Feestelijk slot vacantiespelen Kinderen uit Oude Tonge maakten boottocht naar S paarndam Het Spaarne 2de achter België Jonge wielrijder onder aanhangwagen Kort en bondigj Orgelbespeling door Günther Fischinger Duizenden kinderen genoten Alex Wunnink overleden brieven aan de redactie Zandvoort Haarlemmermeer Hillegom Lisse Bennebroek Heemstede Burgerlijke Stand Roeikampioenschappen Nieuwe Christelijke Ulo-school in Delftwijk Dodelijk ongeval op de Janszveg Gestrande Nederlanders in Frankrijk De Nibeg komt op voor gerepatrieerden P. de Nooy overleden Diefstal in Velsen opgelost Circusvoorstelling bij de Clara-stichting Puzzlerit Terrasvogels niet tegen D.C.G. opgewassen De heer G. Moes in Boxmeer benoemd VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De rondvaartboot van de heer G. Zek- veld, de bekende „Spaarnekliever" was vanmorgen bij het vertrek nu eens niet bemand met dagjesmensen, die een tocht maken naar Avifauna of naar de Amster damse grachten, maar met een groep van 73 jongens en meisjes uit Oude Tonge, die op uitnodiging van het Haarlems Adoptie Comité een rondvaart door Haarlem, naar de Mooie Hel en Spaarndam maakte. De kinderen waren verdeeld in vier groepen. Vandaag zijn er twee tochten ge maakt en morgen zullen er nogmaals twee vaarten plaats vinden. En dit alles gebeurt geheel gratis, want de eigenaar van dit rondvaartbedrijf bij de Houtbrug, de heer G. Zekveld, heeft zonder dat iemand het hem heeft gevraagd zijn boten en het per soneel beschikbaar gesteld. De jongens en meisjes hebben dit gebaar, te oordelen naar het gejuich, naar waarde weten te schatten en zij raakten toen zij eenmaal na een tocht van anderhalf uur weer aan wal stapten niet uitgepraat over de fabrieken, schepen en havens, die zij onderweg gezien hadden. De heer'Zekveld gaf gedurende een groot gedeelte van de vaart bijzonder duidelijke explicaties en de onderwijzers en onder wijzeressen in Oude Tonge zullen stellig merken, dat hun leerlingen in de omgeving van Haarlem onder deskundige leiding een tocht gemaakt hebben. Midden op de Mooie Hel barstte een klein Haarlems jongetje plotseling tot ieders verbazing in snikken uit en de ac tieve leden van het U.V.-V., die deze tocht De organist van de Domkerk van de stad Gmünd in Schwaben, Günther Fischinger bespeelde Donderdagmiddag het orgel in de Grote Kerk. Hij had zijn programma voor dit optreden in zijn ge heel samengesteld uit werken, die voor treffelijk pasten bij het eigen klankkarak ter van het orgel. Het waren composities, die werden geschreven in de periode van de muzikale barok-stijl, in hetzelfde tijd vak dus, waarin het beroemde Haarlemse orgel door Christiaan Müller werd ge bouwd. Günther Fischinger begon het concert met de Partita over het koraal „Jesu mei- ne Freude". geschreven door de componist, die lange tijd Joh. Seb. Bachs beste vriend was: Johann Gottfried Walther (1684- 1748). Deze reeks van prachtige koraal variaties behoren tot de voortreffelijkste Protestantse kerkmuziekvormen, die er ooit werden gecomponeerd. Hierin ging het niet om het uitleven van een inder daad meesterlijke contrapunctische bedre venheid. Die vaardigheid werd alleen dienstbaar gemaakt aan een hogere be stemming van de muziek. Met rijke fan tasie ontwikkelde Walther deze variatie reeks, die in de rustige, overwogen en duidelijke vertolking verrukkelijk klonk, mede door de sobere, maar doeltreffende registratie. Voor het Orgelconcert No. 5 in f van G. F. Handel koos de organist bezadigder tempi dan wij doorgaans gewend zijn te horen. In het bijzonder betrof dit de lang zame delen van het concert. Maar niette min wist Fischinger met Handels muziek door scherpe detaillering en frazering en door de tintelend-heldere orgelklanken een volkomen overtuigende indruk te ma ken. Ontroerend mooi werd de uitvoering van „Domine Deus, Agnus Dei" van Frangois Couperin, waarin ae met een tongwerk ge speelde solo-stem uitnemend klonk in combinatie met ue contrasterende bege leidende stemmen. Voor de muzikale opvoeding van zijn zoon Friedemann schreef Johann Sebas tian Bach 6 Trio-sonates, van welke de organist de eerste (in Es) ten gehore bracht. Met het feestelijke Praeludium en Fuga in G van Joh. Seb. Bach vormde deze Sonate een indrukwekkend slot van het concert, waarop wii kennis maakten met een zeer bekwaam organist van zui- ver-muzikale beginselen. Wij roepen hem gaarne een tot weerziens toe. P. ZWAANSWIJK HAARLEM, 13 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 13 Aug., G. P. van der Laan en C. M. van den Broek; A. W. J. Mul der en H. M. van Bolkland; Ch. Broertjes en J. van Leeuwen. GEHUWD: 13 Aug., E. de Vos en A. M. Fieseler; G. Fortgens en A. C. Bekker; Th. J. Litjens en A. M. Heems. BEVALLEN van een zoon: 12 Aug., M. Kuijer—Veenstra; N. Th. M. A. Tjaden— Huizer. BEVALLEN van een dochter: 12 Aug., A. M. KoelemeijerWoolthuis; S. G. Steur Beijer; F. BoschZwart; 13 Aug., A. C. M. Straus—Lem; H. Th. J. Goossens—Schön- berger; E. M. J. van der NietBerkhout. OVERLEDEN: 11 Aug., C. Meijer, 71 j., Damaststraat; D. Boontjes, 74 j., Pieter Ma- ritzstraat; 12 Aug., J. WillemsenHofkes, 77 j„ Klein Heiligland; P. Noordermeer, 74 j., Kamperlaan; C. Woudenberg, 63 j„ van Raep- horststraat; A. A. Hoogteiling, 59 j.. Gasthuis singel; J. Th. Schenk, 59 j.. Kloppersingel; H. C. Warmerdam, 51 j., Maerten van Heems kerkstraat; E. M. ter Gast—Bunker, 43 j.. Kamperlaan; H. P. Rijkes—Andriessen, 72 j., Gasthuisvest. als leidsters meemaakten, moesten toen tot hun grote verbazing horen, dat hij, toen hij zijn goede Haarlem zo'n stuk weg zag liggen, dacht, dat hij nu weldra het einde van de wereld zou bereiken. Toen het kereltje getroost was belette niets en niemand de kinderen meer om luidkeels te zingen, dat men „zo fijn naar de speel tuin ging". Enigszins ten onrechte overi gens, maar daar lette niemand op. En de heer Zekveld kon tevreden zijn over het resultaat van zijn tochten, want vele kinderen vertelden ons, dat zij, wan neer zij nog eens in Haarlem zouden ko men, beslist weer met de „Spaarneklie ver" op stap zouden gaan. Heerlense volkstuinders bezoeken Haarlem Dit weekend zal een groep van vijfen veertig volkstuinders uit Heerlen te gast zijn van de volkstuinvereniging „Ons Bui ten". Het gezelschap zal Zaterdagmiddag om ongeveer vier uur op het Teylerplein arri veren, waar hun ..pleegouders" ter begroe ting aanwezig zullen zijn. Daarna zal het gezelschap een bezoek brengen aan het tuincomplex van „Ons Buiten" aan de Zo- merweg. Des avonds volgt een gezellig sa menzijn in het gebouw van de speeltuin vereniging „Het Oosterkwartier". Des Zondags zal het gezelschap een toer door onze omgeving maken. Maandag ochtend vertrekt het gezelschap, na eerst een bezoek aan Amsterdam gebracht te hebben, weer naar Limburg. Vanochtend zijn de wedstrijden om de Europese roeititels in Kopenhagen voort gezet. In het nummer twee zonder stuur man startte in de tweede heat Nederland (Het Spaarne) met België, Hongarije, Saar land en Zweden, nadat de eerste heat door de Denen was gewonnen. De Haarlemmers konden het echter niet tot een overwinning brengen en eindigden als tweede achter België. Er werd geroeid bij zonnig windstil weer. De uitslagen luidden: Twee zonder stuurman: le heat: 1. Dene marken 7.21.3; 2. Rusland 7.23.7; 3. Zwitser land 7.36.3; 4. Duitsland 7.51.3. Tjechoslowakije gaf na 500 meter op. 2e heat: 1. België 7.32.6: 2. Nederland (Het Spaarne, Haarlem) 7.38.6; 3. 'Hongarije 7.40.0; 4. Saarland 7.40.8; 5. Zweden 7.54.0. Denemarken en België hebben zich in de finale geplaatst, de andere ploegen hebben in de repechage nog een kans. De verdere uitslagen luiden: Vier met stuurman: le halve finale: 1. Italië 7.00.3; 2. Zwitserland 7.00.9; 3. Duits land 7.01.4. 2e halve finale: 1. Ts. Slowakije 6.59.3; 2. Rusland 7.01.5; 3. Joegoslavië 7.18.2. le repechage: 1. Denemarken 6.59.2; 2. Finland 7.04.1; 3. Zweden 7.15.0; 4. Spanje 7.16.2. 2e repechage: 1. Noorwegen 7.02.2; 2. Frankrijk 7.06.2; 3. Nederland (Njord, Lei den) 7.Ö9.S; 4. België 7.12.7. zDe winnaars van de beide repechages, Noorwegen en Denemarken, komen in een herkansing uit tegen de nummers 2 en 3 van de beide halve finales, dus Zwitserland. Duitsland, Rusland en Joegoslavië. Italië en Ts. Slowakije hebben zich reeds in de eindstrijd geplaatst. B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor medewerking te verlenen, overeenkomstig het verzoek der Vereni ging voor Christelijk Uitgebreid Lager Onderwijs te Haarlem, aan de stichting van een bijzondere school voor ULO op een terrein, begrensd door de Jan Gij zen kade, de Rijksstraatweg en de Delftlaan (in de z.g. Delftwijk). De te stichten school zal ruimte bieden voor 121 leerlingen; het gebouw zal vijf lokalen bevatten en per lokaal zullen ten hoogste veertig leerlingen worden toege laten. Later zullen B. en W. bij de raad met een voorstel komen om het voor de bouw benodigde crediet te hunner beschik king te stellen. In Den Haag is een 22-jarige soldaat op de Troelstrakade van een vrachtauto geval len toen de auto door een kuil reed. Hij kreeg een schedelbreuk en is later in het militaire hospitaal overleden. Vandaag zijn de vacantiespelen van het Verbond van Haarlemse Speeltuinvereni gingen, die vier weken hebben geduurd, be sloten met een groot feest in de Haarlemse Concertzaal waar duizenden kinderen hun hart hebben kunnen ophalen aan een op voering van „Monus, de man van de maan," een bewerking van het bekende radio hoorspel. Van vanochtend tien uur af tot vanmiddag vijf uur toe is de Concertzaal bevolkt geweest door een massa geestdrif tige kinderen, die in een laatste eendrach tige poging een collectieve aanslag deed op de trommelvliezen van de leiders en leid sters. Drie maal, want de jeugd was in drie groepen verdeeld, is Monus en zijn gezel schap ten tonele verschenen en drie maal hebben de organisatoren van het Speel- tuinverbond orde moeten scheppen in de golf van jeugdige vitaliteit die de zaal bin nenspoelde. Maar zij hebben dat met het zelfde plezier en geduld gedaan, waarmee zij deze vacantiespelen een maand lang hebben geleid en die trouwens het hele speeltuinwerk kenmerken. Bij de opening van het sluitingsfeest wer den de prijzen uitgereikt van de sport- en speldag. De heer J. Martens, de onvermoei bare leider van de vacantiespelen, bracht daarbij dank voor de bijstand die hij van zijn leiders en leidsters had ondervonden en ook voor de steun en de subsidie die de gemeentelijke autoriteiten hadden verleend. De eerste prijs bij sport en spel werd ge wonnen door de vereniging „Vondelkwar tier", die er een grote vlag en een wissel beker mee in de wacht sleepte. „D.V.S." veroverde de tweede prijs; „Nieuw Leven" de derde en „Weltevreden" de vierde, Al leen de beslissing bij het voetbal moet nog vallen. Woensdagavond zal op een nader te bepalen terrein de finale tussen „Vondel kwartier" en „Weltevreden" worden ge speeld. De hengelprijs was eveneens voor „Vorrdelkwartier". Naast de prijzen voor de verenigingen werden er nog vaantjes uitgereikt aan hen, die zich bijzonder verdienstelijk hadden gemaakt voor het speeltuinwerk, Een cola- fabriek, die de kinderen extra had onthaald kreeg er een en verder werden „Het Vrije Volk" en „Haarlems Dagblad" met een vaantje onderscheiden wegens de steun en de publiciteit, die zij aan het speeltuinwerk hebben gegeven. Voordat de voorstellingen een aanvang namen bedankte de heer D. Rookhuizen de commissie van de spelen, bestaande uit mevrouw C. Gaartman en de heren Martens en Jansen, die met voorbijzien van eigen vacantie-genoegens een maand lang hebben gezwoegd om aan duizenden kinderen een heerlijke vacantie te verschaffen. Maar ge zien de onbaatzuchtigheid van de speeltuin- mensen kan men wel aannemen dat zij in de gebruinde glundere gezichten, die van daag het feest met een grote finale kwamen besluiten, hun beloning ruimschoots gevon den hebben. Voor de tweede keer binnen een week is te Haarlem een ongeluk gebeurd, waar bij een jeugdige wielrijder door een aan hangwagen van een vrachtauto is over reden. Dit ongeluk gebeurde Donderdag middag om kwart voor zes op de Jansweg. Tussen vijf en zes uur is het van Maan dag tot en met Vrijdag altijd bijzonder druk in de Jansstraat en Jansweg doordat velen in noordelijke richting huiswaarts keren. Op de hoek Nieuwe Gracht en Jans weg staat een verkeersagent. Moet het ver keer, komende van de Grote Markt, stop pen, dan verzamelen zich op de Jansbrug vele wielrijders en verscheidene auto's. Als de agent het verkeer naar Haarlem- Noord vrij geeft stellen de wielrijders, die dan in een brede rij zijn opgesteld en de auto's zich gelijktijdig in beweging. Gistermiddag reed een vrachtauto met aanhangwagen, bestuurd door de zeven- Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft medegedeeld dat er blijkens een mededeling van de Nedei'landse ambassade te Parijs onder de in Parijs door de sta kingen opgehouden Nederlandse toeristen, geen noodtoestand bestaat. De ambassade heeft vrijheid gekregen de getroffen va- cantiegangers uit hun eventuele moeilijk heden te helpen. Een gedeelte van de rei zigers keert naar Nederland terug met de versterkte K.L.M.-diensten. Daarnaast zorgt een Nederlands Reisbureau met Bel gische bussen naar behoefte voor vervoer naar de Belgische grens, vanwaar de trein zorgt voor verdere reisgelegenheid naar Nederland. Voorzover de Nederlandse am bassade bekend is, willen van Parijs uit 500 a 600 Nederlanders op deze wijze naar huis terugkeren. Ernstige moeilijkheden onder de Neder landers, die in andere delen van Frankrijk zijn gestrand, zijn tot dusver niet gerap porteerd. Waar nodig, zal ook daar ge zocht worden naar geschikte reisgelegen heid voor terugkeer naar huis. Het hoofdbestuur van de Nederlands- Indische Bond van Ex-geïnterneerden en krijgsgevangenen (Nibeg) heeft een adres gericht aan de voorzitters van de fracties van de Eerste en Tweede Kamer. In dit adres wordt onder meer gezegd dat aan vankelijk voor de Indische gerepatrieer den is gedaan wat binnen redelijke gren zen mogelijk was. Er was spontane hulp vaardigheid, maar allengs is de geestdrift, waarmede de slachtoffers uit Indonesië werden ontvangen, geluwd. Het .Neder landse volk dreigt te vergeten, dat het jegens deze landgenoten dure verplichtin gen heeft. De gerepatrieerden wachten op rehabilitatie en op herstel van normale levensomstandigheden. Materieel en mo reel verkeren zij nog altijd in nood. Zij voelen zich als vluchtelingen voor wie in vaderlandse dreven geen plaats meer is. Vergeefs bieden zij hun werkkrachten, hun rijke ervaring en hun talenten aan. Vergeefs pogen zij een werkkring te vin den. Aan het slot van het adres doet de Nibeg, die de belangen van de ex-krijgs gevangenen en geïnterneerden uit de Ja panse kampen behai'tigt, een beroep op het Nederlandse volk en de voorzitters der fracties in de Eerste en Tweede Kamer om morele steun te verlenen aan de actie, welke sinds jaren door deze organisatie ten behoeve van de gerepatrieerden wordt gevoerd. Hedenmorgen is na een ziekteperiode van veertien dagen in zijn woning te Am sterdam op 76-jarige leeftijd overleden de directeur van het hoofdstedelijk theater Carré, de heer Alex Wunnink. Het vorige jaar was de heer Wunnink gehuldigd voor een dubbel jubileum. Hij bereikte toen de leeftijd van 75 en was bovendien 25 jaar directeur van Carré. Zilveren Mozartmédaille voor Nederlandse organist Nico Zeijen uit Kerkrade, organist van Rolduc, is in Salzburg onderscheiden met de zilveren Mozartmedaille. Hij kreeg deze medaille naar aanleiding van een orgel concert, dat hij dezer dagen gaf ter ge legenheid van de Salzburger festspiele In deze dagen wordt in de gehele bollenstreek met hoogspanning gewerkt aan de bloembollenexport. Aangezien de bollen als vanouds per schip naar alle delen van de wereld worden vervoerd en de scheepvaartmaatschappijen hun schepen precies op vastgestelde vertrektijden laten uitvaren, leveren de exporteurs een ware wedloop met de tijd, om hun product op tijd aan boord te hebben. Foto: Via de haven van Lisse worden grote hoeveelheden bollen naar de zeehaven vervoerd. In de ouderdom van 25 jaar is dezer dagen overleden de heer P. de Nooy, on derwijzer aan de Dr. H. Bavinckschool aan de Ambachtstraat in Haarlem-Noord. De thans overledene was afkomstig uit Ede, waar zijn ouders woonachtig zijn. Hij was zoals wij meldden met vacantie in Tirol en bij het zwemmen in de Achsensee is hij onverwacht overleden. Zaterdagmiddag om halfdrie zal het stof felijk overschot op de begraafplaats te Ede worden teraardebesteld. De Velser recherche is er in geslaagd een diefstal van een hoeveelheid buizen en roosters uit mastiekpotten, die op 8 Augus tus op het opslagterrein van de H.I.M. in Velsen-Noord werd gepleegd op te helde ren. Verdacht van deze diefstal zijn aange houden de 21-jarige F. P. S. uit Haarlem, die tegelijk met de 22-jarige Haarlemmer V. J. M. v. d. H. aan de Justitie zijn over geleverd. Voorts werd aangehouden in ver band met deze diefstal de 23-jarige Haar lemmer H. W., die voor nader onderzoek nog op het politiebureau te Velsen verblijft. (Verkort weergegeven) Bromfietsen op rijwielpaden. De door de minister van Verkeer en Waterstaat geno men beslissing: „Bromfietsen op het rij wielpad" lokt bij de gewone f ietsberijders ernstige onwilligheid uit ten opzichte van het uitwijken en laten passeren van brom fietsen. Het is mij de laatste dagen herhaalde- llijk overkomen, dat wielrijders met opzet weigeren aan de rechterkant van het rij wielpad te rijden en daardoor het verkeer in gevaar brengen. Wij, de bromfiets-berijders, rijden niet uit eigen wil op het fietspad, maar de mi nister schrijft ons dit voor en dit wordt door vele fietsers uit het oog verloren. In verband met de veiligheid doe ik een oproep aan alle gebruikers van de rijwiel paden de verkeersregels in acht te nemer, en geen rancune-maatregelen toe te passen op fatsoenlijke bromfiets-berijders! J. D. P. endertigjarige P. de V. uit Rijperkerk, in de richting van het station met een snel heid van ongeveer 25 km. Wegens de rechts rijdende file van wielrijders reed de vrachtauto midden op de weg. Links naast andere wielrijders fietste de veertienjarige D. J. A., wonende te Haarlem en hij reed enige fietsers voorbij. Na het passeren van de vrachtauto week de jongen naar links uit. Vermoedelijk heeft hij getracht, nadat hij bemerkte, dat er een aanhangwagen volgde, naar rechts uit te wijken, hetgeen door het verkeer niet mogelijk was. Het linker gedeelte van het stuur van de fiets raakte de aanhang wagen, waarna de jongen voorover van zijn rijwiel viel. Hij kwam onder een der wie len en was op slag dood. Het te Zandvoort staande „Grand cirque international" heeft Donderdagmiddag on der groot enthousiasme van de patiënten en het verplegend personeel een voorstel ling gegeven op een gedeelte van het bor des van de Clarastichting in de Kostver- lorenstraat. Met enkele wagens was men erheen gereden, waarna een gedeelte van het programma werd afgewerkt. Gedres seerde honden, clowns, rijwiel-acrobaten en afgerichte ponnies brachten de toe schouwers in extase. Toen vier bruine beren in de geïmproviseerde piste versche nen steeg de vreugde ten top. Het was jammer, dat de bruintjes, in deze wat on wennige omgeving, geen idee hadden hun kunststukjes te vertonen. De motorclub „Zandvoort" houdt een puzzlerit voor auto's en motoren op Zondag 16 Augustus. Deze rit zal voeren over goed berijdbare wegen over een afstand van 80 km door de omgeving van Zandvoort. Snel heid voor auto's en motoren tot 200 cc. 36 km, motoren boven 200 cc. 40 km per uur. Het bijzondere in deze rit zal ziin, dat de instructies geheel afwijkend zijn van de tot nu toe uitgegeven voorschriften. Zij zullen echter voor elke rijder bijzonder interessant zijn. De start vindt plaats des middags om half twee bij het clubhuis „Paviljoen de Vijverhut". WIJZIGING SPREEKUUR BURGEMEESTER. De burgemeester van Zandvoort zal zijn eerstvolgend spreekuur niet houden op Woensdag 19 Augustus, maar op Vrijdag 21 Augustus van 10 tot 12 uur. TWEEDE ZOMER-BRIDGEDRIVE. De Zandvoortse bridgeclub houdt haar tweede zomer-bridgedrive voor badgasten en inwoners op Donderdag 27 Augustus in Paviljoen Kiefer. Er zal wederom worden gespeeld in de hoofd-, 1ste- en 2de klasse om fraaie prijzen. Met een aantrekkelijke voetbalwedstrijd tussen DCG (Amsterdam) en Terrasvogels werd Donderdagavond het badplaatsvoetbal- tournooi om de Zilveren Watertoren, geor ganiseerd door Zandvoortmeeuwen, voort gezet. Terrasvogels bleek niet tegen het snelle, bewegelijke spel van de Amster dammers opgewassen en hoewel de rust aanbrak met gelijke stand (1—1) gaf deze uitslag geen juist beeld van de krachts verhouding. Na rust nam DCG dan ook spoedig de lei ding en verhoogde in de loop van de laatste 35 minuten de stand tot 41. Het laatste doelpunt werd vlak voor het einde van de wedstrijd gescoord, alle vier door de mid- voor J. Otto, die thans linksbinnen speelde. Het enige doelpunt van Terrasvogels kwam van de voet van Goedhart. Het tournooi wordt a.s. Dinsdagavond voortgezet met een wedstrijd tussen EHS en Zandvoortmeeuwen. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Stella Christina, d. v. J. Maes- sen en D. van Meroden. Adriaan Cornelis, z. v. L. Terol en J. M. E. Gelaudie. Michaël Bernardus Johannes, z. v. R. C. P. Demmers en M. C. Schelvis. Francisca Maria Christina Jacoba, d. v. C- A. P. A. M. Versloot en C. S. Penning. Marianna Wilhelmina, d. v. B. Ver schoor en M. van Duivenboden. ONDERTROUWD: E. Bos en A. ter Wis- scha. B. L. Lefferts en M. W. Langemeijer. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Marianne, d. v. J. de Looze en J- Lanting, Marion, d. v. H. A. de Vries en J- B. v. d. Putte. Jacobus, z. v. J. A. P. dér Weduwen en A. v. d- Meer. Andreas Henri- cus, z. v. C. A. H. Neering en D. Prins. Gra- dus Barend, z. v. C- Kamerman en J. W. van Limpt. Hermanus Johannes, z. v. G. van Teeffelen en I. R. Peters. Maria Johanna Albertina, d. v. P. Meirmans en G. M. Zuid- berg. Ronald, z. v. H. Pols en G. T. de Vries. Cornelis Johannes, z. v. F. J. van Mervennée en G. M. Hensen. Elisabeth Lodewina Maria, d. v. C. Huiberts en G. Tulen. Jan, z. v. J. den Ouden en K. Vogel. Pieter Willem, z. v. P. Bergmeijer en C. P. Kuijvenhoven. Jaco bus Gerardus, z. v. J. Pik en M. J. v. d. Put ten. Pieternella, d. v. P. Weij en C. E. van Braak. Adriana, d. v. S. van Noorloos en M. Muis. Jan Hendrik, z. v. J. de Krijger en H. A. v. d. Ham. Antonius, z. v. A. J. Goossens en J. S. Pijnaker. Anna Maria, d. v. F. J. M. van Leeuwen en C. J. M. Mesman. ONDERTROUWD: A. Witteman en F. H- Bouwmeester. L. Buis en M. C. Simon. J. P. Suidgeecst en P. M. Mesman. J. Wallert en J. van Alphen. J. A. Wortel en A. M. van Baarsen. P. C. Kooy en G. de Haas. K. Geerts en B. van Druten. GETROUWD: A. A. van Daalen en A. M. van Leeuwen. H. Akkerman en J. Cuiper. J. Bouman en M. C. Kooij. J. Honcoop en E. J. Bouthoorn. G. Vermeer en M. Nicolette Kern- per. OVERLEDEN: Geertje van Aalst, 82 jaar, wed. van A. van Olst. Mathilda Wagner, 62 j. echtg. van B. H. Venbert. Janneke van Bra- kel, 77 j., wed. van W. van Rijswijk. Nico- laas Bogaard, 38 j., echtg. van G. Blankestijn. Adriaan Johannes, 13 j., z. v. W. D. Postma en M. A. Schreuders. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Catharina Jacoba, d. v. J. A. Heemskerk en C. Wilson. Johanna Josepha, d. v. J. van Berkel en M. M. van Lierop. Wilhelmina Johanna, d- v. G. van Snippen- penberg en J. H. H. Kip. Petrus Johannes, z. v. P. C. Langeveld en F. P. van Kesteren. Maria Cornelia, d. v. F. v. d. Linden en J- Op stal. Marior Amelia, d. v. C. W. Spreeuw en J. Oostveen. GETROUWD: J. Bakker en A. Broekhof. OVERLEDEN: A. van Stijn, vr., 71 jaar, Veenenburgerlaan 29. BINNENLAND De fabrikant J. J. te Bolsward, die destijds door de Leewarder rechtbank was veroordeeld onder beschuldiging van opzet telijke brandstichting in de hem toebe horende zeepfabriek heeft, de Staat der Nederlanden aangesproken tot betaling van een bedrag van f98.000, nu hij door het ge rechtshof te Leeuwarden is vrijgesproken. Een ambtenaar van het Japanse mi nisterie van Landbouw is in ons land aan gekomen om Nederlandse waterbouwkun dige experts aan te zoeken voor het droog leggen van ongeveer 17.400 ha. land aan de Baai van Anake. Onder auspiciën van het Jeugd Rode Kruis zullen leerlingen van huishoudscho len in het rampgebied pudding, borstplaat, en chocolademelk maken voor kindertehui zen. tehuizen voor ouden van dagen, zie kenhuizen en sanatoria in de omgeving van hun school. Driehonderd kilogram cacao en zeshonderd kilogram melkpoeder zijn voor dit doel geschonken door een Zweedse orga nisatie, die een inzameling heeft gehouden, waarbij alle gevers een Zweedse kroon schonken. Tot burgemeester van Elburg is be noemd de heer B. Volkerts, thans directeur van hel Gewestelijk Arbeidsbureau te Zalt- bommel. De heer Volkerts is lid van de Christelijk Historische Unie. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft overleg gepleegd met het bestuur van de Nederlandse Televisie stichting over het toekomstige televisie- bestel. Tot een resultaat is men nog niet gekomen. Het overleg zal de volgende maand worden voortgezet. De Koningin heeft het beschermvrouw schap van het comité aanvaard dat Jan van Zutphen op zijn 90ste verjaardag op 7 Oc tober wil huldigen door aanbieding van een recreatiezaal voor het sanatorium Zonne- strdcil De 19-jarige Jacob de Hooge uit Rot terdam is te Brasschaet op de weg tussen Antwerpen en Breda, door een auto aan gereden toen hij van zijn fiets stapte om de weg te vragen, in een ziekenhuis is hij over leden. De ambassadeur van België te 's Gra- venhage heeft in zijn ambtswoning aan prof. dr. G. A. van Poelje, lid van de Raad van State, de versierselen van Grootkruis in de Orde van Leopold II uitgereikt. Voor de Bredase rechtbank hebben zes personen terecht gestaan wegens het stelen van ingezamelde goederen uit een rampen- depót in Geertruidenberg. Zij hadden toe stemming gekregen enkele kledingstukken uit het magazijn te halen. Zij gaven echter toe, dat zij ook andere goederen hadden weggenomen. Tegen hen werden gevangenis straffen variërende van drie maanden tot één maand geëist. In de afgelopen nacht is de cham pignonkwekerij van de heer P. A. Broekmans te Mook geheel uitgebrand. Het woonhuis bleef gespaard. De oorzaak van de brand is niet bekend. Verzekering dekt de schade. De kantonrechter te Dokkum heeft 43 aardappeltelers veroordeeld tot boeten, varierende van f 2,50 tot f 40, omdat zij zich niet aan de wettelijke voor schriften tot bestrijding van de aardappel moeheid hadden gehouden. Blijkens definitieve cijfers heeft het tekort van Nederland in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings-unie deel nemende landen in Juli 1953 f 26.748.200 be dragen. Van dit bedrag heeft Nederland f 13.376.000 in dollars betaald; f 13.372.200 werd in mindering gebracht op het door Nederland aan de Europese Betalings-unie verleende crediet. De vordering van Neder land op de Europese Betalings-unie bedraagt thans f839. 819.000. In Den Haag is overleden de heer W. Burgers, secretaris-penningmeester van de Nederlandse Ouderraden Openbaar Lager Onderwijs (NOROLO). De heer Burgers be reikte de leeftijd van 64 jaar. In de roef van het motorschip „Nieuwe Zorg" (120 ton) dat Donderdagmiddag op het IJselmeer voer, is brand uitgebroken, vermoedelijk door het omvallen van een petroleumtoestel. Met de blusinstallatie van een passerende tankboot zijn de vlammen gedoofd. De roef was toen echter geheel uitgebrand. Alkmaar zal volgend jaar van 21 Juli tot en met 8 Augustus zijn 700-jarig bestaan als stad vieren. Men wil de organisatie op dragen aan de heer G. J. Sliepen, directeur van de W.V. te Breda, die vorig jaar de feesten ter gelegenheid van het 700-jarig bestaan van Breda organiseerde. De Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O., welke Zondag een zogenaamde pleistercollecte houdt, heeft besloten 10 pro cent van de opbrengst te bestemmen voor de slachtoffers van de aardbevingsramp, welke Griekenland heeft getroffen. HAARLEM EN OMGEVING Voor het examen tekenen M.O.-B is geslaagd P. H. Kooman te Heemstede. Zondag 16 Augustus zal het vijfentwintig jaar geleden zijn dat de heer R. Roskam. Van Egmondstraat 2. in dienst trad bij het schoenmagazijn L. Boerlagen N.V. aan de Lange Veerstraat. Thans is hij als chef aan de zaak verbonden. Van een tot twee uur is er receptie in de zaak en van drie tot vier uur bij hem thuis. De heer H. van Mourik, die een groot aantal jaren koster is van de Noorderkerk aan de Velserstraat (Nederlands Hervormde gemeente Haarlem), zal op 1 September zijn werkzaamheden neerleggen; tot opvolger is benoemd de heer S. B. M. van Dijk, thans koster van de Nieuwe Kerk. De te Haarlem gehouden Zonnestraal collecte heeft een bedrag van f3999,58 p- geleverd. Bij beschikking van de directeur-gene raal der Posterijen, Telegrafie en Telefo nie is de directeur van het post- en tele graafkantoor te Lisse, de heer G. Moes, met ingang van 1 October 1953 benoemd tot directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor te Boxmeer. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: 22 Juli: J. v. Honscho- ten en A. Boesenkool. GEHUWD: 23 Juli H. Mica en C. v. d. Plas. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: A. C. van de Poll en G. Ave- ling. H. W. Hiddema en A. E. Bartels. N. H. Dubelaar en J. Zegwaart. A. v. d. Pol en J. H. Westerveld. J. G. B. Striekwold en M H. va"T?rlj'-J- FA- Fredrikze en M. W. Bierkens. GEBOREN: Antje, dochter van J. Schnei der en A. Zegeling. Anna Elisabeth Wilhel mina Maria, d. v. Th. J. M. Roozen en M. B- C-van Riet. Pieter Johannes Theodorus. z. v. Th- M. Vin en A. Houweling. Maria Beren- lina, v. W. J. Zijm en R. L. Vink. OVERLEDEN: Wed. H. C. SiegertWesse- ling, 81 jaar. Wed. W. M. Stam—Van Waate- ringe, «1 ja; Wed. E. M. VerschoorSlinger land, 79 jaar. C. P. Esseling, 60 jaar. Ch. M. R. Engelberts, 3 jaar.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 10