Nieuwe actie tegen Werner Naumann, Göbbels handlanger Vlaamse nazi's verstoren weer de Ijzerbedevaart Laniel doet concessies aan stakende spoorwegarbeiders PANDA EN DE BLAUWE FLONKER Agenda voor Haarlem Wereldnieuws VccU ió het zo Men wil via politieke zuivering zijn candidatuur onmogelijk maken De radio geeft Dinsdag Gestrekte armen, Hou Zee-geroep en kruis van Oostfrontstrijders Zevenjarig jongetje door trein overreden C. G. T. handhaaft stakingsoproep, de meeste postbeambten werken weer Waar is Atlantis? J MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 AVRO-voorzitter moet beenamputatie ondergaan Kerkelijk Nieuws LIKDOORNS WONDEROLfE Overwegwachter had afsluit bomen te vroeg geopend Vandaag beslissing over bijeenroeping Assemblée GAAT U MET VACANTIE? KEIP Gr. Houtitrast 137 naast Luior DüSSELDORF, (ANP). Dr. Werner Naumann (oud-handlanger van Göbbels) candidaat van de uiterst rechtse „Duitse Rijkspartij" (D.R.P.) voor de West-Duitse Bondsdag, is in moeilijkheden geraakt, nu do regering van Noord-Rynland-Westfalen een weg meent te hebben gevonden om hem als candidaat voor het parlement on mogelijk te maken. Nu de Britse bezet— tingsautoriteiten Zaterdag haar bevoegd heden om over vroegere nationaal-socialis- ten te oordelen aan Duitse autoriteiten hebben overgedragen, wil men in Diissel- dorf de in feite reeds lang stilgezette ma chine der politieke zuivering tegen hem in het geweer brengen. Het kabinet van Noord-Rijnland-Westfalen, onder leiding van dr. Karl Arnold, zou daar heden over beslissen. De zuiveringsproeeduro behoeft slechts enkele uren in beslag te nemen. Indien Naumann daarbij in klasse een of twee van voormalige nationaal-socialisten zou worden ingedeeld, zou hij zich geen candidaat voor de Bondsdag kunnen stellen. Naumann zelf verklaarde Zondagavond voor een aantal buitenlandse correspon denten in het gloednieuwe Diisseldorfse „Edenhotel", dat die toeleg niet zou ge lukken. Hij zeide namelijk reeds begin 1952 gezuiverd te zijn. Hij voegde hieraan toe „zonder enige moeilijkheid" niet schul dig te zijn bevonden en de bewijzen daar van ook te hebben overgelegd bij de in diening van zijn candidatuur voor de Bondsdag. Naumann wenste echter niet te zeggen, waar de zuiveringsprocedure had plaats gevonden. „Het zal zonder een rechtsbreuk niet mogelijk zijn een nieuwe zuiverings procedure tegen mij te openen", zeide hij triomfantelijk. Overigens gaat het Naumann met zijn verkiezingscampagne niet voor de wind. Hij stuit alom op verboden van politie, of cp rotte tomaten of eieren van tegenstan ders. Naumann verklaarde Zondagavond dat de Duitse Rijkspartij tegen het hier en daar uitgesproken spreekverbod zal procederen. Voorlopig heeft er voor het partijbestuur echter niets anders opgeze ten dan alle openbare vergaderingen af te gelasten en uitsluitend in gesloten bijeen komsten verkiezingspropaganda te bedrij ven. Men zal niet meer aankondigen waar deze bijeenkomsten zullen worden gehou den, omdat men voor nieuwe storingen vreest. Openbare vergaderingen zal de partij slechts daar houden, waar zij geen moeilijkheden te vrezen heeft. Dat was volgens Naumann het geval in de kies kring Diepholz in Nedersaksen, waar hij candidaat is gesteld en wel „omdat daar geen sociaal-democraten zijn". De voor naamste tegencandidaat van Naumann in deze kieskring is een ander bekende na- tionaal-socialist, Ostermann, die daar voor een der regeringspartijen, de F.D.P. (vrije democratische partij), candidaat is gesteld. Naumann zeide, dat zijn partij in ver schillende kieskringen in Nedersaksen de meeste stemmen op zich zou verenigen en dat zij tenminste 5 pet. der stemmen in het Bondsgebied zou behalen. Daardoor zou zij een fractie van 20 man in de Bondsdag verkrijgen. Grote hoop stelt de partij op het optre den van Hitiers luchtheld Rudel als can didaat voor de Eondsdag. De enige afge vaardigde, die de Duitse Rijkspsrtij thans in het parlement heeft, Von Thadden, kondigde aan dat Rudel op 27 Augustus per K.L.M. uit Madrid in de bondsrepu bliek zal aankomen. Bier en worst De moeilijkheden, die de Duitse Rijks partij als meest besproken nieuwe natio- naal-soeialistische partij ondervindt, ble- ADVERTENT1E HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed en litteraire kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw 9.35 Platen. 9.40 Lichtbaken, causerie. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Platen. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Metropole-orkest. (12.3012.33 Weer bericht). 12.33 Platen. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Amusementsmuziek. 14.40 Lichte muziek. 14.35 Platen. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de kin deren. 17.15 Felicitaties voor de kinderen. 17.45 Regeringsuitzending: Dr. ir. J. G. Osse- waarde: Mechanische landbouw in de tro pen. 18.00 Hammondorgel: 18.20 Sportpraat- je. 18.30 Dit is leven, causerie. 18.45 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Pla ten. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Omroep orkest en solist. 21.45 Viool en piano. 22.15 rennen. 22.45 Gebed en litt. kal. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Platen. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Cabaret: (Intermezzo: Hé, zijn die getrouwd?). 11.30 Alt en piano. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Orgel spel. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of platen. 13.20 Promenade-orkest. 14.00 Am. muziek-kaleidoscoop. 14.30 Voor de jeugd. 15.00 Voor de vrouw. 15.03 Operettemuziek. 15.55 Platen. 16.45 Voor de jeugd. 17.30 Pla ten. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 Re portage of platen. 13.35 Musettê-orkest. 19.10 Platen. 19.50 Van Groenlanders en Eskimo's 20.00 Nieuws. 20.05 Amusementsmuziek. 20.55 Het open balconraam, hoorspel. 21.15 Bay- reuther Festspiele: Siegfried, opera (3e acte) 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 New York Calling. 23.2024.00 Platen. TELEVISIE-PROGRAMMA 20.1521.45 1. Actualiteiten. 2. Weerover- zicht. 3. Ballet. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.24 Ac cordeonduo. 12.50 Koersen. 13.00 Nieuws. 13.15 Accordeonduo. 13.30, 14.00, 14.15 en 15.30 Platen. 16.00 Omroep-orkest. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Kamer muziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.00 Omroep orkest. 20.45 Platen. 21.00 Wat is dat? 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.30 Sport. 22.55 Platen. 22,55—23.00 Nieuws. ken Zondagavond in Düsseldorf. De partij had hier een grote vergadering aangekon digd, doch de deelnemers, een minimaal aantal getrouwen, werden van de ene zaal naar de andere gezonden. Overal wezen de caféhouders het gezelschap de deur, zodra bleek dat Naumann zou spreken. Eerst in de vierde cafézaal, waar men, op de hielen gezeten door een aantal cor respondenten, terecht kwam, geiukte het Naumann voor twintig belangstellenden, die de gehele estafette hadden meege maakt, aan het woord te komen. De par tijgenoten hoorden hem, onder het genot van bier en worst, rustig aan. De voorzitter van de AVRO, de heer G. de Clercq, is op 13 Augustus in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam opgenomen wegens ernstige verkalking in de slagader van het linkerbeen. Dit been zal geampu teerd moeten worden. Verwacht wordt, dat het ongeveer vier weken zal duren, voordat de heer De Clercq met een noodprothese het zieken huis zal kunnen verlaten. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling: ds. F. Bannink (pred. voor bijzondere werkzaamheden in de Ned. Hervormde Kerk,van 19451951 predikant te Purmerend, daarna tot 1 October reser- ve-legerpred.), te Loosdrecht, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Arum: J. Bomhof, cand. te Hasselt; te Orangeville (Canada) (Cana dian Reformed Church): G. van Dooren te Enschedé. DIKSMUIDE (ANP). Vijfenveertig- duizend Vlamingen zijn gisteren naar Diks- muide getogen om op de historische vlakte van Kaaskerke aan de voet van het ver minkte IJzermonument, hulde te brengen aan de Vlaamse gevallenen der beide wereldoorlogen. Door het toedoen van een aantal extremisten had deze bedevaart evenwel een zeer rumoerig verloop en de leiding van het bedevaartcomité moest herhaaldelijk optreden tegen vooral jeug dige elementen, die de normale afwikkeling van het programma dreigden te verstoren en incidenten trachtten te verwekken. De vlakte waar de plechtigheid zich af speelde was geheel afgezet met leeuwen vlaggen en op de Pax-poort en het puin van de IJzertoren wapperden zwart-gele wimpels. Op de voorste rijen, aan de voet van het neergevallen gesteente van het monument, dat na de bevrijding door on bekende hand werd verwoest, hadden naast de leden van het bedevaartcomité, de Vlaamse ministers De Quae, De Taeye en Van den Daele plaats genomen. Reeds onmiddellijk na het opdragen van de mis en het schallen der bazuinen bleek dat zich een groot aantal ordeverstoorders onder de bedevaartgangei's had gemengd, die van de plechtigheid een politieke de monstratie wilden maken. Toen de voor zegger Hein Hackaert het podium had be treden, werd zijn stem gedurende verschei dene minuten overstemd door de kreten „Amnestie" (voor de politieke delinquenten uit de laatste oorlog) en „Weg met de Ka tholieke Volkspartij". Overal verschenen plotseling borden met dezelfde leuzen. De uitvoering van de hymne „De Blauw voet" bracht de gemoederen weer enigszins tot rust. Toen werd aangekondigd.dat.Adiel Debeuckelaere, een oudstrijder uit de oor log 19141918, om wie de laatsté tijd veel te doen is geweest in de Belgische pers, het woord zou voeren, werd langdurig geap plaudisseerd. Toen spreker het probleem der amnestie aanroerde, klonk opnieuw het ge roep „amnestie" op en werden pamfletten rondgestrooid waarin eveneens de invrij heidstelling der politieke delinquenten werd geëist. De leden van het IJzerbede- vaartcomité maakten zich van een groot aantal dezer strooibiljetten meester. Daar dit niet naar de wens der demonstranten was ontstonden felle woordenwisselingen. Meisjes legden vervolgens aan de voet van het IJzermonument schilden neer waarop de namen voorkwamen van de doden, die in de IJzervlakte ter ruste wer den gelegd. Vervolgens begaven de drie ministers zich naar voren en legden zij bij de IJzertoren een kroon neer "an orchi deeën waarop geschreven stond: „Aan de gesneuvelden voor het vaderland. De rege ring". Toen de ministers zich weer naar hun plaats begaven, klonk opnieuw „Weg met de C.V.P.". De minister van Volksge zondheid De Taeye verliet hierop de plech tigheid. Hou Zee Bij het hierna volgende défilé der vlag gen was het opvallend dat bij het passeren van het oranje-wit-blauw een gedeelte der bedevaartgangers „Hou Zee" riep. De uitvoering van „Vlaanderen" bracht de rust weer, doch toen prof. Fransen het spreekgestoelte beklom, moest hij enkele ogenblikken wachten omdat de extremisten in spreekkoor de terugkeer eisten van prof. Daels, die na de bevrijding bij verstek ter dood werd veroordeeld en die thans in Zwitserland verblijft. De duizenden Vlamingen legden daarna de eed van trouw aan Vlaanderen af. Op vallend was overigens dat minister De Quae zich hiervan onthield. Bij het zingen van de „Vlaamse Leeuw", waarmee de bedevaart werd beëindigd, groetten duizenden met gestrekte arm. Tal rijke groepen kwamen hierna naar voren met spandoeken waarmee zij zich onder het scanderen van „amnestie" opstelden rond om de leden van het bedevaartcomité en de beide ministers. Slechts met veel moeite slaagden dezen erin de vlakte van Kaas kerke te verlaten. Intussen was het links en rechts tot schermutselingen gekomen. De Vlaamse senator De Boodt, een gewezen minister, werd toegeroepen dat hij niets te zeggen had, omdat hij nimmer aan het Oostfront had gestreden en geen vijf jaar in Belgische gevangenissen had vertoefd. Op zeker ogenblik werd hem zelfs de hoed over de oren geslagen. Eenzelfde lot onder gingen de hoofddeksels van twee leden van het bedevaartcomité. Het werd een gehar rewar van belang en zodra ergens een groep een doek met het opschrift „amnes tie" of „weg met de C.V.P." omhoog stak, trok er onmiddellijk een andere groep op af om dit aan flarden te scheuren en wan neer de ene groen een lied aanhief probeer de een andere dit te overschreeuwen. Dit alles gaf aanleiding tot menig handgemeen. Politie Tenslotte kwam de politie op het toneel om de IJzertoren te ontruimen. Zij werd op gejouw onthaald en er moest een ver sterking van 300 bereden rijkswachters te paard worden aangevoerd. Toen zij in de vlakte verschenen dreigden de manifestan ten met banken en stoelen. Slechts door hét optreden van Florimond Grammens, de bekende voorvechter voor Vlaamse straat bordjes, die wist te bereiken dat de rijks wacht werd teruggetrokken, kon erger worden voorkomen. Een der leden van het bedevaartcomité bracht hulde aan de rijks wacht, die ondanks de provocerende hou ding van sommige demonstranten, geen enkel incident heeft verwekt. Na de plechtigheid werd de kroon die namens de regering aan de voet van de IJzertoren was neergelegd, door de leden van het b.edevaartcomité weggehaald, ^m- dat men naar aanleiding hiérvan 'ohgë-: regeldheden vreesde. Bij het monument werd een kruis opgemerkt met het op schrift: „Oostfrontstrijders 19401945". ADVERTENTIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wcrtel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. Doordat de overwegwachter de afsluit bomen te vroeg opende is Zondagmorgen om half twaalf op een bewaakte overweg te Maassluis een zevenjarig jongetje door de D-trein HamburgHoek van Holland overreden. Het kind was terstond dood. De Nederlandse spoorwegen hebben medegedeeld dat de D-trein naar Hoek van Holland, kort nadat een electrische trein uit Hoek van Holland in Maassluis aan- aankomt, de bewaakte spoorwegovergang in tegengestelde richting moet passeren. De overwegwachter heeft, hoewel het sein voor de D-trein op veilig stond, de overweg open gezet nadat de electrische trein ge passeerd was. Toen de spoorbomen omhoog gingen, zette het verkeer zich in beweging De machinist van de D-trein die de bomen zag opgaan, gaf dadelijk aanhoudende fluit signalen. Een personenauto kon nog op het nippertje voor de trein langs wegkomen. De kleine jongen, de zevenjarige F. J. van Ingen uit Maassluis, weifelde even hetgeen hem noodlottig werd. PARIJS (Reuter). Volgens kringen, die in nauwe verbinding staan met de Franse regering, heeft deze Zondag inge stemd met een verzachting van de straf maatregelen tegen de stakende spoorweg arbeiders. Hiermee is een der voornaamste hinderpalen voor een hervatting van het werk door deze arbeiders uit de weg ge ruimd. De tweede grote hinderpaal voor een hervatting van het werk bij de Franse spoorwegen, de door de C.G.T. uitgevaar digde stakingsoproep, blijft echter bestaan. De regering is in besprekingen met ver tegenwoordigers van de socialistische „Force Ouvrière" overeengekomen, dat spoorwegarbeiders, die zijn geschorst om dat zij geweigerd hebben gehoor te geven aan een algemene waarschuwing om het werk te hervatten, weer in dienst kunnen treden, zonder hiertoe een officieel ver zoek in te dienen. Dit geldt niet voor ar beiders, die daden van geweld of van sabo tage hebben bedreven. De arbeiders krijgen geen loon over de stakingsdagen, maar de inhouding van loon zal over een periode van verscheidene maanden worden „uitge smeerd". De gevallen van arbeiders, die geweigerd hebben gevolg te geven aan hun door de regering persoonlijk toegezonden oproepen om het werk te hervatten, zullen stuk voor stuk worden bekeken teneinde te bepalen welke administratieve straffen (zoals terugstelling in positie, door minder rekening te houden met het aantal dienst jaren of door een tijdelijk niet in aanmer king komen voor promotie) zullen worden toegepast. Zondae reden in Pariis 176 van de 550 bussen, die er gewoonlijk rijden. Van de 153 treinen van de ondergrondse spoorweg vertrokken er 115. Van de 360 stations van de ondergrondse waren er 71 gesloten. Sabotage Een passagierstrein, die met een snelheid van ruim negentig kilometer per uur in de richting van Toulouse reed, is Vrijdag in botsing gekomen met een stuk rots, dat aan een touw voor een brug hing. Door de botsing werd het windscherm van de be stuurderscabine stuk geslagen, waarbij een der bestuurders ernstiff en de andere licht werd gewond. De leiding der politie van Toulouse, die Zondag hiervan mede deling deed. verklaarde dat het een geval van sabotage betrof. Het stakingscomité van de spoorweg arbeiders uit Toulouse zeide dat dit een daad was van „provocateurs". P.T.T. werkt grotendeels weer Na een Zaterdag gehouden vergadering van het Franse kabinet, zeide een rege ringswoordvoerder, dat in 85 van de 9.0 Franse departementen het P.T.T.-personeel Zaterdag normaal aan het werk is gegaan. In Pariis echter was nog 80 percent van de nostboden in staking. Bij de telefoon te Parijs was 70 percent van het personeel op het werk verschenen. De P.T.T. heeft blijkens een A.N.P.-be- richt uit Den Haag medegedeeld, dat het telegraaf verkeer met Frankrijk wederom functioneert. Evenwel moet gerekend wor den met de mogelijkheid van vertraging in de aflevering der telegrammen, zodat deze slechts voor risico van de afzender kun nen worden aangenomen. De afwikkeling van de telefoongesprekken met Frankrijk geschiedt weer zonder abnormale vertra ging. v De stakingsoproep tot de arbeiders van de Renaultfabriek is een mislukking ge worden. Het grondpersoneel van de Air France besloot de staking tot Maandag voort te zetten. Ook de staking in de gas- en electriciteitsbedrijven werden voortge zet. Het bureau van de Franse Nationale Ver gadering dat Vrijdag nog geen besluit ge nomen had over het al dan niet bijeen roepen van de vergadering ter bespreking van de door de stakingen ontstane toe stand, komt vandaag opnieuw bijeen. Treinverkeer gebrekkig Het treinverkeer voor reizigers naar Frankrijk is nog gebrekkip. De trein naar Parijs die Zondag om 15.00 uur uit Am sterdam is vertrokken, is niet verder ge komen dan Brussel. Twee treinen die Zondag van Parijs moesten komen, zijn van Brussel in plaats van uit Parijs vertrokken. Men reist dus op eigen risico en moet met grote vertra ging rekening houden. De Parijzenaars waren Maandag op nieuw voor een groot deel aangewezen op vervoer met militaire vrachtwagens, aan gezien nog slechts een derde van de stads bussen en de helft van de ondergrondse treinen reed. Het treinverkeer met de Parijse voor steden was nog zo goed als geheel ge stremd. De autoriteiten hebben beloofd, aat meer treinen op de lange trajecten zullen rijden. Voorts werden Maandagochtend in Pa rijs nog slechts weinig postbestellingen verricht en het telefoonverkeer met an dere steden ondervond grote vertraging. ADVERTENTIE BEROUW Wij verzoeken onze weekabonnés. die met vacantie saan het abonnements geld vooruit aan de bezorger te vol doen. DE ADMINISTRATIE 3. Jolliepop haastte zich om Panda op de hoogte te stellen van het verzoek, dat de Minister hem bij monde van baron Pökjes had gedaan. En hij liet niet na er op te wijzen, dat hier een mogelijkheid voor Panda lag om een titel te verkrijgen. Zodra Panda in de salon kwam, stond baron Pök jes op en maakte een buigingdie door Panda een weinig onhandig werd na gevolgd. „Mijnheer Panda", sprak de ba ron, mag ik thans uw beslissing vernemen? Wilt u de goedheid hebben, om Zijne Hoog heid, de Groot Mogol hier tijdelijk te huis vesten?" „Natuurlijk", zei Panda vriende lijk, „dat vind ik best! Het lijkt me wel leuk om zo'n Grootehdinges eens hier te hebben enUiteraardzei Jolliepop, die het nodig oordeelde, om in meer gepaste bewoordingen het verzoek in te willigen. „Mijnheer Panda rekent het zich tot een eer om gastheer van Zijne Hoogheid te mogen zijn. Hij zal de logeer kamer voor de hoge gast in gereedheid laten brengen". „Eén kamer zal niet vol doende zijn", merkte baron Pökjes op, „Zijne Hoogheid zal namelijk vergezeld zijn van twee raadsheren, dertig bedienden en zijn lievelings-leeuw". tSjah, dat komt er van, als je zo geraffineerd aard-olie dom doet. Had liever een Amerikaans siga retje opgestoken - bijvoorbeeld een Lexington, van America's Best Tobaccos. MAANDAG 24 AUGUSTUS Rembrandt: „lm weissen Rössl", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Robinson Crusoë", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're Mine", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „Het complot van Crip ple Creek", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Verboden vrucht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „My dream is yours", alle leeft., 8.15 uur. DINSDAG 25 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Rem brandt: ,.Im weissen Rössl", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Geen verlof, geen verloving", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Montagne's jeugdvariété, 10.30 uur; „Robinson Crusoë", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur. Lido: „Because you 're mine", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Donald Duck en zijn nieuwste avonturen", alle leeft.. 10.30 uur. „Het complot van Cripple Creek", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur: Spaarne: „De koning der raketmannen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Bittere rijst", 18 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „De zesdaagse", alle leef tijden, 2.30 uur; „Johny Belinda", 13 jaar, 8.15 uur. Noodweer. De laatste twee dagen is Noord-Italië door hevige stormen ge teisterd, waardoor zes personen om het leven zijn gekomen. Vijftig personen moesten in een ziekenhuis worden opge nomen en ruim 100 mensen waren Zon dagavond dakloos. De schade aan de oogst is aanzienlijk en bedraagt mil- lioenen lires. Bij Reggio Emilia geraak te de bevolking in een paniekstemming door twee aardschokken. De schade bleef echter beperkt tot het omvallen van een paar schoorstenen. In Zuid- Italië, in Cantanzaro, kwamen vier man nen om het leven toen een vuurwerk fabriek, door de bliksem getroffen, in vlammen opging. Opdracht. De onlangs afgezette Russische minister van Staatsveiligheid, Beria, zou voor zijn val, volgens het blad van het Amerikaanse Hoge Commissariaat in Duitsland, „Neue Zeitung", opdracht gegeven hebben Ulbi'icht als secretaris generaal van de Oost-Duitse partij af te zetten. Storm. Tot Zondag zijn 33 personen om het leven gekomen door de zware stor men, die in Chili woeden. In het gehele land is aanzienlijke schade aangericht. De provincies Santiago en Valparaiso werden het zwaarst getroffen. Meer dan 10.000 mensen zijn dakloos. De rivier Mapocho, waaraan Santiago is gelegen, is normaal een meter diep en 10 meter breed. Nu is de rivier 6 meter diep en 30 meter breed. Een brug in een voor stad is weggespoeld. Het ergste schijnt thans voorbij te zijn, doch in het An- desgebergte valt veel sneeuw. Uitstel. Prof. August Piccard heeft Zater dag de voorgenomen proefnemingen met zijn „Bathyscape" voor onbepaalde tijd uitgesteld in verband met ongunstige weersomstandigheden. Hij was aanvan kelijk van plan dit weekeinde ten Wes ten van het eiland Capri tot een diepte van 1300 meter af te dalen, als voor bereiding van een poging om een diepte van 4000 meter te bereiken. Terwijl prof. Piccard in de golf van Napels zijn eerste proeven nam, hebben verleden week twee officieren van de Franse marine met een „Bathyscape", gebouwd naar een ontwerp van Piccard het we reldrecord gebroken en een diepte van 2100 meter bereikt. Uitwisseling. Het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken is voorstander van grotere uitwisseling van gegevens over atoomonderzoek met bevriende landen. Het ministerie meent, dat er ge vallen zijn, waarin de V.S. wellicht on middellijk profijt zouden kunnen heb ben van een uitwisseling van gegevens. Dit is verklaard door de Amerikaanse waarnemende minister van Buitenland se Zaken, Bedell Smith, in een schrijven aan de voorzitter van de Senaatscom missie voor buitenlande aangelegen heden, Wiley. Deze laatste had over dit onderwerp inlichtingen gevraagd, naar aanleiding van de snel groeiende pro gramma's voor atoomonderzoek in lan den als Frankrijk, Nederland, Noor wegen en Canada. Raketten. De Britse minister van Bevoor rading, Duncan Sandys, heeft Zaterdag verklaard, dat Engeland en Australië in het afgelopen jaar „opmerkelijke vor deringen" hebben gemaakt bij de ont wikkeling van geleide raketten. Hij zei, dat met het oog op onderschepping van met grote snelheid en op grote hoogte vliegende bommenwerpers raketten worden ontwikkeld, die een snelheid van 3200 kilometer per uur kunnen halen en die snel wendbaar zijn, zodat geen vijandelijk vliegtuig de raketten zal kunnen ontlopen. Proeven. De Londense correspondent van het Australische blad „Sydney Sunday Herald" heeft gemeld, dat waarschijn lijk in de eerste week van October de Britten in Australië proeven zullen nemen met drie atoomwapens, die uit militair oogpunt veel belangrijker zijn dan de waterstofbom. De uitwerking van deze wapenen zou veel geringer zijn dan die van de waterstofbom, maar zij zijn voor militair gebruik geschikt, om dat men de uitwerking zeer nauwkeurig kan bepalen. Slachtoffers. Volgens officiële cijfers heb ben de aardbevelingen op de Ionische eilanden 381 doden geëist en 768 ge wonden. Honderdduizend woningen zijn verwoest en de schade wórdt geschat op honderd millioen dollar. De regering treft maatregelen voor het onderbrengen van honderdduizend mensen. ADVERTENTIE Het brllleglas waardoor U beter ziet dat levert ONDER de naam Atlantis wordt in het algemeen verstaan een eiland of ei landengroep, of desnoods een continent, dat in overoude tijden ten Westen van de Zuilen van Hercules (straat van Gibraltar) zou hebben gelegen, doch dat door een plotselinge aardbeving in de oceaan zou zijn verzonken. Plato is de enige uit de Oudheid die een zelfstandig bericht in deze geest niet in deze woorden! over At lantis geeft en hij verhaalt daarbij van het welvarende en hoogontwikkelde rijk, dat door koningen werd bestuurd, oorlog voer de met Egypte en Griekenland, maar ten slotte met zijn hele bevolking, zijn paleizen en zijn schatten in de diepte verdween. Volgens Plato had deze ramp zich 9000 jaren vóór zijn tijd voltrokken, zodat zij thans ruim 11000 jaar achter de rug zou liggen. Omdat geen enkele onafhan kelijke bron uit de Oudheid verder iets over Atlantis weet te vertellen en integendeel het verhaal van Plato reeds door zijn leerlingen in twijfel wend ge trokken, kunt u de vraag opwerpen, waarom wc ons in deze tijd nog druk maken over één op zichzelf staande mededeling van de oude Plato? Immers, wanneer ieder praatje in de tegenwoordige wereldpers over 2300 jaar nog op veler lippen ligt, zullen de vol gende generaties over uitgebreide spraak organen moeten beschikken! Deze tegen werping is juist, maar we dienen wel te bedenken, dat niet iedere hedendaagse journalist met Plato kan worden gelijkge steld. Bovendien is men de laatste 75 jaren tot de ontdekking gekomen dat iedere mede deling uit de Griekse oudheid met de nodige aandacht dient te worden bekeken. Dat heeft de befaamde Heinrich Schliemann ondervonden toen hij, afgaande op de Griekse tekst van Homerus, zijn opgravin gen verrichtte en de meest opzienbarende vondsten aan het licht bracht. Er is dus alle reden een dergelijke mede deling over het verzonken Atlantis de ver eiste opmerkzaamheid te schenken, doch wij zullen ons niet begeven in de metho den, waarop de tekst van Plato op de meest verschillende manieren kan worden uit gelegd, noch ons in de strijd mengen die door de verscheidenheid van theorieën is ontbrand en waarbij zelfs traangasbommen als argumenten zijn aangewend (Sorbonne 1929). We willen slechts op merken, dat u het idee van een in historische tijden in de Atlantische Oceaan verzon ken Atlantis rustig uit uw gedachten kunt bannen, want iedère geoloog zal u aanto nen dat sedert het midden- tertiair, dus lang vóór de mens op aarde verscheen, zich in de Atlantische Oceaan een dergelijke ramp niet heeft vol trokken. Heeft er dus nimmer een Atlantis bestaan en is de hele geschiedenis uit de duim van Plato gezogen? Ho, ho, die conclusie gaat weer wat te ver, want Plato kan wel een ander land bedoeld hebben. Maar dan moe ten we de Zuilen van Hercules niet bil Gibraltar zoeken, maar ze op andere punten van de aardbodem plaatsen. En wanneer we dan alle andere gegevens van Plato ook nog op onze eigen manier uitleggen, kun nen we Atlantis overal gaan zoeken. Zie daar het begin van de Atlantis-warwinkel, waarmee geen serieus mens zich meer op kan houden. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2