Wijkgebouw voor Haarlem-Zuid-West Dichting van dijkgat mislukt „Capriccio Espagnol" '^Brieven aan de redactie Bromfietser geslipt en ernstig gewond Ds. G. Kroes nam afscheid van Beverwijk Ontsnapte gevangene ging zijn jonge vrouw te lijf Amsterdamse Beurs Tegenslag bij Owwerkerk Duitse moeder „ontvoerde" dochtertje MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD OPRECHTE HAARLEMSCHE, COURANT 7 Gemeente verstrekt terrein en lening Meer dan 300 leerlingen op Bronsteeschool Wijzigingen in het leerplan T eraardebestelling mr. J. B. Ebbinge Burgerlijke Stand van Haarlem Rosario met ten dele nieuw programma Reeds 80.000 voor hulp aan Griekenland Geschil tussen Garel Briels en Ger de Roos „Casablanca" op de Zeedijk gedeeltelijk uitgebrand Echtpaar verdronken Pella vindt steun van de Italiaanse Senaat Noordelijken laten twee Nederlanders vrij Brits schip ontzet in straat van Formosa Standen 1ste klasse NCB Scheepvaart Auto nam kind mee uit Santpoort Thans is het voorstel van B. en W. van Haarlem aan tie raad verschenen om de Vereniging ter behartiging der belangen van de bewoners van Haarlem-Zuid-West, waarbij ruim vierhonderd gezinnen zijn aangesloten, 4G(I centi-aren terrein op de hoek van Kamerlingli Onnesstraat en Fara- daystraat voor dertig jaar in erfpacht af te staan en een lening van 22.500,tegen 3'li te verstrekken om te komen tot de bouw van een wijkcentrum. De vereniging organiseert lezingen, mu ziekavonden, ontspanningsavonden en der gelijke en fungeert als schakel tussen de bewoners en het gemeentebestuur en andere officiële instanties teneinde even tuele wensen en grieven van de wijkbe woners naar voren le brengen. Tot voor een jaar maakte de vereniging voor haar werk gebruik van het ontspan ningslokaal van de Christiaan Huygens- school. Nu dat niet meer mogelijk is, heeft zij plannen beraamd om tot een vereni gingsgebouw te komen, waarvoor oorspron kelijk aan een houten gebouw aan de Tiiomsonlaan bij de Ampèrelaan was ge dacht. Daartegen bestonden evenwel be zwaren en ook meenden B. en W. dat, ge zien de mogelijkheid van een rendabele exploitatie, het niet nodig zou zijn de geld lening renteloos te verstrekken. Zo is men dan na overleg tot het in de aanvang gemelde en reeds door ons aan gekondigde project gekomen. Met betrekking tot de exploitatie van het verenigingsgebouw wijzen B. en W. er op, dat vele organisaties en instellingen, welke thans noodgedwongen elders een onderdak moeten zoeken, zoals een schaak- en dam club, een bridgeclub en een tafeltennisclub, gebruik zullen kunnen maken van het te stichten verenigingsgebouw. Voorts zal het gebouw ter beschikking kunnen worden gesteld van de luchtbescherming (EHBO- cursussen), de zuigelingenzorg en ten be hoeve van familiefeestjes e.d. Gelet op het doel, dat de vereniging Haarlem-Zuid-West nastreeft, achten B. en W. het verantwoord, dat de gemeente haar Het aantal leerlingen van de Heemsteed- se Bronsteeschool voor U.L.O. zal bij de aanvang van de nieuwe cursus tot boven de 300 zijn gestegen. Als een gevolg daarvan is voor verschillende klassen uitbreiding van het aantal schoolboeken nodig. Verder heeft het hoofd der school een leerplanwijziging voorgesteld en wel in deze zin, dat Duits als tweede vreemde taal in de eerste klas wordt vervangen door Engels. Door een dezer dagen van kracht geworden wijziging van het MULO-exa- menprogramma voor de vakken Boekhou den en Handelsrekenen kan voortaan het Boekhouden naar de derde klas worden verschoven, zodat in de tweede klas meer tijd beschikbaar komt voor méér lesuren in Duits. Ook in de derde klas kan in het vervolg meer Duits gegeven worden om het vervallen van deze lessen in de eerste klas in te halen, door een nieuwe defini tieve regeling van de keuzevakken wis kunde en Handelswetenschappen. Obk door deze maatregel zullen nieuwe boeken moe ten worden aangeschaft. Tenslotte is verzocht om uitbreiding van het instrumentarium der school door aan koop vén een roterende olie-luchtpomp, zulks in het belang van het natuurkunde onderwijs. Deze pomp kost 485, Voor al deze maatregelen is een bedrag van 1600,nodig. Het aantal uren vakonderwijs, lichame lijke oefeningen zal door de stijging van het leerlingen-aantal van 21 tot 27klokuren toenemen, hetgeen een grotere uitgave van 550 gulden voor de resterende maanden van dit jaar betekent. Op de familiebegraafplaats te Hemrik in Friesland is Zaterdagmiddag het stoffe lijk overschot van mr. J. B. Ebbinge, in leven oudste firmant van. de firma Loyens en Volkmaars, belastingconsulenten te Haarlem, ter aarde besteld. Velen hadden de lange reis naar het plaatsje in de buurt van Gorredijk ge maakt, om de overledene de laatste eer te bewijzen. Tijdens de gang naar de groeve en bij de teruggang na de plechtigheid werd de in een klokkestoel opgehangen zware klok geluid, hetgeen op de aanwe zigen grote indruk maakte. Aan de groeve sprak eerst mevrouw A. Beyning-Ebbinge, dochter van de overle dene, mede namens haar broer die in Nieuw Guinea is, zeer gevoelvolle woor den. Daai-na werd gesproken door een broer van de overledene, door zijn com pagnon de heer H. Bodde Bouman, mede namens de firma Loyens en Volkmaars en de Friese Veenmaatscliappij door mevrouw E. Koldenhof, die zo vele jaren in het kantoor de naaste medewerkster van mr. F.bbinge was; als vriend en namens de Haarlemse Rotaryclub door dr. A. Ae. S. Sluyterman en door dr. J. W. Kamerling namens de vrienden in het bestuur van de Begrafenisbos De Vrijwillige Liefdebeurs. Allen getuigden in warme bewoordingen van de grote achting, die zij voor de over ledene gekoesterd hebben om zijn grote werkkracht, zijn voortdurende bereidheid om anderen met zijn adviezen te dienen, om zijn karaktereigenschappen, die hem stempelden tot een persoonlijkheid van hoge distinctie en zij brachten hem dank voor de grote vriendschap, van hem on dervonden. De schoonzoon dankte namens de familie voor de vele blijken van belangstelling en medeleven in de voorafgaande dagen en op deze dag ondervonden. De herinnering aan mr. J. B. Ebbinge zal nog zeer lang in de gedachten van de velen die met hem in aanraking zijn ge weest bewaard blijven, met gevoelens van eerbied en vriendschap. HAARLEM, 22 Augustus 1953 GEHUWD: 22 Aug., C. A. de Klerk en H. Steenkist; P. C. Hoek en J. A Kal. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug., C. M. de Vries—Anspach; M. A. R. Tukker—van der Storm; F. Barendsen—Bamberg; 22 Aug., C. A. TienkampJonge Vos. BEVALLEN van een dochter: 19 Aug., E. Th. J. VissersTimmers; 21 Aug., H. P. Ve- nema—de Goede; 22 Aug., M. G. Barendse Schaap. OVERLEDEN: 21 Aug., A. W. Captijn, 54 j., van Zeggelenstraat; Th. A. Micgielse, 74 2* Klein® Hoütw«fi. medewerking verleent aan het streven van de vereniging om te komen tot stichting van een eigen verenigingsgebouw. Daar de vereniging geen rechtspersoon lijkheid bezit, zal een aparte stichting, ge naamd „Ons Gebouw", in het leven worden geroepen, welke de bouw en exploitatie van het verenigingsgebouw ter hand zal nemen. De erfpachtscanon bedraagt een gulden per jaar. Zaterdagavond waren de weersomstan digheden in Bloemendaal zodanig, al zag biet er aanvankelijk niet naar uit, dat Rosario en haar Spaanse dansgroep het voor het Openluchttheater vastgestelde programma volledig konden afwerken. Daar de tweede helft verschilde van het in de gewone schouwburgen uitgevo'èrde, wil ik er nog iets over zeggen. In plaats van de allesbehalve bewonderenswaardige Bolero op muziek van Chopin werd thans namelijk de uit vijf delen bestaande suite „Capriccio Espagnol" vertoond, doch eigen lijk was er weinig reden tot verheugenis om deze ruil. De onder de titel „Capriccio Espagnol" bekend geworden compositie van Rimsky- Korsakoff heeft sedert 1939 nieuwe popu lariteit gekregen door een ballet in één acte, dat Massine tezamen met Argenti- nita voor het Ballet Russe de Monte Carlo maakte, later omgewerkt tot één van de beste dansfilms ooit vervaardigd naar wij althans op gezag van Amerikaanse des kundigen moeten aannemen, want dit pro duct van Warner Bros, is hier te lande bij mijn weten helaas nimmer vertoond. Bal lerinas van formaat als Alexandra Dani- lova en Nora Kaye, om slechts de ver- maardste te noemen, hebben er veel succes mee geboekt. Doch het merkwaardige ver schijnsel doet zich voor, dat zodra echte Spaanse ensembles op deze muziek gaan dansen, het folkloristische divertissement aan bijna kinderachtige namaak doet den ken. De versie van Rosario vormt op deze regel geen uitzondering. Het is een vreemd allegaartje, waarbij Roberto Iglesias als een soort zigeunerbaron op een boeren bruiloft verzeild leek geraakt, met in de „Escena gitana" bovendien nog wat na drukkelijk opgelegde sensualiteit. Gelukkig kon men de narigheid spoedig vergeten bij een door de uitmuntende guitarist Juan Garcia de la Mata vertolkte Jota, al zag een lijntoestel van de K.L.M. nog net kans als spelbreker te fungeren. En daarna volgde onder meer de waarlijk fenomenale Andalusische tango van Ro sario, waarbij het trillen van haar benen tijdens het zo geheten taconeo of rhyth- misch roffelen met de hiel wedijverde met het ritselen van de populieren op de achtergrond. Dat men ook met het héle lichaam dansen kan (bij Rosario beperkt de kunst zich tot hoofd en voeten) werd vooral door Juan Alba en Aida Ramirez in de elegante Valenciana bewezen. Ro berto Iglesias wiens gelaatsexpressie mij telkens aan Orson Welles herinnert oogstte verdiende bijval met zijn Zo- rongo op een door Rosario schroeiend ge zongen lied uit de „Romancero gitano" van Federico Garcia Lorca en met zijn Alegrias, wellicht de zuiverste fiamenco- dans, waarin talrijke elementen aan het stierengevecht zijn ontleend. Jammer genoeg was de temperatuur niet van dien aard om de solisten tot de ge bruikelijke toegiften met variaties te be wegen. Het publiek mocht dan niet zo tal rijk. zijn, het heeft er hard genoêg voor geklapt. Maar hoe dit ook zij, men heeft van een aantrekkelijke, artistiek zeker verantwoorde revue genoten. DAVID KONING Zondagmiddag kon een zo goed als ge heel programma worden afgewerkt (na de pauze begon het te druppelen, waardoor in een vlot tempo gewerkt werd), maar des avonds moest de voorstelling door de regen worden afgelast. (}^erhort weergegeven) Afscherming achterwielen. In ver band met de vele dodelijke ongelukken veroorzaakt door de achterwielen van vrachtauto's en dergelijke en de vele in gezonden stukken hierover, het volgende: 20 jaar geleden heb ik reeds een octrooi aangevraagd om door afscherming der wie len deze ongelukken te voorkomen. Ik heb mij toen ook tot de betreffende instanties gewend, maar verder kwam het ook niet. De ongelukken gaan maar steeds verder en intussen zijn vele mensen door achter wielen gedood. Is er niemand te vinden, die deze toestand in de praktijk eens aan wil pakken en verbeteren. Mijn ervaring op dit gebied en mijn medewerking stel ik gaarne ter beschikking. L. D. WALRAVEN, Haarlem. Flatbouw in Aerdenhout. De plannen om twee flatgebouwen met zes woonlagen te bouwen ir. het mooie landelijke terrein aan de Ziud'laan te Aerdenhout zijn on langs goedgekeurd door de gemeenteraad van Bloemendaal, tot grote verwondering van vele natuurliefhebbers en bewoners in de omtrek. En terecht, want het is ten hemel schreiend, cl at juist in de gemeente Bloemendaal, waar B. en W. altijd getracht hebben de uitbreidingsplannen te doen harmoniëren met de reeds bestaande gedeel ten, een dergelijk besluit genomen werd. Zoals wel békend, staan aan de Zuidlaan grotere huizen met behoorlijke erven. De laan zelf heeft prachtige rijen oude eiken en lindebomen, waardoor deze laan tot een van de mooiste van Aerdenhout gere kend mag worden. Het Naaldenveld ligt er achter en het zal de meesten wel bekend zijn, dat dit een uniek plekje biimenduin is, grenzend aan de Waterleidingduinen, waarvan B. en W. een gedeelte bestemd hebben als natuurreservaat. Is het nu niet zonde en jammer en geheel onharmonisch, naast dit natuurreservaat twee zes-ver dieping hoge flatgebouwen te doen verrij zen? Dat flatbouw in de gemeente nood zakelijk is staat vast, maar men kieze daar voor een terrein dicht bij trein, tram en winkels gelegen en niet in of naast een bos, waar zo iets niet thuis hoort. De omwonenden verwachten dan ook wel, dat B. en W. zich zullen bedenken en een'andere plaats voor deze en eventuele a/ndere flatgebouwen zullen bestemmen. H. L. C. T.-Z. Zaterdagmiddag omstreeks kwart voor vyf is een negenenzestigjarige Heemstede- naar met zijn bromfiets op de rails van de Leidsevaart te Haarlem geslipt en door een auto aangereden; in ernstige toestand is hij naar de Mariasticliting overgebracht. De negenenzestigjarige aannemer A. van H. reed aldaar op zijn bromfiets in Zuide lijke richting. Toen hij de in de weg lig gende wissels van de tramrails overstak is de bromfiets geslipt. De heer Van H. zwenkte naar links uit, waardoor hij werd aangereden door een hem achterop rijden de auto. De bromfietser viel met zijn hoofd op de tramrails. Met een hoofdwond en een vermoedelijke schedelbasisfractuur is de gewonde naar de Mariastichting over gebracht en ter verpleging opgenomen. Vanmorgen vernamen wij dat de toestand nog ernstig was. Zondagmorgen heeft ds. G. Kroes in het gebouw aan de Koningstraat afscheid ge nomen van de Evangelisch Lutherse ge meenschap te Beverwijk. Na een verblijf van twee jaren heeft deze predikant een beroep naar Haarlem aangenomen. Ds. Kroes dankte in zijn afscheidswoord de kerkeraad voor de prettige samenwer king en betrok hierin tevens de koster en zijn echtgenote en de organist. „Ik heb", aldus ds. Kroes, „tijden meegemaakt dat de samenwerking met de kerkeraad zeer stroef was, maar hierin is later een grote verbetering gekomen." Nadat de dienst met gebed was geopend, zong de gemeente Psalm 89 verzen 1, 2 en 3. Ds. Kroes had zijn afscheidspreek ge baseerd op het derde hoofdstuk van Paulus I, 5:7: „Wat is die Apóllos? Of wat is Paulus? Dienaren, door wie gij tot geloof gekomen zijt, en wel zoals de Here dit aan een ieder geschonken heeft. Ik heb geplant, Apóllos heeft gegoten, maar God gaf den wasdom. Daarom, noch wie plant, noch wie begiet, betekent iets, maar God, die den wasdom geeft." Nadat de gemeente had gezongen de ver zen 1, 2 en 3 van lied 125, zei de scheiden de herder dat dit de laatste maal was dat hij het Evangelie van God in Beverwijk mocht verkondigen. Ik heb tegen dit uur opgezien, aldus ds. Kroes, want nadat ik achtereenvolgens in Zaandam en Woerden heb gewerkt, heeft God mij in IJmond de keerzijde der médaille laten zien. Nadat ik uit Woerden kwam met de indruk dat zeer veel mensen geloven, heb ik hier tot mijn ontsteltenis bemerkt dat in deze streek veel ongeloof heerst en slechts een klein percentage der bevolking regelmatig naar de kerk gaat. Tot slot zong de gemeente de scheidende herder staande lied 226, de verzen 1, 2 en 4 toe. Na afloop maakten nog velen van de gelegenheid gebruik van ds. Kroes per soonlijk afscheid te nemen. De hulpactie van het Nederlandse Rode Kruis ten bate van de slachtoffers van de ramp in Griekenland vindt in heel Neder land weerklank. Dat blijkt uit de veJe- riuizenden kleine gitten', die gestort wor den op girorekening 777. Natuurlijk zijn er ook enkele grotere bedragen overge maakt en toegezegd en het Nederlandse Ftode Kruis heeft nu reeds f 80.000 om te besteden aan de hulpverlening. Dinsdag a.s. gaat op officieel advies een partij van 20.000 pakjes koffie naar Schiphol om doorgezonden te worden naar Griekenland. Zaterdagavond heeft zich op het Hii- versumse „Stadserf" een geschil voorge daan tussen de heer Carel Briels, die de organisatorische leiding van het Stadserf heeft, en de leider van het radio-orkest „De Bietenbouwers", de heer Ger de Roos. Wegens de slechte weersomstandigheden gaven de Bietenbouwers een concert uit een studio van de AVRO, inplaats van het aangekondigde concert op het Stads erf, waar zich ruim zesduizend bezoekers verzameld hadden, die voor het merendeel hun geld terugwensten. Zij kregen te ho ren, dat zij dit verzoek schriftelijk moesten indienen. De heer Briels deelde hun mee. dat de technische leiding van de Neder landse Radio-Unie besloten had de uitzen ding met het oog op het slechte weer van een studio uit te doen geschieden. Maar de organisatoren, noch de op het Stadserf aanwezige technici van de N.R.U. waren van deze maatregel op de hoogte gesteld, aldus de heer Briels. De heer De Roos deelde mee dat, sinds het orkest van Klaas van Beeck Dinsdag van het Stadserf is „weggeregend", alle orkesten, die van het Stadserf af een uit zending zouden verzorgen, een studio bij de AVRO hadden gereserveerd. „Wij zijn geen waterproof-orkest. Onze instrumenten vertegenwoordigen 'n waarde van f 15.000. Eien concert in de regen is daarom te ris kant", zo zei de heer De Roos. Ilij had de leiding van het Stadserf niet op de hoogte gesteld van het besluit in de studio te con certeren, omdat hij in de mening verkeer de, dat de K.R.O. dit zou doen. Vrijdag is uit de rijkswerkinrichting te Norg, waar hij sedert November van het vorig jaar gedetineerd was, ontsnapt de 35-jarige in Vianen geboren recidivist S. B. Na zijn ontvluchting is hij naar zijn 22- jarige echtgenote in Amsterdam gegaan. Des avonds namen zij hun intrek in een klein hotel in het centrum van de hoofd stad. Zaterdagmorgen kreeg het echtpaar in de kamer van dit hotel hooglopende ruzie over een financiële aangelegenheid. De man greep een gias van de wastafel en sloeg dit op het hoofd van de vrouw in scherven. Met de scherpe kanten van het gebroken glas bracht hij haar nog ettelijke sneden op het voorhoofd toe. Toen hij zijn woede op deze wijze had gekoeld, kreeg hij blijkbaar berouw. Hij bestelde een taxi en bracht zijn vrouw naar het Binnengasthuis, waar zij werd behan deld. Diezelfde middag kon ze weer ver trekken en meldde zich ter bescherming op het bureau Warmoesstraat van de Am sterdamse politie. De recherche is er tot dusverre niet in geslaagd de man op te sporen. Hij mist de pink van de linkerhand en heeft een lit teken op de bovenlip. Vermoedelijk is hij in het bezit van een vuurwapen. In de afgelopen nacht is de café-dan cing „Casablanca" op de Zeedijk te Am sterdam grotendeels uitgebrand. Twee uur nadat deze ook door vele buitenlandse toeristen bezochte gelegenheid was geslo ten, werd de brand ontdekt in het aan de straatzijde gelegen cafégedeelte. Dit brand de geheel uit. De er achter gelegen dans gelegenheid liep brandschade op. De oor zaak van de brand is, naar de brandweer met vrij grote zekerheid aanneemt, een smeulend eindje sigaret geweest, dat tussen de zitting van een bank is gevallen. Zaterdagmorgen ontdekten voorbijgan gers in het Zuidlaarderkanaal bij Zuidla ren het stoffelijk overschot van de heer G. Harm, belastingambtenaar te Vries. Toen men de echtgenote van de heer Harm van het ongeval op de hoogte wilde brengen bleek zij niet thuis te zijn. Buren deelden de politie mee dat het echtpaar Vrijdag avond op bezoek was geweest in Zuidlaar- derveen. Bij informatie bleek dat zij van daar 's avonds per fiets naar huis waren vertrokken. De politie is daarna in het Zuidlaarderkanaal gaan dreggen. Het ver moeden dat ook de echtgenote van de heer II. verdronken was, werd spoedig bewaar heid. Vermoedelijk zijn de sturen van de fiet sen in elkaar gehaakt toen het echtpaar langs het kanaal reed. Beide sturen waren enigszins verbogen. De weg is ter plaatse slecht en smal. ROME (AFP/Reuter). De Italiaanse Senéat heeft Zaterdagmiddag' met 140 stemmen voor, 86 tegen en 10 onthoudingen zijn vertrouwen uitgesproken in de nieuwe Italiaanse regering van minister-president Pella, aldus is officieel medegedeeld. Alleen de communisten en de linkse so cialisten stemden tegen. Neo-fascistische en de sociaal-democratische partijen gaven haar senatoren last zich van stemming te onthouden. Eerste-minister Pella zeide, dat zijn ka binet de buitenlandse politiek van de Gasperi zal voortzetten. Aan de linkse groeperingen beloofde Pella, dat hij Italië niet tot een slaaf van de Verenigde Staten zou maken. Men kan echter, zo betoogde Pella, niet ontkennen, dat Italië de Verenigde Staten dank is ver schuldigd voor de hulp die zij Italië boden. Het werd wel zeker geacht, dat de nieuwe Italiaanse regering heden in de Italiaanse Tweede Kamer eveneens een flinke meer derheid zou verkrijgen. Slotkoers Openings Vrijdag koersen 3-3 Nederl.'47 98% 98 A.K.U 170 171)4 193% 193)4 Philips Gloeil. 173)4 174 Kon. Petroleum 329 330 A'dam Rubber 94% 95 Holl. Amer. Lijn 135)4 135)4 N. Scheepv. Unie 130 130 H.V.A 108 108)4 Deli Mij 99 99% Amsterd. Bank 169)4 169)4 Ned. Handel Mij. 159)4 159)4 Rotterd. Bank 164 164 Twentsche Bank 164 164 Anaconda Copper 34 34% Bethlehem Steel 50% 50/4 Republic Steel 47 47% Shell Union 74% 74% 22s/is 22% U. S. Steel 37% 38 Bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw werd met goed gevolg te water gelaten het 10.925 tons vrachtschip Ba toean", in aanbouw voor de N.V. Stoomvaart Mij. NederlandFoto: de „Bawean" gaat te water. Bij de sluiting van het Westelijke gat van Ouwerkerk, een van de beide nog te sluiten dijkgaien op Sehouwen-Duiveland, ging het Zondag niet voor de wind. We gens de weersomstandigheden en de ruwe zee had men deze sluiting reeds een dag moeten uitstellen en dit uitstel had het gevolg, dat de bodembezinking in bewe ging kwam, de beide landhoofdcaissons af schoven en in de diepte verdwenen. Om drie uur Zondagmiddag werden twee caissons, elk 55 meter lang, 7'/2 me ter breed en 8 meter hoog, met de stroom mee in het gat geduwd en tot zinken ge bracht. Aanvankelijk leek alles goed te gaan. Enkele minuten nadat beide cais sons op de bodem van het sluitgat ston den, braken echter van de ene twee en van de andere een element af. Elke cais son was namelijk samengesteld uit vijf elementen. De afgebroken delen verzakten en verdwenen in de diepte. Om twaalf uur 's nachts had men weer een verbinding gemaakt tussen de dijkkoppen en de delen van de caissons welke waren blijven staan. Men wilde daarna een poging doen het gat NEW YORK. (Reuter). De Zuid- Koreaanse waarnemer bij de UNO, kolonel Ben Limb, heeft Zaterdag verklaard, dat Zuid-Korea „niet zal toestaan" dat India deelneemt aan de komende politieke confe rentie over Korea. Hij zei te overwegen in de politieke com missie van de UNO hieromtrent een ver klaring af te legge n (Zuid-Korea, dat geen lid is van de UNO, mag alle besprekingen in deze commissie bijwonen, doch heeft geen stemrecht). Het hoofdkwartier van de UNO in Korea heeft Zondag bel end gemaakt, dat de Noordelijken tot nu toe 7820 geallieerde gevangenen hebben teruggezonden. Naar schatting bevinden zich thans nog onge veer 12000 man in Noordelijke krijgsge vangenschap. De Noordelijken hebben Maandag te Panmoendjom meegedeeld, dat zich bij de groep van 400 geallieerde krijgsgevange nen, die Dinsdag zullen worden uitgele verd, twee Nederlanders en een Griek be vinden. (Reuter). De Britse torpedoboot jager „Cockade" heeft hedenochtend vroeg in de straat van Formosa het Britse vrachtschip „Nigelock" ontzet, dat werd aangehouden door een niet-geïdentificeerd oorlogsschip. Dit is het zevende incident in dit gebied sedert het bestand van Korea. Waarnemers menen, dat de Chinese na tionalisten pogen alle belangrijke commu nistische havens op het Chinese vasteland, uitgezonderd Kanton, te blokkeren. ,De standen in de eerste klassen van de Nederlandse Cricketbond luiden: Eerste klasse A: Haarlem 11 13 ACC 11 19 VVV 11 12 HCC 2 12 18 Excelsior 11 13 HBS 10 12 VRA 10 10 HCC 1 11 12 Sparta 9 10 R. en W. 12 8 Quick (H.) 11 9 HDVS 12 7 VOC 12 9 t j i i Quick (N.) 11 6 Tweede klasse Kampong 11 4 Adinda, 21 v. Haiphong n. Singapore. Altair, pass. 21 Fernando Noronha n. Recife. Alblasserdijk, 21 v. Havana n. Antwerpen. Amstelland, 21 Fernando Noronha gepass. naar Montevideo. Amstelpark, 21 v. Southampton n. Oxelosund. Aagtekerk, 22 v. Colombo n. Singapore. Aalsdijk, pass. 23 Vlissingen n. New York. Abbekerk, 22 v. Aden n. Rangoon. Alhena, pas. 22 ten o. Kp. Verdisehe eil. n. Rio de Janeiro. Almdijk, pass. 22 Vlissingen n. Antwerpen. Almkerk, 24 te Port Said. Alnati, 23 240 m. ZW. Lissabon n. Antw. Alphard, pass. 23 Finisterre n. Antwerpen. Alwaki, 23 te Santos. Arnerskerk, 23 1 00 m. N. Formosa. Amsteldiep, 23 Perim n. Aden. Annenkerk, 23 v. Mombassa n. Aden. Armilla, 24 te HaLrnong. Arnedijk, 22 te Antwerpen. Aardijk, 24 te Tampa. Albireo, 23 Recife gepass. n. Las Palmas. Aikaid, 23 te Rotterdam. Alioth. 24 Antwerpen verwacht. Almdijk, 23 te Antwerpen. Alpherat, 22 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Amstelvaart, 20 te New Orleans. Argos, 22 v. Amsterdam n. Goteborg. Ariadne, 23 v. Gibraltar n. Cartagena. Bennekom, pass. 21 Flores n. Trinidad. Boissevain, 21 v. Durban n. East London. Blitar 21 te Belbourne. Blijdendijk, 21 v. New York n. Antwerpen. Blom me red ijk, 22 te Rotterdam Bantam, 22 v. Indonesië te Rotterdam. Bloemfontein, 23 250 m. Z. Dakar n. Teneriffe. Bonaire, 24 te Plymouth. Baarn, 23 v. Caüao 24 te Pisco. Boskoop, 23 1380 m. NO. Barbados. Breda, 23 v. Guayaquil 24 te Manta. Boschfontein, pass. 24 Vlissingen n. Antw. Caltex Pernis, pass. 21 Kp. St. Vincent n. Sldon Caltex Delft, pass. 23 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Leiden, pass. Oostpunt Kreta n. Sidon. Caltex Nederland, pass. 23 Kp. Bon n. Sidon. Caltex Utrecht, 23 dwars Oporto n. Rotterdam. Cistula, 23 v. Singapore n. Rangoon. Corilla, pass. 23 Ceyion n. Balikpapan. Cumulus. 22 v. Rotterdam n. station. Caltex The Hague, 23 v. Rotterdam n. Sidon. Cottica. 23 v. Trinidad 25 te Paramaribo verw. Congostroom, 24 Rivercess n. Grand Bassa. Gaasterkerk, 24 te Antwerpen. Daierdijk. pass. 23 Sombrero eil. n. Curagao. Delfshaven, 20 te Santos. Dongeaijk, 22 te Vancouver. Duivendijk, 24 te Londen. Enggano, 22 te Calcutta. Etrema, 22 Prlok verwacht. Eemland, 21 te Montevideo. Ena, 21 v. Rotterdam n Bodo. Ees. 21 te Rotterdam. Eendracht, 23 Liverpool verwacht. Esso Amsterdam, pass. 23 Startpoint. Esso Den Haag, pass. 23 Vlissingen n. Sidon. Erinna, 23 v. Curagao n. San Lorenzo. Felipes, 23 v. Port Dickson n. Telokanson. Friesland (KRL), 23 v. Semarang n. Charbon. Farmsum, 24 te Aden. Groote Beer, 21 v. Montreal n. Rotterdam. Gaasterkerk, pass. 23 Vlissingen n. Antw. Gadila, 24 te Singapore. Garoet, pass. 22 ten N. Azoren n. Halifax. Gaasterland, pass. 24 Madeira n. Recife. Cordias, 23 te Amsterdam. Heelsum, 21 te Amsterdam. Helena, 21 v. New York n. Haiti. Heemskerk, 24 te Port Said. Hilversum, 23 te Teneriffe. Hydra, pass. 23 Mona eil. n. Baltimore. Hestia, pass. 24 Vlissingen n. Antwerpen. Indrapoera. pass. 23 Str. Messina n. Genua. Hos, 23 v. Cadiz n. Sevilla. Jupiter, 21 v. Amsterdam n. Haifa. Java, 23 90 m. ZO. Minikoy. Joh. v. Oldenbameveit, 23 65 m. ZW. Bet.kulen Kedoe. 21 te Rotterdam. Kota Gede, 22 v. Colombo n. Port Said. Kota Inten, pass. 23 Perim n. Belawan. Kota Agoeng, pass. 23 Gibraltar n. Marseille. Linge, 21 te Amsterdam. Lindekerk, 22 te Rotterdam. Lieve Vrouwekerk, 22 v. Cochin n. Bombay. Luna, 21 v. Izmir n. Nea Playa. Laagkerk. 23 te Le Havre. Laertes, 23 v. Port Soedan n. Suez. Langkoeas, pass. 23 Vlissingen n. Tj. Prink. Larenberg, pass. 23 ten O. Sicilië n. Tarante. Laurenskerk, pass. 23 Kreta n. Port Said. Leuvekerk, 25 v. Oporto Kha n. Karachi. met een grote caisson van 55 meter lengte (vijf elementen van eik 11 meter) te slui ten. Tengevolge van bet slechte weer en de duisternis zag men echter geen kans de caissons bijtijds met zand te vullen. Vier van de vijf elementen verzakten en ver dwenen in de diepte. Door deze tegenslag de tweede binnen een etmaal heelt men zich evenwel niet laten ontmoedigen. Vanmiddag zou opnieuw een poging wor den gedaan de opening tussen de reeds ge plaatste elementen af te sluiten. Terwijl fe vader tijdelijk afwezig was, heeft de Duitse moeder van een bij haar grootmoeder in Santpoort verblijvend 10- jarig meisje het kind ontvoerd met behulp van bekenden, die over een auto beschik ten. Men vermoedt, dat het kind over de Duitse grens is gebracht. Het ouderpaar was gescheiden en het 10- jarige dochtertje is destijds aan de vader toegewezen, die gedurende zijn afwezigheid het kind bij de grootmoeder had onderge bracht. Daar verscheen dezer dagen een donkerblauwe Opel-Olympia met imperiaal en het meisje is enigszins krachtdadig in het wagentje gestopt, waarna men snel vertrok. De auto voerde Duitse kentekenen. De 10-jarige Brigitte beantwoordde aan het volgende signalement: lang 1.44 meter, bruine ogen, blond haar, frisse gelaats kleur, witte blouse met op de linker-borst- zijde een groen-wit TVS-embleem met het jaartal 1925. Het kind draagt een grijs Delana-rokje en een blauw vestje met koperen knopen. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat het kind van deze „vacantie" normaal wordt teruggebracht, maar dan is niettemin de onttrekking aan de macht van de vader wederrechtelijk geschied. Wij vernamen nader dat de zich mo menteel in Duitsland bevindende vader van het kind zich niet langer bekommert om het lot van het meisje en de moeder, zijn gewezen echtgenote, mondeling toe stemming zou hebben gegeven de kleine weer onder haar hoede te nemen. Zowel de man als de vrouw waren weer her trouwd. Limburg, 21 v. Manilla n. San Francisco. Lekkerkerk, 23 te Basrah. Leopoldskerk, pass. 24 Ouessant n. Hamburg^ Lissekerk, 24 v. Amsterdam n. Marseille. Macoma, 22 v. Singapore te Pladju. Mataram, 23 te Belawan verw. Murena, 21 Kp. Bon gepass. n. Duinkerken. Maasdam, 23 600 m. O.t.N. Kp. Race n. N. York Macuba. 22 te Aden. Mapia, 23 v. Suez.n. Aden. Marken, 23 te Tj. Priok. Marpessa, 23 te Karachi. Meerkerk, pass. 23 Guardafui u. Aden. Merwede, 23 te Antwerpen. Molenkerk, 23 te Port Sudan. Myonia, 23 v. Tripoli n. Piraeus. Mentor, 23 v. Hamburg te Amsterdam. Meliskerk, 23 te Bremen. Nestor, 21 v. Amsterdam n. West Indië. Nigerstroom, 21 Finisterre gepass. n. Dakar. Nieuw Amsterdam, 23 140 m. W. Valentia n. Cobh Notos, 21 te Hamburg. Noordam, pass. 23 Scilly's n. New York. Ondina, 24 te Singapore. Oranje, 23 v. Belawan n. Colombo. Oranjefontein. 24 te East London. Ovuia, pass. 23 Dover n. Londen. Oranjestad, 23 140 m. ZW. Finisterre. Phrontis, 21 v. Port Swett-enham n. Singapore. Poseidon, 20 v. New Yórk 26 Curagao verw. Papendrecht, 22 v. Port Said n. Augusta. Prins Fred. Willem, vertr. 24 v. Sarnia naar Detroit. Prins Joh. w. Friso, pass. 22 Belle Isle naar Montreal. Prins Philips Willem, 22 Belle Isle gepass. naar Le Havre. Prins Willem III, pass. 23 Wight n. Montreal. Prins Willem IV, 23 v. Chicago te Rotterdam. Parkhaven, 24 te Recife. Prins Alexander, 23 te Hamburg. Poelau Laut, 24 v. Suez n. Belawan. Pygmalion, 22 v. Hamburg n. Antwerpen. Roepat, 21 v. Belawan n. Colombo. Rijn kerk, 22 te Cochin. Rijndam, 22 te Rotterdam. Rempang, 24 te Calcutta. Rita, 23 v. Priok n. Pladju. Raki, 22 v. Amsterdam n. Indonesië. Salawati, 21 Malta n. Port Said gepass. Scherpendrecht. 21 te Curagao. Stad Vlaardingen, 22 te Wabana. Stad Arnhem. 21 v. Rotterdam n. Wabana. Salland, 23 150 m. Z.ZW. Recife. Samarinda. 23 te Beira. Sarangan, apss. 23 Cochin n. Bombay. Sommeisdijk, 23 te New York. Stad Dordrecht, 23 te Palermo. Stad Maassluis, 24 Newport Mon verw. Sunetta, 23 te Soerabaja. Saparoea, pass. 23 Teneriffe n. Le Havre. Sloterdijk, 23 te Gravesend. Sirrah, 23 v. Beaumont n. Yokohama. Sibajak, 24 te Rotterdam verwacht. Stad Amsterdam, 25 v. Narvik te Rotterdam verwacht. Stad Maastricht, 24 v. Narvik te Rotterdam verwacht. Schie, 23 v. Arzew n. Granton. Tabinta. pass. 22 Key West n. Houston. Teiresias, 24 te Amsterdam verwacht. Ternate, 23 Sabang gepass. n. Singapore. Thalatta, 22 v. Suez n. Singapore. Tiba, 23 v. Antwerpen te Rotterdam. Tabian. 23 te Philadelphia. Tamo, 24 te Montevideo verwacht. Tara, 23 te Montevideo. Tosari, 23 Ras al Hadd gepass. n. Rastanura. Tawali, 24 te Genua. Teucer, 24 v. Port Said n. Amsterdam. Titus, 20 te Mobile. Tomori, pass. 23 Straat Messina n. Marseille. Veendam, 23 220 m. Z. Ka. Race. Van Heutsz, 21 v. Mauritius n. Mombassa. Van Linsehoten, 23 te Amsterdam. Willem Ruys. pass. 22 Gibraltar n. Port Said. Westerdam, 23 135 m. O. Nantuket. Westland. 23 te Bremen. Willemstad, 24 v. Curagao n. Aruba. IJsel, 24 te Alexandrië. Zuiderkruis, 22 160 m. W.ZW. Kp. Palmas. KLEINE VAART Albergen, 23 Rotterdam verwacht. Arctic, 21 v. Hamburg n. Korsor. Att, 24 te Dublin verwacht. Betty Anne, 21 te Micdlesbro. Bill, verm. 21 v. Katlskrona n. Oscarshamn Birmingham, 23 te Rotterdam verw Bornrif, 22 v. Alkmaar n. Goole. Bab-T, 19 te Mariestad. Coolhaven, 21 te Amsterdam. Coolsingel, 22 te Newcastle. Claes Compaen, 22 te Corinte. Domburgh, pass. 22 St. Vincent n. Bordeaux. Duiveland. 21 op Tyne. Douro, 22 van Pernis n. Gibraltar. Express, 21 te Antwerpen. Gerrie, 23 Goteborg verwacht. Henrica. 21 v. Lissabon n. Leixoes. Ida Pieter. 22 v. Yxpila n. Somas. Jakob Oorburg. 25 v. Dunston t? PVam vcrw. Joost, 21 Holtenau gepass. n. Z??ndam. Koningshaven, pass. 22 Finisterre o. Duinkerken Lydia, 22 v. Rotterdam n. Ilsntyluoto. Larix, 21 van Zaandam near Grimsby. May Star. 21 v. Teignmouth n. Genua. Merwehaven. 21 Finisterre gepass. Midsland, 21 te Grangemouth. Mirach, 20 v. Fedala r. Nantes. Monica, 22 v. Irvine n. Belf~-"\ Myfem. 22 v. Gothenburg n. Rouaan. Mvpuck, 22 v Amsterdam n. D'-ntsburg. Markab. 22 v. Hull te G?teboig. Noorderlicht, 21 te Liverpool. Noord, 22 v. Thames'naven te Ipswich. Nottingham. 22 v. Rotterdam te Harlingen. Nvenburgh. 21 v. Rotterdam te Stockholm. Pavo, 2! v. Rotterdam naar Paska!?.vik. Ponto, 18 van Amsterdam n. Ortr.-r.d. Penza. 19 van Mantviuoto n. Zaandam. Rapid, 21 v. Rotterdam te KirVgslynu. Tilly, 20 v. Ljusne naar Zaandam. Wilpo, 20 te Zaandam. Wickenburgh, pass. 22 Kp. Roca n. Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 3