Nieuwe R.K. Kleuterschool in de Zandvoortse duinen K.V.P. stelt mr dr A. F. H. Schreurs candidaat voor wethouders verkiezing Aanleg stamriool naar De Glip in November voltooid Kort en bondig J Een lm! FE DERMANNf NATUURLIJK* Nieuwe uitgaven Leffelaars afscheid van de Grote Markt Santpoort Ouden van dagen naar Avifauna Halfweg Lisse DINSDAG 25 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Laatste prijs van vacantie- spelen voor Weltevreden Burgerlijke Stand van Haarlem Bromfietser aan gevolgen van ongeluk bezweken Standplaats van het rijdend postkantoor Victoria regia bloeit Onderdeel van toekomstige rioolwaterzuivering Aantal doden bij verkeers ongelukken weer gestegen Wie zag deze aanrijding? Bergen kocht Het Oude Hof Regenjas in Belgisch plaatsje achter gelaten Erna Spoorenberg naar West-Indië Uit Zandvoort verdwenen auto in Haarlem aangetroffen Postduivensport Klachten over laagvliegende vliegtuigen Winterprogramma van Vrouwen Contactcommissie Verkiezing wethouders Het is niet uitgesloten, dat de heer A. J. M. Angenent na 1 September niet zal terug keren in het College van Burgemeester en Wethouders van Haarlem. De fractie van de Katholieke Volkspartij i„ de Haarlemse raad heeft gisteravond na uitvoerige discussies namelijk besloten voor de op 1 September te houden wethou dersverkiezingen mr. dr. A. F. H. Schreurs candidaat te stellen. De aanleiding tot deze voor velen onge twijfeld verrassende wending in het periodieke spel der gemeentelijke politieke krachten, is wellicht mede gelegen in de critiek welke in de afgelopen zittings periode van de Haarlemse raad mede door de vertegenwoordigers van de Partij van de Arbeid op het beleid van de wethouder van Openbare Werken is geoefend. Deze critiek werd bij de algemene beschouwin gen tijdens de jongste begrotingsbehande ling met name door de heer Goedee gefor muleerd. Toen nu na de gemeenteraadsverkiezin gen de in het College van B. en W. ver tegenwoordigde partijen tot de conclusie waren gekomen dat voortzetting van de hui dige samenwerking in de lijn van de stem busuitslag ligt, werd de bespreking over de personen die de portefeuilles zouden moeten beheren tot een later tijdstip uitge steld. Zoals te verwachten viel zijn bij het later daarover gehouden overleg geen bedenkin gen gerezen tegen de wethouders D. J. A. Geluk, W. F. Happé en W. C. Bakker. Wel zal er, naar wij mogen aannemen, van de zijde der Partij van de Arbeid op zijn gewezen, dat de vervulling van de portefeuille van Openbare Werken nadere overweging verdiende. Blijkbaar heeft de fractie van de KVP in deze opmerkingen aanleiding gevonden inderdaad een andere candidaat te stellen. Bleef Vrijdagavond b<j de finale van het voetbal-tournooi voor speeltuin-verenigin gen de beslissing uit, gisteravond zijn er wel degelijk doelpunten gemaakt en daar bij speelde o"e wind een niet geringe rol. Vondeikwaitier, dat „thuis" speelde, had in de eerste helft de sterke wind schuin achter. Er werd echter niet voldoende van dit voordeel gebruik gemaakt, want toen de rust inging, stond Vondelkwartier slechts met 10 voor. De tweede helft bracht de toeschouwers er waren er nog meer dan Vrijdag weer veel spanning. Nog feller werd er ge speeld dan daarvoor, doch de beide uoel- verdedigers zorgden er voor, dat de stand lange tijd ongewijzigd bleef. Maar toen kwam een krachtig overwicht van Welte vreden. Zonder dat Vondelkwartier er iets aan doen kon, maakten de jongens van Weltevreden het ene doelpunt na het an dere, zodat de eindstand 14 werd. Na afloop kwam men bijeen in het ge bouw van Vondeikwartier, waar de voor zitter van de commissie van drie, de heer Martens, aan de aanvoerder van Weltevre den een wisselbeker overhandigde. Daar mee heeft Weltevreden nu ook nog een prijs van de vacantiespelen in de wacht gesleept. Na de prijsuitreiking spraken de voorzitters van de beide speeltuinvereni gingen woorden van dank. ADVERTENTIE Gr. Houtstraat 37 - Rijksstraatweg 246 B Ook voor alle ziekenfondsen Virgil Georghhi, De' tweede kans Pax, 's Gravenhage. De naam van de in Frankrijk gevestigde Roemeen Virgil Gerghiu wordt wijd en zijd herkend sinds de verschijning van zijn vorige boe!:. Het 24e Uur. Niettemin behoort zijn nieuwe werk tot een karakterloze soort lit teratuur. F^t is volgestopt met de geijkte gevoelens die bij een West-Europeaan op komen in protest tegen bolsjewistische prac- tijken, als ze tenminste niet op hun nlaats gelaten worden omdat ze al te vanzelfspre kend zijn. Wij krijgen een Roemeen te zien die na een vergrijp op jeugdige leeftijd door zijn omgeving op een groteske manier wordt verstoten, en die later een harde fanatieke communist wordt; een jeugdvriend van hem die eerst rechter is en later onder het com munistische bewind tevergeefs probeert het leven van een eenvoudige landman te leiden; een Joodse actrice van Boekarest die in Russische werkkampen terecht komt; en tal van bijfiguren die voortdurend hun behoefte aan een simpel eigen leven te berde brengen tegen het bolsjewisme. Op geen van de sen timenten waaraan zij uiting geven is iets aan te merken, de lezer zal ze wel willen onderschrijven; maar nergens in bet boek krijgt men de indruk dat zij voor Georghiu iets anders zijn geweest dan middelen om zich van de instemming van het publiek te verzekeren. Misschien betekenen ze toch meer voor hem; in dat geval kan men alleen zeggen dat het hem niet gelukt is om aan zijn bewogenheid en zijn overtuiging een bevredigende vorm te geven. S. M. HAARLEM, 24 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 24 Aug., T. K. Meinsma en M. Betjes. GEHUWD: 24 Aug., L. A. Duijn en S. Pinguele. BEVALLEN van een zoon: 21 Aug., G. M. WeijersKunst; C. J. SpeldCohrs; 23 Aug., J- P. van OmbergenDuijndam; S. van Dam Siebenga; S. G. Kapteijnde Jong; W. H. Jochemsz—Jongejan; A. C. Smiet—de Prijcker; 24 Aug., J. CaspersValk; E. J. van Leeuwenvan Dijk; A. M. Suijkerland Geerlings; E. Schuch—van der Laan. BEVALLEN van een dochter: 22 Aug., M. Chr. WijnandWesterhuis; 23 Aug., M. W. L. de KortePlevier; H. A. Nieuwenhof Koster; E. M. Wolff—Kerkhoff; 24 Aug., E. M. Stol voortJoosten; G. J. Muldersvan der Drift; Th. G. van der BlomVos; M. A. M. de BruinManvis; L. de Winter—War merdam. OVERLEDEN: 22 Aug., M. J. E. Fortgens, Oudolf, 75 j., Gasthuisvest; J. Buter, 54 j., van der Meerstraat; J. Wunderink, 77 j., van Riebeecklaan; M. J. Bueck, 66 j., Planeten- plein; 23 Aug., W. Bak, 61 j., Vrouwehek- sjraat; D. Wesseling, 70 j., van Zeggelen- pkin. Intussen moet afgewacht worden cf de Partij van de Arbeid de heer Schreurs, die van 19461949 wethouder van gemeente bedrijven is geweest, de voorkeur geeft boven de heer Angenent. Want weliswaar had en heeft men in socialistische kringen bezwaren tegen diens beleid als wethouder van Openbare Werken, zijn persoon weet men zeer wel te waarderen. Het zou niet ondenkbaar zijn dat men tot een hergroe pering der portefeuilles zou willen komen de door ons in ons blad van Vrijdag reeds gesignaleerde wijziging in het regle ment van orde voor de vergaderingen maakt dat gemakkelijker waardoor de heer Angenent toch voor het College be houden zou blijven. Uiteraard is het laatste woord in deze netelige kwestie nog niet gesproken. Gisteravond is de 69-jarige Heemsteed- se timmerman-aannemer A. van Huisste den in de Mariastichting te Haarlem aan de gevolgen van het hem Zaterdagmiddag overkomen verkeersongeluk overleden. De heer Van Huissteden was op zijn bromfiets op de tramrails van de Leidse- vaart geslipt en door een achterop ko mende auto aangereden. Met een wond aan het hoofd en vermoedelijk een sche- delbasisfractuur werd het slachtoffer naar de Mariastichting overgebracht. De heer Van Huissteden was in Heem stede een zeer geziene figuur; niet alleen door zijn groot vakmanschap, maar niet minder om zijn eerlijk karakter. Het rijdend postkantoor, dat tot en met 31 Augustus in Haarlem blijft, is niet, zoals het Rode Kruis gisteren meldde, steeds onder de stationsoverkapping te vinden. Het staat 25 en 26 Augustus op de Boter markt, 27 en 28 Augustus op de parkeer plaats van het voetbalterrein aan de Pla- netenlaan in Haarlem-Noord en 29 en 31 Augustus onder de overkapping van het station in Haarlem. De Victoria regia in de Bloemendaalse gemeentekwekerij aan de Veldlaan in Aerdenhout bloeit. Het publiek wordt vanavond, Dinsdag avond, en morgenavond, Woensdagavond 26 Augustus van half acht tot tien uur in de gelegenheid gesteld deze koningin on der de bloemen te bewonderen. Deze tenten vormen tezamen het vrijheidsdorp in Korea, waar de krijgsgevangenen vit het leger van de UNO en de Ameri kanen, die worden uitgewisseld door de Noord-Koreanen, allen worden heengebracht. Hier krijgen zij hun eerste maal in de vrijheid, hier worden zij medisch onderzocht; zij kunnen er naar de kerk en zij kunnen zich een beetje amuseren in de recreatietenten. Wij hebben reeds gemeld, dat Gedepu teerde Staten het gewijzigde plan voor een rioolwaterzuiveringsinstallatie in Heem stede hebben goedgekeurd, waardoor de bewoners van de omgeving van de Haven in de toekomst bevrijd zullen zijn van de hinderlijke geuren welke door de uitmon ding van de riolen in het Havenkanaal ter plaatse de atmosfeer bederven. Als onderdeel van dit belangrijke project, waarmee grote sommen gelds zijn gemoeid, kan ook het leggen van het stamriool wor den beschouwd, dat momenteel de Glipper- weg reeds genaderd is. De aanleg hiervan werd de laatste tijd eveneens bijzonder ur gent, wegens de toenemende vervuiling van de Glippervaart, waarop de meeste kleine riolen uitmonden. De bevolkings aanwas in de Glip. gevoegd bij de onlangs gevestigde R.K. Stichting op „De Harte- kamp" en het komende marine-hospitaal alsmede de inrichting voor invalide kinderen op „Eikenrode", maakten enige voorzienin gen dringend noodzakelijk, zodat de ge meenteraad hiervoor een crediet van 365.000 verleende. Hierdoor werd men in staat gesteld een project te voltooien, waar mee reeds in 1928 een aanvang is gemaakt. Dit geschiedde toenmaals gedeeltelijk in werkverschaffing, waarbij de arbeid in 1940 door de oorlogsomstandigheden onderbro ken \Verd, op het moment dat van het stam-riool reeds ruim tien kolometer was gereed gekomen. Pas in Mei van dit jaar werden de werkzaamheden hervat, met nog tweeëneenhalve kilometer in het voor uitzicht. Men was in 1940 met het stamriool tot de Sportparklaan genaderd, zodat het werk vanaf deze plaats weer moest worden op genomen. Inmiddels is dit hier al gereed gekomen, waardoor alleen de Glipperweg, Prinsenlaan en het gedeelte ten Westen van de Herenweg nog resten. Overigens is dit nu niet bepaald het eenvoudigste onder deel, want het stamriool moet hier eerst met een duiker door de Van Merlenvaart worden geleid, waarna bij de Glipperbrug een herhaling van deze taak te wachten slaat. Men kan zich het best een indruk van de omvang dezer werkzaamheden vor men, door eens een kijkje op de Glipperweg te nemen, waar bijvoorbeeld de Van Mer lenvaart reeds geheel is afgedamd. In dit object werd ook ter dege reke ning met de toekomst gehouden. Zo nodig kan straks een nieuwe riolering ten Westen van de Leidse Vaart op dit stamriool wor den aangesloten, dat zich hier onder de Zandvoortselaan bevindt, hetgeen na de eventuële verhoging van de spoorbaan, eveneens de bouw van een duiker bij de Leidse Vaart noodzakelijk zal maken. Bij dit werk, dat onder oppertoezicht van Openbare Werken door N.V. Faas te Amsterdam wordt uitgevoerd, maakt men voornamelijk gebruik van gecentrifugeerde buizen van gewapend beton, met een lengte van 3,60 meter, welke door middel van ver nuftig aangebrachte rubber ringen met elkaar verbonden worden, waarmee een absolute waterdichtheid is gegarandeerd. Men verwacht de aanleg van het stamriool nog in November van dit jaar te kunnen voltooien. Het ziet er dus nu naar uit, dat de Heem stedenaren binnen afzienbare tijd verlost zullen worden van de kwelling, welke door de onwelriekende geuren uit de Haven werd gevormd. Gedeputeerde Staten heb ben immers nu hun goedkeuring aan de bouw van een zuiveringsinstallatie ver leend, zodat in de toekomst geen enkei riool meer in de Haven zal uitmonden. Alle afvalwater wordt dan immers via het stam riool naar de te bouwen installatie geleid, zodat de Haven na uitbaggering, nog slechts schoon water zal bevatten. Een hoopgevend vooruitzicht, dat ongetwijfeld nog enig ge duld rechtvaardigt. Zeven slachtoffers in de maand Augustus De droeve lijst van verkeersongelukken met dodelijke afloop in Haarlem is Maan dag met één gestegen. Aan de gevolgen van een schedelbasisfractuur is overleden de negenenzestigjarige Heemstedenaar A. van Huisstede, wiens bromfiets Zaterdagmiddag op de rails van de Leidsevaart slipte. Het gunstige beeld van verkeersongeluk ken in de eerste helft van dit jaar is in de maand Augustus ongunstig gewijzigd. In de eerste zes maanden zijn er vier ongelukken met dodelijke afloop gebeurd, in Juli één en in de maand Augustus zeven. In totaal zijn er in 1953 twaalf doden te betreuren, tegen over elf in 1952. In de maand Augustus zijn de volgende ongelukken met dodelijke afloop gebeurd: 3 Augustus; een tweeëndertigjarige in woonster uit Santpoort, door een vracht auto aangereden in de Koningstraat; 8 Augustus: een jongen van elf jaar uit Nieuw Helvoet op de Schoterweg door aanhangwagen overreden 11 Augustus: op het Houtplein een drie ënvijftigjarige wandelaar bij het oversteken van de weg door een motor aangereden; 13 Augustus: een veertienjarige jongen in de Jansstraat in aanraking met aanhang wagen bij het passeren van een file wiel rijders; 17 Augustus: een zestigjarige boeren knecht op de grens van Haarlem en Velsen op de Rijksstraatweg onder een mestwagen; 18 Augustus: een Rotterdammer bij het oversteken van de Rijksstraatweg, waar werkzaamheden aan de riolering worden verricht, door vrachtauto aangereden; 22 Augustus: op de Leidsevaart wordt een negenenzestigjarige aannemer uit Heemstede, die op zijn bromfiets reed, door een auto aangereden. De serie ongelukken met dodelijke afloop is voor de heer J. P r i k k e 1 (Partij van de Arbeid) aanleiding geweest het College van B. en W. schriftelijke vragen te stel len. In ons blad van Maandag hebben wij de vragen meegedeeld. Zondagavond om halfacht is op de rijks weg te Limmen bij de splitsing van de wegen naar Haarlem en Amsterdam een aanrijding ontstaan tussen een donker blauwe bestelauto en een motorrijder met duopassagier. De bestuurder van de bestel auto is na de aanrijding doorgereden. De postcommandant van de rijkspolitie te Limmen verzoekt getuigen die over deze aanrijding inlichtingen kunnen geven, zich met hem in verbinding te stellen, telefoon 02205 nummer 269, bij geen gehoor nummer 250, Onlangs heeft de gemeenteraad van Ber gen (N.H.) besloten tot aankoop van Het Oude Hof aldaar. Maandagavond is in de poort van dit buitengoed een gedenktegel onthuld, vervaardigd door de kunstenaar Dirk Hubers en voorzien van een gedicht door A. Roland Holst. „Onze wil om de bossen van deze heer lijkheid te behouden voor het nageslacht was in overeenstemming met de gedachte van wijlen de heer Jacob van Reenen, die hetzelfde doel nastreefde", zei de burge meester van Bergen, dr. W. Huygens bij de onthulling. „De aankoop ervan is een der belangrijkste daden geweest die ooit door Bergens vroede vaderen zijn verricht. Het is nu een kostelijk bezit, waar men overal vrij kan vertoeven. Met deze aankoop is geheel Nederland gebaat". Dr. Huygens sprak de hoop uit, dat het oude landgoed Kranenburgh het gemeentehuis van Ber gen zal worden. Voor de Haarlemse kunsthandelaar Leffelaar is de laatste week aangebroken, waarin hij een gedeelte van zijn zaak aan de Grote Markt heeft gevestigd. Dat het komende vertrek voor de heer Leffelaar niet alleen maar een verhuizing betekent, behoeft weinig commentaar als men be denkt, dat een plaats als de Grote Markt wel een bijzonder geschikte en dankbare plaats is om een kunsthandel te exploi teren. Voor deze laatste week heeft de heer Leffelaar in zijn vitrines de aandacht gevestigd op een Haarlemse schilder. Een der étalages is namelijk gevuld met zes stukken van de Haarlemse schilder Jules Chapon. Een strakke schildering van een jong meisje en vijf gouaches van Franse landschappen tonen duidelijk de wijze, waarop Chapon werkt en zijn on derwerpen ziet. Een verzameling licht aardewerk van de Amsterdamse Josje Smit en Jeane Bieruma Oosting benevens een schaal met prachtig geëtste fantasie voorstelling uit de Leerdamse glasfabrie ken verfraaien het geheel. Voorts ziet men de Kalverstraat, zoals Breitner die in de laat-negentiende eeuw zag, twee oorlogstafereeltjes in olie en gouache, eveneens van de laatste schilder, en het Damrak op een kille wintermor gen van Breitners tijdgenoot Willem Wit- sen. Tenslotte heeft Leffelaar vier wer ken van een der beste vrienden van Wit- sen bijeengebracht, Isaac Israëls, en wel een luchtig strandgezicht, een veel zwaar der geschilderd portret van een toilet makend meisje, een Indonesiër en een bescheiden zelfportret. De drie étalages tonen een kostbare ver zameling van deskundig uitgezochte stuk ken, die ongetwijfeld een gang naar Lef felaars Kunsthandel, voor de laatste keer aan de Grote Markt, waard is. Een bewoner uit Purmerend was op Vrij dag 31 Juli in het Belgische plaatsje Cas cade de Coo en ontmoette een gezelschap Nederlanders, dat met een autobus uit Valkenburg een tocht maakte. Nadat de bus vertrokken was vond hij een regenjas. De Purmerender heeft zich zonder succes tot de autobusonderneming in Valkenburg ge wend. Aangezien hem gebleken is, dat er Haarlemmers onder het gezelschap waren, heeft hij zich tot de Haarlemse politie ge wend met de mededeling, dat hij nog in het bezit is van de jas. Mocht een lezer zijn jas vergeten hebben dan kan hij nader inge licht worden op de afdeling gevonden voor werpen, gevestigd aan het bureau van politie. De Nederlandse sopraan Erna Spooren- berg vertrekt op 5 September van Schip hol naar West-Indië, waar zij een grote tournée zal maken. Vanmorgen om negen uur zijn de ouden van dagen uit Santpoort-dorp en Santpoort station in een lange bussenstoet vertrokken naar Alphen aan de Rijn voor het beloofde bezoek aan „Avifauna". Dank zij de offerzin van heel Velsen kun nen in totaal 1050 bejaarden in groepen van ongeveer 300 man er op uit trekken; nadat vandaag de eerste naar Avifauna ging, zullen 1 September 318 deelnemers uit IJ muiden-Oost naar Valkeveen en Soest gaan en op de 2e September komen 204 bejaarden uit Velsen-Noord aan de beurt voor een rit door het Gooi, met bezoek aan Schiphol en „Anna's hoeve". De rest van de Velsense bejaarden uit oud-IJmuiden, Velsen-dorp en Driehuis gaat ten getaïe van 333 mensen eveneens op 2 September op stap. BINNENLAND Tot hoogleraar aan de rijksuniversiteit te Leiden is benoemd prof. dr. F. R. Kraus, die onderwijs zal geven in de talen en ge schiedenis van Babylonië en Assyrië. Prof. Kraus is thans hoogleraar aan de universi teit te Wenen. Hij studeerde in München en Leipzig en promoveerde in Leipzig op het proefschrift „Die physignomische Omina der Babyloniër". In 1937 ging hij naar Turkije, waar hij conservator werd van het archaeo- logisch museum te Istanboel. In 1949 werd bij hoogleraar te Wenen. De gemeente Raalte in Overijsel heeft sinds gisterochtend 14.000 inwoners. De 14.000ste is een dochtertje van het gezin H. Schrijver—Fakkert, het eerste kind in dit gezin. De burgemeester reikte aan de vader een spaarbankboekje met een bedrag van f25 uit ten name van de jonggeborene. Met het vrachtschip „North West Vic tory" worden vandaag vijf Grumman „Aven gers" te Rotterdam verwacht. Deze vlieg tuigen vormen een deel van het aantal, dat door de V. S. beschikbaar werd gesteld voor de Marine Luchtvaartdienst. Deze toestellen, die in paren zullen optreden, dienen voor de opsporing en bestrijding van onderzee boten. De recherche heeft in een hotel te Am sterdam een 22-iarige electricien uit Deven ter opgespoord. Hij was voortvluchtig na een inbraak in het huis van ziin patroon te Deventer, waar hij ruim f 1300 en een motor rijwiel had gestolen. Van het gestolen bedrag had hij nog f 1200 in zijn bezit. Ook het motorrijwiel kon nog worden achterhaald. Op gironummer 777 ten name van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis is voor de hulpverlening aan Grie kenland tot gisteravond een bedrag ontvan gen van f 32.497,97. De Britse ambassadeur in Nederland, sir Nevile Butler, heeft een bezoek aan Rot terdam gebracht, aan het slot waarvan hem en zijn gevolg in het stadhuis een diner werd aangeboden. Bij deze gelegenheid werden verscheidene toespraken gewisseld en de ambassadeur zeide daarbij diep getroffen te zijn door het verbazingwekkende herstel van de stad sinds de laatste oorlog. Enige aspecten ervan had hij die middag in ogen schouw genomen. De Utrechtse recherche heeft een ver tegenwoordiger van een Rotterdamse han delsmaatschappij aangehouden die ervan verdacht wordt van een grote partij meel en bloem, welke hij ondèr zijn beheer had, een gedeelte ter waarde van f84.500 ten. eigen bate te hebben verkocht. De president van de rechtbank te Am sterdam heeft geen beslissing genomen in een kort geding, dat de Eerste Nederlandse Hondenschool te Duivendrecht aanhangig had gemaakt tegen een uitgeversmaatschap pij te Amsterdam en de journalist, die in het weekblad van deze uitgever een artikel had geplaatst over de hondenschool. De directie van de school had gesteld, dat zij door het artikel, aanzienlijke schade had geleden, en dat de publicatie als onrechtmatige daad kan worden beschouwd. De president over woog, dat hij niet kon beoordelen of de infor maties van de journalis juist zijn geweest, evenmin of de door de school geuite bewe ringen juist zijn en dat hij dus ook niet kon beoordelen of de publicatie onrechtmatig is geweest. De directie van de school is voor nemens in beroep te gaan. HAARLEM EN OMGEVING Zaterdagavond heeft de Haagse politie de Haarlemse taxichauffeur N. J. S. aan gehouden; hij reed met zijn auto op de Prinsengracht tegen een lantaarnpaal. Zijn naast hem zittende broer kreeg snijwonden en werd naar een ziekenhuis vervoerd. De taxichauffeur werd meegenomen naar het politiebureau, aangezien bleek dat hij onder invloed van sterke drank verkeerde. De heren H. Brouwer, K. Gorter. F. H. Hansel, dr. W. G. L. Wieringa en L. E. Zui- dema te Haarlem, J. N. Textor te Overveen en A. Veninga te Bloemendaal zullen tijdens de op 11 September te Winschoten te hou den algemene vergadering van de vereni ging „Grunnen" worden voorgesteld als leden van verdienste. In de Slachthuisstraat is Maandagmor gen om kwart voor twaalf een driewielige bakfiets met een melkbus en melkflessen door een auto aangereden. Tachtig flessen melk, twintig eieren en vijftien pakjes mar garine gingen verloren. De melk uit twee melkbussen stroomde op straat. In de R.K. pastorie staat opgesteld een maquette van de nieuwe R.K. kleuter school, die in het nieuwe uitbreidingsplan achter de Brederodestraat in aanbouw is. Een bulldozer baant zich een weg door de duinen en binnenkort zal de eerste straat ontstaan, waaraan mettertijd een geheel nieuw dorpsgedeelte zal verrijzen, waar toe dan tevens deze nieuwe R.K. kleuter school zal behoren. Pastoor P. van Diepen toonde ons de maquette van het nieuwe bouwwerk, dat op architectonisch gebied iets bijzonders genoemd mag worden. Het lage gebouw is modern van opzet en geeft de indruk van vijf schuin achter elkaar geplaatste platte „dozen", die op de uiterste hoeken aan elkaar verbonden zijn. Dit zijn de vier klasselokalen en een kamer voor het hoofd. Deze kamer is kleiner van opzet dan de klassen. De gebouwtjes, die apart van elkaar kunnen gedacht worden, zul len worden gebouwd in schuine richting Noord-West en hebben bijna geheel gla zen voor- en achtergevels. Hierdoor wordt goed licht verkregen. Het zonlicht zal des morgens en des avonds in de lokalen toe gang krijgen. De maquette maakt een fraaie indruk. Het gebouw is ontworpen door het archi- In de nacht van Zaterdag op Zondag is uit de Marisstraat te Zandvoort een geparkeerde personenauto, een donkerblauwe Kaiser 1950 verdwenen. In de loop van Maandag is het voertuig door de Haarlemse poiitie in Haar lem aangetroffen. De wagen bleek geen scha de te hebben opgelopen. tectenbureau Pierre Cuypers, dat ook het ontwerp maakte voor de R.K. kerk en de R.K. lagere school. Alle lokalen zijn van buiten af afzonderlijk te bereiken, omge ven door een grote, mooi aangelegde tuin, waarin een vijver, een zandbak en een openlucht-speelplaats voor de kleuters werd geprojecteerd. Nog dit jaar hoopt men de nieuwe kleuterschool te kunnen opleveren. De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes", nam Zondag j.l. deel aan de wedvlucht van Roozendaal af, met oude en jonge duiven over een afstand van 93 km. 's Morgens om S uur gelost, arriveerde de eerste vogel in Zandvoort om 9.33 uur. De volgende resultaten werden geboekt: C. Visser 1, 16, 20; W. G. Koning 2, 6, 9, 29; J. Koning 3, 5. 7, 11, 32; A. Molenaar 4, 19, 23; A. Dorsman 8; A. Paap 10, 21, 28; P. Peters 12; K. Driehuizen 13, 26; H. Bartens 14, 25; B. Luceassen 15; J. N. Huijer 17, 27,34; C. K. Draijer 18. 22, 24; H. Vleeshouwers 30; M. Buis 31; IJ. van 't Hart 33. Ondanks de reeds meermalen in de afge lopen jaren geuite protesten tegen het laag vliegen van vliegtuigen waaronder mili taire toestellen boven Zandvoorts gebied, zijn hierover opnieuw ernstige klachten bij de burgemeester van Zandvoort binnengeko men. Deze heeft zich nogmaals tot de minis ters van Oorlog en Marine gewend met het dringend verzoek zodanige maatregelen te willen nemen, dat herhaling in de toekomst uitgesloten zal zijn. De Zandvoortse Vrouwen Contactcom missie, onder leiding van mevrouw M. van Fenema-Brantsma, heeft het pro gramma voor de komende wintermaanden vastgesteld. Besloten werd wegens het grote succes van vorig jaar reeds in de tweede helft van September te starten met een zoge naamde „lampekappen-cursus". Mevrouw dr. De Boer, vrouwenarts te Haarlem, zal wederom drie lezingen hou den. In November zal dokter Van Leusen een lezing houden over „Gezinsmoeilijk heden". Voorts zal mevrouw Wilzen- Bruins spreken over „Hoe kom ik met mijn geld rond?" Spreekster wordt op dit gebied een expert beschouwd, omdat zij een diepgaande studie heeft gemaakt van het probleem „huishoud-budgettering". De zo populair geworden kookdemon straties en naaicursussen zullen ook in de komende wintermaanden op het program ma staan. Een cursus in kinderverzorging en opvoeding is in voorbereiding. Tenslotte zal de verkoop van vouwbla den op huishoudelijk gebied en gezins voorlichting een belangrijk onderdeel vormen van het werk der Zandvoortse Vrouwen Contactcommissie. Besloten is regelmatig te blijven medewerken aan het voorbereiden van collectes voor algemene doeleinden en de verkoop van zomerzegels. Het staat vast, dat de Vrouwen Contact commissie ook in de komende winter maanden veel van zich zal doen spreken en op alle gebied de Zandvoortse vrouwen kennis en voorlichting zal brengen. De nieuwe raad van de gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude komt op Dinsdagavond 1 September in het raadhuis bijeen. Na de beëdiging en installatie van de leden zal worden overgegaan tot de be noeming van twee wethouders en van drie leden van de financiële commissie. HARMONIE TROU MOET BLIJCKEN Aan de te IJmuiden gehouden mars wedstrijden, ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan der Harmoniever eniging „Wilhelmina", heeft ook deelgeno men „Trou moet Büjcken". Een eerste prijs met 12214 punt werd behaald en de drum band werd een tweede prijs met 111 punten toegekend.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 7