en 'debeukebo^ Predikbeurten Zandbouwwedstrijd te Zandvoort trok weer grote belangstelling gfl v.Empelen Thuiskomst SLEUTEL WEG? ZATERDAG 15 AUGUSTUS 195S HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 „DE SLEUTELSPECIALIST" WAAROM TOBT U NOG LANGER Tuinbouwbedrijf Nachtdienst apotheken Mogelijk komen Zondag Haarlemmers uit Parijs terug Optocht circus-artisten Examens Burgerlijke Stand van Haarlem FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck Petertje liep achter de houthakker aan door het bos. Dat deed hij vaak, want hij voelde zich als een kind in huis tussen de bomen. De houthakker stond af en toe even stil en keek om zich heen. De grootste en dikste bomen bekeek hij heel lang. Hij mompelde wat en liep weer door. Petertje zei niets, hij ging steeds langzamer lopen. Ze kwamen bij de beukelaan, midden in het bos. De houthakker bekeek alle stammen die als stramme soldaten langs de weg stonden en boven zijn hoofd elkaar bij hun takken grepen. „Mooie bomen", zei de boswachter. Aan het eind van de laan, midden op de weg stond een reus van een beuk. Het leek net een wachter, die op de andere bomen links en rechts neer keek. Zó dik was zijn stam, zó breeduit waren zijn takken en zóveel knoesten en holletjes zaten daartussen, dat die ene boom wel een heel huis leek. „Die daar", zei de houthakker en hij wees op de beukeboom, „die neem ik, die staat toch maar ïn de weg". Petertjes hart stond bijna stil van schrik. „O, alstublieft, alstublieft, neem een andere", riep hij. De houthakker keek hem verbaasd aan. „Waarom?" zei hij. „Is het geen best hout, is het niet de dikste van allemaal, is het geen sta-in-de-weg?" „Ja, ja", zei Petertje, „dat is mis schien wel waar, maar neemt u toch alstublieft een andere". „Maar waarom dan toch?" riep de houthakker ongeduldig. „Dit is de beste boom van het bos". „Er zijn veel betere", zei Petertje. „Kijk eens hoeveel knoesten deze heeft en hoe krom die takken zijn. Verderop staan vast nog wel mooiere". De houthakker mompelde wat en haalde zijn schouders op, maar hij liep toch door. Petertje zuchtte van opluch ting. „Ga je niet mee?" riep de hout hakker. „Ik kom zo", riep Petertje terug. Toen als een eekhoorntje zo vlug, klauterde hij in de hoge dikke beuk. Een eindje boven de grond, waar de takken begonnen, was een holletje, net een grote knoestige stoel in een groen huis. Daar ging Petertje even zitten. Hij zuchtte nog eens van blijdschap. Het was gelukt, de houthakker was doorgelopen, zijn boom hoefde niet te worden omgehakt. Het leek net of er een heel zacht windje door de bladeren streek. Toen begon de boom te spreken. „Je hebt me gered", ruiste ze. „Mij en iedereen die in deze boom woont. Uit dankbaarheid zal ik maken dat je de taal van de bo men kunt verstaan. Kom straks terug, als die verschrikkelijke man met zijn zaag en zijn bijl is verdwenen". De houthakker had ondertussen een andere boom gevonden en er een groot kruis op gezet. Morgen, als hij ging hakken, kon hij hem dan makkelijk terug vinden. Toen hij met Petertje terugwandelde naar het huis van Petertjes vader, aan de rand van het bos, vroeg hij, toen ze weer langs de grote beuk kwamen: „Waarom wou je toch niet dat ik dié nam?" „Dat is een geheim", zei Peter tje plechtig. Toen de houthakker met zijn vader bij de schuur praatte, holde Petertje terug naar het bos. In de verte zag hij de koning van de bomen al boven de andere uit. Het leek of hij met zijn top naar Petertje wuif de. Nog één smal paadje en dan was hij bij de beukelaan. Hij holde, holde, maar plotseling aan het eind van het paadje stond hij stokstil. Voor hem lag de beukelaan, maar wat deden de bo men, al die stramme soldaten links en rechts? Toen Petertje in zicht kwam bogen ze diep voorover, alsof ze een buiging maakten voor een koning. Petertje durfde niet verder, maar de grote beukeboom in het midden wenkte hem: „Kom", ruisten zijn takken. „Ga op je plaats zitten", ruiste de boom, en luister. Je hebt niet alleen mij gered, maar ook mijn soldaten. Want wat zijn soldaten zonder gene raal?" „Ik dacht dat u de koning was", fluisterde Petertje. „Nee", zei de boom, „ik ben de generaal. We hadden nog steeds geen koning. We wisten niet wie we kiezen moesten. Nu weten we het". Het leek of er een stormvlaag door de bomen streek, maar dat was niet zo. Het waren de stemmen van de andere beuken. „Nu weten we het", juichten ze, „Petertje moet de koning van de bomen zijn". Petertje werd er stil tfan, en voor hij iets zeggen kon, vlogen twee houtdui ven, die in de kop van de grote beuk woonden naar beneden en zetten hem een krans van beukebladeren op zijn hoofd. Toen kwamen de spechten, die hem een beuketak gaven. Dat was zijn koningsstaf. Toen de merels en de me zen, die de knoestige stoel, die voortaan Petertjes troon zou zijn, met hun veer tjes versierden. Toen de kevers, de vlinders en de rupsen die hem cadeau tjes gaven, zó klein dat je ze met je blote oog niet zien kon. Petertje ging op zijn versierde troon staan; overal om hem heen bewogen de blaadjes en aan zijn voeten zaten wel honderd vogels en beestjes, die alle maal in de boom woonden. Petertje slikte eens en toen zij hij het enige wat hem te binnen schoot: „Ik zal altijd erg mijn best doen om jullie te bescher men". Toen hij weer ging zitten, zongen de bomen van hun wortels tot detop en daartussen door floten en piepten de dieren. Het klonk zo mooi als een mensenoor nog nooit gehoord heeft, het klonk als het lied voor een koning. MIES BOUHUYS. EEN KLEURWEDSTRIJD. Voor de laatste dagen van de vacantie hebben wij nu eens een mooie kleurplaat opge nomen. Jullie moeten allemaal proberen de tekening van „Ooi en Raf op reis" zo mooi mogelijk te kleuren. We maken er een wedstrijd van, want voor de beste inzen dingen hebben we een paar aardige prijzen ter beschik king. Twee boekjes over het olifantje Babar vormen de eerste prijs, de winnaars van de tweede en de derde prijs krijgen elk het boekje „Flapje Wildsnuit". En natuurlijk komen de namen in de krant. Doe dus maar goed je best en stuur de gekleurde plaat vóór Vrijdag 21 Augustus aan: Redactie Haarlems Dagblad, Grote Houtstraat 93, Haarlem. En vergeet niet links boven de enveloppe te schrijven: Kleurwedstrijd. Onze tekenaar zal elke inzending zorgvuldig bekijken. Veel plezier ermee. ZONDAG 16 AUGUSTUS 1953 HAARLEM. Ned. Hcrv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. H. S. J. Kalf, van Ben- nebroek. 3.30: Consistoriekamer. Liturgische dienst voor Slechthorenden. 7: Ds. H. J. van Heerden. v. Scheve'ningen. Dienst uitg. van Bijz. Kerkewerk. Vooraf zangdienst van 6.457. Woensdag 8—8.30: Avondstilte. Ds. B. van Gelder, Organist Egbert Vos. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10: Ds. W. J. van Elden. Noorderkerk, Velserstraat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerfkaimer. Zondag 10.30: Dr. J. J. Stam, van Rotterdam, Ooster- kerk, Zomerkade. 10: Ds. A. J. van Rhijn, H. Doop. Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk. Dienst. 10.30: Jeugddienst Ds. P. J. Mackaay. Kapel Sarepta, Hazepaters- laan 9.30: Kinderkerk. Dienst. 10.45: Ds. G. H. van der Woord, van Spaamdam. Diaco- nessenhuis, Hazepaterslaan. 4.30: Ds. W. J. van Elden. Rusthuis, Jansstraat. 10.30: Br. C. J. Ootenrijk. Gebouw Vrijz. Hervormden, Jacobstraat 6. 10.30: Ds. G. M. Spelberg, van Hilversum. Eglise Wallonne 10.30: Service présidé par Ie Pasteur J. F. Baudraz. Church of England, Kinderhuissingel. 8.30 p. m. Evensong, Rev. Mossman. Ned. Hcrv. Evang. Parklaan 34. Woensdag 7.30: Hr. v. Zwijnen- burg. Stads Evangelisatie, Lange Heren straat 6. 10: G. Nieuwenhuijsen, den Haag. 7.30: Ds. Jac. Buiten, Haarlem. Woensdag 8: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. Zuiderka pel, Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J. Sevenöma, Evangelist te Amsterdam. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. 8: Geen Jeugdtsamen- komst. Zaterdag 7.30: Openluchtsamenkomst op de Ged. Oude Gracht. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. D. W. Veldkamp, Hilversum. Broederge meente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgi sche Zangdienst. Zondag Herdenking van de 13de Augustus. 10.30: Ds. H. Schufz. 2.30: Liefdemaal. In aansluiting daarop H. Avond maal. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstraat 3. 10 en 4.30: Evang. H. Klop penburg. Evang. Luth. Gemeente, Witte He renstraat. 10.30: Ds. J. van Leeuwen, van Schiedam. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. G. Bioemendaal, van Sommelsdijk. Ver. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Ds. D. Ri chards. van Bussum. Geref. Kerk. Klopper singelkerk. 10: Ds. F, Vroon, Groningen. 5: Ds. J. A. van Arkel. Wilhelminakerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr 5: Ds. K. J. Schaafsma. Rot- terdam-Delfshaven. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. K. J. Schaafsma. 5: Ds. F. Vroon. Geref. Kerk Begijnhofkapel. 10 en 5: Ds. M. J. C. Blok, Utrecht. Geref. Gemeente, (uitgetredenen) Wolstraat 7. 10 en 4: Leesdienst. Donderdag 8 Parklaan 34: Ds. v. d. Ketterije. Gereform. Gemeente. Ridderstraat 29. 10 en 5: Dhr. Cabaret. Vrijd. 7.30: Dhr. Rijksen. Chr. Ger. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. J. P. Geels, R'damC. Baptiste Gem., geb. H. J. M. V., Lange Mar- garethastraat 13. 10 en 5: Ds. J. W. Weening Pinkstergemeente, Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7: Openbare samenkomsten. Donder dag 7.45: Bidstond. Vergadering van Gelo vigen, Parklaam 21. 10: Samenkomst (Brood- breken). Gemeente des Heeren, Lange Mo lenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomsten. Gemeente Gods, Parklaan 21. Conferentie 16 t/m. 18 Aug. 9: Bidstond. 10, 3.30. 7.30: Samenkomst. Zevende-Dags Adventisten, Ja cobstraat 6. Iedere Zaterdagmorgen 10: Ge- meensch. Bijbelstudie. 11: Prediking. Zeven- dedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Christen Ge loofsgemeenschap, geb. „Pro Deo", Breestr. 19. 10 en 8: Samenkomst. Woensdag 3: Jeugd bond. 8: Bidstond. Volle Evangelie Gemeen te. 10: Openbare samenkomst. 19: Openlucht bijeenkomst in den Hout (Fonteiniaan) Woensdag 19: Openluchtbijeenkomst in den Hout (Fonteinlaan). Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Corne- lissteeg 9. 10.30: Zondagsschool. 5: Kerk dienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhelminastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Theologisch-Philoso- fische beschouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag 10: Ds. H. van Nlel, van Sneek. Im- manuëlkerk. 10 en 7: Dr. H. v. d. Loos. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. Geen dienst. Leger des Hcils, Ceramstr. 4 10: Heiligings samenkomst. 8: Ver Loss in gssamen k omst7: Openlucht Soendaplein. Kapiteins Bouwens. Geref. Kerk. Sionkerk. 8.45: Ds. J. A. van Andel. 3.30: Ds. L. Hoorweg Jr. Noord-Scho- terkerk. 10.30: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. L. Hoorweg Jr. Chr. Geref. Kerk, Floresstraat 10 en 5: Ds. K. G. van Smeden, Utrecht. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. Oldeman. Ka pel Nieuw Vredenhof 10.30: Dr. R. B. Even huis, Amsterdam. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Cand. t. d. H. D. M. G. Baldee, Leiden. Ned Prot. Bond geen dienst. Meer en Bosch. Kapel Irene 10: Ds. J. A. de Klerk. Geref. Kerk. Aula Lyceum. 9: Ds. A. C. de Jong, Grand Rapids (U. S. A.) 5: Dr. F. L. Bos. Koediefslaan. 10: Cand C. L. Timmer®. 5: Ds. A. C. de Jong. Camplaan 10: Dr. F. L. Bos, Vlaardingen. 5: Cand. C. L. Timmer®. Geref. Kerk, Herenweg 111. 8.30 en 3: Ds. Blek, van Utrecht. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kerk. 10.30: Ds. D. Crommelin. Relig. Kring, Eikenlaan 5 10.30: Ds. W. Mesdag. Doopsgez. pred. te Zeist BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. W. E. M. Hoekzema, pred. te Noorddijk (Gron.) Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. T. Spilker BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9: Dr. J. H. Stelma. 10.30: Ds. R van der Mast. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 9, 10.30 en 15.30: Dr. J. L. Koole. 20: Ds. W. Fijn van Draat, van Amsterdam. Vrije Kath Kerk, Popeliaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. Donderdag 7.30: Gespr. Requiem Mis. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. ADVERTENTIE oooooooocoooooooocoo LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Ook de tweede zandbouwwedstrijd in dit seizoen, die stichting „Touring Zandvoort" Vrijdag op het strand bij bad Termes had voorbereid, mocht zich in een grote belang stelling verheugen van de jeugd, die momen teel in Zandvoort vertoeft. Het weer was bijzonder gunstig en van negen uur des morgens af tot circa half één hebben 131 deelnemers(sters) hun uiterste best gedaan, om in aanmerking te komen voor een der prijzen. Er v-erd goed werk geleverd. Vermelding verdient in de eerste plaats de prachtige liggende leeuw van Leni Niessink (14 jaar). Een fraai staaltje van modelleerkunst. Ver der trokken de aandacht het Vredespaleis van Terry Dekker, een prachtig uitgevoerde krukdil van Jos. Dröse en een in het zand uitgegraven molen van Erna Hornbroek (een wijze van zandvormen, die wij nog niet eer der aantroffen). Ook was er een goed gelij kend hötel Bouwes, een weergave van het Zandvoortse circuit, compleet met tunnels en tribune, het kantoor van stichting Touring Zandvoort, en verder schildpadden, forten en kastelen, wapens van Zandvoort in bonte af wisseling. De jury bestond uit enige leden van de vriendenkring ,,De Branding" en wel mevr. C. Kater en de heren Veltkamp en Schoorl, waaraan was toegevoegd de directeur van stichting „Touring Zandvoort", de heer J. Th. Hugenholtz. Deze maakte de volgende uit slagen bekend: ADVERTENTIE met Uw tuin Tuinonderhoud door vakmensen is niet duur. Mogen wij eens met U komen praten Binnenweg 18 Heemstede. Tel. 3-80-80 Visser, uit Bioemendaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. D J Roos. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. S. L. Knottnerus. 5: Ds. G. F. Callenbach, uit Oegstgeest. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. R. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. J. C. Salverda. 7: Vicaris Swets, v. Lijnden Geref. Kerk 9.30 en 3.30: Ds. M. Ros NIEUW VENNEP. Ned. Herv. Kerk. 9.30: Ds. W. M. v. Reyendam, v. d. Burg. Texel. 6.30: cand. Jimmink, van IJmuiden. Abbenes 9.30: Dhr. v. d. Meer. 6.30: Ds. Jongeboer, van Lisse. Bethelkapel 10: Vicaris W. den Blau wen, van Lisse. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Dr. J. Verkuyl. van Djakarta. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Cand. Boerma, van Amsterdam. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. D. Ter Steege. „De Toorts" 9: Ds. D. Ter Steege. „De Kapel" 7: Ds. J. Kroon, Spaarndarn. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: B. v. d. Lelie, Vicaris. West. Sionskerk. 10.30: Ds. J. Kroon. 7. Ds. j. A. v. Boven, van Nieuw Vennep, Jeugddienst. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk, Kerk plein. 10: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen, van Heemstede. 7: Geen dienst. Ned. Prot. Bond, Brugstraat 15. 10.30: Ds. P. J. Schmid't van Wormerveer. Geref. Kerk, Julianaweg. 10 en 5: Ds. A. de Ruiter. LISSE. Ned Herv. Kerk. 9 en 10.30: Ds. C. Jongeboer 19: Ds. C. J. Bronegeest, van'Hij- kersmilde. Jeugddienst. Ned. Prot. Bond geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5: Ds. R. Bakker, van Rotterdam. Geref. Kerk (Prinsessestr.) 10 en 4: Leesdienst. Geref. Gemeente 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Leesdienst. Chr. Geref. Kerk 10 en 4: Dhr. Th. Rutters Theol. Stud, te 's Gra venmoer. Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljoris- straat 11, telefoon 10175 Park-apotheek, Kleverparkweg 13, tele foon 11793. Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, telefoon 12038. Apotheek J. Krijnen, Eksterstraat, tele foon 25860. Leng Niessink uit Amsterdam kwam in de groep oudste kinderen het beste voor de dag met haar leeuw in de zandbouwwed strijd op het Zandvoortse strand. Groep A (leeftijd 8—9 jaar): 1. Jurriaan Mastenbroek met kasteel. 2. Gerit Karsten met kasteel. 3. Betty Koper met kantoor Touring Zandvoort. 4. Leo Gooier met fort (troostprijs). Groep B (leeftijd 10 tot en met 12 jaar). 1. Terry Dekker met Vredespaleis. 2. Kees Aay r.iet schildpad. 3. Nelly Kerkman met boer derij, 4. Erna Hornbroek met molen (troost prijs). f oep C (13 en 14 jaar). 1. Leni Niessink met liggende leeuw. 2. Rob Dröse met kro kodil. 3- Ronald Aarsen en Louis v. d. Hulst met circuit. De prijzen bestonden uit waardebonnen, te t .steden bij de Zandvoortse winkeliers naar keuze. Of de vijftig Haarlemse kinderen, die op Vrijdag 10 Juli naar Zuid-Frankrijk zijn vertrokken en de laatste veertien dagen in Parijs vertoeven, Zondagavond in Haarlem zullen terug keren, is op het ogenblik niet met zekerheid te zeggen. Het Haarlemse comité houdt er echter wel rekening mee, want er is een brief van 10 Augustus bin nengekomen, waaruit blijkt, dat er toen voorbereidingen waren getroffen, om de Haarlemmers in de gelegenheid te stellen Zondag 16 Augustus naar Nederland te laten terugkeren. Er zijn ook maatregelen getroffen om de trein in Haarlem te laten stoppen en in dat geval komt de trein om 22.49 uur aan. Indien de kinderen niet meekomen, dan is er volgens het Haarlems comité geen reden om ongerust te zijn. Blijkens berichten is de verzorging goed. Maandagmiddag van 2 tot 3 uur wordt een optocht gehouden van het circus Mul lens dat Zondag zijn openingsvoorstelling op het Phoenixterrein geeft. Daaraan ne men alle artisten deel evenals de paarden en ponnies. Begonnen wordt op de Park laan en de route is: Jansweg Kennemer- plein, Frans Halsplein, Schoterweg, Gene raal Cronjéstraat, Kloosterstraat, Schoter weg, Kennemerstraat, Frans Halsstraat, Frans Halsplein, Kennemerplein, Kruisweg, Kruisstraat, Barteljorisstraat, Koningstraat, Gierstraat, Grote Houtstraat, Houtplein, terug naar de Grote Houtstraat, Grote Markt, Jansstraat, Jansweg, Parklaan. Hoofdakte Voor het hoofdakte-examen zijn geslaagd voor afdeling B de heren: W. E. J. Tijn Appian te Amsterdam; C. Grin wis te Alk maar; M. Kroese te Amsterdam. HAARLEM, 14 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 14 Aug., P. C. Joos en C. Kortekaas. BEVALLEN van een zoon: 13 Aug.. G. T. NoordhoffHoekstra; C. M. Praas—Slegten- horst; N. SikkensMeijer; J. M. L. Babe- liowsky—van Schaik; J. Tolsmade Nekker; K. Pleging—Wagemaker; 14 Aug., W. Bak ker—de Roode. BEVALLEN van een dochter: 13 Aug., A. Mulder—Moes; W. van der Pas—Kouwenaar; 14 Aug., J. van Eis—Snoek. OVERLEDEN: 12 Aug., S. Korsman, 83 j., Gasthuisvest; H. KerssenMeijnhardt, 80 j., Jan Haringstarat; 13 Aug., M. Arnaud de CallavonEijkel, 83 j„ Duvenvoordestraat; J. M. Kroon—de Kruijff, 72 j., Westerhout- park; J. van Luttervelt, 40 j., Spaarnwou- derstraat; E. Engel—Fredriks, 54 j., Kam perlaan. i) HOOFDSTUK 1 Inspecteur Renkevoort had zich voor zijn nachtdienst aan zijn schrijftafel geïnstal leerd. Die nachtdienst had zo zijn vóór en zijn tegen: de nadelen waren beslist gro ter geworden sinds hij een gelukkig ge trouwd man was, maar de voordelen wa ren toch zeker niet minder. Lange uren van rustige, geconcentreerde arbeid onder het licht van de bureaulamp; een lastig rapport, dat hij zonder stoornis kon beëin digen; een moeilijke zaak, waarvoor hij eens de tijd kon nemen. Geen telefoontjes; geen mensen die hem spreken moesten; geen urgente gevallen waarvoor alles moest wijken. De rust en de stilte van de nacht. Hij spreidde zijn papieren voor zich uit op de schrijftafel en ontstak zijn eerste sigaret. En dan werd er geklopt. Inspecteur Renkevoort moest even be denken dat de rustverstoorder dit toch waarlijk niet kon helpen. Hij riep: „bin nen!" En de licht frons was alweer van zijn Gezicht geweken toen de dikke brigadier, zijn trouwe factotum, het hoofd om de hoek van de deur stak. „Ja Bergman?" „Daar was telefoon, 'specteur. Een juf frouw van de Prinsengracht. Er is bij haar ingebroken, zegt ze". „Ingebroken? Om half twaalf 's avonds?" „Ja. Ze is naar de schouwburg geweest, zegt ze. En toen ze thuis kwam zag ze dat er was ingebroken in de koffers van haar broer. Ze wonen daar samen. Maar die broer, daar was ook iets mee, zegt ze. Hij is weg; hij i3 veertien dagen geleden weg gegaan en nog steeds niet teruggekomen. Ze weet niet waar hij is. Een zenuwachtig vrouwmens". „Hmm." De inspecteur had zijn sigaret op het asbakje gelegd en dacht na. Het was even stil. Dan .vroeg hij: „Wie heeft er verder dienst vanavond?" „Rechercheur Prins 'specteur. En die nieuwe, Van Houwing, is er ook nog. Hij zou net naar huis gaan". „Zo. Die lijkt me toch minder geschikt. En Prinsmet een zenuwachtig vrouw mens.... ik ga maar even, Bergman. Ik zal Prins meenemen. Laat hij de motor voorrijden; ik kom dadelijk beneden. Geef me even de naam en het huisnummer, wil je? Merci. Dus vlak bij de Westermarkt". De stoornis, het urgente geval, was nu een feit. Hij zuchtte niet eens meer toen hij zijn papieren bij elkaar schoof en zijn motorjekker van de kapstok haalde. Al leen de sigaret nam hij mee naar beneden en in de zijspan; die Prins was een onbe houwen kerel, maar hij kon tenminste rij den. Ze vertrokken in de kille voorjaars nacht. Het aangegeven adres was inderdaad dicht bij de Westermarkt, schuin tegenover de Westertcren. Inspecteur Renkevoort, terwijl zijn rechercheur de motor aan de wallekant parkeerde, nam het huis even aandachtig op. Een oud grachtenhuis, hoog en smal, met een stoep aan de linker zijde. Aan de rechterkant, boven een on derhuis, een winkel in touw en scheeps- behoeften. Hij ging de stoep op en las bij het licht van de straatlantaarn aan de wallekant, de namen aan de deurpost van het bovenhuis. „Mr. Ch. van Milsbeek. Advocaat en Procureur. Eerste étage", een opvallend, glanzend-geschilderd bord naast het des betreffende belknopje. „Jager", in verve loze letters op het paneel. „Ir. J. Del- monte", een zakelijk naambordje. Dan een visitekaartje: „G. Holstein". Met een pu naise geprikt in het hout. En tenslotte „M. de Vere" op een koperen naamplaatje. De vrouw die zijn hulp zo juist had ingeroe pen. Op de tweede étage van 't bovenhuis. De rechercheur had de motoi geparkeerd en zij schelden aan. De deur werd meteen opengetrokken maar daar bleef het bij: zij staarden beiden omhoog in een donker trapgat waar volkomen stilte heerste. De inspecteur, met opgeheven hoofd, wachtte op een verder levensteken uit de zwijgen de duisternis; de rechercheur echter, kort aangebonden als hij was, wachtte niét maar riep met luide stem in de gapende tunnel: „Zeg, wil je het licht wel eens aan draaien, verduiveld nog aan toe!" „Altijd beleefd blijven. Prins!" ver maande zijn chef. Maar de vriendelijke sommatie bewerk stelligde toch dat het licht werd aange draaid. Alleen de stilte bleef cnverbroken. Ze beklommen nu een steile en verveloze trap in een huis dat volkomen uitgestor ven leek. Ze passeerden een trapportaal. En daar trof het eerste menselijke ge rucht hun oor: een kinderstem, heel zacht fluisterend maar toch duidelijk verstaan baar: „Jö, kijk es. Een smeris, 't Is een hoge!!" Twee paar grauwe ogen, die staérden; twee kleine muizensnuitjes, vlak boven elkaar, die gluurden om een kier van een deur. Wèg waren ze. Maar het was al te laat, ze waren ontdekt. De verschrikkelijke smeris, de „hoge" in zijn donkere uniform, was in twee stappen bij de deur en rukte die open. Twee watervlugge figuurtjes zag hij, die met één geweldige sprong in een smal ledikant doken en de dekens optrok ken ver boven hun hoofd. „Willen jullie wel eens als de bliksem gaan slapen!" Het klonk lang niet zo verschrikkelijk als de verschrikkelijke uniform zou doen vermoeden. Inspecteur Renkevoort glim lachte. Hij sloot de deur achter zich na zijn paedagogische tirade en voegde zich weer bij zijn rechercheur. Zij vervolgden hun tocht naar boven. Maar dit zwijgende huis bleek nog meer dere verrassingen voor hen in petto te hebben. Want nu, op de tweede trap, wa ren er ineens haastige voetstappen boven hun hoofd. En meteen kwam er een vrouw de hoek om, die zo haastig de trap af- snelde dat zij inspecteur Renkevoort bijna in de armen vloog. Een elegante vrouw. Een vrouw, die men zeker niet verwacht zou hebben in dit ver veloze trappenhuis. Een vrouw met een kostbare bontmantel los om haar schou ders geworpen, en een prachtige avond japon met gouden en groene lovertjes. Ze stond abrupt stil. Ze schrok zó hevig dat alle kleur wegtrok uit haar gezicht en ze zich vast moest grijpen aan de leuning. Haar ogen, wijd-open van ontsteltenis, staarden de beide mannen aan. In de stilte stokte haar adem. „U hoeft niet zo te schrikken, mevrouw", zei inspecteur Renkevoort. „Wij komen hier met de beste bedoelingen". Er kwam geen antwoord. Zij slikte enige malen en bevochtigde haar lippen met de punt van haar tong. Die lippen waren ge verfd. Ze was ook verder opgemaakt, een ongetwijfeld kostbare make-up die nu enigszins grotesk aandeed in haar ontred dering. Een mooie vrouw van even in de veertig. Inspecteur Renkevoort vroeg: „Woont u in dit huis, mevrouw?" „Nee.o nee. „Was u hier vanavond, op bezoek?" „Nee. „Mag ik uw naam weten?" „Nee Ze was niet bijster woordenrijk, de be koorlijke verschijning. Ze klemde zich nog altijd aan de trapleuning vast. De politie man fronste zijn wenkbrauwen. Hij dacht even na. „Kent u juffrouw De Vere?" „Neen. „U bent niet bepaald helder in uw infor maties. Ik kan mij niet langer ophouden. Maar ik kan u ook niet zo laten gaan, me vrouw, er is hier in huis een inbraak ge pleegd. U zult op mij moeten wachten. Hier rechercheur Prins zal u gezelschap houden". „O neeinspecteuralstublieft alstublieflaat u me gaan.... o, laat u me gaan! Alstublieft „Hel spijt me". Hij schudde het hoofd en ging, toen ze smekend haar hand op zijn arm legde, haastig langs haar heen. „Ik heb waarachtig geen tiid, mevrouw. Neern haar mee naar het eerste portaal, Prins, en wacht daar op me. Vraag haar naar haar naam en wat ze hier kwam doen. Ik zal zo gauw mogelijk een kamer zien te krijgen". „O inspecteur.dat kunt u niet doen! U moet. Hij snelde haastig de verdere treden op. Prins en die prachtige vrouw was zeker geen combinatie! Maar hij had geen keus. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6