Thuiskomst Titel achtervolging professionals voor Australiër Sid Patterson .Clowntje Rick Wereldkampioenschappen in Zürich Daan de Groot derde bij de amateurs „Le Lutin" won Kiel-Skagen-race Courses in Alkmaar Courses te Duindigt DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 4 Koblet op 1 September wellicht in Amsterdam Wandelsport Zeshonderd deelnemers aan „Kennemerland '- tochten Korfbal Oosterkwartier nam nieuw veld in gebruik KNVB boekte nadelig saldo van 26 mille Zuidelijke tweedeklassen tegen plan-Burgwal Handbal Rapiditas en AVA wonnen BGV-handbaltournooi JuhiJeumtournooï van DSK voor Zaanse Boys Sheffield United won van Arsenal (één-nul) Golf Flor van Donck won open golfkampioenschappen Waterpolo ADZ-dames kampioen door zege van HVGB op DWT Zeilen Paardensport Sport in 't kort FEUILLETON door Mevr. Byleveld-Gelinck 9) Dinsdagavond werd op de Oerlikonbaan in Zürich de strijd om twee wereldtitels wielrennen beslist: de achtervolging professionals en amateurs. De Australiër Fat- terson en de Italiaan Messina, de beide grote favorieten, mochten tenslotte de ere- rondcn rijden. Patterson had in de halve finale zonder moeite van de eens zo geduchte Bevilacqua gewonnen en kreeg tot tegenstander in de eindstrijd de Deen Nielsen, die de Fransman Iïassenforder de baas was gebleven. Tot aan de twaalfde ronde bleef de balans in evenwicht, toen zette de Australiër de eindspurt in waarop de Deen geen antwoord had. Bij de amateurs kwamen twee Italianen in de baan: Messina en Cam- pana. Het werd tenslotte, geheel volgens de verwachtingen, een zege voor Messina. Campana had in de halve eindstrijden op het nippertje Daan de Groot uitgeschakeld. In de rit om de derde plaats tegen de Fransman Vitrc nam De Groot onmiddellijk de leiding, en hij behield een voorsprong ondanks de slotaanval van Vitre. Daan de Groot heeft de les. die hij van Arie van Vliet en Hugo Koblet had gekre gen, hoe hij op de Oerlikonbaan de achter volging moest rijden, slecht onthouden. De baan van Zürich heeft namelijk de eigen aardigheid, dat er een hoogteverschil van niet minder dan 90 centimeter valt waar te nemen als men de zwarte streep onder aan de baan volgt tussen elke bocht en het mid den van de rechte stukken. De renner, die de zwarte lijn houdt, moet dus „klimmen" en dat kan voor de specialist in de achter volging, die het van souplesse en een regel matige cadans moet hebben, funest zijn. De amateurs, die twaalf ronden op de Oerlikon baan moesten afleggen, kregen 24 keer het „heuveltje" te beklimmen en 24 maal was er dus de 'dreiging, dat de achtervolger zijn cadans zou kunnen kwijt raken. Nu vergaten Koblet en Van Vliet echter dat De Groot geen specialist in de achter volging is en geenszins kan bogen op een rustige en soepele stijl. Integendeel, de ren ner uit Amsterdam moet het hebben van zijn kracht. Daarom had De Groot beter de heuveltjes wèl kunnen nemen in plaats van het midden op te zoeken tussen de zwarte en rode lijn. Maar had De Groot in zijn halve finale tegen Campana dat laatste nog maar gedaan. Herhaaldelijk zocht hij de rode streep op. zelfs zagen wij hem in de bocht nog hoger dan de rode streep rijden. Campana daarentegen zocht angstvallig de zwarte streep op en bleef er zelfs dik wijls nog onder. De Groot lag aanvankelijk enkele meters voor. maar na vijf ronden gaven het rode en het groene lampje tegelijk licht. Campana liep iets uit, twee a drie meter, maar De Groot zwoegde voort, maar wederom zocht hij zijn baan te hoog, waardoor een nog gro tere krachtsinspanning van de Amsterdam mer werd gevraagd om de balans in even wicht te houden. De grotere souplesse van Camnana in de voorlaatste en laatste ronde gaf de doorslag, al was het verschil gering. De tijden waren 5 min. 9,8 sec. voor Cam pana en 5 min. 10,8 sec. voor onze land genoot. Messina maakte in de eerste halve eind strijd een tijd van 5 min. 2,8 sec. tegen de Fransman Vitre 5 min. 10,4 sec. Finales Daan de Groot won vrij gemakkelijk van de Fransman Vitre in de rit voor de derde plaats. Hij nam onmiddellijk een kleine voorsprong, welke hij steeds met succes bleef verdedigen. Zijn tijd bedroeg 5 min. 15.8 sec. en die van Vitre 5 min. 18 sec. Messina versloeg zijn landgenoot Cam pana in de eindstrijd met ruim verschil. Wederom noteerde Messina, die in alle rit ten zeer regelmatig heeft gereden, een schitterende tijd. De klokjes wezen 5 min. 7 sec. aan en die voor Campana 5 min. 15 sec. Patterson had Bevilacqua, zijn tegenstan der in de eindstrijd van het vorig jaar in Parijs, in de halve finale verslagen on Niel sen had enige moeite met Roger Hassen- forder. De Deen noteerde de heste t'"d in de halve eindstrijden, 6 min. 24,4 sec. Bevi- De mogelijkheid is groot, dat Hugo Koblet op 1 September in het stadion te Amster dam zal rijden. Koblet zou, indien de onder handelingen slagen, dan in een achtervol ging uitkomen tegen de wereldkampioen Sid Patterson over vijf kilometer. De wedstrijd te Amsterdam zal de eerste zijn, welke Koblet na zijn val in de tweede ronde van Frankrijk zou rijden. Daan de Groot, derde in het wereldkam pioenschap achtervolging amateurs, zal teen de oud-wereldkampioen Piet van Heusden uitkomen in een wedstrijd over vier kilo meter. Verschueren en de beide Fransen Gueug- net en Lemoine zullen in Amsterdam aan de start verschijnen in een wedstrijd achter grote motoren tezamen met Wout Wagtmans en Stakenburg. Het ligt in de bedoeling, dat de stayers een uurwedstrijd rijden. Andere stayers zijn nog niet voor deze wedstrijd gecontracteerd. De heer D. J. Bessem, directeur van het Olympisch Stadion te Amsterdam, die op het ogenblik in Zürich vertoeft, was zo on tevreden over de prestaties van de Neder landse stayers Jan Pronk met gangmaker Bertus de Graaf en Cor Bijster met gang maker Wiersma, dat hij besloten heeft beide renners niet te laten deelnemen aan de revanchewedstrijden, die op 1 September worden gehouden. lacqua versloeg de Fransman in de rit om de derde plaats en daarna maakte Patterson zich gereed voor de finale. De altijd opgewekte Patterson, verscheen met een glimlach aan de start, daarmede zijn nervositeit verbergend. De strijd ging aanvankelijk gelijk op, nu eens lag de Deen een meter voor. dan weer was het Patterson, die een zeer geringe voorsprong nam. Maar in de meeste gevallen gingen de groene en rode lampjes tegelijk branden. Een deel van het neutrale publiek moedigde Patterson aan, het andere deel had Nielsen tot favo riet gekozen. Met nog vier ronden te rijden verhoogde de sterke Australische renner die over een magnifieke eindspurt beschikt, het tempo en in elke ronde veroverde hij een winst van vijf meter. Patterson behaalde onbedreigd het wereld kampioenschap in de goede tijd van 6 min. 26.6 sec. Nielsen deed ruim zeven secon den langer over de vijf kilometer. Bevilacqua plaatste zich derde. Herkansing stayers De herkansingsrit voor het stayevskam- pioenschap bracht de Belg Michaux in de finale. Walter Diggclmann ging lange tijd aan de kop, maar toen Michaux aanviel moest de Zwitser de leiding afstaan. Pronk werd derde, de Brit vierde en Bijster, ge handicapt door een lekke band toen er nog 30 kilometer gereden moest worden, eindigde op de vijfde plaats met zeven ronden achter stand. De „Mooi Kennemerland"-wandeltochten, die Zaterdag en Zondag werden gehouden door de wandelsportvereniging „Jan Pas- stoors" uit Haarlem zijn een groot succes geworden. Ondanks het niet al te mooie weer en de vacanties was het aantal deelnemers Zondagmorgen reeds de zeshonderd gepas seerd. Het blijkt steeds weer, dat de prach tige omgeving vooral voor liefhebbers van de wandelsport een grote aantrekkingskracht heeft. Alle deelnemers waren opgetogen over het prachtige parcours. Het aantal groepen dat aan deze tochten deel nam was ook bijzonder groot, zodat de jury met de beoordeling in verband met de extra prijzen een zware taak had. De uitslagen luidden: Zaterdag 10 kilometer: eerste prijs D. W. V., Amsterdam; tweede prijs Bosvolkje, Haarlem; Veribus Unitis, Santpoort. Zaterdag 25 kilometer: eerste prijs: P. T. T., Haarlem; tweede prijs „JOHEZ", Haarlem; „Hembrug", Amsterdam. Zondag 10 kilometer: eerste prijs W. S. V. ..Indonesia", Amsterdam: tweede prijs W. S. V. M. E. O. jun., Amsterdam: W. S. V. Wij gaan verder. Amsterdam; W. S. V. W. K. K.. Amsterdam; W. S. V. M. E. O., adsp., Am sterdam. Zondag 25 kilometer: eerste priis W. S. V. D. W. W., Amsterdam; tweede prijs W. S. V. ..Amsterdam". Amsterdam; derde prijs W. S. V. W. K. K„ Amsterdam; W. S. V. D. W V.. Amsterdam; W. S. V. S. D. W„ Amster dam; W. S. V. Altijd Voorwaarts, Amster dam; Vrijw. Politie, Amsterdam; W. S. V. Wij gaan verder, Amsterdam; W. S. V. De Kie vit, Bussum. Onder zeer grote belangstelling heeft de korfbalvereniging Oosterkwartier het nieu we veld aan de Zomervaart in Haarlem in gebruik genomen. De overdracht ge schiedde door de heer Loppersum, voorzit ter van de gelijknamige speeltuinvereni ging. Na hem voerden nog de heren H. Arends (KNKB). J. B. Kion (HKB) en de heren Pater en Dinkelburg (Oosterkwar tier) en Smit (DSV) het woord. Al deze sprekers werden door de voorzitter van Oosterkwartier, de heer Grünwald, beant woord. De veteranen- en adspiranten-wedsfrijd gaven als uitslagen 6-3 en 2-1. Als hoofd schotel vo'gde daarna de wedstrijd Ooster kwartier 1 tegen het kampioenstwaalftal van 1939. Hoewel de „oudjes" technisch nog goed werk leverden, schoten zij toch in snelheid te kort. Door doelpunten van J. Starink (2 x), mej. A. Schornagel en Mansveldt leidde de jongere generatie bij rust met 4-0. Na de rust bleef het eerste sterker. Doelpunten van Bruynes, Kuvener en J. Starink zorgden voor een 7-0 zege. In Sittard werd de jaarvergadering ge houden van district Zuid II van de K.N. V.B., die onder voorzitterschap stond van de heer J. H. van den Bosch. Na een kort welkomstwoord werd door de voorzitter wijlen de heer Harry Boeck- meulen herdacht, die jarenlang als secre taris deze vergaderingen had meegemaakt. Vervolgens werd de agenda afgewerkt. De voorzitter spoorde de aanwezigen nog maals aan om straffe maatregelen te ne men tegen de verwording van het voet balspel. „De bestuursleden mogen en moe ten de spelers, die zich misdragen hebben niet in bescherming nemen en de schuld afschuiven", aldus de heer Van den Bosch. De heer Broekman, lid van de financi ële commissie van de K.N.V.B., wees er op, dat het niet gelukt was dit jaar een sluitende begroting samen te stellen. Het nadelig saldo van 26.000 gulden moest ge vonden worden in tien percent heffing op de kampioenswedstrijden en op de promo tiewedstrijden. Op de kampioenswedstrij den werden deze reeds geheven. Het wed- strijdhezoek is veel minder over de ge- he'e linie en ook de baten van de inter- landivedstrijden zijn veel minder, mede doordat er in het komende seizoen vier uitwedstrijden op het programma staan. De heer Van den Bosch legde er nog eens de nadruk op. dat het bondsbestuur in overgrote meerderheid van mening is om het plan Burgwal uit te voeren on danks het verlangen van de eerste klas- sers om te komen tot 'een indeling van 5 x 12 clubs. In Breda werd een bijeenkomst gehou den van de tweede klasse voetbalvereni ging uit Zuid I en het bestuur van de be- langenbond van tweede, derde en vierde klassers uit dit district. Deze vergadering was belegd om de mening der vereni gingen te horen over het plan Burgwal en het voorstel van de eerste klassers tot instelling van vijf eerste klassen van twaalf verenigingen. Men was van oor deel, dat volledige doorvoering van het plan Burgwal leidt tot een totale ontwrich ting van de districten, hetgeen allerminst in het belang van het lager voetbal kan worden gerekend. Een voorbeeld hiervoor vond men in het feit dat thans, nu het plan Burgwal slechts drie seizoenen heeft gewerkt, de verdeling van het aantal tweede klassers over de zes districten een zeer ongelijke verhou ding weergeeft, namelijk West I 21, West 11 21, Oost, 23, Zuid I 26, Zuid II 20 en Noord 26. Deze verhouding zou, wanneer het plan Burgwal geheel wordt doorge voerd, nog ongunstiger worden. Verdere doorvoering van het plan Burg wal achtte de vergadering dan ook niet gewenst. Maar ook ging men niet accoord met het nieuwe voorstel der eerste klas sers tot 5 x 12 eerste klassers, daar ook dit tot verdere ontwrichting der districten zal leiden. Besloten werd voor de aanstaande bondsvergadering alsnog een voorstel in te dienen tot instelling van 6 x 12 eerste koppeld een volledige automatische pro motie. Men was er van overtuigd, dat wanneer het aantal eerste klassers tot 6 x 12 wordt opgevoerd, het spelpeil daaron der niet zal behoeven te lijden, wanneer er tegelijk een automatische degradatie is van twee clubs. De noodzakelijkheid van intensieve trai ning en opvoering van het spelpeil zal daarmee sterker naar voren treden. Als voorlopig einde van de verschillende sportevenementen ter gelegenheid van het zevende lustrum van de Bloemendaalse Gymnastiekvereniging werd Zondag op de velden van de voetbalclub BVC „Bloemen- daaF' nog een handbaltournooi gehouden, waaraan "door tien verenigingen werd deel genomen. Als besluit van het jubileum staat voor de leden nog een feestavond in het najaar op het programma en waar schijnlijk een massale gymnastiekuitvoe- ring in de maand Mei van het volgende jaar. In het Zondag gehouden handbaltournooi werd een sportieve strijd geleverd, het weer was goed en de sfeer plezierig. Als intermezzo kwamen handbalteams van meisjes en jongens, leden van de Bloe mendaalse Gymnastiekvereniging, in het veld tegen jeugdploegen van Lijnden. De meisjes van de jubilerende vereniging ver loren met vijf-zes. De Bloemendaalse jon gens deden liet beter en wonnen met vijf twee. Rapiditas uit Haarlem bij de dames en AVA uit Alkmaar bij de heren wonnen de eerste prijzen. Zij werden uitgereikt door de voorzitter van de BGV, de heer J. P. Arnold Jr., die des morgens eveneens het openingswoord had gesproken. Het ge meentebestuur van Bloemendaal werd toen vertegenwoordigd door de heer Adr. Cassee, ambtenaar voor de sport. De tweede- en derde prijzen waren voor HOC, Haarlem en Tonegido, Wierinver- meer (dames') en voor Concordia, Haarlem en Lijnden, Haarlemmermeer (heren). De gedetailleerde uitslagen luidden: Uitslagen Dames: ConcordiaBGV 2-1HOC hTmond 5-2: BeverwiikRaniditas 3-8; Tone^'doCSV 7-0; halve fmale- Concor diaHO*-1 1-6: TonegidoRapiditas 1-2; finale: HOCRapiditas 1-3; (verliezers- ronde: ConcordiaToneg'do 4-9U :volgorde: 1. Raniditas. 2. HOC. 3. Tonegido. Heren: T.TmondConoordia 3-8: Bever wiikI.'inden 6-P: AVABGV 7-4: Rani ditasTonegido 8-10; bnive finale: Con oordiaI.iinden 8-4: AVATonegido 9-3: finale: ConoordiaAVA 2-3: (verh'ezers- rondo- LündonTonegido 9-61; volgorde: 1. AVA; 2. Concordia; 3. Lijnden. DSK had aan zijn jubileum toumooi een feestelijk tintje gegeven. In de cantine van de gemeentereiniging werden de deel nemers uit de afdelingen Amsterdam (Neerlaindia), Noordholland (Zaanse Boys) en Leiden (LDWS! door DSK ontvangen. In ziin welkomstwoord hoopte voorzit ter Voogd, dat het tournooi er toe zou bij dragen, dat er vriendschapsbanden gelegd zouden worden tussen de deelnemende clubs. Hierna vond de loting plaats en de voorzitter van de afdeling Haarlem van de KNVB sprak enkele hartelijke woor den tot de deelnemende ploegen uit de andere districten. De loting had tot resultaat, dat DSK en Zaanse Boys de seriewedstrijden zou den openen. Zaanse Boys won met twee één. In de tweede wedstrijd zegevierde LDWS met twee-één over Neerlandia. De verliezers-ronde had tot resultaat, dat DSK op de onderste plaats eindigde van dit uitstekend geslaagde tournooi. De Haarlemse club verloor namelijk met één- nul. Ook de finale om de eerste prijs ein digde i,n een één-nul stand. De Zaanse Boys gingen met de eer strijken en de Leidse vertegenwoordigers keerden met de tweede prijs huiswaarts. Grimmige schildwachten stonden hij de hut: ze moesten dus wel heel erg voorzichtig zijn en zachtjes doen. Toen ze langs de palm naar heneden waren gegleden, hogen ze zich voorover en zo slopen ze weg, voetje voor voetje. Als die schildwachten hen nu maar niet hoorden! Maar gelukkig, het scheen wel te gelukken. Langzaam kwamen ze verder van de hut weg, zonder dat ze een waarschuwing hoorden! Nu stonden ze midden in het dorp, en daar moesten ze ook erg oppassen. De Bimaboe- moe's sliepen wel, maar het kon toch hest gebeuren, dat er nog ergens een schildwacht waakte. Gelukkig was het erg donker. Vlak naast elkaar slopen ze voort, oom Tripje en Batatoe. Opeens bleef oom Tripje verschrikt staanmet grote ogen keek hij naar een dreigende figuur, waar ze plotseling tegenover stonden! Maar toen zag hij, dat het maar een houten beeld was. Een houten pop met grote ogen, en geschilderd in allerlei kleuren. Zulke beelden staan dikwijls bij de inboor lingendorpen. Oom Tripje moest toch even in zichzelf lachen, omdat hij zo geschrokken was van een pop. En toen liepen ze weer voorzichtig verder Voetbal in Engeland De uitslagen van de Maandag in de Engelse league gespeelde wedstrijden luiden: Eerste divisie: Aston VillaManchester City 30: Sheffield UnitedArsenal 10. Tweede divisie: Bristol RoversDoncaster Rovers 01; Hull CityEverton 13; Lei- cester CityFulham 2—2; Plymouth Avgyle —Birmingham City 22; Rotherham United —West Ham United 5—0; Stoke City—Derby County 22. Wandelsport Zaterdagmorgen werd op de links van de Eindhovense golfclub te Valkenswaard een begin gemaakt met het internationaal open kampioenschap van Nederland, waar aan werd deelgenomen door 44 professio nals en amateurs uit Nederland, België, Frankrijk, Italië, Duitsland, Denemarken, Engeland en de U.S.A. De eerste van de vier ronden (totaal 72 holes) werd groten deels in de regen gespeeld, maar niettemin vielen enkele goede prestaties te vermel den. De Engelsman David Beard en Piet Witte van de Golfclub De Dommel lever den in de voormiddag de beste verrichtin gen. Zij gingen in 70 slagen rond. In de tweede ronde verloren David Beard en Piet Witte hun leidende positie aan de Nederlandse kampioen Gerard de Wit, die in deze ronde met de Brit Deny de beste prestatie leverde. Zij speelden de 18 holes rond in 70 slagen. De derde ronde heeft wederom een an der beeld te zien gegeven. Gerard de Wit, die na twee ronden aan de leiding ging met 142 slagen, was thans zeer matig op dreef. Op de veertiende hole belandde zijn bal in een bunker, hetgeen extra slagen kostte. Hij kwam in 76 rond. In de vierde en laatste ronde noteerde Flor van Donck 71, totaal 286, en dit be tekende dat hij na zijn successen in België en in Duitsland nu ook beslag gelegd had op de titel van internationaal open kam pioen van Nederland. De uitslag luidde: 1. Flor van Donck. Royal Waterloo GC, 286: 2. Piet Witte, GC de Dommel 288; 3. Gerard de Wit, Haagse GC 291. In de wedstrijd DWT 1HVGB 1, die gisteravond in de tweede klasse dames in de zweminrichting aan de Houtvaart werd gespeeld, heeft DWT de eer aan IIVGB moe ten laten, zodat de ADZ 1 nu kampioen van de afdeling B is geworden. Het was een matige wedstrijd. Nadat enige aanvallen aan beide kanten zonder succes waren gebleven, nam DWT door een doel punt van Paula van Bruggen het initiatief in handen. Het was echter van korte duur. Na een afgeslagen HVGB-aanval wierp de DWT-doelverdedigster de bal in de handen van Margot de Jong—Marsman en deze strafte de fout onmiddellijk af (0—D. We derom kwam HVGB in de aanval, keurig plaatste Nel Mons de bal naar Josta Jansen die direct inschoot (02). Voor het ingaan van de rust kon Paula van Bruggen echter de stand nog in evenwicht brengen. In eigen doel In de tweede speelhelft hadden de beide doelverdedigsters een royale bui door de bal door het eigen doel te halen en daarmede een doelnunt cadeau te geven (33). Bij DWT wilde het niet meer vlotten; de aanvallen werden te slordig afgewerkt om succes op te leveren. Tenslotte bracht Nel Mons voor HVGB de stand op vierdrie. De eindstand in de competitie luidt: ADZ 8 5 3 0 13 29— 7 DWT 8 5 1 2 11 35—15 Nereus 8 4 1 3 9 30— 7 HVGB 8 3 1 4 7 2.5—25 VZV 8 0 0 8 0 3—68 Dezer dagen is in de haven van Muiden binnengelopen het jacht „Le Lutin" van de heer R. Maks uit Bentveld dat enige tijd geleden de internationale zeerace van Kiel naar Skagen heeft gewonnen. Met zijn be manning van vijf koppen naast de eigenaar bevonden zich aan boord de Haarlemmers W. ten Wolde en O. Selderbeek alsmede de Amsterdammer J. Pauw en diens echtgenote won het jacht deze race uit een zeer sterk bezet internationaal veld en daarmee de Kiel Challenge Cup. Hoe zeer deze Nederlandse overwinning een verrassing was bleek wel uit het feit, dat de Engelse deelnemei's zo zeker van de zege waren, dat zij de wisselbeker maar in Engeland gelaten hadden. Het Nederlandse jacht heeft inderdaad gelukkig gevaren, want l et was het enige dat de spinaker bijgezet kon houden, al kostte het enig kunst- en vliegwerk om in het zware weer een aantal scheuren in dat zeil te repareren. Maar het ging en Le Lu tin vlóóg lustig planerend zo snel naar Skagen, dat het over de afstand van 220 zee mijlen maar 36 uur en 45 minuten nodig had en met ruime voorsprong de race won. Met Goudriaans overwinning in de Fastnet-race en die van De Wit in de North Sea-race, is dit nu al de derde Nederlandse zege in de twaalf zee-races die de Royal Ocean Racing Club ieder jaar organiseert. De uitslagen van de op Zaterdag 22 Augus tus gehouden draverijen te Alkmaar van de paardensportvereniging „Vooruit" luidden: Draaimolenprijs (2040 meter) 1. Racket 1.38.3. 2. Rosita 1.38.3. 3. Quick Annie 1.36.6. Winn, 4.80; pi. 1.50, 3-60, 1-50; gek. 15.90; cov. 19.40. Zwcefmolcnprijs (1760 meter) Finale: 1. Roe- lina 1.27.6. 2. Ria Olivier 1-27.6. 3. Pahud de Mortange 1.28.3. Winn 5.30; pi. 3.50, 1.50, 4.70; gek. 6-80; cov. 3.90. Poffertjesprijs (2340 meter). 1. Pauline 1.27,2. 2. Nelly Major 1.26.5 3. Nonnie M 1.25.9. Winn, 1.70; cov. 2.50; gek. 4.40. Carousselprijs (2040 meter). 1. Queeny Dil lon 1.31.1. 2. Quick Gregor V 1.31.4. 3. Qua- drupes 1.32.6. Winn, 2.20; cov. 1.90; gek. 8.80. Hippodiomeprqs (2040 meter). 1. Lord van Fresena 1.27.6. 2. Menno Dynamic 1.27.5. 3. Nestkuiken S 1.27.5. Winn, 8.60; pi. 2.40, 2.90, 1.90; gek. 33-30; cov. 6-30. Totale omzet totalisator 22.528. De uitslagen van de Zondag gehouden dra verijen te Alkmaar luidden: Cake-Walk-prijs (2040 meter). Eerste afd.: 1. Gelia le Major 1.32.3. 2. Rebecca 1.33.1. 3. Rosa Signal 1.36. Winn, 5.60; pi. 1.20, 1.10, 1.20; gek. 8.20; cov. 3.40. Tweede afdeling: 1. Queen Mary 1.29.6. 2. Rita Belwin 1.32.4. 3. Racket 1.32.4. Winn. 3.10; pi. 1.50, 1.70, 1-50; gek. 5.10; cov. 5— Aclitbaan-prqs (2040 meter) 1. Menno Dy namic 1.25. 2. Lord van Fresena 1.25-9. 3. Prof. Heny 1.26. Winn, 6.20; pi. 1.70, 2.—, 1.50; gek. 23.70; cov. 9.50. Iloofd van Jut-prqs (1400 meter). 1. Sir Spencer 1.33.4. 2. Spencer Gay's zoon 138.7. 3. Striver Spencer 1.40.6. Winn, 1.60; pi. 1.60, 2.30; gek. 12.10; cov. 6.70. Caterpiller-prij's (2360 meter). Eerste afde ling: 1. R. Petrosia 1.30.5. 2- Princess Nora 1.29.7. 3. Opveger -.31.1. Winn, 3.30; pi. 1.70, 1 90; gek. 5.10: cov. 3-80. Tweede afdeling (2360 meter) 1. Rita BH 1.29.3. 2. Qui est-ce qui 1.28-6. 3. Paul B 1.30.4. Winn, 5.50; pi. 1-30, 1.20, 1-30; gek. 8-80; cov. 3.70. Turkse Rad-prijs (2340 meter) 1. Petite Ca- sindra 1.29.9. 2. Lina Bonnie 1-28.4. 3 Leeu werik S. 1.30.1. Winn, 1.80; pi. 1.20, 1.30; gelc. 4.30; cov. 3. Grote Kermis-prijs (2340 meter) 1. Stuer- mann 1.24.5. 2. Mc Heny 1.26 3. Leo Axkit 1.25.5. Winn, 2.—; pi. 1-10, 1.10; gek. 3.—; cov. 2.80. Vrolük Rad-prijs (2700 meter). 1. Oddity 1.28.9. 2. Odylie Spencer 1.29.3. 3. O Bonni 1.30. Winn, 8.70; pi. 3-60, 2.80; gek. 28-30; cov. 2.60. ■Rutschbaan-prijs (2340 meter) 1. Pauline 1.27.4. 2. Nevada L. 1-27.5. 3. Nonnie M 1.26.1. Winn, 1.60; pi. 1.30, 1.50; gek. 3.60; cov. 3 40. Totale omzet 84 773. De Woensdagmiddagmeeting op Duindigt brengt zeer goed bezette velden met dravers met als interessante nummers de Sarabande- prijs voor amateurs en de ontmoeting van de klasse-paarden in het slotnummer. Bij de amateurs zal de strijd gaan tussen de drie vertegenwoordigers van Geersen (Louis Axkit, Junoschka en Overste van Fresena). Laatstgenoemde is in lange tijd niet in de baan geweest en kan zijn rentree met een overwinning vieren. Daar Junoschka de vorige keer een vrij zekere zege door een fout ontging mag de hengst op de plaats wor den verwacht. Ook in het slotnummer heeft Geersen de beste kansen met de grote crack Notekra- ker S, het snelste paard van ons land, dat echter dit jaar hier nog niet kon winnen. De condities zijn echter van zulk een aard, dat de hengst hier moeilijk te kloppen valt. Our Bonni B en P. Louis II zullen het de Nederlandse record-houder nog lastig kunnen maken. In de Gavotte-prijs zal na haar verrich ting in Alkmaar Quena B H de meeste on dersteuning wel krijgen. Merkwaardig is. dat haar grote concurrent de stalsenoot Qua- drupes is, die met Petite Casindra niet ver van de winnaar zal eindigen. Het nummer voor 2-jarigen is moeilijk te voorspellen, temeer daar opnieuw een aan tal debutanten de eerste stappen in hun carrière Paan zetten. De keuze Geersen (Stuart A, Sunshine Hollandia) verdient aanbeveling, pevolgd door de keuze van stal Bloemsaat, die over een aantal zeer goede 2-jarigen beschikt. Ook in het zwaar bezette openingsnummer is Geersen on papier heer en meester met Ready Hollandia G en Rina Gay. Rascal Hanover en Rudolf G kunnen op de plaatsen eindigen. De verrassing kan komen van Rosa B. Bij de rennen wordt de hoofdschotel ge vormd door het Criterinum der leerlingen. Een druk bezet veld, waaruit het moeilijk valt de winnaar te zoeken. Christina zal ver- moedelijk worden toevertrcuwd aan de jonge i Pije, een duo, dat het in de afgelopen weken best deed en in vorm is. Na Christina valt de keuze op Solenzara en Aquavit. In de verkooosren voor 2-jarigen moet Columbus weinig moeite hebben zijn con currenten te kloppen. Douce France of de mogelijke outsider Margriet zullen in de buurt zijn. VAN DEN BREKEL EN STEVENS NAAR FINLAND. Twee Limburgse wielrenners, Piet van den Brekel en Leo Stevens, nemen op 5, 6 en 7 September in Finland aan een driedaagse étappenwedstrijd deel. LITUEV VERBETERDE EUROPEES RE CORD 400 METER HORDEN. Op de twee de dag van de Russische athletiekkampioen- schappen in Moskou is Youri Lituev er in geslaagd het Europees record op de 400 me ter horden te verbeteren. Hij noteerde 50,7 seconde. Het oude record stond op naam van de Duitser Ilölling, de Fransman Arifon en de Italiaan Filiput, die met 51,6 seconde ge zamenlijk recordhouder waren. Er viel opnieuw een stilzwijgen. In specteur Renkevoort zag naar de gespierde handen van de geoloog, die snel de ba gage hanteerden. Een grote handkoffer met lijfgoed was nu aan de beurt geko men. En dan was er weer de volgende vraag: „Meneer De Vere, kent u een zekere Hoïstein?" Een stapel opgerolde sokken ontglipte aan de handen van de jonge man en dui kelde hér en derwaarts over de gladde vloer. De geoloog slikte een verwensing in en begon te rapen; de inspecteur van politie verleende zijn assistentie. De sok ken waren spoedig weer boven water. Maar de politieman bleef op de grond ge knield, zag nauwkeurig rond, haalde dan een enveloppe te voorschijn en stopte daar iets in, dat hij klaarblijkelijk op de vloer gevonden had. Jean De Vere zag toe: een geamuseerd glimlachje om zijn mond. „Ik durf het bijna niet te vragen: maar hééft Sherlock Holmes iets gevonden?" „Inderdaad. Sherlock Holmes heeft iets gevonden. Maar u hebt mij nog niet geant woord op mijn laatste vraag: kent u een zekere Hoïstein?" „Hclstein? Nee. Ik heb de vent nog nooit van mijn leven gezien". „Dan heb ik mij vergist. Ik dacht dat ik u zag schrikken toen u zijn naam hoorde". „Omdat ik die sokken op de grond liet vallen, inspecteur? Ze glipten uit mijn handen". „Dus u kent niet een man die Holstein heet". „Op mijn woord van eer, inspecteur, ik zou niet weten hoe hij eruit ziet!" De geoloog had nu de tas met lijfgoed nagezien. „Wanneer het nu later blijkt", zei hij langzaam, „dat de dief zich toch een hemd of een zakdoek heeft toegeëigend.. of een paar sokkendan moet u mij niet kwalijk nemen dat ik u dat niet als vermist heb opgegeven. Ik weet waarachtig niet precies hoeveel stuks van alles ik be zit. Daar meet je tenslotte een vrouw voor zijn. Ik ben maar een ruwe kerel, en pas terug van een lange expeditie". „Uw goed ziet er anders keurig uit". „Dank u, inspecteur!" „Wie heeft dat zo netjes in orde ge maakt? Uw zuster?" „Nee". „Wie dan wel?" „Mijn hemel, inspecteur, wat moet u toch veel weten! Ik heb dat onderweg in orde laten maken. InLonden". „In het Victoria Hotel?" „Ja". „Hebt u een rekening van dat hotel?" „Nee". „Dat kan ik me voorstellen, want u bent niet in het Victoria Hotel geweest!" Er viel een plotseling stilzwijgen in het kleine, kale kamertje. De beide mannen zagen elkaar aan: tègenstanders, dat was duidelijk. De grijze ogen van de politieman schenen door de ander heen te kijken maar deze gaf géén krimp*. Hij sloeg zijn ogen niet neer, maar pareerde de doordringende blik: rustig, zeker van zichzelf, een tikje spottend. Een knappe kerel zoals hij daar stond onder het helle licht. Hij wist het stilzwijgen te verdragen totdat het de po litieman was die het eerste de stilte moest verbreken. „Wel meneer De Vere, wat hebt u daar op te zeggen?" „Dat u in het Victoria Hotel kunt laten informeren. Als u telegrafeert, of telefo neert, hebt u gauw genoeg antwoord". „Zo. Nu deze laatste tas nog. Dan hebt u al uw bagage nagekeken. „Deze tas hoef ik niet door te zien. Het zijn brieven". „Brieven?" „Ja. De brieven van Marianne". „Ik zou toch graag zien dat u die tas openmaakte'". „Ik zal hem openmaken en u kunt er in kijken. Maar die brieven laat ik u niet zien". „Meneer De Vere!" „Nee, Daar hebt u niets mee te maken. Niets. Daar heeft geen sterveling wat mee te maken. Dat is iets tussen haar en mij". „Houdt u veel van uw zuster?" „Daar heeft een ander ook niets mee te maken!" „Ik zou graag willen dat u die brieven uitlegt op uw bed, zoals u het met uw an dere papieren gedaan hebt". „Nee, dat doe ik niet". „Meneer De Vere, als u mij tegenwerkt in mijn onderzoek zal ik maatregelen moe ten nemen!" „De boeman, inspecteur? Daar vangt u mij niet mee. Als ik u verklaar dat ik van deze brieven geen enkele mis, dan hebt u met die verklaring genoegen te ne men!" „Dat kunt u op deze wijze onmogelijk beoordelen!" „Dat kon ik van mijn wetenschappelijke gegevens óók onmogelijk beoordelen! Dit hele onderzoek is een paskwil, dat heb ik u al gezegd. Wanneer ik werkelijk weten wil of er één van mijn gegevens is gesto len, dan moet ik dat op mijn gemak onder zoeken en dan moet u mij daar de tijd voor laten. Dit is geen manier van werken! Ik ga er nu ook een eind aan maken, inspec teur, of u het goed vindt of niet. Ik ga naar bed want ik ben doodmoe en wil Marianne ook niet langer laten wachten. Morgen vroeg zal ik u weer te woord staan en mag u mij net zoveel onbescheiden vragen stel len als u wil. Maar nu is het afgelopen". Hij klapte de tas dicht met zijn gespier de handen en klikte het slot dicht. En dan wendde hij zich tot de politieman en was er weer het duel van hun ogen. Twee paar wilskrachtige, grijze ogen. Dit was een ké rel, dacht inspecteur Renkevoort, een te genstander. En hij besloot een zeldzaam voorkomend feit in zijn carrière om dit maal toe te geven en het er voorlopig bij te laten. „Goed", zei hij langzaam, opstaande van de houten stoel. „Dan zal ik u niet langer van uw verdiende nachtrust beroven. Er zijn nog enige andere personen die ik noodzakelijk moet spreken. Kan ik nog even iets aan uw zuster vragen?" „Komt u maar mee". Jean de Vere hield hoffelijk de deur voor hem open en sloot het slaapkamei'tje ach ter zich. Ze gingen over het portaal en weer opende De Vere voor de politieman de kamerdeur. Ze traden binnen. Er brandde een kleine scnemerlamp op een antieke, eiken kist. en de Brabantse kachel 9norde met een gezellig rood buikje. Het was er behaaglijk warm na de koude, kille slaapkamer, maar het was er doodstil. De grote, diepe, fauteuil voor de schouw was leeg. „Och Marianne Jean de Vere knielde neer op het haard kleed naast de lege stoel. Daar lag het meisje, slapend, met haar hoofd tegen de prachtige vacht van de Russische wind hond. Een kind leek ze weer, met het ver warde donkere haar om het stille gezicht en het smalle figuurtje in de rood-fluwelen japon. Haar hoofd aangedrukt tegen haar trouwe vriend. Haar ogen waren nog rood en gezwollen van het schreien en het trok onrustig om haar mond. Maar ze lag toch in een diepe slaap en bemerkte niets van de beide mannen naast zich. „Kind...." De politieman zag nu, van de vrouw, naar de man. Jean de Vere wps naast haar neergeknield en had geen oog af van haar slapende figuurtje. Een vreemde ontroering in zijn strak gezicht, een wonderlijke ver tedering in zijn gebogen houding. Roer loos, onbeweeglijk. Hij stak zijn hand uit om die op haar voorhoofd te leggen en haar wakker te maken, maar trok die weer te rug alsof hij aarzelde om zoiets moois, zo iets kostbaars te verbreken. Hij kéék en kéék. Dan zag hij op, en de wonderlijke ontroering was ook in zijn ogen. „Inspecteur „Ik heb geen haast met mijn vraag", zei deze zachtjes. „Ik zou haar niet wakker maken. Maar ze kan hier toch niet blijven liggen, zo dicht bil die brandende kachel. Wil ik u helpen om haar op de sofa te leggen?" „Heel graag, inspecteur". De beide mannen, de tegenstanders van daareven, tilden het meisje voorzichtig op en legden haar op de sofa. Ze schikten de kussens onder haar hoofd en dekten haar zorgvuldig toe met een paar plaids. De hond, die was ontwaakt en overeind was gekomen, volgde zijn meesteres en legde zich opnieuw aan haar voeten. En Jean de Vere streek zacht het losse haar uit haar gezicht. Ze wendde nu even het hoofd om. „Jean?" kwam een slaperig stemmetje. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 6