Zondagmiddag spannende derby: HHC tegen RCH 1 MHjis WRIGLEY ^Spiegel ^Sporten MjSËl D R Haarlemse honkbal-negentallen in de tweede, derde en vierde klasse Cricketclub Haarlem - op tournée in Engeland - verloor twee maal Tweeën van Het Spaarne en Minerva en Van Mesdag in de herkansingen Sport dit weekeinde In cricketcompetitie een belangrijke wedstrijd van Rood en Wit tegen Sparta Nederlandse dravers gaan naar België Njord nu geheel uitgeschakeld s-** der O Verlichting in het Goffert-bad voldoet Courses te Duindigt O vergangsklassen Junioren H.C.K.-tournooi CRICKET Lagere klassen ra Tweede zege niet onmogelijk Nu Duitser Reitz op eerste plaats in klassement De Ronde van België GAAT U MET VACANTIE? Sport in 't kort DE EUROPESE ROEIKAMPIOENSCHAPPEN Neutrale grensrechters Goede kant op Twee scheidsrechters Gok Nieuwe sport ZATERDAG 15 AUGUSTUS 1953 E PROGRAMMA'S in de honkbalcompetitie worden, naarmate het einde van het seizoen nadert, kleiner. De teams in de overgangsklasse A zijn reeds uit gespeeld en in de B-afdeling spelen alle verenigingen dit weekeinde hun laatste competitiewedstrijd. In de eerste klasse zijn er echter nog wel enige drukke Zon dagen. In de eerste klasse is er in Haarlem dit weekeinde (Zondagmiddag) slechts één wedstrijd, maar de derby H.H.C.—R.C.Hmag er dan ook zijn. H.H.C. moet winnen om haar voorsprong op de V.V.G.A. te behouden. R.C.H. zal willen win nen om een eventuele misstap van de landskampioen O.V.V.O. uit te buiten. En de resultaten van Urbanus c.s. van de laatste weken zijn niet erg overtuigend (2-0, 5-4 en 6-6). Het toeval wil, dat O.V. V.O. juist tegen V.V.G.A. moet spelen a.s. Zondag.Overwinningen van RCH en WGA zouden tot bijzondere spanning aanleiding kunnen geven. In geval van overwinningen van OWO en HHC is de zaak praetisch beslecht, daar O VVO dan kampioen in 1 A is en HHC aan punt uit 2 wedstrijden genoeg heeft om zich kampioen in 1 B te mogen noemen. Voor Schoten is een bijzonder belang rijke wedstrijd weggelegd, namelijk die tegen ABC in Amsterdam. De Schotenaren moeten deze kans uitbuiten om niet te ver op TIW en Ajax, die tegen elkaar spelen Zaterdag, ten achter te komen. In de Overgangsklasse B speelt „Haar lem" thuis voor haar laatste theoretische kans om de derde plaats tegen TYBB en wij vermoeden, dat de roodbroeken het kunststukje van enkele maanden geleden niet zullen kunnen herhalen. HCK speelt Zondagmiddag om 2 uur tegen Schoten 2, dat nog een kans maakt op de derde plaats indien DEC Zondag van Catchers zou ver liezen. ZeeburgiaDOS is niet meer van belang. In de A-afdeling wordt in Utrecht een beslissingswedstrijd voor de onderste plaats RFCVVGA 2 gespeeld. Zondagmorgen om 9.30 uur wordt op het HFC Haarlem-veld de wedstrijd om het juniorenkampioenschap van Haarlem ge speeld tussen de HFC Haarlem a en SC Haarlem a respectievelijk kampioen van afdeling b en afdeling a. De Sportclub is in het bezit van de „Mac Phail"-beker en zal deze ongetwijfeld ook dit jaar tegen de Amsterdamse Junioren kampioen willen verdedigen. Om 10 uur Zondagmorgen zal op het ter rein achter de Kleverparkweg HCK haar jaarlijkse junioren-tournooi houden. De Bloemendalers hebben de laatste jaren nogal veel pech gehad met het weer tijdens dit tournooi. Het is te hopen voor de jeug dige deelnemers, dat het dit keer goed weer zal zijn. De deelnemende verenigingen zijn: Catchers, EDO, SC Haarlem, Schoten, RCH en HCK. De finale is des middags om 3 uur. In de eerste klasse van de cricketcompe titie speelt Rood en Wit Zondag op haar eigen terrein tegen Sparta en zal alle krachten moeten inspannen om de onder ste plaats te ontlopen. Er mag veronder steld worden dat Hermes DVS verliest van ACC, zodat mochten de Haarlemmers morgen winnen de Schiedammers alleen nog maar gelijk kunnen komen als zij de laatste wedstrijd van HCC winnen. De stand in de eerste klassen A en B luiden: Eerste klasse A: H. C. C. 2 11 8 2 1 18 A. C. C10 8 1 1 17 H. B. S8 4 3 1 11 H. C. C. 1 10 4 3 3 11 Hermes-D. V. S. 10 2 2 6 6 Rood en Wit 11 2 2 7 6 Eerste klasse B: Haarlem 11 6 1 4 13 V. V. V10 5 2 3 12 P. W10 5 2 3 12 Excelsior10 5 1 4 11 V. R. A9 2 5 2 9 Quick-H10 4 1 5 9 Sparta 8 4 0 4 8 V. O. C11 3 1 7 7 Quick-N10 2 2 6 6 Kampong 11 1 2 8 4 In de tweede klasse A sppelt Rood en Wit 2 Zondag tegen HCC 3 in Den Haag. Geen gemakkelijke taak voor de Haarlem mers die slechts één punt meer hebben dan UD, dat tevens een wedstrijd meer speelde. De stand is hier: Krekels 8 7 1 0 15 H. C. C. 3 10 4 4 2 12 A. C. C. 2 9 4 2 3 10 Hermes-D.V.S. 2 9 3 3 3 7 S. C. H. C9 2 3 4 7 Rood en Wit 2 10 2 3 5 7 U. D11 2 2 7 6 ADVERTENTIE SS' SPORTSHIRTS - SHORTS In de tweede klasse C speelt morgen zo wel Rood en Wit 3 (thuis tegen Hercules) als CVHW (uit tegen Kampong 2) en Haarlem 2 (thuis tegen Ajax, Amsterdam) In deze afdeling is de ranglijst: Kampong 2 10 8 1 1 17 Ajax A 8 5 0 3 10 V. R. A. 2 8 5 0 3 10 C. V. H. W. 9 4 1 4 9 Hercules 11 4 0 7 8 Rood en Wit 3 9 3 1 5 7 Haarlem 2 9 3 0 6 6 V. V. V. 2 8 2 1 5 5 In de derde klasse B tenslotte speelt BMHC Zondag uit tegen het sterke HBS 3. Hier is de stand als volgt: H. B. S. 3 8 7 0 1 14 Rood en Wit 4 8 7 2 1 14 B. M. H. C7 3 0 4 6 Kieviten 10 2 0 8 4 C. C. G. 2 7 1 0 6 2 De returnmatch van de Nederland-Bel- gië-wedstrijden voor 3-, 4- en 5-jarige hard dravers wordt Zondag op de baan in het park van Brasschaet gehouden. De Neder landse dravers die op Duindigt de match wonnen, hebben op deze Belgische baan de omstandigheden wel tegen, omdat het geen goede geëffende kunstbaan is, maar een grasbaan. Daar het grootste deel der Bel gische banen van deze kwaliteit is, zijn zowel pikeurs als paarden beter met deze omstandigheden op de hoogte. Niettemin zal het in dit prachtige park spannen, waarbij de Nederlandse équipes, die door een groot aantal supporters gesteund zul len worden, niet bij voorbaat kansloos ge acht mogen worden. Beide landen hebben kleine wijzigingen in hun ploegen gebracht, waardoor zij thans wel op volle sterkte zijn. De zo gevreesde 3-jarige Kodak is weer van de partij, doch heeft het nadeel, dat hij na 19 Juli Duindigt niet meer heeft gelopen. Daarentegen hebben de Neder landse 3-jarigen, o.a. in de Derby, waarin Roland en Ronald de eerste en tweede plaats bezetten, blijk gegeven in vorm te zijn. Of zij de magistrale Kodak op eigen grond kunnen kloppen, wordt betwijfeld, maar dat hij met groot verschil zal win nen is uitgesloten. Bij de 4-jarigen zou op een kunstbaan ongetwijfeld de zege terecht zijn gekomen bij Qui Hollandia G. Nu moet echter wor den afgewacht hoe de hengst zich zal ge dragen. Lukt het niet, dan zal vermoede lijk de handige Remi Bals met Jolie Mu riel de krans wel in ontvangst kunnen ne men. Een zeer goede outsider in dit gezel schap is Queen Bess. Zowel de Belgen als de Hollanders zijn van mening, dat de uitslag van de match der 5-jarigen de doorslag zal geven. Het merkwaardige is echter, dat dit onderdeel van de match het moeilijkst te voorspellen is. Op papier is Iota Star de beste, maar Iris Volo klopte haar evenals de Hollandse vertegenwoordiging op Duindigt. Daaren tegen is de afstand nu meer in het voor deel van Iota Star en Postduifje G, beide „muurvaste" dravers. O.i. zal het duel tus sen dit duo gaan. Indien Pétulance K ech ter haar traditionele fout thuis laat zou zij kunnen verrassen, temeer daar zij de ener gieke mount van Bosveld blijkbaar best kan verdragen. Het is al met al een zeer open match, waarvan onze Zuiderburen een Belgische zege verwachten. Dit staat echter lang niet vast, daar de Hollandse ploegen zeer sterk zijn, zelfs zo sterk, dat indien de favorie ten niet aanpassen aan de terrein-omstan digheden, een Nederlandse zege in het ver schiet ligt. De Ronde van Kroatië De zesde étappe van de Ronde van Kroatië voor amateurs, van Bied naar Ljubljana, een ploegentijdrit over 55 km., werd gewonnen door de Duitser Reitz in 1 uur 16 min. en 40 sec., die zich hiermede tevens van de eerste plaats in het algemeen klassement ver zekerde. De Joegoslaaf Petrovic bezet thans in de algemene rangschikking de tweede plaats, vóór Van Kerckhove (België), Jannes (Bel gië), Mussfeldt (Did.), Delia Santa (Triest), Bonny (Zwitserland) en de Nederlander Flor van der Weyden. In het ploegenklassement staat België bovenaan, gevolgd door Duitsland, Joego slavië, Triëst, Zwitserland en Nederland, Frankrijk en Slovenië. De achtste étappe van de wielerronde van België voor onafhankelijken, van Seilles naar Couvin (191 km.), werd gewonnen door de Fransman Wisinsky in 5 uur 17 min. en 12 sec. Tweede werd de Engelsman Maitland in 5.17.7 vóór de Belgen Amel.vnck, GuMe- mondt en Grondelaers, die dezelfde tijd noteerden als Maitland. Het algemeen klassement na de achtste étappe luidt: 1. Wyckstandt (België) 36.36.18; 2. Declerca (België) 36.40.10; 3. Guldemondt (België) 36.42.16; 4. Serena (It.) 36.42.23; 5. Amelynck (België) 36.43.53. In afdeling 2 C van de honkbalcompctitie is IIHC 2 ongeslagen kampioen geworden en gepromoveerd naar de overgangsklasse. In deze afdeling zullen Sparta 2 en Schiedam Zondag uitmaken welk negental promotie wedstrijden mag spelen. THB is definitief op de onderste plaats beland en zal degra datiewedstrijden moeten spelen. Dc eindstand in deze afdeling is: HHC 2 12 24 OG 12 10 Schiedam 12 15 RCH 2 12 5 Sparta 2 12 15 THB 12 3 Neptunus 12 12 In afdeling 2 D is SC Haarlem 2 kam pioen geworden en promoveert dus naar de overgangsklasse. De strijd om de tweede plaats heeft hier de laatste weken een wel bijzonder spannend verloop gehad. Rooswijk had aanvankelijk de beste papieren, maar HFC „Haarlem" 2 en HCK 2 deden de Vel- senaren in het zand bijten. HCK 2 verloor echter weer geheel onverwachts van Scho ten 3 op een moment, dat de roodbroeken de sportclub een bijzonder kostbaar punt ontfutselden. Zaterdag won HCK 2 echter *raer met 6—5 van „Haarlem" 2 en zo zal de laatste Zondag de beslissing moeten brengen. De stand is hier: SC H'lem 2 14 23 HFC H'lem 2 13 18 HCK 2 13 16 Rooswijk 13 15 Schoten 3 14 11 EDO 2 14 11 DSB 14 9 RCH 3 13 5 Rayon Haarlem In de derde klassen A en B Rayon Haar lem zijn Kennemerland 2 en DCO kampioen geworden. Zij zullen in één wedstrijd moe ten uitmaken, wie van hen automatisch mag promoveren en wie promotiewedstrijden zal mogen spelen. In de vierde klasse zijn drie van de vier kampioenen bekend. In afdeling A is EHS 2 ongeslagen kampioen geworden. In afdeling B is THB 2 na zware strijd de gelukkige geworden, terwijl in de D-afdeling Spaarne- vogels ongeslagen het kampioenschap ver overde. In de C-afdeling spelen HCK 4 en RCH 4 Zondagmorgen om 10 uur een be slissingswedstrijd. De promotiecompetitie vierde klasse start reeds Zondag aanstaande om 10 uur met de wedstrijd Spaarnevogels—EHS 2. ADVERTENTIE m Op haar eerste na-oorlogse cricket-tour ditmaal naar Leighton Buzzard speel de „Haarlem" haar openingswedstrijd tegen een combinatie van spelers onder de naam Mr W. G. Bones XI. Na de gewonnen toss trokken de gast heren naar de wickets op het bowlen van Marseille en W. Peschar, die beiden, ge steund door uitstekend fielden, voorlopig de beide openingsbatsmen volkomen in de verdediging hielden. Op 28 boekte Mar seille zijn eerste succes door met een goed gepitchte bal Nobbe voor 23 te bowlen, op welk totaal Peschar ook Busby achter het wicket gevangen kreeg. Vlak na de lunch stumpte H. Peschar echter Murphy op het bowlen van Barrani voor een uitstekende 64. De inmiddels aangezette Lochman van Bennekom veroverde echter ook het wicket van Clements (57) op 174, waarna captain Bone op 193 de innings sloot. W. Peschar 1-36, P. Marseille 1-55, L. Borrani 1-38, G. L. van Bennekom 1-39, C. Dekker 1-17. W. en H. Peschar openden hierna de in nings voor de Haarlemmers. H. Peschar (5) werd reeds op 17 in de slips gevangen, ter wijl ook Van Bennekom het niet lang maakte. Borrani ging onmiddellijk tot de aanval over en scoorde snel enige vieren. Slowbowler Davis veroverde echter op 35 ook het wicket van W. Peschar (11) en na dat ook Borrani (22) op 40 van het wicket ging, leek de toestand niet rooskleurig. Alle volgende batsmen wisten echter ieder aan het totaal bij te dragen, waarbij vooral Marseille zich onderscheidde door een keurige 41 te scoren, hierbij goed ge steund door H. van Eek (Quick-H), 22 en later door Fortgens (13). Ook de staart roerde zich geducht, zodat de Haarlemmers er in slaagden het totaal van de gastheren zeer dicht te benaderen. Kleefstra bleef tenslotte met 24 not out. Haarlem scoorde 176 runs. H. Schlétmann 12. Leighton BuzzardHaarlem In de tweede wedstrijd trad Haarlem in het veld tegen het elftal van Leighton Buz zard, in welk team onder andere was op gesteld de in deze streken zeer bekende „minor-county" H. F. Rowlinson, die regel matig voor de county Berkshire uitkomt. Als nummer drie ingaande scoorde deze batsmen, na 16 voor 2, op toch zeer behoor lijk bowlen een feilloze 127 not out; zijn century naar alle zijden van het snellopen de veld gescoord, bevatte 19 vieren en een zes. Hij bereikte zijn 100 in ruim 2 uur! Als boven reeds vermeld werden reeds spoedig een tweetal wickets veroverd, doch de stand voor het derde wicket werd eerst op 93 gebroken toen Peschar G. Dimmock voor 31 runs l.b.w. kreeg. Op 94 boekten de Haarlemmers opnieuw succes, doch Davis verleende Rowlinson weer steun, al kon den de bowlers het tempo thans belangrijk drukken. Tegen het einde van de voor Leighton Buzzard beschikbare speeltijd kreeg Rowlinson echter er dermate het oog in, dat de bowlery het danig moest ontgel den. Het einde van de innings kwam ten slotte op 205 voor 7, waarbij Haarlem pre cies 2 uur speeltijd gelaten werd om de runs te scoren. C. Dekker bowlde 1-22, P. Marseille 2- 60, W. Peschar 3-52 en G. L. van Benne kom 1-26. Haarlem opende opnieuw met de gebroe ders Peschar. Vooral W. Peschar had er direct goed het oog in, terwijl H. Peschar zich voornamelijk tot verdedigen bepaalde. Op 22 verloren de Haarlemmers echter het wicket van W. Peschar voor een uitsteken de 19. Van Bennekom ging daarna ongelukkig run out voor een goede 15, doch helaas maakten Borrani en Van Eek het niet lang, zodat op 86 reeds 5 wickets neer waren, daar ook H. Peschar inmiddels voor een gedegen 24 achter het wicket gevangen werd. Ruiterman scoorde hierna in snel tempo 10 runs, doch vooral de stand tussen Dek ker en Marseille gaf weer vertrouwen. Dekker beoordeelde echter een laagblij- vende bal verkeerd en ging l.b.w. voor 21, waarna een collapse intrad, zodat de in nings een einde nam op 127 toen nog circa 15 minuten moesten worden gespeeld. Mar seille 16. Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE VOETBALBOND NIEUW GUINEA OP GERICHT. In Hollandia is de „Voetbal bond Nieuw Guinea" opgericht, waarbij de bonden van Hollandia, Sarmi, Sèroei, Biak, Manokwari, Sorong, Fakfak en Merauke zijn aangesloten. Voorzitter is de heer C. de Korver en secretaris de heer W. E. Tau- sent. De bond onderhoudt contact met de KNVB. De eerste stedenwedstrijden zullen in October van dit jaar worden gespeeld. LANDEN WED STRIJD DAMMEN BEL- GlëNEDERLAND. Op 4 October zal in Antwerpen een landenwedstrijd worden gespeeld tussen een Belgische en een Ne derlandse damploeg. Het Nederlandse tien tal wordt asmengesteld uit spelers, die heb ben deelgenomen aan het tournooi om het persoonlijk kampioenschap van Nederland. Van een medewerker) De tweeën van Het Spaarne en Minerva en de skiffeur Rob van Mesdag komen uit in herkansingen voor plaatsing in de finale, terwijl Njord geheel uitgeschakeld is. Zie daar het resultaat van de Nederlanders bij de Europese roeikampioenschappen in Ko penhagen van Vrijdag. Een resultaat dat betekent, dat geen enkele Nederlandse ploeg het tot een overwinning gebracht heeft. In de skiff was dit allerminst vreemd. Immers Van Mesdag zat in de halve finale tegen de winnaar van de Olympische Spe len in Helsinki en ook tegen de Poolse scul ler Kocerka, die in 1952 derde werd in Helsinki. Bij deze ongunstige plaatsing kreeg de Nederlander het advies van zijn coach, zich niet leeg te roeien tegen de Rus Tukalov, een poging die bij voorbaat tot mislukking gedoemd zou zijn. Ook aan de Pool moest hij niet te veel kracht verspe len, want de mogelijkheid om via de her kansingen alsnog de finale te bereiken was groter dan de kans om Tukalov of Kocerka te slaan. De Pool scheen dezelfde overweging te gebruiken, want de race leek meer op een gemeenschappelijke trainingsbaan dan op een halve finale in een Europese titelstrijd. Tukalov won, gemakkelijk en zonder strijd; maar scullend op de wijze van een groot kampioen. Van Mesdag, die nog een tijd lang naast Kocerka gebleven was, kwam als derde aan, letterlijk en figuurlijk in het kielzog van zijn beide tegenstanders. Het Spaarne tweede De twee zonder stuurman van Het Spaar ne trof het ook niet bijster. Reeds direct lootte de ploeg tegen de titelhouders Knuy- sen en Baetens van de Antwerp Sculling Club. De eerste 500 meter leidden de Haar lemmers, die bijzonder goed stuurden op de zo moeilijke baan. Daarna eisten de Bel gen de eerste plaats op. Langzaam werd Het Spaarne gepasseerd,waarbij onze land genoten iets uit hun baan gedrukt werden. Knuysen en Baetens bekommerden zich trouwens weinig om het feit waar zij roei den, want bij de finish lagen zij op een geheel andere boei dan in de start. Ook onze twee komt vandaag in de her kansingen en als er geen gekke dingen ge beuren is de finale zeer zeker bereikbaar, want Denemarken, België, Rusland en Ne derland dienden zich vandaag ongetwijfeld aan als de vier sterkste ploegen. Zo snel als de twee zonder stuurman weg was zo slecht ging de twee met stuur man van start. Minerva's eerste drie klap pen zaten helemaal niet en de ploeg lag vrijwel direct scheef in de baan. Enig her stel op deze rommelige start volgde wel, maar toch niet in voldoende mate. De ge lijkheid bleef zoek en de boot werd vaak iets teruggetrapt. Een derde plaats geeft niet de ware kracht van deze twee aan. Enige hoop is nog gevestigd op Zaterdag, wanneer Minerva een laatste kans krijgt om zich naar de finale te vechten. ok al is dan ir Nederland het voetbal seizoen nog niet begonnen althans •he niet voor zover het competitiewedstrijden betreft toch zijn al diverse commissies, die zich met voetbalzaken bezig plegen te houden, bijeen geweest. Een van die commissies is de Centrale Organisatie van Voetbal Scheidsrechters, die onlangs in Utrecht over de stand van zaken kwa men praten onder leiding van voorzitter Karei van der Meer. Behalve wat interne zaken werd daar in die vergadering nog over een ander onderwerp gesproken. Een onderwerp, dat vooral de grensrech ters voorlopig alleen die van de eerste klassers aan gaat. |l/|en wel namelijk zo spoedig mogelijk JVX overgaan tot het aanstellen van neu trale grensrechters bij voetbalwedstrijden, die in de afdelingen van de eerste klasse van de KN.V.B. worden gespeeld. Een maatregel, waardoor dezelfde situatie ont staat als die bij beslissingswedstrijden en wedstrijden in promotie-competities. Het voorstel, dat is uitgegaan van de C.O.V.S., is bij het bestuur van de K.N.V.B. reeds gunstig ontvangen, doch of het met ingang van het aanstaande seizoen al zal worden doorgevoerd, is nog niet geheel zeker. Wel zeker is dat het zuiver een proefneming betreft en nog niet een defini tieve invoering. Doch, hoe dan ook, het ziet er wel naar uit dat er iets gaat veranderen in de rechtspraak bij voetbal.-.In de eerste plaats geldt deze maatregel natuurlijk het ver lichten van de taak van de scheidsrechter, die jammer genoeg in sommige gevallen niet af kan gaan op de waarnemingen van niet-neutrale grensrechters. Daarnaast ook, om het aantal protesten nog meer te ver minderen. Een streven dat inderdaad aan moediging verdient. Gélukkig gaat het met de protesten de goede kant op. Het jaarverslag van de K.N.V.B. over het afgelopen seizoen geeft aan dat het aantal protesten belangrijk minder in aantal is dan het jaar daarvoor. Opvallend is echter, zo wordt er bij ver meld, dat vele verenigingen niet voldoende op de hoogte zijn van de wijze waarop protesten dienen te worden ingediend. Daardoor moesten vele protesten al bij voorbaat worden afgewezen. Toch bleef het aantal toch nog altijd zeer hoog. Ingediend werden er in totaal 227 (277), over de verschillende districten als volgt verdeeld: Westen 93 (112), Zuiden 94 (103), Oosten 14 (30), Noorden 26 (32). De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de aantallen van het vorig jaar. Van die 227 protesten werden er 132 (167) afgewezen, 51 (59) toegewezen, 27 (22) niet ontvankelijk verklaard en 16 niet in behandeling genomen maar wel belast. Van de behandelde protesten, waarbij de Jt - v -i beslissingen van de scheidsrechter aan de spelregels werden getoetst, werd bijna zes entwintig procent toegewezen, hetgeen evenveel is als het vorig seizoen. Zo blijkt dat de scheidsrechter inderdaad wel hulp nodig heeft. Hulp van mensen die even kundig kunnen worden geacht als hijzelf en even neutraal ook. Het is alleen de vraag of het scheidsrechterscorps zoveel mensen op zal kunnen brengen dat bij elke wedstrijd er drie aanwezig kunnen zijn. Een vraag, die vooral geldt als de proef eenmaal geslaagd blijkt en men ook voor de lagere klassen neutrale grensrechters zal willen aanwijzen. Aldus de kwestie beziende zou men haast de regeling gaan propageren, zoals die geldt bij de hockeysport. Dat wil zeggen één scheidsrechter voor iedere helft van het veld. Een referee dus, die zich veel minder zal behoeven in te spannen en overal vooral bij een zich snel verplaatsend spel ter plaatse kan zijn om eventuele over tredingen te constateren. Een regeling ook, waarbij grensrechters nagenoeg geheel overbodig zijn geworden. Als men nu toch meer rechtsprekers wil hebben, dan maar twee scheidsrechters. In een regeling met een scheidsrechter met twee eveneens aan gewezen grensrechters zien we eerlijk ge zegd niet zo heel veel heil. Zaterdag jongstleden zijn al weer de eer ste voetbalwedstrijden gespeeld voor de Schotse league. De ontmoetingen voor de Engelse competitie beginnen vandaag. Met deze wedstrijden zijn eveneens de mensen, die wekelijks de juiste uitslagen proberen te raden van de verschillende wedstrijden, wakker geworden uit hun zomerslaap en hebben dus weer hun for mulieren ingevuld in de hoop dat zij enkele dagen later rijk zullen zijn. Men rekent er ook dit jaar weer op dat elke week een millioen toeschouwers de wedstrijden zullen bezoeken en dat zeven millioen mensen op de uitslagen zullen gok ken. Deze gokkers brengen per week heel wat geld binnen. Men rekent ook het komende seizoen weer op een opbrengst van twintig millioen gulden per week, waarvan de Staat een vijfde deel ontvangt aan belastingen, porti enzovoort. De hoofdprijzen in deze pools zijn niet gering. In 1950 was er een gelukkige man, die een prijs ontving van een millioen gul den. Het vorig seizoen heeft men besloten dergelijke exhorbitant hoge bedragen niet meer uit te keren en het maximum-bedrag te stellen op zevenhonderdvijftigduizend gulden. Niettemin was er toen toch iemand die dat bedrag kreeg uitgekeerd, benevens nog driehonderdveertigduizend gulden uit een andere pool met dezelfde goede uit slagen. Alle resultaten had die man dan ook goed ingevuld. Een meevaller die hem dus meer dan een millioen gulden opleverde. Een meevaller, die men echter gerust tot de zeldzaamheden mag rekenen. Wiskundigen zijn van mening dat de kans om alle uitsla gen van tevoren goed in te vullen kan wor den geschat op een tegen zeventien millioen. En toch dromen weer velen Engelsen iedere week dat hun die meevaller te beurt zal vallen. Ach, waarom niet een nieuwe sport toe gevoegd aan de reeds zo lange serie Aleksander Wozniak heeft een luisterrijk idee gehad en zegt nu een nieuwe sport in te willen voeren, die hij gerubriceerd wil zien onder de watersporten. Waterskiën, moet die sport heten. De eenend ertig-jarige Wozniak heeft daartoe waterskies ontworpen, waarvan men op de foto een afbeelding ziet. Nadere uitleg behoeft het instrument niet. Wat niet wegneemt dat Aleksander op het ogenblik van badplaats naar badplaats trekt om zijn kunsten te tonen aan de badgasten, die hij dan meteen voor zijn sport wil winnen. Eenmaal is hij zelfs van plan geweest om het Kanaal van Bristol over te steken, maar bij nader inzien zag Wozniak daar maar van af, want de straffe wind en de ruwe zee waren hem een beetje al te onplezierig. Op de foto ziet men de ontwerper van de nieuwe waterskies tijdens een tochtje in een van de Franse havenplaatsen. De snel heid, die hij met zijn skies kan bereiken, bedraagt iets meer dan zes kilometer per uur. Of zijn waterskiën even populair zal worden als de zwemsport iets wat de Pool hoopt dat eens het geval zal zijn moeten wij ten zeerste betwijfelen. E. K. Vechten Het is inderdaad „vechten" wat hier in Badsvaerd gedaan wordt. De Russen, die Donderdag met gemak en in een zeer snelle tijd de heat van de vier met stuurman wonnen, weten er van mee te praten. In de halve finale kwamen zij uit tegen de Olym pische vier van Tsjechoslowakije. Vrijwel de gehele baan was het een boord-aan- boord-race die uitgevochten werd in een tempo dat van 36 tot 38 liep. Ondanks dit moordend gevecht wonnen de Tsjechen slechts met één seconde.Het hoeft dan ook geen verwondering te baren, dat de Nederlandse vier zich niet kon handhaven. In een minder sterke heat, die echter toch nog te hoog gegrepen bleek, kon Njord geen hoger tempo slaan dan 32 slagen, waarmee het vonnis geveld was. Uitslagen De uitslagen luidden: Skiff: le halve finale: 1. Tukalov, Rus land, 7.38.8. 2. Kocerka, Polen, 7.47.2. 3.Van Mesdag, Nederland, 8.00.3. 2e halve finale: 1. Vlasic, Zuid-Slavie, 7.25.2. 2. Giovannoni, Frankrijk, 7.29.1. 3. Schuett, Saarland, 7.35.3. le repechage: 1. Fox, Engeland, 7.35.8. 2. Paul Meyer, Zwitserland, 7.37.6. 3. Lind, Noorwegen, 7.54.4. 4. Christensen, Dene marken, 7.56.3. 2e repechage: 1. Malinkovic, Tsjechoslo wakije, 7.38.9. 2. Steenacker, België, 7.41.6. 3. Holmsten, Finland 7.48.0. 4. Rabeder, Oostenrijk, 7.49.6. Twee met stuurman: le heat: 1. Frank rijk 7.58.9. 2. Denemarken 8.05.6. 3. Neder land (Minerva Amsterdam) 8.09.9. 4. Zwe den 8.20.5. 5. Polen 8.35.2. 2e heat: 1. Duitsland 8.02.9. 2. Rusland 8.12.9. 3. België 8.13.3. 4. Finland 8.14.8. De eerste van elke heat komt in de finale, de overige ploegen gaan naar de repechage. Vier zonder stuurman: le heat: 1. Dene marken 6.46.9. 2. Rusland 7.01.1. 3. Hon garije 7.03.3. 4. Tsjechoslowakije 7.04.8._ 3e heat: 1. Noorwegen 6.53.1. 2. Duits land 6.53.4. 3. Zweden 7.07.0. 4. Zwitser land 7.18.6. 2e heat: 1. Groot-Brittannië 6.50.3. 2. Oostenrijk 6.52.9. 3. België 6.53.2. 4. Joeo- goslavië 7.00.1. Groot-Brittannië, Denemarken en Noor wegen komen in de finale, de overige ploe gen gaan naar de repechages. Acht: le heat: 1. Frankrijk 6.24.0. 2. Joegoslavië 6.24.6. 3. Noorwegen 6.45.6. 2e heat: 1. Rusland 6.15.8. 2. Italië 6.20.1. 3. Denemarken 6.40.7. 3e heat: 1. Tsjechoslowakije 6.24.2. 2. Hongarije 6.31.0. De eerste van elke heat komt in de finale, de overige ploegen gaan naar de repechages. De voorzitter van de Koninklijke Neder landse Zwembond, de heer Jan de Vries, heeft in een persbijeenkomst medegedeeld, dat de verlichting van het bassin, waarin van 17 tot en met 22 Augustus het tournooi om de Trofeo Italia wordt gespeeld, geheel in orde is en een zeer bevredigend resultaat oplevert. Het Sportfondsen-bad Eindhoven heeft zijn onderwaterverlichting beschikbaar gesteld en tezamen met het bovenlicht van aan hoge masten bevestigde tl-lampen zullen de wedstrijden onder voor de avond zo ideaal mogelijke omstandigheden kunnen worden gespeeld. Het bestuur van de Europese zwemliga, de LEN, zal Zaterdag beslissen of de wedstrijden al dan niet met een witte bal mogen worden gespeeld. Witte bal voldeed Na afloop van de zwemwedstrijden op de eerste avond van de nationale zwemkam- pioenschappen, kwamen Frans Kuyper en de spelers van het Nederlands waterpolozeven- tal bezit nemen van het basin. De lampen waren intussen ontstoken en met belang stelling volgde een kleine schare officials en toeschouwers de verrichtingen van spelers en bal, of liever gezegd spelers en ballen, want behalve de normale rode polo-bal, liet Frans Kuyper ook een witte bal aanrukken. Naar de reactie van de spelers en kijkers te oordelen, is het te hopen dat het LEN- bestuur het spelen met de witte bal zal goedkeuren. De rode bal was veel minder gemakkelijk te volgen al dient hierbij te worden aangetekend, dat de onderwater verlichting bij deze korte training niet was ontstoken. Op de LEN-vergadering, die vandaag in Nijmegen wordt gehouden, zal worden be slist of naast de heer G. Voogd, nog een tweede Nederlandse scheidsrechter voor het tournooi om de Trofeo Italia zal worden uit genodigd. Het bestuur van de KNZB heeft het be stuur van de LEN. onder welker auspiciën het tournooi wordt gehouden, verzocht de heer H. G. de Kok als tweede Nederlandse arbiter aan te wijzen. Zondag draait het course-rad opnieuw op volle toeren. Behalve Groningen en Duindigt vraagt ook de wedstrijd tussen de Belgische en Nederlandse dravers de aandacht op. Als gevolg hiervan is het renprogramma op Duindigt interessanter dan dat van de dravers. Het klassieke Kort hals van Schooten Memoriaal voor ama teurs is zeer belangwekkend. Vermoedelijk zullen hiervoor enige Belgische amateurs overkomen. De keuze valt op Invicta en Marlotta. De langste ren van het seizoen, de 3200 meter lange Bergen-prijs, brengt Stal Fro- wein als de favoriet aan de start, vooral na de verbluffend goede ren van Christina in de Grote Prijs der 3-jarigen. De stayer van formaat Dicky zal ongetwijfeld de horden- ren boven dit nummer verkiezen, daar hij daarin wederom niet te kloppen is. Hier door zal Boekanier de tweede plaats kun nen verwerven. De klassieke Clingendaal-ren voor 2- jarigen telt weer vele kanspaarden, vooral omdat het met deze jonge garde vaak alles of niets is. Aan de hand van de getoonde tijden is Sunrise de snelste en daar zij hier bovendien nog gewichtvoordeel heeft, zal zij als de favoriet vertrekken. Hidalgo en Maharadja zijn de ernstigste concurrenten. Bij de dravers zal de strijd in het ope ningsnummer voornamelijk gaan tussen de beide vertegenwoordigers van Stal-Geer- sen, Ready Hollandia en Quant a Moi, In dien Phenomenon K zijn laatste verrichting herhaalt zal dit paard niet ver van de winnaar eindigen. Het tweede nummer telt drie grote kans paarden, Quite Heny, Roelina en Quadru- pes, die het in de eindstrijd met elkaar zullen uitvechten. Quite Heny wordt hier van gekozen, boven Roelina. In de Euphorbia-prijs kan Stal-France de tweede overwinning boeken en wel met Martini Spencer, die echter geducht op zijn tellen moet passen voor Quick Star en Otella, met als mogelijke outsider Prinses Julia B. Het internationale nummer geeft Stal- Smit met Stiirmann en Elite Rose de beste kansen. P Louis II kan hier nog roet in het eten doen. Het programma wordt besloten met een amateur-draverij,waarin de nieuwe Neder landse recordhouder Notekraker S kan winnen. De veel verbeterde Junoschka zou hem nog kunnen verrassen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7