Ook rijksleraren misnoegd over salarisregeling Drie gemengde koren zongen in Spaarndam 'grieven aan cie redactie mM •- Zcch ió het zo PANDA EN DE BLAUWE FLONKER R Wereldnieuws D.D.D. Minister Cals wordt verweten dat hij uit prestige overwegingen een accoord geforceerd heeft LOOSJES Ministers Drees en Algera naar Zuid-Afrika De radio geeft Vrijdag Franse stakingen ten einde Hogere vergoeding voor Kamerleden Herfst tijloos DONDERDAG 27 AUGUSTUS 1953 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT G. Bollebakker overleden LEERBOEKEN LEVEREN Het Indonesische staatsburgerschap Uitspraken Haarlemse rechtbank Collectanten gevraagd voor tbc-collecte in Haarlem Trouwstoet kwam te laat op het stadhuis Thans 130 millioen in Rampenfonds ft ;!p 1 É^ii Burgerlijke Stand van Haarlem In Baarn is gisteren de, algemene verga dering begonnen van de Vereniging van Leraren aan Rijks Hogere Burgerscholen. De voorzitter, de heer A. S. van Dam uit Coevorden, eritiseerde in zijn openingsrede de gang van zaken bij het overleg inzake de nieuwe salarisregeling. Hij zei onder meer dat op de credit- en de debetzijde vcor minister Cals genoteerd staan ener zijds het weer doen functionneren van de commissie voor georganiseerd overleg, anderzijds het geven van de ongetwijfeld goed bedoelde, maar in haar gevolgen rampzalige toezegging aan de volksver tegenwoordiging, dat de nieuwe salaris regeling vóór 1 September klaar zou zijn. Deze toezegging maakte, dat het voor de minister een prestige-kwestie werd, de regeling inderdaad vóór 1 September klaar te hebben, hoewel een normaal function- nerend georganiseerd overleg over deze moeilijke en veelomvattende materie on mogelijk voor die datum afgesloten kon zijn. Het overleg werd bemoeilijkt door de eindexamenperiode en de vacantie en bovendien door het feit, dat de minister tot twee keer toe aan een brief van de raad van leraren een betekenis heeft gegeven, die de opstellers er geenszins aan hadden wil len geven. Daardoor verkeerde bij het begin der grote vacantie de raad van leraren in de overtuiging dat de minister het overleg als geëindigd beschouwde. De minister ver weet daarentegen de raad, dat hij niet tot verder overleg bereid was. Overijlde beslissing Toen dan ook op 31 Juli een convocatie werd ontvangen voor een vergadering van het georganiseerd overleg op 3 Augustus was een deel der vertegenwoordigers niet te bereiken. Overleg in de meeste hoofd besturen bleek onmogelijk te zijn. Door het volkomen gemis aan ervaring van sommige hoofdbestuursleden, die noodgedwongen voor de afgevaardigden en hun plaatsver vangers moesten invallen, en door de on mogelijkheid tot overleg tussen de organi saties, was de eenstemmigheid onder de vertegenwoordigers volkomen zoek en werden ook op de slotvergadering van 8 Augustus in naam van sommige ver enigingen meningen verkondigd, die nadien r.iet gehandhaafd konden worden. Volgens de heer Van Dam zou het beter geweest zijn dat deze vertegenwoordigers zich van het doen van een uitspraak hadden onthou den, maar zo zei hij het is een der rampzalige gevolgen van de toezegging van de minister aan de Kamer, dat van alle verenigingen op 8 Augustus een uitspraak over de regeringsvoorstellen werd geëist. Een gevolg van de toezegging van de minister is, dat ook in de hoofdlijnen der tot stand gekomen regeling nog zo weinig houvast biedt, dat het volkomen onduidelijk is, hoe de toepassing zal zijn. „De vooruitgang in de bezoldiging kan voor sommige categorieën van directeuren en leraren niet onbevredigend worden ge noemd. Maar men zal met ontzetting er van kennis hebben genomen dat de volledige betrekking is vastgesteld op 24 tot 29 uur, een aantal dat zich zeer ongunstig onder scheidt van de urentallen in de ons om ringende landen. Geen der vijf leraren organisaties gaat met de opgelegde regeling accoord." Verontwaardiging De heer Van Dam kon zich voorstellen, dat de verontwaardiging speciaal over de volledige betrekking van 29 uur en over de daar uit voortvloeiende slechte bezoldiging der „urenleraren" zeer groot is. Hij meen de echter dat er toch nog een lichtpunt is. Van zeer gezaghebbende zijde is de ver eniging na de beslissing van de centrale commissie voor georganiseerd overleg verzekerd, dat de bedoeling van de vol ledige betrekking van 24 tot 29 uur niet is, dat iedere leraar zoveel mogelijk met 29 uur zal worden belast. De heer Van Dam zei gemachtigd te zijn deze toezegging te doen namens dr. Wesselings, raadsadviseur in algemene dienst van de minister van Onderwijs en lid van de regeringsdelegatie bij de Centrale Commissie voor Georgani seerd Overleg. Hoewel hij geenszins wilde verhelen, dat de grote slag werd verloren en dat het vrij willig aanvaarden van de verhoging van de normale weektaak van 26 uur tot 29 ter- wille van de financiële voordelen van deze. regeling, zou gelijk staan aan het verkopen van het eerstgeboorterecht voor een schotel linzen, achtte hij de mogelijkheid aanwezig, dat de nederlaag wordt gevolgd door een eervolle vrede, dank zij uitvoeringsbepalin gen, vast te stellen in de volgende bijeen komsten van het georganiseerd overleg. In de ouderdom van 74 jaar is over leden de heer G. Bollebakker, vroeger on derwijzer aan een der MULO-scholen van Haarlem. De heer Bollebakker is op 2 No vember 1878 in Hilversum geboren en be gon zijn loopbaan bij het onderwijs op 1 September 1899 in Amsterdam. Tot 31 Augustus 1919 bleef hij bij het lager on derwijs in de hoofdstad werkzaam. Ver volgens trad hij in dienst der gemeente Haarlem als onderwijzer aan de MULO aan de JaeobstraaJ. Tot 1 September 1939 is hij aan deze school verbonden geweest. Toen werd hem pensioen verleend. Ook legde hij toen zijn functie neer van leraar aan de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs, waaraan hij sedert 1 Januari 1922 verbonden was. De heer Bollebakker was in schaakkrin gen een bekende figuur. Aan verscheidene tournooien nam hij deel. Vandaag is zijn stoffelijk overschot in stilte ter aarde besteld. ADVERTENTIE LAAT LIEVER Snel (binnen twee dagen) en.... accuraat I GROTE HOUTSTRAAT 100 - TEL. 17472 RIJKSSTRAATWEG 125 - TEL. 23991 De regering van Zuid-Afrika heeft de minister-president, dr. W. Drees, en de mi nister van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, uitgenodigd met de eerste vlucht, welke de K.L.M. met een der nieuwe Super Constellations begin October naar Zuid- Afrika zal maken, een bezoek aan dit land te brengen. Beide ministers hebben de uit nodiging aanvaard. De minister-president heeft, daarbij echter het voorbehoud ge maakt, dat hij van de reis zal moeten af zien indien zich kabinets- of parlementaire werkzaamheden mochten voordoen, welke zijn aanwezigheid in die periode in Neder land vereisen. De politieke partij Persatuan Indonesia Nasional heeft de minister van Justitie verzocht de termijn te verlengen, waarbin nen de Indische Nederlanders in de ge legenheid zijn, het Indonesische staatsbur gerschap te aanvaarden. De tijdslimiet hiervoor, die bij de R.T.C. tussen Neder land en Indonesië werd overeengekomen wordt te kort geacht, verlenging ervan met zes maanden wordt bepleit. Ter afwisseling van de instrumentale concerten was de vierde muziekavond van de feestweek van het jubilerende Spaarn- damse fanfare-corps „Crescendo" gewijd aan de vocale kunst. Drie koren, het Be- verwijks Gemengd Koor, het gemengde koor „Zang Veredelt" uit Haarlem en Spaarndams Gemengd Koor, die alle geleid worden door de dirigent Ernst van 't Kaar, traden zelfstandig en in verschillende com binaties op met een afwisselend program ma. De weersomstandigheden waren voor een openluchtconcert ideaal en de stille aandacht van de talrijke toehoorders, die op de Kolk bijeen waren, was voorbeeldig, zodat men ongestoord kon genieten. Beverwijks Gemengd Koor betrad als eerste ensemble de muziektent. Bij de ver tolking van Arcadelts „Ave Maria" en het Vesper-koor van Bortniansky streefden vooral de sopranen naar een te groot ge luidsvolume, waardoor de samenklank wat schril werd, ook al door het tekort aan bassen in dit koor. Het Slavenkoor uit Verdi's opera „Nabucco" klonk te vlak van expressie. Het is trouwens de vraag of dit tegenwoordig nogal vaak gezongen opera-fragment in een a cappella uitvoe ring de bedoeling van de componist vol doende tot uitdrukking kan brengen. Bij een tweede optreden met „lm Grünen" en met „Lerchengesang" van F. Mendels sohn Bartholdy kwam de zang van het koor op belangrijk hoger niveau door frisse, gave samenklank en vlotte voordracht. De sopranen van ,:Zang Veredelt" klonken bij de uitvoeringen van „Le temps passé" en een oud-Franse Noël ook te scherp. De koorklank herstelde zich evenwel allengs, vooral ook door het werk van een paar senore bassen. Het polyphoon bewerkte „Die Mei plesant" klonk, op het onzekere slot na, aanmerkelijk beter, evenals „Sang". Een hoogtepunt kwam met het mooi-ge- nuanceerd gezongen „Schoon lieveken". Spaarndams Gemengd Koor kwam goed voor de dag met J. S. Bach's bewerking van het Koraal „Wachet auf". De uitvoe- Met het vrachtschip „North West Victory" van de Landers Line arriveerden te Rotterdam vijf Grumman „Avengers". Deze vliegtuigen worden door de V.S. beschik baar gesteld voor de Marine Luchtvaartdienst. De vliegtuigen dienen voor de opsporing en de bestrijding van onderzeeboten. Foto: Het uitladen van de vliegtuigen. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed en litteraire kal. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Platen. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gemengd koor. 12.00 Angelus. 12.03 Platgn. 12.33 Lichte muziek. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Platen. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Prome nade-orkest en solist. 15.00 Platen. 15.30 Lich te muziek. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de kinderen. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Piano duo. 18.00 Platen. 18.10 Orkest, koor en solist. 18.47 Platen. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending: Verkla ring en toelichting. 19.30 Platen. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichte muziek. 21.15 Koorzang. 21.45 Platen. 22.10 Symphonette- orkest en soliste. 22.45 De leek en de litpr- gie, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.13 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym nastiek. 9.10 Platen. 9.35 Waterstanden. 9.40 Voor de kleuters. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Platen. 10.45 Kamer koor. 11.00 Radiofeuilleton. 11.20 Platen. 12.00 Emigranten uit Discoland. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Musette orkest. 14.00 Kookpraat.ie. 14.20 Viool en piano. 14.50 Boekbespreking. 15.10 Alt- en tenor blokfluit. 15.30 Lichte muziek 16.00 Platen. 16.34 Rotterdams Philharmo- nisch orkest, koor en solist. 17.10 Voor de jeugd. 17.40 Orgelspel. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Toespraak. 19.00 KL man nenkoor. 19.15 Toeristische tips. 19.30 Wat geloven wij Vrijzinnige Protestanten, cau serie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie 20.00 Nieuws. 20.05 Vrijzinnige Protestanten in Genève bijeen. 20.15 Studentenkoor. 20.30 Wereldfederalisten te Kopenhagen bijeen reportage. 20.40 Verdraagzaamheid, causerie 21.00 Operamuziek. 21.55 Buitenlands over zicht. 22.10 De grote kleine man, klankbeeld 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding 23.00 Nieuws. 23.15—23.00 Platen. TELEVISIE-PROGRAMMA (NCRV) 20.15—21.45 1. Paspoort passe-partout. 2 Harmonie '53-'54. 3. Weeroverzicht. 4. Van Groenlanders en Eskimo's, film. 5. Actuali teiten. 6. Serge Singer, zang. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgelspel. 14.00 14.45, 15.30 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws 17.10 Strijkkwartet. 17.50 Platen. 18.10 Prot caus. 18.25 Platen. 18.30 Voor de soldaten 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Sympho- nie concert. 20.55 Platen. 21.15 Symphonie concert. 22.00 Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. De Haarlemse rechtbank heeft vanmor gen uitspraak gedaan in een aantal zaken, die veertien dagen geleden behandeld werden. Mevrouw E. d. B.L. tegen wie twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan acht maanden voorwaardelijk geëist was, omdat zij, toen zij als werkster in dienst was bij een dokter die aan de Kleine Houtweg woonde, een bedrag van vierduizend gulden had gestolen, kreeg zes maanden gevange nisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Haar man, die het geld had aangenomen en hiervoor een auto had ge kocht, werd veroordeeld tot vier maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Tevens werd de auto verbeurd verklaard. Tegen hem was vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelijk geëist. De 32-jarige huisknecht uit Haarlem, J. v. T., die in hotel Duinendaal een hut koffer had opengebroken werd veroordeeld tot zeven maanden gevangenisstraf. Tegen hem waren tien maanden geëist. De 42-jarige Haarlemse stoker C. W. L. C.. die, toen hij pas uit de gevangenis was ontslagen, in Haarlem diverse café's be zocht en er een gewoonte van maakte de gebruikte consumpties niet te betalen, werd conform de eis veroordeeld tot een gevan genisstraf voor de tijd van zes maanden. Tenslotte deed de rechtbank uitspraak in de zaak tegen de dertigjarige los werkman P. M. uit Hillegom, die er van verdacht werd, een inbraak gepleegd te hebben in een fabriek te Hillegom. Een sorteer proef met de politiespeurhond Leo uit Noord- wijkerhout wees M. als de dader van de inbraak aan, maar de rechtbank was van mening, dat de loswerkman vrijgesproken diende te worden. De officier van Justitie had tegen M. een gevangenisstraf voor de tijd van acht maanden geëist. Op Zaterdag 29 Augustus zal in Haar lem een straatcollecte worden gehouden door de Vereniging tot behartiging der be langen van t.b.c.-patiënten in Nederland. Deze vereniging heeft zich meer dan 30 jaar tot taak gesteld de t.b.c.-patienten van alle gezindten gedurende en na hun kuur in materieel en financieel opzicht te gemoet te komen. Om dit werk te kunnen voortzetten is veel geld nodig. Doch om deze collecte te doen slagen is het nodig dat vele collectanten (trices) zich hiervoor beschikbaar stellen. Op de dag der collec te kan men zich van 9 uur af melden in de bovenzaal van café-restaurant Mun- niks, Grote Markt, alhier. Gevolg van aanrijding Een trouwstoet van vijf auto's, die op weg was naar het stadhuis, heeft tenge volge van een aanrijding op de Spaarn- damseweg bij de Bantamstraat vertraging ondervonden. Om ongeveer elf uur stopte de bestuurder van de eerste auto teneinde een tegenligger te kunnen laten passeren. De achter hem rijdende bestuurder zag dit tijdig en stopte eveneens, doch de bestuur der van de derde wagen merkte dit stoppen te laat en reed met de voorzijde van zijn auto tegen de voor hem staande wagen op, die op zijn beurt weer tegen de voorste auto botste. De twee voorste wagens liepen aan de achterzijde schade op, terwijl de derde auto aan de voorzijde werd inge deukt. Het echtpaar P. M.V., dat in deze wagen zat, kreeg schaafwonden aan het voorhoofd en hun achtjarig dochtertje kreeg een wond aan de onderkaak. PARIJS (Reuter). In Frankrijk lijken thans de stakingen afgelopen te zijn. Woensdagavond hebben de vakbonden de arbeiders in de gas- en electriciteitsbedrij- ven en de mijnwerkers opgeroepen het werk te hervatten. Genoemde bedrijven zijn de enige waar nog gestaakt wordt. Het Nationale Rampenfonds heeft tot gisteren een bedrag van 130 millioen gul den ontvangen. Nog steeds komen gelde lijke bijdragen voor de slachtoffers van de watersnoodramp uit binnen- en buiten land binnen. In de periode van 2 Maart tot en met 31 Juli werden op de postinrichtingen 38.080 bijzondere cheques uitbetaald, uit gegeven door het Nationale Rampenfonds tot een totaalbedrag van f 14.667.095,74. (Verkort weergegeven Gevaarlijk verkeer. Een autorijder ben ik niet, maar ik vraag mij af of de automobilisten zich wel voldoende voor ogen stellen, dat het verkeer in ons kleine land dagelijks enige mensen doodt. Van autorijden heb ik geen verstand, maar wel van het oversteken van drukke verkeerswegen. De grote snelheden, waar mede door sommigen, ook in bebouwde kommen, wordt gereden, maakt dit zeer moeilijk en gevaarlijk, vooral wanneer, zoals op vele plaatsen, het uitzicht niet vrij is. Hebben deze automobilisten inder daad altijd behoefte aan de paar minuten, die zij met die grote snelheden, ook op drukke punten, uitsparen? Wat doen zij met die minuten? Is het niet menselijker de levensjaren van en onnoemelijk veel leed voor anderen te sparen? Laten alle automobilisten wat meer en wat vriende lijker om de voetgangers denken. En laten wij, voetgangers, op onze beurt wat meer en wat vriendelijker aan de automobilisten denken, door ons zo kort mogelijk en niet nodeloos op de rijweg op te houden. De veiligheid van het verkeer hangt niet al leen van voorschriften, maar ook en zelfs in de eerste plaats van de weder zijdse welwillendheid en hoffelijkheid der weggebruikers af! ALBERT DE JONG. ADVERTENTIE Ter kennismaking met de geheel nieuwe samenstelling koperpoets ontvangt U bij aankoop van een bus LINCOL KOPER- PCHETS en een bus LINCOL WAS, een prima schrijfhout gratis. ring van „Bcllotje" miste evenwel door te strak metrische zang de noodzakelijke geestige voordracht. Goed klonk „Des win ters als het regent" in de veelal zeer ge slaagde, maar aan het slot toch te veel uit gesponnen bewerking van Ernst van 't Kaar. Zijn hoogste troeven speelde het koor echter uit met het aan het einde van de avond gezongen „Gallia" van Ch. Gounod. Dit werd een uitvoering waar muzikale spanning in zat en die eveneens uitmuntte door een vaak fraaie koorklank en gaaf heid. De solo-partij werd uitstekend ge zongen door Annie Schoen, wier stem op deze avond een verrassend warm mezzo timbre kreeg. Bij Annie Mes was de piano partij in goede handen. Van de verenigde Beverwijkse en Haar lemse koren hoorden we nog een verdien stelijke uitvoering van de „Hymne au tra vail" van Chapuis en verder een levendige, mooi klinkende vertolking van „De Winter" van Ph. Loots door „Zang Veredelt" samen met Spaarndams Gemengd Koor. Namens „Crescendo" sprak de heer D. Harskamp woorden van dank tot alle uit voerenden, die daarna onthaald werden op Spaarndams vermaarde lekkernij: gerookte paling. P. ZWAANSWIJK. ADVERTENTIE 6. Er zat voor Panda niets anders op, dan een volle maand salaris plus 40 procent smartegeld uit te betalen, om Joris kwijt te raken. „Ach", zei Joris, terwijl hij zuch tend de bankbiljetjes in ontvangst nam, „geld kan niet de hartepijnen stillen, die het wantrouwen van u, makkertje, mij doen lijden. Riepen niet de oude Latijnen reeds: Pecunia non olet?!" Hij pinkte een traan weg en vervolgde: „Doch laat ons in dit smartelijk ogenblik iets niet uit het oog verliezen: de Vakbond van Ontslagen Huis knechten schrijft voor, dat bij ontslag bin nen het uur ook reis- en verblijfkosten die nen te worden vergoed". ,,Zeg maar, hoe veel je nu nog hebben moet", zei Panda kortaf. Het medelijden, dat hij aanvanke lijk voor Joris in zich had voelen opko men, was door Joris' laatste opmerking weer van de baan geveegd en nu ergerde hij zich een beetje. Joris noemde een schanai lig hoog bedrag. „Ik reis en verblijf altijt eerste klas", lichtte hij toe. Alsjeblieft zei Panda, „en ik hoop, dat ik, je nu kwijt ben!" „Welk een versteend gemoed!", riep Joris. Maar, toen hij heenschreed mompel de hij: „Jum, jum! „Een aardig duitje voor niet-werken! Onder de huidige wetgeving is het soms voordelig cm ontslagen te wor den!" FALCON REGENJASSEN 49.75 Volgens het Algemeen Handelsblad zal de regering binnenkort een wetsontwerp indienen tot verhoging van de schadeloos stelling van de leden der Tweede Kamer. De voornaamste overweging zou in dit ge val zijn, dat de thans geldende schadever goedingen niet meer in verhouding staan tot de zo zeer toegenomen werkzaamheden van de leden. De regeling, zoals deze in 1950 werd vastgesteld was aldus, dat de leden, die in Den Plaag wonen of binnen een afstand van 25 km. van deze gemeente, een schadever goeding van 7200 kregen; dat zij, die binnen een afstand van 75 km. van Den Haag wonen een vergoeding van 7800 kregen en zij, die verder dan 75 km van deze gemeente verwijderd wonen 8400. Het ligt nu in de bedoeling van de rege ring een voorstel in te dienen, deze be dragen te brengen op respectievelijk 10.000, 10.600 en 11.200. De extra-ver goeding aan de voorzitter, welke 7200 bedraagt, zou thans op 10.000 komen. Het ligt in de bedoeling ook de vergoe ding voor reis- en verblijfkosten voor de leden van de Eerste Kamer te verhogen, waarbij dan eenzelfde afstand-indeling als voor de leden van de Tweede Kamer zou worden ingevoerd. Volgens het Handelsblad kan eveneens een voorstel tot verhoging van de salarissen der ministers worden verwacht. Haarlem, 26 Augustus 1953 ONDERTROUWD: 26 Aug.: R. Middeljans en H. J. Smit. C. L. J. van Lent en J. Wal raven. M. J. van Dorp en C. Drogt. D. Wier- srria en A. M. Kuit. P. Azier en D. van der Niet. J. F. M. Wilmering en A. M. Th. Vasen. C. R. Stutterheim en J. Hasper. N. Handgraaf en G. C. Chr. Plus. P. van der Wiele en M. W. van den Bosch. D. Koel en A. K. A. Die- perink. P. Th. Blom en Chr. H. Oerlemans. J. J. Prent en A. G. Balm. J. Dweelaard en J. M. van S'.ooten. A. van der Erf en G. van der Leede. H. M. van Roode en A. Chr. M. Bouchier. GEHUWD: 26 Aug.: G. Jansen en H. M- Achten. Th. J. H. Kentrop en C. M. C. Braak. A- H. C. van den Bosch en H. L- Th. Frie. H. van Dansik en J. W. H. Oudolf. J. Degen hart en M. A. Schuijt. H. H. Hendrichs en H. J. M. Sanberg. H. Munnik en E. M. A. Mon- nier. G. P. van der Laan en C. M. van den Broek. J. L. Smit en J. E. H. Hofman. G. Beemsterboer en J. M. A. Moolenaar. W. Horeman en C. H. de Korte. D. Oudhuizen en LI. R. M. Vedder. D. Hup en W. K. Wittekoek. W. M. de Haan en M. de Paus. C. J. Janssen en M. C. Wolff. R. F. Stufzand en R. Lolkus. K. Velthuis en W. Oversteegen. J. de Greeuw en M. J. Th. de Jong. W. de Vries en J. M. Meier. P. Preker en P. van Loon. G. Brou wers en C. J. van Ledden Hulsebosch. BEVALLEN van een zoon: 24 Aug.: S. L. van Wijk—Bartels. 25 Aug.: A. Schouten— Borsje. A. E. A. van Setten—De Lange. H. J. Herberich—Spruijt. M. G. Broes—Schimmel. G. Hendriks—Meiners. 26 Aug.: M. P. Visser- Klooster. BEVALLEN van een dochter: 25 Aug.: I. J. de GraaffWieringa. M. J. van der Westen Vermeulen. A. M. _M. van DongenDe Boer. J. M. van de VeldeHagemeijer. F. C. van Wijk—Oosthoek 26 Aug.: M. A. Bonfrer—Van Kipshagen. M. F. Otte—Langley. OVERLEDEN': 24 Aug.: W. Roeland—Van Bommel, 76 j., Essenstraat. A. van Huissteden 69 j., Kamperlaan. P. Mul, 69 j., Floresstraat. J. Rob, 61 j„ Ruijsdaelstraat. 25 Aug.: E. F. Severijnse, 46 j., Oranjestraat. Doelen. Veldmaarschalk Montgomery, plaatsvervangend geallieerd opperbe velhebber in West-Europa, heeft in een toespraak in de Canadian Club te Ot tawa gezegd, dat de hoofddoelen van de Sovjet-Russische politiek zijn: China en Duitsland in haar macht te krijgen en de Verenigde Staten van hun bondge noten te scheiden. Als de Sovjets daar in slagen, winnen zij, aldus Montgome ry. Het is voor het Westen noodzakelijk om tot overeenstemming over een ge meenschappelijk doel te komen en te besluiten hoe gepoogd moet worden dit te bereiken. Herziening. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft zich Woensdag in een toespraak tot de Ame rikaanse vereniging van advocaten te Boston uitgesproken voor herziening van het Handvest van de UNO. In 1955 zou de Algemene Vergadering van de UNO de kwestie van herziening van het handvest overwegen. Volgens Dulles zijn er twee gebreken, die een herzie ning noodzakelijk maken. In de eerste plaats is het Handvest opgesteld voor de atoombom een rol speelde, in de tweede plaats hangt de werking van de UNO af van samenwerking met een land, dat wordt bestuurd door een in ternationale partij, die naar wereld heerschappij streeft. Gift. Het Griekse vakverbond heeft een gift van 25.000 gulden van het onder communistische leiding staande „we- reldverbond van vakverenigingen", be stemd als bijdrage voor de herbouw van arbeidershuizen in de door aardbevin gen getroffen gebieden, geweigerd. Het vakbondsbestuur besloot alle schenkers naar het Griekse Rode Kruis te ver wijzen. De gift van het wereldverbond werd Woensdag telegrafisch aangebo den en ging vergezeld van een uitnodi ging om het derde congres van het „Wereldverbond van vakverenigingen", in October te Wenen te houden, bij te wonen. Versterking. In alle belangrijke Japanse bladen is Woensdag gemeld, dat de re gering heeft besloten de Japanse strijd krachten te versterken. Volgens de krantenberichten heeft de regering nog slechts in het algemeen tot versterking van de defensie besloten. De détails zouden moeten worden uitgewerkt door de betrokken ministeries. Eisen. Walter Ulbricht, de Oost-Duitse vice-premier, heeft Woensdagochtend in de Volkskamer geëist, dat de herstel betalingen (van West-Duitsland) aan Israel worden stopgezet. Voorts eiste hij, dat de nieuwe politiek van de Oost- Duitse regering ook in West-Duitsland zal worden nagevolgd. Hypnose. In een van de grootste zieken huizen te Londen volgen zeven aan staande moeders een cursus in zelfhyp- nose, die, volgens de betrokken specia list, indien zij slaagt, haar een pijnloze bevalling zou kunnen bezorgen. De lei der van de cursus verklaarde, dat het hier nog slechts een experiment betreft. Zes weken voor de bevalling wordt met de cursus begonnen. Volgens de leider zijn reeds enkele successen met deze methode geboekt. Mislukt. De Amerikaanse expeditie die zich tot taak had gesteld de hoogste nog niét bedwongen top van de Himalaja, de Mount Godwin Austin, te beklimmen heeft haar pogingen opgegeven, aldus werd Woensdag te Skardoe in Kasjmir vernomen. Dit was de eerste poging sedert vijftien jaar om de 8605 meter hoge berg te beklimmen. De expeditie bestond uit zeven Amerikanen, een Brit en een Pakistani en werd geleid door dr. Charles Houston. Een van de Ame rikanen, de geoloog Arthur Gilkey, is op 19 Juli bij de beklimming om het leven gekomen. Misdadigers. De Britse autoriteiten in Duitsland hebben Woensdag negen Duitse oorlogsmisdadigers uit de gevan genis te Werl in Westfalen ontslagen, aldus deelden Britse ambtenaren Woensdag mede. Thans bevinden zich, volgens de ambtenaren, nog 81 oorlogs misdadigers in de gevangenis van Werl. Diepte. Prof. Piccard heeft Woensdag middag met zijn Bathyscape (diepzee- duikapparaat) een diepte van 1051 meter bereikt in de zee bij Capri. Hij was 48 minuten onder water. De ge leerde deelde de schepen, die hem aan de oppervlakte bijstonden, via een tele fonische verbinding mede, dat hij tot 1051 meter was gedaald. Na deze mede deling steeg de Bathyscape snel omhoog en de geleerde werd aan de oppervlakte door technici, zeelieden en journalisten toegejuicht. ADVERTENTIE ÏTTT17 Nlet krabben. De helder vloel- (llilluA bare D.D.D. kalmeert de Jeuk vlJVtt in enkele seconden, doodt de ziektekiemen, geneest tot diep In de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN i aiep in ae nuidponen ALS we een appel, een peer of een noot zien, denken we er in den regel niet aan, dat aan de vorming van deze vruchten het bloeien van de plant moet zijn vooraf gegaan. Bloesemvorming, vruchtzetting, rijping, al deze processen leiden in zo'n vanzelfsprekende volgorde tot de uitein delijke vrucht, dat het ons nauwelijks op valt welk 'n volmaakte harmo nie hieraan ten grondslag ligt. Alleen een verstoring van deze harmonie pleegt ons aanleiding tot overpeinzing te geven. Laten we u de verzekering mogen geven, dat we het uit gesloten achten dat er kinde ren geboren worden nog vóór de ouders het levenslicht hebben aan schouwd. Maar toch is er een plantje dat in het voorjaar vruchten draagt en pas maanden later zijn bloemen ontplooit. Reeds in oude tijden is deze omgekeerde volgorde de mensen opgevallen en de Ro meinen gaven het gewas dan ook de wel sprekende naam: filius ante patrem, het geen zoveel betekent als „de zoon vóór de vader". Maar dat is een ongerijmdheid die we in de natuur niet kunnen en mogen verwachten. Zo is het ook. De vroege vruchtvorming Hj deze plant, die bij ons als herfst lijloos bekend staat, blijkt een heel verklaarbare reden te hebben. Want eigenlijk is hier geen sprake van een vroege, maar, integen deel, van een zeer late vrucht. De herfst tijloos bloeit n.l. eerst laat in het najaar en door de direct daarop invallende winter ontbreekt haar de tijd de vruchtjes te laten rijpen, zodat de rijpingstijd naar het voor- jaar moet worden verschoven. Vandaar dat we de vruchten eerder in het jaar zien ver schijnen dan de bloemen, die zich eerst vele maanden later ontplooien. Overigens speelt zich rond J d,e herfst tijloos een tra giek af, die de tranen uit het meest versteende hart zou persen, ware het niet, dat zich te rechter tijd een com pleet wonder voltrekt, waardoor alles weer in goede banen komt en veel van het ge leden verdriet weer wordt vergeten. Zon der te weten waarom, schijnt men reeds vroeg het door dit plantje ondervonden leed te hebben beseft, want in de volks mond verwierf de herfst tijloos de veelzeg gende naam „Arme Klare". (Tenzij deze naam betrekking zou hebben op jenever hetgeen we niet aannemen). Daarover morgen. (Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1953 | | pagina 2