Sovjet-Unie doet vérgaande concessies aan Oost-Duitsland Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Drie kopstukken der „N.E.S.B." aangehouden „Schatkist is leeg, hulp is dringend noodzakelijk" Vijf jaar „De Waag" wordt heropend Afschaffing herstelbetaling, grote lening en vrijlating oorlogsmisdadigers Hun beweging zvordt als voortzetting der verboden N.S.B. beschouwd Vader en vier van zijn kinderen verdronken Kwestie-Marokko voor Veiligheidsraad Het woord is aan De Sjah in Teheran: Olie-politiek wordt ongewijzigd voortgezet Iets beter weer MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 Ontslagen van ministers in de Sovjet-Unie Vrachtauto te water Klachten van Belgische tandartsen Arabieren zagen de oude Sultan op de maan Ballon neergestort W eerrapporten g3e JAARGANG No 38 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 191 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. V erschi jnt dagelijks beh. op Zon- en F eestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboora en A. D. Huijsman HET OPENLUCHTTHEATER te Bloe- menclaal zal zijn eerste lustrum vieren. .Morgen over een week zal het vijf jaar geleden zijn dat het, ter gelegenheid van het gouden regeringsjubileum van Ko ningin Wilhelmina, officieel werd geopend. Het begon met amateurs te doen optreden en het zal dat ook nu doen: het gezel schap De Plankeniers uit Naarden amateurs van bijzondere qualiteit zal Zaterdagavond a.s. „De Gordel van Hip- polyta" opvoeren. Het stuk, een vrije bewerking van Julian Thomson's „The Warrior's Husband", is een blijspel in drie bedrijven en de schrijver is Mr. H. M. planten, de hoofdredacteur van het Alge meen Handelsblad. Als het ons lieftallig klimaat mocht behagen, de voorstellingen van het stuk „Maartse buien", die het nu in Augustus ondernomen heeft, tijdig te besluiten zal het Openluchttheater Zater dagavond vol zijn. Na de voorstelling zal het bestuur zijn genodigden op het terras ontvangen. Het heeft zich in een circulaire gericht tot cle stichters van het theater, tot B. en W. en de Raad van Bloemendaal en tot hen, die bijzondere belangstelling voor het bestaan van het Openluchttheater tonen. Als een der laatstgenoemden wil ik die belangstelling hier opnieuw doen blij ken en haar tot uiting brengen in bewon dering en respect. Bewondering in de eerste plaats voor de schoonheid van deze Bloemendaalse theater-schepping, onge twijfeld de schoonste waarop ons land ooit heeft kunnen bogen. In de vijf jaar van haar bestaan is die schoonheid gerijpt; de natuur heeft het hare gedaan en de mens heeft de natuur met zorg en toewij ding bijgestaan. Zo is het niet alleen een openluchttheater maar tevens een natuur tafereel geworden, dat tallozen bleef aan lokken. Een half millioen mensen, waar onder veel buitenlanders, hebben het in die vijf jaar bezocht op dagen en uren, waarop geen voorstellingen werden ge geven. En zijn tweeledige taak heeft het de basis van zijn geslaagde exploitatie ge schonken. Het lijkt wat kil, dat harde woord exploitatie zo meteen te verbinden aan de schoonheid van Natuur en Kunst toneel, muziek, ballet in Bloemen daal zo blijde verenigd. Dat is nu een maal niet te vermijden. Het leven van openluchttheaters in ons land is immer, onder klimatologische bedreiging, benard geweest. Bloemendaals wethouder A. van Geluk, als immer voorzitter van het be- siuur en de drijvende kracht bij de schep ping zowel als bij de ontwikkeling der jonge instelling, heefl met zijn trouwe medestanders dat lot naar zijn hand weten te zetten. Hij leek velen overmoedig toen hij, zo kort na de oorlog die ons land zo ontwricht had, in een periode waarin her stel alle aandacht vroeg en riskant nieuw ondernemen nog niet aan de orde scheen te zijn, zoiets ondernam. Weinig energieke lieden schudden moede hoofden. Maar anderen luisterden met aandacht, lieten zich door hem overtuigen en droegen het hunne bij. Het Bloemendaalse gemeente bestuur begreep hem heel goed. Het heeft zijn inzicht bewaarheid gezien. Na vijf jaar, waarin 125 voorstellingen in het Openluchttheater werden gegeven, ver meldt het bestuur met rustige voldoening een kassaldo-overschot van f 75.000. Het deelt bovendien mede dat aan de gemeente Bloemendaal ongeveer f 40.000 aan ver makelijkheidsbelasting werd afgedragen en voor onderhoud en diensten, door Pu blieke Werken verricht, ongeveer f 44.000 betaald. De Stichting Openluchttheater verkeert in financiëel-kerngezonde staat. Onder de leiding van een man als wethou der van Geluk, wiens beroepscarrière niet die eens theaterdirecteurs is geweest, maar die in die vijf jaar ook dat vak vol komen is .gaan beheersen, kan de Stich ting zeker het beste van haar verdere be- drijfsexploitatie verwachten. In icleeële zin is iets opgebouwd dat be wondering en respect volkomen verdient. Het Nederlandse kunstleven is verrijkt met een kostbare aanwinst. De streek, die wij bewonen, trekt daarvan eerstens pro fijt; ik geloof dat dit ook voor de jeugd zoveel goeds en blijvend belangrijks kan betekenen. Onze hartelijke gelukwensen aan de Stichting Openluchttheater Bloe mendaal bij deze eerste lustrumviering. R. P. De Stadsherberg „De Waag", een van de attracties van „Haarlem Lichtstad" zal op 5 September worden heropend. De heer A. H. Pomper, exploitant van Riche in Zand- voort, heeft de directie op zich genomen en hij heeft ons meegedeeld, dat het zijn be doeling is De Waag blijvend open te hou den. Hij is namelijk van mening, dat er in Haarlem wel degelijk behoefte moet be staan aan een établissement als dit, dat bovendien door zijn oud-Hollandse sfeer een speciale aantrekkingskracht op vreem delingen zal uitoefenen. Voorlopig zal De Waag op dezelfde voel als voorheen worden gedreven, zij het dan dat er ook gelegenheid zal zijn eenvoudige maaltijden te gebruiken. Er zal trouwens ook weer een muziekje zijn. Wanneer het experiment aanslaat, is de heer Pompei- bereid er nog meer aan ten koste te leggen en daarmee Haarlem een étalissement te bezorgen waar Haarlemmers en hun gasten zich kunnen amuseren. LONDEN (Reuter). De ministerraad van de Georgische Sovjetrepubliek heeft de plaatsvervangende minister van Staats beheer Bizjanof en de plaatsvervangende minister van Industrie, Melidze, van hun functies ontheven, aldus deelde radio- Tiflis Zaterdag mede. Beide ministers kregen andere functies. Blijkens berichten in het regeringsorgaan van Wit-Rusland zijn in deze Sovjet-repu bliek twee nieuwe vice-premiers en een aantal nieuwe ministers benoemd. De nieuwbenoemde vice-premiers zijn Kadi mof en Abrasimof. Vice-premier Tsjenri on minister van Justitie Padoeto werden ontslagen. In de Sovjetrepubliek Azerbeidsjan is vice-premier C.oembatof ontslagen. Zijn onderscheidingen werden hem ontnomen. A. M. Goekof werd benoemd tot minister van Binnenlandse Zaken ter vervanging' van gencraai-majoor S. Emoljanof. LONDEN, (Reuter) De Sovjet-Unie heeft besloten na 1 Januari 1954 Oost- Duitsland geen herstelbetalingen meer te laten verrichten, aldus is Zaterdagavond bekendgemaakt in een communiqué, dat werd uitgegeven door vertegenwoordigers van de Russische en de Oost-Duitse rege ringen na besprekingen in Moskou. De besprekingen werden bijgewoond door premier Malenkov van de Sovjet- Unie en premier Grotewohl van Oost- Duitsland. Voorts werd besloten dat: de Sovjet ondernemingen in Oost-Duitsland zonder betaling zullen worden overgedragen aan Oost-Duitsland en dat de Oost-Duitse bij drage aan het onderhoud van Sovjet troepen op Oost-Duits gebied zal worden verminderd tot een som, die niet meer bedraagt dan vijf procent van de inkom sten op de Oost-Duitse begroting. Oost-Duitsland zal worden bevrijd van betaling van uitstaande schulden met be trekking tot Russische bezettingskosten die sedert 1945 zijn opgelopen en alle andere na-oorlogse staatsschulden aan de Sovjet-Unie. In een protocol, dat na de besprekingen werd ondertekend, werd verklaard, dat eveneens overeenstemming is bereikt over een aantal vragen met betrekking tot ver sterking en ontwikkeling van economische- culturele, wetenschappelijke en technische samenwerking tussen beide landen. De Sovjet-Unie heeft Oost-Duitsland een crediet van 485 mililoen roebel ver leend, waarvan 135 millioen in vrije va luta, dat moet worden afgelost in twee jaar, te beginnen met 1955, De rente be draagt twee procent per jaar. Er zullen maatregelen worden genomen ter vrijla ting van Duitse oorlogsmisdadigers, ver oordeeld wegens misdrijven gedurende de oorlog. Hiervan zullen zijn uitgezonderd diegenen, die straiten uitzitten wegens bijzonder ernstige misdrijven tegen de vrede en de mensheid. Ter „versterking en verdere ontwikke ling van de vriendsch appel ij ke betrek kingen" tussen beide landen zullen de wederzijdse diplomatieke missies tot am bassades worden verheven. Evenals in de Sovjet-nota, die verleden week aan de Westelijke mogendheden over de kwestie-Duitsland werd toegezonden werd in het communiqué verklaard, dat in de nabije toekomst een vredesconferentie moet worden bijeengeroepen en dat deel neming van Duitsland hieraan verzekerd moet ziin. Een voorlopige regering voor geheel Duitsland moet door overeenstem ming tussen Oost- en West-Duitsland worden gevormd met als voornaamste taak de voorbereiding van vrije verkie zingen. aldus het communiqué. Radio-Warschau heeft Zondagavond omgeroepen, dat Polen na één Januari 1954 afziet van verdere Oost-Duitse her stelbetalingen. Uit Washington wordt gemeld, dat Amerikaanse regeringsbeambten Zondag de te Moskou gesloten overeenkomsten beschouwen als een poging om bij de ko mende West-Duitse verkiezing „de grootst mogelijke moeilijkheden te veroorzaken". Rede van Malenkov De besprekingen, die in Moskou zijn gevoerd tussen de regering van de Sovjet- Unie cn Oost-Duitsland, hebben tot „be langrijke besluiten" geleid, aldus heeft premier Malenkov Zaterdagavond ver klaard op een diner, dat ter ere van de Duitse regeringsdelegatie in het Kremlin te Moskou werd gegeven. Hij zei, dat in „een atmosfeer van vriendschappelijk en wederzijds begrip" vraagstukken van het ..grootste belang, voornamelijk mét betrekking tot de vrede in Europa en versterking van de betrek kingen tussen Oost-Duitsland en de Sov jet-Unie" zijn bestudeerd. West.-Duitsland, dat nu een beslissend tijdperk in ziin geschiedenis doormaakt, kan een der belangrijkste factoren voor de versterking van vrede en veiligheid in Europa óf het voornaamste centrum van aggressie worden, zo verklaarde de Sovjet premier. Hij waarschuwde voor herleving van het Duitse militarisme, dat de dood graver van het Duitse volk is geworden. „Geen camouflage kan de werkelijke po gingen van de groep-Adenauer verber gen, die koers zet naar herleving van mi litarisme in West-Duitsland". „Met dit doel voor ogen hebben de Duitse milita risten West-Duitsland met handen en voe ten gebonden aan het aggressieve Noord- Atlantisch blok", aldus Malenkov. De regering-Adenauer wil geen vreed zame oplossing van de Duitse kwestie en zet aan tot oorlog. Oost-Duitsland zou volgens de premier een historische rol kunnen spelen bii het bereiken van een verenigd, vredelievend en democratisch Duitsland en de Sovjet-Unie ziet het als haar plicht om Oost-Duitsland alle moge lijke steun en bijstand te verlenen. Voor het Duitse volk ligt de gelegenheid om een nieuw tijdperk in zijn geschiedenis te scheppen, een tijdperk van vreedzame ontwikkeling en welvaart, een tijdperk van vrede met de Sovjet-Unie en Frank rijk, Tsjechoslowakije en Polen, Engeland en België en met alle andere landen. Grotewohl Na Malenkov verklaarde de leider van de Oost-Duitse regeringsdelegatie, pre mier Grotewohl, dat de „imperialistische staten: de V.S., Engeland en Frankrijk het Duitse volk niet het recht op een vre desverdrag toestaan onder voorwendsel, dat er geen regering voor geheel Duitsland bestaat". Op uitnodiging van de Russische regering vertoeft een delegatie uit Oost-Duitsland te Moskou. De delegatie werd bij aankomst op het vliegveld van Moskou begroet door leden van de Russische regering. Foto: De Oost-Duitse premier Grotewohl inspecteert de erewacht op het vliegveld. Uiterst links (achtergrond) ziet men Andrei Gromyko; op de voorgrond van links naar rechts: M. Z. Saboerov, voorzitter van de Commissie voor Economische ontwerpen; Aiartas Mikoyan, minister van Buitenlandse Han del; V. N. Molotov, minister van Buiten landse Zaken en premier Grotewohl. Hij beschouwde het Sovjet-voorstel voor de vorming van een voorlopige regering voor geheel Duitsland als het begin van de oplossing van het Duitse vraagstuk. Drie leiders van de Nationale Europese Sociale Beweging: (NESB) zijn Zaterdag middag gearresteerd. In de hoofdstad, waar de Amsterdamse recherche tegen het mid daguur met vier aparte groepen vrijwel gelijktijdig invallen op 4 adressen uit voerde, werden de 31-jarige algemeen lei der der NESB, Van Tienen, op zijn kantoor aan de Koninginneweg 177, en de 29-jarige werkgroepleider A. M. Kruit op zijn kan toor aan de Nicolaas Maesstraat 64 in ar rest gesteld. Iets later werd in zijn woning aan de P. Campersingel 211 te Groningen door de Groningse recherche op verzoek van de officier van juslitie te Amsterdam als derde aangehouden de landelijk leider der beweging, mr. J. Wolthuis, oprichter van de Stichting Oud-Politieke delinquen ten. Op al deze adressen ging een langdurige huiszoeking vooraf. Talrijke bescheiden van de beweging werden in beslag geno men. Ook op twee andere adressen in de hoofdstad deed de recherche huiszoeking: het woonadres van de gearresteerde werk groepleider Kruit, Runstraat 9 en in een woning aan de Allard Piersonstraat van een vrouwelijk lid der beweging, mej. Grijseels, die voor de partij administratief werk op zich had genomen. Er werden exemplaren in beslag geno men van „De Dialoog", het maandelijks or gaan, dat alleen onder de leden van de NESB wordt verspreid, voorts exemplaren van het colportageblad der partij „Alarm" en de gedrukte beginselprogramma's waar in de doelstellingen zijn neergelegd. Juist als oo de overige adressen legden de re chercheurs ook beslag op dossiers en map pen met correspondentie, ledenlijsten en andere administratieve bescheiden. De politie is, zoals is bericht, reeds eer der tegen deze jonge partij opgetreden, waarbij een aantal leden in Amsterdam en een week later in Haarlem in koststondige hechtenis werden genomen, omdat zij col porteerden met het door de NESB uitgege ven blad „Alarm". In Haarlem bevond zich onder deze gearresteerde colporteurs toe vallig ook de leider P. van Tienen. Verboden vereniging De nieuwe partij vertoont volgens het openbaar ministerie niet alleen in de naam, doch ook in haar doelstellingen overeen komst met de voormalige NSB van Mus- sert. P. van T. zelf heeft bovendien als SS'er aan het Oostfront gevochten en mr. J. Wolthuis was tijdens- de bezetting vrederechter te Arnhem. De arrestaties ziin op de volgende gron den geschied: Bij een Koninklijk Besluit van de voormalige Nederlandse regering in Londen, daterend van 1944, werden de NSB, alsmede de daaraan verwante en an dere nationaal-socialistische en fascistische organisaties ontbonden. In art. 2 van dit Kon. Bèsl. werd voorts wettelijk vastge legd, dat „alle organisaties, die het streven van de NSB of een der verwante organi saties trachten voort te zetten, aangemerkt worden als verenigingen strijdig met de openbare orde en mitsdien als bij de wet verboden". Dit Kon. Besl. is nog steeds van kracht. Artikel 140 van het Wetboek van Strafrecht stelt „deelneming aan een verboden vereniging" strafbaar met gevan genisstraf van ten hoogste een jaar of een geldboete van ten hoogste f 300. Beweging In een onderhoud met het ANP had P. van T. daags- voor zijn arrestatie niet ont kend dat bij zijn partij vele ex-politieke delinquenten zijn aangesloten. Wel ont kende hij, dat hier sprake was van een voortzetting van de NSB. „Wij hebben zus- ter-organisaties in vele Europese landen", zo zeide hij. Overal heeft men deze par tijen, die door samenwerking een sterk on afhankelijk Europa tussen Rusland en Amerika zouden voorstaan, in de eigen landstaal de „sociale beweging" genoemd. „Ik had geen andere keus dan het woord beweging", vervolgde Van T., „omdat Na tionale Sociale Beweging afgekort NSB zou worden, heb ik er met opzet het woord Europese tussen gevoegd". Gewaagd hoe hij zich voorstelde met zijn partij aan de verkiezingen deel te ne men in 1956 nu immers aan zovele oud- SS'ers bij hun veroordeling de kiesrechten zijn ontzegd, antwoordde hij: „Vele oud- politieke delinquenten zijn nimmer uit de kiesrechten ontzet, anderen slechts voor 10 jaar. Die zullen allen in 1956 weer hun stem mogen uitbrengen. Ik zelf heb mijn kiesrechten nimmer verloren, aangezien mijn zaak als „jeugdgeval" is behandeld". Van T. was nog minderjarig, toen hij zich bij de SS meldde. Hij heeft dan ook niet, zoals vele andere SS'ers zijn Nederlands sta ats b urgersch a p verlor en Naar uit andere bron wordt vernomen geraakte in die tijd mr. J. Wolthuis als voorzitter van de Stichting Oud-Politieke Delinquenten in conflict met zijn medebe stuursleden. Een deel van de leden stond achter hem. Toen volgde contact met P. van Tienen en kwam een soort fusie tot stand. Na de arrestaties namen een aantal le den van de werkgroep Amsterdam der NESB de voorlopige leiding over. Zij ver zonden een request aan de Koningin, waar in zij protesteerden tegen de arrestaties en waarschuwden tevens de zuster-partijen in Duitsland, Italië, Zwitserland en Zweden. Zondagavond omstreeks zeven uur is te Raalte de expediteur Van Essen uit Raalte door onbekende oorzaak met zijn vracht auto in het Overijsels kanaal gereden. In de cabine van de vrachtauto zaten tezamen met de bestuurder drie van diens kinderen, twee jongens en een meisje. In de open laadbak zaten nog een dochtertje van de bestuurder en een nichtje uit De venter. Dit nichtje kon door toegescho ten hulp nog uit het water worden ge haald. De andere inzittenden, Van E. en 'zijn vier kinderen, zijn verdronken. Onmiddellijk na het ongeluk werd de brandweer gealarmeerd, die na enige tijd de vrachtauto uit het water haalde. In de cabine trof men de stoffelijke overschot ten van de vader en van drie van zijn kinderen. Later dregde men nog het stof felijk overschot op van het dochtertje dat achter op de auto had gezeten. Naar aanleiding van klachten van de vereniging van Belgische tandartsen over de behandeling van Belgische patiënten door in Nederland gevestigde „tandheel kundige instituten", verklaart de Neder- landsche Maatschappij tot bevordering der Tandheelkunde dat deze „instituten" geen enkele band hebben met de Nederlandsehe Maatschappij tot bevordering der Tand heelkunde en dat de activiteit van deze „instituten" in de kringen der Nederlandse tandartsen uit medische en ethische over wegingen sterk wordt afgekeurd. NEW YORK (AFP) De huidige voor zitter van de Veiligheidsraad, dr. Tsjang (China), zal Maandag bekend maken, wanneer de Veiligheidsraad zal worden bijeengeroepen ter bespreking van plaat sing op de agenda van de kwestie-Marok- ko. Men meent, dat de raad Woensdag deze kwestie in behandeling zal nemen. Als gemeld heeft de groep van Azia- tisch-Arabischc landen bij de UNO ver zocht de kwestie-Marokko op de agenda van de Veiligheidsraad te plaatsen. Zondag verspreidde zich op grote schaal een gerucht door de Marokkaanse stad Tanger, inhoudend dat de maan een won derlijke verandering had ondergaan en dat dit hemellichaam thans de beeltenis te zien gaf van de afgezette Sultan van Marokko en diens zoon. Het gevolg was dat duizenden Moham medanen zich in de nauwe straten van de Arabische wijken verdrongen of op bal- cons en daken klommen om naar de maan te kijken. Het viel de lichtgelovige Arabi sche bevolking gemakkelijk het „wonder' te aanvaarden. De politie verklaarde dat het maan- staren was begonnen, nadat zich in de DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Frederik van Eeden: Ons spreken van verleden dat niet meer is, en toekomst die nog niet is, is als het spreken van een reiziger, die het land achter hem „verdwenen" en het land voor hem „nog niet aanwezig" noemt. Het land is er altijd. winkels in de Arabische wijken van Ca sablanca het gerucht had verspreid dat de sultan naar de maan was gevlucht, om aan zijn vijanden te ontkomen. Politiemannen verspreidden tenslotte de starende massa. Sommige Fransen in Marokko zijn van mening dat het hier een listig protest te gen het afzetten van de sultan betreft. Anderen zijn er echter van overtuigd dat vele Marokkanen, die aan de voorma lige sultan bijna goddelijke eigenschappen toekenden, werkelijk geloven hem in de maan gezien te hebben. Toestand rustig AFP meldt uit Rabat dat de toestand in geheel Marokko rustig blijft. De intocht van de Sjah in Perzië is geen triomftocht geworden. Hij reed Zaterdag weliswaar onder triomfbogen Teheran binnen, doch de straten waren door de politie schoongeveegd en de auto van de Sjah was omgeven door zes andere auto's, waarin een zwaarbewapende escorte voor zijn veiligheid waakte. Dadelijk na aan komst heeft de Sjah een radiorede gehouden, waarin hij zijn aanhangers dankte voor hun inspanningen en offers. Later legde hij op een tuinfeest verklarin gen af over de Perzische politiek. Hij gaf te kennen dat zijn land dringend financiële hulp nodig had, aangezien de schatkist leeg is, en verder verklaarde hij desgevraagd, ook Russische hulp te zullen aanvaarden. De naasting van de oliemaatschappijen noemde hij „definitief". Op een persconferentie verklaarde premier Zahedy, dat Hoessein Fatemi, de voormalige minister van Buitenlandse Zaken, klaarblijkelijk nog in leven was (Aanvankelijk was gemeld, dat Fatemi Woensdag door de woedende menigte „in stukken was gescheurd"). Zahedi was er echter zeker van, dat Fatemi zou worden gearresteerd, als hij zich nog in Perzië bevond. Voorts verklaarde de nieuwe premier, dat ex-premier Mossadeq spoedig zou wor den berecht, en wel door het hoge gerechts hof wegens opstand tegen de wettige regering van het land en door de twee Huizen van het parlement wegens mis daden als premier begaan. Mossadeqs voor naamste misdaad was, aldus Zahedi, dat hij bevel had gegeven honderden mensen neer te schieten om zijn gezag te handhaven, nadat de Sjah hem had ontslagen als premier. Hervorming Vóór zijn aankomst in Teheran heeft de Sjah in een vraaggesprek meegedeeld, dat hij zal beginnen met een vergaande politiek van sociale hervorming. Hij zei andermaal een deel van zijn vermogen te zullen ver delen. Boeren zullen op zeer gunstige voor waarden stukken land van vijf, zes of acht hectare kunnen kopen. Het geld zal worden gedeponeerd op de boerenleenbanken. Iedere partij die communistische activiteit ontplooit is in Perzië illegaal, aldus de Sjah. „Wij hebben wetten die ons in staat stellen het land tegen deze activiteit te ver dedigen." Er zouden verkiezingen worden gehouden zodra de nieuwe kieswet, die algemene ver kiezingen en geheime stemming waarborgt, van kracht zal zijn. In het algemeen is het in de Perzische provincies rustig. Slechts hier en daar doen zich botsingen voor. Een twintigtal communisten heeft ge poogd een klein garnizoen te Parandak, ongeveer 160 kilometer ten Zuid-Westen van Teheran, te overwelidgen. De aanval werd afgeslagen. Volgens het dagblad „Kaynan" heeft de leider der Perzische socialistische partij, C-holam Hoessein Zirakzadeh, een fanatieke aanhanger van Mossadeq, die herhaaldelijk in het openbaar te zijnen gunste sprak, zelfmoord gepleegd. Op het hoofd van de gewezen minister van Buitenlandse Zaken Hoessein Fatemi is een prijs van 10.000 realen gezet. Mutaties en arrestaties Volgens te Londen ontvangen berichten van radio-Teheran heeft het Perzische ministerie van Buitenlandse Zaken de Per zische ambassadeurs in Bagdad en Parijs, Zondagmiddag is in Littfeld, nabij Siegen een luchtballon neergestort. De vier inzit tenden zijn om het leven gekomen. De ballon was Zondagmorgen in Keulen opgestegen. Uit het logboek van de verongelukte bal lon blijkt, dat de ballon eerst met een snelheid van ongeveer vijf tot zes meter per seconde tot op een hoogte van 2500 meter uit een lagere luchtlaag naar boven was gerukt. Daarbij is de ballon volgens deskundigen waarschijnlijk in een war mere luchtlaag geraakt, en door het plot selinge uitzetten van het gas geklapt. Vol gens ooggetuigen trachten de inzittenden nog door het uitwerpen van ballast de valsnelheid te verhinderen. de gezant in Brussel, de zaakgelastigde in Rome en de consul-generaal te Bagdad van hun functies ontheven. Het onafhankelijke Perzische avondblad „Kejan" schreef Zondag dat de regering- Zahedi tot nu toe 200 personen heeft ge arresteerd waaronder het grootste gedeelte van de 38 afgevaardigden, die de leiding hadden van Mossadeqs „nationale bewe ging" en 40 communistische leiders. Amerika zwijgt A.F.P. meldt uit Washington dat noch het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, noch het hoofd van het bureau „Amerikaanse hulpverlening aan het bui tenland", Harold Stassen, commentaar wil den leveren op de verklaring van de Sjah van Perzië, dat zijn land onverwijlde finan ciële hulp nodig heeft. Evenwel wordt van bepaalde Amerikaanse ambtelijke zijde vernomen dat de vraag stukken tegenover de nieuwe Perzische regering zich gesteld ziet, te Washington zeer nauwkeurig worden bestudeerd. Men meent in deze kringen dat elk Perzisch be roep om financiële hulp in de Verenigde Staten welwillend zal worden ontvangen en dat hierop onverwijld zal worden gerea geerd. Men legt er echter in dit verband ook de nadruk op dat het aan president Eisen hower zelf is besehoren een beslissing te nemen over economische hulpverlening aan Perzië. Het weer in de komende dagen zal iets beter zijn dan het de laatste tijd is geweest. Een nieuwe Oceaanstoring volgt een iets Noorderlijker baan dan zijn voorganger en dat betekent, dat de ongunstige invloed van deze depressie niet zo lang zal aanhouden. Het belangrijkste regengebied van de sto ring passeerde in de nacht en ochtend ons land. Morgen kunnen hier en daar in het land buien voorkomen maar daarna wordt het toch geleidelijk zonniger. De tempera tuur blijft evenwel aan de lage kant omdat, voorlopig de aanvoer van koelere Oceaan- lucht nog voortduurt. (Van hedenmorgen 7 uur) weers- Oft c ^5 55 d ra a s toestand Fg SS JJ Zz £jj 25 Helsinki half bew. Z 5 19 0 Stockholm licht bew. ZW 7 20 0 Oslo geheel bew. ZZO 3 16 0.6 Kopenhagen regen Z 11 20 3 Amsterdam regen ZZW 8 19 4 Edinburgh licht bew. ZZW 5 16 0 Londen regen ZZW 4 19 Luxemburg regen ONO 5 18 0.3 Parijs zwaar bew. Z 5 21 0.4 Bordeaux mist windstil 26 0 Grenoble onbewolkt windstil 24 0 Nice onbewolkt NW 3 25 0 Genève onbewolkt windstil 23 0 Ziirich mist windstil 21 Locarno onbewolkt O 2 24 0 Berlijn zwaar bew. Z 3 20 0 Frankfort zwaar bew. ZW 5 21 0 München onbewolkt ZZW 2 18 0 Wenen geheel bew. ZZW 7 20 3 Innsbruck mist windstil 20 0 Rome onbewolkt NNO 2 28 0 Maximum temp. gisteren: neerslag laatste 24 u WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met slechts enkele verspreid voorkomende buien, hoofd zakelijk in de Noordelijke helft van het land. Weinig verandering in tempera tuur. Matige en af en toe vrij krach tige Zuid-Westelijke, later Westelijke wind. 25 Augustus Zon op 5.40 uur. onder 19.44 uur. Maan op 19.40 uur. onder 6.26 uur. Hoog en laag water in ïJmuiden Maandag 24 Augustus Hoog water: 2.56 en 15.26 uur. Laag water: 11.04 en 23.27 uur. Dinsdag 25 Augustus Hoog water: 3.41 en 16.08 uur. Laag water: 11.51 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1