m „De Leugenaar" van Carlo Goldoni Kort en bondig Schipper van reddings boot „Brandaris" vermist Jongetje speelde met vuur bij hooiberg Pella vormt nieuw Italiaans kabinet Amsterdamse Beurs MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Eindelijk weer toneel in Bloemendaal Heemsteedse tennissers en tafeltennissers te sterk voor Leamington Rood en Wit-junioren uit Engeland terug Tijdens zeiltochtje overboord geslagen Ouderlijke boerderij ging in vlammen op Amsterdamse baadster ging te ver in zee Geen portefeuille voor De Gasperi Ballonwedstrijd boven Nederland Weer een moord op kampeerder in Frankrijk Vier personen naar het ziekenhuis Scheepvaart Het openluchttoneel, dat na de oorlog overal opbloeit, is geen modeverschijnsel maar een noodzakelijkheid. Het is door alle eeuwen heen beoefend, maar misschien is het heden ten dage wenselijker dan ooit. Het toneel heeft behoefte aan vacantie om weer op krachten te komen, het loopt im mers bij nooit anders dan kunstlicht gevaar te verbleken. Het moet er eens uit, het heeft van tijd tot tijd frisse lucht nodig, een ge zond bad. En het is ook wel goed, als het weer gedwongen is zich op zijn oorspron kelijke vormen te bezinnen. Want natuur lijk moet het toneel zich geheel en al aan passen bij de nieuwe levensomstandigheden. Het gaat naar buiten om te herademen, zich te verwijden en dient dus totaal de enge ruimte te vergeten, waarin het zoveel wintermaanden lang opgesloten is geweest. De bovenstaande woorden zijn niet van mij. Die alinea is een citaat uit een opstel van René Clermont in 'n buitengewoon be langwekkende verzameling studies door Franse auteurs (verschenen bij Arthème Fayard in October 1952) over het contem poraine theater. Ik heb deze regels onder meer overgeschreven, omdat velen en de acteurs niet in de laatste plaats ge neigd zijn het toneelspelen in de openlucht als een soort surrogaat te beschouwen. Doch niets is minder waar. Het is zelfs bijzonder heilzaam om een groot deel van de tech nische hulpmiddelen van de moderne schouwburg eens te moeten missen. Het openluchttheater vraagt kracht en eenvoud om een direct contact met het publiek tot stand te brengen. Men is door de grote ruimte gedwongen de personen, zoals het behoort, ten voeten uit-neer te zetten, want met al die tegenwoordig zo in zwang zijn de psychologische trekjes komt men niet ver. Het is echter helemaal niet nodig om hier principiële verhaadelingen te gaan houden als propaganda voor het openluchtspel, want het publiek vraagt erom. Dat werd Zaterdagavond in Bloemendaal wel bijzon der duidelijk gedemonstreerd. Voor het Op de fraaie tennisbanen van „Groenen- daal" heeft het Heemsteedse tennisteam een zevenvijf overwinning behaald op de ploeg van Leamington. Het krachtsverschil in deze ontmoeting was niet groot en de wedstrijden hadden een interessant en spannend verloop. Dames-dubbelspel: mevr. Meesmanmevr. Eckelt si. Mrs. VauxMrs. Gold 63, 68, 6—3; mevr. Scholtemevr. Vis verliezen van mrs. Lynnmrs. Hare 36, 36; mevr. Schippermej. Roodenburg si. Miss North —Mrs. Cape 9—7, 6—3. Heren-dubbelspel: Schütz—Vlaar verliezen van Mc. ManusAchay 16, 911; Van HaastertSchipper sl. MaymanSmith 63, 75; MeesmanElsenburg sl. Gladwin Hicks 10—^-8, 8—6. Gemengd-dubbelspel: mevr. VisScholte verliezen van Miss LynnMc. Manus 63, 0—6. 2—6; mevr. Meesman—Schütz sl. Mrs. Gold—Mayman 6—2, 6—2; mevr. Schipper— van Haastert sl. Mrs. CopeAckers 63, 62; mevr. Van EckeltVlaar sl. miss Vaux —Smith 3^-6, 6—4, 6—4; mevr. Scholten— Elsenburg verliezen van Mrs. HareGladwin 6—2, 6—2: mej. Roodenburg—Kammeijer sl. miss NorthHicks 68, 61, 64. Ook tafeltennisploeg te sterk Het Heemsteedse tafeltennisteam heeft tegen Leamington revanche genomen voor de zes—vier nederlaag van het vorig jaar. Een groot aantal bezoekers was er getuige van, dat de Heemstedenaren de Engelse gasten met elf—zes klop gaven. Er waren fraaie partijen bij en bij de En gelsen was het vooral de jeugdige speler D. Burton, die opviel door zijn snelle reacties. Maar de Heemsteedse cracks D. Wolters en G. Oudt lieten zich niet van de wijs brengen en versloegen de Engelsman na een span nende strijd. J. Brandse moest voor Burton evenwel capituleren. Maar de Heemsteedse heren toonden zich over de gehele linie zoveel sterker, dat al leen de Lcamingtonian Ackes er in slaagde nog een zege te bevechten. Hij versloeg J. v. d. Dries in twee sets. De Engelse dames waren beter op dreef en van de vijf gespeelde partijen eindigden er vier in een succes voor de gasten. Miss Richfield speelde een prima partij en toonde een grote vaardigheid in het spel. Zowel de burgeemester van eLamington als mr. A. G. A. Ridder van Rappard, burgemeester van Heemstede, woonden de wedstrijden bij. De resultaten waren: Heren-enkelspel: J. Leuven sl. Hodges; J. v. d. Dries verl. van Ackes; J. v. d. Dries sl. Hodges; J. Leuven sl. Ackes; J. Brandse sl. Hodges; D. Wolters sl. Burton; G. Oudt sl. Earles; J. Brandse verliest van Burton; D. Wolters sl. Earles; G. Oudt sl. Burton. Heren-dubbelspel: J. LeuvenJ. v. d. Dries sl. Hodges—Ackes; D. Wolters—G. Oudt sl. Burton—Earles. Dames-enkespel: F. v. d. Pluym sl. miss Trowbridge; C. Loonen ver liest van miss Richfield: C. Loonen verliest van miss Trowbridge: F. v. d. Pluym ver liest van miss Richfield. Cricketers verloren De Engelse cricketers wonnen Zaterdag met vier runs van CVHW na een spannen de strijd. Het was geen hoogstaand cricket, dat in het Sportpark werd gespeeld. De Leaming- tonians maakten aan bet een zwakke indruk en met uitzondering van Earles en Gladwin, die elk 16 runs op hun naam brachten, kwam geen enkele speler in de dubbele cijfers. De ploeg ,was all out voor 68 runs. De bowlingcijfers van CVHW waren: Zeeuwe 2—22. Roodt 2—26, Klinkhamer 2—8 en De Vos 3—3. Het totaal van de gasten bleek daarna voor de CVHWers toch nog iets te hoog. Ook bij de gastheren zwakke prestaties aan bat en alleen M. Maas wist met 18 runs de Engelse aanval enigszins baas te blijven. In het span nende slot kwam CVHW op 45 voor 6 te staan. Daarna werd het 57 voor 9. De laatste twee batsmen sloegen nog 7 runs bij elkaar, maar op een mislukte slag werd Roodt ge vangen. De bowlingciifers luiden: Earles 2—14, Green 1—15, Smith 2—22, Hodges 1—12. Gladwin 3—4, Mr. Fryer 0—9. Hedenavond vindt in het Verversingshuis een afscheidsbijeenkomst plaats, waar de gasten met hun gastheren door de gemeente Heemstede een diner wordt aangeboden. De burgemeester van Heemstede zal de Engelse gasten toespreken. Dinsdagmorgen keren de Leamingtonians per boottrein uit Haarlem naar Engeland terug. Het juniorenelftal van Rood en Wit intussen al weer in Haarlem terug heeft in de een na laatste wedstrijd een draw behaald tegen Burton en de laatste wedstrijd verloren van Derby. Burton sloot op 130 voor 6 (De Ruig 521), waarna de Rood en Witters tot 93 voor 3 kwamen (Van Liemt 34, Van der Zouwe 17 en Ter Haar 13). Tegen Derby scoorde Rood en Wit 58 runs (Vgn Liemt 21 en Ter Haar 15). Derby lloot op 204 voor 2 (in 52 overs gescoord). De tweede inhlngs leverde 53 runs op voor tes wickets. eerst in dit zomerseizoen werd er weer to neel gespeeld en voor het eerst was het theater zo goed als geheel uitverkocht. Het Iaat zich aanzien, dat de grote gezelschap pen hiermede in de naaste toekomst reke ning zullen houden, want er zijn verschei dene stukken op het komende répertoire geplaatst, die zich uitstekend lenen voor vertoning in een natuurlijk décor: blijspe len van Calderón door de Nederlandse Comedie en de nieuwe groep Theater, die trouwens nog verdergaande plannen heeft, getuige de keuze van „Peer Gynt" van Ibsen en „Don Quichote op de bruiloft van Kamacho" van L/Tigendijk, waarmee des tijds Bloemendaals Openluchttheater door Haarlemse amateurs onder regie van Louis Saalborn geopend werd. En dan moet ook „Circus Knie" van Zuckmayer worden ge noemd, dat de Toneelvereniging onder lei ding van A. Defresne tot opvoering gaat brengen en dat zeker ook voor herhaling in de buitenlucht in aanmerking komt. Er is dus alle hoop voor het volgend jaar, al blijft het weer natuurlijk altijd een riskante factor. Charmante comedie Maar hoe dit alles ook zij of worden gaat, ik moet nu de aandacht vestigen op „De Leugenaar" van Goldoni, waarvan de Rot terdamse Comedie gisteren en Zaterdag twee door Mieke Verstraete bijzonder fleu rig en bewegelijk in scène gezette voorstel lingen gaf. Over de 18de-eeuwse schrijver men noemde hem Papa Goldoni, omdat hij meer dan tweehonderd geesteskinderen de wereld inzond behoef ik niet veel te zeggen, omdat de nog niet zo lang geleden plaats gehad hebbende reprises van zijn bekendste blijspelen: „De Herbergierster" en „De knecht van twee meesters" reeds^ aanleiding genoeg gaven om zijn betekenis als toneelhervormer te belichten. Men weet, dat hij probeerde de in zijn tijd sterk ge degenereerde commedia dell'arte te ver vangen door het geschreven toneelstuk, waarbij hij in navolging van zijn leermees ter Molière critiek op de aristocratie en op de onheuse zeden van zijn tijd niet spaarde. Hij streefde zo veel mogelijk naar een rea listische levensuitbeelding, maar was ge dwongen zijn spelen te laten opvoeren door in de kermistraditie op jaarmarkten grootgebrachte acteurs en misschien komt het daardoor dat nu, op een afstand be schouwd, het verschil met wat wij ons als commedia dell'arte voorstellen niet groot is en dat zijn spelen zich zo uitmuntend lenen voor vertoning in de openlucht! Toch valt het op, dat de standaardfiguren (zoals bijvoorbeeld de oude koopman Pantalone) zeer persoonlijke kenmerken dragen en dat de vrouwen met haar eigen willetjes en grilletjes, met veel humor waargenomen en uitgebeeld, nog veel minder conventionele wezens zijn. De titelheld van het blijspel, Lelio, ver oorzaakt een schier eindeloze reeks mis verstanden, doordat iedereen zijn leugens die hij zelf beschouwt als fantastische invallen om meer van het leven te kunnen genieten voor waarheid aanneemt en doorgeeft. Het aardige is, dat al die leugens overbodig zijn, hetgeen nog eens extra duidelijk wordt door het dubbele slot van de comedie: als iedereen denkt dat het af gelopen is en Lelio zijn beminde heeft ge kregen, volgt er nog een naspel „want, zo zegt één der hoofdpersonen tot het pu bliek, de schrijver wil hem straffen en daarom gaan we door tot het einde". Mede door dit leuke bewijs van verstandhouding wordt men aan „De Mirakelridder" van Lope de Vega herinnerd. En men zou ver der vergelijkingen met Calderón en Cor- neille kunnen maken, doch laten wij liever Goldoni prijzen voor zijn vindingrijkheid bij het uitwerken van een onderhoudende intrige, waarbij zijn zonnige verbeeldings kracht vergoedt wat men aan dieptewer king mist, voor zover men daar op zo'n heerlijke zomeravond al behoefte aan mocht hebben. „De Leugenaar" is een charmant stuk in de beste zin van het woord en de Rotter damse Comedie heeft het als zodanig be handeld. Het werd terecht een luchtige en speelse opvoering in van plezierige fan tasie getuigende décors. Kees Brusse in de titelrol en Frits Butselaar als zijn knecht Arlechino hadden het best de stijl te pak ken, Richard Flink en Jan van der Linden chargeerden zó dat het er nèt mee door kon, Hans Culeman en Wim Hoddes waren de jonge edellieden met nobele bedoelingen en Mariëtte Flink was het beminnelijke schepseltje, dat zich aanvankelijk zo deer lijk in de mannen vergiste. Elly van Steke- lenburg komt een compliment toe voor de wijze, waarop zij in de rol van Colombine optrad als vervangster van Mieke Ver straete, die naar ik vernamal aardig herstellende is van de onlangs bij een aan rijding opgelopen verwondingen. Het was geen avond van groot toneelspel, maar wel van prijzenswaardig amusement. DAVID KONING. Schipper Klaas Tot van de op Terschel ling gestationneerde reddingboot „Branda ris" van de Koninklijke Noord- en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappij is Zon dagmiddag omstreeks half vijf bij een zeil tochtje in het Schuitengat overboord ge slagen. Aangenomen wordt dat hij ver dronken is. Schipper Tot was Zondagmiddag met een zeilboot, waarin zich ook twee badgas ten, het echtpaar W. uit Sneek, bevonden, uitgevaren voor een tochtje op de Wadden zee. Bij het doorsnijden van een touw heeft hij zijn evenwicht verloren en is hij overboord geslagen. Door de ebstroom dreef hij snel weg. Hij riep de badgasten in zijn boot nog toe het zeil te strijken. Zij hebben hem een roeiriem toegeworpen, die in zijn bezit moet zijn gekomen. De bad gasten konden echter niet te hulp komen, omdat zij niet met het scheepje overweg konden. Zij zijn ongeveer drie kwartier later door een passerende motorbopt op gepikt. Onmiddellijk daarna is het reddingswerk begonnen. De reddingboten „Brandaris" en „Adriaan de Bruine", de loodsboot van Terschelling en enige particuliere vaar tuigen zijn uitgevaren om naar de vermiste schipper te zoeken, maar toen de duister nis viel moesten zij onverrichterzake te rugkeren naar de haven van Terschelling. Om kwart voor acht is een Mitchel van de Marine-luchtvaartdienst van de vliegbasis Valkenburg opgestegen Het vliegtuig heeft tussen Vlieland en Terschelling de zee af gezocht tot 10 mijl uit de kust, maar moest ook wegens de duisternis de naspeuringen opgeven. Om halftien is het toestel oq Val kenburg teruggekeerd. Zondagavond om 10 uur is de „Branda ris" als laatste schip in de haven van Ter schelling teruggekeerd, waar ruim duizend mensen zwijgend stonden te wachten. Schipper Klaas Tot is 39 jaar geworden en heeft op jeugdige leeftijd als kapitein op de sleepboten van de rederij Doeksen gevaren. Reeds vóór de oorlog maakte hij als opstapper reddingstochten met de „Brandaris" mee, waarop zijn vader,Douwe Tot, schipper was. In 1940 werd Klaas Tol tweede stuurman op de „Brandaris" en op 1 October 1950 volgde hij zijn vader al; schipper op. Een hevige brand heeft Zondagmiddag omstreeks drie uur gewoed in de gemeente Reeuwijk, waardoor een boerderij en twee hooibergen in vlammen zijn opgegaan. De totale schade, welke gedeeltelijk door de verzekering wordt gedekt, wordt geraamd op ongeveer f 100.000. Door het spelen met lucifers door het vijfjarig zoontje van de familie Van der Werf heeft de hooiberg achter de boer derij vlam gevat. Het vuur sloeg over naar de met een rieten dak gedekte boer derij die weldra in lichterlaaie stond. De Reeuwijkse brandweer kon het vuut niet meester worden. Door overwaaiende vonken geraakte de hooiberg van de vijf tig meter verderop gelegen boerderij van de landbouwer Van Leeuwen ook in brand. Er werd assistentie gevraagd van de Goudse en de Bodegravense brandweer. Met drie motorspuiten kon toen aan de bestrijding der vlammen worden begon nen, waardoor de boerderij van de familie Van Leeuwen behouden bleef. Een begin van brand brak nog uit in de aan de an dere zijde van de weg in de gemeente Zwammerdam gelegen boerderij van de familie Knijf, maar hier was men het vuur spoedig meester zonder dat dit noe menswaardige schade had aangericht. IJRB kon nog redden Zondagmiddag omstreeks half vier raak te de 32-jarige mevrouw M. S. R. uit Am sterdam op 150 meter bezuiden de strand- post der IJmuidense reddingbrigade in moeilijkheden, doordat zij zich te ver in zee had gewaagd. De drenkelinge bevond zich op de derde bank en werd door de dienstdoende poli tieman opgemerkt, die onmiddellijk de ploeg van de IJRB waarschuwde. Met be hulp van de lijn heeft deze zich in zee be geven en mevrouw R. kon veilig op het droge worden geholpen. Na tot kalmte te zijn gekomen kon mevrouw R. haars weegs gaan. ROME (AFP). De Italiaanse kabinets formateur, Pella, heeft Zaterdagavond of ficieel de opdracht aanvaard een nieuw Italiaans kabinet samen te stellen. Bij een bezoek aan het Italiaanse staatshoofd, heeft hij deze de lijst met namen van zijn te vor men kabinet overhandigd. President Einau- di hechtte hieraan zijn goedkeuring. In het nieuwe kabinet zal Pella de func ties vervullen van premier, minister van Buitenlandse Zaken en minister voor de Begroting. Fanfani zal minister van Bin nenlandse Zaken worden. De portefeuilles voor Financiën en Defensie zullen respec tievelijk gaan naar de senatoren Vanoni en Emilio. Nadat de nieuwe premier zijn lijst met namen aan de president van de republiek had overhandigd, verklaarde hij tegenover de pers, dat zijn regering was samengesteld met het oog op de speciale taken, die haar wachten, namelijk „door en door admini stratieve bezigheden". Fundamentele en dringende vraagstukken, zoals het goed keuren van de begroting, moeten direct worden opgelost. Pella legde bijzonder de nadruk op het „tijdelijke" karakter van zijn kabinet. Heden zouden de nieuwe ministers door de president van Italië worden beëdigd. Zaterdag is in Nederland een internationale baüonwedstrijd gehouden, In het Groningse plaatsje Eenrum startte een Belgische ballon onder commando van de Belg Albert van Bemden. In het kleine mandje voeren ook mee mevrouw Nini Boesman, de sportvlie ger B. Oosterhuis uit Uirum en de heer M. B C. Demenent uit Den Haag. Uit het Olympisch Stadion te Amsterdam steeg de 79-jarige Franse balloncommandant George Cormier op. Cormier heeft de we reldrecords voor de langste ballomvluchten, zowel wat tijdsduur als wat afstand betreft, op zijn naam staan. Uit het gemeentelijk sportpark te Tegelen stegen vier ballons op voor de internationale ballonrace om de Andries Biitz-coupe. De heer Boesman zou zonder mededinging c- ""en, maar zijn ballon scheurde bij de vulling. .-i... rie ballonopstijgingen was een wed strijd voor de commandanten verbonden, met als opgave een zo groot mogelijk aan tal tussenlandingen in plaatsen waarvan de naam begint met dezelfde letter als de plaats van waaruit men was opgestegen. De uitslag van deze wedstrijd is nog niet bekend ge maakt. De Duitse ballon „Nowea" uit Düsseldorf, die in Tegelen was opgestegen en 's avonds laat boven Breda dreef, kwam in een on weersbui en kreeg het zo zwaar te verant woorden, dat men besloot te dalen in de omgeving van Bergambacht. Hierbij werden enige electrische leidingen vernield. Om drie uur in de nacht kon de ballon met hulp van de politie uit Bergambacht worden geborgen. (U.P.) Speurhonden zoeken naar vier mannen die een kampeerder vermoord en zijn vrouw geslagen zouden hebben op on geveer 80 km van Lurs, waar de Engelsman Sir Jack Drummond en zijn vrouw en dochtertje een jaar geleden vermoord zijn. De enige getuige van de moord op Max Schnipper, een 48-jarige in Zwitserland geboren Franse tandarts, was zijn vrouw. In grote opwinding heeft zij de politie ver teld dat vier mannen hun tent waren bin nengedrongen. Zij besprongen haar man, ranselden hem met stokken en worgden hem vervolgens. De vrouw hadden zij op het hoofd geslagen. Zij namen de vlucht met een buit van 10.000 francs. 3-3 Nederl.'47. A.K.U Unilever Philips Gloeil. Kon. Petroleum A'dam Rubber Holl. Amer. Lijn N. Scheepv. Unie H.V.A Deli Mij Amsterd. Bank Ned. Handel Mij. Rotterd. Bank Twentsche Bank Anaconda Copper Bethlehem Steel Republic Steel Shell Union Tidewater U. S. Steel Slotkoers Vrijdag 98% 172% 196% 174% 329% 94% 135% 129% 109% 100% 171% 160 165% 166 33% 52% 49"/t8 74% 22% 38% Openings koersen 98% 169% 194% 174% 327% 94% 135 129 108 100% 171% 160 165 166 33% 52 49 75% 22% 38 Rumoerig bruiloftsfeest in Haarlem-Noord In de omgeving van de Slamatstraat in Haarlem-Noord is het Zaterdagavond rumoerig geweest; vier personen, die met elkaar slaags zijn geraakt, moesten zich laten verbinden. Het begon allemaal heel genoegelijk: er werd een bruiloftsfeest gevierd ter gelegen heid van een 45-jarige echtvereniging. Twee der gasten verlieten het partijtje in opgewekte stemming om nog een kennis op te halen, maar eenmaal buiten gekomen, geraakten zij in conflict met twee hen on bekende voorbijgangers. Hoe dat conflict kon ontstaan, werd nog niet opgehelderd, maar zeker is, dat het stadium van de minder vriendelijke woor denwisseling overging in een handgemeen, waartoe de feestvierders zelfs naar het huis der vreugde teruggingen om een stuk ijzer, een koffiepot en een bijl te lenen, om hun argumenten kracht bij te zetten. Een der voorbijgangers, die broers waren, liep een klap op het hoofd en een flinke snee boven het linkeroog op; de feestgan gers kwamen er al evenmin ongeschonden af. In een der ziekenhuizen zijn de wonden gehecht. laterdag heeft Prins Bemhard in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten te Hansweert een Zwitsers barakkenkamp geopend. Prins Bemhard tijdens de openingsrede. Abbekerk, 14 nm. v. Genua n. Port Said. Akkrumdijk, 15 v. R'dam n. Bremen. Almdijk, pass. 15 1.40 u. Vlissingen n. Antw. Alphacca, 14 v. Santos n. Montevideo. Alpherat, 14 v. Montevideo n. Rio Grande do Sul Amor, 14 v. Rotterdam n. Leixoes. Amsteltoren, 14 v. Beïra n. Lorencomarques. Arendsdijk, 15 te New York. Argos, 14 te Rotterdam. Arnedijk, 13 nm. v. New Ylrl n. R'dam. Amsteldiep, pass. 14 Malta n. Port Said. Aludra, 15 v. Antwerpen n. Rotterdam. Appingedijk, 14 te Vera Cruz. Arkeldijk, 14 te New Orleans. Aagtedijk, 15 v. Baihia n. New York. Aalsum, 15 te Rotterdam. Albireo, 15 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Alcyone, 17 Victoria verwacht. Aletta, 15 v. Pladju n. Penang. Amstelland, 16 te St. Vincent. Antonia, 14 v. Bombay n. Singapore. Aagtekerk, pass. 16 Minikoy 17 Colombo verw. Alderamin, pass. 16 Kreta n. Port Said. Alioth, 15 v. Rotterdam n. Hamburg. Aludra. 15 te Rotterdam. Amsteldijk, 16 v. Soeratoaja n. Pladju. Arendskerk, 16 v. Alexamdrië n. Genua. Ariadne, 15 v. Rotterdam n. Tanger. Armllla, 16 v. Singapore n. Lienchieu. Alnati, 16 140 m. N. ten O. St. Pauls. Annenkerk, 17 v. Tangate n. Mombasa. Breda, nacht 14 op 15 v. Jollendo n. Pisco. Bali, 14 te Halifax. Boissevain, 16 te Lourenco Marques verwacht. Bacchus, 14 v. A'dam n. West Indië. Bantam, pass. 16 Kp. Bon n. Rotterdam. Bennekom, 16 v. Antwerpen n. Trinidad. Bloemfontein, 16 275 m. W.ZW. Walvisbaai. Bonaire, 16 730 m. ZW. Fayal n. Plymouth. Blitan, 17 te Adelaide. Borneo, pass. 17 Gibraltar n. Amsterdam. Boskoop, 16 te Lissabon. Camphuys, 15 te Port Sudan. Ceronia. 15 te Sundsvall. Caltex Pemis, pass. 15 Ouessant n. Rotterdam. Caltex The Hague, pass. 15 Malta n. Rotterdam Caltex Utrecht. 15 v. Sidon n. Rotterdam. Celebes, 15 v. Marseille n. Amsterdam. Coryda, 15 v. Pulubukom n. Adelaide. Cottica, 15 330 m. ZW. Flores. Caltex Delft, 16 te Rotterdam. Caltex Leiden, pass. 16 Finisterre n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 16 Beachy Head naar Srdon. Chama, 19 v. Liverpool te Rotterdam verwacht Diemerdijk. 14 v. Los Angeles n. Cristobal. Danae, 14 v. Gothenburg n. Amsterdam. Drente, 17 te Singapore. Duivendijk. pass. 15 Vlissingen n. Antw. Esso Rotterdam, 15 vm. y. Aruba n. R'dam. Eemland, 14 te Rio de Janeiro. Eos, pass. 15 Gibraltar n. Rotterdam. Esso Den Haag, pass. 15 Pant-ellaria n. Antw. Elmina, 16 v. Accra n. Lome. Enggano, 17 te Madras. Etrema. 17 te Pladju. Friesland (SSM), 16 te Fredericia. Friesland (KRL)16 te Makassar. Garoet. 14 ten Z Kreta n. Marseille. Gasterland, 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Groote Kerk, 14 v. A'dam n. Z.-Afrika. Gooiland. 16 te Parana. Gordias. 16 te Nordenham. Groote Beer, 16 350 m. O.NO. Kp. Race. Heelsum, 14 te Antwerpen. Haarlem, 15 v. Barranquilla n. Tela. Hilversum, 14 nm. v. Port Said n. Teneriffe. Hathor, 15 V. Izmir n. Istanboul. Hecuba, 15 v. Hamburg n. Amsterdam. Helicon. 15 v. New York n. Port au Prince. Hermes, 16 te Barbados. Hector, 17 te Limasol. Heemskerk, pass. 16 Gibraltar n. Marseille. Indrapoera, 16 Perim gepass. n. Suez. Japara (KRL), 15 v. Calcutta r.. Tj. Priok. Jagersfontein, 15 v. Bremen n. Hamburg. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 15 Oostpunt Timor naar Soerabaja. Java, 16 v. Belawan n. Colombo. Joh. v. Oldenbarnevelt, pass. 16 Flores naar Soerabaja. Kertosono, 15 te Bombay. Kieldrecht, 15 te Cebu. Karsik, 15 v. Dar es Salaam n. Mauritius. Kota Gede, 15 v. Belawan n. Port Said. Kedoe. pass. 16 Kp. Vincent n. Rotterdam. Kota Gede, pass. 16 Saba rug n. Colombo. Leopoldskerk, 13 v. Pt Said n. Hamburg. Larenberg, pass. 14 nm. Ouessant n. Taronte. Leuvekerk. 14 v. Aden n. Port Okha. Liseta, pass. 14 Straat Banka n. Surabaja. Lekhaven, 14 te Rotterdam. Lissekerk, pass. 15 Vlisingen n. Londen. Lombok. 14 dw. Cartagena. Lemsterkerk, 15 v. Karachi n. Bahrein. Lieve Vrouwekerk, 15 te Colombo. Lindekerk, pass. 16 Gibraltar n. Rotterdam. Linge, 15 v. Sandvik n. Amsterdam. Laagkerk, pass. 16 Kp. Vincent n. Santander. Langkoeas, 16 te Bremen. Laurenskerk, 16 te Marseille. Leersum, 18 v. Houston verwacht. Loenerkerk, 16 v. Hamburg n. Antw. Larenberg, pass. 16 Finisterre n. Taronte. Macuba, 14 dw. Minicoy. Malea, pass. 14 Kp Vincent n. Singapore. Mapia, pass. 14 Gibraltar n; Beyrouth. Marpessa, 14 ten Z Kp. Comorin. Mentor, 14 nm. te Grangemouth verwacht. Mirza, 15 te Balikpapan. Muiderkerk, 14 te Sydney. Marlekerk, 15 te Mombasa. Maas, 15 v. Barranquilla n. Cristobal. Mataram, pass. 15 Kp. Guardafui n. Belawan. Modjokerto, 16 te Belawan. Murena, 15 te Suez. Manoeran, 16 v. Tj. Pandan n. Tj. Priok. Noordwijk, 15 nm. te New Orleans. Nieuw Amsterdam, 15 te New York. Noordam, 15 190 m. W. Lands End n. Rotterdam Nigerstroom, pass. 15 19 u. Vlissinigen naar Bordeaux. Notos, 16 bij Ouessant n. Amsterdam. Omala, pass. 14 Stromboli. Ondina, 15 v. Port Darwin n. Balikpapan. Oranje, 15 840 m. NO. ten O. Barbados. Ootmarsum, 16 v. Femandina n. Charleston. Oranjefontein, 17 te Kaapstad. Oranjestad, 16 1180 m. O.NO. Barbados n. Ma deira. Poelau Laut, pass. 14 nm. Gibraltar n. Genua. Prins Willem IV, pass. 14 Belle Isle. Prins Willem III. pass. 15 1.50 u. Vlisslngen. Pygmalion, pass. 15 4 u. Vlisslngen n. A'dam. Phrontis, 16 te Belawan. Prins Maurits, 16 te Montreal. Polydorus, 16 v. Semarang n. Tegel. Polyphemus, 16 te Penang. Prins Fred. Hendrik, pass. 16 Belle Isle n. Mon treal. Prins Willem V, 16 v. Rotterdam n. Chicago. Prins Joh. W. Friso, pass. 16 Scilly's n. Montreal Ridderkerk. 13 te Eastlondon. Roeblah. 12 v. Seattle n. Hongkong. Riouw, 15 te Amsterdam. Rita, 16 te Palembang verwacht. Rafaela, 15 v. Pulubukom n. Bangkok. Rijndam, 16 300 m. ZO. ten O. Cp. Race. Roepat, 16 v. Singapore n. Port Swettenham. Rondo, 17 te Soerabaja. Rijndam, 16 300 m. ZO. ten O. Cp. Rase. Rijnkerk, 16 v. Aden n. Cochin. Salland, 15 te Ilheos. Saparoea, 15 te Monrovia. Schie, 14 v. Palermo n. Cartagena. Sloterdijk, 15 te Antwerpen. Stad Amsterdam, 15 v. Middlesbro n. Narvik. Schiedijk, 15 v. New Orleans n. Charleston. Sibajak. 15 v. New York n. Rotterdam. Sommelsdijk, 15 te Halifax. Stad Rotterdam, IB te Middlesboro. Sarangan, 17 te Singapore. Singkep, 17 te Tjilatjap. Stad Dordrecht, pass. 16 Finisterre n. Palermo. Sumatra, 17 te Soerabaja. Sliedreciht, pass. 16 Finisterre n. Rotterdam. BINNENLAND Zaterdagmiddag is een woning aan de Hogelanden te Utrecht uitgebrand, waardoor de daarin wonende vier gezinnen dakloos zijn geworden en van alles zijn be roofd. De brand is ontstaan door het vlam vatten van kleding, die te drogen hing bij een gascomfoor. Te Opmeer is de 20-jarige I. Boon door electrische stroom getroffen en om het leven gekomen.. Hij had een kledingstuk opgeperst en trok een verlengstuk van het snoer van de strijkbout af. Daarbij kwam hij in aan raking met een nog onder spanning staande stekkerpen. De dood trad onmiddellijk in. Oud-minister L. Götzen is per vliegtuig naar Nieuw Guinea vertrokken als voorzit ter van de adviescommissie voor argrarische aangelegenheden voor Nieuw Guinea. De leden van deze commissie zijn reeds in Juni naar Nieuw Guinea vertrokken om de agra rische mogelijkheden te bestuderen. De Koningin, Prins Bemhard en de prinsesjes Margriet en Marijke hebben dit weekeinde met het koninklijke jacht „Piet Hein" een toch op de Waddenzee gemaakt. Zaterdagmiddag is de Edese heideweek geopend door de Commissaris der Koningin in de provincie Gelderland. Daarna hield de heidekoningin haar intocht in het feestelijk versierde dorp. Tientallen praalwagens reden in de stoet mede. Aan de algemene vergadering van aan deelhouders der N.V. Magazijn „De Bijen korf" te Amsterdam zal worden voorgesteld over het boekjaar 1952 een dividend uit te keren van 8 pet. (v. j. 6 pet.) op de gewone aandelen. De Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland heeft machtiging verleend tot het doen terugkeren van de bevolking van Kruiningen, voorlopig echter nog voor eigen verantwoordelijkheid. Op 1 September zal ir. P. Velzeboer, hoofd van de afdeling mechanisatie der staatsmijnen, in dienst treden van de Natio nal Coalboard, het bestuursapparaat van de genationaliseerde Engelse kolenmijnen. Zijn eerste opdracht in Engeland zal bestaan uit de aanleg van een mijn in Zuid-Wales. De Nederlandse buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister in Joegoslavië, ir. Ch. M. Dozy, heeft Zaterdagmiddag een afscheidsbeozek gebracht aan president Tito. Bij deze gelegenheid werd ir. Dozy onder scheiden met de Orde van de Zuidslavische Vlag eerste klasse voor zijn verdiensten tot het versterken van de vriendschappelijke betrekkingen en vreedzame samenwerking tussen Joegoslavië en Nederland. Drs. A. A. V. Tummers, die vele jaren rentmeester is geweest van het St. Canisius- ziekenhuis te Nijmegen, is in de directie van De Gelderlanderpers te Nijmegen opgenomen als adjunctdirecteur van De Gelderlander te Nijmegen. De strokartonfabrikanten in Nederland hebben besloten voor September de pro ductiebeperking niet meer te handhaven. Er zijn zoveel orders, dat aan de productie geen limiet meer behoeft te worden gesteld. Het Spaanse staatshoofd heeft prof. dr. J. H. Terlingen, hoogleraar in de Spaanse taal aan de Nijmeegse universiteit, benoemd tot commandeur in de orde van Alfonso X, wegens zijn verdiensten voor de versprei ding der Spaanse cultuur. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dinsdag avond van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Paduana hispania (Thema met Va riaties), J. P. Sweelinck; 2. Ricercare, J. J. Froberger; 3. Preludium en Fuga C gr. t., G. Böhm; 4. Allein Gott in der Höh' sei Ehr, J. S. Bach; 5. Zesde Sonate, F. Mendelssohn- Bartholdy; 6. Introduktion und Passacaglia (d moll), Max Reger. T.iibantjet, 14 v. Singapore n. Kobe. Tjikampek, 14 te Kobe v. Yokohama. Tilbodas, 14 v. Durban n. Eastlondon. Tosari, 14 15.55 u. van Suez. Tabinta, pass. 15 Flores n. Houston. Tamo, 17 te Santos verwacht. Tara. 16 te Rio de Janeiro. Tarakan, 15 Belawan n. Tj. Priok. Tawaii, 15 v. Aden n. Suez. Teiresias, 16 te Marseille. Thalatta, pass. 15 Gibraltar n. Port Said. Themisto, 14 v. Port Churchill n. Antw. Tibia, pass. 15 Townsville n. Mlri. Ternate, 17 te Colombo. Tomini. 17 te Singapore. Tiba, 17 v. Hamburg te Antwerpen. Trompenberg pass. 16 Flores n. Houston. Utrecht, 17 te Singapore. Van Riebeeck, 14 vm. te Singapore. Veendam, 14 100 m ZO Kp Race n, New York. Van Linschoten, 16 te Bordeaux. Woensdrecht, pass. 15 Casparstraat n. Melbourne Westerdam, 16 500 m. O. New York. IJsel, 16 v. Tunis n. Malta. Zaan, 15 v. A'dam n. Stockholm. Zeeland (SSM), 15 v. Kopenhagen n. Blyth. Zeeland (KRL), 16 te Semarang. Zijpenberg, 15 v. Baltimore n. Mobile. Zeeland (KRL), 17 v. Semarang n. Cheribon. Zuiderkruis, 17 te Walvisbaai. KLEINE VAART Actinia, 14 v. Horsêns n. Rotterdam. Bestevaer, pass. 15 eil. Wight n. R'dam. Brandaris, 15 op de Theems n. Maldon. Batavier I, 14 v. Casablanca n. Bordeaux. Bernina, 14 te Parijs. Brem, 15 te Oporto. Brinda, 14 te Antwerpen. Bornrif, 14 te Wisy. Casana, 14 v. Gothenburg n. Rotterdam. Citadel, pass. 15 Holtenau n. Gravelines. Continental, 14 v. Boston n. Rotterdam. Crescendo, 15 te Le Havre. Capri, pass. 15 Westminster n. Portsmouth. Corrie, 14 v. Marseille n. Sete. Coolsingel, 14 v. Hemosand n. Amsteda. Deneb, 15 te Londen verwacht. Deni, pass. 14 Brunsbüttel n. Bristol. Depa, 14 te Warnemuende. Emergo, pass. 15 te Brunsbüttel n. Ronskaer. Folloniea, 15 nog te Bordeaux. Franka, 15 v. Rotterdam n. Malmö. Franka b II, 15 v. Rotterdam n. Dieppe. Gerrie, 14 v. Grangemouth n. R'dam. Hoe Vinces, pass. 14 Startpoint n. Gent. Harold, 14 te Brakd. Hast III, 14 te Stockholm. Hast V, 14 te Londen. Heemskerk, 14 v. Waya n. Londen. Henrica b, 15 te Mantyluoto. Hagno. 14 v. Duboin n. Amsterdam. Helvetia, 15 te Hamburg. Ida Pieter, 15 te Yxpiia verwacht. Ingeborg, 15 te Vlaardingen. Ibis, pass. 15 Brunsbüttel n. Kopenhagen. Import, 15 Lissabon verwacht. Insco Mariner, 17 Las Palmas verw naar de Humber. Jarina, 14 te Shoreham. Joslen, 14 te Scharzenhuette. Kortenaer, 14 v. Warnemuende n. Stettin. Lydia, 15 te Kinslynn. Midas, 14 te Amsterdam. Maasym. pass. 15 Beachy Head n. Selzaete. Meres, 15 v. Schidam n. Aberdeen. Muphrid, 14 v. Hamburg n. Bremen. Nero, 15 30 m NW Kp. Tenez. Nimrod, 15 dw. Outerbgabbert. Nottingham, 15 op de Tyne. Oleum, 14 v. Middlesbro n. Londen. Olivier, van Noord, 18 te Archangel verw. Plato, 15 te Rotterdam n. Barcelona. Poortvliet, 14 te Londen. Prior, 14 v. Trom so n. Londen. Pavo, 13 te Karlstad. Ponto, 14 Brunsbüttel gepass. n. Zaandam. Ponza, 14 te Mantyluoto vsn Domsjo. Pieter Hubert. 15 te Sarpsborg. Rika, 14 te Pitea. Silvaplana, pass. 15 Brunsbüttel n. Rotterdam. Theodora, pass. 15 Texel n. Krimpen a. d. Lek. Taormina, verm. 15 v. Kopenhagen n. Maassluis Tromp, 14 te Vlissingen. Trompenburgh, 14 v. Stockholm n. Rotterdam Tyro, 14 te Bremen. Van Brakel, 14 v. Stockholm n. Vasteras. Vindlcat Atque Polit, 15 v. Preston n. Cardiff Vivo, pass. 15 Vlissingen n. Goole. Vlier. pass. 14 Vlissingen n. Lissabon. Willem Barendsz, verm. 19 v. Haparanca naar Rotterdam. Wim, 14 v. Westavarf n. Sunderland. Westlaan, 15 v. Hamburg n. Rotterdam. Westerscheide, pass. 15 Vlisslngen n. Oporto. Wickenburgh, -pass. 15 Kp. Roca n. Casablanca.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3