmededelingen. 12.33 Platen. 12.50 Uit het Bedrijfsleven. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Gevarieerde muziek. 14.05 Cabaret. 14.30 Viool en piano. 15.00 Platen. 15.15 Voordracht. 15.30 Platen. 16.00 Cultureel programma. 16.45 Platen. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muziek. 17.45 Regeringsuitzending: Chili. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportnroblemen. 18.25 Repor tage of platen. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Gesproken brief uit Londen. 19.05 Geva rieerde muziek. 20.00 Nieuws. 20.05 De Schipbreuk, cantate. 21.10 Circus Spencer, hoorspel. 22.30 Dansmuziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.30—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de soldaten. 14.00 Orkestconcert. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Verzoekprogramma voor de vrouw. 16.00 Operamuziek. 17.25 Voor de kinderen. 18.25 Platen. 18.30 Operamuziek. 19.50 Nieuws. 20.30 Platen. 20.40 Operamu ziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Engelse litteratuur geschiedenis. (Op 224 en 49 m.). Ter gelegenheid van de feestmaand „Hil versum ontvangt" wordt in de laatste week van Augustus in de Gooise hoofdstad een litteraire week gehouden. De voorbereidin gen zijn door een comité onder leiding van prof. dr. Garmt Stuiveling getroffen. In enkele zalen van het gemeentehuis wordt een expositie gehouden, gewijd aan de wer ken van omstreeks vijftig schrijvers en dichters van naam, die in de laatste eeuw in het Gooi werkten of nog werken. Bij de officiële opening op Zaterdagmid dag 22 Augustus zal Antoon Coolen, die vele jaren in Hilversum woonde, een in leiding houden. Twee bijzondere litteraire avonden worden in de loop van genoemde week in de burgerzaal van het raadhuis gehouden. De eerste op Dinsdag 25 Augus tus zal gewijd zijn aan Louis Couperus, die eveneens lange tijd in Hilversum woonde. Prof. Stuiveling zal over de betekenis van Couperus spreken en Albert Vogel Jr. zal uit diens werk voordragen. De tweede avond op Vrijdag 28 Augustus houdt P. G. Oomes een beschouwing over de Gooise dichters, met declamatie door Han Bentz van den Berg en gevolgd door een letter kundig symposion, aan welke gedachten- wisseling wordt deelgenoipen door Cor Bruyn, Max Dendermonde, Gabe Smit, F. H. van Heerikhuizen en Jac. van der Ster. Het cabaret van Chiel de Boer begint deze maand een grote tournée met voorstel lingen van het door ons reeds eerder aange kondigde programma „Morgen première". Het gezelschap bestaat thans uit de dames Dini van Amstel en Wilna Durand, be nevens de heren Chiel de Boer, Sylvain Poons, Jan Oradi, Swen Smeele en Rudi West, met Bert Botterman als pianist. Dit ensemble treedt op Dinsdag 18 Augustus in het Rex-Theater te IJmuiden op. ADVERTENTIE ADVERTENTIE INNSBRUCK. (Reuter). De 25-jarige onderwijzer P. de Nooy uit Ede is giste ren omgekomen bij het baden in de Achensee in Tirol. Hij stond vlak bij de kant in het water, toen hij plotseling voor over viel en onder water verdween. Hoe wel hii onmiddellijk aan de kant werd ge bracht, slaagde men er niet in de levens geesten weer op te wekken. De politie acht het waarschijnlijk dat de heer De Nooy een hartaanval heeft gekregen. De Russische bezettingsautoriteiten in Oostenrijk hebben zich bereid verklaard de censuur op te heffen. De censuur, die in 1945 door de ge allieerde raad werd ingesteld, was een der belangrijkste geschilpunten, die wrijving veroorzaakte tussen de Oostenrijkse rege ring en de Sovjet-Russische bezettings autoriteiten. Ondanks het besluit van de Sovjet-Rus sische autoriteiten, zal de censuur officieel worden gehandhaafd, daar zij slechts door een unanieme beslissing van de geallieer de raad kan worden afgeschaft. In Westelijke geallieerde kringen te Wenen was men verbaasd, dat de Sovjet- Russische hoge commissaris de Oostenrijk se regering rechtstreeks van dit besluit in kennis heeft gesteld, in plaats van het aan de geallieerde raad voor te leggen. De laatste twee jaren hebben de Franse, Britse en Amerikaanse hoge commissaris sen in de raad aangedrongen op afschaf fing van de censuur, maar hun pogingen strandden steeds op een veto van de Sov jet-Russische hoge commissaris. De algemene verkiezingen welke Maandag in Canada zijn gehouden hebben voor de vijfde achtereenvolgende maal een over winning opgeleverd voor de liberale partij. Foto van Louis St. Laurent, premier van Canada en leider van de liberale partij die is herkozen. Het gemeentebestuur van Hilversum heeft een verzoek ingewilligd van de Gooise schilders om de grote muurvlakten van de gemeentelijke garages aan hen ter beschik king te stellen. Vooral de jongere schilders hadden namelijk gebrek aan ruimte voor experimentele schilderijen. De gemeente zal de muren van deze garages, die een glasoverkapping hebben, laten pleisteren en indelen in vlakken van vier bij vier tot vier bij acht meter. Voor de verf zullen de schilders een vergoeding krijgen. Tevens zullen zij de garages, die overdag leeg zijn, bij voorkomende gevallen als tentoonstel lingsruimte kunnen gebruiken. De leiding berust bij de kunstschilder Flip Hamers. OSLO. (Reuter). Dr. Gunnar Ran- ders, de leider van het Nederlands-Noorse atoominstituut te Kjeller (Noorwegen) heeft Dinsdag op de openingsbijeenkomst van een driedaagse conferentie van atoom deskundigen te Oslo verklaard, dat men van plan is een atoomreactor met kracht-* installatie te bouwen, waarin uranium in staafvorm en zwaar water zullen worden gebruikt. Dr. Ramders zeide er niet aan te twij felen, dat atoominstallaties kunnen worden gebouwd voor industrieel gebruik en da't de kosten binnen redelijke grenzen gehou den kunnen worden. Hij raamde de kosten van de te bouwen krachtinstallatie op 11.5 millioen gulden. Hij wist nog niet wie de installatie zou bekostigen, doch deze zou, evenals het instituut te Kjeller, een gemeenschappe lijke Nederlands-Noorse onderneming zijn. Hij hoopte, dat de gelden beschikbaar zou den wooden gesteld. Vrijdag zijn aan boord van het s.s. „Cot- tica" in Amsterdam een 26-jarige slager uit Amsterdam en een 33-jarige bakker uit Rotterdam gearresteerd wegens het smokkelen van Nederlandse zilveren dub beltjes naar de West. Aan boord van het schip werden ongeveer honderdduizend dubbeltjes in beslag genomen, die de beide mannen, die deel uitmaakten van de be manning, in balen suiker en in kasten in hun hutten hadden verborgen. In de wo ning van de slager werden bovendien nog ongeveer honderdduizend dubbeltjes aan getroffen, die eveneens bestemd waren om naar de West gesmokkeld te worden. Beide mannen stonden Dinsdag reeds voor de economische politierechter in Am sterdam terecht wegens overtreding van het Deviezenbesiuit. De slager beweerde, dat vele Neder landse zeelieden al jarenlang Nederlands zilvergeld naar Suriname smokkelen. Hij erkende, dat hij zich er meermalen aan schuldig had gemaakt. Vooroorlogse zil veren dubbeltjes en kwartjes uit Neder land zijn in Suriname ook thans nog in omloop. De zeelieden wisselen de zilveren dubbeltjes en kwartjes die zij hebben meegenomen in tegen Surinaamse bank biljetten. In ons land teruggekeerd wisselen zij dan bij banken deze biljetten tegen Neder lands geld in. Aangezien een Surinaamse gulden in Nederland ongeveer f 1,98 op brengt maken zij op deze wijze een winst van bijna 100 percent, wanneer men de eventuele kosten bij de inwisseling in Su riname buiten beschouwing laat. De eis tegen de slager luidde 3 maan den, maar het vonnis 6 maanden, waarvan 3 maanden voorwaardelijk. Tegen de ban ketbakker werd 1 maand geëist. Hij werd veroordeeld tot 3 maanden gevangenis straf, waarvan 2 maanden voorwaardelijk. Het inbeslaggenomen geld werd ver beurd verklaard. 58. Onder invloed van de groeistraler werden Panda en Jolliepop langzamerhand weer groter en groter. Voor het eerst sinds lang verscheen er weer een glimlach op het gelaat van Jolliepop. Het vooruitzicht, dat hij weldra zijn waardige gestalte zou hebben herkregen, deed hem de ondervon den beproevingen vergeten. ..Genotvol", murmelde hij, „de groeikracht tintelt door mijn leden, als ik zo vrij mag zijn, dit op te merken". „Het gaat goed tot zover", be aamde Panda monter, „gelukkig slaapt die boef nog steeds. Hoor hem ééns snurken!" „De onesthetische slaapgeluiden van het individu zijn geruststellend", gaf Jolliepop toe, „hoewel ik overigens deze volumineuze wanklanken weinig kan waarderen. Welk een keelverscheurend, neusonterend ge snurk en gesnuif!" Inderdaad werden de slaapgeluiden uit het bed sterker en ster ker. En dit was geen wonder; ook de sla pende bandiet lag in de bundel groeistra- len, zodat hij ongemerkt meegroeideReeds staken zijn benen een royaal eind buiten de dekens en begon het bed onder zijn gewicht te kraken Maar Panda en Jolliepop waren zich nog niet bewust van de inte ressante ontwikkeling, die achter hun rug plaats vond. Op 18 Augustus zullen de automatische telefooncentrales in Woerden, (netnummer 03480), Kamerik (03481), Harmeien (03483), Lange Ruige Weide (03487), Nieuwerbrug (03488) en Zegveld (03489) in dienst worden gesteld. ADVERTENTIE Resultaat: schone vaat en fluweelzachte handen Steeds komen er nieuwe middelen en appara ten. die de taak van de huisvrouw aanmer kelijk verlichten en het huishoudelijk werk helpen vergemakkelijken en veraangenamen. De hedendaagse huisvrouw vindt dat heel normaal en iedere nieuwe machine of modern middel, dat voor haar doeltreffend blijkt, wordt dan ook steeds met dankbaarheid ont vangen en trouw gebruikt. Zo is het ook met het nieuwe wasmiddel van de Castella-fabrie- ken, de Castella Vaatwas. Hoe gemakkelijk en vlug is de afwas thans gedaan en hoe onbe rispelijk schoon komt het vaatwerk enz. uit het schuim van Castella Vaatwas te voor schijn (een lepel geeft reeds teilen vol sop!) Geen wonder dan ook. dat alle huisvrouwen, die Castella Vaatwas (25 ct. per pak) gebrui ken. enthousiast zijn en dankbaar voor het feit. dat door dit wondermiddel niet alleen de afwas in een ommezien gedaan is, maar ook haar handen in plaats van ruw en soms vol kloven, zacht als fluweel worden. Gevaar. Een speciale subcommissie uit de Amerikaanse Senaat voor de strijd krachten heeft Dinsdag gewaarschuwd tegen „het opslaan van te veel munitie in Europa, waar de munitie in gevaar zou kunnen worden gebracht door een aanvallende vijand op de grond of in de lucht". De commissie verklaarde, dat de V.S. tussen Juli 1953 en Juni 1954 meer munitie zullen produceren dan in de drie jaren van de Koreaanse oorlog. Suggestie. De „Chicago Tribune" heeft Woensdag in een hoofdartikel zich voor stander verklaard van een „groot scheepse kolonisatie en economische op bouw" van Nieuw Guinea door Japan. De teruggave van de Amami- en Osjima- eilanden met hun 220.000 inwoners aan Japan door de V.S. legt er, aldus het blad, slechts de nadruk op, dat er nog veel meer moet worden gedaan, willen de Japanners een bevredigende be staansmogelijkheid krijgen. Wanneer het „punt vier"-programma ten bate van Japan op NieuwGuinea wordt toe gepast, zal het veel meer vruchten af werpen dan alle andere „punt vier"- projecten tezamen", aldus de „Chicago Tribune". Onjuist. Volgens het Oost-Duitse pers bureau A.D.N. heeft de Oost-Duitse minister voor Volksontwikkeling, mevr. Zaisser, Dinsdag op een vergadering in Oost-Berlijn gesproken. Hieruit blijkt, aldus D.P.A., dat mevrouw Zaisser dus niet van haar functie is ontheven, zoals haar echtgenoot, Wilhelm Zaisser. Vorige week was in Westelijke persbe richten gemeld, dat de Oost-Duitse rege ring had besloten mevrouw Zaisser uit haar ambt te zetten, doch dit besluit eerst over enige tijd bekend te maken, teneinde de verdenking van een „fami lie-arrestatie" te vermijden. Opheffing. De Sovjet-Russische Hoge Commissaris in Oostenrijk, Iwan Ilyit- sjow, heeft de Oostenrijkse kanselier, Julius Raab, Dinsdag medegedeeld, dal- de Sovjet-Russische regering heeft be sloten, de censuur op brieven, telegram men en telefoongesprekken in de Rus sische zóne op te heffen. Buurt. In Chicago moesten Dinsdag dertig agenten een woning in een door blanken bewoond gedeelte van Chicago bescher men, nadat een negerfamilie daar haar intrek had genomen. Een grote menigte was naar het huis getogen. Er deden zich verscheidene ongeregeldheden voor, waarbij ruiten van cafés, waar negers worden toegelaten, werden vernield. Vijf personen werden gewond. Op de huizen. In St. Hubert (Canada) is Dinsdag een straaljager van de Cana dese luchtmacht neergestort en ontploft, waardoor drie huizen in brand vlogen. Volgens de laatste berichten heeft het ongeluk aan negen personen, onder wie de twee inzittenden en vijf kinderen, het leven heeft gekost, terwijl twee per sonen lichte verwondingen opliepen. Schuldig. De algemeen penningmeester van het Afrikaanse Nationale Congres, dr. Molema, is Dinsdag met tien andere in heemsen te Kimberley schuldig bevon den aan overtreding van de wet ter be strijding van het communisme. Spijt. Andrei Wysjinsky, de leider van de Russische delegatie bij de UNO, is Dins dag aan boord van het Britse passa giersschip „Queen Mary" in New York aangekomen. Hij zal de conferentie van de Algemene Vergadering der UNO over de politieke conferentie met betrekking tot Korea bijwonen. Bij het verlaten van de „Queen Mary" verklaarde hij tegenover verslaggevers: „het spijt me, maar ik heb geen nieuws". Onbekenden. Dinsdag zijn te Port Said door onbekende personen twee schoten ge lost op twee soldaten van de Britse mi litaire politie. Een der mannen werd gedood, de andere werd gewond. Vol gens het Egyptische ministerie van Voorlichting zijn bij het incident ook twee Egyptenaren gewond. Het ministe rie wijt het gebeurde aan het feit, dat de Britten, in strijd met het advies van de Egyptische autoriteiten, wachtposten bij de haven van Port Said hebben ge plaatst. De Egyptische regering heeft een beroep op de bevolking van deze stad gedaan om haar kalmte te bewaren. Consumptie-voorraad. De partij en de re gering hebben, aldus de „Prawda" van Dinsdag, besloten de voorziening van consumptiegoederen sneller te verrui men dan aanvankelijk de bedoeling was. Aan het einde van het huidigevijf jarenplan moest de productie van con sumptiegoederen op 160 percent van die van 1950 worden gebracht. Dit produc- tiepeil moet thans in kortere tijd zijn be reikt. De regering hoopt, aldus de „Prawda", dat binnen drie jaren ieder een in elke stad en elk district alle nood zakelijke goederen kan kopen. DOOR een luchtledige kan een water kolom onder normale omstandigheden tot 10 meter hoogte worden opgezogen. Hoger is niet mogelijk, omdat het verschil tussen normale luchtdruk en een lucht ledige en dat verschil bedraagt 1 at mosfeer niet voldoende is het gewicht van een grotere waterkolom te torsen. Omdat er talloze bomen zijn die een aan zienlijk grotere hoogte dan 10 meter be reiken, kan men zich afvragen hoe het mogelijk is dat het wa ter uit de wortels tot in de top weet door te dringen. Immers wanneer we uit alle macht aan de uiteinden der takken zouden zuigen, zouden we het water in 't gunstigste geval toch niet hoger weten te krijgen dan 10 meter. Daarna zou de kolom afbreken, zo dat geen aaneengesloten stroom van wortel tot top mogelijk is. Maar desondanks weet de Sequaia uit Califomië het water tot ho ger dan100 meter op te werken en in de Australische Eucalyptus stijgt het zelfs tot meer dan 150 m. hoog! Uiteraard is er een enorme kracht nodig om het water zo ver omhoog te stuwen, en dan nog wel door een systeem van buizen, waarvan de doorsnede gering en de stroomsnelheid betrekkelijk groot is. Bovendien moet ook de kracht, waarmee het water in de grond wordt vast gehouden, overwonnen worden, welke kracht in droge of zouthoudende grond zeer aanzienlijk kan zijn. De mdngrove-vegeta- tie, die het water uit zee opneemt, moet daarbij een blijvende weerstand van onge veer 20 atmosferen overwinnen! In de zuigspanning die onder invloed van de transpiratie in de bladeren ontstaat, heeft men een kracht leren kennen, die in staat is het water uit de vaten op te zui gen. Ter verklaring van de geweldige krachten die hier optreden, zijn verschil lende theoriën opgesteld, die echter te'diep gaan om hier te worden vermeld. Voldoen de zij, dat in de cellen van de bovenste boombladeren zuig spanning en zijn gemeten van 33 atmosferen! Van de top naar beneden gaande, worden deze spanningen in de cellen voortdurend lager, tot zij bij de wortels juist voldoende zijn om de weerstand van de grond te overwinnen. Door deze zeer grote en zeer bijzondere krachten in de plantencellen kan het water in voldoende hoeveelheden naar de top worden gevoerd En dat de te verplaatsen hoeveelheden water werkelijk niet gering zijn, blijkt uit de bij een beuk berekende resultaten. Deze boom verbruikte met on geveer 200.000 bladeren 300 tot 400 liter water per dag. Op warme dagen, wel te verstaan. Nu we de bomen het water uit de grond hebben laten halen, moeten we onze be langstelling ook eens richten op de olie, die door mensen wordt opgepompt. Want de „uitgeputte" olievelden bevatten soms nog de helft, maar meestal zelfs 80 procent, van de oorspronkelijk aanwezige olievoorraad. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2