Twee blokken met totaal vijftig woningen aan de Van Dalenlaan Fanfarecorps Crescendo viert zijn 35-jarig bestaan Grondverkoop aan Doopsgezinden in Heemsteedse raad Kort en bondig ETAGEBOUW IN SANTPOORT Raadslid Prikkel stelt zes vragen aan B. en W. Hervormd wijkgebouw aan de Camplaan Afronding bebouwing Valkenburgerplein „De Meerlhorst" geheel voor de bibliotheek Muziek-feestweek in Spaarndam MAANDAG 24 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 6 II T fri m - De dodelijke ongelukkenreeks Nieuwe raad 1 September bijeen Zoals in de gemeentewet is bepaald, komt de nieuwe Haarlemse raad op Dinsdag 1 September bijeen, zoals gebruikelijk 's mid dags om twee uur. Jubileumtentoonstelling in „Bloemlust" te Lisse Huis voor bejaarden aan de Dreef Uitslagen „Klarenhof" voetbaltournooi Twaalf flatwoningen in drie étages Rijdend postkantoor deze week in Haarlem Aankoop van dubbele villa aan Raadhuisplein Concert Haarlemse postfanfare Vermiste snelweger was spoedig opgespoord Feest in Spaarndam werd Zaterdag voortgezet Ouderavond van M. J. R. na Franse vacantiereis Aanbestedingen Bijbelkennis en Christelijke cultuurgeschiedenis op scholen Geen middagsluiting voor radio- en chocoladewinkels 4- hÜJ Tl fl l" I .F TM- 4-n-f 5 -sf «sp ■&4-S fa*;;4 S-pf i y-.y. t LL- J?.,,., .J&2M isM- pps ffTi fff j t^I l J aiaafes i'SSi ï-N—^p a:-:i «pr f j Wwsl '"fx.-v-i I j pFsJss, .g. .„P Op Donderdag 3 September zal de Santpoortse architect de heer W. Hoose mans, lid B.N.A., in het stationskoffiehuis te Santpoort-station namens de woning bouwvereniging; „Bloemendaal-Noord" aanbesteden het bouwen van vijftig étage woningen aan de te verlengen Van Dalen laan. Deze woningen, met de bouw waar van in October begonnen kan worden en die in het najaar van het volgende jaar door de bewoners in gebruik genomen zullen kunnen worden, zullen de eerste jaren personeelsleden huisvesten van de Provinciale bedrijven: het Provinciaal Electriciteitsbedrijf en Waterleidingbe drijf van Noordholland. De étagewoningen zijn geprojecteerd aan beide zijden van de voorlopig gedeel telijk te verlengen Van Dalenlaan. Zoals bekend verondersteld mag worden zal in de nabije toekomst de Van Dalenlaan worden doorgetrokken en dan uitkomen op de Bloemendaalsestraatweg nabij het station te Santpoort. Als brede verkeers weg zal deze laan dan zijn nut gaan be wijzen. Aan de zijde van de Rusbui-glaan komt een complex van tweeëndertig woningen over een afstand van 83 meter; de overige achttien huizen zijn aan de Oostzijde van de Van Dalenlaan geprojecteerd. Het wor den complexen van drie woonlagen, uit gezonderd de twee eerstgenoemde wonin gen aan de Westzijde en aan de kant van de Rusburglaan waar twee woningen extra zullen verrijzen door in vier lagen te bouwen. Overigens hebben zes percelen (in het extra genoemde geval acht wo ningen) gezamenlijk de beschikking over één trappenhuis. Brandstoffen, rijwielen en andere bergplaats-attributen vinden een eigen plaatsje in het souterrain. De percelen zijn ontworpen met een ruime woonkamer, drie slaapkamers, keu ken, W.C., en douchecel. Het is bovendien mogelijk de verhouding woon-slaapkamer gelijk te maken, zodat men dan dus over twee woonkamers en twee slaapkamers zou kunnen beschikken. Alle huizen heb ben aan de achterzijde de beschikking over een balcon. Zij hebben een aparte stook- gelegenheid; in dit opzicht zijn dus de mo gelijkheden van een centrale verwarming (per woning of per complex) achterwege gebleven. Over de huurprijs kan nog niets worden vermeld; deze zal onder meer afhankelijk zijn van de omstandigheid in hoeverre de inschrijvers met de bouwkosten afwijken van de raming. De vijftig woningen komen in de plaats van een geruime tijd geleden ontworpen oorspronkelijk plan van 72 woningen, waarbij men had gedacht aan de financie ring door een levensverzekeringmaatschap pij. Uiteindelijk werdéhet in de arm nemen Het Haarlemse raadslid J. Prikkel (Ar beid), onder de indruk van de vijf dodelijke verkeersongevallen, die zich in de laatste twee weken in de gemeente hebben voor gedaan, heeft ter beantwoording in de vol gende raadsvergadering zes vragen aan het College gesteld: 1. Wanneer mag de toegezegde verbe tering t.a.v. de veiligheid van het verkeer op de Rijksstraatweg worden tegemoet ge zoen? Indien de goedkeuring terzake van de Rijkswaterstaat nog niet is ontvangen, is er dan geen klemmende reden om aan te dringen, dat deze goedkeuring spoedig wordt verkregen? 2. Is het naar uw mening gewenst, ter meerdere bescherming van de bevolking, de politie met grotere gestrengheid te la ten optreden tegen allen, die op enigerlei wijze de verkeersveiligheid in gevaar bren gen? Zo ja, kunnen dan de nodige stappen daartoe worden gedaan? 3. Naar aanleiding van hetgeen door de voorzitter van de raad in de vergadering van 6 Februari j.l. is medegedeeld omtrent de propaganda voor de veiligheid van het verkeer, wordt gaarne vernomen of er na dien door burgemeester en wethouders aan deze zaak aandacht is geschonken? 4. Is het in verband met de voorgaande vraag mogelijk om een breed opgezette, instruerende propaganda voor veilig weg gebruik op touw te zetten, casu quo in samenwerking met de daarvoor in aanmer king komende organen? 5. Wanneer een strenger politioneel op treden en een eventuele meerdere deelname van het politiekorps aan de verkeersop- voeding uitbreiding van het korps nood zakelijk maakt, kunnen burgemeester en wethouders deze uitbreiding dan bevorde ren? 6. In hoeverre kunnen burgemeester en wethouders maatregelen nemen om het verkeer op de Rijksstraatweg en in de bin nenstad te ontlasten? Aan de orde zal worden gesteld: beëdiging en installatie van de nieuw gekozen leden; benoeming van de wethouders; voorstel van B. en W. om de benoeming van de leden der vaste raadscommissies en het trekken der af delingen uit te stellen tot de vergadering van 16 September. Ter gelegenheid van het vijf-en-zevenlig- jarig bestaan van de afdelingen Hillegom en Lisse van de Koninklijke Algemene vereniging voor Bloembollencultuur zal in Februari in Lisse een jubileumtentoonstelling worden gehouden. Deze is de derde uit de serie van tentoonstellingen in Bloemlust. Een commissie is samengesteld, die zich met een circulaire tot de leden der afdelingen heeft gewend met verzoek tot deelneming. Er is gevraagd hyacinten (200 van elk soort), tulpen (75 per soort), narcissen en crocussen in te zenden. van een woningbouwvereniging door de Provinciale bedrijven gunstiger geacht. Ook biedt het thans ontworpen plan ge legenheid om bij verdere doortrekking van de Van Dalenlaan (maar daarmede zijn nog enige onteigeningsprocedures gemoeid) deze wooncomplexen op gelijke voet in Noordelijker richting uit te breiden. Het is een aan zekerheid grenzende waar schijnlijkheid dat dan ook op andere bouw gronden in die omgeving aan flatbouw de voorkeur zal worden gegeven. In de laatste vergadering van de Heem- steedse raad in deze zittingsperiode, welke op Donderdagmiddag 27 Augustus wordt gehouden, komt het voorstel tot verkoop van ruim vierduizend vierkante meter grond aan de Heemsteedse Dreef tussen Wipperplein en Haven aan de Verenigde Doopsgezinde Gemeente te Haarlem aan de orde. Zoals wij reeds in het begin van dit jaar berichtten, heeft de Doopsgezinde Gemeen te het voornemen aldaar een tehuis voor bejaarden te stichten, waarvoor de bouw meester prof. ir. H. T. Zwiers een ontwerp heeft gemaakt. Zoals wij indertijd ook reeds hebben ge meld. vielen er enige moeilijkheden op te lossen om deze grondtransactie mogelijk te maken, problemen welke voortvloeiden uit de aanwezigheid van een Hervormd Jeugdhuis en een cantine van de Volksbond tegen drankmisbruik op het te verkopen terrein. Ten aanzien van het gebouwtje van de Volksbond lag de zaak het eenvoudigst: de huur liep op 4 April van dit jaar af en B. en W. hebben tijdig meegedeeld, dat ver lenging niet mogelijk was en dat het ge bouwtje naar elders moest worden over gebracht. De huur van het Protestants Jeugdhuis loopt 1 October 1955 af, maar tussentijdse opzegging is mogelijk. De schade, voortvloeiende uit de ver plaatsing van de opstal naar een ander ter rein komt dan voor rekening van de ge meente. Met het kerkbestuur is over de mogelijk heid van vroegere beëindiging van de huur overleg gepleegd. In dit geval was de op lossing niet eenvoudig, omdat een in het centrum gelegen geschikte andere gelegen heid nodig was om het jeugdwerk der Her vormde Gemeente te kunnen voortzetten. De Kerkvoogdij heeft zich tijdens de on derhandelingen echter inmiddels verzekerd van de eigendom van perceel Camplaan 45. De bedoeling is daarop een nieuw wijk gebouw te stichten. Zij komt daardoor ech ter voor aanzienlijke onvoorziene uitgaven te staan en heeft daarom de gemeente ver zocht haar in die uitgaven tegemoet te komen op grond van de bepaling in het huurcontract. Over deze aangelegenheid werden meermalen onderhandelingen ge voerd, met het resultaat, dat de Kerkvoog dij bereid is er toe mede te werken het ter rein aan de Heemsteedse Dreef op korte termijn te ontruimen. Daartegenover dient de gemeente dan een bijdrage te verlenen van 5000 en verder om niet af te staan het achter Camplaan 45 gelegen terreintje groot 251 vierkante meter. Lastige leiding Bij de verkoop van de door de Doops gezinde Gemeente verlangde grond doet zich nog een andere moeilijkheid voor. Er ligt n.l. een hoofdgasleiding vanaf de gas fabriek in het terrein van openbare werken en in het te verkopen stuk grond naar de Heemsteedse Dreef. Bij doorvoering van de plannen om op de te verkopen grond een tehuis te bouwen zou de leiding onder dit gebouw komen te liggen. Dit is uiteraard niet toelaatbaar, zodat deze verwijderd moet worden, nadat eerst een nieuwe lei ding is gelegd. De meest voordelige oplos sing zou zijn de leiding in Zuidelijke rich ting om het te bouwen pand heen te leg gen. Dit zou een uitgave vergen van onge veer 13.000. Gas-technisch is dit een on gunstige Oplossing, omdat er dan te veel bochten in de leiding zouden komen, met als gevolg een te groot drukverlies. Er is overwogen om in het te stichten gebouw een toog op te nemen van voldoen de breedte en hoogte, zodanig dat de gas leiding vrij zou liggen van de fundering van het gebouw, doch dit is een gewrongen toestand. Bovendien gaat er woonruimte mee verloren en ook de Doopsgezinde Ge meente heeft tegen deze oplossing over wegende bezwaren. Het is daarom beter deze gasleiding te leggen vanaf de gas fabriek in schuine richting over het terrein van Openbare Werken en vervolgens over het meest Zuidelijk onbebouwd blijvende gedeelte van het te verkopen terrein naar de Heemsteedse Dreef, waardoor vermin- Zaterdag jongstleden is het jaarlijks voet baltournooi tussen de Haarlemse speeltuin verenigingen begonnen dat is georganiseerd door de Haarlemse speeltuinvereniging „Klarenhof" op het terrein van „Willen is Kunnen" aan de Oudeweg in Haarlem. Hieraan werd deelgenomen door de speel tuinverenigingen Flora, Glasblazers, Buiten rust, Jeugdland, Oosterkwartier, W.I.K., Centrum en Klarenhof. De uitslagen van de wedstrijden, die op deze dag werden gespeeld zijn als volgt: GlasblazersOosterkwartier 02, Flora Buitenrust 2—0, WIK—Klarenhof 0—0, Cen trumJeugdland 10. Op Zaterdag 29 Augustus zal Flora tegen Oosterkwartier en WIK tegen Centrum spe len. Gespeeld wordt om een wisselprijs en drie bronzen médailles. dering van het aantal bochten wordt be reikt, alsmede verhoging van de gasdruk. De bestaande leiding zal dan worden ver wijderd. De kosten van een en ander wor den begroot op 22.000 en het komt B. en W. van Heemstede op grond van voren staande overwegingen gemotiveerd voor, dat een deel van deze kosten door de ge meente wordt gedragen. Uit het bovenstaande blijkt, dat Heem stede zich dus vrij aanzienlijke offers moet getroosten om de verkoop van deze grond aan de Doopsgezinde Gemeente mogelijk te maken. Na onderhandeling heeft deze zich bereid verklaard een prijs te betalen van 10,per vierkante meter, terwijl in de kosten, welke door de gemeente moeten worden gemaakt, wordt bijgedragen tot een bedrag van 18.000. In de transport kosten zal bovendien aan de gemeente een bijdrage van 2000 worden verleend. De meerdere kosten blijven dus voor rekening van de gemeente, waartegenover echter staat een uitbreiding van de woongelegen heid voor ongeveer 100 personen, welke toch wel van groot belang moet worden geacht. Deze overweging heeft B. en W. er toe geleid met het resultaat van de onder handelingen accoord te gaan. Behalve de grondverkoop aan de Heem steedse Dreef ten behoeve van het Doops gezinde Tehuis voor bejaarden zal de Heemsteedse gemeenteraad in zijn ver gadering van 27 Augustus nog drie andere grondtransacties behandelen, twee ver kopen en een aankoop met het oog op de woningbouw. De N.V. Hogerveka te Haarlem wenst het 1545 vierkante meter omvattende stuk grond aan de Zuidzijde van het Valken burgerplein, tussen Molenlaan en Valken burgerlaan, te kopen voor de bouw van twaalf woningen in drie verdiepingen van elk vier woningen. De behandeling van dit verzoek heeft vrij veel tijd gevorderd, omdat B. en W. van mening zijn, aat alleen dan tot ver koop mag worden overgegaan, wanneer de zekerheid bestaat, dat op dit terrein een bebouwing tot stand komt, welke een goede afsluiting van het plein vormt en welke bovendien een aesthetisch verant woorde overgang biedt tot de aangrenzen de bebouwing in de Molenlaan en de Val kenburgerlaan. Het plan van de N.V. Hogerveka vol doet naar de mening van het college aan die eisen. De hoge eisen, welke worden gesteld geven naar zijn mening ook aanleiding ge noegen te nemen met een prijs van vijf tien gulden per vierkante meter, welke door het Prijzenbureau voor onroerende zaken is vastgesteld en door de minister van Volkshuisvesting in beroep is beves tigd. B. en W. voegen hieraan toe dat de com missie voor het Grondbedrijf niet een stemmig is in haar oordeel, een lid meen de deze verkoop in verband met het voor gelegde plan te moeten ontraden. Bouwkas woningen Voorts stellen B. en W. de raad voor 1364 vierkante meter grond aan de Noord zijde van de Slotlaan te verkopen aan de heer J. Wiersema, directeur der N.V. Bouwkas Noord-Nederlandse gemeenten voor de bouw van zes woningen. Zoals men weet bouwt de Bouwkas al aan de Zuidkant van de Slotlaan. Bebouwing Laan van Insulinde Een jaar geleden besloot de Heemsteed se raad tot aankoop van 1650 vierkante meter grond aan de Laan van Insulinde. Thans doet zich de gelegenheid voor ook het aangrenzende terrein met het daarop aanwezige woonhuis in eigendom te verkrijgen. B. en W. achten deze aan koop zeer gewenst, omdat hierdoor, met het reeds aan de gemeente behorende ter rein, de beschikking wordt verkregen over een oppervlakte grond van zodanige grootte dat een plan voor de bouw van een flink complex woningen kan worden uitgevoerd. De prijs van f 20.250.voor deze grond met de daarop aanwezige woning, ter totale grootte van 1144 vierkante meter, achten B. en W. alleszins redelijk. Van heden af zal tot en met 31 Augustus het rijdende postkantoor der P.T.T. onder de stationsoverkapping in Haarlem een staan plaats hebben in verband met de Rode Kruis-zegelaetie, die in tal van steden in ons land gevoerd wordt. In dit rijdende post kantoor zullen Rode Kruispostzegels worden verkocht en gewone en aangetekende stuk ken worden aangenomen, indien zij met deze postzegels zijn gefrankeerd. Het kantoor is dagelijks geopend van 9 tot 5 uur. Zaterdag tot 1 uur. Enige tijd geleden vestigden wij reeds de aandacht op de noodzakelijke uitbrei ding van de ruimte voor de op het buiten „De Meerlhorst" aan de Van Merlenlaan gevestigde Heemsteedse openbare lees zaal en biblioheek. Er is thans een oplossing gevonden, doordat het mogelijk is gebleken de naast het Raadhuis aan het Raadhuisplein ge legen dubbele villa (percelen 13 en 15) aan te kopen voor dertigduizend gulden. De in „De Meerlhorst" gevestigde kan toren van de gemeente-ontvanger en de sportparken en twee afdelingen van de secretarie zouden naar de aan te kopen villa kunnen worden overgebracht, waar door „De Meerlhorst" geheel voor de openbare leeszaal en bibliotheek zal kun nen worden bestemd. Uiteraard biedt de aankoop van Raad huisplein 13 en 15 ook perspectieven voor de uitbreiding van het Raadhuis met een nieuwe vleugel of dépendance, ook al be staan er op het ogenblik daartoe nog geen vastomlijnde plannen. De Haarlemse postfanfare concerteerde in de muziektent op het Raadhuisplein Zater dagavond in het kader van de door stichting „Touring Zandpoort" voorbereide seizoen concerten, welke reeks Donderdagavond a.s. besloten zal worden met een uitvoering van de Zandvoortse muziekkapel- Er was voor het kranig optreden van deze grote Haarlemse vereniging, ondanks het minder gunstige weer, grote belangstelling en met véél aandacht werd het aantrekkelijk programma, waarin het ensemble onder lei ding van de heer Nieman zijn muzikaal kun nen ten volle ontplooide, gevolgd. Ook dit vóórlaatste concert van de reeks heeft wederom bewezen, hoezeer men deze openluchtconcerten in het dorpscentrum ge durende het seizoen waardeert, want velen komen er van genieten en ze verhogen in hoge mate de gezelligheid in het dorp. Een negenenvijftigjarige vertegenwoor diger deed Zaterdagmorgen bij de Haarlemse recherche aangifte van vermissing van een snelweger uit een voor zijn woning gepar keerde bestelauto. Vermoed werd, dat de snelweger in de nacht van Vrijdag op Zater dag na verbreking van het portier uit de auto was gehaald. In de avonduren vernam de recherche, dat er in Haarlem-West een snelweger te Koop werd aangeboden. Zij begaf zien er heen om eens poolshoogte te nemen en het bleek, dat de negentienjarige machine-bank werker J. H. een sneiweger te koop had. Daar de weger overeen kwam met de be schrijving door de vertegenwoordiger op gegeven heeft de recherche de machine bankwerker, als verdacht van diefstal, aan gehouden. J. H. ontkende aanvankelijk, doch later deelde hij mee na verbreking van het portier de snelweger uit de auto te hebben genomen. Hij is in arrest gesteld. De weersomstandigheden waren Zaterdag middag vrij gunstig, toen de kermisverma- KenjKneaeri op de Pol in Spaarndam weer geopend werden ter gelegenheid van de Oranjefeesten. Op het feestterrein werd een wedstrijd ringsteken op fietsen gehouden, waarvoor zich 38 deelnemers(sters) hadden aange meld. Wiesje Roels te Spaarndam werd eerste en kwam in het bezit van een wissel beker; tweede werd Jo Willemse te Spaarn dam en derde mevrouw L. Tiggelman te Spaarndam. Jongens konden deelnemen aan een wed strijd op fietsen. Er waren twee groepen ge vormd. Bij de jongens van 14 tot en met 16 jaar won J. Kroon de eerste prijs: hij legde de afstand van ongeveer 315 meter af in 55.2 sec. Tweede was A. Kok in 58 sec. en derde J. Heeremans in 61 sec. Bij de groep jon gens van 17 tot en met 20 jaar was de uit slag: 1. Doornbos 57 sec.; 2. Van den Putte 60 sec.; 3. Goedhardt 67 sec. Des avonds hebben dames de toeschouwers enige vrolijkheid bezorgd tijdens een wed strijd in het snelwandelen. Eerste werd Carla Niehot en tweede mevrouw Spierenburg. Tot het sluitingsuur heerste er op het ker misterrein een gezellige drukte. In het bij zonder was daar de jeugd vertegenwoordigd. De Haarlemse Moderne Jeugdraad, die in samenwerking met het genootschap „Ne derlandFrankrijk', vijftig Haarlemse kin deren een vacantie in Frankrijk bezorgde, zal op Vrijdagavond 28 Augustus in het wijk gebouw van de Nederlands Hervormde Gemeente aan de Gedempte Oude Gracht een ouder- en kinderavond houden, waarop door de leiding van het vacantiekamp vol ledig verslag zal worden uitgebracht van de reis. De directeur van Openbare Werken heeft hedenmorgen aanbesteed het vernieuwn van een gedeelte (plm. 128 meter) walmuur langs de westzijde van de Burgwal tusssen Antonie- straat en de Hagestraat. Er waren zestien inschrijvingsbiljetten binnengekomen. Laagste inschrijfster was de firma J. Rombout, Haar lem, met 28.800.en de hoogste inschrijfster de firma I. de Jong, Haarlem, met 39.393. Voorts werd aanbesteed het vernieuwen van rioleringen in de Gen. .Toubertstraat, Kokstraat, Beeksteeg en Esschilderstraat. Er waren vijf inschrijvingsbiljetten binnen gekomen. Laagste inschrijfster was de firma J. Rombout, Haarlem met 41.985.en de hoogste inschrijfster de firma I. de Jong, Haarlem, met 51.489. Van de afdeling Onderwijs van de Haar lemse gemeentesecretarie vernemen wij. dat de verdeling van de door ds. B. van Gelder te geven lessen in Bijbelkennis en Cultuur geschiedenis van het Christendom over de verschillende scholen als volgt luidt: Coorn'nertlyceum 15 uur; H-B-S. A. 4 uur; meisjes H.B.S. 3 uur. Het godsdienstonderwijs op het Stedelijk Gymnasium zal niet worden gegeven door ds. J. Waardenburg, maar door ds. C. P. Hoekema. Het Spaarndams fanfare-corps „Cres cendo" bestond Zon dag 35 jaar. Het heeft dit jubileum gevierd met een concert op de Westkolk te Spaarndam, dat de inzet werd van een muziek-feestweek. „Crescendo" is al tijd een echt-Spaarn- damse vereniging ge bleven. De Spaarn- dammers leven mede met het wel en wee van het corps en vooral in deze jubi leum-dagen treedt hun sympathie voor de vereniging duide lijk aan de dag, wat gistermiddag bleek uit de grote belang stelling voor het con cert op de feestelijk versierde Kolk. Voor het begin van het concert werden de heren C. Berk en J. Th. v. d. Putte, die van de oprichting af ijverige leden van „Crescendo" zijn ge weest, hartelijk door de heer P. Berk toe gesproken. Daarop gaf de directeur J. Jacobs het sein voor de ouverture: een mars van H. L. Blan kenburg. Men ver volgde met een fantasie over Von Flotow's opera „Stradella", waarvan de aanhef be heerst en mooi van klank was. Ook verder werd er, behoudens een minder ideale stemming in de bassen, verdienstelijk werk geleverd. De uitvoering van de potpourri over Verdi's opera „II Trovatore" kreeg een vlak karakter door het te weinig ac centueren van de dramatische expressie, hetgeen in een tekort aan contrast-werking resulteerde. Meer spanning kwam er in de voordracht van „Caesar en Cleopatra" van Gerard Boedijn, al was de stemming van de trombone te hoog en al had gaafheid van het samenspel (bijvoorbeeld tussen saxophoon en bugel) groter kunnen zijn. Men was echter gehandicapt doordat de solo-bugel niet van de partij kon zijn. Na de pauze volgde een reeks werken van Van der Glas, Deneufbourg, Rubin, Gauve en Schootemeyer. Sommige corps leden namen hierin vaak zelf het tempo initiatief, wat tot ongelijkheden leidde. Liet de stemming van de middengroepen bij de uitvoering van „Les Saltimbanques" te wensen, over het geheel genomen maakte „Crescendo" met dit werk toch een be hoorlijke indruk. En nu wacht de dirigent J. Jacobs voor de komende jaren ter ver betering van klankgehalte en uitvoerings discipline een noodzakelijke, maar mooie taak, die door de toegewijde leden van „Crescendo" ongetwijfeld met succes be kroond kan worden. Avondconcert door „Harmonie Assendelft" Zondagavond nam in de muziektent op de Spaarndamse Kolk het uitstekende fan- Moment musical uit het jubileumconcert. fare-corps „Harmonie Assendelft" plaats. De dreigende wolken, die langs de hemel joegen, beloofden niet veel goeds. Maar toch begon het corps onder leiding van de dirigent G. Koomen manmoedig aan de afwerking van een programma, dat over het geheel genomen op een belangrijk ni veau stond. Tot de beste van de gekozen werken behoorden „Un festin chez Lustu- cru" van Rogister, vijf epigrammen van Boedijn, een driedelige compositie van Meindert Boekei, Mouvement Symphonique van Marcel Pool en de Suite Oriëntale van Popy. Na de mars van Alford wist het corps in het genoemde werk van Rogister als ensemble een fraaie klank te ontwik kelen. En ook van de verschillende instru mentengroepen hoorde men goede dingen: sonore, werkelijk „klinkende" bassen, een goed afgestemd „binnenwerk" en stralend spelende discant-instrumenten. Het tech nische samenspel en de rhythmische ge lijkheid lieten weinig wensen onbevredigd. En verder wist de dirigent Koomen een uitstekende muzikale spanning te hand haven. Ondertussen was het begonnen te regenen en hoewel de toehoorders aanvan kelijk nog beschutting vonden in de ker miskramen en onder de overkapping van de verlaten draaimolen, stroomde het hemelwater al spoedig toch te overvloedig. Wij hoorden nog een werk van Ketelby, ook zeer mooi van klank en verder een mars, die jammer genoeg het besluit moest worden van een totaal verregend concert. Vanavond komt het fanfare-corps „Wil- helmina" een uitvoering op de Kolk geven. P. ZWAANSWIJK. BINNENLAND Op 1 October zal de gebruikelijke wis- seling van de zenders Hilversum 1 en H, die op 1 Juli niet werd gehouden, weer plaats hebben. Dan gaan AVRO en VARA op Hil versum I uitzenden (402 meter) en KRO en NCRV op 298 meter via Hilversum II. Door het overslaan van één zenderwisseling heb ben de omroepverenigingen tevens stuivertje gewisseld. In het najaar en de voor-zomer beschikken AVRO en VARA nu over de sterkere zender Hilversum I. terwijl deze gunst voorheen de KRO en NCRV was toe gewezen. Die zendersterkte is vooral van belang voor de inwoners in het Noorden Oosten en Zuiden van ons land. Te Oudeschoot bij Heerenveen is Zater dag de boerderij van de heer S. Hoekstra na blikseminslag grotendeels afgebrand. In Nieuwolda brandde een met onge- dorst koren gevulde kapschuur bij de boer derij van de gebroeders Buurma af. De oogst van 23 ha. land ging verloren. Tot hoofdredacteur van de Regionale Dagbladpers is in de plaats van de heer T. Dokter benoemd de heer L. van Bruggen, tot nu toe correspondent van de R.D.P. en een aantal Nederlandse dagbladen te Londen. Eind Augustus zullen vrijwilligers van de Reserve Grensbewaking een mobilisatie oefening houden in de omgeving van de Dru- nense duinen nabij Helvoirt. De troepen worden in Eindhoven in de maréchaussée- kazerne gemobiliseerd, waarna in de omge- ving van de Drunense duinen een bivak wordt opgeslagen. Dc universiteit van Stellendam in Zuid- Afrika heeft het eredoctoraat in de wijs begeerte toegekend aan prof. jhr. dr. P. J. de Winter, hoogleraar in de geschiedenis aan de rijksuniversiteit te Groningen, als blijk van erkenning voor de studies van prof. De Winter over de Nederlanders in Zuid-Afrika. Het voor de stoomvaartmaatschappij „Nederland" bij de Nederlandse Dok- en Scheepsbouwmaatschappij in aanbouw zijnde motorvracht- en passagiersschip „Bawean" is Zaterdag te water gelaten. Het heeft een draagvermogen van 10.925 ton en een water verplaatsing van 16.600 ton. De tewaterlating werd bijgewoond door de minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. Algera. Een Arnhemse brigadier van politie, de 57-jarige S. A. de Vries, is op het Zypseplein aangereden door een auto, tengevolge waarvan hij een schedelbasisfractuur opliep en korte tijd later in een ziekenhuis is over leden. Te Schoonebeek liep een vierjarig dochtertje van de familie Scherpenzeel plot seling van een grasveldje, waar zij had ge speeld, de straatweg op. Het kind werd door een vrachtauto overreden en was ter stond dood. Te Gellicum is de 24-jarige exploitant óan een danstent, G. Kegelaar uit Eerbeek, bij het afbreken van zijn tent door de elec- ti'ische stroom getroffen, die niet was uit geschakeld. Hij was onmiddellijk dood. Toen Zaterdagavond een electrische trein het station Baarn binnenreed is een ruit aan de linkerzijde van de bestuurders cabine door onbekende oorzaak in stukken gesprongen. De bestuurder van de trein werd door een scherf ernstig aan een oog gewond. Hij moest naar een ziekenhuis te Hilversum worden overgebracht. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur door George Robert luidt: 1. Preludium en Fuga b. kl. t„ J. S. Bach; 2. Choral „werde munter mein Gemüthe" (uit Can- tate 147) op verzoek; 3. Toccata Duodezima (uit „Apparatus musico-organisticus" 1690), G. Muffat; 4. Ricercare (hommage a Swee- linck), A. de Klerk; 5. Fantaisie A maj., C, Franck; 6. Final uit de 1ste Symphonic, L. Vierne. De Haarlemse mannequin mejuffrouw Yvonne Meijer, die enige tijd geleden in Am sterdam tot schoonheidskoningin van Neder land werd uitgeroepen, zal Vrijdag per vlieg- uig naar Turkije vertrekken om alaar deel te nemen aan de verkiezing van „miss Europa 1953". De vorige week heeft de Rooms-katho- lieke E.H.B.O. een pleisteractie gehouden. Zondag werden de prijswinnaars door de radio bekend gemaakt. Behalve prijzen van vijfduizend gulden werden er bromfietsen als troostprijzen geschonken Zo'n bromfiets krijgt ook de hoer Van der Bond, Veldlaan 12 te Aerdenhout. Zoals men weet zullen de terreinen ten Westen van de Vrijheidsdreef. die onder meer voor het centrum van de Flora werden gebruikt, tot weiland worden bestemd. B en W. vragen de Heemsteedse raad 3500 gul den voor het inzaaien van een ruim twee- eneenhalve hectare groot gedeelte van het terrein. Vermoedelijk door het legen van een asbakje, waarop zich waarschijnlijk nog brandende sigarettenpeukjes bevonden, in 'n papiermand is Zondagmiddag om tien over vier brand ontstaan in de keuken van een woning aan het Drilsrr.aplein. De bewoner heeft het vuur met een slang op de water leiding geblust De schade bleef beperkt tct ne papiermand, een keukenstoel, een kussen en een handdoek. De zevenjarige jongen II. C.. die Zater dagmiddag om kwart voor drie in gezelschan van xdjn vader de Rijksstraatweg in Haar lem-Noord wilde oversteken, werd aangere den door een motorrijder. Met een gebro ken rechter onderbeen is do iongen naar het ziekenhuis Sint Joannes de Deo over gebracht. Voorstel non Heemsteedse raad Door de Heemsteedse winkeliers in radio- en andere electrotechnische artikelen en sanitair is verzocht te willen bevorderen dat de ook voor hun zaken geldende verplichting tot sluiting op Dinsdagmiddag na 13 uur wordt opgeheven. Zij doen dit verzoek omdat hun is gebleken, dat de winkels in dezelfde branche in Haarlem niet aan een verplichte halve-dag-sluiting zijn onderworpen. Ten einde schade voor hun bedrijf te voorkomen, niet alleen voor wat betreft de verkoop van artikelen, maar vooral tot behoud van de veelal uit een verkoop voortvloeiende „ser vice", wordt ontheffing van de verplichte middagsluiting noodzakelijk geacht. Na een ingesteld onderzoek is B. en W. ge bleken, dat inderdaad de belangen van be doelde groep van ingezetenen door inwilliging van het verzoek worden gediend, terwijl het personeel, dat in die bedrijven werkzaam is, daarvan geen nadeel zal ondervinden. Voorts is ingekomen een verzoek van de Heemsteedse chocolaterie-winkeliers om ook voor hen de verplichte Dinsdagmiddagsluiting op te heffen. Ook voor inwilliging van dit verzoek be staat volgens B. en W. alle aanleiding, omdat andere winkels waar ook chocolaterieën wor den verkocht, niet gesloten behoeven te zijn. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, de Heemsteedse Winkeliersvereniging en de Bedrijfsunie van de samenwerkende organisaties van Handels- en Kantoorbedienden kunnen zich met de ge vraagde opheffing van de verplichte middag sluiting verenigen.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 8