NIETS NADERT Probleem-Korea gaat naar politieke commissie van UNO Mening van het publiek over huurverhoging en compensatie Meerderheid verwacht er financieel nadeel van 1 Guillaume acht Istiqlal oorzaak Regering-Pella voor 3 maanden gevormd Amsterdamse Beurs Westelijke concessie aan de Sovjet-Unie Naumann huldigt vroegere „Waffen S.S." DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 HAARLEM,} DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De onlusten in Marokko Verkort verdrag voor Oostenrijk van de agenda Oost-Duitse delegatie voor Moskou Naguib naar Mekka In Bremen werd zijn verkiezingsrede verboden Kort verhaal door Harry Mullsch, met een tekening van Charles Boost Scheepvaart V.S. bereid overeenkomst met Japan te herzien Meer dan de helft van het Nederlandse publiek is ervan overtuigd dat het na de aangekondigde huurverhoging er finan cieel slechter aan toe zal zijn. Het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie heeft over de komende huurverhoging een enquête gehouden. De enquêteurs hebben daarbij de aandacht gevestigd op de com pensatiemaatregelen, die zijn voorgesteld, alvorens de vraag te stellen: „Wat ver wacht u: zult u door dit complex van maat regelen na 1 Januari beter cf slechter af zijn?" Van de ondervraagden antwoordde 53 pet: „Na 1 Januari zal ik slechter af zijn"; 13 pet was van mening, beter af te zullen zijn. Voorts was 26 pet. van oordeel dat de maatregelen voor hen geen verschil zouden maken. Geen oordeel had Spet. der ondervraagden. Naar welstand der ondervraagden ver deeld, zien de antwoorden er als volgt uit: Laagste inkomens Lage inkomens Middenklasse Welgestelden V) 55 53 50 ■S 11 13 17 42 13 39 X! geen oordeel C 4) <u bO 24 10 35 9 27 6 39 6 PARIJS (A.F.P./Reuter) Generaal Guillaume, resident-generaal van Marokko, is Maandagavond in Parijs aangekomen, waar hij besprekingen zal voeren met de Franse regering over de binnenlandse moeilijkheden in Marokko. Hij verklaarde, bij aankomst, dat de nationalistische be weging, de „Istiqlal", in verscheidene steden, en in het bijzonder in Marakesj en Casablanca, ongeregeldheden had veroor zaakt. Bij Guillaumes vertrek uit Marokko was het rustig. Honderden politiemannen be waken de Europese wijk van Casablanca. De Sultan van Marokko heeft de gelovi gen opgeroepen rustig te blijven. Hij be treurde de bloedige incidenten van het afgelopen weekeinde. De stamhoofden, die de Pasja van Marakesj steunen tegen de Sultan, hebben in een open brief aan gene raal Guillaume geprotesteerd tegen de onlusten, in het bijzonder te Oejda (Oost- Marokko), waar volgens berichten twintig personen om het leven zijn gekomen. De vertegenwoordiger van de Marok kaanse onafhankelijkheidspartij in New York heeft op een persconferentie ver klaard, dat de toestand in Marokko „zoveel slechter" was geworden, dat zijn partij de groep Arabische en Aziatische landen bij de UNO zou verzoeken in de Veiligheids raad om maatregelen te vragen. Ook zou zijn organisatie Amerika om tussenkomst verzoeken in het huidige conflict tussen „Franse kolonialen en de Sultan". Waarschuwing (United Press). De botsingen van Zon dag tussen gewapende aanhangers van de sultan en Franse en Marokkaanse politie hebben aan 43 mensen het leven gekost en meer dan 100 personen werden gewond. De als pro-Frans beschouwde pasja van Marakesj heeft zich thans in een verkla ring ook met een vrij scherpe waarschu wing tot Frankrijk bericht. „Wij wensen dat zij die de tradities, de trouw en de toe komst van ons land vertegenwoordigen, de Franse regering waarschuwen. Zij draagt een verschrikkelijke verantwoorde lijkheid die wij haar niet benijden. Als Frankrijk in tegenstelling met onze ver wachtingen de verlangens van het Marok kaanse volk niet vervult zal Frankrijk niet langer een plaats hebben in Marokko", aldus de pasja. „Onze vrienden kunnen morgen de vij anden van Frankrijk worden. Zij hebben nog vertrouwen. Als wij niet willen dat het ergste geschiedt, is er geen ogenblik te verliezen." Officiële Franse kringen zeiden dat zij „gealarmeerd" waren door de dreigende woorden van de pasja van Marakesj. ROME (Reuter). President Einaudi van Italië heeft Maandag de nieuwe Ita liaanse regering, die na een crisis van on geveer twee maanden door minister Pella is'samengesteld, beëdigd. Premier Pella zal zijn ministers Woens dag aan het parlement voorstellen. Op een persconferentie legde de nieuwe premier er nogmaals de nadruk op, dat het de be doeling is, dat zijn regering slechts onge veer drie maanden aan het bewind zal blijven. Hij had het kabinet uitsluitend gevormd om Italië een tijdelijk bestuur te geven, na de regeringscrisis van negen weken. Pella sprak de hoop uit, dat de politieke partijen in deze tijd tot overeen stemming zouden komen en een hechte regering zouden kunnen vormen. In politieke kringen is men van mening, dat het kabinet van Pella mag rekenen op het vertrouwen van het parlement. Volgens deze kringen zullen slechts de communisten en links-socialisten tegen stemmen. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3% NederL'47 98% 98i1/ib A.K.U 169% 169 Unilever 193% 193 Philips Gloeil. 173% 174 Kon. Petroleum 326% 327% A'dam Rubber 93% 93 Holl. Amer. Lijn 134 134 N. Scheepv. Unie 129 128% H.V.A 107 106% Deli Mij 98% 98% Amsterd. Bank 171% 171% Ned. Handel Mij. 160 160 Rotterd. Bank 165 165 Twentsche Bank 166% 166% Anaconda Copper 33 33 Bethlehem Steel 51% 51 Republic Steel 48% 48% Shell Union 75 74% 22% 22% U, S. Steel 38 37 Ook onder de welgestelden zijn er dus meer, die verwachten dat de huurverhoging nadelen zal brengen (42 pet.) dan die ver moeden dat zij niets zullen merken (39 pet.) en maar weinig (13 pet.) die denken beter af te zullen zijn. LONDEN (Reuter) De Westelijke Grote Drie hebben zich in een nota aan de Sovjet-Unie bereid verklaard het door hen voorgestelde verkorte staatsverdrag met Oostenrijk te laten vervallen, mits de Sovjet-Unie geen kwesties, die aan de zaak vreemd zijn, te berde brengt bij be sprekingen over een ander vredesverdrag. In deze nota, die de ambassadeurs van Frankrijk, Groot-Brittannië en de V.S. Maandag te Moskou overhandigden als antwoord op een Sovjet-nota over Oosten rijk, stellen de Westelijken voor de plaats vervangers van de ministers van buiten landse zaken van Frankrijk, Engeland, de V.S. en de Sovjet-Unie op 31 Augustus in Londen de besprekingen over het verdrag te laten hervatten. De Westelijken stelden verleden jaar het verkorte, uit acht artikelen bestaande ver drag voor om te pogen de impasse, waarin de onderhandelingen over het originele verdrag van vijftig artikelen was geraakt, te doorbreken. In Februari weigerde de Sovjet-Unie categorisch de besprekingen over het lan gere verdrag te hervatten, tenzij het Wes ten het verkorte verdrag liet vervallen. De kwesties, die niet op de zaak betrek king hebben, waarover in de jongste Wes telijke nota wordt gesproken, verwijzen naar kwesties die de Sovjet-Unie bij de onderhandelingen over het lange verdrag ter sprake bracht. Een ervan was de ver klaring, dat de „remilitarisering van Triëst diende te worden besproken voor het ver drag met Oostenrijk werd gesloten. In Londense diplomatieke kringen be schouwt men het (voorwaardelijke) be sluit der „Westelijke Grote Drie" om niet vast te houden aan het korte vredesver drag voor Oostenrijk als een grote conces sie aan de Sovjet-Ünie, ingegeven door de wens niets te doen, dat de wederinstelling van een volledig onafhankelijke Oosten rijkse staat zou kunnen vertragen. In de Nederlandse ambassade te Tokio zijn aan de voorzitter van het Japanse Rode Kruis 374 kisten met levensmiddelen over gedragen voor de slachtoffers van de over stromingen op het eiland Hondo. BERLIJN (A.F.P.) De Oost-Duitse regering heeft Maandagavond op een speciale vergadering de Russische uitnodi ging om op 20 Augustus een regerings delegatie naar Moskou te zenden ter be spreking van de betrekkingen tussen beide landen aanvaard, en vijftien personen voor deze delegatie aangewezen. Onder meer zullen premier Grotewohl en de vice- premiers Nuschke en Ulbricht naar Moskou reizen. CAIRO (Reuter). President Naguib van Egypte is Dinsdag, in gezelschap van zijn minister van Voorlichting, majoor Salah Salem, en twee andere leden van de Revolutionnaire Raad, per vliegtuig voor een bedevaart naar Mekka vertrokken. Het staatshoofd droeg 't traditionele pelgrims gewaad. De vice-premier en minister van Binnen landse Zaken, luitenant-kolonel Gamel Abdel Nasser, zal Naguib gedurende zijn afwezigheid vervangen. NEW YORK (Reuter/A.F.P.) De Al gemene Vergadering van de UNO is Maan dag te New York bijeengekomen ter be spreking van de toestand in Korea na het sluiten van het bestand. Voorzitter Pearson (Canada) verklaarde in zijn openingswoord, dat deze speciale vergadering niet was belegd om de vredes regeling in Korea zelf te bespreken, doch slechts om „het mechanisme" te scheppen, waarmee deze regeling zou kunnen worden uitgewerkt. HU sprak de hoop uit, dat dit snel zou gebeuren, met „een minimum aan meningsverschillen en een maximum aan overeenstemming en goede wil". Het debat werd na zeven minuten ver daagd, nadat was besloten de kwestie door de politieke commissie te laten behandelen. De politieke commissie zou hedenmiddag bijeenkomen. Toen Pearson jn zijn rede voorstelde heden de politieke commissie de ingediende resoluties, waarin deelnemende landen aan de politieke conferentie worden voorge steld, te laten behandelen, keken de afge vaardigden naar Wysjinski, de Sovjet gedelegeerde, om te zien of hij wilde trach ten de kwestie van vertegenwoordiging van communistisch China te berde te brengen. Doch Wysjinski bleef rustig zitten en Pear son, die geen bezwaren vernam, verdaagde daarop officieel de vergadering. Reuter tekent hierbij aan, dat Wysjinski nog in de politieke commissie kan eisen, dat communistisch-China en Noord-Korea worden gehoord. De Amerikaanse onder-minister van buitenlandse zaken Robertson, die vorige maand als speciale afgezant van president Eisenhower besprekingen met president Syngman Rhee heeft gevoerd, heeft voor de televisie verklaard, dat de V.S. van alle wapens, waaronder de atoombom, gebruik moeten maken, als de Noordelijken de strijd in Korea hervatten. Hij zeide dat dit zijn persoonlijke mening is, die echter door de opperbevelhebber van de UNO, generaal Clark, wordt gedeeld. Robertson voegde hier echter aan toe, dat de Amerikaanse regering nog niet definitief besloten heeft, welke actie zij zou moeten ondernemen, in dien zij zich genoodzaakt zou zien de poli tieke conferentie over Korea te verlaten. De onder-minister achtte hereniging van Korea mogelijk, doch hij was van oordeel, dat dit meer een militair dan een diploma tiek probleem is. Naar te New York is vernomen, zal de politieke conferentie over Korea in Genève of in New York gehouden worden. De zegs man verklaarde, dat ten minste één belang rijk land New York had voorgesteld, doch naar zijn persoonlijke mening had Genève op het ogenblik de meeste kans. BREMEN (D.P.A.) Na het stadsbe stuur van Dortmund en het landsbestuur van Hessen heeft Maandag Bremen een verkiezingsbijeenkomst van de voormalige staats-secretaris van Goebbels, dr. Nau mann, verboden. Naumann is candidaat voor de rechtse „Duitse Rijkspartij". Werner Naumann, voormalig medewer ker van Goebbels, heeft in het afgelopen weekeinde te Hannover voor het eerst in het openbaar een verkiezingsrede gehouden als candidaat voor de Duitse Rijkspartij. Hij sprak in een café in de omgeving van de stad, daar het gebruik van een grotere gelegenheid in de stad zelf hem door de socialistische autoriteiten geweigerd was. Er mochten ook geen aankondigingen van de bijeenkomst aangeplakt worden. Het op gekomen gehoor was ongeveer tweeduizend personen groot. Voordat Naumann zijn rede begon, werd het „Deutschland über alles" gezongen. Naumann zeide, dat de Westelijke wereld was gered door Duitsland, dat zon der de militaire inspanning van het „reich" vandaag aan de dag bolsjewistisch geweest zou zijn. ZIJN vrouw ruimde de linonadeglazen op, veegde wat scherven bij elkaar. De heer Tiennoppen liet zich herademend in zijn fauteuil vallen. De bende was ge lukkig opgehoepeld. Nog even hoorde hij ze op straat schreeuwen en krijsen, maar dan werd het buiten ook rustig. De heer Tiennoppen keek naar zijn kind, dat in de achterkamer zijn cadeaux betastte en be klopte, en nam vervolgens het leerboek der vaderlandse krijgsgeschiedenis ter hand, waar hij zich de laatste dagen in verdiepte. Kreunend sloeg hij zijn benen over elkaar. Weldra was hij verdwenen in de lectuur. Mondragon, die stormenderhand de verschansing voor Mook vermeesterde (z. schets 2), werd door een deel der naast het dorp opgestelde infanterie verdreven. Met de inmiddels aangekomen versterkin gen hernieuwde d'Avila (d'A) den aanval en dreef den vijand op de vlucht. Het mocht Lodewijk en zijn Bevelheb bers niet gelukken, de wijkenden, die de bekende kreet der huurlingen: „Geld' Geld!" aanhieven, tegen te houden. „Wil je wat koffie?" vroeg zijn vrouw. „Gaarne", zei de heer Tiennoppen. Maurits bleef overwinnaar. In een plechtige dankstonde te Ostende dankte hij God voor de glorierijke overwinning. De zege was bloedig doch luisterrijk. Met een half oog zag hij zijn kind voor zich staan. de krijgsmanseer waardig. Een groot aantal Franse Prinsen, Hertogen, Graven en Markiezen werd door het welingerichte Friese vuur neergeschoten. „Ga je mee, vader?" trouw, moed en ijzeren volharding. „Wat is er nu weer?" „Ga je mee?" „Hè?" Hij keek op en zag het kind in vol ornaat aan zijn voeten staan: de veren om het hoofd en afhangend over de rug, de tomahawk in de hand, het gezicht be smeurd met roet en lippenstift. „Ga mee naar het Bleekersveldje, in diaantje spelen". „Je ziet dat ik lees". „Ben ik nou jarig of niet?" riep de jon gen verontwaardigd en hief zijn bijltje op. De heer Tiennoppen klapte zijn boe* dicht en stond op. „Kom maar mee dan", zei hij. „Maar niet zo lang. Het is bijna etenstijd". „Oeoeaaie!" gilde het kind, stormde de kamer uit en de trap af. HET Bleekersveldje lag bij de laatste uitlopers der huizen, daar waar de stad overging in ruige velden onkruid; verderop de weide. Toen de heer Tien noppen aankwam, stond het kind al op een heuveltje tegen de grauwe lucht en spied de met een hand boven de ogen over de prairie. „Bukken!" schreeuwde het en gebaarde met zijn tomahawk naar de heer Tien noppen. „De Apachen zijn gek geworden sinds Winnetou dood is en willen ons aan vallen! Bukken!" De heer Tiennoppen bukte zich en keek vol spanning naar zijn zoon. „O vervloekte Quetzalcoatl, verraderlijk opperhoofd!" riep het kind. „Kom maar op, we lusten je! De wraak zal zoet zijn! Luister „Hoor je iets?" siste de heer Tiennoppen. „Dieper bukken, jij daar!" beval de jon- gen opgewonden en bevend. Hij liet zich eveneens zakken. De heer Tiennoppen ging op zijn hurken zitten en hield zich diep neergedoken. „Komen ze er aan?" „Ik weet het niet", fluisterde de jongen, met een gebaar dat hij zwijgen moest. „Steeds denk ik het gestamp van hun bastaardknollen te horen, maar dan weifel ik weer". „Weifel je?" vroeg de heer Tiennoppen angstig. „St! Wees doodstil!" Gespannen tot het uiterste luisterden zij naar de trams en de auto's in de stad. „Niets", zei het kind. „Niets, niets". Het dacht even scherp na. „Luister eens aan de grond!" ordonneerde het toen bruusk. De heer Tiennoppen ging languit in het stoppelveld liggen en drukte haastig zijn oor tegen de grond, met alle inspanning luisterend. „Stiltezei hij, en streelde het zand, „niets nadert....". „Blijven luisteren!" riep het kind. „Ik zal de onzen alvast in hinderlaag opstel len", Het draaide zich om en fluisterde scherp door zijn handen: „Tweeduizend man op de linkerflank, bij het Dodekops ravijn! Duizend in de achterhoede, sprei den tot aan de Schedelvallei! Drieduizend man naar de rechterflank en op d? Gal genheuvel! De rest hier verzamelen!" De tweede colonne (2000 Russen en 4500 Engelsen) onder bevel van Dundas zou op Warmenhuizen aanvallen en vervolgens Schoorldam vermeesteren door een aanval in front en na overgang over de Alk- maardervaart ook op de Westflank, de laatste aanval in samenwerking met de rechtercolonne van Hermann. De derde colonne onder Pulteney deed tevergeefs enkele frontale aanvallen op Oud-Karspel „Hoor je al iets?" „Niets nadert", zei de heer Tiennoppen. Hij zag zijn zoon van onderuit met het hoofd in de wolken staan, de veren tot vliegen bereid. De grond was hard en prettig, alles stil in de aarde. „Het grote opperhoofd Bloedhans heeft de leiding der centrale verdediging en staat onder mijn onmiddellijk opperbevel! Bloedhans, denk er om, tot de laatste man! Vergeet, o vergeet niet mijn wraak!" gilde het kind en zwaaide dreigend zijn bijl door het firmament. Hij plaatste zich aan het hoofd der bri gade Detmers en sprak de kernachtige v;oorden: „Strijdmakkers, nu is het ogen blik daar, dat wij voor Koning en Vader land ons leven veil moet hebben. Voor- v aarts, Kolonel Detmers, met de bajonet chargeren!" Met gevelde bajonet vielen de Ned. troepen aan op Napoleons veteranen. Tierend stond de zoon op zijn heuvel. Het gezicht rood en zwart beschilderd, groepeerde het kind met overslaande stem zijn legers. „Geen man en geen cent! Pah! Laadt uw zilverbuksen en berendoders met het schroot van uw moéd, houdt gereed dc kartetsen van uw haat! Is er al iets te horen?" „Niets nadert", zei de heer Tiennoppen. Mocht Quetzalcoatl ook aan de andere kant der aarde zijn paard zadelen, hij wist ze ker dat hij het horen moest. „Duizend millioen man naar rechts, dui zend millioen naar links!" krijste het kind en begon opgewonden heen en weer te 'open door het luchtruim. „Wij zullen hem krijgen, dat misbaksel van een Gevederde Slang! Geen praatjes! En laat mij niets zien van lafheid! Wee degene, die De bezetting leed grote ontberingen. Alle kazernes waren onbruikbaar gescho ten, de gebouwen grotendeels platgebrand, alle blinderingen vernield. Zelfs de bom vrije lokalen boden geen dekking meer, er heerste een verpestende atmosfeer. De waterputten geraakten onbruikbaar door de bommen. De grotendeels vernielde keu kens maakten het niet meer mogelijk, re gelmatig warm eten te verstrekken, terwijl de Fransen daarentegen voortdurend een goede voeding met versnaperingen ge noten. „Is er nu eindelijk iets te horen?" „Niets nadert", zei de heer Tiennoppen, languit op de grond liggend, en keek op naar zijn zoon, die brullend in het rona rende met de vlammende veren om zich heen. „Er moet iets te horen zijn, ik voel ze vlakbij!" „Niets nadert, werkelijk niet, ik ben toch niet doof". „Onmogelijk!" riep het kind buiten zich zelf. „Alle manschappen voelen het! Het hangt in de lucht, overal! Ieder ogenblik kan de smerige aanval van de gekken los barsten!" „Geloof mij", zei de heer Tiennoppen opgewonden, „niets nadert!" Zo stevig hij kon drukte hij zijn oor tegen de grond.... Stilte. „Hij maakt zich in het geheim gereed' Nu weet ik het! Wij zullen hem glorierijk vóór zijn en zelf aanvallen!" „Niet doen, niet doen!" riep de heer Tiennoppen radeloos. „Niets nadert!" „Mijn mensen houden het niet meer uit. We moeten!" Hij hief zijn bijl tot in de wolken. „Oeoeaaie! Wij komen, Gevederde Slang, verraderlijke vijand die je bent!" „Wat je zegt ben je zelf", zei de heer Tiennoppen en stond driftig op. „Niets nadert". Woedend ging hij naar huis, omspron gen door zijn kind, dat hem sissend „Quet zalcoatl" en „Gevederde Slang" bleet noemen. (Nadruk verboden) Benny Johnson, het 11-jarige zoontje van de officiële stadsomroeper van Hastings in Sussex, doet hier zijn best zijn vader (rechts) te overschreeuwen. Zijn vader is de houder van het stadsomroeperskampioenschap, dat elk jaar in Engeland wordt bevochten. Alderamin, pass. 16 Kreta n. Port Said. Aludra, 15 te Rotterdam. Amsteldijk, 16 v. Soerabaja n. Pladju. Ariadne, 15 v. Rotterdam n. Tanger. Armilla, 16 v. Singapore n. Lienchieu. Annenkerk, 17 v. Tangate n. Mombasa. Aagt ed ijk, 16 160 m. Z. ten W. Recife. Alioth, 16 v. Rotterdam te Bremen. Amerskerk, 16 v. Kobe n. Yokohama. Amstelland, 16 v. St. Vincent n. Montevideo. Aardijk, 15 te Houston. Akkrumdijk, 17 v. Bremen n. Hamburg. Almdijk. 17 v. Houston te Rotterdam. Alphacca, 17 te Montevideo. Averdijk, 16 v. Rotterdam n. New York. Alwaki, 16 660 m. O. Amazonerivier. Amor, 16 90 m. ZW. Ouessant. Aagtekerk, 17 v. Aden te Colombo. Adinda, 17-18 v. Singapore te Haiphong verw. Agatha, 17 v. Pladju n. Tj. Priok. Alamak, 17 v. Colombo n. Madras. Aletta, 18 v. Pladju te Penang. Alhena. pass. 17 Finisterre n. Rio de Janeiro. Amsteltoren, 18 v. Lorenzo Marquez te Durban Andijk, 18 Rotterdam te Havana verw. Averdijk, pass. 17 Lands End n. New York. Abbekerk, 13 v. Genua te Port Said verw. Albireo, 17 v. Victoria r,. Ilheos. Alnati, 17 540 m. Z.t.W. St. Vincent. Alblasserdijk, 14 v. Houston n. Rotterdam 16 te Beaumont. Alcyone, 15 v. Bahia n. Buenos Aires. Aldabi, 13 v. Rotterdam te Buenos Aires. Arendskerk, pass. 13 Str. Messina n. Genua. Argos. 17 v. Rotterdam 18 te Amsterdam. Arundo, 17 v. Port Churchill n. Rotterdam. Bantam, pass. 16 Kp. Bon n. Rotterdam. Blitar, 17 te A.delaide. Borneo, pass. 17 Gibraltar n. Amsterdam. Blijdendijk 16 te Baltimore. Boschfontein, 16 te Bremen. Bennekom, pass. 17 Vlissingen n. Trinidad. Bacchus, pass. 16 Lizard Head n. San Juan. Bagan, 16 v. Belawr.n n. Lhoseunaweh. Baud, 16 v. Makassar n. Buleleng. Bali, 17 v. Halifax n. Boston. Blommersdijk, 17 v. New York te Antw. Bonaire, 17 480 m. ZW. Fayal n. Plymouth. Billiton, 17 Seattle verwacht. Bloemfontein, 17 540 m. W.NW. Walvisbaai. Boskoop, 17 v. Lissabon n. Madeira. Chama, 19 v. Liverpool to Rotterdam verwacht Clavella, 16 150 m. W.ZW. Port Elizabeth. Coryda, pass. 16 Banka n. Adelaide. Celebes, pass. 16 ten W. Balearen n. A'dam. Ceronia, 17 v. Sundvall n. Amsterdam. Caitex Leiden, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Sidon Caltex Nederland, pass 17 Ouessant n. Sidon. Caitex Delft, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Pemis, 17 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica, 17 960 m. ZW. Flores. Caltex The Hague, pass. 16 Kp. Bougaroni naar Rotterdam. Delfland, 17 te Rio de Janeiro. Dongedijk, 16 v. San Francisco n. Portland. Danae. 16 te Amsterdam. Duivendijk, 15 te Antwerpen. Drente, 17 te Singapore. ELmina, 16 v. Accra n. Lome. Enggano, 17 te Madras. Eos, pass. 16 Kp. St. Vincent n. Rotterdam. Etrema, 17 te Pladju- Eendracht, 17 Gibraltar n. Liverpool. Esso Den Haag, pass. 17 Gibraltar n. Antw. Eemdijk, 16 te Mobile. Felipes, 16 v. Woodlands n. Pladju. Gooiland, 16 te Parana. Gordias, 16 te Nordenham. Gaasterland, IS v. Hamburg n. Amsterdam. Gouwe, pass. 16 Las Palmas n. Dakar. Graveland, 16 te Bremen. Gadila, 16 v. Pladju n. Singapore. Groote Beer, pass. 17 Kp. Race n. Quebec. Groote Kerk, pass. 17 Finisterre n. Teneriffe. Garoet, 17 v. Marseille n. Halifax. Hathor, 15 v. Izmir n. Istanboul. Helicon. 15 v. New York n. Port au Prince. Hermes, 16 te Barbados. Hathor, 16 v. Izmir te Istanboel. Hecuba, 16 v. Hamburg te Amsterdam. Hilversum, 16 60 m. Z. Westp. Kreta. Hydra, 17 v. Orinoco te San Felix. Heemskerk, 17 Ibiza eil. gepass. 18 Marseille verwacht. Hoogkerk, 17 v. Manilla n. Kobe. Hector, 17 v. Limasol n. Famagusta. Indrapoera, 16 Perim gepass. n. Suez. Indrapoera, 17 170 m. N.t.O. Massawa n. Suez. Ilos, 17 v. Tarragona n. Valencia. Java, 16 v. Belawan n. Colombo. Joh. v. Oldenbameveit, pass. 17 Bali n. Soerabaja Jagersfontein, 16 te Hamburg. Japara (KPM), 16 v. Makassar n. Soerabaja. Karsik, 15 v. Dar es Salaam n. Mauritius. Kota Gede pass. 16 Sabang n. Colombo. Karimun, 16 in Gol f.v Suez n. Belawan. Kaimana, 16 v. Makassar n. Soerabaja. Kasimbar, 18 Makassar verwacht. Kedoe, pass. 18 Finisterre n. Rotterdam. Kota Inten, 18 te Alexandrië. Kertosono, 17 v. Bombay n. Calcutta. Kieldrecht, 18 v. Zamboanga n. Singapore. Lindekerk, pass. 16 Gibraltar n. Rotterdam. Laagkerk, pass. 16 Kp. Vincent n. Santander. Langkoeas, 16 te Bremen. Laurenskerk. 16 te Marseille. Leersum, 18 v. Houston verwacht. Larenberg, pass. 16 Finisterre n. Taronte. Lawak, 15 v. San Francisco n. Manila. Linge, 16 Holmsund gepass. n. Amsterdam. Lemsterkerk, 16 300 m. W. Karachi. Leopoldskerk, pass. 17 Pantellaria n. Hamburg Loosdreeht, 17 v. Karachi n. Bombay. Limburgh, 15 v. Singapore 19 Manilla verw. Lombok, 17 v. Port of Spain n. Kaapstad. Lekhaven. 17 v. Rotterdam n. Bremen. Lieve Vrouwekerk, 18 v. Colombo te Cochin. Loenerkerk, 18 v. Hamburg te Antwerpen. Mataram, pass. 15 Kp. Guardafui n. Belawan. Modjokerto. 16 te Belawan. Manoeran, 16 v. Tj. Pandan n. TJ. Priok. Maasland, 16 te Rio de Janeiro. Murena, 16 v. Port Said n. Gibraltar. Marpessa, 18 te Bombay verw. Mentor, 15 te Grangemouth. Metula. 16 270 m. NW. Sharskbay n. Pladju. Macuba. 16 350 m. W. Mlnikoy. Merwede, 16 500 m. NW. Flores n. Antwerpen Macoma, 18 v. Balikpapan te Singapore. Mapia, 17 Pantellaria gep. n. Beyrouth. Mirza, 17 v. Balikpapan n. Singapore. Mitra, 16 v. Houston n Lewisport. Maashaven, 18 v. Montreal te Belfast. Meerkerk, 18 v. Colombo n. Aden. Meratus. 16 v. Suez n. Sorong. Maas, 17 v. Cristobal n. Buenaventura. Noordam, 16 te Rotterdam. Nigerstroom, 17 te Bordeaux. Nieuw Amsterdam, 18 v. New York te Boston verwacht. Notos, 18 v. Lissabon te Amsterdam. Nestor, 17 v. Amsterdam 18 te Rotterdam. Ondina, 15 v. Port Darwin n. Balikpapan. Oranje, 15 840 m. NO. ten O. Barbados. Oranjefontein, 17 te Kaapstad. Overijsel, 16 v. New York n- Casablanca. Ovula, 16 280 m. W. ten Z. Flores. Ophir. 17 te Tj. Priok. Ootmarsum, 17 v. Charleston n. Amsterdam. Oranjestad, 17 mo m. ZW-t.w. Madeira. Orion, 17 v. Rotterdam n. Tunis. Phrontis, 16 te Belawan. Prins Maurits, 16 te Montreal. Polydorus, 16 v. Semararg n. Tegel. Polyphemus, 16 te Penang. Prins Joh. W Friso, pass. 16 Scilly's n. Montreal Poelau Laut, 17 te Genua. Pygmalion, 15 v. Georgetown te Amsterdam. Plancius, 17 te Tj. Priok. Prins Alexander, 16 120 m. W. Ierland. Prins Willem V. 17 Scilly's n. Montreal. Prins Fred. Hendrik, pass. 17 Anti Costi eil. n. Montreal. Rafaela, 15 v. Pulubukom n. Bangkok. Rijndam, 16 300 m. ZO. ten O. Cp. Race. Roepat, 16 v. Singapore n. Port Swettenham. Rondo, 17 te Soerabaja Rijnkerk, 16 v. Aden n. Cochin. Ridderkerk, 16 te Durban. Roebia, 15 990 m. W.ZW. Vancouver eil. Rotula, 16 te Larnaca. Reyniersz, 17 te Tj. Priok. Radja, 17 ten anker rede Colombo. Raki, 17 v. Londen te Amsterdam. Rijndam, 21 v. New York te Southampton verw. Sommelsdijk, 15 te Halifax. Stad Rotterdam. 16 te Middlesboro. Sarangan, 17 te Singapore. Singkep, 17 te Tjilatjap. Stad Dordrecht, pass. 16 Finisterre n. Palermo. Sumatra, 17 te Soerabaja. Sibajak, 16 140 m. Z.ZO. Kp. Sable. Scherpendrecht, 16 180 m. NW. Fort Aleza. Stad Maassluis, 17 v. Immingham te Narvik verwacht. Stanvac Benakat, 16 240 m. O. ten Z. Kp. Cam- Doaia n. sungeigerong. Siberoet, 17 te Soerabaja. Sinabang. 16 v. Makassar n. Menado. Stad Leiden, 16 330 m. O. Tokio. Stanvac Djirak, 16 v. Telokanson n. Sungeige rong. Sunetta, 16 v. Singapore n. Pladju. Salawati, pass. 17 Kp. St. Vincent n. Port Said. Sliedrecht, pass. 17 Ouessant n. Rotterdam. Schiedijk, 18 Charleston, verwacht. Sloterdijk, 18 v. Galveston te Rotterdam. Stad Breda, 17 v. Panamakanaal n. Hawaii. Schie, 18 te Arzew. Sillndoeng, 14 v. Zanzibar te Yokohama. Tara. 16 te Rio de Janeiro. Tarakan, 15 Belawan n. Tj. Priok. Tawali, 15 v. Aden n. Suez. Teiresias, 16 te Marseille. Thalatta, pass. 15 Gibraltar n. Port Said. Themisto, 14 v. Port Churchill n. Antw. Tibia, pass. 15 Townsviile h. Miri. Ternate, 17 te Colombo. Tomini, 17 te Singapore. Tiba, 17 v. Hamburg te Antwerpen. Trompenberg pass. 16 Flores n. Houston. Tabian, 17 te New Orleans. Tegelberg, 14 te Kobe. Tabinta, 16 450 m, W. Flores n. Houston. Tjibantjet 16 200 m. O. ten Z. Kp. Varella. Tomori, pass. 16 Daedalus Rif n. Port Said. Tosari, pass. 15 Brothers n. Aden. Tankhaven II, 16 v. Sungeigerong n. Belawan. Tasman, 16 v. Chefibon'n. Tj.Priok. Tjiluwah, 16 v. Hongkong n. Singapore. Tamo, 17 Santos verwacht. Trajanus, pass. 17 Scilly's n. Amsterdam. Tjibodas, 17 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tamo, pass. 17 te Santos. Tero, 13 v. Hamburg te Rio de Janeiro verw. Utrecht, 17 v. Singapore n. Visagapatam. Van Linschoten, 16 te Bordeaux. Van Riemsdijk, 16 v. Soerabaja n. Makassar. Van Spilbergen, 18 v. Bordeaux te Dakar verw. Veendam, 18 v. Rotterdam te New York verw. Woensdrecht, pass. 15 Casparstraat n. Melbourne Westland, 16 te Amsterdam- Waiwerang, 17 te Singapore. Willemstad, 17 560 m. NO. Barbados. Westerdam, 17 v. Rotterdam te New York. TJsel, 17 v. Tunis te Malta. Zeeland (SSM). 15 v.. Kopenhagen n. Blyth. Zeeland KRL). 17 v. Semarang n. Cheribon. Zonnewijk, 16 580 m. W. Valentia. Zijpenberg, 16 100 m. ZW. Kp. Hatteras. Zuiderkruis, 17 v. Walvisbaai n. Las Palmas. KLEINE VAART Agiena, vertr. 17 v. Londen n. Rotterdam. Audacia 17 v. Barry te Setubal verwacht. Barracuda pass. 16 Brunsbüttel n. Antwerpen. Batavier I, 16 Kp. Espichel n- Bordeaux. Birmingham, 16 v. Amsterdam te Harlingen. Bornrif, 16 v. Wisby. Bree Helle, vertr. 18 v. Rotterdam n. Londen. Brem, 16 v. Oporto n. Viano Docastelo. Citadel, pass. 17 Goeree n. Gravelines. Corrie b. 16 v. Sete n. Fedala. Douro, 16 te Hamburg n. Amsterdam. Deo Duce, pass. 17 Brunsbüttel n. Kopenhagen. De Ruyter, 16 te Skutskar. Dollard vertr. 18 v. Karlstad n. Rotterdam. Domburgh, pass. 17 St. Vincent n. Lyautey. Duiveland, 16 v. Rotterdam te Leith. Erebus, vertr. 17 v. Rotterdam n. Antwerpen. Frans, 16 v. Newcastle n. Stugsund. Fribo, 17 v. Gent n. Gorkum. Gaasterland, 16 te Harlingen. Glashaven, pass. 17 Brunsbüttel 18 Svendborg verwacht. Harold, 17 te Frederikstad verwacht. Hartei, 18 Cork verwacht. Hast I, 17 v. Rotterdam n. Londen. Hondsrug, 16 v. Boston n. Rotterdam. Ilias, 16 v. Livorno n. Napel's. Ida Pieter, 16 v. Frederiksund te Yxpila. Ingeborg, 17 v. Vlaardingen n. Brake. Jan Kreumer, 17 v. Londen te Middlesbro verw. Josien, vertr. 17 v. Shoreham n. Middlesbro. Jutland, pass. 17 Brunsbiittel n. Dublin. Kenitra, pass. 17 Kp. Vilano n. Bordeaux. Lydia, 16 v. Kingslynn n. Amble. Leuvehaven, 17 v. Antwerpen te Kopenhagen verwacht. Larix, 15 v. Stugsund n. Zaandam. Midas, 15 v. Amsterdam n. Odense. Myfem. 17 v. Stockholm n. Gothenburg. Maasym, 16 te Selzeatei Mareelia, 16 v. Rotterdam te Hamburg. Matthew, 16 rede Gravesend. Menkar, v. Marseille n. Casablanca. Mercurius, 17 te Kiel. Mirfak, 16 te Agadir. Mirzam, 17 v. Nantes te Rotterdam verw. Monica, 17 v. Irvine n. Belfast. Nero, 16 v. Algiers n. Haifa. Nassauhaven, 18 v. Rotterdam te Gothenburg verwacht Nieuwhaven, pass. 17 Brunsbüttel n. Kopenhagen Noord. pass. 16 Cromer n. Billingham. Noorderhaven, pass. 16 Kiel n. Gdynia. Olivier van Noort, 17 Archangel verw. Pavo, 15 v. Karlstad n. Zaandam. Porto, 15 te Zaandam v. Koping. Palma, 16 v. Drogheda n. Lopra. Rose Marie, pass. 16 Brunsbüttel n. Rotterdam. Spes, 16 te Moirana. Strijpe, vertr. 18 v. Lissabon n. Bristolkan. Taormina, pass. 16 Brunsbüttel n. Maassluis. Theano. 17 te Dublin. Vindicat Atque Pollt, 16 v. Preston n. Cardiff. Vrouwepolder, vertr. 18 v. Rotterdam n. Antw. Vrljburgh, pass. 16 Ouessant n. Rouaan. Wilpo, 15 v, Hamina naar Zaandam. TOKIO (AFP). De Amerikaanse re gering heeft de Japanse regering voorge steld, onderhandelingen te openen over een herziening van het administratieve accoord tussen beide landen, naar het model van het Noord-Atlantische Verdrag. Een dergelijke wijziging zou inhouden, dat de Janpanse justitie de jurisdictie over de Amerikaanse troepen in Japan krijgt, voor zover deze militairen in hun vrije tijd en buiten de Amerikaanse bases in strijd met de Japanse wetten handelen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3