Regering-Laniel ontkomt aan speciale parlementszitting Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Inmiddels zijn stakingen nog steeds niet ten einde Naz i Na uiiian n magnietmeer candidaat voor Bondsdag zijn Het woord is aan Krasse Zuid-Koreaanse verdacht makingen aan het adres van India Uitstel van executie Twee Nederlanders vrij in Korea Westelijke invitatie voor Moskou op komst Een zomerse dag in Nederland Onrust in Marokko Russisch-Perzisch contact gaat door Granaten ontploften rondom KLM-toestel Vijf patrouilleschepen naar Indonesië Motorordonnans verongelukt Vandaag weer D-trein uit Amsterdam in Parijs? Jongetje viel uit raam De KLM-bemanning voor de Christchurch-race Indonesische premier over het Uniestatuut Amerikaanse marine oefende met luchtdoelgeschut Zij werden gebouwd op Nederlandse werven Politieke UNO-commissie debatteert verder Positie der UNO: partij of wereldorganisatie? Weerrapporten gge JAARGANG No 39 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DWSDAC 25 AUGUSTUS 1953 Haarlems Dagblad 297e JAARGANG No 192 Uitgave Grafische Bedrijven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Het bureau van de Franse Kamer, dat gisteren voor de tweede maal sinds Zater dag bijeenkwam in het Palais Bourbon, dat geheel omringd werd door bewapende sol daten, heeft besloten dat het parlement zijn vacantie voorlopig niet zal onderbreken. Tijdens de samenkomst van het bureau werden door deputaties van arbeiders aan president Herriot talrijke petitionnementen aangeboden, maar tot manifestaties is het niet gekomen. Men weet dat in het begin van de stakin gen de socialisten en de communisten een actie zijn begonnen met als doel dat het parlement zou onderzoeken of de regering haar boekje met bijzondere volmachten te buiten was gegaan. Het vereiste aantal van 209 gedeputeer den, die de wens daartoe bij de Kamer president te kennen hadden gegeven, was gisteren wel overschreden, maar omdat het bureau reden had de echtheid van vier communistische handtekeningen te betwij felen, werd het verzoek, dat zo slechts door 207 leden werd ondersteund, slechts voor kennisgeving aangenomen. Zo heeft dan de meerderheid van het bureau met een overigens wel wat for malistisch beroep op het reglement zich geschaard aan de zijde van de regering, die op dit moment geen enkele reden heeft naar een ontmoeting met het parlement te verlangen. De kans dat het kabinet-Laniel de beproeving van zo'n ontmoeting zou hebben overleefd, werd in politieke kringen inderdaad nog steeds niet zeer hoog aange slagen. Intussen zal nog moeten blijken of het geen Phyrrus-overwinning is geweest die premier Laniel gisteren op de linkse par tijen, die hun gedeeltelijke doch onmisken bare successen in de stakingen ook politiek wilden exploiteren, heeft behaald. Zeker is in elk geval dat de regering Vrijdag wat vroeg heeft gejuicht, toen ze meende met haar concessies aan de socia listische en Katholieke vakcentrales het einde van de stakingen en de sociale rust in het land te hebben gekocht. Al wordt er bij de overheidsbedrijven PANMOENDJOM. (Reuter). Dinsdag zijn weer 100 geallieerde militairen uit Noord-Koreaanse krijgsgevangenschap te ruggekeerd. Onder hen bevonden zich de twee Nederlandse militairen, wier uitwis seling Maandag was aangekondigd. Het zijn de korporaal Plant en de soldaat Van Leeuwen. Zij bevinden zich in goede wel stand. De korporaal Jan Nicolaas Plant, die op 21 December 192b werd geboren, is af komstig uit Dokkum. Hij is gehuwd. Plant behoorde oorspronkelijk tot het regiment „Jan Willem Friso". In Januari 1953 ver trok hij als vrijwilliger naar Korea. Soldaat Gerard van Leeuwen, die op 21 December 1930 werd geboren, is afkomstig uit Valkenburg (Z-H.) hij is ongehuwd. Soldaat Van Leeuwen vertrok in Maart 1953 als vrijwilliger naar Korea. Plant en Van Leeuwen werden sinds 26 Juli vermist. Zij maakten deel uit van een patrouille die op die dag kort voor de sluiting van het bestand door de Noord- Koreanen werd overvallen. Bij deze actie verloren vijf Nederlanders het leven. Het Chinese communistische persbureau „Nieuw China" heeft Dinsdagmorgen ge meld, dat de Noordelijken ongeveer 400 geallieerde krijgsgevangenen, die niet wil len repatriëren, vasthouden. De Noordelijken hebben het opperbevel van de UNO op 20 Augustus via de repa- triërinigscommissie medegedeeld, dat zij „nog steeds pi-oberen deze krijgsgevange nen te bewegen naar hun land terug te keren", aldus het persbureau, dat niet meldde tot welke landen deze gevangenen behoren. De Noordelijken hebben het opperbevel van de UNO ingelicht omtrent het over lijden en de graven van geallieerde mili tairen, die tijdens hun gevangenschap zijn overleden. In totaal zijn 1651 gevangenen omgekomen. Hiervan waren er 601 Zuid- Koreanen. LONDEN (Reuter) Engeland, Frank rijk en de Verenigde Staten zullen binnen kort de Sovjet-Unie uitnodigen voor een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken over Duitsland, die de volgende maand, waarschijnlijk in Genève, gehouden zou moeten worden, aldus is Maandagavond van gezaghebbende zijde te Londen mede gedeeld. De Zwitserse regering lieeft reeds toestemming gegeven. In Parijs wordt een invitatie opgesteld in antwoord op de Russische nota's van 4 en 15 Augustus, die de voorwaarden voor een dergelijke bijeenkomst bevatten. In het Westelijke antwoord zal nogmaals gezegd worden, dat de meningsverschillen tussen Moskou en het Westen over de wijze van hereniging van Duitsland nog steeds te groot zijn voor vruchtdragend diplomatiek ovei-leg. Slechts door rechtstreekse onder handelingen zullen de vier mogendheden wellicht voortgang kunnen maken, aldus zal de nota verklaren. Wanneer de uitnodiging zal worden ver zonden is nog niet bepaald, doch waar schijnlijk zal zij voor de West-Duitse ver kiezingen op 6 September uitgaan, zo voeg de men van genoemde zijde er aan toe. in het land dan ook sinds vorige week wat minder gestaakt en meer gewerkt, in Parijs, dat nog altijd het hart van Frankrijk is, is de toestand verre van bevredigend. De Métro rijdt nog lang niet op volle toeren en de treinen nog nauwelijks op halve kracht. Bij'de post is de anarchie nog vrij wel volledig. Persoonlijk hebben wij in geen drie weken meer een krant of brief ontvangen. De Parijse autobussen hebben daaren tegen hun werkzaamheden weer hervat, zodat de militairen met hun trucks, die voor hen waren ingevallen, gisteren met dank voor hun goede diensten weer naar hun kazernes terug konden keren. Het punt waarop de onderhandelingen momenteel nog stuiten, is slechts de uitbe taling van volledig loon over de stakings periode, die door de arbeiders geëist, en dooi de regering geweigerd wordt. De regering voelt er uiteraard niets voor de stakingen als een soort betaalde extra-vacantie te be schouwen, en zij is ten hoogste bereid de stakers gelegenheid te geven met overuren hun achterstand in salaris weer wat in te lopen. Vooral bij de P.T.T. zal men zeker weken nodig hebben om de Himalaya van achterstallige post te kunnen verwerken. De leiders der Katholieke en socialisti sche vakcentrales zouden op het aanbod van de regering waarschijnlijk nog wel in willen gaan, maar 'n groot deel van de sta kers wenst het onderste uit de kan. Ook de autoriteit der vakbondsleiders is ontoerei kend gebleken om hun inzichten door te zétten. Talrijke stakers schijnen nog steeds niet van zin hun hoofden in de schoot te leggen. Van deze tegenstellingen tussen de zoge naamde vrije vakbondsleiders en de arbei ders maken de communisten uiteraard een bedrijvig gebruik om hun leuzen voor een eenheidsfront door ongeregeldheden en zelfs sabotage begeleid met verhoogde energie te propageren. Zo ziet het er zeker nog niet naar uit dat de situatie binnen zeer korte tijd weer helemaal normaal zal worden. Onder die omstandigheden hebben cie linkse partijen al verklaard hun pogin gen om het parlement toch bijeen te krijgen voort te willen zetten en daarmee blijft dan ook de bedreiging van een speciale zitting van de Kamer als een zwaard van Damocles hangen boven het belaagde hoofd van Joseph Laniel. Op de Nassausingel te Breda is een mo torordonnans van de Koninklijke Maré- chaussée, de 21-jarige A. van Beusekom, verongelukt. Hij wilde een voor hem rij dende vrachtauto passeren en is tegen een van de andere kant komende autobus ge botst. Hij werd ernstig gewond en is tij dens het vervoer naar een ziekenhuis overleden. Volgens een van de Belgische spoorwegen uit Brussel te Utrecht ontvangen bericht, is het vrijwel zeker dat de D-trein 120, die uit Amsterdam vertrekt om 7,10, de Bel gisch-Franse grens zal overschrijden en naar Parijs zal doorrijden. In elk geval zal met de mogelijkheid van grote vertraging rekening gehouden moeten worden. Van de overige D-treinen naar Parijs is op het ogenblik nog niets bekend. Maandagmorgen om kwart over negenen was de vierjarige Corrie Koelemeijer op de vensterbank van een dakkapel op de Papentorenvest geklommen. Doordat het raam niet dicht was viel hij uit het raam van een hoogte van drieënhalve meter. De jongen viel op een betegeld binnenplaatsje achter de woning. Een dokter heeft de jongen onderzocht en gebleken is, dat deze een buil op het hoofd en een lichte kneu zing aan de dij beentjes had opgelopen. De directie van de KLM heeft de vol gende bemanning aangewezen voor de Christchurch-race, waaraan de KLM met de DC-6a liftmaster „Dr. ir. M. A. Damme", de PH-T.G.A. zal deelnemen. Gezagvoerder H. A. A. Kooper, eerste officier; J. F. Grif fith, tweede officier; P. A. Aarts, derde officier; J. I. Noomen, eerste radio-telegra fist; J. M. C. Kiepe, tweede radio-telegra fist; J. van den Bos, eerste boordwerktuig kundige; H. van den Ham, tweede boord werktuigkundige; W. F. J. Tielman. Op twee punten in de route zullen twee stewards en een stewardes verwisseld wor den. Uit Londen vertrekken de eerste steward L. J. M. Hermans, de tweede steward J. H. Hoftijzer en de stewardess E. M. L. Pinault. Op een derde van de route zullen instappen eerste steward J. Stil, tweede steward W. J. Jobse en stewardess N. T. B. Jaspers. De laatste étappe vliegen de eerste steward M. de Jongh, tweede ste ward J. A. van Praagh en stewardess M. S. J. Kremer mee. BONN. (ANP). Dr. Wernei Naumanns politieke ster is even snel gevallen als zij gerezen was. Het samenspel tussen de Britse bezetting en de landelijke regering van Noordrijn-Westfalen in Dusseldorp heeft Goebliels' gewezen staatssecretaris in zijn wedloop naai' de parlementaire on schendbaarheid gestuit. Nadat de Britse bezetting de haar resterende bevoegdheden om over de politieke zuivering van hoog geplaatste nazi's te beschikken aan de Duitsers heeft overgedragen heeft men in Dusseldorp korte metten met Naumann en zijn candidatuur voor de West-Duitse Bondsdag gemaakt. Het kabinet gelastte een administratieve „zuivering" van Naumann en deze werd daarbij prompt in de tweede categorie dei- zondaars van Hitiers regiem geplaatst. Dat houdt in, dat Naumann niet alleen het pas sieve en actieve kiesrecht verliest, doch dat hij ook geen iid meer mag zijn van enige politieke partij, noch zich op eniger lei wijze op het politieke pad zal mogen begeven. Daarmee zijn de voorwaarden voor Naumanns candidatuur voor de Bondsdag niet meer te vervullen. Theoretiscn blijft, voor hem nog een revisiemogelijkheid, waarvan hij binnen twee weken gebruik zou moeten maken, maar de verkiezingen naderen nu zo snel, dat men Naumann ge voegelijk als buiten spel kan beschouwen. Naumann's verweer, als zou hij reeds be gin 1952 in Frankfort gezuiverd zijn en daarbij als politiek onbesproken figuur te boek zijn gesteld, bleek niet steekhou dend. De Dusseldorpse minister van Bin nenlandse Zaken Meyers verklaarde, dat Naumann nooit is gedenazificeerd, ten minste niet onder zijn eigen naam. Met de in Dusseldorp gevallen beslissing is ten minste een voorlopig politiek vonnis geveld over de man, die op 1 November van het vorig jaar zijn volgelingen opriep Sultan Sidi Mohammed Moulay Ben Arafa El Alaoui, de nieuwe souverein van Marokko, die de afgezette en verbannen sultan is opgevolgd. RABAT (Reuter) Twee personen zijn om het leven gekomen en twaalf gewond, toen Maandag de sneltrein MarokkoAl giers nabij Rabat verongelukte. Over een lengte van ongeveer vijftien meter waren de spoorstaven verwijderd. De gehele trein liep uit de rails en vele rijtuigen kantelden. De politie meent dat de sabotagedaad door nationalisten op touw is gezet. Maandag zijn te Casablanca 97 Marok kanen veroordeeld tot gevangenisstraffen van 15 dagen tot 1 jaar wegens overtreding van het uitgaansverbod, deelneming aan verboden betogingen en samenscholing. In Rabat zijn 171 betogers tot gevangenisstraf fen van 2 maanden tot 1 jaar veroordeeld. „een vereniging van enkele hondex-den" te vormen teneinde „het ideaal te verwezen lijken, waarvoor onze kameraden gevallen zijn". Bij de partijbestui-en in Bonn heeft het besluit van het Dusseldorpse kabinet alge meen voldoening gewekt, aangezien men het optreden van Naumann in de verkie zingsstrijd algemeen een blamage voor de jonge Duitse democratie achtte. Naumann had voordat de Britse bezetting hem begin van dit jaar arresteerde zijn politieke ac tiviteit slechts ondergronds ontwikkeld. Nadat het .hoogste federale hof in Karls ruhe hem op vrije voeten had gesteld was hij terstond op het. politieke parket getre den en lijstaanvoerder van de neo-nazisti- sche Duitse Rijkspartij geworden. Deze tot dusver onbeduidende partij was daardoor plotseling gepromoveei'd tot een groepering die men in het nationalistisch getinte Ne- der-Saksen een grote kans gaf. Naumann zelf profeteerde nog Zondag avond dat hij met een fx-actie van twintig man in de nieuwe Bondsdag zou treden. Voldoening De grootste voldoening heerste evenwel in de gelederen van de Duitse partij en van de liberale pai-tij, die beide zeer naarstig dingen naar de stemmen van het halve millioen nationalisten, die voi-ig jaar nog op de inmiddels verboden socialistische rijkspartij stemden. De politieke naam, die Naumann in deze kringen sedert zijn ar restatie gewonnen heeft, dreigde het groot ste deel der „dakloze" nieuwe nazi's naar de Duitse Rijkspartij te doen afvloeien. Men vraagt zich intussen af of het afvoe- ren van Naumann van de lijst dezer partij de nationalistische kiezers nog tot andere gedachten zal brengen. Dit temeer daar de partij ook Hitiers meest gevierde lucht- Iteld Rudel candidaat heeft gesteld. Inmiddels is de leiding der DRP, die in handen is van de jongste afgevaardigde in de Bondsdag, Von Thadden, danig ont redderd door de verwijdering van Nau mann va.n het politieke toneel. De partij dreigt de wrange vruchten te plukken van haar verbond met Naumann. De landelijke regering van Neder-Saksen wil namelijk de bondsregering verzoeken voor het con stitutionele hof een verbodsprocedure te gen de partij in te leideix. DJAKARTA, (Aneta) De Indone sische minister-president Ali Sastroamid- jojo, heeft in een uiteenzetting over het regeringsprogram Dinsdagochtend voor het parlement enige punten genoemd, die zo spoedig mogelijk verwezenlijkt moeten worden. Dat zijn de herziening van de verhoudingen tussen Nederland en Indo nesië, die thans gebaseerd zijn op het Unie statuut, tot normale verhoudingen, het bespoedigen van het herbeschouwen van andere overeenkomsten van de R.T.C. en het annuleren van de overeenkomsten, welke nadelig voor de staat zijn. De Unie band is nu reeds beproefd sinds December 1949, maar hij is nooit soepel gebleken, zodat er geen andere uitweg is dan haar te wijzigen. Er moet, naar de premier zeidc, een normale internationale verhou ding van gemaakt worden. „Intussen moe ten de overblijfselen van de koloniale tijd, welke nog kunnen worden gevonden op economisch, financieel en andere terrei nen zo spoedig mogelijk worden geliqui deerd opdat het gestelde doel bereikt kan worden. Daarom wenst de regering de andere overeenkomsten, die voortspruiten uit de R.T.C. in herbeschouwing te nemen en het annuleren van de overeenkomsten, welke nadelig zijn voor de Indonesische staat te bespoedigen. Indien beide partijen de wegen erkennen voor verbetering van de betrekkingen tussen beide landen, die vroeger leefden als koloniserend en geko loniseerd volk, kan een regeling van bo vengenoemde problemen verwacht wor den in een sfeer van vrede en wederzijds begrip. Dit is de verwachting van de hui dige regering", aldus de premier. DeVeluwe is een oord rijk aannatuurschoon, vol afwisseling, met wijde vergezichten, kortom een ideale verblijfplaats voor uw vacantie. Voeg daarbij de stralend blauwe hemel, die zo ken merkend is voor de zomer in Nederland en men begrijpt, dat het in ons hoogseizoen eenvoudigweg niet mogelijk is binnen te blijven. „De paden op, de lanen in", klinkt allerwege de kreet en vrolijk en welgemoed, zo luchtig gekleed als we mogen, fietsen we tussen brem en hei, de hitte van de dag trotserend,vol verlan gen naar een zacht koeltje dat langs onze slapen strijkt. Rege nen doet het in Ne derland praktisch nooit. De uitzonder lijke weersomstandig heden der laatste da gen waren het dan ook wel waard dit toeristische evenement op de gevoelige plaat vast te leggen DIT NUMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA's Adenauer: Ach, onze Lieve Heer heeft wel grenzen aan de intelligentie ge steld, maar helaas niet aan de domheid. TEHERAN (Reuter). Generaal Zahedï, de nieuwe Perzische premier, heeft op een persconferentie verklaard, dat de bespre kingen met de Sovjet-Unie, ter regeling van enige geschillen, zullen worden voort gezet. Deze besprekingen, door ex-premier Mossadeq begonnen, gaan over grensge schillen die dateren uit de Tsaristische tijd, Perzische aanspraken op elf ton goud voor diensten in de jongste wereldoorlog aan Russische troepen verleend en het Rus sisch-Perzisch verdrag van 1921, dat de Sovjet-Unie het recht geeft troepen naar Perzië te zenden als zij meent, dat Perzië een „basis voor aggressie" wordt. De voormalige Perzische premier Mossa deq is Maandag van de officiersclub in Teheran, waar hij sedert de omverwerping van zijn regering verbleef, naar een ge vangenis overgebracht. Drie aanhangers van Mossadeq, die zich samen met de voormalige premier over gaven, zijn eveneens naar de gevangenis overgebracht, namelijk Ghoelam Hoessein Sadiqi, voormalig minister van binnen landse zaken, Seifollah Moazami, voorma lig minister van PTT, en Ali Sjayegan, politiek adviseur van Mossadeq. De politie zoekt nog steeds naar Hoessein Fatemi, minister van buitenlandse zaken onder Mossadeq van wie eerst werd gemeld dat hij gelyncht zou zijn. De militaire gouverneur van Teheran, brigade-generaal Dadsetan, heeft Dinsdag bekend gemaakt, dat in twee schuilplaatsen van de communistische Toedeh-partij dui zenden postzegels zijn gevonden met het opschrift „Iraanse republiek". De gouverneur verklaarde dat de post zegels klaar waren om uitgegeven te wor den en dat men hierin een aanwijzing mag zien, dat Mossadeq van plan was, na 'het vertrek van de Sjah naar Rome, de repu bliek uit te roepen. Mossadeqs gezondheidstoestand is zorg- wekkend. Hij zou bovendien hebben ge dreigd in hongerstaking te gaan, als de be handeling in de gevangenis volgens hem onterend zou zijn. Volgens een mededeling van de KLM zou Woensdag een KLM-lijntoestel op weg van Aruba naar Kingston (Jamaica) beschoten zijn door oefenende schepen van de Ameri kaanse marine. Het vliegtuig, de PJ-ALK „Kralendijk" met gezagvoerder Van der Werf, vloog op een hoogte van ongeveer 3000 meter, toen de piloot op een kilometer afstand vóór het vliegtuig een rookwolkje zag verschijnen, dat, naar hij meende, van een granaat van luchtdoelgeschut afkomstig moest zijn. Hij zag onder zich schepen van de Amerikaanse marine. Het vliegtuig be vond zich op honderd kilometer afstand van de aangegeven gevaarlijke zóne en volgde de normale route. Daarna nam de piloot nog vier ontploffingen in de omgeving van het vliegtuig waar. De passagiers hebben er niets van gemerkt. Er wordt een onderzoek ingesteld door de regering der Nederlandse Antillen en de Koninklijke Marine. Van Amerikaanse zijde zijn over het voorgevallene geen mede delingen gedaan- De KLM is van oordeel, dat het incident te wijten is aan onvoldoende oplettendheid bij schietoefeningen. Vandaag vaai't een convooi van vijf kleine witte patrouilleboten uit Hoek van Holland de Noordzee op met bestemming Indonesië. Deze schepen, die op Nederland se werven werden gebouwd, zullen in de Indonesische wateren controle houden op naleving van allerlei bepalingen voor de visserij, de kustvaart en wat dies meer zij. Gisteren maakten deze vaartuigen een proefvaart, waarna zij werden overgédra- gen aan de Hoge Commissaris van de Indo nesische republiek, mr. Susanto Tirto- prodjo. Deze zeide in een toespraak, dat Indonesië vertrouwen stelt in de Neder landse scheepsbouwkunde. Het zal nog lang duren vóórdat Indonesië schepen voor eigen behoefte zelf kan bouwen. De Neder landse scheepsbouwindustrie kan er van verzekerd zijn, dat de Indonesische be hoefte zo groot is, dat haar in de naaste toekomst nog ruime orders te wachten staan. De patrouillevaartuigen waren de „Be- kala" (gebouwd door Boot, Leiden); de „Boga" (gebouwd door de werf Stapel te Spaarndam); de „Bendalu" (Koopman, Dordrecht); de „Bajan" (Janssen, Druten) en de „Balam" (Jonker, Hendrik Ido Am bacht). Het zesde vaartuig van deze serie, de „Bai-au", kon door verschillende om standigheden niet tijdig worden afgeleverd door de werf Bodewes te Martenhoek in Gx-oningen. De schepen, die een bruto ton nage hebben van bijna 193 ton, een lengte van 38 meter en een diepgang van bijna 2Vi meter, zijn uitgerust met een 450 pk. Dieselmotor van Werkspoor. Zij worden naar Indonesië gebracht door de firma Wijsmuller te Baarn, waarvan personeel vandaag de boten heeft bemaxxd en met de tocht naar het verre Indonesië begonnen is. NEW YORK, 25 Augustus. Ten aan zien van de komende politieke conferentie over Korea, die zal moeten beslissen over de verdere gang van zakexi op het door vier .jaar oorlog geteisterde schiereiland, zijn twee tegengestelde meningen te onderken nen, welke gisteren in het voortgezette debat in de politieke Uno-commissic over de keuze der deelnemers aan de conferen tie duidelijk werden onderscheiden. De ene mening, gedeeld door de Sovjet- Unie en de met haar op enigerlei wijze ver bonden landen, plus door Engeland, Indo nesië, India en Pakistan, bepaalt dat de komende conferentie een ronde-tafelconfe- x-entie dient te zijn, dus niet een onderhan deling tussen twee tegengestelde partijen doch een overleg van een gezamenlijk standpunt uit. De andere mening, die der Verenigde Staten en de meeste Westerse landen, ziet in de conferentie een verleng stuk van de wapenstilstandsonderhandelin gen en wil duidelijk onderscheid tussen de twee tegenover elkaar staande partijen maken, waaruit volgt dat alleen de landen, die aan de Koreaanse oorlog hebben deel genomen, aan de conferentietafel moeten zitten. Logischerwijs zou dan ook de Sov jet-Unie niet kunnen deelnemen, aangezien zij niet tot de strijdende partijen in Korea heeft behoord. De partij die een conferentie tussen partijen wenst, is echter bei'eid de Sovjet-Unie wel toe te laten. Het gaat in de eerste plaats om de al of niet deelneming van India, dat zich de woede van de Zuid- Koreaanse regering op de hals heeft ge haald door zijn verzoeningspogingen en thans door de afgevaardigde van Syngman Rhee, de Zuid-Koreaanse minister van Bui tenlandse Zaken, gedoodverfd wordt als een kampioen voor het communisme in Azië. In een zeer felle rede heeft deze Zuid- Koreaan gisteren in de politieke commissie der UNO India aangevallen ei\ beschuldigd van het „volharden in een verzoeningspoli tiek uit vrees voor het Kremlin en het ple gen van verraad van de eerste orde." Ver der heette het dat India „de grondslagen van de UNO ondermijnt, het prestige van communistisch China vergroot en Formosa aan Peking tracht uit te leveren." Toen de minister ook nog over Kasjmir, het geschilpunt tussen India en Pakistan, begon uit te weiden, kreeg hij eindelijk een reprimande van de voorzitter der politieke commissie. Intussen lijkt het erop dat het drijven van Zuid-Korea om India uit te sluiten met succes zal worden bekroond, temeer waar de Verenigde Staten ook niets voelen voor een ronde-tafelconferentie, die in min dere of meerdere mate een verzoenings gezinde houding zou vereisen een hou ding dus, die Washington zich blijkbaar niet veroorloven kan. Bovendien dreigt Zuid-Korea de conferentie te zullen sabo teren, wanneer India toch zou worden uit genodigd. De debattexx over deze kwestie zullen nog enige dagen voortduren. De Chinese com munistische regering, die uiteraard niet aan de debatten in de politieke coxxxmissie kan deelnemen, heeft een verklaring uitgegeven waarin zij haar voorkeur voor een ronde tafelconferentie boven een twee-partijen onderhandeling uitspreekt. De Indonesische afgevaai-digde heeft gisteren een beroep op de UNO-assemblée gedaan om zich niet langer als partij in liet Korea-conflict te beschouwen, doch als wereldorganisatie te gaan fungeren, die zich wijdt aan het be vorderen van de internationale vrede en liet internationale begrip. De Amerikaanse senator Wiley, die bekend staat als een verzoeningsgezind en realistisch denkend politicus, heeft een beroep op India gedaan om zich vrijwillig terug te trekken, om op die manier het „spelletje van Moskou" in de war te sturen, dat. gericht is op het compro mitteren van de UNO en het scheiden van de Westelijken. (van hedenmorgen 7 uur) weers- toestand p|l X sf M CZ J K zB Helsinki geheel bew. ZZO 3 Stockholm regen ZZO 6 18 4 Oslo regen N 5 14 13 Kopenhagen regen ZZW 7 18 8 Amstei-dam regenbui W 9 18 31 Edinburgh zwaar bew W 7 Londen zwaar bew. WZW 6 21 3 Luxemburg geheel bew. WZW 6 21 6 Parijs licht bew. ZW 3 17 5 Bordeaux mist windstil 26 0 Grenoble zwaar bew. ZZW 1 28 0 Nice zwaar bew NW 3 24 0 Genève zwaar bew. WZW 2 27 1 Zürich regenbui W 4 25 2 Locarno half bew. O 1 24 0 Berlijn zwaar bew. ZW 4 23 0.5 Frankfort nevel ZZW 7 23 2 München zwaar bew. WNW 4 23 1 Wenen licht bew. windstil 23 0 Innsbruck zwaar bew. windstil 25 0 Rome onbewolkt NNO 1 28 0 ^COOOOOOCXXXXXXXXXKOOOOOCOOOOOOOCXXIOOOOOOOOOC» WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselend bewolkt met hoofdzakelijk in het Noorden van het land plaatselijk enkele buien. Weinig verandering in temperaturen. Aanvankelijk langs de kust nog krachtige, overigens overwe gend matige wind tussen West en Noord-West. 26 Augustus Zon op 5.41 uur, onder 19.41 uur. Maan op 19.56 uur. onder 7,57 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 25 Augustus Hoog water: 3.41 en 16.08 uur. Laag water: 11.51 uur. Woensdag 26 Augustus Hoog water: 4.22 en 16.51 uur. Laag water: 0.14 en 12.34 uur.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 1