Voor duizenden Haarlemse kinderen is de zomervacantie voorbij Kinderboerderij, een nieuwe attractie voor jong en oud in de Noorderhout Speeltuin „Centrum" op Wilsonsplein door wethouder Angenent geopend Paardendressuur op hoog peil in circus Mullens Haarlemse kinderen keerden voldaan uit Frankrijk terug Scholen weer begonnen: Uitreiking vragenlijsten verloopt vlot Zomerfeestweek is ten einde Klassieke circuskunst 6 Veertienhonderd nieuwe eersteklassers Registratie woningzoekenden Aan de gevolgen van een aanrijding overleden J. C. Ophuyzenbank onthuld Rijkswaterstaat brandde cokesslak-keien schoon Burgerlijke Stand van Haarlem Voetbalfinale vacantie- spelen Examens Colportage van „Alarm" in centrum van Haarlem Mr. Bruch-paviljoen Kinderen uit Oude Tonge naar huis terug Oud-halchef A. Tol in Haarlem teraardebesteld Aanbesteding van posthuis voor Hout en Plantsoenen Priesterjubileum van oud pastoor W. M. Bosch Priesterjubileum erekanunnik H. Haver te Heemstede Méér vreemdelingen dan vorig jaar MAANDAG 17 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT VANMORGEN was het dan eindelijk weer zo ver. De openbare scholen in Haarlem openden weer de deuren voor de duizenden leerlingen en daar gingen ze dan: de klein tjes, die de kleuterscholen nog bevolken, achter op de bagagedrager van moeders of vaders fiets, anderen wandelend aan de hand van een ouder broertje of zusje. De kinderen, die voor de eerste keer zonder vader of moeder een hele dag in aanwezigheid van vreemden moesten doorbrengen, keken wel een beetje somber. Enkelen zetten het op een schreeuwen, maar de onderwijzeressen, die uiteraard meer met dit bijltje ge hakt hebben, nemen de peuters bij de hand en onder het voorspiegelen van allerlei vermakelijkheden, die straks ongetwijfeld in de klassen zouden plaats vinden, werden zij mee naar binnen geloodsd. Het merendeel van de kleuters stapte echter opgewekt naar binnen, kennelijk bijzonder verheugd om nu eens eindelijk iets te leren en te kun nen breken met de teddybeer en met de gekleurde blokken. Bij de lagere scholen (de „grote" scholen) ging het allemaal geheel anders. De kinderen, die voor het eerst met de tiendelige breuken en de vervoegingen van sterke en zwakke werkwoorden te maken zouden krijgen, stonden al vroeg voor de (nog gesloten) schooldeuren om toch vooral maar op de eerste dag niet te laat te komen. De ouderen kwamen in groepjes van vier ot' vijf aanstappen. Druk pratend over de vacantie in Heiloo of Menton, op de Friese meren of gewoon in de speeltuin in de buurt. De meisjes hadden vrijwel allemaal een grote plant in de armen, die zij waarschijn lijk in het begin van de vacantie mee naar huis hebben gekregen om te verzorgen. Een jongen droeg voorzichtig een potje met enkele witte muizen en vrijwel alle kinde ren hadden hun rapport bij zich, dat ver pakt was in een stevig papiertje. Sommigen droegen een (pasgekregen) schooltas, waar in naar alle waarschijnlijkheid niet veel meer gezeten zal hebben dan een boterham voor het „speelkwartiertje", een leeg schrift en een schone zakdoek. En zo gingen zij dus de school binnen, waar de hoofdonderwijzer zich van een gunstig plaatsje bij de deur had verzekerd, zodat hij al zijn pupillen in het voorbijgaan eventjes kon groeten. En de kinderen liepen luid pratend door de oude vertrouwde om geving en ontdekten tot hun verbazing, dat „die oude meester" vervangen was door een „nieuwe" en dat de banken geschilderd waren, of de muren geverfd. En vrijwel allemaal waren zij nieuws gierig te weten wat zij nu weer voor nieuws zouden leren, behalve één jongetje, dat ons zacht pratend, zodat de meester het niet zou horen, verzekerde, dat het over ruim twee maanden al weer „schoonmaak- •-'acantie" zou zijn. Veertienhonderd „nieuwen" Dit jaar zullen 6100 leerlingen de open bare lagere scholen bezoeken en hiervan zullen veertienhonderd kinderen voor de eerste keer in de schoolbanken plaats nemen, hetgeen vergeleken met verleden jaar een stijging van vierhonderd betekent. Vanmorgen om half negen stond er reeds een file van gegadigden voor de formulie ren ter registratie van woningzoekenden voor de ingang van het Haarlemse Huis vestingsbureau aan de Zijlstraat. De queue reikte tot de Nobelstraat, maar nadat de deuren eenmaal geopend waren, was de stoet in korte tijd verdwenen. Toch bleef het de gehele ochtend verder druk: bij vlagen van soms veertig, vijftig personen tegelijk meldden zich nieuwe lief hebbers voor de vragenlijsten die werden uitgereikt er die verschillend waren naar gelang het ging om gezinnen of om ver loofden c.q. kinderloze echtparen. Vooral de laatste categorie was nieuws gierig of men in aanmerking kon komen voor een huurmachtiging, maar die nieuws gierigheid zal pas over enige maanden waarschijnlijk in Januari bevredigd kunnen worden, wanneer het Huisvestings bureau op grond van de thans verzamelde gegevens een compleet beeld van de wo ningnood zal zijn verkregen. Via de thans ingeslagen weg hoopt men Om al deze jongens en meisjes de nodige kennis bij te brengen, zijn er op de 25 scholen, die Haarlem telt, 170 leerkrachten aangesteld. De klassen hebben een gemid delde grootte van 40 leerlingen en aange zien de meeste scholen zes klassen tellen, zijn er dus ongeveer 240 kinderen per school. Natuurlijk zijn er scholen met meer dan zes klassen, zoals de Van Zeggelenschool en de Fuhrhopschool, maar daar tegenover staat dat er ook scholen zijn met net hon derd leerlingen, zoals de school in Spaarn- dam en de Montessorischool. Hoe dan ook, al deze kinderen zullen aan het einde van het komende schooljaar weer iets wijzer en (hopelijk) verstandiger ge worden zijn en daar is het per slot van rekening om begonnen. De zomerfeestw eek is achter de rug en de heer C. S. Th. van Gink, directeur van Haarlems Bloei, deelde mee. dat hij niet ontevreden is. De belangstelling voor de beiaardbespelingen en voor de concerten was groot; velen waren bij de rolschaatsen- demonstratie bijeen, Zaterdag heerste er een grote drukte op de Grote Markt op het slui- tingsfeest en het Marionetten theater in het Stadhuis heeft vooral in de middaguren de aandacht van jong en oud getrokken. Bo vendien heeft het weer bijzonder meegewerkt aan het slagen van de week. Vier drumbands uit Haarlem hebben Za terdagavond deelgenomen aan een sleetocht. Uit verschillende-punten kwamen de bands van Bato. Christelijke Jongemannenvei-eni- ging Haarlem-Noord. Nederlandse Padvin ders (districtsband Haarlem1) en Sint Joris naar de Grote Markt. Afzonderlijk lieten de bands rich horen, hetgeen het publiek zeer waardeerde. Toen de bands weer afgemarcheerd waren betraden de leden van De Alpenjagers (later onder de naam van Hooischelf) het podium, om populaire muziek ten gehore te bren gen. Het programma werd op hoge prijs ge steld door het in grote getale opgekomen publiek. Op de Nassaulaan vermaakten velen zich voor het laatst bij de kermisvermakelijk heden. Woensdagmorgen om acht uur is de drie ënvijftigjarige heer C. C. Stutterheim. van beroep accountant en wonende Dr. Schaep- manstraat in Haarlem-Oost op het Houtplein door een motorrijder aangereden, toen hij de rijweg overstak. In ernstige toestand is de heer Stutterheim naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haarlem overgebracht, waar hij Zaterdag aan de gevolgen van zijn verwon dingen is overleden. ZATERDAGMIDDAG IS DE KINDERBOERDERIJ in de Noorderhout officieel in gebruik genomen en de volgende dag trokken vele Haarlemmers naar de nieuwe aan winst van de stad. Honderdtwintig, dieren zijn er thans bijeen gebracht, hetgeen een bescheiden begin genoemd wordt, want het aantal dieren zal worden uitgebreid en voorzieningen zullen worden getroffen om de boerderij een nog fraaier en aantrekke lijker aanzien te geven dan op het ogenblik. moesten vele moeilijkheden worden over wonnen. Bij de officiële opening deelde de heer J. A. Dorresteijn, directeur van Hout en Plantsoenen, mee, dat de boerderij iedere dag van tien tot twaalf en van halftwee tot vijf uur voor het publiek geopend zal zijn. Hij hoopte, dat het publiek zal mee werken geen ondeugdelijk voedsel (b.v. beschimmeld brood) aan de dieren te geven. Zij eten graag aai'dappelschillen, groenteafval, appels en peren. Thans zijn de volgende dieren op de boerderij aanwe zig: een zeug met elf biggen^ een ponny- paard, genaamd Peter, een ezel, genaamd Hans. twee kalveren, genaamd Hanneke en Janneke, twee dwerggeitjes, genaamd Piem en Mien, zwarte en witte schapen, een Drents hoornschaap, Toulouseganzen, boerenganzen, knobbelganzen, Candagan- zen, kolganzen, kalkoenen, pauwen, mus- keseenden, fluweeleenden, konijnen, waar onder een angorakonijn, een toom sabel- pootkrielen, een toom zwarte Hollandse krielen, een toom witte leghornkrielen, marmotten, duiven, pauwstaarten, eksters en schildduiven. Locoburgemeester de heer A. J. M. An- genent verheugde zich er in zijn toespraak over, dat weer een klein gedeelte van de Noorderhout voltooid is voor recreatie. De plannen tot stichting van een kinderboer derij bestaan reeds vele jaren maar er Haarlems jongste speeltuin, die van Het Centrum" op het Wilsonsplein, hood Zaterdagmiddag ter gelegenheid van de opening een feestelijke aanblik. Op de voorgrond links de J. C. Oplmyzenbank. had besloten, het gemeentebestuur een bank op het Wilsonsplein aan te bieden. Welk een voorname plaats het speel tuinwerk de laatste tijd in de stedelijke samenleving heeft ingenomen, werd Za terdagmiddag nog eens ondubbelzinnig bewezen door de buitengewoon grote be langstelling, waaronder de opening van de speeltuin op het Wilsonsplein heeft plaats gevonden. Hoewel dit alles wellicht ook gedeeltelijk kan worden verklaard door het feit, dat hiermede in Haarlem door het gemeentebestuur het eerste openbare plein ten behoeven van de jeugd werd afgestaan. Voor de officiële opening verzamelden de genodigden zich in de zaal van Dans school R. Knol aan de Gedempte Raam gracht. Namens het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen werd de bijeen komst geopend door de heer H. van Rook- huiszen, die deze dag voor de speeltuin vereniging „Het Centrum" Wel een zeer bijzondere noemde. Hij betoonde zich daarbij buitengewoon erkentelijk over de royale medewerking van het Haarlemse niet alleen een inzicht te krijgen in de gemeentebestuur, dat niet alleen een open- omvang van de onhoudbare en urgente ge^ vallen, dat heeft men globaal genomen nu ook al, maar er zijn altijd nog mensen die slechc wonen en toch niet zijn geregistreerd, terwijl thans tevens nu ook die gevallen bekend zullen worden van mensen die niet groter, maar wel kleiner willen gaan wo nen. De huidige registratie is namelijk van toepassing op allen die een andere woning zoeken, ongeacht de reden. Ten behoeve van de statistiek wordt te vens gevraagd het inkomen op te geven. Hierdoor zal de sociograaf een inzicht verwerven in de verdeling van de woning nood over de verschillende maatschappe lijke groepen van de bevolking. Zaterdagmorgen werden er op de hoek van de Damstraat en het Spaarne proeven genomen met een vrij ingewikkeld apparaat, door de werking waarvan men gladde keien ruw kan maken. Deze machine, die door de Rijkswater staat wordt, gebruikt, bleek geheel aan de eisen, die men er redelijkerwijze aan mocht stellen, te voldoen. Zestien steekvlammetjes brandden het vuil van de keien af en het resultaat was zeer bevredigend. Reeds eer der had men de machine gebruikt om de graniet-keien schoon te branden, maar dit was, zo verzekerde men ons, de eerste proef met de zogenaamde cokes-slakkeien. HAARLEM, 15 Augustus 1953 GEHUWD: 15 -' van Steenis en A. M. Nelleste: T-' nk en M. E. Bakker. BEVALL >on: 13 Aug., G. van Leeuwenc R. Y. Boeschoten Huizer; 14 A W I. P. ZanenVonk. BEVALLEN van een dochter: 14 Aug., W. H. Drogtrop—Lukkien; H. C. J. van Son- van Beek; L. H. Janken—Pubben; L. C. PostmaDorré. OVERLEDEN: 13 Aug., D. J. aan de Kerk, 14 j., Maerten van Heemskerkstraat; J. En- baar plein in het centrum der stad voor de jeugd beschikbaar heeft gesteld, doch bo vendien voor de inrichting der speeltuin nog eens elfduizend gulden wenste te vo teren. Hij was er dan ook van overtuigd, dat voortaan aller ogen op de verdere ontwikkeling van dit experiment gericht zullen zijn; waarbij voor de beantwoor ding van de vraag, of het gemeentebe stuur in de toekomst kan doorgaan met het afstaan van openbare pleinen voor de jeugd, veel afhankelijk zal zijn van het door „Het Centrum" te voeren beleid. Nu het moment voor de overdracht was aan gebroken, meende spreker hiertoe te kun nen overgaan onder het uiten van de wens, dat het bestuur in staat mag blijken deze speeltuin tot een parel te maken, in het snoer der reeds bestaande ontspannings oorden voor de jeugd. De heer Van Rook- huiszen besloot zijn toespraak met de ver zekering, dat het Verbond zich blijvend voor de uitbreiding van het aantal speel tuinen zal beijveren. De waarnemend voorzitter van „Het Centrum", de heer A. Driessen, verklaarde daarop dat het bestuur gaarne de speel tuin en de verantwoordelijkheid daarvoor wenste te aanvaarden. Hij verzekerde daarbij, dat het georganiseerde speeltuin werk voor de omwonenden niet de minste overlast zou betekenen en sprak ten slotte zijn dank en bewondering uit voor de re sultaten van de samenwerking tussen het Verbond en het gemeentebestuur. Vervolgens richtte de heer Van Rook- huiszen zich speciaal tot de inmiddels ge arriveerde wethouders A. J. M. Angenent en W. F. Happé, waarbij hij mededeelde, dat het Verbond als blijk van grote waar dering voor de ondervonden medewerking Dit geschenk is de naam „Ophuijsen-bank" verleend, ter nagedachenis aan de enige jaren geleden overleden oprichter van de Speeltuinvereniging „Het Oosterkwartier", waarin de heer J. J. C. Ophuijsen bijna vijfentwintig jaar als pionier van dit bij zondere jeugdwerk was opgetreden. De aanbieding werd verricht door Rudi en Marja Ophuijsen, die gezamenlijk de vlag verwijderden, waardoor de fraaie bank voor een ieder zichtbaar werd. Deze draagt het opschrift „Een grote vrind van het speeltuinkind - 1885-1950 - J. J. C. Ophuijsen". Wethouder A. J. M. Angenent verklaar de enigszins ontroerd te zijn, nu hier een grote vrind van het speeltuinkind werd herdacht. De heer Ophuijsen had immers bewezen de kinderen lief te hebben en be ducht te zijn voor de gevaren, die hen op straat bedreigen. Speeltuinen mogen dan ook voor een grote stad onmisbaar wor den genoemd, omdat zij het kind een vei lige plaats bieden, waar het zich onge stoord kan uitleven. Nadat de heer L. A. Ophuijsen als neef de dank van de familie voor dit huldeblijk onder woorden had gebracht, begaf men zich naar het hek van de speeltuin, dat door wethouder Angenent werd ontsloten. Hij voegde hieraan toe, dat het gemeente bestuur het besluit tot medewerking met plezier genomen heeft, omdat men ook hier van de noodzaak dezer speeltuinen is overtuigd. Spreker betreurde het zelfs, dat voor dit doel niet meer terrein be schikbaar kan worden gesteld, want in deze moderne tijd .vertegenwoordigt een speeltuin bij de opvoeding van het kind een uiterst belangrijk element. De wet houder meende er in dit verband dan ook op te mogen vertrouwen, dat alle leden van Het Centrum" actief zouden mede werken deze nuttige taak te voltooien. Spreker wilde het geduld van de kinde ren nu toch niet langer meer op de proef stellen en nadat hij allen veel plezier had toegewenst, verklaarde hij de nieuwe speeltuin gaarne voor geopend. Het beëindigen der redevoeringen be tekende voor de jeugd tevens het sein om van de speeltuin bezit te nemen: vooraf gegaan door het tamboer- en pijpercorps van de C.J.M.V. marcheerden zij hun nieuwe domein binnen, waar zij onder gejuich een aanvang maakten, de diverse speelwerktuigen hun opgekropte energie te doen ondergaan. Het „Cirque géant", dat tot en met Woens dag op het Phoenixterrein aan de Parklaan te Haarlem staat, biedt een vooral voor de paardenkenners bijzonder attractief pro gramma, want de directeur, de heer Jos Mullens, streeft ernaar, zoveel mogelijk de klassieke circuskunst in ere te herstellen. Zijn stallen herbergen thans ongeveer hon derd paarden en een groot aantal hiervan toont, wat er met goede dressuur te berei ken valt. In dit opzicht mag de naam Otto De voetbalfinale van de vacantiespelen is vastgesteld op Woensdag 19 Augustus, met de wedstrijd tussen „Weltevreden" en „Von delkwartier", welke 's avonds om zeven uur gel—Bokma, 80 j., Westerhoutpark; 14 Aug., op het terrein van de voetbalvereniging W. Hoek, 82 j., Jan de Braystraat. „Spaamdam" zal worden gespeeld. Een sensationeel circusnummer is dat van Vulcano, die op allerlei manieren laat zien dat hij vuurvastis. Schumann, telg uit een beroemd geslacht van «circusartisten, met ere worden ge noemd, naast die van Willy Mullens, me vrouw José Strassburger-Mullens en Nadia Houcke, die in een grote verscheidenheid van dressuurnummers inderdaad opmerke lijke resultaten hebben bereikt. En het oog van de kenner zal niet alleen de prestatie maar ook de zeer fraaie dieren bewonderen. Wij denken hierbij bijvoorbeeld aan de twaalf Zweedse goudvossen, de acht Ber ber -Arabieren, de imposante Friese hengst Ben to en de vele zo moeilijk te dresseren .ponies. Bento danste in de openingsvoor stelling onder veel bijval van een groepje Friezen de Friese „nationale" dans, de „Skotse Trye". Men moet echter niet menen dat het programma louter uit paardennummers be staat, al vormen die wel de hoofdschotel. „Wilde" dieren heeft Circus Mullens niet, of het zou de Corsicaanse ezel „Napoleon" moeten zijn. die men mag proberen te be rijden, overigens zonder enige kans op suc ces, maar wel tot grote vrolijkheid van het publiek. En dan zijn er tal van andere nummers, die men ook in andere circussen ziet, maar die bij Mullens met veel meer zorg dan gewoonlijk worden afgewerkt. Zo zijn er de elegante koorddanseres Constan- se Roselli, het Groningse meisje miss Jo- neïli, dat het presteert met haar hielen aan een trapeze te hangen, verder „The Bur- ketts", vijf trapeze-artisten, wier sensatio nele evoluties ver uitgaan boven hetgeen men gewoonlijk in dit genre te aanschou wen krijgt. Sensationeel zijn ook de verrichtingen van de „vuurvreter" Vulcano, die wel over een vuurvaste huid moet beschikken. Hij probeert bijvoorbeeld vergeefs een zijner armen te braden door er een fel brandende fakkel onder te houden en fungeert als vlammenwerper na eerst een fles benzine leeggedronken te hebben. Op de eerste rijen langs de piste voelt men bij zijn experi menten de hitte, maar Vulcano merkt er zelf niets van. Sensationeel zijn ook de sprongen van de lenige Marokkanen, die onder meer een menselijke pyramide bouwen en waarbij er een is die zonder enige inspanning zal zijn tien collega's op zijn schouders draagt. Men kan verder hartelijk lachen om de grappen van een groepje clowns, die niet zuinig met aardewerk en water omsprin gen. En tijdens de „décorwisselingen." be hoeft men zich niet te vervelen, omdat dan op de zijpodia allerlei artisten waar onder de jeugdige Gabriël en Germaine hun kracht en lenigheid demonstreren. Te Haarlem slaagden voor de hoofdakte examens de heren: N. F. van Amersfoort te Amsterdam en L. Kooistra te Den Helder. Voor afdeling B de heren: W. Eichelsheim te Amsterdam; F. K. Kieviet te Amsterdam en mevrouw J. Haccou te Lisse Ook was het nog niet mogelijk in de bij de kinderboerderij gelegen Zwitserse boer-, derij een theeschenkerij te vestigen. Op het ogenblik is er echter gelegenheid ijs, limo nade ed. te kopen. De kinderboerderij is voor de jeugd be stemd, doch ouderen zullen ook van harte welkom zijn. De heer Angenent hoopte, dat deze zullen meewerken, dat de boerde rij aan haar verwachting zal voldoen. Het doel is het kind en de dieren dichter bij elkaar te brengen. Men vleit zich met de hoop, dat de plantsoenen bespaard blijven. De heer Angenent bracht dank aan de heer De Jong, die binnen zeven weken het gebouw tot stand heeft gebracht, aan de ontwerper, ir. H. A. Breuning en aan de diensten van Hout en Plantsoenen en Openbare Werken. Aan de opening verleende de Postdui venvereniging „De Reisduif medewerking. Zij had twee manden met duiven in de boerderij opgesteld en twee Haarlemse schoolkinderen Ineke en Ulke werden uit genodigd de duiven in vrijheid te stellen. Toen dat geschied was, was de kinderboer derij geopend en vele genodigden maakten van de gelegenheid gebruik een kijkje te nemen. Aan de westzijde van het gebouw zijn zes hokken voor grote dieren. Aan andere zijden zijn een schuiplaats voor de dieren ingericht en bergruimten voor veevoer en gereedschappen. Aan de noordzijde bevindt zich een hok voor 21 duiven. De bezoekers toonden grote belangstelling voor het ge bouw en de tuin, waar de dieren door het grote bezoek nog onwennig rondliepen. Een gedeelte is gereserveerd voor een vijver. Later zal de vijver uitgebreid wor den. Ook zal er in de toekomst een hooi berg gemaakt worden. De nieuwe aanwinst op het gebied van recreatie in Haarlem-Noord zal door vele bewoners met vreugde begroet worden. Tegen zeven Amsterdammers is proces-verbaal opgemaakt Dezer dagen liet de algemeen leider van de onlangs opgerichte Nationaal EuropeSe Sociale Beweging. Paul van Tienen, bekend maken, dat zijn beweging zou voortgaan met het colporteren van het blad „Alarm" Zaterdagmiddag om vier uur kwam hij met zeven Amsterdammers per tram in de Tem peliersstraat aan Zij begaven zich via he» Houtplein naar het centrum der stad en trachtten het blad „Alarm" te verkopen. De politie was op de hoogte van de komst van de Amsterdammers en heeft de colpor teurs gevolgd. Na enige tijd werden zij aan gehouden en naar het bureau van politie overgebracht. Proces-verbaal is opgemaakt wegens over- treding van artikel 140: het deelnemen aan een verboden vereniging. De colporteurs wa- ren in het bezit van honderd bladen. De pn. Iitie neemt aan, dat er weinig exemplaren verkocht zijn. Zoals bekend heeft de Nazorg in de ge. meente Haarlem aan de Schalkwijkerweg een groot terrein in het bezit, waarop in de toekomst centrale werkplaatsen moeten komen. Enige jatten geleden is reeds een begin gemaakt om de patiënten die bij de Nazorg werken te werk stellen op dit terrein. De gemeente is toen begonnen met een stuk grond in te richten voor groententeclt. Op dat terrein is tevens een paviljoen ge- bouwd, waarin bij slecht weer ook gewerkt kan worden en waarin ook verschillends producten kunnen worden opgeslagen. Aan gezien onder leiding van Wethouder rmr, Sake'van de Wall dit paviljoen tot stand is gekomen, is na zijn overlijden zijn naam aan dit paviljoen verbonden. Verleden jaar is een 2de paviljoen geopend waarin de rietmatten benodigd voor tuin- bouwdoeleinden (kassen, enz'.) vervaardigd worden. Naar deze rietmatten is veel vraag en zodoende kan doorlopend een behoorlijk aantal patiënten daar te werk worden gesteld Dit 2de paviljoen had nog geen naam. Toen Burgemeester en Wethouders zich afvroegen welke naam aan dit paviljoen gegeven zou worden, hebben zij daarbij overwogen, dat tijdens het wethouderschap van mr. A. Bruch, thans 27 jaar geleden, met de nazorg een aanvang is gemaakt. Het leek het col lege daarom juist om de naam van mr. A, Bruch aan dit paviljoen te verbinden. De vijftig Haarlemse kinderen, die vijf weken in Frankrijk vertoefd hebben, zijn Zondagavond om ruim kwart voor elf ge arriveerd. De ouders hoopten dat hun kin deren zouden aankomen, doch toen velen om halfelf het perron betraden, waren zij er nog niet zeker van, maar de heer II. Stapel, voorzitter van de Moderne Jeugd raad, kon allen de geruststellende mede deling doen, dat de kinderen onder weg waren. Hij had contact opgenomen met de stationschef van Roosendaal, die hem ver teld had, dat de kinderen zijn station ge passeerd waren. Precies op tijd als de Parijse trein zou moeten binnenkomen (deze keer was de D-trein in Brussel gestart) arriveerde het gezelschap om 22.49 uur in Haarlem. De wachtenden waren er zeker van, dat de kinderen terug waren. Het bleek, dat zij des morgens om 9 uur uit een plaats in de omgeving van Parijs in een autobus waren gestapt. De reis ging naar Bergen in België en daar werd de reis per trein naar Brussel voortgezet. Hier kwamen zij anderhalf uur te vroeg aan voor de D-trein vertrok. Het jeugdige gezelschap werd echter aange naam bezig gehouden, alvorens de reis naar Haarlem werd voortgezet. De leiders(sters) en de kinderen hebben over het algemeen weinig moeilijkheden van de staking in Frankrijk ondervonden. Het programma kon worden afgewerkt. De terugreis is natuurlijk niet zo vlot ver lopen als in normale omstandigheden ge schied zou zijn. Het gezelschap genoot ech ter veel steun van het departement van Buitenlandse Zaken, dat er voor gezorgd heeft, dat de reis naar Haarlem mogelijk was. In een der wachtkamers heeft de heer Stapel hulde gebracht aan de dames R. Schraa-Mus, Ans van den Berg, en de heren Dick de Vries (hoofdleider), Rudolf de Jong en Jaap de Boer, onder wier lei ding de reis zo vlot verlopen is. Hij bood allen een boekenbon aan. Voorts bracht de heer Stapel dank aan drs S. Elte, bestuurs lid van de afdeling Haarlem van het Ge nootschap Nederland-Frankrijk, aan wie Met souvenir van Haarlem Vandaag is een einde gekomen aan de vacantie van schoolkinderen uit Oude Tonge. Zij hebben prettige dagen bij Haarlemmers beleefd, namen aan enkele tochten deel en hebben met hun pleegouders bezoeken af gelegd aan Zandvoort en de duinen. In auto bussen zijn zij om elf uur vertrokken. Het gezelschap kwam in de tuinzaal van 't Concertgebouw bijeen. Het adoptie-comité zorgde voor een verrassing. De meisjes ont vingen als souvenir een broche cn de jon gens een vulpotlood. Zowel op het broche als op het potlood stond het wapen van Haarlem. Onderweg behoefden de kinderen geen honger te lijden, want hun werd een lunchpakket aangeboden. Nagewuifd door pleegouders en Haarlemse vriendjes verliet de jeugd van Oude Tonge het Klokhuisplein voor de reis naar huis. Daar worden de kin deren om halfvier verwacht. Zaterdagmiddag \%nd op de Algemene Be graafplaats aan de Kleverlaan in Haarlem de begrafenis plaats van het stoffelijk over schot van Antonius Tol, in leven oud-hal chef van het Staatsvissershavenbedrijf te IJmuiden en drager van de gouden ere medaille van de orde van Oranje Nassau. In aanwezigheid van een groot aantal fa milieleden en kennissen werd de kist ter aardebesteld. Een van de directieleden van het staats vissershavenbedrijf mr. J. R. van Eerde, herinnerde in zijn korte toespraak aan het afscheid van de heer Tol, toen deze zijn vijf- en-zestigste verjaardag vierde en gepension- neerd werd. Hij wees er op. dat de heer Tol reeds tijdens zijn werk koninklijk onder scheiden werd en spreker noemde de over ledene een voorbeeldig ambtenaar, een plichtsgevoel mens en een warm kameraad voor zijn collega's. Een -wager van de overledene sprak en kele troostende woorden tot de naaste familie en tenslotte dankte de zoon, de heer R. A. Tol, de aanwezigen voor hun belangstelling en medeleven. het te danken is, dat Haarlemse kinderen in de gelegenheid zijn geweest de reis van vijf weken (waarvan drie naar de Rivièra) te maken. De heer Elte was ook bij de ontvangst aanwezig. Namens de ouders richtte de heer H. J. Loppersum zich tot de leidsters en leiders om hun dank te zeggen voor de vele moei te die zij zich in de afgelopen weken ge troost hebben. De dames ontvingen bloe men in een volkstuin gekweekt. Hierna keerden de kinderen huiswaarts; de ouders krijgen later nog een uitnodi ging voor een bijeenkomst, waarop de lel ding reiservaringen zal meedelen. Alles is vlot verlopen en ongevallen hebben zich niet. voorgedaan. Vanmorgen vond in het stadhuis te Haar Tem de aanbesteding plaats voor het bou- wen van een posthuis voor de dienst van Hout, de Plantsoenen en de Begraafplaatsen aan de Ooievaarstraat te Haarlem-Noord, met inbegrip van glas en verfwerken. De hoogste inschrijver was M. J. P. C. Nolet te Haarlem met f14.600. en de laagste inschrij ver was H. N. P. van den Aardweg te Haar' lem met f 12.995. Er waren vijftien inschrijvingen binnen' gekomen. Met een sobere plechtigheid heeft emeri' tus-pastoor W. M. Bosch in zijn vroegere pi rochie Aerdenhout zijn veertigjarig prieste; schap herdacht. Met assistentie van de pastooi-s van de parochiën te Zandvoort en Heemstede (SI Bavo) droeg de jubilaris 's morgens eei Hoogmis op waarbij de tegenwoordige pas' toor van Aerdenhout, de heer G. Alkemade een toespraak hield, waarin hij de verdien sten van zijn voorganger memoreerde. Op de in de middag gehouden recept boden de oud-parochianen hun vroegen pastoor een geschenk onder couvert aan. De heer Hagcmeijer hield daarbij een toe spraak, waarna pastoor Bosch voor de b wezen belangstelling dankte. Zaterdag herdacht emeritus-pastoor He: manus J. Ch.-Haver, erekanunnik in Hui' „Sint Bavo" te Heemstede, zijn 55-jar jubileum als priester; een herdenking, welki op nadrukkelijk wens van de jubilaris e uiterst bescheiden karakter heeft gedragen De tachtigjarige priester droeg bij deze ge legenheid 's morgens om acht uur zelf de H Mis op, waarna hij in de loop van de da, vele gelukwensen in ontvangst mocht n? men. Tot de eersten die hem met dit jub:- leum kwamen complimenteren behoorde dt bisschop van Haarlem, mgr. J. P. Huybes' die in gezelschap verkeerde van zijn secre taris; even later gevolgd door de deken vS Haarlem, J. J. A. Kuilman. Voor hetzelid doel was ook het voltallige kerkbestuur va de Sl. Lambertus-parochie uit Rotterda" overgekomen, waarvan de jubilaris achten-; twintig jaar als pastoor de leiding heefij gehad. Uiteraard werden gedurende di bezoek nog eens vele oude herinnering? opgehaald. Daarnaast gaven ook verschil lende geestelijken en particulieren van hm hartelijke belangstelling blijk, waarondej zich vele bewoners van Huize „Sint Bavo' bevonden. De Algemene Nederlandse Verenigd voor Vreemdelingenverkeer deelt mede dï gedurende de eerste drie maanden van c' jaar 't aantal overnachtingen van buiten landse bezoekers 14 pel. hoger was dan dens de overeenkomstige periode van 1 Van Januari tot en met Maart bedroeg d aantal volgens gegevens van het Centra Bureau voor de Statistiek, 190.116 tege 167.157 in dezelfde maanden van vod! jaar. Van het totaal aantal overnachting was dat van Duitsers het grootste, na®? lijk 16 pet., daarna kwamen de Amen- kanen met 12 pet. en de leden van de ge allieerde bezettingstroepen met 9 pet. het aantal overnachtingen van Engels?: en Belgen viel een lichte teruggang constateren. Van alle buitenlandse beztf kers logeerde 76 pet. in de vier gr»'- steden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8