De gebeurtenissen in Marokko wekken verzet bij Arabieren De Sjah van Perzië is in Teheran gearriveerd Laniel gunt Kamerleden graag een ongestoorde vacantie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Bombarie Naguib vraagt om wraak Arabisch-Aziatische groep wil kwestie in Veiligheidsraad brengen Communisten en andere tegenstanders bereiden zich voor op actie Propaganda-offensief tegen de Mau Mau Het woord is aan Besluiten zij namelijk terug te komen, dan is zijn lot wel bezegeld Koel en buiïg Leider van N. E. S. B. P. v. Tieneri in arrest Nederlandse voorstel over wijziging UNO-Handvest Weerrapporten 6Se JAARGANG No 3 7 ZATERDAG 22 AUGUSTUS 1953 297e JAARGANG No 190 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET BOMMENDEBAT tussen Oost en West is opgewekt hervat. Niet alleen heeft Malenkov onlangs doen weten dat de Rus sen nu ook de waterstofbom hebben, maar ook beroept hij zich op een proefontplof- fing. De voorzitter van de commissie voor atoomenergie van het Amerikaanse Con gres heeft daarop nu geantwoord, dat de Verenigde Staten zowel ten aanzien van de atoombom als van de waterstofbom een voorsprong hebben en zullen behouden. En zijn commissie is volledig ingelicht omtrent die Russische proefontploffing. De vraag rijst hierbij vanzelf, of zij de voorsprong nu zal gaan toelichten door verscheidene proefontploffingen ten beste te geven en of Malenkov daarop weer zal antwoorden met gelijkwaardig geweld, of er zelfs een extra knal aan zal toevoegen. Een andere atoom- energische Amerikaanse senator, Strauss, heeft per brief medegedeeld dat het een dwaalbegrip zou zijn als men aannam, dat een voorraad atoomwapens in Amerikaan se handen op zichzelf nog een volledige af schrikking voor Amerika's potentiële vijan den zou zijn. Deze formulering laat de mogelijkheid van een onvolledige afschrik king, zoals u ziet, open maar ik vind het toch maar een weinig opwekkend debat en vraag mij bovendien telkens af, welk bijzonder nut er eigenlijk mee gediend wordt. De Russische en Amerikaanse re geerders weten blijkbaar toch alles van eikaars explosies en van de volken kan men moeilijk aannemen dat dit bomdebat hen inspireert, aanmoedigt, bezielt of zelfs maar verheugt. Ook andere volken kun nen er moeilijk geestdriftig door worden. Zich wellicht overstemd voelend door de bommen en vrezend dat men hem minder aandacht zou gaan schenken heeft de sena tor Joe MacCarthy van de staat Wisconsin de behoefte gevoeld een ander geluid aan te heffen en een aanval op Amerika's bond genoot Groot-Brittannië ondernomen. Hij heeft het goed en verstandig geacht die in de volgende termen uit te drukken: „Wij willen geen hondgenoten, die kruipen en zich overgeven bij een dreiging van de vijand, of die de schoenzolen van de vijand likken en hem wapenen geven." Dit omdat de Britse regering wenst, dat communis tisch China lid van de UNO wordt en om dat zij in toenemende mate handel met dit land voert. Nu is het overbodig eraan te herinneren, dat wat men Britse regeringen in de loop der tijden ook verwijten mocht, zeker meermalen met reden, de Engelsen zich zeker nimmer gekenmerkt hebben door kruipen voor de vijand, zich over geven en schoenzolen likken. De historie van de tweede wereldoorlog, waarin zij zelfs een jaar lang alleen tegenover Duits land stonden, heeft het tegendeel nog eens bijzonder duidelijk bewezen. Het is niet onnodig uit te weiden over de onzin van senator MacCarthy. Maar men vraagt zich wel af welk nut zijn kiezers in de staat Wisconsin en zijn andere aanhangers in dergelijke bombarie zien. Men vraagt zich ook af of zij niet begrijpen, dat het in strijd met de waardigheid van Amerika is als een van zijn zesennegentig senatoren, wier col lege juist in buitenlandse aangelegenheden over grote bevoegdheden beschikt en wier positie in de huidige wereld dus als zeer belangrijk geldt, op zulke wijze optreedt. Het begrip diplomatie schijnt wel ten zeer ste in het gedrang te zijn geraakt. Gij zult u herinneren dat Winston Chur chill heeft voorgesteld, besprekingen van vier mogendheden „op het hoogste niveau" te houden, met deelneming van de Russen dus en met de bedoeling, eerst eens zonder agenda en zonder publiciteit te gaan praten om te ontdekken, of men een onderling begrip zou kunnen vinden, waarin dan zou kunnen worden voortgegaan met meer spe cifieke doeleinden. Dit voorstel stond de Russen, blijkens de uitingen in hun officiële dagbladen, wel aan, maar het beviel de Amerikanen niet. Het is sindsdien geredu ceerd tot een plan om de ministers van Buitenlandse Zaken te laten vergaderen en meteen met de Duitse kwestie te beginnen. Er is weer dispuut ontstaan en de Weste lijken hebben een voor-conferentie te Washington gehouden die de altijd-aan- wezige Russische achterdocht heeft ver sterkt. Enzovoorts. Maar wat Churchill heeft voorgesteld was geen bombarie: dat was diplomatie. En zulk beleid zou de volken eindelijk eens bemoedigen. R. P. Hedenmiddag is de 31-jarige leider van de Nationaal Europese Sociale Beweging (N.E.S.B.) in zijn kantoor aan de Koning inneweg 177 te Amsterdam gearresteerd. Aan de arrestatie ging een langdurige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de N.E.S.B. werden in beslag genomen. In zijn kantoor bevond zich ook de 18-jari- ge L. Logger, die „voortrekker" is van de Nationaal Europese Jongeren Orde, een jeugdorganisatie van de N.E.S.B. Omdat hij geen lid van de N.E.S.B. is liet de po litie hem ongemoeid. Ook de werkgroepleider van de N.E.S.B. te Amsterdam A. M. Kruit is vanmorgen gelijktijdig gearresteerd. De beide arresta ties zijn uitgevoerd op grond van art. 140 2e lid van het Wetboek van Strafrecht (deelnemen aan een verboden vereniging). NEW YORK (A.F.P.) De permanen te Nederlandse vertegenwoordiger bij de U.N.O., de heer D. J. von Balluseck, heeft in een schrijven aan de secretaris-generaal van de U.N.O. vooi'gesteld de behandeling van voorbereidingen voor een eventueel te houden algemene conferentie van de leden van de U.N.O. oVer herzieningen van het Handvest op de agenda van de Algemene Vergadering te plaatsen. Het voorstel werd gedaan op last van de Nederlandse regering. Op een persconferentie zeide de heer Von Balluseck, dat volgens de Nederlandse regering de bestudering van de kwestie van de algemene conferentie op de tiende zit ting kon worden vergemakkelijkt door voorbereidend werk van het secretariaat, in het bijzonder van de juridische afdeling. Op deze wijze zouden, aldus betoogde de heer Von Balluseck, theoretische en weten schappelijke gegevens van objectieve aard kunnen worden verkregen, hetgeen het werk van de eventueel te houden algemene conferentie zou kunnen vergemakkelijken. NEW YORK (Reuter). De groep van Arabisch-Aziatische landen bij de U.N.O. heeft Vrijdag eenstemmig besloten de kwestie-Marokko onmiddellijk voor de Veiligheidsraad te brengen. De voorzitter van deze groep, de Syriër Zcineddin, die dit meedeelde, voegde hier aan toe, dat een resolutie van de groep over Marokko in voorbereiding is en bin nenkort beschikbaar zal komen. Op een persconferentie verklaarde hij, dat de groep de Sultan en het volk van Marokko in hun strijd voor vrijheid zou blijven steunen. Zcineddin trachtte Donderdag tevergeefs de kwestie-Marokko ter sprake te brengen in de politieke commissie. De Egyptische premier, generaal Naguib, zal zich naar Taif in Saoedi-Arabië bege ven, om daar de jongste gebeurtenissen in Marokko te bespreken met Koning Ibn Saoed. Bij de laatste plechtigheden, die Vrijdag aan de graftombe van Mohammed te Mek ka door de bedevaartgangers werden ge houden, heeft president Naguib Allah in een gebed verzocht de Marokkanen te wreken. Zijn gebed werd door vele duizen den mannen en vrouwen, onder wie vele Noord-Afrikanen, herhaald. Naguib had Vrijdagmorgen, voor hij zich naar de graftombe begaf, vernomen, dat de Sultan was afgezet. In Cairo verklaarde Sjeik Abdel Latif Deraz, de vice-rector magnificus van de Mohammedaanse universiteit Al Azhar, naar aanleiding van de gebeurtenissen in Marokko: „De kruistochten duren voort. Het Westen zet de strijd tegen de Islam voort." Volgens Deraz worden de Mohammeda nen in Noord-Afrika door de Fransen, in Egypte, Perzië en Pakistan door de En gelsen vervolgd. De Mohammedanen dien den zich te verenigen en te trachten zich door middel van economische en militaire maatregelen van cle bezetting der Weste lijke landen, „die de vijanden van ons ge loof zijn" te bevrijden. Inhuldiging RABAT (A.F.P./Reuter). De nieuwe Sultan van Marokko, Sidi Mohammed Ben Moelay Arafa II, is gisteren door de Oe- lama's (Mohammedaanse schriftgeleerden) te Fez in zijn waardigheid bevestigd. Een duizendtal Marokkaanse hoogwaar digheidsbekleders woonde de inhuldiging bij. De nieuwe Sultan werd uitgeroepen tot geestelijk en wereldlijk leider van het Franse protectoraat. Ook de viziers van de regering, die de acte van investituur van Rabat naar Fez hadden gebracht, waren bij de plechtigheid aanwezig. De acte, die door 350 hoogwaardigheidsbekle ders was ondertekend, houdt in, dat de nieuwe Sultan door de hoogste religieuze autoriteiten als zodanig wordt erkend. Rustig In Marokko is het Vrijdag overal rustig gebleven. De tanks en gevechtswagens, die Donderdag het paleis van de Sultan om singelden, waren weer teruggetrokken. In Casablanca, het bolwerk van de nationa listische Istiglal beweging, die de afgezette sultan steunde, was het even rustig als in de andere delen van het land. Het uitgaansverbod, dat Donderdag in alle Marokkaanse steden werd afgekon digd, is met ingang van gisteren opgeheven. De Pasja van Sefrou, Si Bekkai, maakte Vrijdag te Parijs bekend, dat hij bij de grootvizier zijn ontslag had ingediend. Hij was van oordeel, dat de sultan op geweld dadige wijze was verwijderd en hij kon geen regering dienen, die hij als illegaal beschouwde. Het secretariaat van de Arabische Liga te Cairo heeft Vrijdagochtend een nota gericht aan alle Arabische regeringen, waarin haar wordt verzocht onmiddellijk de maatregelen te bestuderen, die geno men moeten worden na de afzetting van de Sultan van Marokko. Met de intocht van de nieuwe Sultan in de Marokkaanse hoofdstad zal een volle dige hervorming van de Franse politiek en het bestuur worden ingeluid, gericht op een grotere mate van democratie, zo deelde een woordvoerder van het Franse ministe rie van Buitenlandse Zaken Vrijdag mede. In de loop van de volgende maand zul len ingrijpende veranderingen worden aan gebracht. Er zou een geheel nieuwe groep ambtenaren voor de administratie van de Marokkaanse regering worden aangesteld, met meer Marokkanen. Sidi Mohammed Ould Moulay Arafa (links) is ingehuldigd tot sultan van Marokko. Hier ziet hij toe hij het ondertekenen door Pasja's en Raids van zijn proclamatie als geestelijk leider der Islamietische kerk. BAGDAD (A.F.P.) De Sjah van Per zië is Vrijdagmiddag: met het K.L.M.- vliegtuig „Tilburg" in Bagdad aangekomen. Hij werd op het vliegveld ontvangen door de Iraakse kroonprins, Abdoelillah, de minister van defensie, generaal Assaid, en leden van de Iraakse regering. De sjah weigerde de Perzische ambassa deur in Bagdad of leden van diens staf te ontvangen. Vliegtuigen van de Iraakse luchtmacht hadden het K.L.M.-toestel geëscorteerd op de vlucht van de Iraakse grens naar het vliegveld van Bagdad. De Sjah is vanmorgen doorgereisd naar de Perzische hoofdstad, Teheran. Even voor twaalven (plaatselijke tijd) lahdde de Sjah op het vliegveld Mehrabad bij Teheran, waar hij werd verwelkomd door premier Zahedi, de militaire gou verneur van Teheran, de hoofdcommis saris van politie, de chef van de generale staf en leden van de Koninklijke familie. Naar vernomen is, heeft Nasrollah En- tezam, de Perzische vertegenwoordiger bij de UNO, de portefeuille van Buitenlandse Zaken in het kabinet-Zahedi geweigerd. Ketsjaraz Sadre, gouverneur van Ispa han onder de regering van Mossadeq, is Donderdag gearresteerd. Hij zal naar Te heran gebracht worden. Het hoofd van de stam der Gatsjgai, prins Otto Gatsjgai, is uit Teheran ge vlucht en zou weer in het gebied van Tsji- raz zijn. Zijn stam kan enkele tienduizen- Pantserwagens en militairen in Teheran hebben Vrijdagmorgen ingegrepen bij be togingen voor Mossadeq. Foto: een patrouil le rukt uit om de demonstranten te arresteren. den gewapende mannen mobiliseren en bewoont een moeilijk toegankelijk berg achtig gebied. De communistische „Toedelr'-partij heeft pamfletten verspreid, waarin de omwente ling wordt geweten aan Mossadeqs „soe pelheid" en de bevolking wordt opgeroe pen op te staan tegen het nieuwe regiem en de Sjah. In de omgeving van de nieuwe premier wordt verklaard, dat generaal Zahedi zijn kabinet zo goed als samengesteld heeft. Zahedi zou ook de portefeuille van Bin nenlandse Zaken beheren. Het kabinet zal bestaan uit deskundigen, die reeds in vo rige kabinetten zitting hadden. Inmiddels bereidde de Perzische hoofd stad zich voor op de intocht van de Sjah. Arbeiders zijn bezig met het oprichten van erebogen op de wegen van het vlieg veld naar de stad. Radio-Teheran heeft een officieel verzoek uitgezonden om po litieke leuzen van de regering-Mossadeq van muren en straten te verwijderen. Radio-Teheran deelde Vrijdag mede, dat Hoessein Makki zich achter generaal Zahedi, de nieuwe premier, heeft ge schaard. Makki, die bij de nationalisatie van de Perzische olie-industrie onder Mos sadeq een leidende rol heeft gespeeld, werd door een delegatie van de nieuwe regering bezocht. Generaal Zahedi Generaal-majoor Fazlollah Zahedi werd 60 jaar geleden te Hamadan, de hoofdstad van een provincie ten Noorden van Ispa han geboren. Zijn vader, de rentmeester van een rijke Sjeik, was een vermogend man. Zahedi jr. ging in het leger om te voorkomen, dat zijn bezittingen zouden worden onteigend door Reza Sjah, de va der van de tegenwoordige vorst. Toen hij de rang van kolonel had gekregen, werd hij gouverneur van Gilan, in het Noorden van het land. Op last van de Sjah bestreed hij hier meedogenloos het communisme, dat vele aanhangers telde. Van communistische zijde werd hij van vele wreedheden be schuldigd. Van 1922 tot 1928 voerde Zahedi het bevel over de troepen in Sjiraz waar hij een welwillende houding aannam jegens groepen, die de provincie van Perzië wil den afscheiden. In deze periode onder drukte hij een opstand van een plaatselijke Sjeik, Moehammerah, een actie waaruit hij grote financiële voordelen trok. In het jaar 1931 werd hij hoofd van de politie te Teheran, welke post hij het volgend jaar verliet om adjudant van de Sjah te wor den met de rang van generaal. In de tweede wereldoorlog ijverde ge neraal Zahedi met enige anderen voor de Duitse belangen in Perzië. Zij waren van oordeel dat er een „derde macht" nodig was tegenover de Russen en de Britten, die het land bezet hielden. Zahedi die in die tijd legercommandant in het gebied van Ispahan was, stond in contact met de stamhoofden in het Zuiden en met het Perzische leger in het Noorden. Zijn plan om steun te verlenen aan een voorgeno men aanval van Duitse parachutisten werd verijdeld door de Britse intelligence-offi- cier MacLean. Zahedi werd gevangen ge nomen en voor de rest van de oorlog in Palestina vastgehouden. In de politiek is de nieuwe premier allereerst een patriot. Hij is anti-commu nistisch, maar ook anti-Brits. Hij steunt de Sjah, hoewel zijn betrekkingen tot de vorst niet altijd even goed zijn geweest.- NAIROBI, (Reuter) De Britse gou verneur van Kenya, Sir Evelyn Baring, en de Britse opperbevelhebber in Oost- Afrika, generaal Sir George Erskine, zul len in een grootscheepse actie capitulatie voorwaarden voor de leiders van de Mau Mau bekend maken, aldus werd Vrijdag avond in Nairobi vernomen. De actie zou Maandag beginnen. Tot deze stap werd besloten omdat de Britse autoriteiten van Dedan Kimathi, die door Reuter „de beruchtste terrorist van de kolonie" wordt genoemd, en an dere leiders van de Mau Mau hadden ver nomen, dat zij hun organisaties willen ontbinden en hun activiteit staken, indien aanvaardbare capitulatievoorwaarden zou den worden aangeboden. Boven grote delen van Kenya zullen duizenden pamfletten worden uitgewor pen, waarin de rebellen veiligheid wordt aangeboden als zij zich vrijwillig over geven. Alleen diegenen onder hen, die zich hebben schuldig gemaakt aan moord en andere gruwelen, zullen worden vervolgd. Ook beginnen de Britten met een groote voorlichtingscampagne in het door de Ki- koejoes bewoonde gebied. Men zal door middel van radio, film, pamfletten en voorlichtingsauto's de Kikoejoes trachten DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Erasmus: De oorzaken van de oorlog moeten terstond weggenomen worden. Sommige dingen moeten door de vingers gezien worden; welwil lendheid zal welwillendheid uit lokken. Soms moet de vrede ge kocht worden. Wanneer gij name lijk uitrekent wat een oorlog ver slindt en hoe vele burgers gij van de ondergang kunt redden, zal hij toch goedkoop gekocht schijnen, ook al moet gij veel betalen, daar gij afgezien van het bloed van uw medeburgers voor een oor log veel meer had moeten betalen. (Uit: „De klacht van de Vrede", geschreven in 1517) te overtuigen, dat de Mau Mau tot onder gang is gedoemd. Ook zal de inheemsen worden beloofd, dat zonder verwijl de economische en sociale grieven zullen worden aangepakt, zodra de noodtoestand voorbij is. (Van onze correspondent in Parijs) Gisteren is onder leiding van zyn presi dent, Edouard Heriot, het bureau van de Franse Nationale Vergadering bijeengeko men om de mogelijkheid en de noodzaak van een speciale zitting van het parlement, dat begin Juli tot 1 October op reces ging, nader te onderzoeken. Een beslissing is nog niet gevallen en Maandag zal het bu reau, waarin alle partijen vertegenwoor digd z\jn, opnieuw vergaderen. Voor een buitengewone zitting worden 209 stemmen, dat is een derde van het totale effectief der Kamerleden, vereist. Dat cijfer is al sinds enige dagen met tien tallen stemmen overschreden, maar die stemmen werden telegrafisch uitgebracht. Iïerriot verlangt echter dat tenminste 209 Kamerleden hun telegrammen per gete kende brief zuilen bevestigen, en dat heb ben tot dusverre nog maar 202 gedepu teerden gedaan. Bovendien hebben enkele Kamerleden, in het bijzonder van Katholieke huize, hun oorspronkelijke telegrafische verzoeken naderhand weer ingetrokken. Mochten Maandag die 7 ontbrekende brieven nog binnenkomen, dan zal het paxdement vol gende week bijeenkomen en dan is het tevens zeer de vraag of het kabinet-Laniel er het levend vaix af zal kunnen brengen. De regering hangt dus weer eens aan een zijden dx-aad, en de spanning in en rond het Palais Bourbon moet dan ook ieder uur hoger stijgen. Premier Laniel, die er dus alle belang hij heeft de Kamerleden een ongestoox-de vacantie te gunnen, legt thans een gx-ote ijver aan de dag om tenminste de afval lige leden van de regeringspartijen, in het bijzonder de Katholieken, van hun aan vankelijke voornemen af te brengen. Een zeker succes kan hem niet worden be twist, want zonder twijfel wordt de nood zaak de paxTementaire activiteit voortij dig te hervatten in politieke kringen de laatste vierentwintig uur over het alge meen veel minder urgent geacht. De regering wijst er op dat de sociale rust nu langzaam wederkeert, nadat zij een aantal belangrijke concessies aan de stakers heeft gedaan, en dat het kabinet nu aanspraak kan maken op een pei'iode van diezelfde rust voor de verdere uitwer- king van het hervormingsplan, dat in be ginsel door het paxdement was aanvaard. Een uitspx-aak over de resultaten kan, zo als de opzet was, tot later wachteix, meent men. Marokko Px-emier Laniel heeft echter nog een tweede reden om een bijeenroeping van het parlement te duchten, en die reden betreft de gebeurtenissen in Marokko, of schoon niemand hem daarvoor persoonlijk aansprakelijk kan stellen. Men kan inderdaad niet ontkennen dat het complot van een aantal hoge Franse functionarissen in Marokko, tegenstanders van de vroegere Sultan, waarvan men Donderdag de ontknoping heeft beleefd, werd voox-bereid in een tijd, dat de hui dige premier nog ïxiet aaix liet bewind was. Doch dat neemt niet weg dat deze tijd bom, die eerst deze week tot explosie is gekomen, ook hst huidige kabinet zeker niet ongeschokt heeft gelaten. Zo heeft de radicale minister van Staat Mitterrand, die geen enkele verantwoordelijkheid voor de behandeling van de afgezette Sultan wil aanvaarden, al hoorbaar met zijn por- tefeuille gerammeld, en de px-emier mag zeker vrezen dat zijn regering een open bare behandeling van de Marokkaanse kwestie niet zal overleven. Om dit gevaar nu te bedwingen heeft de premier al een radicale zuivering van het dipomatieke personeel in Noord- Afrika, dat zich aan de ï'egering van Pa rijs nooit bijzonder veel gelegen liet lig gen, toegestemd, en waarschijnlijk zullen al volgende week niet alleen de bij name bekende Franse handlangers van de Pasja van Marrakesj worden afgezet of overge plaatst, doch ook de beide residenten- generaal in Marokko en Tunis, generaal Guillaume en De Hautecloque, van hun posten worden oxxtheven. Men hoopt zo dan tevens met nieuwe hoge functionarissen de omstandigheden te scheppen voor een vlotter samenwerking met de nieuwe Max-okkaanse Sultan. Het is dus duidelijk dat de Franse mi- nister-px-esident bereid is heel wat ballast over boox-d te werpen om het wankel scheepje varende te kunnen houden. Wan neer echter voor Maandag het zevental resterende stemmen bij de 202 uitgebrachte verzoekschriften zich zal voegen, dan zal hij toch heel wat politieke stuurmanskunst op moeten brengen wil hij een dreigende schipbx-euk vooi-komen. Het K.N.M.I. deelt mede: De depressie, die gisteren met regen over ons land trok, was vanmorgen bij de Zuid kust van Noorwegen aangekomen. De x-e- genhoeveelheden die gisteravond gemeten werden, waren op sommige plaatsen zeer groot: Leeuwax-den 39 en De Bilt 24 mm. Intussen bleef de luchtdruk op de gehele Noordzee laag. Het lage drukgebied is ge vuld met vx-ij koude en zeer onstabiele lucht, zodat er op uitgebreide schaal buien in voorkomen. In Engeland en ons land gingen deze plaatselijk met onweer gepaai'd. De krach tige Westelijke winden dragen ertoe bij het weer een onaangenaam karakter te geven. Aangezien de depressie dicht bij ons land blijft, is te verwachtexx dat het koude en buiige weer morgen zal voort- dux-en. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- coestand •b§ -c| id Sra SS 15ISS rÜ 25 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Edinbux-gh Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort Miinchen Wenen Innsbruck Rome geheel bew. regen regen x-egen zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. licht bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. regen licht bew. zwaar bew. nevel geheel bew. regen regen geheel bew. OZO 2 O 4 NNO 7 ZW 8 ZW 5 windstil WZW 5 WZW 9 WZW 7 windstil NW 6 WZW 4 WNW 2 WNW 1 ZZW 4 WZW 4 ZW 4 WZW 3 W 2 windstil ZZO 8 20 3 17 8 16 9 19 7 16 12 18 0,2 19 1 19 23 21 0,2 •21 6 24 9 26 0 22 15 20 9 20 31 23 0,5 23 0,5 25 20 31 4 23 30 31 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u Toestand op Ionische eilanden Bij de aai'dbevingen op de Griekse Ioni sche eianden Cephalonia en Ithaka is 90 procent van de dorpen en steden totaal vernield. Meer dan 20.000 huizen liggen in puin. Bij de opruimingswex-kzaamheden wor den nog steeds lijken gevonden. Inmiddels zijn Donderdag 86 geëvacueerden naar de eilanden teruggekeex-d. Nog 189 personen hebben repatriëring verzocht. NOG ENKELE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met enkele buien, hier en daar met onweer. Overdag iets minder koud. Aanvankelijk krachtige, aan de kust nu en dan harde, later wat afnemende wind tussen Noord-West en Zuid-West. 23 Augustus Zon op 5.36 uur. onder 19.48 uur. Maan op 19.05 uur. onder 3.23 uur. 24 Augustus Zon op 5.38 uur. onder 19.46 uur. Maan op 19.24 uur-, onder 4.55 uur. Volle maan Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 22 Augustus Hoog water: 1.11 en 13.49 uur. Laag water: 9.13 en 21.42 uur Zondag 23 Augustus Hoog water: 2.11 en 14.40 uur. Laag water: 10.15 en 22.38 uur. Maandag 24 Augustus Hoog water: 2.56 en 15.26 uur. Laag water: 11.04 en 23.27 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1