Laniel breekt met vakbonden, zijn lot schijnt reeds bezegeld De Sjah van Perzië weigert afstand van de troon te doen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Mislukt Toestand in Frankrijk draagt kiemen van revolutie in zich Noodtoestand op Ionische eilanden voorbij geacht Haarlemse boerenknecht dodelijk verongelukt Hongarije laat Britse zakenman Sanders vrij Het woord is aan Autobus reed bij Kethel van een dijk Met echtgenote naar Londen vertrokken Dodencijfer op 600 en aantal daklozen op 30.000 geschat Eerste dag kwam ruim 26.000 gulden binnen Nieuwe premier in Sovjet republiek Azerbeidsjan Verzoek van echtgenote had gunstig resultaat Dertien arbeiders gewond van wie drie ernstig Hulp aan Griekenland Weerrapporten eSe JAARGANG No 33 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 1-86 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman de ONDERHANDELINGEN van de Franse regering met de socialistische en katholieke vakcentrales hebben tot niets geleid. Minister-president Joseph Laniel wil niet over looneisen praten eer het werk zal zijn hervat. De vakcentrales, de com munistische dus inbegrepen, hebben daar op geantwoord dat zij voortgaan met sta ken. Sinds Zondag is de toestand dus eer slechter dan beter geworden. Onze Parijse correspondent doet dat in zijn vanmorgen geseinde beschouwing in dit nummer dui delijk uitkomen. Hij stelt vast dat de rege ring, gesteld voor de keuze zelf ten onder te gaan of haar economisch hervormings programma op te geven, dat door een al gemene loonsverhoging waardeloos zou zijn geworden, het eerste heeft gekozen. Men kan daar menselijk gesproken nog wel waardering voor hebben, zegt onze cor respondent, maar de naaste toekomst zal moeten aantonen of dit ook in politieke zin de wijste keuze is geweest. En hij legt er de nadruk op dat als de Nationale Ver gadering teruggeroepen wordt en het rechtse kabinet-Laniel ten val brengt een volgende regering, hetzij rechts of links, voor dezelfde onmogelijke taak zal worden gesteld. Zonder ingrijpende hervormingen kan men niet slagen; als die uit werk gevers- of werknemerskring steeds worden tegengewerkt zal men niet slagen. Op deze plaats is verleden week uiteen gezet, hoe in de stabiele landen van Europa die stabiliteit feitelijk gewaarborgd wordt door een veelzijdig samengestelde kern uit de bevolking, die de problemen kent en begrijpt en het landsbelang als geheel weet te dienen. Dit evenwicht is in Frankrijk zoek. Achter de besprekingen, door rege ring en leiders van vakcentrales gevoerd, staan kennelijk geen onderling overleg en wil tot gezamenlijke oplossing der proble men hij al diegenen, die het landsbelang boven het directe groeps- of eigenbelang behoren te stellen als een crisis is ontstaan. Inde Derde Republiek, die haar einde vond In de tweede wereldoorlog, gelukte dat in spannende situaties nog wel. Dat leidde in de politiek tot die samenwerking die men als „Union sacrée" placht aan te duiden. Menige oudere zal zich de economische crisis van 1924 herinneren, toen Raymond Poincaré, die zijn presidentschap van de republiek al vier jaar achter de rug had, als minister-president werd teruggeroepen en erin slaagde de franc te redden door ingrijpende maatregelen, waarvoor hij op steun kon rekenen. Men zou zich kunnen voorstellen dat minister-president Laniel, zelf een werkgever met sociaal inzicht, die de noden die tot staking gedreven hebben begrijpt, kans op slagen zou hebben als hij overleg ging plegen niet alleen met de lei ders van vakcentrales, maar ook met ver tegenwoordigers van de grote werkgevers en de boeren. Als hij een dergelijke confe rentie zou kunnen uitbreiden met die er- kend-gezaghebbende figuren uit andere kringen, die 's lands belang voorop zouden stellen, zou hijzelf de inspirerende leider moeten zijn die zulk een onderhandeling tot resultaat bracht. Dat zulk overleg nog niet heeft plaats gehad is verbazingwek kend, omdat verergering van de toestand ook voor de werkgevers, voor de boeren, in feite voor de gehele bevolking gevaar in houdt. Dat van grote inkomens weinig of geen belasting wordt betaald, dat ten plat- tèlande en bij een deel der burgerij grote voorraden goud verborgen zijn zoals wijlen minister Maurice Petsche enkele jaren geleden nog met nadruk bevestigde kenmerkt zo ongezonde verhoudingen dat de noodzaak van hervorming niet te betwisten valt. En dan ook niet betwist wordt. Maar de goedwillende werkgever Laniel heeft blijkbaar geen kans gezien in een beroep op allen, met inbegrip van de werkgevers, en is gisteren niet verder gekomen dan de val van zijn eigen kabinet voor te bereiden. Er is een woord dat de burgerij als de ruggegraat van een volk aanduidt; het Franse volk schijnt die rug gegraat niet meer te bezitten. Onze correspondent duidt op de risico's, die Kamerontbinding in de huidige omstan digheden zou meebrengen. Dat klinkt mis schien wat vreemd, in ons land is die im mer als een normaal constitutioneel mid del beschouwd. Ook in Engeland. Maar in Frankrijk is zij sinds de zeventiger jaren der vorige eeuw, toen een president der Republiek er misbruik van poogde te ma ken, altijd als een gevaar beschouwd dat men onder alle omstandigheden vermeed. In zulk een verwarring en crisis als men nu bereikt heeft schijnt het houden van nieuwe verkiezingen zonder sterk, gezag hebbend bewind inderdaad een riskante onderneming. Maar men zal er, als uiter ste middel, wellicht binnen zeer kort toe moeten overgaan. Zonder veel vertrouwen in een duidelijke uitspraak der kiezers. En met de mogelijkheid dat lieden, die een greep naar de macht willen doen, hun kans schoon zien. R. P. Op de grens van de gemeenten Velsen en Haarlem is gistermiddag de zestigjarige boerenknecht W. J. van Schie wonende aan de Vergierdeweg 159 in Haarlem na een val met het hoofd onder de wielen van een mestwagen terecht gekomen, waar door hij op slag dood was. De man reed een vracht mest over de verbindingsweg tussen de Westlaan in de Velserbroekpolder en de Slaperdijk onder Spaarndam en gleed uit toen hij op de wagen wilde springen. Hij kreeg de wie len over het hoofd en overleed ter plaatse. Het stoffelijk overschot is naar het zie kenhuis Joannes de Deo in Haarlem over gebracht. LONDEN (Reuter). Naar radio-Bakoe bekendmaakt, is Teimoer Koelief benoemd tot eerste minister van de Sovjet-republiek Azerbeidsjan. Zijn voorganger, Bagirof, werd verwijderd, kort nadat Beria, de Rus- ■ische minister van Binnenlandse Zaken, la ongenade was gevallen. WENEN (Reuter). „De Hongaarse regering heeft de Britse zakenman Edgar Sanders, die in Hongarije tot gevangenis straf is veroordeeld op beschuldiging van spionnage, op een verzoek van zijn echtge note, gratie verleend," aldus heeft Maan dagavond radio-Boedapest bekendgemaakt. De 49-jarige Sanders, vertegenwoordiger in Hongarije van de „Standard Electric Company" werd drieëneenhalf jaar gele den wegens spionnage veroordeeld tot der tien jaar gevangenisstraf. Een Amerikaan se collega, Robert Vogeler, die gelijk met hem werd veroordeeld, werd twee jaar ge leden gratie verleend. In Februari van dit jaar maakte het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken bekend, dat Hongarije had aangeboden Sanders vrij te laten in ruil voor Lie Ten DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Berthe Vadier: De vaderlandsliefde van sommige mensen bestaat minder in liefde voor het eigen land dan in haat jegens het andere. Taj alias Lie Meng, een 25-jarige guerilla- leidster, die in Malakka ter dood veroor deeld was, doch premier Churchill ver klaarde in het Lagerhuis, dat dit aanbod niet kon worden aanvaard. Volgens een luisterpost van radio-„Vrij Europa" maakte radio-Boedapest tevens bekend, dat ook Vincenzo Sciotti, een Ita liaan, die in 1951 werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan spionnage, gratie is ver leend. Radio-Boedapest heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat Sanders Hongarije reeds ver iaten heeft, evenals de Italiaan Vicenzo Sciotti. De piloot van een kort na de opstijging in zee gestorte jager van het Amerikaanse vliegkampschip „Block Island" werd door een helicoptère uit de zee getrokken, maar kon niet in het toestel worden gehesen omdat zijn opengegane parachute dit ver hinderde. Daarom vjerd de drenkeling later via de helicoptère aan boord van een torpedobo.otjagcr gezet. (Telefonisch van onze correspondent in Parijs) De Franse minister-president, Joseph Laniel, heeft gisteren in een nieuwe radio boodschap Frankrijk meegedeeld, dat de besprekingen, die sinds twee dagen met de socialistische en katholieke vakcentrales werden gevoerd, als besloten kunnen wor den beschouwd. Hij zei er met zo veel woorden niet bij of het resultaat positief of negatief was geweest, maar zijn met redenen omklede opwekking aan de stakers vandaag weer aan het werk te gaan, was natuurlijk wel voldoende duidelijk. Tot een overeenkomst is het niet mogen komen. De tegenstellingen zijn zelfs opnieuw aan zienlijk verscherpt, want Laniel heeft ook nog verklaard dat hij pas over looneisen wil praten als de arbeiders eerst het werk hebben hervat. De premier herinnerde er aan dat hij een lege schatkist had aangetroffen, toen, na de jongste, langdurige en ernstige crisis zijn kabinet gevormd was. Dank zij de steun van een vreemde mogendheid had Frankrijk, zo ging Laniel voort, het levens niveau kunnen handhaven waarop het de laatste jaren had verkeerd. En zijn conclusie luidde dat geen rege ring, onder de huidige omstandigheden, de verantwoordelijkheid zou kunnen aanvaar den nog meer geld aan ambtenaren-sala rissen te geven dan nu reeds werd gedaan omdat dan de munt bijna helemaal waar deloos zou worden. En toen herhaalde hij op rustige, wat vaderlijke toon zijn drin gend verzoek aan de vakcentrales ter wille van Frankrijk de stakingen te beëindigen. Een verzoek, dat niet is ingewilligd. De drie vakcentrales hebben,met zekere nuan ces in de toon, eensluidend geantwoord de stakingen voort te willen zetten en boven dien geëist dat het parlement en de hoge commissie voor de contractuele arbeids overeenkomsten zonder verwijl bijeen zul len komen. Het aantal stemmen van 209 Kamerleden, nodig voor een speciale bij eenroeping van het parlement, is nu al met zes stemmen overschreden, en de convoca tie van de Kamer schijnt nu nog maar een kwestie van dagen te zijn. Het lot van het kabinet lijkt dan wel eveneens te zijn be zegeld. De situatie is thans dus deze dat de rechtse regering Laniel de eisen van de arbeiders niet wil aanvaarden. Gesteld voor de keuze: zelf ten onder gaan of zijn economisch hervormingsprogramma, dat. met een algemene loonsverhoging wel waardeloos zou zijn geworden, over boord te zetten, heeft Laniel het eerste gekozen en men kan menselijk gesproken daarvoor nog wel waardering hebben. De naaste toekomst zal echter aan moeten tonen of dit echter ook politiek de wijste keuze zal zijn geweest. De gevolgen van deze houding zijn voor het moment nog moeilijk te overzien. Ze ker lijkt wel dat de huidige rechtse coali tie nu uiteen is geslagen. De regering wei gerde de rekening te voldoen, die de ar beiders haar hebben aangeboden, al heeft zelfs Laniel de redelijkheid van verschil lende eisen uitdrukkelijk erkend. Het is de rekening die werd opgeleverd door een on sociaal, wisselvallig, zwak en kortzichtig beleid, zoals dat in Frankrijk nu sinds negen jaren is gevoerd. Tweesprong Het land staat nu op een tweesprong. Of het volgende kabinet rechts of links zal zijn, de taak waarvoor het zal worden ge steld is dezelfde. Het is een bovenmense lijk zware taak en de richting, waarin mis schien nog een oplossing voor de talrijke problemen is gelegen, zal weinig af kun- 1 nen wijken van de weg, welke Laniel was ingeslagen. Hervormingen, en vermoedelijk minstens even ingrijpend als Laniel heeft voorgesteld, zullen onmogelijk meer ver meden kunnen worden, want op de oude voet is Frankrijk nu wel onbestuurbaar gebleken. Het uitermate onrustbarende feit is voor al wel dat ieder de noodzaak van die her vormingen verstandelijk inziet, maar het verzet van grote en belangrijke groepen hetzij uit werkgevers, hetzij uit werkne merskringen de minste wijziging steeds onmogelijk heeft gemaakt. Men mag nu slechts hopen dat de arbeiders van een meer links georiënteerde regering de on populaire maatregelen aanvaarden zullen, die ze Laniel hebben geweigerd, als dan óók de meer bevoorrechte klassen tevens zullen worden aangepakt. Nog vóór het parlement bijeen is kan men zo dus reeds een crisis voorzien, die hoogst gevaarlijke kiemen in zich draagt. Ontbinding van het parlement is bij zo'n volgende crisis een der mogelijkheden, waarvoor de grondwettelijke condities nu verenigd zijn. Een land zonder kabinet, misschien zelfs zonder parlement, in een periode van ernstige sociale troebelen, is uiterst licht ontvankelijk voor avonturen, waardoor het regiem gemakkelijk ten val zou kunnen worden gebracht. Zo'n periode lijkt nu aan te breken en men kan die phase bij voorbaat gerust al als pre-revolutionnair omschrijven. Reuter gaf het volgende overzicht van de toestand in Frankrijk op Maandagavond: Het personeel der P.T.T. was reeds voor de twaalfde achtereenvolgende dag in sta king. Bij de post was enige verbetering merkbaar, doch bij de telefoonverbindin gen over lange afstanden was de toestand slechter. Het spoorwegpersoneel zette ook de sta king voort, evenals het personeel bij de gas- en electriciteitsbedrijven, de mijn werkers en het grondpersoneel van de „Air France". Bij al deze ondernemingen was er weinig verandering in de toestand. Ook de werknemers bij de buslijnen en de Mé tro in Parijs bleven Maandag grotendeels weer thuis. In Le Havre waren nog 5000 havenar beiders in staking. Bij de particuliere be drijven, zoals de metaalindustrie.het bouw bedrijf, de chemische en de textielindustrie hadden de arbeiders het werk evenmin hervat. De kolenmijnen in het Saarland zijn Maandag gesloten wegens transport moeilijkheden. die veroorzaakt worden door de Franse spoorwegstaking. De trein verbinding ParijsBrussel is nog steeds niet hersteld. Geen enkele trein vertrekt naar of komt aan uit Parijs. Telefonische verbinding met de Parijse stations bestaat ook niet. Bewaking verstevigd United Press bericht, dat terwijl gister avond Laniel sprak, duizenden manschap pen militairen en politie in en rondom de hoofdstad werden samengetrokken om te kunnen ingrijpen wanneer de communisten pogingen zouden mogen doen het karakter van de stakingen te verergeren. Parachu tisten, infanteristen, garde mobile en spe ciale overvalbrigaden van het republikein se veiligheidscorps waren door de lucht en over land naar het gebied van Parijs over gebracht toen de regering en de niet-com- munistische bonden zich voorbereidden op nieuwe onderhandelingen over de stakin gen, die het openbare leven in Frankrijk nu reeds twaalf dagen teisteren. Laniel's ambtswoning, hotel Matignon, wordt bewaakt door parachutisten met stalen helmen op in plaats yan door de schilderachtige „garde rénuMi aine.". Het bureau van de Franse Nationale Vergadering zal Vrijdag 21 Augustus bij eenkomen om de verzoeken te bespreken tot bijeenroeping van de Nationale Ver gadering. Hoewel tot dusver slechts 153 afgevaar digden hun instemming met bijeer.rocping van de Assemblee ondertekend hebben, aldus het communiqué, en de anderen hiervan slechts telegrafisch mededeling hebben gedaan, is de voorzitter van de Nationale Vergadering van mening, dat aan de voorwaarde, gesteld door artikel 12 van de grondwet (goedkeuring van een derde der afgevaardigden), zou kunnen worden voldaan als de postbestelling in de komende dagen zodanig is, dat de resteren de handtekeningen binnenkomen. Onder dit voorbehoud is besloten het Bureau van de Nationale Vergadering Vrijdagmiddag bijeen te laten komen om het van de stand van zaken op de hoogte te stellen. Hedenmorgen om zeven uur is bij Kethel nabij Schiedam een autobus van een dijk gereden. De chauffeur wilde een portier dat openging sluiten en verloor de macht over zijn stuur. De bus reed de dijk af en kantelde. Er bevonden zich 33 D.U.W.- arbeiders uit Den Haag in, die werkzaam zijn in Kethel. Drie van hen werden ern stig gewond; tien andere lie'pen schaaf wonden op. De eerste hulp werd verleend door bewoners van een woonwagenkamp in de nabijheid. Daarna arriveerden auto's van de geneeskundige dienst en van de ge meentepolitie uit Schiedam, die de ge wonden naar ziekenhuizen in Schiedam overbrachten. BAGDAD (Reuter). De Sjah van Perzië is heden met zijn echtgenote per vliegtuig uit Bagdad vertrokken. Zijn reis doel zou Rome zijn. Hij zou enige dagen in Italië blijven en dan naar Zwitserland reizen. In bevoegde kringen te Bagdad (Irak) is Maandag vernomen, dat de Sjah van Perzië niet naar Teheran zal terug keren, tenzij Mossadeq zijn bevel om genc- raal-majoor Zahedi tot eerste minister te benoemen opvolgt. De Sjah heeft volgens deze kringen geen afstand gedaan van de troon en hij is niet van plan zulks te doen. Voorts werd in genoemde kringen ver klaard, dat generaal Zahedi geen staats greep had uitgevoerd, maar heeft gehan deld op orders van de Sjah om dr. Mossa deq te ontslaan. De Perzische minister van buitenlandse zaken, dr. Hoessein Fatemi, heeft Perzische verslaggevers Maandag medegedeeld dat de Perzische regering de Iraakse autoriteiten een nota heeft doen toekomen, waarin Irak wordt gewaarschuwd „elk onverwacht poli tiek incident, van welke aard ook, tussen twee door vriendschapsbanden verbonden buurstaten te voorkomen". Perzische troepen en politie zoeken naar generaal-majoor Zahedi, de leider van de mislukte poging om het bewind van Mossa deq omver te werpen. Radio-Teheran heeft instructies uitgezonden voor de douane en de grenswacht om te beletten, dat generaal Zahedi het land verlaat. De generaal is tevens opgeroepen zich binnen 24 uur bij de militaire autoriteiten te melden. De drie broeders van de Sjah zijn onder „bescherming" van de politie gesteld. Het is hun verboden het keizerlijke paleis te verlaten in afwachting van de benoeming van de regentschapsraad en een beslissing van deze raad over hun lot. Mossadeqs positie Onze correspondent in Londen schrijft: De vlucht van de Sjah van Perzië, na diens mislukte poging om zich van Mossa deq te ontdoen, betekent dat Engeland in Perzië zijn laatste houvast verloren heeft. De Sjah was weliswaar geen Britse stro man, zoals Mossadeq beweert, maar een aanhanger van Westerse denkbeelden, die strikt trachtte vast te houden aan de con stitutionele monarchie en de rechten van het parlement. Zijn Zwitserse opvoeding heeft de grondslag voor zijn democratische opvattingen gelegd. De verwijdering van de Sjah vormt voor lopig het sluitstuk van het drama van Aba- dan. Hoewel Mossadeq het land in vaste greep schijnt te hebben, blijft zijn positie wankel door algemeen gebrek en economi sche chaos. In Londen wordt gevreesd, dat Perzië zonder de Sjah met Mossadeq als dictator vroeg of laat zal afglijden naar het communisme. Niet voor niets nemen de ATHENE. AFP en Reuter). Generaal latrides, die van Griekse zijde de leiding heeft van de hulpverlening aar de slacht offers der aardbevingen op de Ionische eilanden, schat het aantal om het leven ge- komenen op zeshonderd. Onder de gewon den zijn er achthonderd, die een chirur gisch ingrijpen moeten ondergaan. Vier honderd dezer gewonden bevinden zich thans in Patras. latrides schat het aantal dakloze gezin nen op dertig duizend. Hij acht een be drag van zestig miliioen dollar nodig voor het bouwen van nieuwe woningen en twin tig miliioen voor uitgaven als het ver schaffen van kleding, dekking en levens middelen aan de getroffenen. Maandagavond is uit Athene gemeld, dat men sinds de vorige avond weer een aan tal aardschokken heeft gevoeld. Deze schok ken werden officieel beschreven als „na schokken van de aardbeving, die nog wel een jaar kunnen blijven optreden". In de stad Zante is door de nieuwe schokken opnieuw brand uitgebroken, waardoo:r de rijke, historische bibliotheek, die bij vorige branden door uiterste krachtsinspanning behouden kon blijven, opnieuw gevaar loopt. Bij een methodisch onderzoek van de puinhopen in Zante zijn Maandag een geestelijke, die nog leefde, en zeventien dijken geborgen. De militaire gouverneur voor het ramp gebied heeft opdracht gegeven, plunderaars ter plaatse terecht te stellen. In de stad Zajcinthos zouden 35 personen, die geplun derd hebben, gearresteerd zijn. Volgens na dere berichten is de bibliotheek van Zakin- thos niet uitgebrand en wordt zij voorlopig niet door het vuur bedreigd. Schepen vertrekken Admiraal Cassady heeft de Griekse mi- nister-president Pagagos medegedeeld, dat, nu de „noodtoestand voorbij is", de meeste Amerikaanse schepen tussen Maandag avond en Dinsdag zullen worden terugge trokken. Enkele Amerikaanse oorlogs bodems blijven nog, om de eilandbewoners van brood te voorzien. De Britse oorlogsschepen zullen wat langer blijven. De Italiaanse regering heeft bekend ge maakt, dat een lorpedobootjager, twee tan kers met ongeveer 3000 ton water, een mij nenveger, twee landingsvaartuigen en drie hefschroefvliegtuigen zich in de buurt van het rampgebied in Griekenland bevinden. Een transportschip van de Italiaanse ma rine vertrok, met brandweerlieden, veld keukens, installaties voor electrisch licht, watertanks, tenten, beddegoed, kleren en levensmiddelen naar Griekenland. Volgens berichten van Italiaanse schepen, die reeds aan de hulpactie deelnemen, is door de verwoesting van alle havens het lossen van goederen bijzonder moeilijk Russen een toeschietelijke houding aan, nu Mossadeq het vuile werk voor hen opknapt. Het is echter de vraag of Mossadeq nu meteen de sprong naar de republiek zal wagen of dat hij eerst een broeder van de Sjah op de troon zal brengen, omdat de monarchie een sterke populariteit bezit, zeker in het leger. Hoe populair de monar chie in Perzië is, bleek toen de Sjah reeds enkele maanden geleden het land probeer de te verlaten en zwichtte voor de door de royalisten op hem uitgeoefende druk om te blijven. Oproep Generaal-majoor Zahedi, die zich op grond van een decreet van de Sjah als de wettige eerste minister beschouwt, heeft te Teheran een verklaring laten uitgeven, waarin hij zegt, dat de Sjah op zijn ver zoek uit veiligheidsoverwegingen tijdelijk het land heeft verlaten. Generaal Zahedi doet een beroep op het kader van het leger om bereid te zijn, ten koste van alles de onafhankelijkheid en de monarchie te verdedigen en de beginselen van de Islam te bewaren, „die nu worden aangetast door ongelovige communisten". Prinses Wilhelmina heeft voor de hulp verlening aan Griekenland een zeer be langrijk bedrag gestort op het speciale giro nummer van het Nederlandse Rode Kruis. Het Nederlandse Rode Kruis heeft Maan dag de eerste stroken van overschrijving op gironummer 777 ten behoeve van de hulpverlening aan Griekenland ontvangen. Tn totaal is op deze eerste dag 26.669,70 geboekt. De Koninklijke Nederlandsche Stoom boot Mij. te Amsterdam heeft aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis aangebo den hulpgoederen, bestemd voor de slacht offers van de aardbevingsramp in Grieken land, gratis met haar schepen te vervoeren. Met het ss Jupiter, dat 20 Augustus van Amsterdam vertrekt, zullen reeds enige zendingen dekens en babyvoeding worden verscheept. (Van hedenmorgen 7 aar) weers- co 1 C +2 «3 -o-g ia eerslag mm. toestand s-g £8 5c SE r2 ZS Stockholm zwaar bew. W 2 22 0 Oslo nevel ZZO 1 22 0 Kopenhagen onbewolkt ZZW 4 22 0 Amsterdam zwaar bew. Z 4 20 0 Edinburgh onbewolkt WZW 6 18 4 Londen regen ZZW 8 21 0.4 Luxemburg half bew. NO 2 21 0 Parijs onbewolkt windstil 24 0 Bordeaux zwaar bew. windstil 28 0 Grenoble zwaar bew. windstil 26 0 Nice zwaar bew. NW 3 27 0 Genève nevel windstil 26 0 Zürich onbewolkt WZW 5 25 0 Locarno zwaar bew. NO 1 20 0 Berlijn onbewolkt ZZW 2 22 0 Frankfort zwaar bew. windstil 23 0 München onbewolkt windstil 20 0 Wenen onbewolkt windstil 24 1 Innsbruck mist windstil 24 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Maximum temp. gisteren; neerslag laatste 24 a WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking, met hier en daar een bui. Matige, in het Noorden nu en dan vrij krachtige wind in hoofd zaak tussen West en Zuid-West. Onge veer dezelfde temperaturen als van daag. 19 Augustus Zon op 5.30 uur. onder 19.56 uur. Maan op 16.36 uur. onder 23.29 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 18 Augustus Hoog water: 8.44 en 21.14 uur. Laag water: 4.15 en 16.31 uur. Woensdag 19 Augustus Hoog water: 9.51 en 22.26 uur. Laag water: 5.06 en 17.32 uur. «>xcooocooooooc<xiocox«x»x*xxxxxcccococx30ocociooccó

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1