Somber verschiet voor werkloze Nederlanders in Indonesië PANDA EN DE GROEI-STRALEN Wereldnieuws Ontstellende cijfers De radio geeft Woensdag Hulp aan Griekenland Belg deed zich in Amsterdam voor een koopje tegoed ió het zo K. J DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 2 Zorg voor hen wordt grotendeels aan particulieren overgelaten Pseudostuurman gearresteerd Halve francs in automaat Lof over de jonge kerken in Indonesië In Juli werd ongeveer 16 millioen gespaard Gecompliceerde botsing op Muiderstraatweg De zagende pijnen SCHILDPAD BRILLEN Het Vrije Toneel in nieuwe seizoen Beeld vernield in Hilversums plantsoen Drie slachtoffers van gasverstikking Waarom het moeilijker maken dan nodig! Slag bij Heiligerlee (Van onze correspondent te Soerabaja) „ER DIENT EEN POGING TE WORDEN GEDAAN om de vicieuze cirkel, waarin de groep Nederlandse werklozen in Indonesië zich bevindt, te doorbreken. Dat daarbij steun van de Nederlandse regering niet gemist kan worden, zal ieder die kennis neemt van het grote probleem van de werkloosheid onder de Nederlanders in Indonesië, duidelijk zijn." Dit is de conclusie van het verslag over 1952 van de Nederlandse Raad voor Sociale Aangelegenheden te Soerabaja. Die vicieuze cirkel bestaat dan hieruit dat, terwijl het enerzijds logisch is te trachten de werklozen, van wie de meesten in Indo nesië geboren en getogen zijn, in te schakelen in het arbeidsproces in Indonesië, ander zijds hun Nederlanderschap ernstige bezwaren tegen die inschakeling oplevert. Voor de hand ligt dus de oplossing: Indonesisch staatsburger worden. Het is echter duidelijk dat de betrokkenen geen vrije keuze hebben zolang zij economisch afhankelijk zijn van de steun, die hun slechts het Nederlanderschap biedt. Van Indonesische zijde hebben zij namelijk in dit opzicht niets te verwachten. De steunbedragen, welke Djakarta aan zijn werklozen uitkeert, zijn volkomen te verwaarlozen. In 1952 werden in Soerabaja aanvragen om hulp behandeld van 2500 zielen en op 31 December van dat jaar werden daar ge steund: 1685 personen, te weten 302 man nen, 643 vrouwen en 740 kinderen. JCind 1952 trok de Nederlandse regering voor deze steunverlening een bedrag van 40.000 Nederlandse guldens per maand uit. Op het ogenblik worden in geheel Oost-Java 2650 mensen door de Nederlandse regering ge steund. In de afgelopen maand was daar een bedrag van ruim 83.000 mee gemoeid. Dit zijn ontstellende cijfers, te meer wanneer men bedenkt dat er in Oost-Java op het ogenblik zeker niet meer dan 25.000 Nederlanders wonen. Het staat wel vast dat het aantal gesteunden op het ogenblik ruim tien percent bedraagt van het aantal landgenoten, dat daar woont. Voor deze mensen wordt over het algemeen door de Nederlandse regering weinig meer ge daan dan het beschikbaar stellen van steungelden. De gehele verdere zorg voor de gesteunden, te weten het treffen van maatregelen om tot een oplossing van het probleem te komen, wordt aan particulie ren overgelaten. Zelfs het uitbetalen en het vaststellen van de steunbedragen van zelfsprekend binnen bepaalde grenzen wordt overgelaten aan de Nederlandse Raad voor Sociale Aangelegenheden, die is voortgekomen uit de Nederlandse vereni gingen. Een ver doorgevoerde vorm dus van particuliere armenzorg, die door een aantal sociaal voelenden in vrije tijd be dreven wordt. Ongetwijfeld verdient hun werk waardering, doch aan de andere kant vraagt men zich af of dit systeem in deze tijd nog wel past. In Nederland heeft men er in ieder geval reeds lang geleden vol ledig mee gebroken. Dat men in Indonesië tot dit systeem gekomen is, vindt hoofd zakelijk zijn oorzaak in het feit dat de Ne derlandse regering zich tot nu toe, met uit zondering dan van de gememoreerde be schikbaarstelling van steungelden, zo goed als niets aan het probleem van de werk loosheid onder de Nederlanders in Indone sië gelegen heeft laten liggen. Het spreekt echter vanzelf, dat het par ticulier initiatief, hoe goed de bedoelingen ook zijn, volkomen tekort schiet. Men ziet geen kans en beschikt ook niet over de middelen om de vicieuze cirkel, waarin zich de gesteunden bevinden, te doorbre ken. Enthousiast is men begonnen, doch zo langzamerhand komt men tot de ontdek king dat hier meer nodig is dan alleen een goede wil en dat steun van Den Haag on ontbeerlijk is. Arbeidsbemiddeling mislukte Over de arbeidsbemiddeling - alweer zo'n taak die ten onrechte op de schouders van particulieren is gelegd - wordt onder meer gezegd dat in 1952 door de Neder landse vereniging te Soerabaja een groot scheepse actie werd ondernomen om de gesteunden aan werk te helpen. Het is een grote mislukking geworden. Slechts zes werklozen konden worden geplaatst. Be halve organisatorische kwesties, aldus het verslag - het apparaat is niet voldoende ADVERTENTIE VERWONDINGEN DIE IN HET GEZIN KUNNEN VOORKOMEN HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 12.00 Viool en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Thuisfront. 13.20 Vocaal dubbel- kwartet. 13.50 Der Freischütz, opera. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Voor de kleuters. 18.00 Lichte muziek. 18.15 Platen. 18.30 Jeugdconferentie World Presbyterian Alliance. 18.45 Platen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenl. overzicht. 19.50 Platen. 20.00 Radiokrant. 20.20 Concertgebouworkest en solist. 21.30 Kerk en Beroep. Bestaat er verband tussen beide?, causerie. 21.45 Hammondorgel. 22.00 In het land van de Mau-Mau. 22.10 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-be- richten. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.40 Platen. 10.00 Boe ken mee op reis en thuis. 10.05 Morgenwij ding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonorkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Koor en orgel. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Metropole orkest. 13.50 Platen. 14.00 De weg omhoog. 14.15 Gelders orkest, koren en sol. 15.15 Voor de jeugd. 16.00 Vierhandig piano spel. 16.00 Voor de jeugd. 16.45 Voor de zie ken. 17.15 Platen. 17.25 Gevarieerde muziek. 17.50 De Atlantische samenwerking. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 De sterken voor de zwakken. 18.30 Tijl Uilenspiegel. 19.00 Platen. 19.15 Het volle pond. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 20.15 Cabaret. 20.40 Gevarieerde muziek. 21.05 Trilby hoorspel. 22.15 Piano. 22.45 Sneller-verder-hoger. 23.00 Nieuws 23.15 Esperanto. 23.2024.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.00 Omroeporkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Omroepkoor en -orkest. 14.25, 14.45, 15.00 en 15.30 Platen. 16.15 Muziek kapel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.30 Idem. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht en muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 20.45 en 21.00 Platen. 21.15 Muziekfestival Sibelius. 22.00 Nieuws. 22.15 Muziekfestival Sibelius. 22.50 Koorzang. 22.55—23.00 Nieuws. geoutilleerd - is er voor deze mislukking een alles overheersende oorzaak. Het is onder de huidige omstandigheden zo goed als onmogelijk Nederlandse werk lozen weer in het arbeidsproces in te scha kelen. Enerzijds komt dit doordat het werk, dat zij vroeger deden, niet meer door Ne derlanders wordt verricht en anderzijds omdat het begrijpelijkerwijs juist vaak de zwakkere broeders zijn, die door de maat schappij zijn uitgestoten. Dat zij zwakkere broeders zijn is overigens in zeer vele ge vallen niet aan eigen schuld te wijten. Vele jonge mensen, die na 1938 van school kwa men, hebben mede door de oorlog nooit een behoorlijke kans gekregen om een vak te Ieren. Daarnaast vragen op het ogenblik vele kinderen, die geen andere opleiding heb ben genoten dan de lagere school, de bij zondere aandacht. Hun aantal stijgt jaar lijks en zonder deugdelijke opleiding is het ten enenmale uitgesloten dat zij hier werk zullen vinden. Waarbij komt dat het stellig niet denkbeeldig is dat de Indonesische re gering op een gegeven moment de Neder landse werklozen zal dwingen het land te verlaten. Zoals gezegd heeft de Nederlandse re gering ter oplossing van al deze moeilijk heden, die de krachten van het particulier initiatief verre te boven gaan, bitter wei nig gedaan. Den Haag heeft echter wel rapporten bestudeerd en commissies uitge zonden en aangenomen kan dus worden dat zij het probleem van alle kanten kent. Het is te hopen dat zij de periode van be studering nu eindelijk eens zal afsluiten en tot daden zal overgaan. Daden, die wat grootser zijn dan de toezegging om het sa laris te zullen betalen van een leerkracht - die bovendien niet te vinden is - wiens taak het zal zijn om een klein groepje werklozen bezig te houden en te onderrich ten in het vervaardigen van speelgoed, dat zij mogen verkopen, ter verhoging van hun steunbedrag. Met deze speelgoedfabricage zijn onlangs enkele dames in Soerabaja begonnen, omdat er voor die stakkers toch wat gedaan moet worden". De 1800 dekens, die nog resteerden van het geschenk dat het Nederlandse Rode Kruis voor de eerste leniging van de nood onder de slachtoffers van de aardbeving in Griekenland ter beschikking heeft gesteld, zullen, met 1600 kg. kindervoeding, met de Jupiter" van de KNSM worden ver scheept. Dit schip vertrekt Donderdag uit Amsterdam naar de Griekse haven Piraeus. Het Nederlandse Rode Kruis zal thans nog slechts goederen en medicamenten zenden waarom wordt gevraagd. Men wil voorkomen, dat zich in Griekenland voor raden ophopen, die boven de directe be hoefte uitgaan. Zij die financiële hulp wil len verlenen kunnen bijdragen storten op gironummer 777 voor het Rode Kruis met vermelding hulpverlening aan Griekenland. Het Nederlandse Rode Kruis zal thans af wachten, wat de Liga van Rode Kruisver enigingen in overeenstemming met de wensen van de Griekse regering aan het Nederlandse Rode Kruis zal verzoeken. Juweliers gedupeerd De Amsterdamse recherche heeft een 31-jarige man aangehouden die in de af gelopen maanden juweliers in Amsterdam, Hilversum, Maastricht en Utrecht heeft opgelicht. Hii droeg gewoonlijk het uniform van eerste stuurman ter koopvaardij en wist, ook door zijn vlot optreden, juweliers te bewegen hem een aantal sieraden op zicht mee te geven, die zij evenals de man zelf nooit terugzagen. Meestal legitimeerde hij zich met papieren, die hij van anderen had gestolen. Kort voor zijn aanhouding had een Amsterdamse kleermaker hem een nieuw uniform geleverd. Naar de recherche mededeelt heeft de man reeds eerder wegens soortgelijke op- Lichtingen gevangenisstraffen ondergaan. Een 24-jarige Belgische meubelmaker uit een voorstadje van Brussel, is dank zij de oplettendheid van een automatiekhou der uit de Kinkerstraat te Amsterdam, met drie jeugdige Amsterdamse jongens inj de hoofdstad gearresteerd. Het viertal werdf op heterdaad door de eigenaar betrapt,t toen het zich van eetwaren uit de auto-: maat voorzag door daarin in plaats vanj kwartjes nieuwe Belgische muntstukjes! van 50 centimes (waarde ongeveer 3 cent) te werpen. De drie vriendjes van de Belg waren) jonge kantoorbedienden uit Amsterdam,» die hij het vorig jaar, toen dit drietal een! reisje door België maakte, in Brussel hadj ontmoet. De Belg bracht thans een tegenbezoekj aan de jongens in Amsterdam. Met zijn' vieren stonden zij voor de automatiek in de Kinkerstraat en deden zich te goed aan voor hen zeer goedkope eetwaren. Toen de automaat bij een der muntjes weigerde keek de eigenaar aan de achterkant in de geldbakjes en zag enkele Belgische muntjes liggen. Hij kwam naar buiten, waarop de Belg en de Amsterdamse jongens het on middellijk op een lopen zetten. Een wiel rijder ging hen achterna en waarschuwde onderweg een agent van politie. Het vier tal werd daarna spoedig ingerekend. De directeur van een handelmaatschap pij in Rotterdam, die automaten impor teert, heeft 3an het ANP medegedeeld dat na de oorlog in ons land geen automaten zijn afgeleverd, hetzij door een Nederland se fabriek, hetzij door een importeur, waarin het Belgische halve francstuk past. Naar zijn mening_zijn de kwartjesautoma ten voor sigaretten en snoepgoed, die met dergelijke munten zijn leeggehaald, voor oorlogse apparaten die onvoldoende of on deskundig zijn hersteld. De Belgische halve francstukken hebben een voor de automaten belangrijk verschil met het Nederlandse kwartje. Het muntje is van brons en niet magnetisch. Het kwar tje is vervaardigd van nikkel en daarom licht magnetisch. In de meeste automaten is een sorteerder bevestigd met een sterk magneetje, dat het kwartje voldoende aan trekt om het een bepaalde en juiste baan te geven. Het bronzen halve francstuk wordt niet aangetrokken en valt daarom langs een andere baan als afgewezen terug. De Koninklijke familie zal op Zaterdag 12 September des namiddags in het Olym pisch Stadion aanwezig zijn, waar om drie uur het Aalsmeerse bloemencorso arriveert. Voorts wordt opgevoerd het stadionspel „Julina Regina". De Pasja's en Raids van Marokko hebben na een bespreking, die meer dan vier uren duurde, Beharafa tot „Iman" uitgeroepen. De leiders van deze omwenteling in Marokko zijn Hadj Thami El Glaoei, Pasja van Marrakesj en de sjerief El Katani. De foto toont de Pasja van Marrakesj (rechts), de sjerief El Katani en Kaid Hadj Mohammed, tijdens een diner, dat werd gegeven ten huize van Hadj Mohammed (links). „Ik ben diep onder de indruk gekomen van de enorme energie, waarmee de zelf standig geworden jonge inheemse kerken in Indonesië zich op de prediking van het Evangelie hebben geworpen". Dit zeide de directeur van het Zendingscentrum der Gereformeerde Kerken in Nederland, ds. B. Richters, bij zijn aankomst op Schiphol uit Djakarta na een oriëntatiereis van vier maanden door Midden-Java, Soemba, Su matra en Makassar. De verhouding tussen de jonge kerken in Indonesië noemde spreker „zeer gun stig", terwijl hij ook over de samenwerking tussen de Nederlandse en Indonesische Christenen niets dan lof had, hoewel zulks aanvankelijk wel eens moeilijkheden had opgeleverd. De Indonesische regering geeft alle mogelijke medewerking en zorgt voor een consequente toepassing van de gods dienstvrijheid, aldus ds. Richters. De algemene spaarbanken, aangesloten bij de Nederlandse Spaarbank Bond, heb ben gedurende Juli een overschot behaald van 12.157.937. Inleg en terugbetaling beliepen respectievelijk 57.465.836 en 45.307.899. Bij de niet aangesloten ban ken werd 184.093 gespaard en bij de bankspaarbanken 895.591. Bij de Rijks postspaarbank is in Juli een overschot van 3,2 millioen behaald. ADVERTENTIE Twee ernstig gewonden Op de rijksstraatweg tussen Amsterdam en Muiden zijn bij een gecompliceerd ver keersongeluk de 55-jarige heer H. W. F. uit Laren, directeur van de handelmaat schappij Confido te Amsterdam, en me vrouw B. uit 's-Gfavenhage zeer ernstig gewond. De heer F. wilde ongeveer 200 meter voor de Hartveldsebrug met zijn auto een andere wagen passeren. Volgens ooggetui gen week hij niet voldoende uit en reed deze auto aan de achterzijde aan. Daardoor verloor hij de macht over zijn stuur, reed door de ligusterhaag heen de andere zijde van de weg op, botste tegen een trekker met oplegger, reed nogmaals door een haag en kwam op de berm van de weg tegen de betonnen zijkant van de Hart veldsebrug tot stilstand. De beide inzittenden zaten in de ernstig beschadigde .auto bekneld. De heer F. had een heupbeenfractuur, een hoofdwond en een hersenschudding. Mevrouw B. was bewusteloos. Beiden zijn naar een ziekenhuis te Amsterdam vervoerd. De auto is door de politie in beslag ge nomen. De aangereden personenauto en de trek ker liepen veel schade op, maar de inzit tenden ervan bleven ongedeerd. ADVERTENTIE van rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen worden snel en afdoende ver dreven door Togal. Er is geen beter middel tegen dan Togal. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40 en 8.88. ADVERTENTIE GR. HOUTSTR. KEIP NAAST LUX.OR Het Vrije Toneel zal in het komend sei zoen als volgt zijn samengesteld: directeur Anton Ruys; artistieke leiding: Bob de Lange; de dames: Ann Hasekamp, Sara Heyblom, Nell Koppen, Henny Orri en Marianne van Waveren en de heren: Wim van den Brink, Ton van Duinhoven, Ben Hulsman, Eric van Ingen, Bob de Lange, Anton Ruys en Willy Ruys. Gedurende de maand September zal nog een tournee worden gemaakt met „Engelen zonder vleugels" en „Daar moet je 'n vrouw voor zijn." Op 1 October zal het nieuwe seizoen worden geopend, in het Centraal theater te Amsterdam, met „Hobson's choice," een Engels blijspel van Harold Brighouse, dat binnenkort in Engeland zal worden ver filmd. Voor dit stuk zijn extra geëngageerd John Soer en Peter Holland. Op het repertoire staan voorts „Escapade", een Engels blijspel van Roger MacDougall, „Le medecin malgré lui" van Molière en „Le cocotier", een Frans blijspel van Jean Guitton. 63. Knarsend stopte de jeep voor het Rusthuis voor Overspannen Beambten, waarin de twee eerste slachtoffers van Koos de Kraker, de agent Wiebe Knoppers en zijn collega, waren opgenomen. „Vlug Jolliepopl", riep Panda, „haal die twee hierheen! Wij kunnen ze binnen niet be stralen, nu de straler elk ogenblik kan ont ploffen; dat is te gevaarlijk!" In waardige galop stormde Jolliepop naar binnen. Er verstreek een minuut en nog en NOG EEN! Het dreigend gebrom van de straler werd luider en luider. „Waar blijft Jolliepop toch?!", riep Panda zenuwachtig. Eindelijk, daar verscheen de knecht met de beide patiënten, die moeizaam op hun ingekorte beentjes voortwaggelden. „Wij konden niet sneller komen, mijnheer Panda", zei Jollie pop verontschuldigend, „in deze toestand zijn zij beslist slechte wandelaars". „Zij zullen hun normale benen weldra weer terug hebben", zei professor Kalker be moedigend, „als tenminste de groeistraler het nog even uithoudt. Laten zij zich daar even aan de rand van de stoep opstellen". Maar vlug, ik voel reeds atomische schok jes!" „Zal het pijn doen?", vroeg agent Wiebe Knoppers wantrouwend. „Welnee!", riep Panda, „schiet nu op, doe wat de pro fessor zegt en.... De rest van zijn woor den ging verloren in een oorverdovende knal. Wat zij gevreesd hadden, was ge beurd.... de groeistraler was uiteen ge barsten! Windstoot of vandalisme? In het plantsoen bij het Hilversumse raadhuis is een der beeldhouwwerken, dat behoort tot de expositie van Vlaamse kun stenaars, welke daar wordt gehouden, ver nield aangetroffen. Het betreft het beeld van een Vlaamse boerin, vervaardigd door de beeldhouwer Geo Vindevogel uit Gent, dat in het plantsoen naast de expositie zalen een plaats had gekregen. Het was gemaakt uit gips en ongeveer 2 meter hoog. Hoewel de politie aanneemt dat het beeld door een windstoot is omgevallen, zijn de organisatoren der tentoonstelling van mening, dat vandalen het beeld heb ben omgestoten. Men wordt in dit ver moeden versterkt doordat verscheidene bordjes, die in de omgeving van het ge meentehuis naar de expositie verwijzen, zijn omgekeerd. Eén bord werd afgerukt en in een plantsoen aangetroffen. Het beeld was in België verzekerd. Doordat een slang van een gascomfoor was losgeraakt zijn in de Eerste Helmer straat te Amsterdam een 32-jarige kleer maker en zijn 40-jarige echtgenote door gasverstikking om het leven gekomen. Ook een hond werd levenloos in het huis aan getroffen. In Rotterdam is een 17-jarig meisje in de ouderlijke woning aan de Groenendijk door gasverstikking om het leven geko men. Zij sliep op een zolderkamertje, dat door een trapgat in verbinding stond met de keuken. Doordat een slang van een gas comfoor gescheurd was, vulde het zolder kamertje zich met gas. In beide gevallen was de muurkraan vóór de gasslang niet gesloten. ADVERTENTIE Modern middel met nieuwe mogelijkheden Er is geen enkele reden, waarom de huis vrouw geen dankbaar gebruik zou maken van het nieuwe afwasmiddel, dat het huishou delijk werk en speciaal de afwas enorm zal verlichten. Want het jongste product van de Castella-fabrieken is een waar wondermiddel. De mogelijkheden, die in Castella Vaatwas liggen besloten, zullen immers geen enkele huisvrouw onverschillig kunnen laten. In de eerste plaats is de afwas in het actieve schuim van Castella Vaatwas (een lepel geeft teilen vol sop) in een ommezien gedaan en worden borden en glaswerk, lepels, vorken enz. blinkend schoon. Ten tweede is afdrogen thans volkomen overbodig en is de vaak niet al te enthousiaste hulp van echtgenoot, kin deren of gasten niet meer nodig en in de derde plaats worden haar handen in het schuim van Castella Vaatwas (per pak 25 ct.) zacht als fluweel en is de tijd van ruwe „af- washanden" voorgoed voorbij. Deze laatste mogelijkheid vooral, keurig verzorgde handen te hebben, ondanks een grote dagelijkse af was, zal bij iedere huisvrouw zeker in goede aarde vallen. Niet zo sterk. In een Maandagavond uit gegeven verklaring van het kabinet van de Zuid-Afrikaanse eerste-minister dr. D. Malan, wordt verklaard, dat naar het oordeel van de regering het verzet van de niet-blanke gemeenschap in Zuid-Afrika tegen een afzonderlijke vertegenwoordiging in het parlement niet zo sterk is als in enkele kringen wordt gezegd. Deze indruk was geves tigd in een reeks besprekingen met ver tegenwoordigers van niet-rblanke bevol. kingsgroepen. Ramingen. De Amerikaanse atoomgeleer de dr. Ralph Lapp heeft in een artikel in de „Washington Post" verklaard, dat volgens conservatieve ramingen van de Amerikaanse regering de .Sovjet-Unie een voorraad van enige honderden ver beterde atoombommen bezit. Blijkens een officiële analyse van de kwetsbaar heid van de V. S. voor aanvallen met atoombommen zouden honderd van deze bommen de V. S. ernstig kunnen ver lammen, aldus dr. Lapp. Brand. De hevigste bosbrand in de pro vincie Quebec sedert 25 jaar woedt in het Noord-Oosten van de provincie Quebec. De inwoners van twee kleine nederzettingen aan de Noordkust van de St. Laurens verlaten hun huizen. Door de brand werden reeds 250 vier kante kilometer bos verwoest. Smaadschrift. Een 56-jarige bisschop van de Zweedse Staatskerk, Heiander, zal worden vervolgd wegens smaadschrift, aldus deelt de Zweedse procureur-gene raal mede. De bisschop zou anonieme brieven hebben geschreven waarin de namen van zijn tegenstanders in de ver kiezingen in December van het vorige jaar werden zwart gemaakt. De bisschop werd verkozen. Lenen. De Engelse regering heeft bekend gemaakt, dat zij een plan heeft opge steld, waarmede een bedrag van 1 mil lioen pond sterling gemoeid is, voor het lenen van gelden aan kleine firma's, opdat deze haar binnenlandse en export- handel kunnen uitbreiden. Het bedrag wordt geput uit gelden der Amerikaan se economische hulpverlening. Hierom trent hebben de Engelse minister van Buitenlandse Zaken en de Amerikaanse ambassadeur in Februari nota's gewis seld. De industrie zal van het bedrag 700.000 pond sterling ontvangen, de landbouw 300.000. Te ver achteruit. Een woordvoerder van het Britse leger heeft Maandagavond in West-Berlijn bekendgemaakt, dat een lid van de Britse militaire politie aan de sectorgrens te Berlijn door Russische wachtposten is gegrepen. Hij wilde niet mededelen of de jeep, waarin de gegre pen Brit en een andere Britse soldaat zaten, door de Russen werd beschoten. Volgens een West-Berlijnse politieman was de jeep naar de grens gereden, ge draaid en daarna even achteruit gegaan. De politieman dacht, dat de achterkant van de jeep toen in de Russische sector stond. Nacht-leven. Zaterdagavond zijn te Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, handgranaten geworpen in een nacht club en een restaurant, aldus is van ge woonlijk betrouwbare zijde vernomen. Twee blanken werden gedood en 13 personen, onder wie zes Fransen en twee Zwitsers, ernstig gewond. Nederlander. Van een onderwijzer aan een Belgische gemeentelijke school, die daar 30 jaar voor de klas heeft gestaan en in die tijd ook zijn militaire dienstplicht trouw heeft vervuld, heeft men plotse ling ontdekt dat hij Nederlander is. Op vragen van een Kamerlid dienaangaan de heeft de minister van Ondèrwijs ge antwoord, dat er geen wettelijke bepa lingen zijn, die voortzetting van zijn werkzaamheden of toekenning van pen sioenrechten over zijn volledige dienst tijd in de weg staan. Twee uur. De ministers-presidenten van India en Pakistan, Nehroe en Moham med Ali, hebben Maandag te Nieuw Delhi twee uur over het vraagstuk- Kasjmir gesproken. Politieke waarne mers zijn van mening dat Nehroe zich opnieuw bereid heeft verklaard een volksstemming in Kasjmir te doen hou den en daarvoor concrete stappen te doen. Hij wil zich echter niet aan een bepaald tijdstip binden. De Pakistaanse premier, Mohammed Ali, wil echter zo spoedig mogelijk een volksstemming uitschrijven. HET moge vreemd schijnen, maar het is een feit dat het in woelige tijden vaak helemaal niet gemakkelijk is uit te maken wanneer een bepaalde oorlog eigenlijk is begonnen. Gaat de vredestoestand plotse ling in oorlogshandelingen over, zoals bij ons op 10 Mei 1940dan zal niemand er moeite mee hebben die datum als het begin van de oorlog tussen Duitsland en Neder land aan te merken. En sommige naties die het hoffelijke gebruik in ere houden elkaar een nota te sturen, waarin wordt aange kondigd dat op 11 uur 43 mi- nuten van die dag van dat jaar de staat van oorlog is ingetre den, maken het ons al heel ge makkelijk, want alles wat vóór de oorlogsverklaring moge zijn geschied, kan wel bloederig geweest zijn, een officiële oor log was het in ieder geval niet. En daar gaat het toch maar om. Moeilijker wordt het echter wanneer tegen een onderdrukker nu eens hier en dan weer daar woelingen ontstaan, welke woelingen geleidelijk overslaan in complete opstand tegen het gezag. Dit was het ge val toen Nederland zich aan de heerschap pij van Spanje poogde te onttrekken. De complete oorlog met reguliere veldslagen, welke zich uit die opstand heeft ontwik keld, noemen we de 80-jarige oorlog en ieder heeft daar vrede mee, want het is een mooi rond getal, dat gemakkelijk in het geheugen ligt. Bovendien, wat maken die enkele jaren uit, die een nurks op deze 80 zou willen beknibbelen, of in een royale bui er aan zou willen toevoegen? In het veen is men gemeenlijk wat onachtzaam met de turven. Iedereen leert op school dat de 80-jarige oorlog aanvangt met de slag bij Heiligerlee. Dat was een mooi en succesrijk begin. Maar iedere scholier weet tevens dat vele onge duldige lieden in tal van steden deze veld slag niet hebben kunnen afwachten en twee jaar tevoren reeds ter beeldenstorm waren getogen, aldus trachtend het begin van de oorlog naar 1566 te verplaatsen en er een 82-jarige oorlog van te maken. Maar, als we daaraan gevolg geven, moeten we dan niet nog een stapje terug gaan en ook de ongeregeldheden en woelingen in aanmer king nemen welke reeds in daaraan vooraf gaande jaren hadden plaats gevonden? Neen, we kunnen ons best indenken dat de schoolboekjes niets voelen voor de vage overgangen van ongeregeldheden naar woelingen en van daar naar opstand en vervolgens naar de werkelijke oorlogstoe stand. Men wii een plezierig en stevig feit in handen hebben, waarmee kan worden aangetoond waar precies de start is aangevangen. En als zodanig is de eerste veld slag wel het meest markante feit waarmee we voor de dag kunnen komen. Accoord. Maar laten we dan ook inder daad de eerste veldslag nemen en niet de tweede! Want niet bij Heiligerlee heeft de eerste ontmoeting tussen geordende leger scharen op het slagveld plaats gevonden, maar bij Dahlem, ten O. van Roermond. Daar werd in April van het jaar 1568 een legermacht onder de Heer van Viller, die in het centrum een aanval op de Spanjaar den zou ondernemen, opgevangen en ver slagen. Daarmede is dan wanneer de veldslagen als criterium worden genomen - de oorlog begonnen en niet met de slag bij Heiligerlee, die ruim een maand later plaats greep. En nu iets heel anders. Een radiospreker heeft een luisteraar beantwoord, die hem vroeg waarom de spoorrails precies 1,435 meter breed zijn. Dat komt, omdat Enge land die spoorbreedte reeds bezat, toen wij onze eerste spoorlijn gingen aanleggen, was het antwoord. Inderdaad, maar nu weet u nog steeds niet, waarom die breedte 1,435 meter be draagt! Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLQN.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2