Drie beiaardiers bespeelden de klokken van Hemony Agenda voor Haarlem Publiek koopt minder boeken, snoep en tabak dan in 1952 <23 Korten bondigi Buitenlanders werken aan het herstel van Oude Tonge „Esmoreit" Zaterdag in de Ruïne neven aan de redactie Hillegom Zandvoort WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Albert de Klerk voerde werken van moderne componisten uit Nederlandse kinderen in Parijs maken het goed Examens Geen P. v. d. A.-wethouder in Alkmaar Geneeskundige Dienst eerste in schaak-competitie Verkoop van brom- en sportfietsen stijgt nog Goudvoorraad is weer gestegen Burgerlijke Stand van Haarlem Echtpaar op scooter botst tegen auto Braziliaans crediet voor Nederlandse immigranten Toch onderdak gekregen Ballonnen kwamen in Duitsland aan Badplaats-tournooi begonnen Tweede zandbouwwedstrijd op het Zandvoortse strand Ter gelegenheid van de Haarlemse Zomerfeestweek werd gisteravond op het carillon in de toren van de Grote Kerk een bespeling gegeven door drie beiaardiers. Ieder van hen had een omvangrijk pro gramma voor zijn rekening genomen, zo dat de Haarlemmers, inwoners van omlig gende gemeenten en vreemdelingen, die a]s werkelijk belangstellende of als toe vallig passerende luisteraars op deze prachtige zomeravond het concert konden bijwonen, de Hemony-klokken in allerlei jnuziekvorrxten en genres hebben horen tinkelen. Zij moesten daartoe wel de rus tigste plekjes in de omgeving van de Grote Kerk uitzoeken, want op veel plaatsen was het straatrumoer, vooral het gedaver van auto's en motoren, een radicale belemme ring voor het luisteren naar de klare klok- kenklanken. Maar gelukkig waren die plekjes van stilte wel te vinden en naar mate de avond verliep werd het verkeer ook minder druk, zodat men het spel van de laatst optredende beiaardier, Ferdinand Timmermans uit Rotterdam, welhaast on gestoord kon genieten. Mr. Romke de Waard, beiaardier te Am sterdam, zette het concert in met een Im provisatie, die een verkenning betekende van de klankmogelijkheden en bespelings- wijze van ons carillon. Die verkenning werd voortgezet met een fantasie over be kende melodieën van W. A. Mozart, die niet alle voor klokkenspel even geschikt bleken. Een goede voortzetting werden de drie oud-Nederlandse liederen met de goed gevonden varianten op „Des winters als het regent". Het ging toen de populaire kant uit met de Spaanse dans van Mosz- kowsky, de mars van de Tinnen soldaatjes en een paar Engelse volksliedjes. Het spel van Romke de Waard werd allengs over tuigender, zodat het Andante cantabile van Jef Denijn een goed besluit kon wor den. Arie Peters, stadsbeiaardier van Haarlem en Nijmegen, kwam met een mooi pro gramma, wel niet zo populair van aard, maar muzikaal gezien van goed gehalte. Een Allegro uit een Concert van Vivaldi klonk als eerste werk vlot, rhythmisch sterk en duidelijk van klank. Na „Le tam- bourin" van Rameau volgde een expressief Andante van Fiocco. Twee Mazurka's van Chopin konden in de verzorgde uitvoering voldoening geven. Van de andere vertol kingen noemen wij nog de levendige voor dracht yan een Preludium van Jef van Hoof en een rustige, evenwichtige vertol king van een Menuet van dezelfde compo nist. Na een paar gracieuse Pastourelles eindigde Arie Peters met een vlotte uitvoe ring van Beethoven's Ecossaises. In het spel van Ferdinand Timmermans herkende men de beiaardier van lange er- De organist Albert de Klerk, aan wie gisteravond de orgelbespeling in de Grote Kerk opgedragen was, had voor zijn op treden een belangwekkend programma samengesteld. Behalve voor twee grote werken van Joh. Seb. Bach werd door hem ook aandacht gevraagd voor compo sities van de moderne toonkunstenaars Benjamin Britten, Darius Milhaud en Zol- tan Kodaly, die geen van allen bekend staan als speciale orgelcomponisten. Het aantreffen van hun namen op dit orgel programma zal voor velen der talrijke toehoorders daarom zeker een verrassing geweest zijn. Maar zij hebben nu kunnen constateren, hoe het contact van Britten, Milhaud en Kodaly met het vorstelijk in strument heeft geleid tot het scheppen van voortreffelijke muziek. Britten schreef met zijn „Prelude and Fugue on a theme of Vittoria" en Kodaly met zijn „Introitus" en „Ite, missa est" de meest karakteristieke orgelmuziek, klaar en duidelijk van lijn. Milhaud bereikt deze hoogte ook wel in zijn Six Préludes, maar dikwijls zoekt de componist door tonen- complexen een klankeffect te verkrijgen, dat minder past bij het wezen van het or gel. Maar niettemin vertegenwoordigen deze zes préludes muziek van hoge orde en van een opvallende eenvoud. De grootste expressieve geladenheid be vatten toch de composities van Kodaly. Kier werd de muziek een diepgaande uit drukking van een religieuze bewogenheid. Voor de Prélude en Fuga van Britten leek het meer te gaan om een muzikale vreug de-uiting, die in het thema van de 16de eeuwse Spaanse componist Vittoria reeds tot verwerkelijking kwam. Albert de Klerk speelde al deze werken met technisch meesterschap. Een voortreffelijke register- keuze werd mede een waarborg voor dui delijke tekening en doorzichtigheid. De organist besloot deze bespeling met de uitvoering van het Preludium en Fuga in C en de Passacaglia in c van de orgel componist bij uitnemendheid: Joh. Seb Bach. En met deze muziek kon het orgel zich wederom in zijn volle klankglorie la ten gelden. Want Albert de Klerk vond voor het eerste werk een rijke afwisseling van clavecymbel-achtige klanktinten, een passend gewaad voor deze haast kinder lijk-blijde muziek. Voor de Passacaglia was het de majestueuze klank, die de grootsheid van Bach's monumentale schepping nadrukkelijk deed beseffen en waarbij men de magistrale speeltechniek van Albert de Klerk terecht weer kon be wonderen. P. ZWAANSWIJK Bij de Haarlemse Moderne Jeugdraad is van de Franse ambassade in Nederland bericht binnengekomen, dat de Neder landse kinderen, die zich op het ogenblik op uitnodiging van het Comité de Secours aux sinistrés hollandais in Frankrijk be vinden, in goede welstand verkeren. Het comité kan op het ogenblik geen vaste verzekering geven, dat zij Zondag Frank rijk kunnen verlaten, maar de ouders be hoeven zich geenszins bezorgd te maken. De kinderen komen naar Nederland terug zodra de spoorwegen de gewone dienst hebben hervat. Handenarbeid Geslaagd zijn voor het examen handen arbeid de dames: A. Aartsen, E. v. Assen, C. Bakels, B. v. Balen, E. Gerding, E. Groe- nendaal, G. v. d. Hart, A. de Jager, A. Licht, J. Luijmes, I. Maas, J. Pezaro, C. Rooda, J. Stoorvogel, C. Tammes, J. Wassenaar, E. de Zwart. De heren: L. Beeldsnijder, J. van Schie, K. Wilkeshuis. Afgewezen 2 dames en 1 heer. De examens zijn geëindigd. varing en bezonken muzikaliteit. Timmer mans kent de geheimen van de beiaard en hij wist daardoor heel veel van de Haar lemse klokken gedaan te krijgen. Wat wel het meest opviel in zijn spel was de zorg vuldige klankregistratie, het tegen elkaar afwegen van hoofd- en nevenstemmen. En zo wist hij van eenvoudige volksliedjes, liederen van Hullebroek en Valerius iets moois te maken door expressieve klank. Maar ook de tintelende dans van Bach en zijn eigen Sonate voor beiaard mochten er zijn. Timmermans besloot zijn optreden met een Postludium, waarin hij het koraal „Komt, dankt nu allen God" verwerkte. P. ZWAANSWIJK. De onderhandelingen tussen de verschil lende raadsfracties over de komende wet- houdersverkeizing te Alkmaar ziin ge ëindigd. De P.v.d.A. heeft het aanbod van de KVP.-, WD.- en Prot. Christelijke fracties om één zetel door een lid harer fractie te doen bezetten, niet aanvaard en handhaaft haar standpunt, dat er twee wethouders der P.v.d.A. in het college moeten zitting nemen. De overige fracties hebben een brief van de P.v.d.A., waarin diit standpunt kenbaar werd gemaakt, voor kennisgeving aangenomen. Derhalve zal het college op 1 September gevormd wor den door 2 KVP.-wethouders, 1 van de Prot. Christelijke fractie en 1 van de VVD.- fractie. Dinsdagmorgen is op het E.D.O.-terrein een sportdag gehouden voor de Haarlemse Speeltuinjeugd. Foto: Hoepelwedstrijd met autobanden. Na de watersnoodramp kregen vele Ne derlandse instellingen, organisaties en ge meentebesturen aanbiedingen uit het bui tenland, behulpzaam te zijn bij de hulp- verlenings- en herstelwerkzaamheden in het getroffen gebied. Vele buitenlandse groepen hebben er sindsdien prachtig werk gedaan. Deze hulpverlening loopt zo langzamerhand ten einde, althans voor wat betreft de gemeente Oude Tonge cp Over- flakkee, een van de zwaarst getroffen ge meenten in het rampgebied. Daar zijn sinds Maart diverse groepen behulpzaam geweest bij het opruimings- en herstel werk. Het betreft vier groepen van teza men ongeveer 120 a 130 jonge mensen, die onder deskundige leiding thans nog in Oude Tonge werkzaam zijn. Een groep van voornamelijk theologische studenten, die door de Wereldraad van Kerken werd af gevaardigd, zal Zaterdagmiddag de werk zaamheden besluiten. Deze groep onder leiding van de Zwit serse predikant Silly had zich tot taak ge steld de door het water ernstig beschadig de Hervormde Kerk te Oude Tonge te herstellen. Als technische leider was door de Wereldraad van Kerken aan deze groep toegevoegd de heer L. van den Ham uit Amsterdam. De groep hegfl de houten vloeren, die na de ramp door de kerk dre ven, verwijderd, banken hersteld en ver nieuwd, galerijen gesloopt en een nieuwe betonvloer gelegd. Een andere vorm van particuliere hulp verlening was belichaamd in de Coördi natie-commissie Hulpverlening, die op 30 Maart een groep naar Oude Tonge zond, die onder leiding staat van de 26-jarige Zwitser Werner Horwath. Deze groep heeft in Oude Tonge de distributie van Rode Kruisgoederen voorbereid. Voorts werden huizen schoongemaakt, onherstel bare huizen gesloopt, puin geruimd en vervoerd, oude stenen gebikt en oude dak pannen en oud hout gebruikt voor de bouw van schuren ten behoeve van boe ren. Eén schuur is er reeds klaar, een tweede wordt over twee weken opgeleverd en twee anderen zijn nog onder handen. Voorts werd een door de Finse Quakers beschikbaar gestelde barak gebouwd. In deze barak is de groep van de Coördinatie commissie Hulpverlening thans onderge bracht. Wanneer zij hun werkzaamheden heeft voltooid zal de barak aan het ge meentebestuur van Oude Tonge worden overgedragen. De groep blijft tot eind September in Oude Tonge en gaat daarna naar Schouwen Duiveland. In Oude Tonge werkten voorts nog twee WOENSDAG 12 AUGUSTUS Grote Kerk: Optreden van Wiener San- gerknaben, 8.15 uur. Stadhuis: Marionetten spel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Frans Hals: „The Quiet man", 14 jaar, 6.45 en 9.15 uur._ Mi nerva: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „Sterren stralen overal", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Crimson Pirate", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë', alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Melody time", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Op de bres", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 13 AUGUSTUS Zuiderkapel, spreker ds. Reeser, 8 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 3 uur. Stoops Bad: Zwem- en polowedstrijden, 7 uur. Concert gebouw: Sjors en Sjimmie in Sprookjesland, 2 en 4.15 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „Een koningin wordt gekroond", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Frans Hals: „De gelaarsde kat", alle leeft., 10.30 uur; „The Quiet man',' 14 jaar, 2.30, 6.45 en 9.15 uur. Rembrandt: „Ton en Jerry", alle leeft., 10.30 uur. „Sterren stralen overal", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Gevleugelde acrobaten", alle leeft., 10.30 uur; „The Crimson Pirate", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 2. 7 en 9.15 uur. Lido: „In de penarie", alle leeft., 11 uur. „Melody Time", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn dolle avonturen", alle leeft., 10.30 uur; „Op de bres", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Circusbloed", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. groepen, die onder leiding staan van de Duitser Paul Krahe en de Amerikaan E. Woolward. Een jaar geleden werd door de schaak- groep van het personeel van Sociale Zaken in Haarlem het initiatief genomen om te kernen tot een diensten- en bedrijvencom petitie schaken, en wel in het bijzonder voor degenen hoewel geen lid van een oficiële schaakclub behoefte gevoelen om éénmaal per veertien dagen hun krach ten te meten met anderen. Op 13 October 1952 werd dit initiatief beloond en konden de deelnemers van acht schaakgroepen plaats nemen achter het schaakbord, ieder voor zich met het vaste voornemen de eer van zijn of haar groep (er speelden ook drie dames mee) tot het allerlaatste stuk hoog te houden. Van meet af aan beloofde een en ander een succes te worden. Er werd met groot enthousiasme en in prettige verhouding ge schaakt, terwijl het aan spanning nimmer ontbrak, daar de groep welke zich uitein delijk kampioen kon noemen, pas bekend kon worden gemaakt na het spelen van een beslissingswedstrij d. De eindstand was als volgt: 1. Gem. Ge- neesk. Gezondh. Dienst 514 punt (kam pioen); 2. Schaakclub P.E.N. Bloemendaal 5V2 punt; 3. Haarlems Dagblad 5 punten; 4. Hin 4 punten; 5. Provinciale Griffie 3 pun ten; 6. Vroom Dreesmann punt; 7. Gem. Waterbedrijf 1 lA punt; 8. Sociale Zaken 1 punt. De no.'s 1, 2 en 3 ontvangen een prijs in de vorm van een standaard met inscriptie, terwijl voor het volgend seizoen besloten werd om aan elke deelnemende groep een soortgelijke herinnering aan te bieden. De organisatie van deze competitie werd zo eenvoudig mogelijk gehouden. Er werd niet met wedstrijdklok of verplichte notatie gespeeld. De wedstrijden werden eenmaal per veertien dagen gehouden en wel zoveel mogelijk in een lokaliteit van de dienst of het bedrijf dat „thuis" speelde. Per seizoen wordt een halve competitie gespeeld. Medio September wordt er weer begon nen en wel met een simultaan-séance. Bij die gelegenheid zullen dan tevens de in het vorig seizoen gewonnen prijzen worden uitgereikt. De organisatoren hopen eveneens nog enige nieuwe schaakgroepen van personeel van diverse diensten of bedrijven in het komend seizoen te verwelkomen. In Juni werden in het merendeel der branches in het klein- en middenbedrijf veel geringere omzetten behaald dan in Mei. Deze omzetvermindering werd onder meer veroorzaakt doordat Juni één Zater dag minder telde dan Mei, er in Juni geen feestdagen waren en het publiek een deel van zijn aankopen tot de opruimingen in Juli uitstelde. Deze omstandigheden deden in 1952 hun invloed echter in veel sterkere mate gelden dan in 1953. Ten opzichte van Juni 1952 viel er in het merendeel der branches een gunstige omzetontwikkeling waar te nemen. In tegenstelling met de laatste maanden, toen slechts in een deel der branches ho gere omzetten werden behaald dan in de zelfde maanden van het voorafgaande jaar, was er in Juni een omzettoeneming over vrijwel de gehele linie. Een uitzondering hierop vormen slechts de boekhandel, de chocolateriezaken en de tabakzaken, die respectievelijk een omzet daling noteerden van 16, 5 en 1 percent. Opvallend is vooral de grote stijging van de omzetten- in rijwielen, welke omzet 34 percent hoger ligt dan in Juni 1952. Deze stijging is niet alleen het gevolg van de toenemende verkoop van bromfietsen, maar ook van dc toenemende vraag van het pu bliek naar Engelse sportrijwielen. Voor de zaken in de voedingsmiddelen branche werd een algemene omzetstijging genoteerd, die varieerde van 2 tot 12 per cent. Afgezien van de gedachte verkoop van boeken en huishoudelijke artikelen no teerden de zaken die duurzame consumptie goederen verkopen, belangrijke omzetver- Het voormalige kasteel van de heren van Brederode, „Zandvoort" te Santpoort, wordt Vrijdag en Zaterdag het toneel voor een aantal opvoeringen van het abele spel „Esmoreit" door de Ghesellen van den Spele. In deze vroeger zo belangrijke burcht, waar eertijds graaf Reinout van Brederode van Keizer Karei V de titel kreeg: „Eerste en oudste der ridderen van het Gulden Vlies" zal tegen de resten der kasteelmuren het verhaal van Sconincs Sone van Ceciliën worden vertoond met in de hoofdrollen: Dio Huysmans als De coninc van Ceciliën, Janny van Oogen als die coninghinne, Han Surink als Esmoreit, Gerard Heystee als Robbrecht, Robert So- bels als de coninc van Damast en Ella Dek ker als Daniël, zijn dochter. Johan Laperre zegt de proloog en speelt ook de rol van Meester Platus en Ad Hooykaas, de artis tiek leider van het gezelschap, neemt de beul voor zijn rekening. Naar oud gebruik wordt dit oudste der bewaard gebleven toneelspelen uit de Ne derlandse litteratuur gevolgd door een „sotternie" of klucht, te weten „De Busken- blaser" met in de hoofdrollen het echtpaar Ad. Hooykaas en Janny van Oogen. Uit de verkorte balans van de Nederland- sche Bank blijkt, dat de goudvoorraad met 22 millioen gestegen is tol 2.528.7 millioen. De deviezenvoorraad daarentegen onderging opnieuw een daling en wel met 7,5 millioen tot 1.672,3 mililoen. De goud- en deviezen voorraad tezamen vermeerderde met 14,5 millioen tot 4.201 millioen. Dit is evenveel als op 20 Juli, maar toen bedroeg de goud voorraad slechts 2.357 millioen. De bankbiljettencirculatie daalde met ruim 52 millioen tot 3.073 millioen. HAARLEM, 11 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 11 Aug., C. Chr. Bruijns en P. J. de Vogel; F. W. Fokker en M. M. de Boer; G. Beemsterboer en J. M. A. Moole- naar; H. A. de Ruiter en R. Dekker; A. Nijssen en B. P. J. Donker. GEHUWD: 11 Aug., H. van der Weiden en A. C. Vrijaldenhoven; L. G. Zonneveld en P. M. van Leeuwen; H. de Visser en J. F. A. Nijenhuis. BEVALLEN van een zoon: 8 Aug., H. van der Hoevenvan Rijn; 10 Aug., A. J. G. SonneveldNielen; B. C. SernéNieuwen- huis; J. J. WassenaarHulsebosch; 11 Aug., J. J. van den BeemtPlevier; N. Bakker Bijvoet. BEVALLEN van een dochter: 9 Aug., W. J. van der Kaaijvan Bergen; 10 Aug., D. Gevende Vries; J. E. W. ThuisMeijer; G. J. van DingsteeBakker; J. H. van Eerden burg—der Kinderen; 11 Aug., C. G. Rich tersWeidema; M. H. A. BloemVerheijen; L. H. M. van WissenWoldring. OVERLEDEN: 9 Aug., H. Bom, 51 j., J. F. Helmerstraat; 10 Aug., W. Cats, 70 j„ Laken- koopersstraat; M. P. C. van der Aarvan Bourgonje, 93 j., Oudenweg. meerderingen, die varieerden van 8 tot 34 percent. Vergeleken met de omzetten in Mei wa ren in nagenoeg alle branches de omzetten kleiner. Een uitzondering hierop vormde slechts de handel in aardappelen, groenten en fruit en in vis, waarin tengevolge van de verkoop van typische zomerartikelen de omzetten respectievelijk 4 en 7 percent groter waren. Man omgekomen; vrouw ernstig gewond Te Winschoten is Dinsdagmiddag de 50- jarige caféhouder P. H. J. Wolthers uit Groningen, die een scooter bereed, in bot sing gekomen met een uit Noorwegen af komstige auto, waarin drie Noren en twee Zwitsers gezeten waren, die onderweg wa ren naar Parijs. De 19-jarige bestuurder van deze wagen wilde stoppen bij een voor hem links van de weg staand café. Hij stak zijn linkerhand uit en zwenkte met de wa gen naar het midden van de weg. Op dat ogenblik botste de heer W., die uit tegen overgesteld richting kwam, tegen de auto Hij liep een schedelbasisfractuur op en overleed korte tijd na het ongeval. Zijn 51-jarige echtgenote, die achter op de scooter zat, kreeg een dubbele beenbreuk. Het echtpaar was met vacantie. De nog nieuwe scooter werd vrijwel geheel ver nield. RIO DE JANEIRO (A.F.P.) De presi dent van Brazilië heeft een wetsontwerp ondertekend, waarbij de regering wordt ge machtigd een speciaal crediet van 1,5 mil lioen cruzeiros (ongeveer 300.000 gulden) te openen, om de vervoerskosten van immi granten uit Nederland te dekken. Deze wet past in het kader van de ver plichtingen, die de Braziliaanse regering op zich heeft genomen krachtens de emigratie- overeenkomst, die op 29 Maart 1952 tussen Brazilië en Nederland is gesloten. (Verkort weergegeven) Vraag. Naar aanleiding van de opmer kingen van wethouder Ransdorp in de raad van Haarlemmermeer vraag ik me af welke te werkgestelden in de gemeentewerkplaats te Hoofddorp 55 gulden per week verdie nen. Bij mijn weten verdient men er niet meer dan 83 cent per uur of 38,84 voor een gezin van twee personen. Wellicht heeft de wethouder de kinderbijslag meege rekend, maar dat is geen loon. De voorman heeft vier cent per uur meer. Hoogachtend, J. J. de G., Nieuw-Vennep (Bij informatie bleek ons, dat de heer Ransdorp inderdaad de bedragen inclusief de kinderbijslag heeft genoemd). ranse infanteristen helpen op het station de postzakken, die uü het buitenland in Austerlitz te Parijs bij het uitladen van de Franse hoofdstad zijn aangekomen, Zondagavond meldde zich op het politie bureau voor onderdak M. H. v. d. V., die verzocht om wegens landloperij te worden ingerekend, want hij wilde in een inrich ting worden opgenomen. Aangezien land loperij niet bewezen was, werd hij Maan dagochtend weer vrij gelaten. Maandag avond meldde hij zich opnieuw, waarbij hij mededeelde enige dagen geleden een in braak te hebben gepleegd in een clubhuis van R.K. wezen te Amsterdam. Na onder zoek bleek de juistheid van zijn verkla ring, waarna hij is overgebracht naar Am sterdam. Het zo zeer begeerde onderdak zal hem nu wel niet meer worden onthouden. In grote getale komen op het kantoor van „Touring Zandvoort" de kaartjfs van de ballonnen, die de kinderen in Zandvoort ep 4 Augustus loslieten, terug. De westen wind is die dag zó sterk geweest, dat reeds om drie uur des middags, dus 2 uur na de oplating, ballonnen werden gevonden bij Krefeld. De ballonnen kwamen hoofdzake lijk in de gebieden nabij Keulen, Krefeld, Duisburg, Essen enz. Ruim 90 van de 750 ballonnen zijn reeds teruggekomen. Op vallend was het aantal brieven, zelfs met gedichten en foto's, die de kaartjes verge zelden. De kroon spande wel het kaartje, dat werd terugbezorgd door de vindster, die het in haar tuin vond, één dag vóór zij op reis zou gaan naar Zandvoort, om daar haar vacantie door te brengen. Het jaarlijkse door Zand voortmeeuwen georganiseerde badplaats voetbaltournooi om de zilveren watertoren werd Dinsdag avond ingezet met een wedstrijd tussen de derdeklessers H.B.C. (Heemstede) en Vel- sen. Het werd een strijd, die na een wei nig belovend begin, omdat de Velsenaren tegenover het traag spelend H.B.C. een véél groter bewegelijkheid toonden, ten slotte toch nog een zéér spannend karak ter kreeg, doordat na de rust H.B.C. zich geheel herstelde en Velsen de grootste moeite had een gelijkspel te voorkomen. Na een half uur spelen nam Velsen de leiding door een fraai schot,, voortgeko men uit een fraaie aanval. Reeds een mi nuut daarna werd uit een doelworsteling het 2de doelpunt gescoord. Enkele minu ten na rust verhoogde Velsen zijn voor sprong tot 3-0, maar daarmede was een einde gekomen aan het voortdurende overwicht. Een energiek opgezette aanval van H.B.C. werd met een eerste tegen- punt beloond, even daarna gevolgd door een tweede, ontstaan door een misver stand tussen achterhoede en keeper. Ver scheidene fraaie kansen voor de Heem stedenaren bleven daarna ongebruikt, doch Velsen had de grootste moeite, de gelijkmaker te voorkomen. Donderdagavond wordt het tournooi voortgezet met de ontmoeting Terrasvo- gels-D.C.G. BINNENLAND Een gevangenisstraf van drie jaar is ge- eist tegen de 32-jarige Rotterdamse zeeman J. van der L., aan wie ten laste was gelegd uit de étalage van een juwelier te Rotter dam 137 horloges ter waarde van f4000 te hebben weggenomen. L. is reeds zes keer veroordeeld. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terechtgestaan de 50-jarige vertegenwoordi ger J. G. A. L. uit Amsterdam, die ervan werd beschuldigd f 10.000 te hebben ver duisterd ten nadele van een bonthandelaar in Rotterdam bij wie hij in dienst was. L. legde een bekentenis af. Het verduisterde geld had hij opgemaakt. Er werd tegen hem anderhalf jaar gevangenisstraf geëist. Twaalf maanden gevangenisstraf waar van vijf maanden voorwaardelijk heeft de officier van justitie bij de rechtbank te Arn- hem geëist tegen C. P. van Z., kweker te Groesbeek. Hem was ten laste gelegd dat hij zich van 1944 tot en met 1953 in zijn functie van president-kerkvoogd der Ned. Hervorm de Gemeente te Groesbeek een bedrag van f 42.000 wederrechtelijk heeft toegeëigend en als penningmeester van de Christelijke Vereniging van Weldadigheid „Morgenrood" een bedrag van f 18.000, verder ongeveer flOÖO van de plaatselijke Oranjevereniging en van de afdeling Groesbeek van de Lande lijke Vereniging van Oorlogsslachtoffers. Door de invoering der nieuwe tarieven bestond er behoefte aan een postzegel van 3 cent. Dit zegel is nu aangemaakt in een bruine kleur in het zogenaamde cijfertype (ontwerp-Van Krimpen) en op de postkan toren verkrijgbaar. Burgemeesters van de daarvoor in aan merking komende Gelderse gemeenten zul len voortaan jaarlijks aan hot provinciaal bestuur opgaven verstrekken van alle vaar tuigen, die in hun gemeente bij een even tuele watersnood beschikbaar zijn. De Interparlementaire Unie zal van 9 tot 14 October in Washington haar 42ste jaarlijkse conferentie houden. Voor de Ne derlandse parlementaire groep zullen jkvr. mr. C. W. I. Wttewaall van Stoetwegen, dr. ir. A. Vondeling en ir. F. C. M. Wijffels de conferentie bijwonen. Deze week zullen in de Noord-Bra bantse gemeente Klundert de eerste woning wetwoningen, die na de watersnoodramp zijn gebouwd, betrokken kunnen worden. Er zijn veertig woningen gereed. Op de radio- en televisietentoonstelling, welke eind Augustus in Düsseldorf wordt ge opend, zal ook de Nederlandse Televisie Stichting programma's uitzenden. Op 1 Sep tember zal Cruys Voorbergh zijn costuum- show tonen; op 2 September zal het Arabes que-cabaret optreden. Het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen verstrekt sinds April 1952 renteloze voorschotten aan doctorandi, die niet in staat zijn de hoge kosten van het vermenigvuldigen van hun proefschrift ge heel uit eigen middelen te bestrijden. Tot nu toe zijn aan 55 promovendi van rijkswege gelden verstrekt tot een totaal bedrag van ruim f60.000. De minister van Verkeer en Water staat heeft met ingang van 1 September de heer G. A. Lenstra, wetenschappelijk mede werker 1ste klasse bij het Koninklijk Neder lands Meteorologisch Instituut benoemd tot adjunct-directeur. In de eerste helft van 1953 heeft Ne derland 193.000 ton verse groenten geëxpor teerd, iets meer dan in het eerste halfjaar 1952 toen 189.000 ton over de grens ging. De voornaamste in de laatste zes maanden uit gevoerde tuinbouwproducten waren uien (42.000 ton), witte kool (23.000 ton), tomaten (19.000 ton) komkommers (17.000 ton), sla (15.000 ton) en breekpeen (13.000 ton). West-Duitsland was met ruim 90.000 ton de belangrijkste afnemer. Na Duitsland volgt Engeland met ruim 43.500 ton. België kocht ruim 19.000 ton verse groenten. Tien maanden gevangenisstraf, waar van drie voorwaardelijk, eiste de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank tegen de koopman A. J. van R. uit Nijmegen, aan wie ten laste was gelegd dat hij op 27 Mei onder invloed van sterke drank met zijn auto tegen een bestelauto was gebotst, waar door een mede-inzittende om het leven was gekomen. Een 48-jarige dame uit Rotterdam, die in een pension in Amerongen logeerde, heeft zich 's avonds in een donkere gang in een deur vergist, waardoor zij in een kelder viel. Zij kreeg een schedelbreuk en is tijdens haar overbrenging naar een zieken huis overleden. Op 1 September zal de heer L. J. M. Hazelzet, hoofdredacteur van de Maasbode, vijftig jaar in de journalistiek werkzaam zijn. Hij was zes jaar Kameroverzichtschrij ver en bijna veertig jaar toneelrecensent van dit blad. Zijn gouden jubileum zal op 29 Augustus worden gevierd. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Donderdagmiddag van 3 tot 4 uur door Günther Fischinger, Münster- organist, Schwab. Gmünd, luidt: 1. Toccata und Canzone dorisch, G. Ffescobaldi; 2. Par tita über: Jesu meine Freude, Joh. Gottf.. Walther; 3. Konzert Nr 5 in F dur, G. F. Handel; 4. Domine Deus, Agnus Dei, F. Couperin; 5.1 Satz aus der Es dur Triosonata, J. S. Bach; 6. Praludium und Fuge G dur, J. S. Bach. Op de hoek van de Van Marumstraat en de Rozenpriëelstraat verleende de twin tigjarige motorrijder W. L. T. geen voor rang aan de bestuurder van een vrachtauto, waardoor een aanrijding ontstond. T. en zijn duo-passagier H. N., eveneens twintig jaar oud, vielen en zijn per ziekenauto naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. De motor rijder had wonden aan zijn linkerknie en rechter onderbeen en de duo-passagier had een hersenschudding opgelopen. De motor is aan de voorzijde ernstig beschadigd. Voor het examen hoofdakte is geslaagd mejuffrouw E. H. Kaandorp te Haarlem. De oud-Haarlemmer broeder Franciscus hoopt op 15 Augustus zijn zilveren profes- siefeest te vieren. Eenentwintig jaar heeft hij zijn werk verricht onder de Haarlemse jeugd. Hij woonde toen Nagtzaamplein 32. De laatste vier jaar is zijn arbeidsterrein in Den Haag en zijn adres luidt. Noorderbeek- dwarsstraat 202. Op Vrijdag 14 Augustus houdt de stich ting „Touring Zandvoort" voor de tweede keer in cfit seizoen een zandbouwwedstrijd voor kinderen van 8 tot 16 jaar en wel bij bad Termes. Men kan inschrijven tot en met 13 Augustus ten kantore van de stich ting op het Raadhuisplein. Op dit plei worden nog de volgende zomeravond-concerten in de muziektent ge geven; 12 Augustus Zandvoortse Muziek kapel; 15 Augustus: IJmuider Harmonie; 20 Augustus: Tiroler kapel; 22 Augustus: Haarlems Postfanfare; 28 Augustus sluiting van de reeks door de Zandvoortse muziek kapel. Voor Donderdag 27 Augustus staat het laatste vuurwerk op het programma, dat diverse attracties zal brengen. Op het circuit worden op 23 Augustus de clubkampioenschappen wielrennen van de wielerclub „De Spartaan" uit Den Haag verreden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7