Haarlem als watersportcentrum van regionale betekenis ZE VEN DA GEN HAARLEM Expositie tropische vissen in de Haarlemse Vishal in herstellingsoord Van mensen en dingen onder de Damiaatjes VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Gunstige weekeinden voor jachthavens aan het Spaarne Zwemfeest bij „Helios" 1 AmUSemetltsaVOnd Half jaar geëist tegen Haarlemse stoker Bromfiets uit Zandvoort in Almelo aangetroffen Congres Nederlandse Bond Aqua Terra Programma Haarlemse zomerfeestweek Losarbeider verdacht van inbraak voor rechtbank Bij de Vondelweg, en door de uitbreiding van Oud-Schoten dicht in de nabijheid van de bebouwde kom ligt een viertal jachtwerven waarin gedurende de winter ranke zeil boten, snelle, hei-gekleurde kano's of luxueus uitgevoerde motorjachten verblijven. De Zuidelijkste in Noord is de Jachthaven „De Drijver". Daar heeft de heer H. Schmitz ongeveer vijf jaar geleden zijn wel zeer van de weergoden afhankelijk bedrijf geves tigd, waar watersport-minnende Haarlemmers, naar hartelust van het wateren van de landelijke omgeving rond het Spaarne kunnen genieten. De heer Schmitz is niet ontevreden over de drukte op zijn werf. Het Hollandse zomer weer werkt nooit erg mee, maar de weekeinden waren dit seizoen over het algemeen gunstig voor de watersport. Toen wij de werf dit weekeinde bezochten was het een prachtige, windstille ochtend. De lucht stond strak en stralend boven het haventje, waar de eerste zeilminnaars hun boot reisvaardig maakten. „Alle vaartuigen zijn vandaag bespro ken," vertelde de heer Schmitz, „enkelen zijn zelfs voor een week gehuurd." Wij namen een kijkje in een Noorse jol, een flinke zeilboot, speciaal op tochten op het IJselmeer berekend. Vier personen bood het een behoorlijke slaapplaats; het schip was voorzien van een viertal banken; in de wand bevonden zich een paar ladenkastjes. Verder zagen wij aanrecht en fornuis in comfortabele stijl. Wij hebben die mijnheer Schmitz wel een beetje benijd, omdat hij iedere mooie zomerdag aan het water kan zijn. Maar hij lachte toen wij vroegen of hij vaak uitvoer met zijn boot. Daar kwam hij niet toe; als eigenaar moet je in de haven op je post zijn; juist met goed weer, omdat het dan natuurlijk druk is. Ook hier bleek de schijn dus weer beter dan de werkelijkheid. Wij zwegen en keken uit over het stille water waarin de meeste boten op de eigenaars en bezitters-van-één- dag lagen te wachten. Het was pas negen uur, doch langzamerhand werd het druk ker op de werf. Een clubje vrolijke scho lieren met een Engelse gaste stapte vrolijk over de steigertjes. „Fine", hoorden wij zeggen en wij konden die opmerking vol komen beamen. Wijd en vrij lag de plas voor ons, een rimpelloze vlakte die op doemde achter de verzamelde vaartuigjes. Tegen de Spaarndamse achtergrond van huisjes en het ranke kerktorentje en groen staken de witte zeilen af van enkele vroege schepen. „Een prachtig recreatieoord," was de Weer Schmitz met ons van mening. „Gelukkig geldt er voor het gebied tussen Vondelweg en Spaarndam gedeeltelijk een bouwver- bod. Uitbreiding van de stad in die sector eou veel afbreuk doen aan de schoonheid van de omgeving." Vele Haarlemmers kennen het niet Toch zijn er „varende" Haarlemmers die geruime tijd in de Spaarnestad wonen zon der dit plekje in het Noordoosten te ken nen. Als zij het ontdekken, zijn zij heel verwonderd dat zij er altijd aan voorbij zijn gevaren en komen zij dikwijls met veel enthousiasme terug. „En wij moeten het toch van onze stad genoten hebben," zegt de heer Schmitz, „want een echt vacantiecentrum is het hier niet. Men gaat naar de Kaag of naar Loos- drecht als men meer dan een dag op het water wil doorbrengen. En toch staan via de sluizen in Spaarndam het Noordzee kanaal en dus liet IJselmeer voor de water toerist open. Van dit punt uit kun je aar dige tochten maken." Reeds maakt de heer Schmitz geregeld reclame in Haarlems naaste omgeving voor dit watersport centrum. „En kunnen al degenen die een boot huren nu ook zeilen?", vroegen wij. De heer Schmitz trok dit wel enigszins in twij fel. „Maar je kunt tenslotte niet nagaan of iemand die een boot vraagt nu ook de ver antwoordelijkheid beseft die hij tegenover zichzelf en eventuele tochtgenoten heeft. Bij windstil weer gaat het meestal goed, maar in Nederland waait het dikwijls en dan is het zelfs voor ervaren zeilers moei lijk een schip te sturen. Zeilen is een kunst, waarvoor je een zekere feeling hebben moet, doch die je je eigen maakt door een combinatie van theo rie en practijk. Zo geeft de heer Schmitz enkele lessen aan liefhebbers van deze aan trekkelijke doch zeker niet gemakkelijke sport. Veel tijd hiervoor heeft hij niet, ge bonden als hij is aan de haven. De laatste zonnige dagen hebben een paar weken van koel zomerweer afgesloten. En natuurlijk hoopt de eigenaar van de „Drij ver" op een stralende periode, liefst een paar maanden lang, want het kan voor komen dat nog in October boten het water op gaan. Wanneer het eigenlijke seizoen begint? „Als het voorjaar wordt," zegt de heer Schmitz. Het vangt aan met grote activi teit in de haven waar het in de lente weer klinkt van hamerkloppen en waar het geurt-naar verse verf ter begroeting van het jaargetijde, waarin de Hollandse jeugd zo graag op het water is. Voor de eerste maal hield de kampeer vereniging „Helios" Donderdagmiddag in „Riche-bad" in Zandvoort een jeugd- zwemfestijn, dat tot een groot succes leid de. De belangstelling van de ouders was bijzonder groot. Allereerst zwommen 20 jeugdige kam- peerders(sters) af voor diploma A en B, n.l. voor elk diploma 10 gegadigden. Een en ander geschiedde onder toezicht van zwemmeester Jan van Hemsbergen, die de candidaten had opgeleid. Hoewel er enke len waren, die drie weken geleden nog nooit enig zwem-onderricht hadden geno ten, slaagden allen. Een belangrijk punt op'het programma was het nummer 50 meter borstslag om de door de kampeervereniging „Helios" be schikbaar gestelde wisselbeker. Na uiterst spannende strijd werd deze met een tijd van 471/2 seconde gewonnen door J. van Beek. Het verdere gedeelte van het programma bestond uit gecostumeerd zwemmen, vaar digheidswedstrijden als koekhappen enz., hetgeen dikwijls tot veel hilariteit aan leiding gaf. De opvoering van „De ratten vanger van Hameln, oogstte grote bijval. De kampeervereniging „Helios" kan op een zeer goed geslaagde zwem-middag te rugzien. Des avonds werden in Riche door zwemmeester Jan van Hemsbergen de di ploma's en prijzen uitgereikt. Gistermiddag kreeg de Haarlemse recht bank de zaak tegen de 42-jarige stoker C. W. L/C. uit Haarlem te behandelen. Deze' verdachte zou in de eerste helft van 1953 in elf cafés te Haarlem consumpties heb ben gebruikt en zou er een gewoonte van gemaakt hebben de borrels, sigaretten en likeuren die hij bestelde niet te betalen. Op een bijeenkomst van kasteleins kwam aan het licht, dat C. bij een groot aantal caféhouders schulden had gemaakt. Zij be sloten daarop de zaak aan te geven. De officier van Justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, was van mening dat de verdachte gespecialiseerd was in flessen trekkerij. Temeer daar de verdachte reeds tienmaal eerder veroordeeld is en daar het bedrag van de gezamenlijke consumpties ongeveer driehonderd gulden bedroeg eiste hij tegen de verdachte een gevangenisstraf voor de tijd van zes maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. F. J. D. Theyse Jr., was van mening dat de verdachte indien hij weer aan het werk zou komen ogen blikkelijk alle schulden zou terugbetalen. Tevens achtte mr. Theyse het bewijs van het oogmerk om de consumpties we derrechtelijk toe te eigenen niet geleverd. Hij vroeg dan ook vrijspraak. Indien de rechtbank hiertoe niet mocht besluiten drong mr. Theyse aan op een verkorting van de straf. De uitspraak werd bepaald op 27 Augustus. In de nacht van 11 op 12 Augustus werd op de Boulevard Barnaart, ter hoogte van tentenkamp Helios, een bromfiets ont vreemd. De recherche stelde een onder zoek in, hetwelk ertoe leidde, dat van de politie te Almelo in de loop van Donder dag bericht werd ontvangen, dat de dader met het ontvreemde voertuig aldaar was aangehouden. De verdachte was een 17- jarige Duitser, die tevens bekende zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal van rookartikelen uit een consumptietent te Zandvoort. Parade der blanke zeilen op het Noorder Buiten spaarne. Ongeveer zeven jaar geleden werd het Aalsmeers Comité voor Ontspanning Sa natoria (A.C.O.S.) opgericht zoals de naam reeds aangeeft met de bedoeling de patiën ten van verschillende in de omgeving ge vestigde herstellingsoorden en sanatoria, van tijd tot tijd een avond van ontspanning en amusement te bezorgen. Vrijwel iedere toneel-, muziek- en zangvereniging in Aalsmeer en omstreken zegde onmiddellijk haar spontane en belangeloze medewerking toe, met het gevolg, dat het comité sinds dien ruim tweehonderd voorstellingen van uiteenlopende aard voor haar rekening kon nemen. Daarbij zorgen een aantal autobe zitters steeds voor het gratis vervoer der diverse ensembles en doordat het comité zich verder gewoonlijk met Kerstmis en St. Nicolaas evenmin onbetuigd laat, heeft de naam „A.C.O.S." bij de honderden patiën ten van Eikengaarde, Unicum, het Marine hospitaal, de Clara-stichting, het Provin ciaal Ziekenhuis en diverse tehuizen van Ouden van Dagen een sympathieke en vreugdevolle klank. De meest noodzake lijke onkosten, welke nu eenmaal ook bij dit mooie werk niet te vermijden zijn, wor den bestreden door een jaarlijkse straat collecte te Aalsmeer, die gemiddeld elf a twaalfhonderd gulden opbrengt. Donderdagavond werden de patiënten van de Stichting Herstellings- en Verple- gingsoord „Unicum" te Heemstede met een bezoek van dit comité verblijd, dat voor deze gelegenheid door het ensemble „De Vrolijke Vrijbuiters" uit Aalsmeer was vergezeld. Zoals het vertegenwoordigers van deze gerenommeerde bloemenstreek betaamt, wensten zij ook ditmaal niet met ledige handen te komen en hadden zij voor elke patiënt een royale ruiker geurige an jers meegebracht. Een bloemengroet, die in de loop van de avond ook nog voor de verpleegden in het tehuis voor Ouden van Dagen aan de Schotersingel en het zieken huis St. Joannes de Deo werd bezorgd. „De Vrolijke Vrijbuiters" is een jolig troepje amateur-musici, die er in zijn ge slaagd hun liefhebberij in een amusante show- en muziekband onder te brengen, waarvan men de resultaten met een zeker respect en een voortdurend genoegen be luisteren kan. De bezetting bestaat uit drie accordeons, een guitaar, een slagbas en een drummer, die gezamenlijk een harmonieus en voortreffelijk op elkaar ingespeeld en semble vormen. Zij brengen het gebruike lijke repertoire van moderne amusements muziek op een bijzonder charmante ma nier, waarnaast zij bovendien blijk geven ook de laatste top-hits reeds grondig te be heersen. Verder schuwen zij de kolder evenmin, getuige enige komische verkleed partijen, die het dankbare publiek tranen van plezier bezorgden. Men kan zich im mers moeilijk enthousiaster toeschouwers DE BELANGSTELLING ONDER DE HAARLEMMERS voor aquaria is bijzonder groot en volgens de heer E. Prager, voorzitter van de Haarlemse Aquariumvereniging „Parens", wordt er in deze omgeving veel gedaan om „probleem-vissen" te kweken, meer dan in andere streken van ons land. De leden van de vereniging zijn de laatste weken bijzonder in actie, want zij hebben het plan opgevat de Haarlemmers in de Vis hal een indruk te geven van hun liefhebberij. Daar is een aquariumtentoonstelling ingericht, die morgenochtend voor het publiek wordt opengesteld en tot 31 Augustus te bezichtigen is. Tevens wordt van heden tot en met Zondag te Haarlem het congres gehouden van de Nederlandse Bond Aqua Terra, waarbij de Haarlemse ver enigingen „De Natuur" en „Parens" zijn aangesloten. Uit mededelingen van de leden van de commissie van voorbereiding van de ten toonstelling is ons gebleken, dat er aan het kweken en verzorgen van visjes veel ver bonden is en dat er bij het inrichten van een expositie met allerlei omstandigheden rekening gehouden moet worden. Vroeger werd over het algemeen leidingwater ge bruikt voor de dieren die in aquaria leef den, doch de laatste jaren worden midde len toegepast, om de vissen te laten leven in het water, dat zij van nature nodig hebben. Er zijn vissen die in hard water leven, andere in zacht, zuur of alkalisch water. Hierdoor is het mogelijk meer vis sen te importeren dan vroeger en in de Vishal zwemmen thans tropische dieren uit verre streken die Haarlemmers ge- ADVERTENT1E voorstellen dan deze patiënten, waarvan voor de meesten een bezoek aan de schouwburg of bioscoop reeds lang tot de onmogelijkheden behoort. Na afloop van dit met groot succes be kroonde optreden werden „De Vrolijke Vrijbuiters" dan ook in dankbare termen toegesproken door de administrateur van „Unicum", de heer J. Bergervoet, die op een spoedig weerzien hoopte en daarbij niet verzuimde nog even de aandacht te vestigen op de mooie taak, welke het A.C. O.S. ten behoeve van de herstellingsoorden verricht. Kapsalon Enkele dagen geleden, om precies te zijn op. Dinsdagmid dag klokke drie uur, vond de heropening plaats van de dameskapsalon van de heer C. J. Oerlemans in de Gier straat 69. In ruim tien weken heeft men deze zaak door de uitbreiding met vier cabines een geheel ander aanzien ge geven. Achter de vroegere sa lon lag namelijk een tuintje en toen de heer. Oerlemans merk te, dat zijn vaste klantenkring regelmatig toenam heeft hij niet geaarzeld en opdracht ge geven het tuintje bij de zaak te trekken. Tegelijkertijd is de zaak opnieuw geschilderd en behangen, er kwamen nieuwe t.l.-buizen, de verwarming werd gemoderniseerd en ten slotte schafte de heer Oerle mans zich het nieuwste van het nieuwste op het kappers- gebied aan namelijk een aan de muur bevestigde droogkap, die het mogelijk maakt, dat er met een en dezelfde kap drie cabines bereikt kunnen worden. Kortom de dames zullen de zaak van de heer Oerlemans niet terug kennen, maar zij zullen zich er vlug genoeg thuis voelen en men behoeft er dan ook niet aan te twij felen of het personeel, dat in deze zaak staat zal handen te kort hebben. Jongleur Vanmorgen is in het Luxor Theater de eerste van een reeks kindervoorstellingen ge geven, die verzorgd worden door Mortagnes jeugdvariété. Het programma bevat onder Gerry Montagne begon zijn loopbaan toen hij zestien jaar was en evenals de meeste „groten" begon hij, zeer be scheiden, op de kermissen. Hij trad toen op als goochelaar- bonisseur en „praatte" voor de tent het publiek „naar binnen". Enige tijd later kwam hij in contact met de Italiaanse goochelaar Italo Mendini, die zijn eerste en beste leermees ter werd. Al goochelend en pratend trok de jonge Mon tagne van toneel naar toneel en van land naar land. In de loop der jaren trad hij be halve in tientallen plaatsen in Nederland ook in Noorwegen, België, Duitsland, Polen en de Balkan op. Natuurlijk bleef zijn programma niet beperkt bij enkele goochel- nummers en langzamerhand begon hij zich meer tot het jongleren aangetrokken te voelen. Pas na de oorlog be gon hij zich met deze kunst serieus bezig te houden en ruim een jaar oefent hij met zijn toeren voordat hij er mee op de planken („Bühne", zegt Montagne) durft te komen. Het liep allemaal vrij vlot. Nu eens trad hij hier op dan weer daar en allengs begonnen de exploitanten van de diverse theaters en restaurants zijn optreden te waarderen en het resultaat was dan ook, dat hij op een steeds groter toneel kwam te staan en voor een steeds groter aantal mensen mocht optreden. De laatste jaren heeft Mon tagne zich naast zijn kinder voorstellingen vooral op het jongleren toegelegd. Niet om dat hij met het optreden voor de jeugd niet genoeg succes behaalde (de tientallen dank betuigingen bewijzen overdui delijk het tegendeel), maar eenvoudig omdat hij meer toer minstens een jaar oefen tijd nodig is en dat het mate riaal door Montagne zelf ge maakt is. Veertig jaar handelsschool De gedachten van de heer John. C. Moore zullen dezer dagen naar alle waarschijnlijk heid wel enige ogenblikken in het verleden vertoeven. En dat is begrijpelijk, want morgen zal het veertig jaar geleden zijn dat de vader van de tegen woordige directeur aan de Ver- spronckweg 10 in Haarlem een handelsschool oprichtte. Aller eerst begon men met een cur sus in de Engelse taal, maar in de loop der jaren werden de lessen op de school uitge breid met andere moderne talen, steno, typen, boekhou den en de opleiding tot privé- secretaresse en correspondente. In 1920 verhuisde de gehele school naar de Frans Hals straat 1 en daar wandelen nu nog steeds gemiddeld 400 cur sisten per week in en uit. Ge durende de tweede wereld oorlog werd de handelsschool geleid door de accountant de heer J. W. Staats, daar de di recteur de heer John. C. Moo re, die immers de Engelse na tionaliteit bezit, gedurende vijf jaren ergens bij de Poolse grens in een interneringskamp verbleef. De heer Moore is niet zo bijster goed te spreken over 't merendeel van de adspirant- cursisten, dat zich op het ogen blik bij deze handelsschool als leerling aanmeldt. Het is dan ook nodig gebleken een strenge voor-selectie toe te passen, maar hoewel dit natuurlijk voor de betrokken jongens en meisjes en mannen en vrou wen bijzonder vervelend is, moet men toch niet vergeten, Willy Mullens met Maximum en Minimum. Het grootste en het kleinste paard. Montagne. .anderhalj jaar oefenen. meer een poppenkastvertoning, waarin de beroemde Jan Klaassen overhoop ligt met zijn huisbaas en een goochel- voorstelling, waarbij de jeugd zelf meegoochelt. De buik spreker „Santos" draagt met zijn sprekende pop Arie een niet gering steentje bij tot de attractiviteit van het geheel. De leider van het variété is de 29-jarige goochelaar humorist-jongleur noemt- u-maar-op, Gerry Montagne uit Haarlem. voor het jongleren voelde, er meer „in zag". Voordat hij een bepaalde toer onder de knie heeft oefent deze energieke artist on geveer anderhalf jaar elke dag vijf uur en dan nog staat hij te trillen op zijn benen als hij voor de'eerste keer met zijn nieuwe programma voor het voetlicht treedt („uitkomt", zegt hijzelf) èn zelfs tussen het optreden van anderen door staat hij nog achter de cou lissen zijn nummer door te nemen. Drie weken blijft Montagne in het Luxor Theater aan het werk. Tot 28 Augustus geeft hij alleen 's morgens kinder voorstellingen, maar daarna treedt hij op voor 't begin van de filmvoorstellingen op het (gloednieuw) toneel van deze Haarlemse bioscoop. En wan neer men hem dan ziet jong leren met de ringen, ballen en knotsen dan moet men eens bedenken dat voor elke goede dat de heer Moore zichzelf als directeur van de school en zijn leerlingen een grote dienst be wijst, want op deze manier blijft het diploma van Moore's handelsschool zijn waarde be houden. Wij weten dat wij uit naam van alle oud-cursisten spre ken, indien wij de heer Moore met zijn school nog vele jaren toewensen. Paardencircus Van een vriendelijke mijn heer kregen wij dezer dagen enkele dichtbedrukte vellen papier, waaruit men kon op maken, dat het „Nationaal Reuze-Circus Jos Mullens" met alle daarbij behorende attracties binnenkort zijn ten ten in Haarlem gaat opslaan. De plaats waar dit evenement zal verschijnen is, zoals ge woonlijk. het Phoenixterrein. Wellicht herinnert de lezer zich dat van dit circus, dat tot de grootste in ons land gere kend kan worden, het gehele paardenbezit bij een brand in April 1959 om het leven kwam, maar de heer Jos Mullens is niet bij de pakken neer gaan zitten. Integendeel! Wie thans een bezoek aan de stallen brengt kan niet anders dan in bewondering geraken over de schitterende stoeterij waarover Mullens' circus nu beschikt. Mullens is altijd een voor vechter voor het zogenaamde paardencircus geweest en hij heeft daarbij steeds alle mede werking gehad van zijn doch ter José Strassburger-Mullens die overal waar zij als par- force-rijdster optreedt, storm achtige bijval aan het publiek ontlokt; van Willy Mullens met zijn groepen van twaalf, acht en zes paarden tegelijk; van Otto Schumann, de ver maarde hogeschoolrijder en tenslotte van de charmante hogeschoolrijdster, de telg uit een eeuwenoud Frans circus geslacht, Nadia Houcke. Ook de paarden daar gaat het per saldo om zijn in grote getale aanwezig. Wij noemen slechts de twaalf vos sen, de acht Berber-Arabieren, de acht Welsh-ponies(die naar de smakelijke namen Cognac, Whiskey, Cherry Brandy, Rhum, Cocktail enzovoort luis teren), elf Shetland-ponies, vier inlandse Zeeuwen en een aantal hogeschoolpaarden. Het programma zou niet vol ledig zijn indien de bijnum mers, die nu eenmaal in een goed circus thuis horen, ont braken. Men heeft dan ook nu weer een ruime keus: Con stance Roselli stapt of het niets betekent over een strakgespan nen telefoondraad, de „Time non troupe" laat enkele staal tjes van lenigheid zien, „the five Flying Mulatto's" werken aan de vliegende trapéze, de clownerie wordt verzorgd door de „Henrl Strassburger com pagnie" en miss Jonelli is het Groningse meisje, dat u op het bijgaande plaatje zonder tru cage los aan de hielen aan de trapéze ziet hangen. En ten slotte kan iedereen uit het pu bliek zijn geluk beproeven op de onberijdbare Corsicaanse ezel, die al heel wat jongelie den in het zand heeft doen bijten. Zoals men ziet, een prima programma dus, dat zeker een gang naar het Phoenix-terrein waard is. Men kan er terecht van Zondag tot en met Woens dag. Gouden feest Op Woensdag 26 Augustus zullen de heer en mevrouw J. Hoppenbrouwer de dag her denken dat zij vijftig jaar ge leden in het huwelijksbootje stapten. Op de dertiende Augustus 1903 zijn zij in on dertrouw gegaan en zij hebben geen ogenblik spijt van dit besluit gehad. Naast de vele gelukwensen, die op de „bruidsdag" bij de Rijksstraatweg 368 zullen bin nen komen, mogen wij zeker (al zijn wij dan ook een beet je vroeg) de onze voegen. Van harte! Met pensioen Maandag 17 Augustus be reikt de heer C. Hak, werk zaam bij de Gemeentereini ging, de leeftijd van 65 jaar en dit betekent voor deze ge meente-ambtenaar het einde van zijn loopbaan. Vierender tig jaar geleden trad hij als straatveger in dienst van de gemeente en in de loop der jaren veranderden zijn werk zaamheden keer op keer. De laatste jaren is hij chauffeur monteur en de heer Hak heeft een belangrijk aandeel in het werk met de trommel-wagen, waarmee hij door Haarlems straten rijdt. Maandag is dat werk afgelopen en dan gaat hij genieten van een welver diende rust. kweekt hebben. De dieren zijn in aquaria ondergebracht, waarin zij als in de natuur leven. Vele honderden dieren zijn bijeen ge bracht en bij de opstelling is rekening ge houden met de soorten, de fimilies en met gezelschappen van vissen. Aan de opbouw heeft o.a. een aandeel de heer A. van den Nieuwenhuizen, die reeds enige duizenden vissen gekweekt heeft, o.a. de zeilvis uit Celebes, die vroeger moeiijk in ons land goed te houden was, doch die thans leeft in een zodanige samenstelling van water, dat er geen moeilijkheden meer zijn. De opzet van de kwekers is niet om te hande len, maar om andere aquariumliefhebbers in de gelegenheid te stellen in het bezit te komen van de vissen. In de afgelopen zes maanden hebben 15 Haarlemmers 30.000 vissen gekweekt. Vissen uit de Congo, Voor-Indië, Indone sië enzovoort, die in Haarlem gekweekt zijn, worden tentoongesteld. Er zijn zeer mooie exemplaren bij, die door de kleur de bijzondere aandacht van het publiek zullen trekken. Ook zijn enige reptielen, beschikbaar gesteld door leden van een Leidse Vereni ging, te zien, Verder wordt tentoongesteld een vinding van de Haarlemmer Kees Spoelstra, namelijk nylon voor het vangen en zeven van infusorien. Congres Aqua Terra Voor het eerst houden aquariumliefheb bers een werkcongres onder leiding van de Nederlandse bond Aqua Terra. Driehon derd dames en heren worden vanavond in Haarlem verwacht en onder hen zijn enige buitenlandse gasten. Na een begroeting in restaurant Brinkmann volgt op het Stad huis een officiële ontvangst dqor het ge meentebestuur. Daarna begeeft het gezel schap zich naar de Vishal waar de heer A. J. M. Angenent als loco-burgemeester de tentoonstelling officieel zal openen. De opzet van het congres is elkanders ervaringen uit te wisselen. De Duitse hoog leraar dr. E. Meder uit München heeft veel geëxperimenteerd op het gebied van de kleuren van vissen; hierover zal hij mededelingen doen, waarvoor liefhebbers belangstelling zullen hebben. Uit België komt de apotheker de heer Dubois, die vele reizen naar de Congo heeft gemaakt en belangstelling aan de dag gelegd heeft voor Congo-vissen. Zijn ervaringen zal hij vertellen en voorts spreekt de heer Kees Spoelstra over „kweekgeheimen" naar aan leiding van het toepassen van nylon bij het vangen en zeven van infusoriën. Médailles voor- de tentoonstelling Het gemeentebestuur van Haarlem en het bestuur der stichting Haarlem Bloei hebben médailles beschikbaar gesteld voor de tentoonstelling. De prijs van het ge meentebestuur is bestemd voor degene, die de beste vis gekweekt heeft. Haarlems Bloei heeft de heren C. Hh. van Gink, W. van Willige en J. -Kraakman afgevaardigd om uit te maken wie de eigenaar is van de beste vis en van het beste aquarium. OOOOOOCOCODOCOCXXJOOOOCOOOCOOCXOOOOCOOCC ocooococooooocooc Vrijdag: Concert op de Grote Markt (20 uur). Kermisvermakelijkheden op de Nas- saulaan (tot 24 uur).' Bezichtiging Stadskweektuin (18.30 tot 20.30 uur). Stadhuis, Marionettentheater (19.30, 20.30 en 21.30 uur). Zaterdag: Kermisvermakelijkheden op' de Nas- saulaan (van 16 tot 24 uur). Bezichtiging Stadskweektuin (10 tot 12, 14 tot 17 en 18.39 tot 20.30 uur). Tentoonstelling „Drie generaties voor de lens" in Huis Van Looy (10 tot 12.30 en 13.30 tot 17 uur). Tentoonstelling „Des duivels prenten boek" in de Vleeshal (10 tot 17 uur en 19 tot 22 uur). Rondgang van drumbands, gevolgd door concert op de Grote Markt (20.30 uur). ÖCOOOOOOCOC*XXXXXOOOOOOOOOCX)CCXXXOOOOOOO(XOO<XIOOOCOOOOOO „Stille getuigen" zullen het bewijs moeten vormen Over veertien dagen zal de Haarlemse rechtbank uitspraak doen in de zaak tegen de dertigjarige loswerkman P, M. uit Hii- legom, die ervan verdacht werd op de avond van de zevenentwintigste Juni van dit jaar bij een fabriek in Hillegom inge broken te hebben. Men ontdekte de inbraak de volgende morgen. Alle bureaux en kasten waren overhoop gehaald, maar de buit van de inbreker had slechts bestaan uit enkele pakjes sigaretten. Uiteraard werd de po litie er bij gehaald en de agenten vonden enkele voorwerpen, die waarschijnlijk van de inbreker afkomstig waren. Onder ver denking van diefstal door middel van in klimming werd vervolgens de dertigjarige P. M. aangehouden. Deze ontkende echter iets van de inbraak af te weten en daarom besloot men de hulp in te roepen van de politiespeurhond Leo uit Noordwijkerhout. Bij een sorteerproef wees deze hond tel kens de verdachte als de eigenaar van de gevonden voorwerpen aan en daar ook een bruggenwachter uit Hillegom de verdachte midden in de nacht over de weg had zien wandelen meende mr. G. W. F. van der Valk Bouman, de officier van Justitie, dat het bewijs van de diefstal geleverd geacht kon worden. Hij eiste een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden met aftrek van het voorarrest. De verdediger, mr. J. O. Baron, wees op de duistere punten in deze zaak en be pleitte vrijspraak.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 9