Doris Day, Carnaval en Comet wedijveren in kleurenpracht COEBERGH Sovjet-nota brengt Adenauer in vrij pijnlijke positie Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden V ermoorde vrou w gevonden aan strand te Castricum Eerste Dahliakeuring in Krelagehuis Castella sterkt en verjongt Uw huid Echte merkzeep voor 20 cent Zij sloeg in als een bom in de West- Duitse verkiezingsstrijd Tioe is het ontstaand Doris Day Voorronden Ballon „landde" in de Lek Car el Rijken neemt afscheid van NRU Toneelgroep „Theater" speelt Calderön Verdachte in arrest BRANDEWIJN Minister Suurhoff naar Canada Dit woord: BEU Duitse reisleider deelde klappen uit in Haagse tram Opdrachten aan Nederlandse componisten Politie legt „Mona Lisa" het zwijgen op Kerkelijk Nieuws Gat in zeedijk op Duiveland wordt groter GAAT U MET VACANTIE? Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 18 Augustus 1853 DINSDAG 18 AUGUSTUS 1953 IN DE KEURINGSZAAL VAN HET KRELAGEHUIS aan de Leidsevaart te Haarlem wordt iedere Maandag een soort tentoonstelling gehouden. De bezoekers van de bloem- bollenbeurs wordt dan het beste materiaal van de kwekers en winners van nieuwe variëteiten van alle soorten bloemen, die in de bloembollensector thuis horen, getoond. Maar voor het zover is hebben deskundige heren hun critische blikken over de aan winsten laten gaan en hen voorzien van aantekeningen. Gisteren kwamen voor het eerst dit jaar de dahlia's onder de loupe en werd men met de herfsttinten geconfron teerd. De keuringscommissie heeft heel wat werk aan deze bloemen. Men behoeft ze niet ter keuring te brengen als ze niet op een proeftuin zijn geplaatst, waar ze eerst door de commissie zijn beoordeeld. Voldoet de plant en dus de'bloem ook aan alle, niet geringe, eisen dan kunnen er certificaten aan worden verleend. Er waren, tegen de verwachting in, veel dahlia's aangevoerd. Men zou haast kunnen zeggen, dat de keuringszaal vol grote zonnen stond. De cactus en semi-cactus-dahlia's gelijken door hun kleurigheid dikwijls op zonnen. Dit zijn de grote bloemen waarvan de bloembladen opgerold zijn. Dikwijls is het hart donkerder van tint dan de einden van de bladeren. Valt daar het licht op, dan levert dat een magnifiek effect. Veel meer bijvoorbeeld dan bij die ge weldige grote gele decoratieve dahlia Tidal Wave, die een doorsnee van wel 30 tot 40 centimeter heeft. De platte bloembladen hiervan beginnen wat slap te worden en daardoor krijgt de bloem een wat flodderig uiterlijk. Hét is een import, die door in siders in Nederland niet veel kans wordt gegeven. Over Good Cheer bleken de meningen verdeeld. Dit is een cactus-dahlia van een goed geel, maar zij heeft de eigenaardig- heid dat de einden van de bladeren gesple ten zijn. Men krijgt daardoor een idee alsof ze met kantwerk is afgezet. Weer een andere bijzonderheid, die ove rigens niet nieuw is, is Comet. De gehele bloem is bruin-rood. De achterste bladen zijn vlak, zoals bij een decoratieve, maar de voorste drie of vier lagen zijn prachtige pijpjes geworden. Een typische bloem, waarvan de verkoopbaarheid nog moet worden afgewacht. Andries Wonder is weer iets anders. Dit is een decoratieve dahlia waarvan de pun ten iets omkrullen naar binnen. Die krul len zijn veel lichter van kleur dan de bla deren zelf, die daardoor een soort van zil veren puntjes hebben gekregen. Het is een uit België geïmporteerde variëteit. Doris Day is een semi-cactus-dahlia van het normale genre. Ze is alleen erg donker rood van kleur en heeft heel wat zon nodig om de van levenslust sprankelende dame te verbeelden. In onze ogen veel bekoorlijker is de semi-cactus Carnaval. Een prachtig rode bloem met heel fijne gele puntjes aan de uiteinden van de bladeren. Zo stoer als de donkerrode, bij het dieppaarse af, Tosto is zo vrolijk en vriendelijk is de enkel voudige Kokette. Het is een bloempje met een oranje hartje, mooie donkerrode blaad jes met een inderdaad koket geel puntje aan de uiteinden. Bij bloemennamen fantaseert men graag, vooral als het een zo sprekend bloemetje is als de enkelvoudige Nelly Geerlings. Prachtig rode bloemblaadjes heeft deze met een zeer sterk sprekend geel hartje. Het prachtig rose van Good-Bye maakt er werkelijk een mooi afscheid van. Het is een mooi semi-cactus. Alles even mooi rond en gelijkmatig van vorm. Topsnotch bouwde de ronde vorm v^n de bloem weer op, dat de bladeren naar voren te buigen, waardoor er werkelijk een cirkel van bloembladen ontstaat. Men zou deze keuringen kunnen be schouwen als de voorronden voor het grote tournooi in Aalsmeer. Ieder jaar organi- Bij de ballonwedstrijden, die Zaterdag boven ons land werden gehouden, zijn de zes deelnemende ballons alle een verschil lende richting uitgedreven. In Amsterdam steeg de 79-jarige Fransman Cormier op met Noordenwind. Hij landde in Mijdrecht. Mevrouw N. Boesman dreef met haar ballon van Eenrum over de stad Gronin gen en landde in Drente. De heer De Vos Klootwijk, die in Tegelen was opgestegen met een Duitse ballon, dreef eerst Oost waarts over de Duitse grens en daarna Westwaarts via Eindhoven, Tilburg en Breda naar Bergambacht en daalde tijdens de duisternis in de Lek. De ballonvaarders gingen kopje onder. De ballon steeg weer op, maar kwam nog twee keer in de rivier. Daarna sloeg de mand met de vijf opva renden tegen de palen van een electrische leiding. De ballon sleepte daarna door de bomen en telefoonleidingen en kwam om half twaalf behouden neer in een weiland. Het resultaat voor de inzittenden van deze ballon was een voetkwetsuur, een nat pak en de eerste prijs, „de Coupe Andries Blitz". In de landingsrace won mevrouw N. Boesman tezamen met de Belg Albert van der Bemden de eerste prijs, door bij drie plaatsen doellandingen te maken. DINSDAG 18 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Phoe- nixterrein: Circus Mullens, 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Mi nerva: „De Bron", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „lm weissen Rössl". alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Het dozijn blijft voorde liger", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Deserteur van het legioen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft., 8 uur. WOENSDAG 19 AUGUSTUS Phoenixterrein: Circus Mullens, 3 en 8 uur. Stadhuis: Marionettenspel, 2.30, 3.30, 4.30, 7.30, 8.30 en 9.30 uur. Minerva: „In de penairé", alle leeft., 2.30 uur; „De bron", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 u. Palace: „Het dozijn blijft voordeliger", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Jeugdvariété (op het toneel), 10.30 u. „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Lassie komt thuis", alle leeft., 11 uur. „Deserteur in het legioen", 14 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: ..Donald Duck", alle leeft., 10.30 uur; „Twee meisjes en een matroos", alle leeft., 2.15, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Het legioen der verraders", 14 jaar, 2.30. 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Das Herz einer Frau", alle leeft,. 2.30, en 9.15 uur. seren de Nederlandse Dahlia Vereniging en de Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een grote keuring. Deze is in de loop der jaren uitgegroeid tot een mach tige tentoonstelling. Verleden jaar werd deze in de beurszaal van „Treslong" te Hil- legom gehouden. Dit jaar kan men tien tallen schoonheden in een mooi arrange ment samengebracht vinden in de Centrale Aalsmeerse Veiling op 4, 5 en 6 September. Hoeveel bloemen zitten er aan een dahliaplant? Men raadt het niet, zelfs al heeft men de plant voor zich. De dahlia behoort evenals de chrysant en de paar debloem tot de groep van composieten. Ieder bloemblaadje van een dahlia en haar soortgenoten is namelijk een hele bloem met meeldraden en stamper. Bij een enkel voudige als bijvoorbeeld de hierboven reeds genoemde Nelly Geerlings en de kraag dahlia's kan men het duidelijk zien. Het hart van deze bloemen bestaat uit een grote hoeveelheid dichtgegroeide bloemblaadjes die een kokertje vormen om de meeldra den en de stamper heen. Aan de rand van het hart springen die kokertjes open en dan ziet men met een loupe de verschil lende meeldraden en de stamper al zitten. Bij de kraagdahlia's wordt het kraagje ge vormd door uitgegroeide blaadjes, die meestal opgerold zijn en daarop volgen weer vlakke blaadjes, zoals we ze bij de decoratieve kennen. Drie soorten van „bloemen" dus in écn bloem. Op Zaterdagmiddag 29 Augustus biedt de Nederlandse Radio Unie een officiële af scheidsreceptie in de KRO-studie aan het aftredende hoofd van de hoorspelkern, Carel Rijken, die in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zijn taak zal overdragen aan Constant van Kerckhoven. Des avonds zullen de leden van de hoorspel afdeling in een intiem feest in Het Hof van Holland te Hilversum afscheid nemen van het scheidende hoofd. Carel Rijken werd in 1888 te Dordrecht geboren, waar hij ook zijn schooljaren door bracht en enkele jaren werkzaam was in de fruithandel. Onverwacht schakelde hij van een handelscarrière over op het toneel, waar na hij omstreeks 1910 op de Toneelschool en kele jaren een opleiding ontving. De eerste gezelschappen, waaraan hij verbenden was, waren die van Heijermans-Rooyaards en de Koninklijke Vereniging „Het Nederlands Toneel". Van 1919 tot 1932 stond Carel Rijken op de planken van het gezelschap Jan Musch- V. d. Horst. In 1932 kwam Rijken naar de radio: hij werd door Willen van Cappellen aangezocht voor de heofspelafdeling van de VARA. Het nieuwe werk pakte hem en reeds spoedig was hij werkzam als assistent-regis seur. Met onderbreking van de oorlogsjaren heeft hij zijn acteursarbeid bij de radio voortgezet, sinds 1947 als hoofd van de hoor spelkern der N.R.U. De nieuw gevormde Oost-Nederlandse toneelgroep „Theater" zal op Zaterdag avond 5 September zijn eerste voorstelling geven te Arnhem, in welke gemeente deze groep officieel domicilie heeft. Opgevoerd wordt „La dame duende" (De onzichtbare dame) van Pedro Calderön de la Barca in de Nederlandse vertaling en bewerking van Hendrik de Vries. Het tableau de la troupe bestaat uit de heren: Kees van Iersel, Rob de Vries, Johan Schmjtz, Jacques Snoek, Jo Stern- heim, Lo van Hensbergen, Johan Walhain, Jan Modderman, Bernhard Droog, Sacco van der Made, Raymond Oosthout, Piet van der Meulen en de dames: Caro van Eyck, Hetty Beck, Jenny van Maerlant, Liane Saalborn, Diny Sprock, Karen Else, alsmede enige volontairs. ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDiJK'S DAMES KAPSALONS Santpoortcrplcin 1 - Tel. 19706 - Haarlem Buslijn 3-4-8 ADVERTENTIE Thans in drie heerlijke soorten Wanneer U voor bescheiden prijs een echte merkzeep wilt gebruiken met de volle garan tie van Castella kwaliteit, neem dan vooral de heerlijke, onverpakte Bloemenzeep. Want de geurige Castella Bloemenzeep, in vier deli cate tinten, kosten immers slechts20 cent per stuk. Castella maakt het thans IEDERE vrouw mogelijk haar huid jong en gaaf te houden, dank zij de heilzame werking van de drie soorten Castella toiletzeep. Geniet ook op warme zomerdagen eens een keertje extra van het geurige Castella-sehuim, dat Uw ge laatshuid versterkt en Uw frisse teint be schermt. Heeft Uw huid veel schuim nodig, neem dan de Castella Spécial (32 cent). Houdt U meer van de klassieke Castellazeep, dan neemt U natuurlijk Castella Schoonheidszeep (32 cent). Tijdelijk levert Uw winkelier U TWEE stukken van deze heerlijke zeep voor slechts 50 cent. Profiteer nog heden van dit bijzondere aanbod! Wilt U voor zéér bescheiden prijs toch een echte merkzeep kopen, profiteer dan van de heerlijke onverpakte Bloemenzeep (20 cent) met de zachte tinten en frisse rozengeur. Let er op. dat het merk Castella in de zeep ge stempeld is, dan kunt U nooit een imitatie ontvangen. In een vrij dicht bos van loofhout langs een zandweg midden in de verlaten duinen tussen Castricum en Bakkum bij een se cundair waterpompstation van het provin ciaal Waterleidingbedrijf is in de prille morgenuren van Maandag de 23-jarige mejuffrouw M. T. uit Amsterdam met een revolverschot dwars door haar schedel om het leven gebracht. De vermoedelijke dader is een vriend van de vermoorde, met wie zij in hotel „De Rustende Jager" te Castricum haar vacantie had doorgebracht. In de afgelopen nacht heeft, de Amster damse politie in een klein hotel bij het Tnorbeckeplcin de verdachte van de moord te Castricum gearresteerd. Het is de 25- jarige kantoorbediende W. J. Th. H. uit Amsterdam, die overgegeven werd aan de rijkspolitie van het district Amsterdam. De man legde onmiddellijk een bekentenis af. Het stoffelijk overschot van het meisje Werd gistermiddag om half drie ontdekt door de heer Van der Plaats, opzichter van het duinterrein. Vóór die tijd hebben tal- ADVERTENTIE BONN (A.N.P.) Zowel de West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, als de socia listische oppositie hebben naar aanleiding van de Russische nota inzake het Duitse probleem de mening uitgesproken, dat thans een verdere voortzetting van brief wisselingen met Moskou niet meer doel matig zou zijn en dat de Westelijke mogendheden terstond in onderhandelingen met de Sovjet-Unie moeten treden. Dit sluit echter geenszins in, dat de voorstellen, die in de Sovjet-nota vervat zijn, van Duitse zijde als aanvaardbare grondslag voor een vredesverdrag zouden worden beschouwd. Adenauer heeft er uitdrukke lijk op gewezen, dat dit naar zijn overtui ging in het geheel niet het geval is. Een vredesverdrag voor Duitsland in de geest, zoals door de Sovjet-Unie beoogd, zou vol gens hem neerkomen op een neutralisering van Duitsland. Andermaal heeft Adenauer deze onaan vaardbaar genoemd. Hij duidde haar zelfs aan als „een zelfmoord van Duitsland" en uitte de mening, dat een geneutraliseerd Duitsland in betrekkelijk korte tijd geheel en al in het Russische kielzog zou geraken. Adenauer zeide, dat het sluiten van een vredesverdrag zoals door de Russen ge wenst, drie gevolgen zou hebben. Duitsland zou hierdoor geheel alleen worden gelaten zonder afdoende middelen om zijn veilig heid te waarborgen, want het aan Duitsland toegedachte eigen beperkte leger zou vol gens de kanselier geen afdoende beveiliging zijn. Ten tweede zou de Europese integratie onmogelijk worden gemaakt en dit zou als derde gevolg hebben het wegvallen van de grondslag van de Amerikaanse politiek in Duitsland. „Met zulk een ontwikkeling kunnen wij ons in geen geval verenigen," aldus Adenauer. De kanselier heeft uit de opmerkelijke regie, die door Moskou is toegepast, de conclusie getrokken, dat het wezenlijke doel der nota is de positie der Duitse rege ring bij de aanstaande verkiezingen te ver zwakken. In feite ziet Adenauer in de voor stellen een herhaling van het reeds op 10 Maart 1952 door de Sovjet-Unie gedane voorstel. Weliswaar willen de Russen Duitsland thans laten meespreken over het vredesverdrag, doch zij houden vast aan het voor Adenauer onaanvaardbare verbod van een militair bondgenootschap voor een verenigd Duitsland. Ook de inschakeling van volgens de kan selier niet-democratisch gekozen Oost- Duitse vertegenwoordigers in een apparaat voor geheel Duitsland blijft voor Adenauer onaanvaardbaar. De socialistische oppositie in West- Duitsland heeft de nota terstond aange grepen om de door haar met steeds meer nadruk gestelde eis van een onmiddellijke conferentie der Grote Vier over Duitsland te herhalen „Het gaat de Sovjet-Unie er kennelijk om," zo heet het in een voor lopige reactie van de socialistische partij, de algemene status van een verenigd Duits land tenminste in grote lijnen vast te leg gen, voordat zij haar toestemming wil geven aan algemene verkiezingen, over welks resultaat zij zich generlei illusies maakt." Overigens heeft ook de socialisti sche partij er op gewezen, dat de door de Sovjet-Unie voorgestelde procedure, in het bijzonder de inschakeling van de regering- Grotewohl, niet met de opvatting der partij in overeenstemming is. Dit neemt echter volgens haar niet. weg, dat men nu maar op korte termijn met de Russen moet gaan onderhandelen en ophouden met „de tot nu toe vruchteloze uitwisseling van nota's en verklaringen met propagandistische inslag." Als een bom De Sovjet-nota inzake Duitslands toe komst is nochtans als een bom ingeslagen in de West-Duitse verkiezingsstrijd. Lange tijd was zulk een inslag verwacht en in kringen der regeringspartijen had men zich er ernstige zorgen over gemaakt, dat een Russisch initiatief van die aard zou zijn, dat de tot nog toe gevolgde conceptie van een vereniging van Duitsland als vrucht van een West-Europese integratie in het ongerede zou kunnen worden gebracht. Het enkele weken geleden door de Sov jet-Unie aan de Westelijke mogendheden gedane aanbod voor een conferentie over alle hangende problemen had in dit opzicht geruststellend gewerkt. Men verwachtte niet meer dat de Sovjet-Unie met een con creet voorstel over het Duitse probleem zou komen, voordat de Duitse kiezers hun oor deel over Adenauers politieke lijn zouden hebben gegeven. De verrassing die Moskou heeft bezorgd door nog voor het Westelijk antwoord op zijn aanbod een nieuwe, thans beperkte conferentie over Duitsland voor- te stellen is in Bonn krachtig ingeslagen. De Russen hebben nu weliswaar op tal van plaatsen in hun nota vast willen hou den aan de regelingen van Potsdam, doch zij hebben er uitdrukkelijk aan toegevoegd, dat ook zij inzien, dat de inmiddels ver streken acht jaren en hun ontwikkelingen niet eenvoudig ongedaan kunnen worden gemaakt. Zij zijn dus tot bepaalde conces sies bereid, die echter naar het schijnt niet het voor Duitsland teerste punt van de grenslijnen betreffen. Westelijke reacties Het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde Maandag, dat op het eer ste gezicht de jongste Russische nota over Duitsland de opvatting van de Westelijken bevestigt, dat de ministers van Buitenland se Zaken van de vier grote mogendheden bijeen moeten komen en zich moeten con centreren op het Duitse vraagstuk. Volgens een woordvoerder leek de nota na een eerste bestudering een voorstel om terug te keren naar de Sovjet-Russische voorstellen van Maart 1952, voor oplossing- van het Duitse vraagstuk. „Dit is niet erg bemoedigend," zo zei hij. Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken verklaarde,, dat door de Sov jet-Russische nota een hinderpaal is ge schapen voor vrije verkiezingen in geheel Duitsland, door de bepaling, dat zulke ver kiezingen voorafgegaan dienen te worden door het vormen van een regering voor ge heel Duitsland waarbij de regering van Oost-Duitsland op gelijke voet zou woraen gesteld met de West-Duitse regering. loze wandelaars over de zandweg gelopen zonder dat zij het meisje hadden gezien. De opzichter, die in dit particuliere duingebied controleert of de wandelaars in het bezit van de vereiste toegangskaarten zijn, ging echter op onderzoek uit, nadat hij de onbeheerde fiets van het meisje langs de weg aantrof. De zandweg komt uit op de Van Olden- burgweg, een verharde duinweg tussen Wijk aan Zee en Egmond, die de grote Zee weg van Castricum naar Bakkum kruist. Zes meter van de zandweg af vond hij het stoffelijk overschot van het meisje, ge kleed in een rode japon, waaronder een pyjamabroek uitstak. Zij droeg bovendien een wollen vestje en een kort jasje. Ter verwarming had zij over haar kousen en schoenen kranten gewikkeld. Ze lag op een jas. Vlak bij haar trof de opzichter een kof fer aan, waarin naar de politie later bleek haar overige kleren en eigendommen wa ren gepakt. De gehele middag en avond hebben de rijkspolitie en het parket uit Alkmaar een onderzoek ingesteld met behulp van een politiehond uit Santpoort. De identiteit van het meisje werd spoedig vastgesteld, daar zij haar paspoort bij zich had. In een agenda trof men tevens de naam van „De Rustende Jager" aan. De recherche wendde zich tot de eigenaar- van dit hotel, de heer L. Eggers. Uit het gastenboek bleek, dat het meisje met haar vriend haar vacantie in dit hotel te Castri cum had doorgebracht en dat het tweetal Zondagavond was vertrokken. Onmiddellijk daarna begon men een speurtocht naar de vriend, die echter niet op zijn adres in Amsterdam aanwezig was. Volgens een voorlopige reconstructie van de recherche heeft het tweetal de nacht van Zondag op Maandag samen in de dui nen op de bewuste plek doorgebracht. Dit verklaart waarom het meisje, dat het koud gehad moet hebben, de pyjamabroek heeft aangeü'okken en haar voeten met papier heeft trachten te verwarmen. Dat zij het hotel verlaten hebben, kan mogelijk ver klaard worden door geldgebrek. Vroeg in de morgen heeft, naar de po litie met vrij grote zekerheid meent te mo gen aannemen, de vriend het meisje dood geschoten. Ook voor de redenen, die hij hiervoor zou hebben, heeft de recherche een aanwijzing. Op de bewuste plek waren geen sporen van een worsteling te zien. De sectie door dr. v. d. Hulst uit Leiden wees uit, dat het meisje zwanger was. De ver moedelijke dader is op transport gesteld naar de Rijkspolitie te Castricum voor een nader verhoor. Hij zei aan de politie vanochtci', dat hij na zijn misdaad naar de zee was ge reden, ongeveer anderhalve kilometer ver wijderd van de plek waar hij het meisje had achtergelaten en dat hij het wapen een legerpistool in zee had geworpen. De ouders van het slachtoffer wonen in Hilversum, doch het meisje had het ouder lijk huis verlaten en haar intrek genomen in Amsterdam. Voor zover vanochtend be kend voorzag zij in haar onderhoud door het verrichten van kantoorwerkzaamheden op een bank. Zij woonde in bij kennissen. De minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid, de heer J. G. Suurhoff, zal Zaterdag voor een kort verblijf naar Canada vertrekken. Hij zal met de Canadese mi nister van immigratie besprekingen voeren. Ook zal minister Suurhoff Nederlandse emigranten bezoeken. Reeds in het oudste Nederlandse woordenboek, dat van 1574 dateert, komt het woord beu voor in de beteke nis: verzadigd. Het eigenaardige is dat het woord niet verbogen kan worden: men kan niet zeggen: een beue maag, maar wel: ik ben al dat geklets beu, ik heb er genoeg van. Juist de onveranderlijkheid van het woord maakt aannemelijk dat het oor spronkelijk een uitroep was, een tussen werpsel zoals de gramatica dat noemt. Dan is het een broertje van ba, een woord waarmee men in het Nederlands, Frans, Duits, maar ook in het Russisch, Servisch, Turks en gaat u maar door, zijn afkeer van iets uitdrukt. V Op de Prinsessegracht in Den Haag had Maandaig tegen middernacht een onbeteke nende aanrijding tussen een Duitse bus en een tramwagen plaats. De trambestuur der heeft er niets van gemerkt en reed door. De bus ging de tram achterna en op het Spui zette de chauffeur zijn voertuig op de rails om de tram te laten stilhouden. De cnauffeur en de reisleider van de Duit se bus gingen de tram in, waar de tram bestuurder en een passagier, die zich met het geval bemoeide, een klap in het gezicht van de reisleider kregen. De bus kon na enig oponthoud de reis vervoigen, eehter zonder leider, want de politie heeft hem aangehouden. De minister van O., K. en W. heeft aan de volgende componisten opdrachten ver leend tot het componeren van de achter hun naam vermelde werken. Sem Dresden: een werk voor koor en orkest, eventueel met een of meer solo stemmen. Hans Henkeman: een pianoconcert. Leon Orthel: een werk voor normaal bezet symphonie-orkest. Gerard Boedijn. een werk, uitvoerbaar- zowel voor een harmonie- als een fanfare corps. Mr. Guillaume Landré en Herman Stra- tegier: een werk voor vrouwenkoor met eenvoudige begeleiding van piano, orgel of strijkorkest. Jaap Geraedts: een werk voor vrouwen koor a cappella. Henk Stam: een werk voor viool en piano. Prof. Hendrik Andriessen, dr. Anth. van der Horst, Albert de Klerk en Louis Toe bosch: een werk voor orgel. De opsporingsdienst van de P.T.T. heeft in samenwerking met de rijkspolitie van Slochteren en de gemeentepolitie van Hoo- gezand-Sappemeer de clandestiene zender „Mona Lisa" opgespoord. Deze zender was op vele Zondagochtenden in de aether. Een peiling wees uit dat de zender onderge bracht moest zijn in een villa te Haren bij Groningen. Toen de politie op het terrein van de villa verscheen namen drie mannen de vlucht. Zij zagen nog kans enkele toe stellen en gramofoonplaten in een sloot te gooien. Het drietal, K. B. en P. P. uit Hooge- zand en H. L. uit Slochteren, is later aange houden. De zender, die in een kippenhok was opgesteld, is in beslag genomen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Dirksland W. van Tuyl te Lopik; te Hobart (Presb. kerk in Austra lië) F. J. Zuiderduyn te Meppel. Bedankt voor de benoeming als vicaris te Zwartemeer B. M. ter Haar vicaris te Usselo. De heer J. J. Poort, cand. te 's-Graven- hage heeft voor de benoeming als vicaris te Lemelo (O.) nog geen beslissing geno men. (Verbetering). Beroepen te Vinkeveen J. G. Abbringh te Oosterwolde (Vel). Bedankt voor Huizen (N.H.) (vac. W. Vroeginaewey) W. L. Tukker te Delft. Geref. kerken Aangenomen naar Holwerd D. Barten, candidaat te Noord-Scharwoude. Bedankt voor Middelburg (vac. H. Veld kamp) C. Goeman te Schipluiden. Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Aangenomen naar Gees (Dr.) H. D. Doorenbos, candidaat te Kampen, die be dankte voor Grootegast-Gerkesklooster en voor Ulrum. Het gat dat onlangs is ontstaan in de zeedijk op Duiveland nabij Zierikzee is de laatste dagen ongeveer twintig meter bre der geworden. De er achter liggende binnendijk heeft geen schade opgelopen. Men werkt nog steeds met man en macht om deze dijk te versterken, daar hij voorlopig als zee wering moet dienen. Over ongeveer drie weken zal een begin worden gemaakt met het dichten van het gat in de zeedijk. Wij verzoeken onze weekabonnés, die met vacantie gaan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE -„. O.. - ,/dcns een bezoek, dat alle ministers van het nieuwe kabinet in Indonesië het kabinet Ali-Wongsenegoro President Soekarno, in het Paieis Merdeka, werd deze foto genomen. brachten aan HAARLEM. Het metalen standbeeld van Lourens Janszoon Coster, hetwelk hier ter stede zal worden opgerigt, is uiterlijk tegen Mei van het aanstaande jaar gereed. Vanwege de Hoofd-commis- sie voor de oprigting van het standbeeld zal een adres bij den Gemeenteraad van Haarlem worden ingediend, waarin de be noeming zal worden verzocht van eene commissie uit dat college, welke de plaat sing van het beeld zal regelen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 5