Bloemendalers bezitten samen drie honderd vijf en twintig millioen Sportlieden uit Leamington namen afscheid van Heemstede Parade van Cirque Géant Weer dodelijk ongeluk in Haarlem, het vierde binnen tien dagen Kort en bondig Het volksvermogen in Haarlem en omgeving Totale kapitaal der Haarlemmers 294 millioen en der Heemstedenaren 160 millioen Een bril? FEDEMMANN# NATUURLIJK* <°jBrieven aan de redactie piNSDAG 18 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD;?- OPRECHTE HAARLEMSCHE COÜRANf 5 Middelgrote vermogens Grote vermogens De extremisten Rust keerde weer in het kamp van „Helios" „Humanitas" gaat collecteren Examens Benoemingen van kapelaans Burgerlijke Stand van Haarlem Kapelaan Th. M. Riep is benoemd in Den Haag Uitgever van „zwarte lijst" vrijgesproken Post voor Frankrijk wordt weer verzonden M. Princen is niet in Nederland Extra belasting op bedrijfswinst „Sursum" geeft drietal concerten Vóór de oorlog woonden er in Haarlem 33 mensen, die elk méér dan een half millioen bezaten. Kun aantal is tot 40 gestegen. Daarmede overtreft Haarlem Heemstede, waar slechts 29 van deze „halve millionnairs" wonen. In Bloemendaal evenwel wonen er niet minder dan 121! Van bedoelde 40 Haarlemmers bezitten er 15 een vermogen van meer dan een heel millioen en van de 121 Bloemendalers verkeren er zelfs 45 in die omstandigheden. In Heemstede wonen slechts 2 of 3 millionnairs. In totaal wonen er in Haarlem 5338 „kapitalisten", althans mensen van wie bekend is, dat zij enigj kapitaal bezitten. „Enig" kapitaal, want onder deze 5338 stadgenoten zijn er 275 wier ganse bezit beneden de tienduizend gulden ligt, 604 met een vermogentje tussen tien en vijftien mille en 736 met een kapitaaltje van vijftien tot twintig mille. Deze groep van zeer bescheiden vermogens omvat in Haarlem dus 30 percent van het totale aantal. In Heemstede wonen 2248 „mensen met vermogen"; daaronder zijn 121 lieden met een bezit beneden tienduizend gulden, 186 met een kapitaaltje tussen tien en vijftien mille en 214 met een bezit tussen vijftien eri twintig mille. Dat wil dus zeggen, dat in Heemstede slechts 22 pet. van de ver mogens de bescheiden omvang van ten hoogste twintig mille hebben. In Bloemendaal bezitten 2325 ingezete nen een kapitaal(tje)onder hen zijn er 110 wier bezit beneden tienduizend gulden blijft, 177 van wie het tussen tien en vijf tien mille ligt en 170, die tussen vijftien en twintigduizend gulden bezitten. Met an dere woorden: in Bloemendaal heeft slechts 19 20 pet. van de vermogen-bezitters een „bescheiden" bezit. In de groep van de middelgrote vermo gens, n.l. tussen twintig en honderdduizend gulden, liggen de verhoudingen iets anders. Er zijn 1128 Haarlemmers met een vermo gen tussen twintig en dertig mille, 1150 wier bezit tussen dertig en vijftig mille ligt en 881 met een kapitaal van vijftig tot honderdduizend gulden. Bij elkaar dus 3159 middelgrote vermogens of 59 pet. van het totaal. In Heemstede zijn 373 inwoners met een vermogen tussen twintig en dertig duizend gulden; 450 met een kapitaal tus sen dertig en vijftig mille en 504, wier be zit schommelt tussen 50 mille en een ton. Evenals in Haarlem blijkt dus juist 59 pet. van de Heemêteedse vermogenden een middelgroot kapitaal te bezitten. Maar in Bloemendaal wonen 307 lieden met een kapitaaltje tussen twintig en dertig mille, 412 met een bezit dat varieert tussen der tig- en vijftigduizend gulden, terwijl 477 Bloemendalers een vermogen hebben tus sen vijftig mille en een ton. Bijeen heeft derhalve slechts 51 pet. van de Bloemen- daalse kapitaalkrachtigen een middelgroot vermogen. Het duidelijk achterblijven van de Bloe- mendaalse percentages bij de Haarlemse en Heemsteedse, waar het de bescheiden en de middelgrote vermogens betreft, wijst er reeds op dat er in Bloemendaal een veel grotere frequentie van grote en extréme vermogens moet zijn dan in Haarlem en Heemstede. Een vermogen tussen één en twee ton bezitten 356 Haarlemmers; 96 stadgenoten bezitten tweehonderd- tot driehonderddui zend gulden, terwijl van 72 anderen het kapitaal ligt tussen drie ton en een half millioen, zodat deze groep van grote ver mogens in Haarlem 9 a 10 pet. van het totale aantal omvat. In Heemstede hebben 253 ingezetenen een vermogen tussen één en twee ton; 79 anderen hebben twee a driehonderdduizend gulden vermogen, ter wijl 39 ingezetenen 'n kapitaal bezitten tus sen drie ton en een half millioen. Derhalve hebben 371 Heemstedenaren een dergelijk groot vermogen, hetgeen neerkomt op 16 a 17 pet. van het totale aantal. Dit percen tage is dus wel zeer duidelijk hoger dan het Haarlemse van 9 10 pet. In Bloemen daal evenwel wonen 324 inwoners met een bezit van honderd- tot tweehonderdduizend gulden, 129 lieden wier kapitaal tussen twee en drie ton ligt en 108 met een ver mogen tussen drie ton en een half millioen. Alles bijeen genomen dus 561 Bloemenda lers met een vermogen tussen één ton ea een half millioen, hetgeen neerkomt op 24 pet. van het totale aantal vermogen-bezit ters. Dit percentage is dus 2,5 maal het Haarlemse en 1,5 maal het Heemsteedse. En nu tenslotte de extréme vermogens boven een half millioen gulden. Zoals reeds vermeld wonen er in Haarlem 25 ingezete nen met een bezit tussen een half millioen en een millioen en 15 met méér dan een millioen gulden. Dit is respectievelijk 0,47 pet. en 0,28 van het totale aantal. In Heem stede wonen 29 mensen met een vermogen van meer dan een half millioen; dit is 1,3 pet. van het totaal en dus relatief heel wat meer dan het Haarlemse cijfer. Echter in Bloemendaal, waar de aantallen respec tievelijk 76 en 45 belopen en de percenta ges dus respectievelijk 3,2 en bijna 2 (totaal 5,1 pet.) belopen, zijn dus aanzienlijk meer extréme vermogens geconcentreerd dan in Haarlem en Heemstede het geval is. Wij ontleenden deze gegevens aan een Zaterdag verschenen uitgave van het Cen traal Bureau voor de Statistiek over de vermogensverdeling in de Nederlandse ge meenten, de eerste van deze aard, die na de oorlog verschenen is. Aan dezelfde pu blicatie ontlenen wij ook nog de volgende bijzonderheden: Het totale bezit van de Heemsteedse bevolking beloopt 160 mil lioen gulden. De ruim zes maal grotere Haarlemse bevolking bezit tezamen 294 millioen gulden, nog niet het dubbele dus van het Heemsteedse totaal-bedrag. De Bloemendalers evenwel, die in aantal nog geringer zijn dan de Heemsteedse bevol king bezitten 325 millioen! Een duidelijke vergelijking verkrijgt men tenslotte door deze plaatselijke totaal-vermogens om te rekenen tot een vermogen per hoofd der bevolking. Men krijgt dan dat de Haar lemmers per hoofd gemiddeld 1890 be zitten, de Heemsteders 6754 en de Bloe mendalers 16.450! De rust in het kampeerdorp „Helios" aan het Noorderstrand is weergekeerd. Wan neer jnen tussen de tenten doorwandelt, ziet men in het zand de kleine kinderen spelen en de oudere jeugd vermaakt zich met het altijd boeiend spel met de hoog overslaande golven. Vrouwen zitten gezellig bij de ingang van haar kampeerhuisjes en hier en daar wordt nog gesproken over het tragisch sterfgeval, dat nog zo kort geleden de vrolijke vacantiestemming verstoorde. Vrij dag is de vijfjarige W. van Dijk uit Am sterdam plotseling ernstig ziek geworden en doktershulp mocht niet meer baten. Reeds voor het kind in het ziekenhuis aan kwam, was de dood reeds ingetreden. Tal van maatregelen, de hygiëne in het kamp betreffende, waren er het gevolg van. Doch over de aard van de ziekte bewaarde men een geheimzinnig stilzwijgen, hetgeen aanvankelijk de zenuwachtigheid deed toenemen. Nog steeds weet men niet, wat de juiste doodsoorzaak van het knaapje is ge weest, al berust men er thans in, omdat zich geen verdere gevolgen of nieuwe ziektegevallen hebben geopenbaard. Aan genomen wordt dysenterie. Personeel van publieke werken heeft Maandag het kampeerhuisje afgebroken, waarin de familie Van Dijk logeerde. In de omgeving herinnert een scherpe lysollucht ®og aan het droevige voorval, dat zich hier afspeelde. Diezelfde lucht hangt in de om geving van de toiletten, waar alle voor zorgsmaatregelen nog steeds van ki) cht fcyn, In het verversingshuis van Groenendaal in Heemstede had het afscheidsfuifje van de sportuitwisseling met Leamington Spa plaats. De foto werd genomen tijdens de drie hoeraatjes die de burgemeester van Leamington (links) op Heemstede uitbracht. Zijn Heemsteedse ambtgenoot schijnt hiermee wel van harte in te stemmen. De sportlieden uit Leamington, die de afgelopen week de gasten zijn geweest van de Heemstedenaren zijn vanochtend weer naar Engeland teruggekeerd. In het Ver versingshuis in het wandelbos Groenendaal waren Maandagavond de gastheren en gastvrouwen met hun gasten bijeen aan een feestelijke maaltijd. Mr. A. G.A. ridder van Rappard, de bur gemeester van Heemstede, sprak een af scheidswoord tot de Engelse gasten. De burgemeester zei dat Heemstede aan de sportuitwisseling met Leamington mooie herinneringen zal bewaren en het viel hem moeilijk thans voorgoed afscheid van zijn Engelse vrienden te moeten nemen. „Wij hebben door de sport vrienden gemaakt en het maken van vriendschap is altijd het hoofdddoel geweest van de uitwisseling', aldus de burgemeester. Deze uitwisseling tussen Heemstede en Leamington is namelijk de laatste ge weest. Er zal thans geen officieel bezoek van Heemstede en Leamington of omge keerd meer plaatsvinden. Door middel van on-officiële bezoeken kan de vriendschap echter worden aange houden en de burgemeester stelde aan zijn Engelse collega voor, dat Heemstede en Leamington ook in de komende jaren el kaar gastvrijheid zullen schenken. Mr. Fryer, de burgemeester van Lea mington, bracht een hartelijk woord van dank uit aan de Heemsteedse gastvrouwen en gastheren, die de afgelopen week zo hun best hadden gedaan. In zijn dank woord betrok mr. Fryer ook de heren Schipper en Borst van het organisatie comité. „Wat de heer Schipper betreft", zo merkte de Engelse burgemeester in een aardige woordspeling op, „wij hadden deze week waarlijk geen betere „skipper" kun nen vinden." De Vereniging voor Maatschappelijk werk op Humanistische grondslag „Huma nitas" houdt ook dit jaar weer een Huis- aan-huiscollecte in de week van 31 Augus tus tot en met 5 September, terwijl op Za terdag 5 September een buscollecte als sluitstuk van de actie zal worden gehouden. „Humanitas" vraagt de aandacht der Haarlemmers voor zijn werk, dat onmis baar is voor de grote groep van hen die niet kunnen of willen aankloppen bij de confessionele verenigingen voor maatschap pelijk werk. „Humanitas" wil, op basis van en huma nistische levensbeschouwing, een bijdrage leveren in de strijd tegen het nihilisme dat onze maatschappij bedreigt. De vereniging bestrijkt de terreinen van kinderbescherming, reclassering, gezinsver zorging, bejaardenzorg en algemene maat schappelijke zorg. In dit licht bezien wekken wij onze le zers, die met dit werk sympathiseren op, zich aan te melden als collectant of collec- trice, hetzij voor huis-aan-huis-, hetzij voor buscollecte. Men kan zich aanmelden bij: Linschoten- straat 87rd, Chr. Iiuygensplein 8, Nagt- zaamstraat 69, Orionweg 46, Zaanenlaan 149, Tweede Hoogerwoerddw.straat 42, te Overveen Lambr. v. Dalenlaan 9b. Aan het einde van zijn speech overhan digde hij aan mr. ridder van Rappard na mens de gemeente Leamington Spa een fraaie kristallen bokaal, die Heemstede als aandenken aan deze uitwisseling zal mo gen bewaren. De heren Schipper en Borst ontvingen eveneens een fraai souvenir. De echtgenote van de Engelse burgemeester bood aan mevr. ridder van Rappard bloe men aan. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen De laatste uitslagen van de te Haarlem gehouden hoofdakte-examens vermelden de volgende namen van geslaagden: Voor afdeling B de heren: G. J. Korrel boom te Amsterdam; J. J. A. van der Mun- nik te Bergen; H. W. Odijk te Haarlem; J. H. Dekker te Oude Wetering en D. Bark te Den Helder en mejuffrouw J. A. Schutz te Amsterdam. De examens zijn nu afgelopen. Kapelaan J. H. M. van Ingen, werkzaam in de parochie van de H.H. Elisabeth en Barbara aan de Paul Krugerstraat, is be noemd tot kapelaan te Delft en als opvolger zal naar Haarlem komen de heer R. A. Ren- kens uit Monster. Tot kapelaan te Zandvoort is benoemd de heer J. F. Steeman, die kapelaan Blom zal vervangen; deze wordt godsdienstleraar van de Sint Jozefstichting te Bergen. Te Haarlemmerliede zal als kapelaan de neomist J. A. A. Schoenmakers, te Bloemen daal de heer Chr. Waard, te Badhoevedorp de heer W. F. M. van der Kooy en te IJmui- den de heer J. A. Kerstholt optreden. Kapelaan P. T. M. Langendijk uit Haar lemmerliede, waarbij Spaarndam hoort, is overgeplaatst naar Monster. HAARLEM, 17 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 17 Aug., W. Langeveld en F. Haag; J. A. Mens en S. H. G. van Koot. GEHUWD: 17 Aug., F. J. van der List en E. G. M. Beuk. BEVALLEN van een zoon: 14 Aug., J. J. Drenth—Vos; E. Bik—Sep; 17 Aug., M. J. Smits—Selhorst. BEVALEN van een dochter: 14 Aug., W. C. Kerkman—Weber; 15 Aug., D. Philippo Visser; N. HeuvingKluit; A. J. Jonker Moolenaar; 17 Aug., M. E. Janssen—Bibo. OVERLEDEN: 14 Aug., J. A. van Damme Klooster, 86 j., van der Hulststraat; 15 Aug., E. Blommede Haan, 58 j., Linschoten- straat; R. A. R. Thuis, 5 d., Nic. van der Laanstraat; J. J. Walters, 50 j., Parklaan; E. A. de Nijs, 80 j., Dr. Leijdsstraat. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan van de parochie Onze Lieve Vrouwe van Goede Raad te Den Haag kape laan Th. M. Riep, thans kapelaan te Heem stede. Hij was acht jaren werkzaam in de parochie Sint Bavo, trad op als geestelijk adviseur van de R.K. middenstandsvereni ging en als leider van de verkenners. Op 20 Augustus zal de kapelaan in een bijeenkomst in het R.K. Verenigingsgebouw afscheid van de parochianen nemen. Tot opvolger van kapelaan Riep is benoemd kapelaan C. Visser, sedert 1949 te Dordrecht; deze is in 1912 geboren en ontving in 1937 zijn priesterwijding. De rechtbank te Almelo heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de bureauhouder van een bemiddelings- en incassobureau te Almelo, bij wie men zich tegen vergoeding ken abonneren op een lijst, waarop de na men voorkwamen van personen die een schuld niet hadden voldaan. De officier van justitie beschouwde deze lijst als smaadschrift en zei veertien dagen geleden dat het niet aanging bona fide mensen, die een reden hadden of meenden te hebben om aan een vordering niet te voldoen, als wanbetalers te doodverven en op een lijst van wanbetalers te plaatsen. De rechtbank heeft de bureauhouder vrijgesproken. Geduld eerste eis Brieven, briefkaarten en luchtpostpak ketten voor Parijs en voorsteden kunnen weer worden verzonden, echter met dien verstande, dat met vertraging in de uit reiking rekening dient te worden gehou den, zo deelt de P.T.T. mede. Brieven, briefkaarten en luchtpostpak ketten voor overig Frankrijk worden per vliegtuig naar Parijs verzonden en aldaar bewaard tot doorzending mogelijk is. Ver zending van correspondentie, zoals druk werken enzovoort per trein, is voorshands nog uitgesloten. ROMANTISCH PROGRAMMA OP DERDE ZOMERCONCERT H. O. V. Op het derde zomerconcert van de H. O. V. op 28 Augustus onder leiding van Marinus Adam, zal de pianiste Toos Onderdenwijn gaard haar solistische medewerking verlenen. Uitgevoerd worden de ouverture „Euryan- the" van C. M. von Weber, het pianoconcert van Robert Schumann en de vierde Sym- phonie van P. Tsjaikofsky. Het was een kleurrijke optocht van het Cirque Géant, die gistermiddag door de Haarlemse straten trok. Het circus-orkest, gezeten in de laadbak van een der vracht wagens van het circus, blies pittige marsen en bracht daarmee iets van die aparte circussfeer op straat. Meer nog deden dit de clown met zijn ezel en de prachtige paarden, die volgden. Cowboys en Indianen te paard schoven, vervaarlijk uitgedost, voorbij en een tweede vrachtauto vervoerde een in felkleurige gewaden gestoken gezelschap. Ook de grijnzende Marokkanen met hun rode fezzen lieten zich bekijken, en de ponys ontbraken evenmin. De vele Haarlemmers, die zich langs de weg hadden opgesteld, zagen ook de „hoge autoriteiten" van het circus voorbijtrekken. Voor de vierde keer binnen tien dagen i~ in Haarlem een verkeersongeluk met dodelijke afloop gebeurd. Maandagavond is een tweeënzestigjarige Rotterdammer bij het oversteken van de Rijksstraatweg aangereden door een vrachtauto en hij was op slag dood. Vorige week schreven wij, dat er zich in het eerste kwartaal van 1953 ten op zichte van 1952 een voortgezette daling van het aantal verkeersongelukken voor deed; de tendenz was ook in het tweede kwartaal merkbaar. In het eerste half jaar waren zelfs maar vier doden te betreuren bij verkeersongevallen. Helaas is dat gun stige beeld de laatste weken verstoord door twee ongelukken met dodelijke af loop op de Schoterweg, door twee ongeluk ken in de vorige week en door het ongeval van Maandagavond. Het aantal doden be draagt thans negen van 1 Januari j.l. tot heden. In 1952 bedroeg het aantal elf. Het ongeluk van Maandag is omstreeks zes uur gebeurd ter hoogte van perceel 132 op de Rijksstraatweg. De negenendertig- jarige C. M. B. uit Zuilen reed met een vrachtauto in de richting Haarlem op de Westelijke helft van de weg. Zijn snelheid wordt tussen 30 en 40 km per uur geschat. De westelijke zijde van de Rijksstraatweg is op het ogenblik door de rioleringswerk zaamheden opgebroken. Op het gedeelte dat opgebroken is, bevond zich de twee- enzestigjarige heer R. Grobbe uit Rotter dam en vermoed wordt, dat hij de weg in westelijke richting wilde oversteken. De heer Grobbe stond op het ogenblik, dat de vrachtauto naderde en ongeveer ander- (Verkort weergegeven) Dodelijke ongelukken. In een zeer korte tijd hebben zich in Haarlem drie dodelijke verkeersongelukken voorgedaan (inmiddels is dit aantal reeds tot vier ge stegen, Red.) en in enkele gevallen werden de slachtoffers gedood door de achterwielen van de vrachtwagen of van de aanhang wagen. Nu wordt er in een bedrijf angst vallig gewaakt tegen onbeschermde be wegende delen van de machines en ik vraag mij dan ook af waarom er geen wet telijke voorschriften bestaan om de weg gebruikers tegen de gevaarlijke achterwie len te beschermen. Het probleem zou gro tendeels opgelost kunnen worden door het aanbrengen van een stalen wand aan de beide zijden van de auto tussen de wielen. Deze wand zou tot vlakbij de grond moe ten hangen. Tevens begrijp ik niet waarom de Spaarn- damseweg niet in orde gemaakt wordt voor de afvoer van het verkeer naar Haarlem- Noord en waarom er op sommige plaatsen in Haarlem een oversteekplaats voor voet gangers vlakbij de hoek van de straat ge maakt wordt. ABONNé. Plaats voor Invaliden. Zaterdagavond heb ik, en waarschijnlijk velen met mij, genoten van de muziek op de Grote Markt. Het is echter jammer dat niet alle mensen dit kunnen zeggen. Vlak over de muziektent stonden een paar invalidewagentjes aan de kant op het trottoir, om 8 uur. Ik stond hier met mijn kinderen vlak naast. Naarmate het druk ker werd, gingen er steeds meer mensen voor de wagentjes staan. Tot de pauze kon den we het uitzicht nog enigszins vrij hou den, daarna is het deze invaliden onmoge lijk gemaakt nog iets te zien. Zou het nu niet mogelijk zijn om in de toekomst een stukje van de Grote Markt af te zetten voor deze mensen, opdat zij vrij kunnen genieten van het gebodene, zij moeten toch al zoveel missen. M. M. v. d. HORST. halve meter van de afbakening af reed, achter een bij de afbakening behorende ton. Men neemt aan, dat de Rotterdammer over een paar stenen is gestruikeld en dat hij tegen de rechter achterzijde van de laadbak der vrachtauto is gevallen. De heer Grobbe was op slag dood. Het stoffe lijk overschot is naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo overgebracht. Getuigen van het ongeval wordt ver zocht zich in verbinding te stellen met de afdeling verkeerspolitie, Lange Wijngaard straat 14 te Haarlem. Buitenlandse Zaken: Volgens geruchten zou M. Princen, die indertijd uit de Koninklijke Landmacht in Indonesië deserteerde, zich in Nederland bevinden. P., die thans Indonesisch staatsburger is, heeft een functie gehad bij het Indonesisch immigratiebureau te Djakarta, waar hij de toelating van Nederlanders moest beoor delen. P. zou vele uitwijzingen van Neder landse oud-militairen uit Indonesië be werkstelligd hebben. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft medegedeeld dat, indien P. zich in Nederland zou bevinden, men dat zou weten. Iedere Indonesische staats burger, die naar Nederland wil komen, moet in het bezit zijn van een Nederlands visum en een toelatingsbewijs. Van ieder toelatingsbewijs is het ministerie op de hoogte. Zou P. een visum aangevraagd heb ben dan zou men hem dat ongetwijfeld geweigerd hebben. Voorts verklaart men dat het een onmogelijkheid is om via Schip hol ongemerkt ons land binnen te komen. (Indonesië-veteranen hadden beweerd dat zij P. op 10 Augustus op het vliegveld had den gezien). Bij voorlopige aanslag wordt met afschaffing rekening gehouden Het ministerie van Financiën deelt mede dat door de indiening van het wetsontwerp inzake fiscale voorzieningen in het belang van de werkgelegenheid de verwachting bestaat, dat de extra belasting op bedrijfs winsten boven f 7.500, bedoeld in artikel 48a van het Besluit op de Inkomstenbelas ting 1941, over het jaar 1953 niet meer zal worden geheven. Daarom is besloten reeds bij het opleggen van de voorlopige aansla gen in de Inkomstenbelasting voor 1953 met deze mogelijkheid rekening te houden. Verwacht mag worden, dat tegen het tijd stip dat met het regelen van de definitieve aanslagen over 1953 een begin moet wor den gemaakt., over de afschaffing van deze extra-belasting een beslissing zal zijn ge vallen. Belanghebbenden kunnen intussen aan nemen dat in de voorlopige aanslagen voor 1953, waarvan het aanslagbiljet is geda teerd 1 Juli 1953 of later, de extra belas ting naar winst uit bedrijf niet is begre pen. In een betrekkelijk gering aantal geval len is reeds een voorlopige aanslag opge legd waarbii deze maatregel niet is toege past. Aan de ontvangers der directe belas tingen is opgedragen aan belastingschuldi gen die in dit geval verkeren desgevraagd uitstel te verlenen voor de in die aanslag begrepen extra belasting, echter alleen in dien het aanslagbiljet een vroegere dag tekening draagt dan 1 Juli 1953. De Bloemendaalse Christelijke muziekver eniging „Sursum" zal vanavond omstreeks acht uur weer een concert geven in het Bloe mendaalse bos. Op Dondercag 20 Augustus zal „Sursum" optreden voor de inwonenden van „Meer en Bos" in Heemstede en op 31 Augustus ten slotte zal men d't verdienstelijke ensemble kunnen horen in het Bloemendaalse open lucht theater. C BINNENLAND De kapitein ter zee G. N. H. baron Van Till, die onlangs eervol ontheven werd van de functie van chef staf bij het Inspectoraat- generaal der Koninklijke Marine, is be noemd tot adjudant in buitengewone dienst van H. M. de Koningin. Tevens werd kapitein ter zee Van Till op zijn verzoek eervol ont slag uit de zeedienst verleend. Zestig musici uit ons land kunnen ge plaatst worden bij Canadese militaire mu ziekcorpsen. Het aantal sollicitanten bedraagt thans driehonderd. De zestig uitverkorenen zullen worden verdeeld over orkesten te Halifax, Ontario, Manitoba en Alberta. Dit is reeds de tweede keer dit jaar, dat het Canadese leger poogt Nederlandse musici te werven. De eerste uitzending betrof 46 man. In het Ambonezenkamp Beugelen bij Staphorst is het in de nacht van Zaterdag op Zondag tot een handgemeen gekomen tussen een aantal Ambonezen en een kampgenoot, die verdacht wordt van sympathie voor een politieke organisatie, waarvan de anderen niet willen weten. Deze Ambonees kreeg messteken in de schouders en in het gelaat. Hij is naar het Diaconessenhuis te Meppel overgebracht. De dader is door de politie aangehouden. Een Deens sportvliegtuig heeft Maan dagavond een noodlanding gemaakt in een polder bij Sliedrecht. De sportvlieger die met zijn vrouw op weg was naar Düsseldorf, raakte boven Nijmegen uit de koers en ging West- in plaats van Oostwaarts. Toen de benzinetank bijna leeg was, moest hij een noodlanding maken. Het vliegtuig werd niet beschadigd en is, nadat benzine was aange voerd, weer opgestegen. De traditionele viering van „Hartjes dag" in de hoofdstad op de derde Maandag van Augustus heeft ook dit jaar een zeer kalm verloop gehad. Nergens waren de baldadigheden van dien aard, dat de politie handelend moest optreden. Soms laaiden de straatbrandjes zo hoog op, dat de brandweer er bij te pas moest komen, maar in de meeste gevallen liet zij het vuur uitbranden. In Scheveningen geraakte een negen jarig meisje uit Den Haag bij het baden in zee in een mui. Zij werd door de stroom mee gesleurd. Een politieagent en een burger tp.chtten haar nog te redden, evenwel zon der resultaat. Het stoffelijk overschot is een kwartier later aangespoeld. Binnenkort zal een begin worden ge maakt met de bouw van een vierde hal voor het Philipsbedrijf te Drachten. Op het ogen- bi lk zijn er 425 meisjes en 225 mannen bij Philips te Drachten werkzaam. Wanneer de vierde hal gereed is, zal de personeelssterkte tot ongeveer 1000 personen kunnen worden verhoogd. In Vlaardingen heeft een felle brand gewoed in een loods van de Rijnlandse Be- tonmaatschappij aan de Van Limburg Sti- rumstraat. In deze loods was een zagerij ondergebracht. Er stonden verscheidene machines voor het bewerken van hout en voorts waren er deuren, raamkozijnen en andere bouwmaterialen opgeslagen. De brandweer wist een deel van de loods te be houden. De meeste machines zijn vernield. Dc oorzaak van de brand is onbekend. HAARLEM EN OMGEVING Het Provinciaal Waterleidingbedrijf Noordholland, de grootste streekwaterlei- ding van ons land, bereikte opnieuw een mijlpaal. Het 140.000ste abonnement werd dezer dagen afgesloten. Dit abonnement werd aangegaan met de heer J. R. Peereboom te Naarden. Dit heugelijke feit was voor de directie van het PWN aanleiding de familie Peereboom een bloemstuk en een jaar gratis water aan te bieden. De heer F. Versluis, hoofd van de open bare lagere school te Vogelenzang, is "met ingang van 1 October benoemd tot hoofd van een openbare lagere school in de gemeente Utrecht. In aansluiting op het bericht over de vechtpartij in de omgeving van de Slamat- straat in Haarlem-Noord deelt men ons mee, dat de feestgangers van de bruiloft in con flict zijn gekomen met buren van het bruidspaar. De buren waren broers; een van hen liep een wond op, evenals twee feest gangers. Zij zyn in een ziekenhuis verbonden.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7